Nová ruská letadlová loď

Foto: Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov. / Public Domain
Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov. / Public Domain

Rusko připravuje stavbu nové letadlové lodě. Plavidlo je projektováno s výtlakem 85 000 tun a s rozměry většími, než dosahují americké letadlové lodě třídy Nimitz. Informace o novém plavidle přinesl velitel ruského námořnictva Viktor Chirkov.

Ruské námořnictvo v závěsu za konkurenty

Jedinou letadlovou lodí ruského námořnictva je Admiral Kuzněcov, první loď třídy Admirál Kuzněcov. Letadlová loď Admirál Kuzněcov slouží v Severní flotile, operuje tedy v Arktidě a Atlantiku.

Druhou loď Varjag třídy Admirál Kuzněcov odkoupila Čína, která ji přestavěla na letadlový nosič Liao-ning. Třetí stavěnou lodí se stal Admirál Guděnko, nedlouho poté přejmenován na Uljanovsk. Počítalo se s jaderným pohonem a parními katapulty. Stavba začal v roce 1988 ale z rozpočtových důvodů skončila v roce 1991.

Sovětské a ruské námořnictvo za svou dobu provozovalo sedm letadlových lodí, resp. v ruské klasifikaci letadlové křižníky, – Moskva (vyřazená 1996), Leningrad (1991), Kijev (1993), Minsk (1993), Novorossijsk (1993) a Admirál Gorškov (1996).

Jedinou ve výzbroji zavedenou letadlovou lodí je Admirál Kuzněcov. Letadlová loď se přitom za 25 let dočkala nasazení do akce pouze 5x, při misích trvajících 3 až 6 měsíců. Nikdy nedošlo k bojovému nasazení.

Americké námořnictvo naopak provozuje deset letadlových lodí třídy Nimitz s jaderným pohonem a deset menších útočných výsadkových lodí s konvenčním pohonem schopných dopravovat letadla Harrier. Letadlová loď Nimitz se vydává na plavbu každé dva roky na mise dlouhé šest až devět měsíců.

Čína prozatím provozuje jednu letadlovou loď a druhá je ve výstavbě. Čína plánuje provozovat minimálně čtyři letadlové lodě, podle některých zdrojů až 5 lodí. Důvodem většího počtu je skutečnost, že letadlové lodě stráví většinu svého života v přístavech a k trvalé přítomnosti na moři je minimálně potřeba tří až čtyř lodí.

Nová ruská letadlová loď

Nějakou dobu se mluví o stavbě druhé ruské letadlové lodě. Otázka je, zda půjde čistě o letadlovou loď nebo letadlový křižník (tedy s mohutnou protilodní výzbroji). Před několika týdny plány potvrdil admirál Chirkov.

„Námořnictvo získá letadlovou loď. Výzkumné společnosti pracují na projektu v souladu s požadavky vrchního velitele (prezident ruské federace – pozn. redakce)," uvedl pro ruskou tiskovou agenturu TASS Chirkov. Počáteční vývoj lodě dostal na starosti Státní výzkumný ústav Krylov.

Podle IHS Janes, citující ruské zdroje, jako je například ruská televize Vězda, nová ruská letadlová loď dosáhne výtlaku 85 000 tun (Admirál Kuzněcov 49 000 tun) a bude schopna přepravovat 100 bojových letadel. Americké letadlové lodě třídy Nimitz pojmou maximálně 90 letadel.

Podle Chirkova dostane nová ruská letadlová loď parní katapult. Nicméně na testovacích maketách byl klasický „skokanský můstek". Oproti parním katapultům je skokanský můstek o několik řádů levnějším a technicky jednodušším řešením.

Na druhou stranu lodní skokanský můstek neumožňuje start těžších letadel, což se negativně projevuje na množství neseného paliva nebo zbraní startujících letadel. Z letadlových lodí se skokanským můstkem také nevzlétnou pomalejší turbovrtulové nebo proudové stroje, např. letadla včasné výstrahy, dopravní letadla nebo letadla určená pro hlídkování a protiponorkový boj.

S velkou pravděpodobností výzkumný ústav Krylov testuje obě možnosti.

Sergej Vlasov, ředitel Vědeckovýzkumného Krylovova ústavu v Petrohradu, odhaduje potřeby ruského námořnictva na 4 letadlové lodě – dvě plavidla pro Severní flotilu a dvě pro flotilu v Pacifiku. S Vlasovem se shoduje také viceprezident Akademie geopolitických problémů Konstantin Sivkov.

„Rusko musí mít mohutné letadlové loďstvo – třeba jen proto, že je euroasijským geopolitickým silovým centrem. Pokud podobné loďstvo nemá, nemůže Rusko zajistit podporu sví zahraniční politiky vojenskými prostředky ve vzdálených oblastech světa. Právě jsem se vrátil z Mexika, a zástupci latinskoamerických zemí jednomyslně říkali, že chtějí vidět ruskou přítomnost v regionu Latinské Ameriky. Aby byla tato přítomnost stabilní, musí se opírat o vojenskou námořní moc, kterou zaručují právě letadlové lodě," řekl v polovině minulého roku Sivkov.

Foto: Admirál GorÅ¡kov. / Public domainAdmirál Gorškov / Public domain

Stavba s otázníkem

Rusko se při stavbě jistě potká s několika zásadními problémy. V Rusku například neexistují loděnice (potřebně vybavené) pro stavbu tak velkých lodí. Všechny sovětské letadlové lodě postavily ukrajinské loděnice Nikolajev.

Dalším problémem je přerušení vojenské spolupráce mezi Ukrajinou a Ruskem. Ukrajinské firmy jsou výhradními dodavateli těžkých mechanických částí (převodovky, motory) pro ruské válečné lodě. Platí to i pro menší válečné lodě stavěné v ruských severních loděnicích.

Rusku po 25 letech také chybí jednoduše zkušenosti se stavbou letadlové lodě a také dostatečný počet odborníků.

Příkladem je například přestavba vyřazené letadlové lodě Admirál Gorškov na indickou INS Vikramaditya v severní loděnici Sevmaš. Náklady se vyšplhaly na dvojnásobek (2 miliardy dolarů) a stavba se zpozdila o 5 let.

Dalším příkladem je nákup francouzských výsadkových lodí třídy Mistral. Ruské loděnice nebyly schopny postavit tak velká plavidla. Nákup a spolupráce při stavbě měla mimo jiné přinést potřebné know-how do ruského lodního průmyslu.

"Nákup technologie výroby lodí Mistral pomůže Rusku naučit se stavbu velkorozměrových lodí," řekl ruský admirál Vladimír Vysockij. „Je to důležité pro stavbu budoucích zaoceánských torpédoborců a později letadlových lodí."

Zdroj: ReutersIHS Janes, TASS

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Drony, systémy S-500: aktuální projekty ruské armády

Jurij Borisov, ruský náměstek ministra obrany, představil v ruském zpravodajském RSN rádiu některé ...

Modernizační plány ruského letectva

Ruské letectvo plánuje v příštích letech v souladu se Státním programem pro vyzbrojování 2020 ...

Ruský tank T-14 Armata stále utajován

Podoba a technické detaily nového ruského hlavního bojového tanku postaveného na univerzální pásové ...

Ruské systémy elektronického boje

Ruská armáda patří v oblasti elektronického boje mezi absolutní špičku. V současné době se ruská ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 2
 • JirkaM
  21:25 05.04.2015

  Doufám, že to nemyslí vážně. Rusku přeju jen to dobré a utápění peněz v letadlových lodích rozhodně není v jeho zájmu.

  Ono je to hodně divné - do teď se Rusové pečlivě vyhýbali přehnanému zbrojení a zdálo se, že si moc dobře pamatují jak dopadl Sovětský svaz. Export měl přednost - zjevně se na zbraních snažili spíš vydělávat než jimi zatěžovat ekonomiku.

  Strategické jaderné síly, letectvo i nové tanky Rusko nezbytně potřebuje, ale k čemu letadlová loď? Leda by měli s někým zatím tajnou dohodu, že ji od nich koupí, ale to mi připadá trochu přitažené za vlasy.

 • shal
  08:11 04.04.2015

  Muž, co zírá na kozy: TO je sice pravda, ale SSSR byl mnohem ekonomicky silnější než je dnes Rusko a ovládali třetinu světa přes RVHP. Zároveň byl i méně ekonomicky závislý na prodeji ropy než je dnes Rusko (25 procent oproti dnešním 40 procentům) a i přes to všechno když koncem 80 let výrazně klesla cena ropy na 12 dolarů za barel, tak to SSSR položilo.

 • Muž, co zírá na kozy
  15:17 03.04.2015

  Maximus: Srovnáváte nesrovnatelné, protože zatím co v polovině druhé dekády osmdesátých let tvořily výdaje na armádu v Sovětském svazu až čtvrtinu celého hrubého domácího produktu, v současnosti je to v Ruské federaci pouze 3,5 procenta. Což je mimochodem jasný důkaz toho, jak dokáží některé propagandistické kruhy jak na východě, tak na západě přehánět ohledně ruské vojenské síly.
  Navíc je tu jeden podstatný rozdíl ve vašem srovnávání. V Rusku vládne velice tvrdý kapitalismus, o němž si v našich podmínkách mohou různí liberální žraloci ;) nechat jen zdát, tudíž je přenesení aplikací z vojenského výzkumu spíše jen otázkou trhu, než nějakých direktivních rozhodnutí, protože rusové jsou v současnosti schopni prodat i vlastní babičku, bez ohledu na následky.
  A také je tu něco o čem se příliš nemluví a nepíše, totiž že Čína za poslední půl rok nalila do ruské ekonomiky několik desítek miliard dolarů, protože se obává výpadku významného trhu a nebo si možná vytváří po USA dalšího velkého věřitele...

 • Adanedhel
  10:54 03.04.2015

  No,protože mám rusy rád, tak jim nepřeji nic zlého a naopak jim přeji někoho, kdo jim dá pořádně najíst, opraví jim silnice a bytové domy, zrekonstruuje nemocnice a nějak tak omezí korupci. Ale toho se od Putina a jeho skvadry nedočkáme, přinejmenším ne teď.

 • Maximus
  10:34 03.04.2015

  Pokud Rusové takovéto plány (zmiňované obří letadlové lodě a další plánovaná mohutná modernizace VMF a dalších vojenských složek RF, zavedení letounů 5. generace, další masivní investice do vývoje balistických raket, etc.) budou chtít opravdu realizovat spolu s ambiciozními "civilními" projekty (výstavba vlastní kosmické stanice, masivní modernizace transibiřské magistrály, několik nových velkých plynovodů a ropovodů, ...) v současné situaci, tak bude docela zřejmé, že ruská politická garnitura zcela ztratila kontakt s realitou. Bude páchat stejnou politicko-ekonomickou sebevraždu jako v dobách SSSR, kdy se na zbrojení spotřetřebovalo obrovské množství vědecko-technického potenciálu a ekonomických prostředků, přičemž aplikace pro civilní sféru zůstaly zcela upozaděny a došlo k výraznému zaostávání v civilních technologiích oproti západnímu světu.
  Pokud se Rusové opravdu pustí do masivního zbrojení i v současné ekonomické situaci, tak bych i uvěřil analýzám George Friedmana, že po roce 2020 dojde k velkému geopolitickému a ekonomickému kolapsu Ruska.
  Takže pokud někdo nemusí putinovské Rusko, tak mu popřeje brzkou stavbu co největšího počtu takovýchto letadlových lodí.
  Osobně si myslím, že Rusové by byli rádi, pokud by během následující dekády vyrobili dvě modernizované jednotky vycházející z třídy Admirál Kuzněcov, třeba i s nukleárním pohonem. Vše navíc tvrdě zaplatí životní úrovní a paradoxně tak ohrozí existenci samotné RF.

  K čemu mělo SSSR v roce 1990 6 letadlových lodí a letadlových křižníků, 26 křižníků, 52 torpedoborců, 32 fregat, více než 200 ponorek a další hromadu zbraní, když obyčejní Rusové měli prázdné obchody, bídnou infrastrukturu a zdravotnictví o několik desetiletí za západem?

  Zakončím svůj delší příspěvek citátem Jean-Paul Sartra - "Kdo se nepoučil z dějin, musí je znova prožívat".

 • peter123x
  10:15 03.04.2015

  Adanedhel ved taky Doneck sa pred tym volal Juzovka po anglickom priemyselnikovy Hughesovi.

 • Adanedhel
  09:39 03.04.2015

  Ano, to o těch dolech a ocelárnách na Donbase je pravda. Jen podotknu, že ocelárny stavěli a i vlastnili Angličané a doly a celý důlní průmysl zakládali belčiané kolem roku 1870.

 • liberal shark
  09:25 03.04.2015

  To Juhelák - Šéf ruských železnic Jakunin nebude žádný hlupák. Modernizační program ŘŽD byl skutečně kvalitní a jejich úroveň se zvedla.

  Jinak doly a těžký průmysl na Donbase prý založili Angličané.

 • stirling
  09:15 03.04.2015
  Oblíbený příspěvek

  Rusko je asi jediná země, která vyhlašuje sny svých představitelů jako opravdový plán, ale začíná to být groteska jak údajné armádní projekty tak vesmírné. Možná by bylo vtipné sestavit článek co rusové vše "budou" mít do roku 2020 a dále a za 5 let se u toho zasmějeme.

 • peter123x
  08:50 03.04.2015

  Jinak informace, že všechny velké strojní agregáty pocházejí z ukrajinských podniků, je velmi zajímavá. Spolu s faktem, že stejné je to i u raketové techniky a např. vrtulníkových motorů, se schopnosti samotného Ruska jeví ještě menšími než by se zdálo.

  Jura99 zabudate na jednu vec. A to, ze Rusko ako samostatny stat existuje len o nieco viac ako 20 rokov. Je celkom pochopitelne a logicke, ze pocas jestvovania Sov. Zvazu bolo cele hospodarstvo sustredene nie len do Ruska, ale bolo rozmiestnene po celom vtedajsom state. A Rusko tvorilo len cast ekonomickeho celku, podobne ako ostatne staty Sov Zvazu. A rozpadom Sov. Zvazu ostalo mimo Ruska vela dolezitych zavodov, ktore sa nadali len tak lahko nahradit. A to nielen koli chybajucim peniazom, ale chybala aj neaka tradicia ale hlavne kvalifikovana pracovna sila ci vyvoj, navyse ked Rusko este z polovice svojej samostanej existencie bolo v krachu. Preto bolo pre Rusko lacnejsie si nechat vyrabat komponenty na Ukrajine, ako zacat stavat vsetko od zakladu.

 • juhelak
  08:37 03.04.2015

  Když se oprostím od politiky, tak s tím zbrojením na obranu, aby měli rusové co bránit. Při predikcích ze jejich HDP klesne letos o 4% s tím že rezervy už jim spadli o 50%, tak je tohle trochu mimo realitu. Pár let zpět už to vypadalo, že dostali rozum a třeba z čr rozjížděli projekty na modernizaci zeleznic, dálnic a nebo tepláren a el sítí, které sou oboje tak 15 let za svojí životností. Měli by se začít připravovat na dobu, kdy bude elektřina tak levná, že už se nevyplatí topit plynem, protože mimo armády sou ve všem tak 30 lez zpět za západem nebo i Čínou.

 • Muhaha
  08:20 03.04.2015

  Nové plavidlo popisovaných parametrů nejsou schopni postavit. Horko těžko by to zvládali i za pomoci ukrajinských loděnic. Spíš to vypadá, že i admirál Čirkov si nechává radit od Surkova.

 • liberal shark
  08:13 03.04.2015

  Jinak největším ruským problémem není ani tak nedostatek peněz, ale spíše totální neschopnost v oblasti plánování a řízení větších projektů.

 • liberal shark
  08:09 03.04.2015

  Je až s podivem, kolik ambiciózních projektu Rusové zvládnou - stíhačku, bombardér a obří dopravní letadlo 5. generace, nové jaderné elektrárny ve Finsku, Maďarsku, Indii, Turecku, nové tanky a BVP na platformě Armata, nové SHD Koalicijia, vlastní orbitální stanici. A to v podmínkách, kdy obyčejným Rusům dochází peníze na jáhlovou kaši. Až se jednomu nechce věřit, že to všechno stihnou :-).

 • Jura99
  07:29 03.04.2015

  Možná by si Rusko mohlo nechat tu letadlovou loď postavit v Číně ;-). Minimálně trup a dostrojit si jí doma. Jinak informace, že všechny velké strojní agregáty pocházejí z ukrajinských podniků, je velmi zajímavá. Spolu s faktem, že stejné je to i u raketové techniky a např. vrtulníkových motorů, se schopnosti samotného Ruska jeví ještě menšími než by se zdálo.

 • KazdiceOpice
  05:45 03.04.2015

  Klasicka diskuse na AN. Clanek o ruske letadlove lodi a 90% prispevku naprosto mimo tema.

 • Superme
  00:42 03.04.2015

  Nesher - Odkládá se mnoho podobně obrovských projektů, to je prostě fakt. Rusové - a pokud jste dobře četl, tak to musíte vědět - mají v Číně ještě jeden projekt, který má teď prioritu. Navíc musí investovat i do nového plynovodu do Turecka a obrovský projekt mají také s Indií. Myslím, že v současné době je to prostě logické, že to Rusové odložily s tím, že se budou soustředit nejdříve na dokončení již rozběhnutého projektu a tento začnou realizovat až po jeho dokončení.

 • Nesher
  00:02 03.04.2015

  peter123x
  Pokud někdy Rusové nějakou LL postaví, tak rozhodně ne pro uzavřené moře, jako je Černé nebo Balt, tam by taková loď byla celkem k ničemu, ale pro Severní a Tichomořskou flotilu.
  Jinak to ekonomické fórum je v tomto případě na místě, slouží jako hlavní argument pro to, že celý tento projekt je jenom jedna velká ruská propaganda.

 • peter123x
  23:57 02.04.2015

  No kde som sa to dostal. Alebo zeby sa armadne noviny cez noc zmenili na ekonomicke forum? Ako je jasne ze armada a ekonomika su hodne previazane, ale myslim ze sa to rozoberat moc nehodi. Inak tiez neviem ako budu rusi stavat tak obrovsku lod, ked jedine tak velke doky, kde postavili svoje vsetky liet. lode zhrzaveli a zhnili na Ukrajine. Dalej ma zaujala este jedna vec. Kedze vsetky ruske lietadlove lode su zamaskovane za lietadlove krizniky, aby sa mohli plavit cez Bospor, tak toto im uz asi tazko prejde u turkov, a budu sa mat problem s tym dostat na Krym na zakladnu.

 • Nesher
  23:50 02.04.2015

  Kozlus
  Plácete Vy, ropy je momentálně na trhu přebytek, pokud skončí sankce vůči Iránu (jak už tu někdo uvedl), tak cena půjde ještě dolů. Ruská ekonomika je závsilá na exploataci nerostných surovin nejvíce v historii, tedy není šance výpadek příjmů z ropy nahradit. Vzhledem k nesmyslným sankcím na dovoz potravin musí Rusko, které není schopno uživit své obyvatelstvo dovážet dražší potraviny ze vzdálenějších zemí.
  Dnes navíc Gazprom oznámil, že odsouvá dokončení plynovodu do Číny min. o tří roky.
  A pokud se ještě podaří v rámci Eu ustanovit energetickou unii, což bude mít za následek další pokles cen ruských energetický surovin na evropské trhu, tak by mohla analýza z dnešních HN celkem odpovídat pravdě, cituji "Putin ve snaze udělat z Ruska globální velmoc rovnou USA nakonec z Ruska udělá slabšího "bratra" Číny.
  K té inflaci, ta má na ruský rozpočet rozhodně negativní dopad, lidé, kteří přišli o část úspor nebudou mít finance a ani chuť na utrácení, čímž pádem spadnou daňové výnosy.
  )

 • Kozlus
  22:55 02.04.2015

  Placate se tady pekne po zadech a vzajemne se ujistujete ve svym mokrym snu o kolapsu Ruska. Jen to ma drobny trhlinky. Za posledni kvartal 2014, ruska ekonomika rostla o 0,4%. Jo v dobe tech nejvetsich sankci a nejvetsiho propadu cen ropy. Obchod s USA za rok 2014 vzrostl o 7%. Well done EU! Nezapomente, ze Rusko dostava za ropu a plyn dolary, takze ikdyz cena ropy padala, tak to znacne kompenzoval pokles rublu.

 • Superme
  22:55 02.04.2015

  No co se týče toho projektu, respektive toho modelu, jak by mohla ta loď vypadat, tak to je opravdu - alespoň na pohled - naprosto nádherné. Pokud by se to rusům povedlo (a upřímně - do roku 2020 asi ani nezačnou stavět), bylo by to parádní hlavně pro všechny fanoušky námořní techniky.

  Osobně bych se nedivil, pokud by Rusko spolupracovalo s Indií nebo Čínou, kteří již také nějaké zkušenosti mají a myslím, že by se tomu ani jeden ze států po nějaké rozumné dohodě nebránil.

  Rusové na to budou tlačit, protože moc dobře vědí, že alespoň jednu tuto loď budou potřebovat.

  Nesher - MŮŽE, ale nemusí.

 • shal
  22:45 02.04.2015

  Echo: Rusko nemusí nutně zkolabovat, ale určitě bude muset hodně věcí přehodnotit. A výdaje na zbrojení jsou na to horkým kandidátem. A ano, i závažné problémy blížící se kolapsu ekonomiky taky nejsou úplně vyloučené. Rusko vláda je závislá na prodeji ropy a zemního plynu ze 40 procent (z toho ropy z 90 procent). Samozřejmě sankce západu a Ruské sankce na potraviny, stejně jako obecně výrazně snížené investice do ekonomiky ukrojí nemalý podíl i ze zbývajících 60 procent ruských příjmů. To jsou velmi velké výpadky, které Rusové spořením a rezervama z let minulých jenom těžko nahradí. Pro Rusy je nejduležitější, jak dlouho budou nízké ceny ropy trvat. Je téměř jisté, že letos ceny ropy významně neporostou. Je dosti pravděpodobné, že ani příští rok. Na trhu je stále velký přebytek ropy, USA svojí vlastní spotřebu snižují a už ani Čína neroste tak rychle jak bývalo zvykem.

  Například Kanada má taktéž velké finanční problémy kvůli poklesu cen a hledají cesty, jak vyvážet svojí ropu mimo USA. Nejlépe do Asie. Na americkém trhu je aktuálně tolik ropy, že je americká vláda pod stále větším tlakem ke zrušení zákazu vývozu ropy ze země. Pokud podlehne a zákaz zruší, může cena ropy opět klesnout. Pokud se západ dohodne s Iránem a zruší sankce na prodej iránské ropy, na trh se dostanou další milióny barelů ropy denně. V nejbližších letech se opravdu nedá očekávat růst cen.

 • lentak37
  22:39 02.04.2015

  PPte Shal:
  ono s tou ropou je to také nechcem povedať slovo dvojsečné, kedže za súčasnú cenu ropy nemôžu ani tak Američania ako arabské krajiny pokúšajúc za vytlačiť bridlicu z trhu a teraz k veci, minule mala Yellen konferenciu, že je spokojná s manažemtom rizika amerických bánk.
  Uviedem príklad len banky Citi je v mínuse 500 mld. USD na rope, hovoríme len o jednej banke.
  A čo sa týka ruskej lietadlovej lode, tiež to nevidím za veľmi šťastné riešenie, kde by si RF mohla vylámať zuby. Celkovo RF nemá skúsenosti s lietadlovými lodami,, ale ono to vyplývalo aj z vojenskej doktríny ešte z čias ZSSR. Vždy to bolo tak, že USA malo svoje lietadlové lode a rusy svoje ponorky na druhej strane. Nevidím nejako veľké šance, že by mohli v tomto smere američanov dobehnúť.

 • shal
  22:32 02.04.2015

  Já se obávám, že ta maketa bude nejblíže co se dostanou k letadlové lodi.

 • Nesher
  22:05 02.04.2015

  Muž co zírá
  Neobnoví nic,nemají za co. Už i těch T-50 zřejmě nakonec koupí méně než ještě před pár měsící vyhlašovali - http://www.militarybox.cz/news...

 • Takeda
  21:58 02.04.2015

  Další ruský mokrý sen.

 • Muž, co zírá na kozy
  21:41 02.04.2015

  Zajímalo by mě jestli je ten model námořního AEW založený na nějakém konkrétním typu, nebo je to jen obecná, univerzální představa.
  http://s61.radikal.ru/i171/150...
  Mohli by při této příležitosti obnovit projekt Jak - 44, velice zajímavý a nadčasový letoun.

 • Nesher
  21:26 02.04.2015

  Tohle (plány na stavbu letadlových lodí, které se vyrovnají těm americkým) Rusové vyhlašují co 5 let a nikdy nic nepostavili, neb nejen že nebyly peníze, ale také jim chybí technologie (vždyť nemají ani dostatečně velký suchý dok) a lidé, kteří by to uměli.
  A navíc, i kdyby někde nakrásně sehnali peníze (vzhledem ke stavu ruské ekonomiky dost těžko), technologie (to co okoukali od Francouzů u Mistralu jim stačit rozhodně nebude, výsadková loď tohoto typu a letadlovka větší než Nimitz je přeci jen rozdíl), tak výsledek žádný zázrak nebude. Jednak ta časová prodleva je příliš veliká, jednak obecně ruské lodní technologie byly vždy spíše jen průměrné až podprůměrné (ve srovnání se západními loďstvy, především USN) a hlavně jim chybí zkušenosti s operačním nasazením. Američané to budují 70 let a stále mají co zlepšovat.
  Tedy mi to prohlášení spíše připomíná to co se v ruských médiích psalo a vysílalo o protestech občanů ČR proti průjezdu amerických jednotek, tj. čístá propaganda.

 • Luky
  21:06 02.04.2015

  teď mi došlo, že jsou tam další 2 startovní pozice...

 • Luky
  21:05 02.04.2015

  ...trochu nechápu ten schůdek na konci přistávací dráhy. Jasně, je to takový menší skokanský můstek pro nepodařené přistání, ale připadá mi to dost nepraktické - zbytečná bariera.
  Modýlek je k sežrání.

 • rick
  20:59 02.04.2015
  Oblíbený příspěvek

  Mě to tak trochu připomíná rčení - přání otcem myšlenky.. Faktem je, že jestli rusové něco umí tak zbraně, ty mají prvotřídní ať se to někomu líbí nebo ne. A letadlové lodě neumí a nemají s nima zkušenosti a já osobně si myslím, že si na tom vylámou zuby. A navíc let. loď je tak neuvěřitelně nákladná záležitost, že si jí moc států dovolit nemůže, ve velkém jen USA a do budoucna asi Čína a Indie, Nakonec jde zase jenom o peníze. A i když připustím ochotu Rusů jíst kořínky, jen když se jich svět bude bát, tak na flotilu letadlových lodí prostě mít nebudou. Ona historie se může opakovat a jednou už je američani prostě uzbrojili. K když bych chtěl být sarkastický, napíšu o Potěmkinových vesnicich, to je zase jejich tradice a zkušenost :)

  sentinel - mám pocit, že většina lidí co sem chodí, to má v hlavě srovnané, to si vážně myslíš, že tvoje sci-fi pohádky někdo bere vážně? Nebo se jen nudíš a plácáš?

 • Echo
  20:47 02.04.2015

  Tak, ale musim uznat, ze maketa je velmi pekna.
  http://vpk.name/news/126241_Av...

 • Echo
  20:38 02.04.2015

  shal: Nie som ekonom, ale to, ze Rusko financne skolabuje na zaklade nizkych cien ropy povazujem za odvazne tvrdenie. Analyza je jedna vec a nasledna realita vec druha, castokrat uplne odlisna. Stat sa moze hocico, zajtra revolucia u Saudov alebo Venezuele a ceny su niekde inde, pripadne nejaka technologicka novinka co zrazi ceny ropy na uplne minimum. Jedno memento z historie, hlinik. Ultra drahy kov na urovni zlata, az isty german prisiel na chemicky proces vyroby cisteho hlinika.

 • Argonaut.CZ
  20:19 02.04.2015

  pardon, ruské

 • Argonaut.CZ
  20:18 02.04.2015

  Také souhlasím, že je to nesmysl. Jednak vyvinout - trvalo by to určitě 15-20 let, pak zafinancovat... Pokud budou mít dost rozumu, dají do kupy opět ponorky, nějaké torpédoborce a soustředí se na severní cestu. Jediné, co by mohlo ospravedlnit takový astronomický výdaj by byla situace, kdy by se na financování podílely např. Latinskoamerické státy (kde by na to vzaly), protože to by změnilo totálně poměr v Pacifiku a Atlantiku a americká flota by byla vázána blokací americké.

 • shal
  19:57 02.04.2015

  Popravdě Rusové budou rádi, jak budou mít v roce 2020 z čeho vyplácet penze. Rusko přichází v průměru o 4 miliardy dolarů týdně kvůli nízkým cenám ropy, které jen tak nahoru nevylezou. Na Forbes.com byla zajímavá analýza o tom, že cenový rekord 148 dolarů za barel z roku 2008 nebude překonán ještě minimálně 20 let. Ale je pravda, že tihle analytici si čísla cucají z prstu, jinak by viděli aktuální propady cen ropy.

 • Echo
  19:25 02.04.2015

  Rusi do roku 2020 pravdepodobne nepolozia ani kyl novej lietadlovky. Najvacsi problem vidim v tom, ze fakt neviem o tom aby mali dostatocne velky suchy dok na obludu o vytlaku 85 000 ton. Ak sa k tomu aj raz dopracuju isto nepojde o cistokrvnu lietadlovku, ale zase to bude lietadlovy kriznik ako doteraz. Popieralo by to rusku posadnutost namontovat rakety do vsetkeho co plava.
  Co sa tyka know-how na stavbu velkych lodi tak ho uz od Francuzov maju. Polovice oboch mistralov postavili v Petrohrade a dalsie dve jednotky sa maju/mali stavat kompletne v Rusku. Preto velmi nechapem to francuzske saskovanie s ich nedodanim Rusku. Ved nikomu inemu ich vlastne nemozu predat. Rusi by teoreticky mohli pozadovat vratenie casti vyhotovenych v Rusku, nehovoriac o ruskych systemoch a prerabkach konstrukcie kvoli nim na tych lodiach.
  Este mi napadlo, otazka katapult vs. skokansky mostik. Rusi momentalne asi nemaju lietadla, ktore by mohli byt odpalene katapultom. No mozno sa mylim a navalizovane Suchoje a Migy boli uz konstruovane na pripadny start z katapultu.

 • Shania
  17:52 02.04.2015

  Vestly: no Ukrajici si v tohle muzou podat ruce s rusy.

 • Vestly
  17:38 02.04.2015

  Je jasne, ze Rusi budu vrazat prachy do obrany. 10 rokov nic nerobenia po sebe nieco zanechalo, teraz to musia dobiehat.

  Inak k tym trollom, Rusi niesu ani prvy, ani posledny, napriklad :
  http://www.newsweek.com/35000-...
  Tu mate dokonca ich stranku, kedze ako vidim, je tu par ludi ktori robia to iste co oni a mozno ani nedostavaju zaplatene :)
  http://4.i-army.org/index_en.p...
  a
  UK : http://www.bbc.com/news/uk-310...

 • Bivoj
  17:34 02.04.2015

  Mám dojem, že ty čísla jsou hodně od boku a ještě se párkrát změní, hlavně že to teď zní velkolepě. A sentinel606: Daniel to napsal dřív..

 • stroup
  17:33 02.04.2015
  Oblíbený příspěvek

  Podle posledních zpráv agentury TASS-JPP je stavba letadlové lodi již téměř jistá, Rusko se do ní pustí hned po slibované kolonizaci měsíce..

  Popravdě námořnictvo (mimo ponorkové loďstvo) je, dle mého názoru, nejslabším článkem ruských ozbrojených sil a v článku zmiňované prohlášení je jen další z dlouhé řady výroků bez reálného základu určených pro vlastní obyvatelstvo .. prostě propaganda..

 • daniel78
  17:00 02.04.2015

  já pořád, co mi příspěvky sentinel606 připomíná, podivný jazyk, slovosled, velké množství odkazů bůhví odkud. Už mi to došlo, krásný článek: Svědectví ruského trolla: Za 45 tisíc rublů jsem pracoval pro ministerstvo lží.

  :-)

  Zdroj: http://www.lidovky.cz/svedectv...

 • Adanedhel
  16:49 02.04.2015

  Hmm, nevím jestli ůčty sentinel606 a sentinel620 jsou tím propíraným případem mulťáctví, ale rétorika a jazyk tomu nasvědčují. Nicméně v jedné diskuzi se stealth zavrhuje jako příklad mrhání penězi který je zbytečný a naprosto neúčinný a tady se prosazují stealth námořní lodě. Křiklavější případ omezenosti a hlouposti se zde asi dnes už nenajde. Zdravím.

 • RiMr71
  16:48 02.04.2015
  Oblíbený příspěvek

  ...taková instantní pohádka ohledně ruských zázračných zbraní a flotil letadlových lodí postavených za pár let atd atd, to je k popukání. úplné Granko.
  To víš že jo, elektromagnetická děla, pár letadlovek za pár let, Armaty co SVĚT JEŠTĚ NEVIDĚL, atd atd... Tohle bude fuška i pro dědečka Hříbečka...!

 • sentinel606
  16:37 02.04.2015

  Ruske namornictvo naopak oziva uz cvicia v Karibiku alias Mexicsky zaliv. Yasen stihacie ponorky scela stealth pohonom podmorskych ktory nezanecha ani tepelnu stopu. Cize fakticky sa neda zachytit USA vojenskou namornickou technikou! A o Onyx raketach nebudem pisat. iba napisem tak ze. 15. kusov Onyx rakety a cela lietadlova lod a spol na dne mora ...

  http://www.businessinsider.com...

  http://rusnavy.com/news/navy/i...

 • sentinel606
  16:33 02.04.2015

  Rusko do roku 2020 dostane nove korvety a fregaty stealth a nove ponorky Yasen a Borei. Aj trieda nicitel 12. Leader trieda na nuklearni pohon nieco ako Zumwalt a elektromagneticke dela. Co sa tyka Ruske lietadlove az po roku 2020 a to 4-6. kusov a tak isto aj Leader az po roku 2020. Lietadlove lode su prekonane cez nadzvukove rakety proti lodne Brahmos a spol. Zirkon Ruske protilodne rakety hypersonicke mach 7 do roku 2020. Co sa tyka Ruske namornictva tak Ruske namornictvo zastavilo v roku 2013 celu USA flotilu ktora mala utocit na Syriu. Fakticky Rusi urobili to iste okolo Syrie co urobili USA flotila na Kube. Ruska flotila uzamkla celu USA flotilu a to tak ze Anglicania pocas plaby si to rozmysleli a otocili naspat domov. Utok na Ruske bojove plavidlo pri Syrii zacna termonuklearna ww 3 ... Ruske Akula ponorky stihacke uz nabijali raketove torpeda!

  https://globalaviationreport.f...

  http://static4.businessinsider...

  http://www.zerohedge.com/sites...

 • dusan
  16:18 02.04.2015

  Rusko by chcelo lietadlové lode ....

  Lenže chcieť a vedieť sú dve odlišné veci .,.. a je i otázka zdrojov ....

  Ruské námorníctvo je momentálne skôr skanzenom, kde sa dá nájsť pár modernějších hladinových plavidiel po triedu fregata ... ale všetky torpédoborce i křižníky sú už zastaralé ...

  Lietadlová loď so všetkým vybavením a letectvom je o miliardách dolárov .. a tam už Rusi dnes skončili ...

  Reálne si tak môžu dovoliť v blízkej budúcnosti nejaký "lowcostovú" lietadlovú loď so skokanským mostíkom ...

  Otázkou však ostáva či by nemalo byť pre Rusko prioritou modernizácia primitívnej surovinovej ekonomiky ako súťažiť v zbrojení s konkukrenciou (Čína, USA), na čo Rusko jednducho nemá ... a v dohľadnom čase ani nebude mať ...

 • Adanedhel
  15:57 02.04.2015

  Mně sice nesedí větší rozměry společně s menší hmotností a větším počtem letadel o nějakých 20 - 25 000 tun, ale budiž, nikdo nemůže říci že do ruských plánů vidí. Ale Rusové také mohou stavbu zadat do nějaké jiné, nezápadní loděnice, anebo se to pokusí postavit sami.

 • RiMr71
  15:54 02.04.2015

  ...takže nakonec ti frantíci za trouby budou ("naučili jsme Rusy stavět velké koráby"). Pokud se to ovšem skutečně naučili.

  Toto mě zaujalo:
  "Výzkumné společnosti pracují na projektu v souladu s požadavky vrchního velitele"

  Takže technické rapametry a požadavky na takovou zásadní zbraňovou platformu neurčuje nějaký komitěét složený ze stratégů armády a dalších odborníků, ale Vševědoucí Odborník Na Vše? To už je pomalu jak v Severní Koreji.

  Co mi to jenom připomíná - jo, už vím - Stalina a jeho direktivní tlačení bitevních lodí.

Stránka 1 z 2