Nová ruská letadlová loď

Foto: Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov. / Public Domain
Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov. / Public Domain

Rusko připravuje stavbu nové letadlové lodě. Plavidlo je projektováno s výtlakem 85 000 tun a s rozměry většími, než dosahují americké letadlové lodě třídy Nimitz. Informace o novém plavidle přinesl velitel ruského námořnictva Viktor Chirkov.

Ruské námořnictvo v závěsu za konkurenty

Jedinou letadlovou lodí ruského námořnictva je Admiral Kuzněcov, první loď třídy Admirál Kuzněcov. Letadlová loď Admirál Kuzněcov slouží v Severní flotile, operuje tedy v Arktidě a Atlantiku.

Druhou loď Varjag třídy Admirál Kuzněcov odkoupila Čína, která ji přestavěla na letadlový nosič Liao-ning. Třetí stavěnou lodí se stal Admirál Guděnko, nedlouho poté přejmenován na Uljanovsk. Počítalo se s jaderným pohonem a parními katapulty. Stavba začal v roce 1988 ale z rozpočtových důvodů skončila v roce 1991.

Sovětské a ruské námořnictvo za svou dobu provozovalo sedm letadlových lodí, resp. v ruské klasifikaci letadlové křižníky, – Moskva (vyřazená 1996), Leningrad (1991), Kijev (1993), Minsk (1993), Novorossijsk (1993) a Admirál Gorškov (1996).

Jedinou ve výzbroji zavedenou letadlovou lodí je Admirál Kuzněcov. Letadlová loď se přitom za 25 let dočkala nasazení do akce pouze 5x, při misích trvajících 3 až 6 měsíců. Nikdy nedošlo k bojovému nasazení.

Americké námořnictvo naopak provozuje deset letadlových lodí třídy Nimitz s jaderným pohonem a deset menších útočných výsadkových lodí s konvenčním pohonem schopných dopravovat letadla Harrier. Letadlová loď Nimitz se vydává na plavbu každé dva roky na mise dlouhé šest až devět měsíců.

Čína prozatím provozuje jednu letadlovou loď a druhá je ve výstavbě. Čína plánuje provozovat minimálně čtyři letadlové lodě, podle některých zdrojů až 5 lodí. Důvodem většího počtu je skutečnost, že letadlové lodě stráví většinu svého života v přístavech a k trvalé přítomnosti na moři je minimálně potřeba tří až čtyř lodí.

Nová ruská letadlová loď

Nějakou dobu se mluví o stavbě druhé ruské letadlové lodě. Otázka je, zda půjde čistě o letadlovou loď nebo letadlový křižník (tedy s mohutnou protilodní výzbroji). Před několika týdny plány potvrdil admirál Chirkov.

„Námořnictvo získá letadlovou loď. Výzkumné společnosti pracují na projektu v souladu s požadavky vrchního velitele (prezident ruské federace – pozn. redakce)," uvedl pro ruskou tiskovou agenturu TASS Chirkov. Počáteční vývoj lodě dostal na starosti Státní výzkumný ústav Krylov.

Podle IHS Janes, citující ruské zdroje, jako je například ruská televize Vězda, nová ruská letadlová loď dosáhne výtlaku 85 000 tun (Admirál Kuzněcov 49 000 tun) a bude schopna přepravovat 100 bojových letadel. Americké letadlové lodě třídy Nimitz pojmou maximálně 90 letadel.

Podle Chirkova dostane nová ruská letadlová loď parní katapult. Nicméně na testovacích maketách byl klasický „skokanský můstek". Oproti parním katapultům je skokanský můstek o několik řádů levnějším a technicky jednodušším řešením.

Na druhou stranu lodní skokanský můstek neumožňuje start těžších letadel, což se negativně projevuje na množství neseného paliva nebo zbraní startujících letadel. Z letadlových lodí se skokanským můstkem také nevzlétnou pomalejší turbovrtulové nebo proudové stroje, např. letadla včasné výstrahy, dopravní letadla nebo letadla určená pro hlídkování a protiponorkový boj.

S velkou pravděpodobností výzkumný ústav Krylov testuje obě možnosti.

Sergej Vlasov, ředitel Vědeckovýzkumného Krylovova ústavu v Petrohradu, odhaduje potřeby ruského námořnictva na 4 letadlové lodě – dvě plavidla pro Severní flotilu a dvě pro flotilu v Pacifiku. S Vlasovem se shoduje také viceprezident Akademie geopolitických problémů Konstantin Sivkov.

„Rusko musí mít mohutné letadlové loďstvo – třeba jen proto, že je euroasijským geopolitickým silovým centrem. Pokud podobné loďstvo nemá, nemůže Rusko zajistit podporu sví zahraniční politiky vojenskými prostředky ve vzdálených oblastech světa. Právě jsem se vrátil z Mexika, a zástupci latinskoamerických zemí jednomyslně říkali, že chtějí vidět ruskou přítomnost v regionu Latinské Ameriky. Aby byla tato přítomnost stabilní, musí se opírat o vojenskou námořní moc, kterou zaručují právě letadlové lodě," řekl v polovině minulého roku Sivkov.

Foto: Admirál GorÅ¡kov. / Public domainAdmirál Gorškov / Public domain

Stavba s otázníkem

Rusko se při stavbě jistě potká s několika zásadními problémy. V Rusku například neexistují loděnice (potřebně vybavené) pro stavbu tak velkých lodí. Všechny sovětské letadlové lodě postavily ukrajinské loděnice Nikolajev.

Dalším problémem je přerušení vojenské spolupráce mezi Ukrajinou a Ruskem. Ukrajinské firmy jsou výhradními dodavateli těžkých mechanických částí (převodovky, motory) pro ruské válečné lodě. Platí to i pro menší válečné lodě stavěné v ruských severních loděnicích.

Rusku po 25 letech také chybí jednoduše zkušenosti se stavbou letadlové lodě a také dostatečný počet odborníků.

Příkladem je například přestavba vyřazené letadlové lodě Admirál Gorškov na indickou INS Vikramaditya v severní loděnici Sevmaš. Náklady se vyšplhaly na dvojnásobek (2 miliardy dolarů) a stavba se zpozdila o 5 let.

Dalším příkladem je nákup francouzských výsadkových lodí třídy Mistral. Ruské loděnice nebyly schopny postavit tak velká plavidla. Nákup a spolupráce při stavbě měla mimo jiné přinést potřebné know-how do ruského lodního průmyslu.

"Nákup technologie výroby lodí Mistral pomůže Rusku naučit se stavbu velkorozměrových lodí," řekl ruský admirál Vladimír Vysockij. „Je to důležité pro stavbu budoucích zaoceánských torpédoborců a později letadlových lodí."

Zdroj: ReutersIHS Janes, TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Drony, systémy S-500: aktuální projekty ruské armády

Jurij Borisov, ruský náměstek ministra obrany, představil v ruském zpravodajském RSN rádiu některé ...

Modernizační plány ruského letectva

Ruské letectvo plánuje v příštích letech v souladu se Státním programem pro vyzbrojování 2020 ...

Ruský tank T-14 Armata stále utajován

Podoba a technické detaily nového ruského hlavního bojového tanku postaveného na univerzální pásové ...

Ruské systémy elektronického boje

Ruská armáda patří v oblasti elektronického boje mezi absolutní špičku. V současné době se ruská ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Kozlus
    22:55 02.04.2015

    Placate se tady pekne po zadech a vzajemne se ujistujete ve svym mokrym snu o kolapsu Ruska. Jen to ma drobny trhlinky. Za posledni kvartal 2014, ruska ekonomika rostla o 0,4%. Jo ...Zobrazit celý příspěvek

    Placate se tady pekne po zadech a vzajemne se ujistujete ve svym mokrym snu o kolapsu Ruska. Jen to ma drobny trhlinky. Za posledni kvartal 2014, ruska ekonomika rostla o 0,4%. Jo v dobe tech nejvetsich sankci a nejvetsiho propadu cen ropy. Obchod s USA za rok 2014 vzrostl o 7%. Well done EU! Nezapomente, ze Rusko dostava za ropu a plyn dolary, takze ikdyz cena ropy padala, tak to znacne kompenzoval pokles rublu.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    22:55 02.04.2015

    No co se týče toho projektu, respektive toho modelu, jak by mohla ta loď vypadat, tak to je opravdu - alespoň na pohled - naprosto nádherné. Pokud by se to rusům povedlo (a upřímně ...Zobrazit celý příspěvek

    No co se týče toho projektu, respektive toho modelu, jak by mohla ta loď vypadat, tak to je opravdu - alespoň na pohled - naprosto nádherné. Pokud by se to rusům povedlo (a upřímně - do roku 2020 asi ani nezačnou stavět), bylo by to parádní hlavně pro všechny fanoušky námořní techniky.

    Osobně bych se nedivil, pokud by Rusko spolupracovalo s Indií nebo Čínou, kteří již také nějaké zkušenosti mají a myslím, že by se tomu ani jeden ze států po nějaké rozumné dohodě nebránil.

    Rusové na to budou tlačit, protože moc dobře vědí, že alespoň jednu tuto loď budou potřebovat.

    Nesher - MŮŽE, ale nemusí.Skrýt celý příspěvek

  • shal
    22:45 02.04.2015

    Echo: Rusko nemusí nutně zkolabovat, ale určitě bude muset hodně věcí přehodnotit. A výdaje na zbrojení jsou na to horkým kandidátem. A ano, i závažné problémy blížící se kolapsu ...Zobrazit celý příspěvek

    Echo: Rusko nemusí nutně zkolabovat, ale určitě bude muset hodně věcí přehodnotit. A výdaje na zbrojení jsou na to horkým kandidátem. A ano, i závažné problémy blížící se kolapsu ekonomiky taky nejsou úplně vyloučené. Rusko vláda je závislá na prodeji ropy a zemního plynu ze 40 procent (z toho ropy z 90 procent). Samozřejmě sankce západu a Ruské sankce na potraviny, stejně jako obecně výrazně snížené investice do ekonomiky ukrojí nemalý podíl i ze zbývajících 60 procent ruských příjmů. To jsou velmi velké výpadky, které Rusové spořením a rezervama z let minulých jenom těžko nahradí. Pro Rusy je nejduležitější, jak dlouho budou nízké ceny ropy trvat. Je téměř jisté, že letos ceny ropy významně neporostou. Je dosti pravděpodobné, že ani příští rok. Na trhu je stále velký přebytek ropy, USA svojí vlastní spotřebu snižují a už ani Čína neroste tak rychle jak bývalo zvykem.

    Například Kanada má taktéž velké finanční problémy kvůli poklesu cen a hledají cesty, jak vyvážet svojí ropu mimo USA. Nejlépe do Asie. Na americkém trhu je aktuálně tolik ropy, že je americká vláda pod stále větším tlakem ke zrušení zákazu vývozu ropy ze země. Pokud podlehne a zákaz zruší, může cena ropy opět klesnout. Pokud se západ dohodne s Iránem a zruší sankce na prodej iránské ropy, na trh se dostanou další milióny barelů ropy denně. V nejbližších letech se opravdu nedá očekávat růst cen.Skrýt celý příspěvek

  • lentak37
    22:39 02.04.2015

    PPte Shal: ono s tou ropou je to také nechcem povedať slovo dvojsečné, kedže za súčasnú cenu ropy nemôžu ani tak Američania ako arabské krajiny pokúšajúc za vytlačiť bridlicu z ...Zobrazit celý příspěvek

    PPte Shal:
    ono s tou ropou je to také nechcem povedať slovo dvojsečné, kedže za súčasnú cenu ropy nemôžu ani tak Američania ako arabské krajiny pokúšajúc za vytlačiť bridlicu z trhu a teraz k veci, minule mala Yellen konferenciu, že je spokojná s manažemtom rizika amerických bánk.
    Uviedem príklad len banky Citi je v mínuse 500 mld. USD na rope, hovoríme len o jednej banke.
    A čo sa týka ruskej lietadlovej lode, tiež to nevidím za veľmi šťastné riešenie, kde by si RF mohla vylámať zuby. Celkovo RF nemá skúsenosti s lietadlovými lodami,, ale ono to vyplývalo aj z vojenskej doktríny ešte z čias ZSSR. Vždy to bolo tak, že USA malo svoje lietadlové lode a rusy svoje ponorky na druhej strane. Nevidím nejako veľké šance, že by mohli v tomto smere američanov dobehnúť.Skrýt celý příspěvek

  • shal
    22:32 02.04.2015

    Já se obávám, že ta maketa bude nejblíže co se dostanou k letadlové lodi.

    Já se obávám, že ta maketa bude nejblíže co se dostanou k letadlové lodi.

  • Nesher
    22:05 02.04.2015

    Muž co zírá Neobnoví nic,nemají za co. Už i těch T-50 zřejmě nakonec koupí méně než ještě před pár měsící vyhlašovali - ...Zobrazit celý příspěvek

    Muž co zírá
    Neobnoví nic,nemají za co. Už i těch T-50 zřejmě nakonec koupí méně než ještě před pár měsící vyhlašovali - http://www.militarybox.cz/news... Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    21:58 02.04.2015

    Další ruský mokrý sen.

    Další ruský mokrý sen.

  • Muž, co zírá na kozy
    21:41 02.04.2015

    Zajímalo by mě jestli je ten model námořního AEW založený na nějakém konkrétním typu, nebo je to jen obecná, univerzální ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímalo by mě jestli je ten model námořního AEW založený na nějakém konkrétním typu, nebo je to jen obecná, univerzální představa.
    http://s61.radikal.ru/i171/150...
    Mohli by při této příležitosti obnovit projekt Jak - 44, velice zajímavý a nadčasový letoun.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    21:26 02.04.2015

    Tohle (plány na stavbu letadlových lodí, které se vyrovnají těm americkým) Rusové vyhlašují co 5 let a nikdy nic nepostavili, neb nejen že nebyly peníze, ale také jim chybí ...Zobrazit celý příspěvek

    Tohle (plány na stavbu letadlových lodí, které se vyrovnají těm americkým) Rusové vyhlašují co 5 let a nikdy nic nepostavili, neb nejen že nebyly peníze, ale také jim chybí technologie (vždyť nemají ani dostatečně velký suchý dok) a lidé, kteří by to uměli.
    A navíc, i kdyby někde nakrásně sehnali peníze (vzhledem ke stavu ruské ekonomiky dost těžko), technologie (to co okoukali od Francouzů u Mistralu jim stačit rozhodně nebude, výsadková loď tohoto typu a letadlovka větší než Nimitz je přeci jen rozdíl), tak výsledek žádný zázrak nebude. Jednak ta časová prodleva je příliš veliká, jednak obecně ruské lodní technologie byly vždy spíše jen průměrné až podprůměrné (ve srovnání se západními loďstvy, především USN) a hlavně jim chybí zkušenosti s operačním nasazením. Američané to budují 70 let a stále mají co zlepšovat.
    Tedy mi to prohlášení spíše připomíná to co se v ruských médiích psalo a vysílalo o protestech občanů ČR proti průjezdu amerických jednotek, tj. čístá propaganda.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    21:06 02.04.2015

    teď mi došlo, že jsou tam další 2 startovní pozice...

    teď mi došlo, že jsou tam další 2 startovní pozice...

  • Luky
    21:05 02.04.2015

    ...trochu nechápu ten schůdek na konci přistávací dráhy. Jasně, je to takový menší skokanský můstek pro nepodařené přistání, ale připadá mi to dost nepraktické - zbytečná ...Zobrazit celý příspěvek

    ...trochu nechápu ten schůdek na konci přistávací dráhy. Jasně, je to takový menší skokanský můstek pro nepodařené přistání, ale připadá mi to dost nepraktické - zbytečná bariera.
    Modýlek je k sežrání.Skrýt celý příspěvek

  • rick
    20:59 02.04.2015

    Mě to tak trochu připomíná rčení - přání otcem myšlenky.. Faktem je, že jestli rusové něco umí tak zbraně, ty mají prvotřídní ať se to někomu líbí nebo ne. A letadlové lodě neumí a ...Zobrazit celý příspěvek

    Mě to tak trochu připomíná rčení - přání otcem myšlenky.. Faktem je, že jestli rusové něco umí tak zbraně, ty mají prvotřídní ať se to někomu líbí nebo ne. A letadlové lodě neumí a nemají s nima zkušenosti a já osobně si myslím, že si na tom vylámou zuby. A navíc let. loď je tak neuvěřitelně nákladná záležitost, že si jí moc států dovolit nemůže, ve velkém jen USA a do budoucna asi Čína a Indie, Nakonec jde zase jenom o peníze. A i když připustím ochotu Rusů jíst kořínky, jen když se jich svět bude bát, tak na flotilu letadlových lodí prostě mít nebudou. Ona historie se může opakovat a jednou už je američani prostě uzbrojili. K když bych chtěl být sarkastický, napíšu o Potěmkinových vesnicich, to je zase jejich tradice a zkušenost :)

    sentinel - mám pocit, že většina lidí co sem chodí, to má v hlavě srovnané, to si vážně myslíš, že tvoje sci-fi pohádky někdo bere vážně? Nebo se jen nudíš a plácáš?Skrýt celý příspěvek

  • Echo
    20:47 02.04.2015

    Tak, ale musim uznat, ze maketa je velmi pekna.
    http://vpk.name/news/126241_Av...

    Tak, ale musim uznat, ze maketa je velmi pekna.
    http://vpk.name/news/126241_Av...

  • Echo
    20:38 02.04.2015

    shal: Nie som ekonom, ale to, ze Rusko financne skolabuje na zaklade nizkych cien ropy povazujem za odvazne tvrdenie. Analyza je jedna vec a nasledna realita vec druha, castokrat ...Zobrazit celý příspěvek

    shal: Nie som ekonom, ale to, ze Rusko financne skolabuje na zaklade nizkych cien ropy povazujem za odvazne tvrdenie. Analyza je jedna vec a nasledna realita vec druha, castokrat uplne odlisna. Stat sa moze hocico, zajtra revolucia u Saudov alebo Venezuele a ceny su niekde inde, pripadne nejaka technologicka novinka co zrazi ceny ropy na uplne minimum. Jedno memento z historie, hlinik. Ultra drahy kov na urovni zlata, az isty german prisiel na chemicky proces vyroby cisteho hlinika.Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
    20:19 02.04.2015

    pardon, ruské

    pardon, ruské

  • Argonaut.CZ
    20:18 02.04.2015

    Také souhlasím, že je to nesmysl. Jednak vyvinout - trvalo by to určitě 15-20 let, pak zafinancovat... Pokud budou mít dost rozumu, dají do kupy opět ponorky, nějaké torpédoborce a ...Zobrazit celý příspěvek

    Také souhlasím, že je to nesmysl. Jednak vyvinout - trvalo by to určitě 15-20 let, pak zafinancovat... Pokud budou mít dost rozumu, dají do kupy opět ponorky, nějaké torpédoborce a soustředí se na severní cestu. Jediné, co by mohlo ospravedlnit takový astronomický výdaj by byla situace, kdy by se na financování podílely např. Latinskoamerické státy (kde by na to vzaly), protože to by změnilo totálně poměr v Pacifiku a Atlantiku a americká flota by byla vázána blokací americké.Skrýt celý příspěvek

  • shal
    19:57 02.04.2015

    Popravdě Rusové budou rádi, jak budou mít v roce 2020 z čeho vyplácet penze. Rusko přichází v průměru o 4 miliardy dolarů týdně kvůli nízkým cenám ropy, které jen tak nahoru ...Zobrazit celý příspěvek

    Popravdě Rusové budou rádi, jak budou mít v roce 2020 z čeho vyplácet penze. Rusko přichází v průměru o 4 miliardy dolarů týdně kvůli nízkým cenám ropy, které jen tak nahoru nevylezou. Na Forbes.com byla zajímavá analýza o tom, že cenový rekord 148 dolarů za barel z roku 2008 nebude překonán ještě minimálně 20 let. Ale je pravda, že tihle analytici si čísla cucají z prstu, jinak by viděli aktuální propady cen ropy.Skrýt celý příspěvek

  • Echo
    19:25 02.04.2015

    Rusi do roku 2020 pravdepodobne nepolozia ani kyl novej lietadlovky. Najvacsi problem vidim v tom, ze fakt neviem o tom aby mali dostatocne velky suchy dok na obludu o vytlaku 85 ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusi do roku 2020 pravdepodobne nepolozia ani kyl novej lietadlovky. Najvacsi problem vidim v tom, ze fakt neviem o tom aby mali dostatocne velky suchy dok na obludu o vytlaku 85 000 ton. Ak sa k tomu aj raz dopracuju isto nepojde o cistokrvnu lietadlovku, ale zase to bude lietadlovy kriznik ako doteraz. Popieralo by to rusku posadnutost namontovat rakety do vsetkeho co plava.
    Co sa tyka know-how na stavbu velkych lodi tak ho uz od Francuzov maju. Polovice oboch mistralov postavili v Petrohrade a dalsie dve jednotky sa maju/mali stavat kompletne v Rusku. Preto velmi nechapem to francuzske saskovanie s ich nedodanim Rusku. Ved nikomu inemu ich vlastne nemozu predat. Rusi by teoreticky mohli pozadovat vratenie casti vyhotovenych v Rusku, nehovoriac o ruskych systemoch a prerabkach konstrukcie kvoli nim na tych lodiach.
    Este mi napadlo, otazka katapult vs. skokansky mostik. Rusi momentalne asi nemaju lietadla, ktore by mohli byt odpalene katapultom. No mozno sa mylim a navalizovane Suchoje a Migy boli uz konstruovane na pripadny start z katapultu.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    17:52 02.04.2015

    Vestly: no Ukrajici si v tohle muzou podat ruce s rusy.

    Vestly: no Ukrajici si v tohle muzou podat ruce s rusy.

  • Vestly
    17:38 02.04.2015

    Je jasne, ze Rusi budu vrazat prachy do obrany. 10 rokov nic nerobenia po sebe nieco zanechalo, teraz to musia dobiehat. Inak k tym trollom, Rusi niesu ani prvy, ani posledny, ...Zobrazit celý příspěvek

    Je jasne, ze Rusi budu vrazat prachy do obrany. 10 rokov nic nerobenia po sebe nieco zanechalo, teraz to musia dobiehat.

    Inak k tym trollom, Rusi niesu ani prvy, ani posledny, napriklad :
    http://www.newsweek.com/35000-...
    Tu mate dokonca ich stranku, kedze ako vidim, je tu par ludi ktori robia to iste co oni a mozno ani nedostavaju zaplatene :)
    http://4.i-army.org/index_en.p...
    a
    UK : http://www.bbc.com/news/uk-310... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3