Nová ruská letadlová loď
- 2. 4. 2015
- 52 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko připravuje stavbu nové letadlové lodě. Plavidlo je projektováno s výtlakem 85 000 tun a s rozměry většími, než dosahují americké letadlové lodě třídy Nimitz. Informace o novém plavidle přinesl velitel ruského námořnictva Viktor Chirkov.
Ruské námořnictvo v závěsu za konkurenty
Jedinou letadlovou lodí ruského námořnictva je Admiral Kuzněcov, první loď třídy Admirál Kuzněcov. Letadlová loď Admirál Kuzněcov slouží v Severní flotile, operuje tedy v Arktidě a Atlantiku.
Druhou loď Varjag třídy Admirál Kuzněcov odkoupila Čína, která ji přestavěla na letadlový nosič Liao-ning. Třetí stavěnou lodí se stal Admirál Guděnko, nedlouho poté přejmenován na Uljanovsk. Počítalo se s jaderným pohonem a parními katapulty. Stavba začal v roce 1988 ale z rozpočtových důvodů skončila v roce 1991.
Sovětské a ruské námořnictvo za svou dobu provozovalo sedm letadlových lodí, resp. v ruské klasifikaci letadlové křižníky, – Moskva (vyřazená 1996), Leningrad (1991), Kijev (1993), Minsk (1993), Novorossijsk (1993) a Admirál Gorškov (1996).
Jedinou ve výzbroji zavedenou letadlovou lodí je Admirál Kuzněcov. Letadlová loď se přitom za 25 let dočkala nasazení do akce pouze 5x, při misích trvajících 3 až 6 měsíců. Nikdy nedošlo k bojovému nasazení.
Americké námořnictvo naopak provozuje deset letadlových lodí třídy Nimitz s jaderným pohonem a deset menších útočných výsadkových lodí s konvenčním pohonem schopných dopravovat letadla Harrier. Letadlová loď Nimitz se vydává na plavbu každé dva roky na mise dlouhé šest až devět měsíců.
Čína prozatím provozuje jednu letadlovou loď a druhá je ve výstavbě. Čína plánuje provozovat minimálně čtyři letadlové lodě, podle některých zdrojů až 5 lodí. Důvodem většího počtu je skutečnost, že letadlové lodě stráví většinu svého života v přístavech a k trvalé přítomnosti na moři je minimálně potřeba tří až čtyř lodí.
Nová ruská letadlová loď
Nějakou dobu se mluví o stavbě druhé ruské letadlové lodě. Otázka je, zda půjde čistě o letadlovou loď nebo letadlový křižník (tedy s mohutnou protilodní výzbroji). Před několika týdny plány potvrdil admirál Chirkov.
„Námořnictvo získá letadlovou loď. Výzkumné společnosti pracují na projektu v souladu s požadavky vrchního velitele (prezident ruské federace – pozn. redakce)," uvedl pro ruskou tiskovou agenturu TASS Chirkov. Počáteční vývoj lodě dostal na starosti Státní výzkumný ústav Krylov.
Podle IHS Janes, citující ruské zdroje, jako je například ruská televize Vězda, nová ruská letadlová loď dosáhne výtlaku 85 000 tun (Admirál Kuzněcov 49 000 tun) a bude schopna přepravovat 100 bojových letadel. Americké letadlové lodě třídy Nimitz pojmou maximálně 90 letadel.
Podle Chirkova dostane nová ruská letadlová loď parní katapult. Nicméně na testovacích maketách byl klasický „skokanský můstek". Oproti parním katapultům je skokanský můstek o několik řádů levnějším a technicky jednodušším řešením.
Na druhou stranu lodní skokanský můstek neumožňuje start těžších letadel, což se negativně projevuje na množství neseného paliva nebo zbraní startujících letadel. Z letadlových lodí se skokanským můstkem také nevzlétnou pomalejší turbovrtulové nebo proudové stroje, např. letadla včasné výstrahy, dopravní letadla nebo letadla určená pro hlídkování a protiponorkový boj.
S velkou pravděpodobností výzkumný ústav Krylov testuje obě možnosti.
Sergej Vlasov, ředitel Vědeckovýzkumného Krylovova ústavu v Petrohradu, odhaduje potřeby ruského námořnictva na 4 letadlové lodě – dvě plavidla pro Severní flotilu a dvě pro flotilu v Pacifiku. S Vlasovem se shoduje také viceprezident Akademie geopolitických problémů Konstantin Sivkov.
„Rusko musí mít mohutné letadlové loďstvo – třeba jen proto, že je euroasijským geopolitickým silovým centrem. Pokud podobné loďstvo nemá, nemůže Rusko zajistit podporu sví zahraniční politiky vojenskými prostředky ve vzdálených oblastech světa. Právě jsem se vrátil z Mexika, a zástupci latinskoamerických zemí jednomyslně říkali, že chtějí vidět ruskou přítomnost v regionu Latinské Ameriky. Aby byla tato přítomnost stabilní, musí se opírat o vojenskou námořní moc, kterou zaručují právě letadlové lodě," řekl v polovině minulého roku Sivkov.
Admirál Gorškov / Public domain
Stavba s otázníkem
Rusko se při stavbě jistě potká s několika zásadními problémy. V Rusku například neexistují loděnice (potřebně vybavené) pro stavbu tak velkých lodí. Všechny sovětské letadlové lodě postavily ukrajinské loděnice Nikolajev.
Dalším problémem je přerušení vojenské spolupráce mezi Ukrajinou a Ruskem. Ukrajinské firmy jsou výhradními dodavateli těžkých mechanických částí (převodovky, motory) pro ruské válečné lodě. Platí to i pro menší válečné lodě stavěné v ruských severních loděnicích.
Rusku po 25 letech také chybí jednoduše zkušenosti se stavbou letadlové lodě a také dostatečný počet odborníků.
Příkladem je například přestavba vyřazené letadlové lodě Admirál Gorškov na indickou INS Vikramaditya v severní loděnici Sevmaš. Náklady se vyšplhaly na dvojnásobek (2 miliardy dolarů) a stavba se zpozdila o 5 let.
Dalším příkladem je nákup francouzských výsadkových lodí třídy Mistral. Ruské loděnice nebyly schopny postavit tak velká plavidla. Nákup a spolupráce při stavbě měla mimo jiné přinést potřebné know-how do ruského lodního průmyslu.
"Nákup technologie výroby lodí Mistral pomůže Rusku naučit se stavbu velkorozměrových lodí," řekl ruský admirál Vladimír Vysockij. „Je to důležité pro stavbu budoucích zaoceánských torpédoborců a později letadlových lodí."
Související články
Drony, systémy S-500: aktuální projekty ruské armády
Jurij Borisov, ruský náměstek ministra obrany, představil v ruském zpravodajském RSN rádiu některé ...
- 26.01.2015
- 47 komentářů
- Jan Grohmann
Modernizační plány ruského letectva
Ruské letectvo plánuje v příštích letech v souladu se Státním programem pro vyzbrojování 2020 ...
- 16.02.2015
- 40 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský tank T-14 Armata stále utajován
Podoba a technické detaily nového ruského hlavního bojového tanku postaveného na univerzální pásové ...
- 25.03.2015
- 86 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské systémy elektronického boje
Ruská armáda patří v oblasti elektronického boje mezi absolutní špičku. V současné době se ruská ...
- 01.04.2015
- 39 komentářů
- Jan Grohmann
Doufám, že to nemyslí vážně. Rusku přeju jen to dobré a utápění peněz v letadlových lodích rozhodně není v jeho zájmu. Ono je to hodně divné - do teď se Rusové pečlivě vyhýbali ...Zobrazit celý příspěvek
Doufám, že to nemyslí vážně. Rusku přeju jen to dobré a utápění peněz v letadlových lodích rozhodně není v jeho zájmu.
Ono je to hodně divné - do teď se Rusové pečlivě vyhýbali přehnanému zbrojení a zdálo se, že si moc dobře pamatují jak dopadl Sovětský svaz. Export měl přednost - zjevně se na zbraních snažili spíš vydělávat než jimi zatěžovat ekonomiku.
Strategické jaderné síly, letectvo i nové tanky Rusko nezbytně potřebuje, ale k čemu letadlová loď? Leda by měli s někým zatím tajnou dohodu, že ji od nich koupí, ale to mi připadá trochu přitažené za vlasy.Skrýt celý příspěvekMuž, co zírá na kozy: TO je sice pravda, ale SSSR byl mnohem ekonomicky silnější než je dnes Rusko a ovládali třetinu světa přes RVHP. Zároveň byl i méně ekonomicky závislý na ...Zobrazit celý příspěvek
Muž, co zírá na kozy: TO je sice pravda, ale SSSR byl mnohem ekonomicky silnější než je dnes Rusko a ovládali třetinu světa přes RVHP. Zároveň byl i méně ekonomicky závislý na prodeji ropy než je dnes Rusko (25 procent oproti dnešním 40 procentům) a i přes to všechno když koncem 80 let výrazně klesla cena ropy na 12 dolarů za barel, tak to SSSR položilo.Skrýt celý příspěvek
Maximus: Srovnáváte nesrovnatelné, protože zatím co v polovině druhé dekády osmdesátých let tvořily výdaje na armádu v Sovětském svazu až čtvrtinu celého hrubého domácího produktu, ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus: Srovnáváte nesrovnatelné, protože zatím co v polovině druhé dekády osmdesátých let tvořily výdaje na armádu v Sovětském svazu až čtvrtinu celého hrubého domácího produktu, v současnosti je to v Ruské federaci pouze 3,5 procenta. Což je mimochodem jasný důkaz toho, jak dokáží některé propagandistické kruhy jak na východě, tak na západě přehánět ohledně ruské vojenské síly.
Navíc je tu jeden podstatný rozdíl ve vašem srovnávání. V Rusku vládne velice tvrdý kapitalismus, o němž si v našich podmínkách mohou různí liberální žraloci ;) nechat jen zdát, tudíž je přenesení aplikací z vojenského výzkumu spíše jen otázkou trhu, než nějakých direktivních rozhodnutí, protože rusové jsou v současnosti schopni prodat i vlastní babičku, bez ohledu na následky.
A také je tu něco o čem se příliš nemluví a nepíše, totiž že Čína za poslední půl rok nalila do ruské ekonomiky několik desítek miliard dolarů, protože se obává výpadku významného trhu a nebo si možná vytváří po USA dalšího velkého věřitele...Skrýt celý příspěvekNo,protože mám rusy rád, tak jim nepřeji nic zlého a naopak jim přeji někoho, kdo jim dá pořádně najíst, opraví jim silnice a bytové domy, zrekonstruuje nemocnice a nějak tak omezí ...Zobrazit celý příspěvek
No,protože mám rusy rád, tak jim nepřeji nic zlého a naopak jim přeji někoho, kdo jim dá pořádně najíst, opraví jim silnice a bytové domy, zrekonstruuje nemocnice a nějak tak omezí korupci. Ale toho se od Putina a jeho skvadry nedočkáme, přinejmenším ne teď.Skrýt celý příspěvek
Pokud Rusové takovéto plány (zmiňované obří letadlové lodě a další plánovaná mohutná modernizace VMF a dalších vojenských složek RF, zavedení letounů 5. generace, další masivní ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud Rusové takovéto plány (zmiňované obří letadlové lodě a další plánovaná mohutná modernizace VMF a dalších vojenských složek RF, zavedení letounů 5. generace, další masivní investice do vývoje balistických raket, etc.) budou chtít opravdu realizovat spolu s ambiciozními "civilními" projekty (výstavba vlastní kosmické stanice, masivní modernizace transibiřské magistrály, několik nových velkých plynovodů a ropovodů, ...) v současné situaci, tak bude docela zřejmé, že ruská politická garnitura zcela ztratila kontakt s realitou. Bude páchat stejnou politicko-ekonomickou sebevraždu jako v dobách SSSR, kdy se na zbrojení spotřetřebovalo obrovské množství vědecko-technického potenciálu a ekonomických prostředků, přičemž aplikace pro civilní sféru zůstaly zcela upozaděny a došlo k výraznému zaostávání v civilních technologiích oproti západnímu světu.
Pokud se Rusové opravdu pustí do masivního zbrojení i v současné ekonomické situaci, tak bych i uvěřil analýzám George Friedmana, že po roce 2020 dojde k velkému geopolitickému a ekonomickému kolapsu Ruska.
Takže pokud někdo nemusí putinovské Rusko, tak mu popřeje brzkou stavbu co největšího počtu takovýchto letadlových lodí.
Osobně si myslím, že Rusové by byli rádi, pokud by během následující dekády vyrobili dvě modernizované jednotky vycházející z třídy Admirál Kuzněcov, třeba i s nukleárním pohonem. Vše navíc tvrdě zaplatí životní úrovní a paradoxně tak ohrozí existenci samotné RF.
K čemu mělo SSSR v roce 1990 6 letadlových lodí a letadlových křižníků, 26 křižníků, 52 torpedoborců, 32 fregat, více než 200 ponorek a další hromadu zbraní, když obyčejní Rusové měli prázdné obchody, bídnou infrastrukturu a zdravotnictví o několik desetiletí za západem?
Zakončím svůj delší příspěvek citátem Jean-Paul Sartra - "Kdo se nepoučil z dějin, musí je znova prožívat".Skrýt celý příspěvekAno, to o těch dolech a ocelárnách na Donbase je pravda. Jen podotknu, že ocelárny stavěli a i vlastnili Angličané a doly a celý důlní průmysl zakládali belčiané kolem roku 1870.
Ano, to o těch dolech a ocelárnách na Donbase je pravda. Jen podotknu, že ocelárny stavěli a i vlastnili Angličané a doly a celý důlní průmysl zakládali belčiané kolem roku 1870.
To Juhelák - Šéf ruských železnic Jakunin nebude žádný hlupák. Modernizační program ŘŽD byl skutečně kvalitní a jejich úroveň se zvedla. Jinak doly a těžký průmysl na Donbase ...Zobrazit celý příspěvek
To Juhelák - Šéf ruských železnic Jakunin nebude žádný hlupák. Modernizační program ŘŽD byl skutečně kvalitní a jejich úroveň se zvedla.
Jinak doly a těžký průmysl na Donbase prý založili Angličané.Skrýt celý příspěvekRusko je asi jediná země, která vyhlašuje sny svých představitelů jako opravdový plán, ale začíná to být groteska jak údajné armádní projekty tak vesmírné. Možná by bylo vtipné ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko je asi jediná země, která vyhlašuje sny svých představitelů jako opravdový plán, ale začíná to být groteska jak údajné armádní projekty tak vesmírné. Možná by bylo vtipné sestavit článek co rusové vše "budou" mít do roku 2020 a dále a za 5 let se u toho zasmějeme.Skrýt celý příspěvek
Jinak informace, že všechny velké strojní agregáty pocházejí z ukrajinských podniků, je velmi zajímavá. Spolu s faktem, že stejné je to i u raketové techniky a např. vrtulníkových ...Zobrazit celý příspěvek
Jinak informace, že všechny velké strojní agregáty pocházejí z ukrajinských podniků, je velmi zajímavá. Spolu s faktem, že stejné je to i u raketové techniky a např. vrtulníkových motorů, se schopnosti samotného Ruska jeví ještě menšími než by se zdálo.
Jura99 zabudate na jednu vec. A to, ze Rusko ako samostatny stat existuje len o nieco viac ako 20 rokov. Je celkom pochopitelne a logicke, ze pocas jestvovania Sov. Zvazu bolo cele hospodarstvo sustredene nie len do Ruska, ale bolo rozmiestnene po celom vtedajsom state. A Rusko tvorilo len cast ekonomickeho celku, podobne ako ostatne staty Sov Zvazu. A rozpadom Sov. Zvazu ostalo mimo Ruska vela dolezitych zavodov, ktore sa nadali len tak lahko nahradit. A to nielen koli chybajucim peniazom, ale chybala aj neaka tradicia ale hlavne kvalifikovana pracovna sila ci vyvoj, navyse ked Rusko este z polovice svojej samostanej existencie bolo v krachu. Preto bolo pre Rusko lacnejsie si nechat vyrabat komponenty na Ukrajine, ako zacat stavat vsetko od zakladu.Skrýt celý příspěvekKdyž se oprostím od politiky, tak s tím zbrojením na obranu, aby měli rusové co bránit. Při predikcích ze jejich HDP klesne letos o 4% s tím že rezervy už jim spadli o 50%, tak je ...Zobrazit celý příspěvek
Když se oprostím od politiky, tak s tím zbrojením na obranu, aby měli rusové co bránit. Při predikcích ze jejich HDP klesne letos o 4% s tím že rezervy už jim spadli o 50%, tak je tohle trochu mimo realitu. Pár let zpět už to vypadalo, že dostali rozum a třeba z čr rozjížděli projekty na modernizaci zeleznic, dálnic a nebo tepláren a el sítí, které sou oboje tak 15 let za svojí životností. Měli by se začít připravovat na dobu, kdy bude elektřina tak levná, že už se nevyplatí topit plynem, protože mimo armády sou ve všem tak 30 lez zpět za západem nebo i Čínou.Skrýt celý příspěvek
Nové plavidlo popisovaných parametrů nejsou schopni postavit. Horko těžko by to zvládali i za pomoci ukrajinských loděnic. Spíš to vypadá, že i admirál Čirkov si nechává radit od ...Zobrazit celý příspěvek
Nové plavidlo popisovaných parametrů nejsou schopni postavit. Horko těžko by to zvládali i za pomoci ukrajinských loděnic. Spíš to vypadá, že i admirál Čirkov si nechává radit od Surkova.Skrýt celý příspěvek
Jinak největším ruským problémem není ani tak nedostatek peněz, ale spíše totální neschopnost v oblasti plánování a řízení větších projektů.
Jinak největším ruským problémem není ani tak nedostatek peněz, ale spíše totální neschopnost v oblasti plánování a řízení větších projektů.
Je až s podivem, kolik ambiciózních projektu Rusové zvládnou - stíhačku, bombardér a obří dopravní letadlo 5. generace, nové jaderné elektrárny ve Finsku, Maďarsku, Indii, Turecku, ...Zobrazit celý příspěvek
Je až s podivem, kolik ambiciózních projektu Rusové zvládnou - stíhačku, bombardér a obří dopravní letadlo 5. generace, nové jaderné elektrárny ve Finsku, Maďarsku, Indii, Turecku, nové tanky a BVP na platformě Armata, nové SHD Koalicijia, vlastní orbitální stanici. A to v podmínkách, kdy obyčejným Rusům dochází peníze na jáhlovou kaši. Až se jednomu nechce věřit, že to všechno stihnou :-).Skrýt celý příspěvek
Možná by si Rusko mohlo nechat tu letadlovou loď postavit v Číně ;-). Minimálně trup a dostrojit si jí doma. Jinak informace, že všechny velké strojní agregáty pocházejí z ...Zobrazit celý příspěvek
Možná by si Rusko mohlo nechat tu letadlovou loď postavit v Číně ;-). Minimálně trup a dostrojit si jí doma. Jinak informace, že všechny velké strojní agregáty pocházejí z ukrajinských podniků, je velmi zajímavá. Spolu s faktem, že stejné je to i u raketové techniky a např. vrtulníkových motorů, se schopnosti samotného Ruska jeví ještě menšími než by se zdálo.Skrýt celý příspěvek
Nesher - Odkládá se mnoho podobně obrovských projektů, to je prostě fakt. Rusové - a pokud jste dobře četl, tak to musíte vědět - mají v Číně ještě jeden projekt, který má teď ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher - Odkládá se mnoho podobně obrovských projektů, to je prostě fakt. Rusové - a pokud jste dobře četl, tak to musíte vědět - mají v Číně ještě jeden projekt, který má teď prioritu. Navíc musí investovat i do nového plynovodu do Turecka a obrovský projekt mají také s Indií. Myslím, že v současné době je to prostě logické, že to Rusové odložily s tím, že se budou soustředit nejdříve na dokončení již rozběhnutého projektu a tento začnou realizovat až po jeho dokončení.Skrýt celý příspěvek
peter123x Pokud někdy Rusové nějakou LL postaví, tak rozhodně ne pro uzavřené moře, jako je Černé nebo Balt, tam by taková loď byla celkem k ničemu, ale pro Severní a Tichomořskou ...Zobrazit celý příspěvek
peter123x
Pokud někdy Rusové nějakou LL postaví, tak rozhodně ne pro uzavřené moře, jako je Černé nebo Balt, tam by taková loď byla celkem k ničemu, ale pro Severní a Tichomořskou flotilu.
Jinak to ekonomické fórum je v tomto případě na místě, slouží jako hlavní argument pro to, že celý tento projekt je jenom jedna velká ruská propaganda.Skrýt celý příspěvekNo kde som sa to dostal. Alebo zeby sa armadne noviny cez noc zmenili na ekonomicke forum? Ako je jasne ze armada a ekonomika su hodne previazane, ale myslim ze sa to rozoberat moc ...Zobrazit celý příspěvek
No kde som sa to dostal. Alebo zeby sa armadne noviny cez noc zmenili na ekonomicke forum? Ako je jasne ze armada a ekonomika su hodne previazane, ale myslim ze sa to rozoberat moc nehodi. Inak tiez neviem ako budu rusi stavat tak obrovsku lod, ked jedine tak velke doky, kde postavili svoje vsetky liet. lode zhrzaveli a zhnili na Ukrajine. Dalej ma zaujala este jedna vec. Kedze vsetky ruske lietadlove lode su zamaskovane za lietadlove krizniky, aby sa mohli plavit cez Bospor, tak toto im uz asi tazko prejde u turkov, a budu sa mat problem s tym dostat na Krym na zakladnu.Skrýt celý příspěvek
Kozlus Plácete Vy, ropy je momentálně na trhu přebytek, pokud skončí sankce vůči Iránu (jak už tu někdo uvedl), tak cena půjde ještě dolů. Ruská ekonomika je závsilá na exploataci ...Zobrazit celý příspěvek
Kozlus
Plácete Vy, ropy je momentálně na trhu přebytek, pokud skončí sankce vůči Iránu (jak už tu někdo uvedl), tak cena půjde ještě dolů. Ruská ekonomika je závsilá na exploataci nerostných surovin nejvíce v historii, tedy není šance výpadek příjmů z ropy nahradit. Vzhledem k nesmyslným sankcím na dovoz potravin musí Rusko, které není schopno uživit své obyvatelstvo dovážet dražší potraviny ze vzdálenějších zemí.
Dnes navíc Gazprom oznámil, že odsouvá dokončení plynovodu do Číny min. o tří roky.
A pokud se ještě podaří v rámci Eu ustanovit energetickou unii, což bude mít za následek další pokles cen ruských energetický surovin na evropské trhu, tak by mohla analýza z dnešních HN celkem odpovídat pravdě, cituji "Putin ve snaze udělat z Ruska globální velmoc rovnou USA nakonec z Ruska udělá slabšího "bratra" Číny.
K té inflaci, ta má na ruský rozpočet rozhodně negativní dopad, lidé, kteří přišli o část úspor nebudou mít finance a ani chuť na utrácení, čímž pádem spadnou daňové výnosy.
)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...