Nová ruská stíhačka MiG-35 představena veřejnosti

Foto: MiG-35; větší foto / Public domain
MiG-35 při dnešní slavnostní prezentaci. / Print Screen YouTube

Ruská Spojená letecká korporace (OAK) dnes představila mezinárodnímu publiku ve městě Lukhovitsy novou ruskou lehkou víceúčelovou stíhačku MiG-35. Podle velitele ruského letectva generálporučíka Viktora Bondareva se MiG-35 stane jediným typem lehké stíhačky v ruském letectvu.

Dosud ruská média spekulovala o nákupu pouze 30 stíhaček MiG-35 pro ruské letectvo. Podle Bondareva ale MiG-35 nahradí v ruském letectvu všechny lehké stíhačky. Bondarev typ ani počet nahrazovaných stíhaček neuvedl, ale s jistotou půjde o frontové stíhací letouny MiG-29.

Dnes má ruské letectvo ve výzbroji přibližně 350 stíhaček MiG-29, z toho 200 strojů je uloženo ve skladech. Ze 150 MiGů-29 je pak pro okamžité nasazení (cca 66 %, dle slov Sergeje Šojga) připraveno odhadem 100 stíhaček MiG-29 (s ohledem na nutnou údržbu a servis).

V ruském letectvu úkoly vzdušného boje kromě MiGů-29 (max startovací hmotnost 20 000 kg) zajišťují především těžší stroje Su-27/30 (max 30 450 kg), Su-34 (max 45 100 kg) a vynikající záchytné stíhačky MiG-31 (max 46 200 kg). Pro porovnání - jednomotorová lehká západní stíhačka F-16 má maximální startovací hmotnost 19 200 kg.

„Tento letoun (MiG-35 - pozn. red.) je potřeba, jelikož Su-27, Su-30, Su-34 a Su-35 jsou poměrně těžká letadla a MiG má poměrně lehké stroje. MiG-35 obsadí pozici lehkého frontového stíhacího stroje, jejichž part již poměrně stárne. Bojový potenciál MiG-35 je velký, charakteristiky jsou velmi dobré. Pouze lituji, že se mi již nepodaří zalétat si na těchto výborných strojích," uvedl bývalý náměstek velitele ruského letectva generálplukovník Nikolaj Antoškin.

Podle Bondareva však “nějaký čas pomine” než MiG-35 nahradí všechny MiGy-29 v ruském letectvu. Nové MiGy-35 má podle generála dostat i slavný akrobatický tým ruského letectva Stříži, který dosud létá na MiG-29.  Bondarevrovněž vyzdvihl velký exportní potenciál MiGů-35, zejména v zemích, které provozují stíhačky MiG-29.

Za, jemně řečeno, kuriózní informaci (nebo typ propagandistického boje) lze považovat vyjádření ředitele ruské Federální služby vojensko-technické spolupráce Anatolije Punčukama, podle kterého mohou mít o MiGy-35 zájem Polsko, Slovensko nebo Bulharsko - tedy členové NATO.

“MiG-35 může být zajímavý pro evropské země, jako je Bulharsko, Slovensko a Polsko, které stále provozují MiGy-29,” uvedl Punčukam potenciálním zahraničním kupcům (z asi 20 zemí) během slavnostní prezentace.

Není třeba dodávat, že nákup stíhaček MiG-35, zejména Polskem a Slovenskem, se z politických důvodů blíží nule. S největší pravděpodobností Polsko vymění MiGy-29 za stíhačky F-16 a Slovensko za stíhačky Gripen.

Prodej letounů do zahraničí podpořil také Vladimír Putin: ”Spoléháme, že tento stroj posílí jak naši armádu, tak i vojenské letectvo. Toto letadlo má i dobrý exportní potenciál. Myslíme tím, že ve více než třiceti zemích je aktivně využíván jiný stroj — MiG-29 a že v těchto zemích byla vytvořena dobrá infrastruktura pro používání této stíhačky.”

MiG-35 navazuje ve vývojové řadě na typy MiG-29K/KUB a MiG-29M/M2.  Nový "mig" nabízí zvýšení bojové efektivity, univerzálnost (schopnost útočit na vzdušné, pozemní i námořní cíle) a lepší provozní vlastnosti.  Konstruktéři se také soustředili na větší spolehlivost draku, motorů a avioniky letadla - tedy na vlastnosti, které ovlivňují provozní náklady a operační nasaditelnost.

Podle Sergeja Korotkova, generálního ředitele firmy Mikojan-Gurevič (MiG), MiG-35 dosáhne maximální rychlost Mach 2,23 a bude mít akční rádius 1,5× větší, než původní MiG-29.

MiG-35 je sice využívá design a aerodynamiku MiG-29, ale přináší do ruského letectva řadu pokročilých technologií. Například nový radar FGA-29 Žuk-AE (typu AESA) dokáže sledovat až 30 cílů na vzdálenost 60 km. Na maximální detekční vzdálenost radar uvidí “jen” velká letadla, jako jsou bombardéry (B-1, B-52) nebo velká tankovací/dopravní letadla.

Podle Jurije Sljusara, prezidenta OAK, testy sériových MiGů-35 začaly ve čtvrtek, sériová výroba a dodávky ruskému letectvu se rozběhnou v roce 2019. Je to tedy o rok později, než zprávy uváděly ještě před několika dny. Počátečních operačních (bojových) schopností první letka MiGů-35 dosáhne v roce 2020, případně v roce 2021.

MiG-35 měří na délku 17 m, prázdná  hmotnost je 11 000 kg a nosnost zbraní 7000 kg. Pro porovnání - prázdná/maximální startovací hmotnost stíhačky F-35A je 13 199 kg / 31 800 kg a nosnost zbraní 8100 kg.

Zdroj: TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda v roce 2016: Bojová připravenost vzrostla

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu 22. prosince na setkání vedoucích představitelů ruského ...

Ruské letectvo začíná testovat “exportní” stíhačky MiG-35

Na konci ledna bude oficiálně představena finální (sériová) podoba nové ruské víceúčelové stíhačky ...

Konec letadel Tu-154, Tu-134 a Il-62M v ruské armádě

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu inicioval studii, která posoudí možnosti vyřazení dopravních ...

Rozbíhá se sériová výroba ruských strategických bombardérů Tu-160M2

Kazaňský letecký závod KAPO Gorbunova je připraven na obnovení sériové výroby strategických ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • jj284b
  18:51 12.02.2017

  jeden postreh z F-16.net:

  As with everything on the internet, the moment Russia or China release a cartoon drawing of a weapon, it is assumed to be automatically in service, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jeden postreh z F-16.net:

  As with everything on the internet, the moment Russia or China release a cartoon drawing of a weapon, it is assumed to be automatically in service, operational, thousands deployed, and an immediate existential threat which renders all US weapons obsolete and useless.

  Meanwhile, Russia just got R-77s in service last year...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  10:16 06.02.2017

  Hm,dal by se Mig-29 přestavět na Mig-35,teoreticky,nebo je to konstrukčně zcela rozdílný letoun a musí se postavit od základu nový?
  Jinak,pokud s těch starých Mig-29 nevytvoří ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hm,dal by se Mig-29 přestavět na Mig-35,teoreticky,nebo je to konstrukčně zcela rozdílný letoun a musí se postavit od základu nový?
  Jinak,pokud s těch starých Mig-29 nevytvoří modernizací mig-35,či nějakou opravdu nabušenou verzi Mig29,potom za tu cenu kterou do nich Srbové vloží by k nim museli dostat spostu náhradních dílů (motory),množství moderní munice...jinak bych nerozuměl tomu proč by Srbové takový "dar"přijali...
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  09:27 06.02.2017

  Marthy: Zajímavý postřeh, někdo zde psal, že za takovou cenu bude nová "35ka", tak to asi moc nevychází...

  Marthy: Zajímavý postřeh, někdo zde psal, že za takovou cenu bude nová "35ka", tak to asi moc nevychází...

 • Marthy
  01:21 06.02.2017

  Teď jsem někde zaslechl že za opravu a modernizaci 6-ti Mig-29 které Rusko "daruje"Srbsku Srbové zaplatí 185 M Eur.Takže přes 30M Eur na opravu a modernizaci jedné Mig-29...to je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Teď jsem někde zaslechl že za opravu a modernizaci 6-ti Mig-29 které Rusko "daruje"Srbsku Srbové zaplatí 185 M Eur.Takže přes 30M Eur na opravu a modernizaci jedné Mig-29...to je teda hodně mastná cena.Ty darované letadla asi budou v ne zrovna dobrém stavu,nebo se budou modernizovat hodně zevrubně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  14:17 04.02.2017

  Viděl už někdo někdy někde jednomístnou verzi MiGu-35, nebo vyrobené exempláře existují pouze ve dvoumístných variantách?

  Viděl už někdo někdy někde jednomístnou verzi MiGu-35, nebo vyrobené exempláře existují pouze ve dvoumístných variantách?

 • Olivav
  09:05 04.02.2017

  ROFAR bude mít nižší dosah. No ten L-band u T-50 je veden jako radar, takže funkce zatím neznámá. Nepíší, že pouze IFF. No a RAM sice L-band vlny pohlcuje ale je to násobně méně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ROFAR bude mít nižší dosah. No ten L-band u T-50 je veden jako radar, takže funkce zatím neznámá. Nepíší, že pouze IFF. No a RAM sice L-band vlny pohlcuje ale je to násobně méně než u X-band. Problém je s určením pozice a jiných dat o cíli a ten L-band T-50 je dost malý, což může být problém tam asi zázraky neudělá ani postproces dat.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:28 03.02.2017

  Marthy, a skutečně je použití L-band radaru k čemukoliv jinému než k IFF potvrzené? Já jen, že ani na stránkách výrobce o tom ještě poměrně nedávno nic nebylo. A s ohledem na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy, a skutečně je použití L-band radaru k čemukoliv jinému než k IFF potvrzené? Já jen, že ani na stránkách výrobce o tom ještě poměrně nedávno nic nebylo. A s ohledem na rozměry takovéto antény by se ani nějaké zásadní výkony v detekci stealth čekat nedaly. Nehledě na to, že přesvědčení spousty lidí, že stealth letadla na nižších frekvencích září jak vánoční stromeček, je poněkud, ehm, nepřesné :-) I tam je jejich radarový obraz výrazně snížený, jen prostě ne tolik, jako ve vyšších pásmech.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  23:16 03.02.2017

  Nevím,ale v letounu T-50 jsou pro detekci letounů stealth použity radary zabudované v křídlech,pracují v pásmu "L",teda 1-2GHz...
  Kromě toho má standartní radar v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím,ale v letounu T-50 jsou pro detekci letounů stealth použity radary zabudované v křídlech,pracují v pásmu "L",teda 1-2GHz...
  Kromě toho má standartní radar v přídi,vysokofrekvenční,pásmo "X".
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:37 03.02.2017

  A nebude díky vysoké frekvenci také obecně nižší dosah? Měl jsem dojem, že ROFAR se řeší právě kvůli rozlišení, ne kvůli objevování stealth objektů na velkou vzdálenost. Od toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A nebude díky vysoké frekvenci také obecně nižší dosah? Měl jsem dojem, že ROFAR se řeší právě kvůli rozlišení, ne kvůli objevování stealth objektů na velkou vzdálenost. Od toho jsou radary v L-band.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  16:33 03.02.2017

  Máš pravdu ROFAR to nevyřeší. Ten bude RAM pohlcovat stejně jako X-band, ale bude dátal lepší rozlišení a bude horší jej rušit. Tím ROFARem jsem reagoval na to rozlišení.

  Máš pravdu ROFAR to nevyřeší. Ten bude RAM pohlcovat stejně jako X-band, ale bude dátal lepší rozlišení a bude horší jej rušit. Tím ROFARem jsem reagoval na to rozlišení.

 • jj284b
  14:13 03.02.2017

  nemyslim ze by ROFAR mal znamenat prekonanie STEALTH ako to prezentuju.. predse len ide o vysokofrekvencny radar, tym padom jeho prekonanie bude mozne za pouzitia specializovanych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nemyslim ze by ROFAR mal znamenat prekonanie STEALTH ako to prezentuju.. predse len ide o vysokofrekvencny radar, tym padom jeho prekonanie bude mozne za pouzitia specializovanych RAM naterov.. takze US budu maximalne musiet pouzit novy RAM nater pre STEALTH lietadla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  22:27 02.02.2017

  No k těm radarům Rusi tvrdí jak budou mít ROFAR, ale i dle zdrojů http://rbth.com/defence/2016/0... t ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No k těm radarům Rusi tvrdí jak budou mít ROFAR, ale i dle zdrojů http://rbth.com/defence/2016/0... t vypadá, že US air force je bude mít dříve 8,4 mil USD co na celý program dává rusko je nic vporovnání s USA kde tam už v roce 2014 nateklo 110 mil USD. S AESA ujel Rusům vlak a ROFAR asi dopadne podobně.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  17:25 02.02.2017

  tak hlavne AESA v MiG35 ani nahodou neobstoji porovnanie s modernymi AESA radarmi, podla zverejnenych dat ma ZUK-AM v SAR rozlisenie len 0.5m.. pre porovnanie Irbis-E ma v rovnakom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak hlavne AESA v MiG35 ani nahodou neobstoji porovnanie s modernymi AESA radarmi, podla zverejnenych dat ma ZUK-AM v SAR rozlisenie len 0.5m.. pre porovnanie Irbis-E ma v rovnakom mode rozlisenie 3m

  Pre porovnanie, rozlisenie 3m odpoveda US radarom pouzivanym v 80tych rokoch, pricom v 1991 Airforce povazovalo radar s rozlisenim vacsim ako 0.3m nevhodny na operacie proti Irackym SCUDOM. Na automaticku detekciu/identifikaciu vozidiel treba rozlisenie 0.1m alebo mensie...

  To tiez znamena, ze take Su-35s je dnes co sa tyka Air to Ground na urovni F-15E v 1991..

  no spat k ZUK-AM, znamena to tiez ze bandwidth radaru je celkom nizsky, odhad je cca 270-300Mhz co znamena ze ten radar ani nahodou nebude zvladat narocnejsiu vymenu dat s ostatnymi strojmi.. pre porovnanie, moderne AESA maju BW okolo 2ghz, s output power average 10-20W
  Skrýt celý příspěvek

 • Henrich7
  15:42 02.02.2017

  Mig 35 je ozaj ako vyvozny artikel vhodny iba pre krajiny ktoré si drahšie stíhačky nevedia dovoliť. Ale tiež súhlAsím s článkom, že krajiny ako Poľsko alebo Slovensko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mig 35 je ozaj ako vyvozny artikel vhodny iba pre krajiny ktoré si drahšie stíhačky nevedia dovoliť. Ale tiež súhlAsím s článkom, že krajiny ako Poľsko alebo Slovensko neprichádzajú do úvahy z politických dovodov. Musia sa skôr obrátiť na tradičných odberateľov, ktorí od nich kupujú aj suchoje, či pripadne nepotrebujú aj letku ľahšich stíhačiek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Serrafin
  16:22 01.02.2017

  Ruská éra byly vždycky dobrá. O tom není žádná. Ani Mig35 nebude úplně špatné letadlo. Ale bít se hrdině v prsa, že ho od roku 2018 , pardon 2019, začnou sériově vyrábět mi přijde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ruská éra byly vždycky dobrá. O tom není žádná. Ani Mig35 nebude úplně špatné letadlo. Ale bít se hrdině v prsa, že ho od roku 2018 , pardon 2019, začnou sériově vyrábět mi přijde směšné až trapné. Slibují / vyhrožují letadlem, které je o celou generaci starší, v okamžiku, kdy jeho potenciální konkurenti o generaci modernější už létají v počtech stovek kusů ( F22, F35). A dokonce jejich dříve nešikovní žáci, už provozuji pár kousků J 20tek. Asi je tam něco špatně bych řekl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  18:42 30.01.2017

  " Kam ale vlastně patří lehký/střední dvoumotorový MIG 29/35 ? Z hlediska nákladů se nehodí pro mír a z hlediska výkonů oproti SU, F15, Jurofajtru se nehodí pro boj."

  ...odpovím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  " Kam ale vlastně patří lehký/střední dvoumotorový MIG 29/35 ? Z hlediska nákladů se nehodí pro mír a z hlediska výkonů oproti SU, F15, Jurofajtru se nehodí pro boj."

  ...odpovím si sám... uvidíme v příštím lokálním konfliktu, ala polygon Sýrie...
  Hovořit o něčem, co nikdo neviděl, o čem je minimum informací je skutečně hodně odvážné.
  Cosi o nákladech na provoz se píše třeba zde.
  http://www.armadninoviny.cz/ru...

  Kde je pravda, nelze objektivně zjistit. Tedy v tédo době.......
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  18:32 30.01.2017

  To jsou informace, že by jeden brečel. A to beze srandy. Nedávno tady vyšel jeden topic ohledně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To jsou informace, že by jeden brečel. A to beze srandy. Nedávno tady vyšel jeden topic ohledně MiG-35
  http://www.armadninoviny.cz/ru...

  O čem se chceme dohadovat???
  Informace, že : "provoz MiG-35 je 2,5x levnější než MiG-29, motory RD33 atd...." je naprosto o ničem. Lidově řečeno. "Dnes vítězí armády které mají přesné a detailní informace a hlavně včas".
  Pokud není jasně specifikovaná verze MiG-29 je to informace na úrovni prohlášení papaláše Pančukama.
  To o čem se píše je popis prezentace PR korporace OAK. A věřme tomu, že letadlo stálo na VPD dostatečně daleko od obecenstva, aby nebylo možné udělat kvalitní detailní foto.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:15 30.01.2017

  raziel87: mám za to že je to modularní zbraňový systém, skladající se ze seekeru, autopilot+baterie + naloz+ motor. E verze mají delší a širší (260 vs 230mm) motor.

  Mám taky za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: mám za to že je to modularní zbraňový systém, skladající se ze seekeru, autopilot+baterie + naloz+ motor. E verze mají delší a širší (260 vs 230mm) motor.

  Mám taky za to že seekery i navaděcí čast s baterii byli průběžně modernizovány. Dost pochybuji, že mají ve službě pořád původní verze. AIM-7 měla taky milion verzí a to jen v SARH variantě.

  Ve vyzbroji letadel by se pořád měl používat mix normálních a E verzi.

  To co myslím tim nejrozšířenější je SARH verze, tedy R a ER, někde daleko za tím jsou T a ET a nakonec P/EP. Nevidím ani žádný důvod proč by počty IR a hlavně pasivních střel měl být vyšší než SARH.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:31 30.01.2017

  2 Shania

  jo, už jsme v podstatě ve shodě :)

  Jen ještě poupravím tu zmínku o verzi "R".

  Verze R-27 R a R-27 T byly uvolněny pro export spolu se svým nosičem v podobě Migu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Shania

  jo, už jsme v podstatě ve shodě :)

  Jen ještě poupravím tu zmínku o verzi "R".

  Verze R-27 R a R-27 T byly uvolněny pro export spolu se svým nosičem v podobě Migu 29 již v roce 1988. Výkonější verze ER a ET, které byly od začátku vyvíjeny pro těžší SU-27 (T-10S) jsou svými výkony někde jinde - mimochodem i ty byly po rozpadu SSSR uvolněny pro export v roce 1991. Pouze je osekaly a přeznačili na exportní varianty ER1 a ET1.

  Verze antiAWACS, tedy R-27P a R-27EP jsou k exportu uvolněny od roku 2004. není tedy pravda, že nejrozšířenější verzí ve výzbroji ruské VVS je verze R - to platilo maximálně do roku 2000. A teď nastupuje subjektivní myšlenka a klidně mě někdo opravte. Myslím, že verze R byla u prvosledových jednotek vyměněna ještě v 90. letech - ale nemám k tomu podklady, ani jsem je nehledal
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:01 30.01.2017

  raziel87: jo asi máš pravdu, vzhledem k tomu, že jsem to psal z tabletu a pár novým informacím, tak to napíšu celý znovu.

  R-27 R a ER jsou zdaleka nejpočetnější verze ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: jo asi máš pravdu, vzhledem k tomu, že jsem to psal z tabletu a pár novým informacím, tak to napíšu celý znovu.

  R-27 R a ER jsou zdaleka nejpočetnější verze ve výzbroji.
  Obě mají být schopny letět ve střední fázi letu přes INS a dostávat aktualizace. V závěrečné fázi vyžaduje ozáření cíle radarem mateřského letadla (podobně fungují ESSM, ozáření cíle je vyžadováno až v závěrečné fazy). Stále to vyžaduje, aby střelec neztratil kontakt s cílem. Tzv může např. letět podél cíle (proto mechanicky vychylované antény), ale nemůže se otočit a zmizet. Podobné omezení bylo i západních ARH střel ve střední fázi letu.

  R-27 T a ET podle https://manglermuldoon.blogspo...
  Nemají pry INS, a jsou použitelné až po té, co seeker uvidí cíl (což jsem viděl i jinde), dosah seekeru je tak do 15km (prý se podařil lock na 20km za ideálních podmínek). Pro to jsem psal, že je to proti bombardérům ze zadní polosfery, B-52 a B-22 bude seeker vidět na delší vzdálenosti. Budou ale i asi jiné režimy pro odpal, jako Fi0 (bez uzamčení cíle).

  R-27 P a EP jsou s pasivní radiolokační proti AWAC, není mi ale moc jasné jak se ta raketa vůbec dokáže navést, jak určuje vzdálenost k cíli a co se stane, pokud cíl přestane vysílat, HARM je k ničemu pokud pozemní radar přestane vysílat… navíc určit pozici PVO je podstatně snazší než určit pozici letadla. Proti tankerům a strategickým bombardérům bude mít ještě menší použití.

  A/AE Verze s ARH se nedostala do sériové výroby (prý neprošla ani přes fázi prototipu/demostratoru) kvůli modernější R-77, kterou Rusové ale taky nezavedli. Až R-77-1 byla loni zavedena do výzbroje. Budou mít obrovské množství R-27 ve výzbroji ještě hodně dlouho.
  Maketa AE byla ale např. na prezentaci pro SU-30 pro Alžir 2005.
  2012 tři ukrajinské firmy oznámili vývoj aktivního/pasivního seekeru pro R-27.

  Cpt. Morgan: od prototypu přes testování a zavedení do výzbroje je velmi dlouhá cesta. Natož pak mít dost kusu aby to mělo smysl. Např. před 15-20 lety jsi mohl číst hodně o ramjetech, dnes je jedna jediná verze ve vyzbrojí v malých počtech. USA mělo mít už několik raket nové generace, kterou ovšem zařízli po fazi demonstratoru.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:51 30.01.2017

  2 JiriR
  já o voze, ty o koze :)

  2 JiriR
  já o voze, ty o koze :)

 • JiriR
  10:37 30.01.2017

  Raziel87- Víš příteli možná je to tím, že domyslet takovou věc není ani zdaleka dáno každému, o čemž plně vypovídá Tvůj první odstavec/“příspěvek“. Spekulovat o střetu 1/1 je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel87- Víš příteli možná je to tím, že domyslet takovou věc není ani zdaleka dáno každému, o čemž plně vypovídá Tvůj první odstavec/“příspěvek“. Spekulovat o střetu 1/1 je ztráta času. Nicméně nepodceňuj letouny pro „mír“, dej si to do souvislosti s vynakládanými zdroji a díky tomu vycvičeností pilotů a provozuschopnosti strojů. To je přece to nejdůležitější, jako ono to fakt není jenom o raketách. Kdy naše armáda ve velkém rozsahu bojovala a kdy podle tebe bude bojovat? Naopak, východoevropská letectva zvládl MIG29 „docela obstojně“ vyčerpat. Nu a pokud bys chtěl porovnat mig 35, tak ale musíš ne s Gripenem C/D, ale s E/F.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:15 30.01.2017

  2 JiriR
  Moc nerozumím tvým myšlenkovým pochodům. Dle tvé logiky tedy nemá smysl ani Tunguzka, protože modernizovaný KUB má větší dosah dálkový i výškový a vývoj vozidla pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 JiriR
  Moc nerozumím tvým myšlenkovým pochodům. Dle tvé logiky tedy nemá smysl ani Tunguzka, protože modernizovaný KUB má větší dosah dálkový i výškový a vývoj vozidla pro blízkou AA podporu byl přitom pěkně drahý - ne úplně ideální příměra, ale tak nějak mi při pročítání tvého příspěvku toto přišlo na mysl. Možná jsem to ale jen špatně pochopil

  Podívej se na bojiště jako provázaný celek a ne jako na hypotetický střet 1:1. To éro má na bojišti svůj smysl a své úkoly, stejně jako ta Tunguzka. Nízké náklady na provoz v době míru tě mohou těšit JEN v době míru. Pokud ale přijde válka, tak tě ty nízké provozní náklady nezachrání. Netvrdím, že je Mig-35 perfektní stroj, ani jsem nic takového v žádném ze svých příspěvků nenaznačil - jen jsem shrnul pár modernizačních prvků.

  2 Shania
  nějak jsem se nepochopili. Pouze si v podstatě shrnul to, co jsem napsal já předtím a nijak si nevysvětlit to, na co jsem narážel. Zkusím to znova - R-27 ve výzbroji VVS má od roku 1985 inerciální navigační systém jak v počáteční fázi letu, tak ve střední fázi letu. Tuto vlastnost mají jak hlavice s pasivním IČ naváděním, tak hlavice s poloaktivním radarovým naváděním. Chápu na co narážíš - že bude stíhač úplně jinde - ve chvíli, kdy raketa doletí na předpokládané místo. To nijak nerozporuji, nikde nepíšu, že je jsou staré verze T "Fire and Forget". Ty se ale pořád točíš kolem nejstarší R-27 R (AA-10 Alamo A) a kolem staré R-27P (AA-10- Alamo E) s pasivní radiolokační, samonaváděcí soustavou určenou proti AWACS, tankerum a strategickým bombardérům.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  09:31 30.01.2017

  Mig 29/35, měl jsem kdysi názor, že to byl vynikající úmysl, postavit dvoumotorový lehký/střední bojový letoun a problémy prvních sérií s malou integrální nádrží se daly vyřešit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mig 29/35, měl jsem kdysi názor, že to byl vynikající úmysl, postavit dvoumotorový lehký/střední bojový letoun a problémy prvních sérií s malou integrální nádrží se daly vyřešit konformními nádržemi atd., ve skutečnosti jsem časem dospěl k názoru, že 29 patří tak max. na letadlovou loď (maximálně, tak jak to je s F18, pozemní uživatelé F/A 18 s nimi nejsou nijak zvlášť spokojení, kromě Kanady která vždy sáhne po „americkém“). Jak jednou řekl jeden německý generál (a řekl to fakt dobře): jsou dva typy letadel 1) pro mír- ideální Gripen s nízkými náklady na provoz, má jeden málo výkonný motor, což kompenzuje vyspělou aerodynamikou, umělou nestabilitou atd., oproti např. F16 která má silný motor, ale špatnou aerodynamiku- výsledek F16 versus Gripen: 0/0, ale ty platíš přece hlavně spotřebu motoru mimo jiné, že… 2) pro válku- ideální Typhoon- dva silné motory, supercruise, navíc vyspěla aerodynamika, časem i avionika a radar v rámci dalších transhí bude ok (finanční restrikce), ale velmi vysoké náklady na provoz, vykoupené vítězstvím v boji. Kam ale vlastně patří lehký/střední dvoumotorový MIG 29/35 ? Z hlediska nákladů se nehodí pro mír a z hlediska výkonů oproti SU, F15, Jurofajtru se nehodí pro boj.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  08:23 30.01.2017

  Cpt. Morgan: To, že tú strelu testovali a stále testujú ja vôbec nepopieram. Môžme sa tiež domnievať, že keď je vyvíjaná pre T-50, tak sa tento rok s blížiacou sa finálnou fázou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan: To, že tú strelu testovali a stále testujú ja vôbec nepopieram. Môžme sa tiež domnievať, že keď je vyvíjaná pre T-50, tak sa tento rok s blížiacou sa finálnou fázou skúšok, dozvieme o nej viac.
  Ak si myslíš, že môj argument, ktorý podmieňuje jej existenciu s nasadením v Sýrii, je nesprávny, tak načo všetky tie ostatné hi-tech zbrane? Prečo Rusko doviezlo do Sýrie to najlepšie z leteckej a raketovej techniky, čo má? Keď Rusom úplne stačia R-27, načo tam posielali R-77, ktoré ledva zišli z výrobnej linky (nikto dovtedy nevedel o ich zavedení)? Načo tam poslali Su-35S, keď už tam mali vynikajúce Su-30SM? Načo streľba z Kaspiku raketami Kalibr alebo lety Tu-160 cez pol sveta a následné zhodenie Ch-101? Načo S-400, keď S-300 by bolo proti tureckým F-16 úplne postačujúce? O Iskanderoch a Bastionoch je úplne zbytočné sa vôbec rozpisovať. Všetko je to buď demonštrácia sily alebo prezentácia zbraní potenciálnemu zahraničnému zákazníkovi.
  USA demonštruje svoju silu a podporuje svoje operácie v Sýrii inými spôsobmi (napr. F-22) a navyše, predaj F-35 má zabezpečený na 10 rokov dopredu. Po inštalácii ďalšieho Blocku budú bojovo nasadené aj F-35. Mimochodom, možno si nepostrehol, ale ich prvé operačné nasadenie prebieha práve teraz v Japonsku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  22:21 29.01.2017

  Sokretes - Deagel pise, ze bude, aj bola zavedena v 2015, ale stranka ma posledny update koncom 2016, cize udaje nezmenili, lebo fakty asi sedia.
  Na viacerych vojenskych weboch sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokretes - Deagel pise, ze bude, aj bola zavedena v 2015, ale stranka ma posledny update koncom 2016, cize udaje nezmenili, lebo fakty asi sedia.
  Na viacerych vojenskych weboch sa tiez pise, ze strelu uspesne testovali uz v r. 2010 v na ploygone v Aktubinsku. Ale fakt je, ze potvrdenie bude najlepsie az od VVS Ruska. Asi je vsak zbytocne skusat sa tvarit, ze strela K-77M vobec neexistuje. Iba nevieme naisto, ci ju uz zaviedli, alebo este nie. Argument, ze ak enbola v SYrii, tak neexistuje je dost mimo. Preco USA nenasadzuju F-35 proti IS, ked su take super? Asi su teda uplne nanic, ze ani proti IS sa nedaju nasadit...
  V Syrii rusom uplne stacia R-27 a R-77.

  Shania - tu sa uvadza, ze novsia generacia R-27 maju vo verziach SARH a ARH popri inercialnom navedeni aj datalinky s midcourse updates

  https://manglermuldoon.blogspo...

  http://www.airforce-technology...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  16:28 29.01.2017

  Cpt. Morgan: Áno, Deagel píše, že "BOLA" zavedená v 2015 a zároveň, že "BUDE" zavedená v roku 2015. Tak si vyber. Aspoň vidíš ako kvalitne upgradovaný je to web. Je super, že si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan: Áno, Deagel píše, že "BOLA" zavedená v 2015 a zároveň, že "BUDE" zavedená v roku 2015. Tak si vyber. Aspoň vidíš ako kvalitne upgradovaný je to web. Je super, že si objavil Deagel. Vrele Ti odporúčam pozorne sa začítať do jeho článkov a zistíš, že to nie je vôbec spoľahlivý zdroj. Takéto chyby tam majú v každom druhom článku.
  A kde máš fotografie, ktoré dokazujú, že je to zavedená raketa? Toto presvedčenie si nadobudol pri fotke rozrobeného navádzacieho systému?
  Povedz mi, prečo nie sú Su-35S v Sýrii vyzbrojené touto strelou, keď ide o mimoriadne napätý konflikt a po zostrele Su-24 by sa im náramne hodila? To akože bezdôvodne vystavujú svojich pilotov a techniku väčšiemu riziku zostrelenia?
  Toto sú tak lacné argumenty, akurát do pubu medzi kamarátov. Ale aj tam môžeš utŕžiť riadnu blamáž, ak niekto len trochu sleduje vývoj ruskej techniky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  13:41 29.01.2017

  Ta diskuze na novinkách mě zase pobavila,je úžasný jak čím blbější komentář tam,tak má víc hlasů.
  Co se týká Migu-35,tak ač si myslím,že jde o kvalitní stroj,ale měl tu být tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ta diskuze na novinkách mě zase pobavila,je úžasný jak čím blbější komentář tam,tak má víc hlasů.
  Co se týká Migu-35,tak ač si myslím,že jde o kvalitní stroj,ale měl tu být tak před 15-20 lety.Dneska zákazníci o ruskou techniku dávají přednost velkým mašinám od Suchoje a ty chudší mají možnost pořídit čínské stroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:22 29.01.2017

  Na diskuzi na Novinkách (ani na celé novinky) žaludek nemám a už vůbec ne na "znalce", co píší Grippen (asi od chřipky), na druhou stranu při srovnatelných pilotech a informačním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na diskuzi na Novinkách (ani na celé novinky) žaludek nemám a už vůbec ne na "znalce", co píší Grippen (asi od chřipky), na druhou stranu při srovnatelných pilotech a informačním prostředí bych asi více vsázel na MiG-35, než na Gripena. Samozřejmě je jasné, že onen zoufalec to nenapsal po úvaze nad technickými parametry, ale šlo o čistě emocionální disenterii.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:22 29.01.2017

  "...Nemusi nikam zvlast miznut, jemu moze stacit, ak pri rychlosti strely 5M a jej vzdialenosti niekolko sto metrov od ciela pilot posunie stroj o niekolko metrov od prebiehajucej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "...Nemusi nikam zvlast miznut, jemu moze stacit, ak pri rychlosti strely 5M a jej vzdialenosti niekolko sto metrov od ciela pilot posunie stroj o niekolko metrov od prebiehajucej trajektorie. Staci, ak potom strela minie hoci aj o centimetre, resp. strati uzamknutie ciela a nepriblizi sa na aktivaciu bojovej hlavice...."

  Ntvl, co se člověk nedoví...
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  10:51 29.01.2017

  Trener: fňukající double Wendy? Kde? Třeba tady? http://technet.idnes.cz/vaclav...

  Trener: fňukající double Wendy? Kde? Třeba tady? http://technet.idnes.cz/vaclav...

 • Trener
  10:23 29.01.2017

  Doplnění k tomu druhému odstavci: jednomotorová F-16

  Doplnění k tomu druhému odstavci: jednomotorová F-16

 • Trener
  10:19 29.01.2017

  To Knaak: ne nadarmo se říká, že nejhorší práce je s lidmi. Hlavně našinec musí pořád něco shazovat, na něco nadávat. Mně stačily ty reakce, jak se ty pandury srazily u Tábora, to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Knaak: ne nadarmo se říká, že nejhorší práce je s lidmi. Hlavně našinec musí pořád něco shazovat, na něco nadávat. Mně stačily ty reakce, jak se ty pandury srazily u Tábora, to bylo keců, že naše armáda ztratila bojeschopnost. Ale ve skutečnosti se tam snad nejvíc zničily nějaké vlnolamy z dřevotřísky. A v případě toho Migu 35 (29) nejspíš řada lidí žije v zajetí legendy a že jsme se tenkrát zbavili nenahraditelného letadla. K tomu možná přispěl trochu fňukající Václav Vašek, i když zase dobře popsal změny v armádě po 89. Třeba v případě těch Gripenů to vidím jako špatnou práci propagace naší armády a její techniky před širokou veřejností (a některými idioty).

  K tématu: u těch ruských letadel mně občas zaujme jejich o něco menší nosnost výzbroje, než mají západní protějšky: Např.: F-18 - 7400 kg, jednomotorová 5400, pak se udávalo kolem 7000, pak jsem viděl i přes 9000 kg. Ale zas těch 7 tun u Migu-35 není špatných.
  Skrýt celý příspěvek

 • Knaak
  09:24 29.01.2017

  Trochu odbočím, od vaší odborné diskuze. Mig 35 dorazil i na Novinky. Článek má osm vět, ze kterých se nic nedovíte. Z neodborně napsaného článku vyznívá, že rusové postavily úplně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu odbočím, od vaší odborné diskuze. Mig 35 dorazil i na Novinky. Článek má osm vět, ze kterých se nic nedovíte. Z neodborně napsaného článku vyznívá, že rusové postavily úplně nové letadlo. Ale to je jedno, kdo se chce pobavit, ať si přečte diskuzi pod článkem. To se jen tak nevidí. :-) Uvedu jeden příklad, který mě dostal:

  Tak tohle,by ty naše chcípácký grippeny,sfouklo jen tím proudem horkého vzduchu!Hlavně že naše "skvělá armáda"platí jen za pronájem takové šílené peníze!To tak bývá,když je v armádních zakázkách velká malá domů!

  Takových perel je tam více. Neuvěřitelné co si lidé vymyslí z ničeho. Příspěvek jsem napsal,jen pro zlehčení a pobavení. Pokud se to nehodí, prosím redakci ať ho smaže.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:03 29.01.2017

  Raziel: ano, IR r27 je s inercionalnim navigaci. Ale to je v bvr k ničemu, raketa miri na předpokládanou polohu cíle, kde ho zacne hledat. Ale i při male změně kurzu cíle bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel: ano, IR r27 je s inercionalnim navigaci. Ale to je v bvr k ničemu, raketa miri na předpokládanou polohu cíle, kde ho zacne hledat. Ale i při male změně kurzu cíle bude ten prosor úplného jinde, a pilot rakete nemuze rict, aby kurz upravila. vyžaduje to tedy, aby cíl spolupracoval, a neměnil rychlost, vysku a kurz.

  Stejný problém meli tornada s aim 120, kdy nekoupili systém pro navadeni ve střední fazy letu. Posílat updaty střele pri utoku na delsi vzdalenosti je velmi důležite.

  Proto je dnes takový důraz na datalinky (úprava kurzu, u dualnich i přesnější polohu střely, informace o tom co se stalo v závěrecne fazy, atd ), cec (schopnost jiného platformy převzít kontrolu a střelci umožnit u hýbe manevry), loan (dodat střele cíl az po odpálení, nebo ho zmenit).

  Cpt. Morgan: Axe není zrovna dobrý zdroj...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  08:55 29.01.2017

  S tím jednomotorákem by mohli vycházet ze zkušeností s MFI http://www.hitechweb.genezis.e... tady to vypadá zajímavě

  S tím jednomotorákem by mohli vycházet ze zkušeností s MFI http://www.hitechweb.genezis.e... tady to vypadá zajímavě

 • jj284b
  07:23 29.01.2017

  Cpt. Morgan: to co tvrdis ukazuje ze tomu vobec nerozumies... Sparrow nie je VWR strela, ale BVR s poloaktivnym radarovym navedenim na ciel. je to strela ktoru nahradili prave ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan: to co tvrdis ukazuje ze tomu vobec nerozumies... Sparrow nie je VWR strela, ale BVR s poloaktivnym radarovym navedenim na ciel. je to strela ktoru nahradili prave AMRAAMy...a ktora ma vo vsetkom horsie parametre ako AMRAAM
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  02:07 29.01.2017

  Luky, tie AMRAAMY v Srbsku praveze nezlyhali kvoli kontinualnemu manevrovaniu stihaca a vycerpaniu energie. Ony mali energie malo, pretoze ich "obozretni" piloti odpalovali z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, tie AMRAAMY v Srbsku praveze nezlyhali kvoli kontinualnemu manevrovaniu stihaca a vycerpaniu energie. Ony mali energie malo, pretoze ich "obozretni" piloti odpalovali z prilis velkej vzdialenosti. Ale aj ta energia, ktora im zostavala mohla stacit na zasah ciela, pretoze sa vysokou rychlostou nakoniec dostali na uroven ciela, ale uz iba tesne vedla neho preleteli dalej, lebo ich radar v poslednej sekunde vyhlad na ciel a stratil lock. MiG v poslednej chvili vzdy urobil uhybny manever a to uz bolo na tie strely skratka privela. 5 ich neskodne preletelo okolo ciela. Zabila ho az naozaj agilna WVR Sparrow. Strela by musela spomalit, aby dokazala kopirovat trajektoriu ciela a nepreletela iba okolo. So zvysujucou sa rychlostou klesa schopnost urobit manever, ci uz pre strelu, alebo hocico ine.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  01:52 29.01.2017

  Luky:

  Na War is Boring sa znamy sposob ako striast AA strelu opisuje takto:
  Traditional air-to-air missiles include a small mechanical radar antenna in the nose. These ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:

  Na War is Boring sa znamy sposob ako striast AA strelu opisuje takto:
  Traditional air-to-air missiles include a small mechanical radar antenna in the nose. These mechanical radar missiles have a major weakness that occurs in the final seconds before the munition reaches its target.
  “The angular motion—and specifically the angle rate of antenna movement as the missile closes on the target—can be so high that the seeker cannot keep up and the target slips out of the antenna beam, causing missile lock to be broken,” the scientist explains.
  In other words, if a pilot turns quickly in any direction right before a missile hits his plane, he stands a good chance of slipping outside the field of view of the missile’s radar, causing it to fly harmlessly away. The inability of most munitions to cope with violent maneuvers helps explain why radar-guided air-to-air missiles typically have very low hit rates.

  Cim rychlejsie strela leti, tym menej je schopna rychlo urobit ucinny manever kvoli vyssej energetickej narocnosti pre sledovanie trajektorie ciela. Stihacu staci uhnut z trajektorie zopar metrov a v poslednej sekunde uz strela nedokaze zmenit smer tak rychlo, aby ho zasiahla a iba preleti okolo. Tak sa to podla vyjadreni bezne s BVR strelami robi a skuseni piloti maju pomerne dobru sancu strely striast.
  Je mi jasne, ze strela nemusi utocit priamym narazom, tak som to aj napisal predtym, ale tu ide o situaciu, ze strela sa sice priblizi blizko, ale uhybnym manevrom sa stihac dostane tesne pred odpalenim mimo ucinny kuzel radaru, zrusi sa lock strely a ta preleti bez aktivacie dalej a do odpoctu z rozpoctu. Ta vysoka uhlova rychlost ciela v poslednej sekunde je jednoducho nad moznosti akehokolvek mechanickeho aktuatora radaru.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  01:27 29.01.2017

  Sokrates " Všetky zdroje, ktoré si uviedol píšu, že by mala byť zavedená v roku 2015. Ale napr. Deagel pise, ze zavedena aj bola v 2015, stranka ma casovu peciatku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates " Všetky zdroje, ktoré si uviedol píšu, že by mala byť zavedená v roku 2015. Ale napr. Deagel pise, ze zavedena aj bola v 2015, stranka ma casovu peciatku 17.9.2016.

  Takze mame vyvinutu strelu, mame jej fotografie, mame spravy v zapadnych mediach o nasadeni, dokonca o predaji do Ciny (Deagel.com), co nakoniec znamena, ze v skutocnosti hadam ani neexistuje. V USA, ani inde na zapade nie je zname, ze by podobny vyvoj bol vobec zapocaty, ale urcite nieco sofistikovane a pokrocile maju a snad uz aj v utajenom nasadeni...ti su ale prefikani...

  Ruske weby vypustili informaciu, ze strela je hotova v 2013 a ze seriova vyroba ma zacat v 2015, ked bude hotova vyrobna fabrika, ale nakoniec asi ani ta fabrika asi vobec neexistuje
  https://www.rt.com/news/t50-mi...
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  23:38 28.01.2017

  2 Shania
  Dovolím si upozornit, že to co popisuješ u R-27 není tak úplně správně.

  Možná vycházíš z popisů bojů na středním východě, kde byly ty verze R-27 výhradně v osekané ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Shania
  Dovolím si upozornit, že to co popisuješ u R-27 není tak úplně správně.

  Možná vycházíš z popisů bojů na středním východě, kde byly ty verze R-27 výhradně v osekané verzi, s poloaktivní radiolokační naváděcí soustavou, kdy opravdu musel pilot ozařovat cíl se svym Rubínem až do zásahu cíle.

  Bereš v potaz téměř všechny ostatní verze R-27 s pasivním IČ naváděcí soustavou, kdy raketu do střední fáze letu naváděl inerciální navigační systém? Jsou zavedené do řadové služby od roku 1985 - 1990 dle verzí. Použitelné i na stíhače - čočka na hlavici měla poměrně velký úhel a pokud by nepřátelské letadlo dělalo úhybný manévr na forsáži, čidlo to detekovalo samo.

  Hlavice s inerciálním navigačním systémem v počáteční a střední fázi letu + aktivní samonaváděcí soustavou (navádění na elektromagnetické záření emitované cílem) se používají přeci také proti stíhačům. Ta verze proti Awacs,
  o které mluvíš je úzce specializovaná.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  23:34 28.01.2017

  Koukám, že místní rusáci tu opět ujíždí na vlhké sny...stačí jim málo a už ten jejich prototyp má UFO parametry

  Koukám, že místní rusáci tu opět ujíždí na vlhké sny...stačí jim málo a už ten jejich prototyp má UFO parametry

 • Luky
  23:11 28.01.2017

  A to co píšeš dál právě dokazuje, že ty střely na MiG nedosáhly kvůli energii a ne kvůli hlavici...
  čili se nejedná o žádné zázračné manévry v poslední chvíli, ale o cílené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A to co píšeš dál právě dokazuje, že ty střely na MiG nedosáhly kvůli energii a ne kvůli hlavici...
  čili se nejedná o žádné zázračné manévry v poslední chvíli, ale o cílené manévrování tak, aby raketa ztratila energii (což se ti snažím celou dobu vysvětlit a je to opak problému 5M raketa vs supermanévrovatelné letadlo)
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  23:11 28.01.2017

  Cpt. Morgan: Všetky zdroje, ktoré si uviedol píšu, že by mala byť zavedená v roku 2015. Ak rozumieš anglicky, nemal by si mať problém to pochopiť.

  Deagel: "The K-77M missile ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan: Všetky zdroje, ktoré si uviedol píšu, že by mala byť zavedená v roku 2015. Ak rozumieš anglicky, nemal by si mať problém to pochopiť.

  Deagel: "The K-77M missile existence was revealed in late 2013 and is expected to enter serial production for the Russian Air Force and foreign customers by 2015".

  War is boring: "With enough funding, the K-77M could enter service as early as 2015".

  The Diplomat: "Russia Times notes that the chief engineer of the Detal design bureau hopes to begin manufacturing in 2015".

  Mimochodom, ruské weby nevypustili žiadnu takú informáciu, že by tá strela vôbec bola hotová, nie to ešte zavedená. A môžem Ti garantovať, že keď bude, tak sa o tom dozvieš hneď v ten deň alebo nasledujúci. A aké zdroje, prosím Ťa, uvádzajú, že Su-35 ju má vo výzbroji alebo že má byť integrovaná do MiG-35? Keď ani ten najrelevantnejší zdroj, t.j. výrobca Korporacia Taktičeskoje Raketnoje Voruženie, ju na svojom webe vôbec neuvádza. Načo by to tajili, keď ako Ty tvrdíš, už bola uvoľnená na export Číne? Prečo by to nechceli hneď spropagovať a predať aj Indonézii, ktorá tiež objednala Su-35?
  Zamysli sa na chvíľu. Ak máš už v roku 2015 zavedenú K-77M s tak vynikajúcimi parametrami a nemáš problém ju integrovať do starších Suchojov alebo MiGu, načo by si nakúpil za 13,2 mld. rubľov rakety staršej generácie RVV-SD?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  23:08 28.01.2017

  Když nebude mít unikající pilot rychlost - zemře.

  To co David Axe píše je nesmysl a je úplně mimo.

  Mimochodem, pokud ta střela bude mít 5M - jakože je velmi malá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když nebude mít unikající pilot rychlost - zemře.

  To co David Axe píše je nesmysl a je úplně mimo.

  Mimochodem, pokud ta střela bude mít 5M - jakože je velmi malá pravděpodobnost, že bude mít tu rychlost, protože i 5M střela má takovou rychlost jen malou chvíli, ale pokud tu rychlost tedy náhodou mít bude, bude to pro obránce ještě horší - tak si spočti, za jak dlouho ti urazí těch "pár set" metrů...vůbec netušíš o možnostech RWR, co ten obránce vidí nebo nevidí a co je mu v pitu znázorňováno, ale řekněme, že je to JEDI, který tu střelu fakt vidí a ví, jak má co nejlépe zareagovat (pominu, že RWR mu neukáže vzdálenost)...tak je mu to stejně k prdu, protože když na té nižší rychlosti letadlo přetáhne, tak ta raketa je ve zlomku vteřiny u něho a její přibližovací zapalovač na něj prskne pěknou spršku wolframu nebo jinýho svinstva....vůbec s ním nemusí kolidovat, "near miss" je ještě horší a některé střely do toho jdou raději než do čistého kolizního kurzu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  23:03 28.01.2017

  Tu je zaber tej AESA z K-77M/ME
  http://s019.radikal.ru/i619/13...

  Pocas vojny v Srbsku utocili stroje NATO na srbske MiG-29, na jeden MiG vypalili 5 striel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tu je zaber tej AESA z K-77M/ME
  http://s019.radikal.ru/i619/13...

  Pocas vojny v Srbsku utocili stroje NATO na srbske MiG-29, na jeden MiG vypalili 5 striel AMRAAM a vsetky minuli, lebo piloti ich odpalovali kvoli prilisnej "obozretnosti" z velkej dialky. STrelam uz pocas zaverecneho priblizeina nehorel motor a stracali rychlo energiu, Pilotovi MiGu sa preto podarilo uhybnym manevrom v poslednom momente striel striast. Zostrelila ho az posledna strela Sparrow...
  To ukazuje, ze taktika uhybnych manevrov ma stale svoju platnost a stale su moznosti ako je mozne striast strelu, resp. jej v poslednom momente znicit uzamknutie ciela. Mechanicke vychylovanie anteny v hlavici je na to priamo ako pozvanka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  22:41 28.01.2017

  ale pilot nemusi mat vysoku rychlost, jeho rychlost bude taka, aku si jeho aktualna misia vyzaduje a presun vysokymi nadzvukovymi rychlostami nie je zrovna typicka situacia. Take ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ale pilot nemusi mat vysoku rychlost, jeho rychlost bude taka, aku si jeho aktualna misia vyzaduje a presun vysokymi nadzvukovymi rychlostami nie je zrovna typicka situacia. Take nieco je realne skor velmi zriedkave so zjavnych dovodov.

  Ak bude stihac varovany, ze je na neho zamerana strela, nebude stroj tlacit do letovej obalky, kde nema sancu ani skusat uhybny manever.
  Situacia je potom taka, ze najskor v podzvukovej rychlosti bude pilot skusat strelu uhybom striast. Nemusi nikam zvlast miznut, jemu moze stacit, ak pri rychlosti strely 5M a jej vzdialenosti niekolko sto metrov od ciela pilot posunie stroj o niekolko metrov od prebiehajucej trajektorie. Staci, ak potom strela minie hoci aj o centimetre, resp. strati uzamknutie ciela a nepriblizi sa na aktivaciu bojovej hlavice. To je podla mna to, ako to na War is Boring mysleli.

  Kill probability BVR striel je dost nizka, okolo 10%. Ich energeticke a manevrovacie moznosti su o dost horsie ako u lahkych a superagilnych VVR striel.
  Sposoby ako striast BVR strely na posledny chvilu su zahrnute do vycviku pilotov dlhu dobu a stale maju svoju platnost. Jeden z aspektov je vyuzitie obmedznej rychlosti mechanickeho vychylovania radaru strely a to nie je zalezitost davnych cias z Vietnamu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:26 28.01.2017

  ....lebo ak v poslednom okamihu pilot postrelovaneho stihaca uhne bokom, strela pri rychlosti 4-5M musi prekonat obrovske pretazenie, aby jeho trajektoriu skopirovala, a to iste sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ....lebo ak v poslednom okamihu pilot postrelovaneho stihaca uhne bokom, strela pri rychlosti 4-5M musi prekonat obrovske pretazenie, aby jeho trajektoriu skopirovala, a to iste sa tyka aj rychleho mechanickeho prechylenia anteny radaru v strele s celym tym pretazenim nielen samotnej pohybovanej anteny, ale aj sil posobiacich z pretazenia pri extremnom manevri samotnej rakety. AESA to urobi elektronickym vychylenim luca v milisekunde...

  Pokud má mít napadený pilot šanci uniknout moderní BVR střele, musí mít vysokou rychlost, pokud bude mít vysokou rychlost, nemá šanci udělat nějakou šíleně nepředvídatelnou změnu směru...a čím je raketa rychlejší, tím víc ji nějaký manévr na poslední chvíli nemusí zajímat.
  Aby udělal "šílený" manévr ala "airshow", bude mít rychlost pod 700km/hod a pak je jeho změna směru moderní raketě ukradená (napadený se nedostane s letadlem nikam pryč). Nemá cenu na moderní BVR střely používat argumenty z Vietnamu...dnes jsou hlavice schopné kineticky/kontaktně trefovat bezpilotní(tj hodně nad 10G) manévrující cíle na sestupu z kosmu....
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  22:13 28.01.2017

  Raziel - aj predosle rakety rus s velkou pompou ohlasoval?...

  Vsetky media pisu, ze K-77M bola zavedena v roku 2015. Mozno to nie je pohodlna predstava, ale pokial nemate nejake ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel - aj predosle rakety rus s velkou pompou ohlasoval?...

  Vsetky media pisu, ze K-77M bola zavedena v roku 2015. Mozno to nie je pohodlna predstava, ale pokial nemate nejake ine relevantne informacie, je asi treba si na tu predstavu zvyknut. Vsetky zapadne weby snad nerobia prorusku propagandu. Alebo vsetky nadhanaju argumentaciu na alokovanie financii zo statneho rozpoctu zapadnych krajin? To by bolo masivne sebaukludnovanie, ak by sme sa rozhodli tomu to verit ako skutocnemu zdovodneniu.

  Niekolko K-77M podla Deagel.com dostala ku koncu roka 2016 aj Cina v ramci dodavky SU-35.

  Co sa tyka vymanevrovania striel bez AESA - ja s autormi z War is Boring suhlasim (ale je to moj nazor), lebo ak v poslednom okamihu pilot postrelovaneho stihaca uhne bokom, strela pri rychlosti 4-5M musi prekonat obrovske pretazenie, aby jeho trajektoriu skopirovala, a to iste sa tyka aj rychleho mechanickeho prechylenia anteny radaru v strele s celym tym pretazenim nielen samotnej pohybovanej anteny, ale aj sil posobiacich z pretazenia pri extremnom manevri samotnej rakety. AESA to urobi elektronickym vychylenim luca v milisekunde...

  Shania - R-77 mala kruciformne OP v zakladnych verziach, nove K-77M a K-77ME (s ramjetom) maju klasicke OP kvoli co najdlhsiemu dosahu, ako si podotkol.

  Inak, netvrdil by som, ze K-77M/ME nemozu byt nasadzovane aj na MiG-35, lebo na to nie je ziaden dovod. MiG-35 prechadza skuskami a domnievat sa, ze modernemu stihacu odopru vlastne moderne zbrane je hlupost. Oficialne ich vsak moze mat pridelene az po ukonceni skusok, ktore prave preiehaju. SU-35 ma testy ukoncene a zdroje uvadzaju, ze K-77M je designovane ako jedna z jeho zbrani.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:48 28.01.2017

  Ale ona ta zadní polosféra je vlastně polovina prostoru, nehledě na to, že má přesah i dopředu. Na letadlech se zahřívá i mnoho jiných míst, než jen výtokové trysky. Při pochopení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale ona ta zadní polosféra je vlastně polovina prostoru, nehledě na to, že má přesah i dopředu. Na letadlech se zahřívá i mnoho jiných míst, než jen výtokové trysky. Při pochopení reálných vzdáleností, na které se letouny opravdu ohrožují je pak jasné, že IRST na moderních stíhačkách není jen pro stíhání bombardérů. Ve výšce to navíc umožňuje dobrou identifikaci i rozlišení těsných formací na velké vzdálenosti. Výkonné IR střely jsou nebezpečné i bez datalinku, zejména pokud mají LOAL schopnosti. Frantíci nejsou pitomci, když mají MICU ve dvou verzích.

  Jinak pilot může se strojem po odpalu SARH rakety manévrovat. Měl by se ale držet na limitech závěsu radaru (což dává slušný prostor)....a to pomíjím možnost sdíleného navádění, schopnosti HOJ atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  21:11 28.01.2017

  R-77 má díky ocasní plocham velký odpor, dokud motor hoří, tak má větší obratnost jak 120, ale jak vyhori ztrácí rychlehji energii.

  R 71 1 by proto mela snad mít stejný ocas ...
  Zobrazit celý příspěvek

  R-77 má díky ocasní plocham velký odpor, dokud motor hoří, tak má větší obratnost jak 120, ale jak vyhori ztrácí rychlehji energii.

  R 71 1 by proto mela snad mít stejný ocas jako 120, ale možná jde az o tu pak fa verzi.

  120 C7 a D letem v řidší atmosfére pobaliticke krivce a sestupem na cíl zvruchu prodlužují dolet. Ale bez motoru proti cily co o nich ví a manévruje ji nebudou mít dost. Proto je důležite cíl překvapit.

  Meteor by měl byt pod pohonem v závěrecne fázi i na delší vzdálenosti a je to jednoznacne velka vyhoda. Akorát nemůže mit stejný profil jako c7+ tak je dolet mensi.

  Naprosto většina r 27 je sarh, to známe na, že střelec nemůže manévrovatelnost, jinak o raketu přijde.

  IR verze je urcena proti velkými bombardérům, bez možnosti posílat updaty behem letu je na bvr vzdálenosti nepouzitelna. Proc by pak byl Ir seker na tak výkonne raketě? Pro útoky ze zadní polosféry.

  Navíc má větší odpor než sarh verze. Celkového je to velká a tezka raketa s velkým odporem.
  Skrýt celý příspěvek

 • jerry
  21:06 28.01.2017

  Sokrates: nevadí a rad si počtu , to mně nenapadlo. dík Na české wiki nebylo nic

  Sokrates: nevadí a rad si počtu , to mně nenapadlo. dík Na české wiki nebylo nic

 • Sokrates
  20:33 28.01.2017

  jerry: ak Ti nevadí slovenčina...

  https://sk.wikipedia.org/wiki/...

  jerry: ak Ti nevadí slovenčina...

  https://sk.wikipedia.org/wiki/...

 • jerry
  20:31 28.01.2017

  Pěkná strojovna.hledal jsem nějaké info k migu 35 ale nic moc.mohl by někdo dát nějaký odkaz dík

  Pěkná strojovna.hledal jsem nějaké info k migu 35 ale nic moc.mohl by někdo dát nějaký odkaz dík

 • Luky
  20:23 28.01.2017

  Amraam taky chtěli zařadit v polovině osumdesátek, ale podařilo se jim to až v Pouštní bouři (pár)....za chvíli to bude třicet let a kdo je má (v nových verzích), tak si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Amraam taky chtěli zařadit v polovině osumdesátek, ale podařilo se jim to až v Pouštní bouři (pár)....za chvíli to bude třicet let a kdo je má (v nových verzích), tak si chrochtá.
  Jinak jestli si dobře pamatuju, Sověti ani vývoz těch výkonných T verzí s IRST mimo Varšavskou smlouvu nějak moc nepovolovali.

  K souboji - taky jsem před časem četl o nějakých soubojích, kde se Srbové úspěšně vyhnuli Amraamům, ale nakonec je stejně udolali. To nebývalo seekrem, ale kinetikou. Jak jsem už psal - fyzika se nedá očůrat a lehké střely prostě ty výkony často nemají, hlavně blíže u země. A Aim-120 lehká střela je (což je i velká výhoda), proti silné stíhačce má METEOR mnohem delší "dolet".
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  20:10 28.01.2017

  2 Luky
  ale jo, to chápu. Jen mi tam nějak nejde do hlavy ta zmínka v tom Sokratovim videu o R-27 T, která byla zařazená do výzbroje v roce 1985. Čekal bych v roce 2016 modernější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Luky
  ale jo, to chápu. Jen mi tam nějak nejde do hlavy ta zmínka v tom Sokratovim videu o R-27 T, která byla zařazená do výzbroje v roce 1985. Čekal bych v roce 2016 modernější modifikace téhle střely - kór v Sýrii kvůli novinářům
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  20:04 28.01.2017

  Když už je tu článek o MIgu. Trochu offtopic.

  Před asi 10 lety jsem četl knížku pojednávající o operaci Allied Force v Jugoslávii.
  Dost se tam probíral technickej (příšernej) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když už je tu článek o MIgu. Trochu offtopic.

  Před asi 10 lety jsem četl knížku pojednávající o operaci Allied Force v Jugoslávii.
  Dost se tam probíral technickej (příšernej) stav Migů 29. Chyběli náhradní díly, pár strojů vzlétalo do misí i bez funkčního radaru (což bylo vzhledem k situaci snad i dobře, alespoň nesvítil) a byl tam emotivně popsanej souboj mezi Migem 29 a čtyřma F-15.

  Pokud moje paměť neudělala "Chytil jsem táákovouhle rybu", tak vzpomínám, že Mig opakovaně vymanévroval asi 6 odpálených střel AMRAAM a zabil ho až poslední Sparrow. Zdůvodňovali to tím, že vyhejkaní piloti Eaglů odpálili rakety moc daleko, těm dohořeli motory a pak nebyly schopné kopírovat v manévrech obratný Mig s dobrým pilotem. Ale ta paměť :(. Nevíte někdo víc?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:58 28.01.2017

  Pořád je to hodně účinné Razieli. Seekery střel rodiny R-27 se průběžně modernizovaly a ty střely jsou hodně výkonné. Rusové byli už dříve zklamáni výkony původních lehkých R-77 v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pořád je to hodně účinné Razieli. Seekery střel rodiny R-27 se průběžně modernizovaly a ty střely jsou hodně výkonné. Rusové byli už dříve zklamáni výkony původních lehkých R-77 v porovnání s prodlouženými R-27. Ten rozdíl v hmotnosti se podepíše na výkonu, fyzika se nedá očůrat. V podstatě jsou to zabijácké vystřel a zapomeň zbraně, které doženou většinu kořisti a ničím ji nevarují....
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  19:50 28.01.2017

  2 Sokrates
  Omlouvám se ti, do těď jsem žil v tom, že ta raketa nebyla zavedena. Mluví tam o dvou R-73 (RW-MD), dvou R-27T a dvou RW-SD.

  R-27T je sakra stará střela. Divím se, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Sokrates
  Omlouvám se ti, do těď jsem žil v tom, že ta raketa nebyla zavedena. Mluví tam o dvou R-73 (RW-MD), dvou R-27T a dvou RW-SD.

  R-27T je sakra stará střela. Divím se, že je ještě ve výzbroji
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  19:40 28.01.2017

  raziel87: Vývoj RVV-SD bol ukončený už v auguste 2015 (v predchádzajúcom príspevku som sa sekol, už je to skoro 1,5 roka), vtedy bola podpísaná aj prvá objednávka.
  Zábery zo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: Vývoj RVV-SD bol ukončený už v auguste 2015 (v predchádzajúcom príspevku som sa sekol, už je to skoro 1,5 roka), vtedy bola podpísaná aj prvá objednávka.
  Zábery zo Sýrie obleteli svet už 6.2.2016. :-)

  http://bmpd.livejournal.com/17...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:35 28.01.2017

  Promiň Morgane, ale ty řeči o tom, že moderní neAESA "síkry" ztrácí prudce manévrující cíl před zásahem je pěkná blbost. AESA bude mít své výhody, ale v tomhle se nejedná o nějaký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Promiň Morgane, ale ty řeči o tom, že moderní neAESA "síkry" ztrácí prudce manévrující cíl před zásahem je pěkná blbost. AESA bude mít své výhody, ale v tomhle se nejedná o nějaký zlom mezi neúčinnými střelami a účinnými.
  Střela se přibližuje proporcionálně, má vysokofrekvenční radar a cíl si nadbíhá - ten i kdyby se posral, tak najednou jak UFO neuskočí někam v kolmém směru rychlostí 5000 km/hod.
  Ale jinak to beru jako dobrou argumentaci pro přispěvovatele, co si myslí, že všechno západní je top a ruské šajze.
  A jestli je Japonec "nepřesný", to tady fakt nikdo nepotvrdí nebo nevyvrátí...ale nezdá se mi to pravděpodobné. Nehledě na to, že METEOR funguje dobře a asi by ho nevylepšovali něčím špatným.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  19:33 28.01.2017

  2 Cpt. Morgan
  to je nějaký divný - do teď lítali jen s podvěšenejma R-27. Co se R-77 týče, tak jediná oficiálně zařazená verze je stále ta PŮVODNÍ - pouze lehce modifikovaná.

  2 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Cpt. Morgan
  to je nějaký divný - do teď lítali jen s podvěšenejma R-27. Co se R-77 týče, tak jediná oficiálně zařazená verze je stále ta PŮVODNÍ - pouze lehce modifikovaná.

  2 Sokrates
  to samé - verzia RVV-SD, Izdelije 170-1 byla poprve oficialně prezentována až na MAKS 2009 - do teď nebyla zavedena. Pokud by byla, byly by fotky ze Sýrie.

  R-77M - tak Izidělije 180 už vůbec není v produkci. To nevím, kde si Morgane pobral. Odkazy od tebe jsem nerozklikával, nebylo třeba. Pokud by byl Iz.180 v produkci, věř že by to Rus s velkou pompou dávno ohlásil
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  19:27 28.01.2017

  Cpt. Morgan: O tom skutočne pochybujem. Ešte len minulý rok sa Rusom podarilo ukončiť vývoj a rozbehnúť sériovú výrobu RVV-SD. Načo by to robili, ak by už od roku 2015 mali K-77M? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan: O tom skutočne pochybujem. Ešte len minulý rok sa Rusom podarilo ukončiť vývoj a rozbehnúť sériovú výrobu RVV-SD. Načo by to robili, ak by už od roku 2015 mali K-77M? A určite by o tom musel niečo vedieť samotný výrobca. :-)
  http://eng.ktrv.ru/production_...

  Navyše, v kontexte s MiGom-35 je to aj tak jedno. Tá strela je vyvíjaná pre T-50, možno neskôr bude integrovaná aj do Su-35.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  18:46 28.01.2017

  AESA ma aj ta japonska AAM-4B, ale ma dolet iba 120 km a vraj mizernu presnost

  http://www.deagel.com/Air-to-A...

  AESA ma aj ta japonska AAM-4B, ale ma dolet iba 120 km a vraj mizernu presnost

  http://www.deagel.com/Air-to-A...

 • Cpt. Morgan
  18:44 28.01.2017

  R-77 ma ako jedina AESA, jej dolet je 200 km, odhalena bola v r 2013, od 2015 je v seriovej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  R-77 ma ako jedina AESA, jej dolet je 200 km, odhalena bola v r 2013, od 2015 je v seriovej vyrobe

  http://www.deagel.com/Air-to-A...

  https://warisboring.com/bad-ne...

  http://thediplomat.com/2013/12...

  http://www.airliners.net/forum...

  http://www.f-16.net/forum/view...
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  18:13 28.01.2017

  Co se nazvu tyka, tak mam posledni dobou dojem, ze kdyz maj USA F-35 tak rusovej proste taky musej mit u novejch letadel v nazvu cislovku 35. A zapominaj ze Saab se svoji 39 uz je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se nazvu tyka, tak mam posledni dobou dojem, ze kdyz maj USA F-35 tak rusovej proste taky musej mit u novejch letadel v nazvu cislovku 35. A zapominaj ze Saab se svoji 39 uz je davno strcil do kapsy ;-)

  Co se rozdilu mezi 29 a 35 tyka, tak je samozrejmy ze 35 bude lepsi letadlo. Kdo by si taky mermomoci drzel 40 let starou vyrobni linku. Dela to na me dojem, ze v MiGu dostaly zadani typu: "Mate tady projektovou dokumentaci k 29ce, tak ji predelejte tak aby se vyrabela z modernich materialu."

  Co se toho ze se v podstate jedna o gen 5 letadlo bez stealth a zbytecnosti menit aerodinamiku. Tak se podivejte na muj milovany Saab. I kdybyste Vigen udelali z kompozitu a nacpali ho nejmodernejsi technikou, tak z nej lepsi letadlo nez Gripen NG nebude, je mi lito sam mam Vigen raci, ale nebude.

  MiG 35 je urcite dobry stroj a pro spoustu zemi bude davat smysl ale osobne bych raci sedel v tom Gripenu NG.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:12 28.01.2017

  ..no jasně, můžeš k Déčkovýmu Amraamu přidat třeba ještě dalších 50 kilometrů, ale to nezmění nic na tom, že to má furt výkon jak C-5. Pro REÁLNĚ použitelný delší dolet by musel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ..no jasně, můžeš k Déčkovýmu Amraamu přidat třeba ještě dalších 50 kilometrů, ale to nezmění nic na tom, že to má furt výkon jak C-5. Pro REÁLNĚ použitelný delší dolet by musel dostat ramjet....snad na tom ale pracují nebo to připravují.

  R-37 by na lehčím MiGu udělál zátěž AG munice. Mimo přepadového Foxhoundu by ji ale měl být schopen nést i Su-35 a PAK FA. Určitě bude nebezpečná i pro stíhačky protivníka....není to ale střela pro vyzbrojení lehčích strojů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  18:01 28.01.2017

  Cpt. Morgan: Najnovšia R-77 (verzia RVV-SD, Izdelije 170-1) je vybavená dopplerovským rádiolokátorom 9B-1103М a mala by byť schopná zasiahnuť cieľ z prednej polosféry na 110 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan: Najnovšia R-77 (verzia RVV-SD, Izdelije 170-1) je vybavená dopplerovským rádiolokátorom 9B-1103М a mala by byť schopná zasiahnuť cieľ z prednej polosféry na 110 km.
  http://rbase.new-factoria.ru/m...

  R-77 nemá AESA radar. Myslím, že jedinou AA strelou s AESA rádilokátorom je japonská AAM-4B.

  K-100 a R-37 sú iné typy rakiet (určené proti AWACS strojom, nie stíhačkám). Ak sa nemýlim, tak K-100 ani nie je zavedená do výzbroje. Navyše, R-37 je integrovaná len v MiGu-31, "35" ju mať nebude.

  AIM-120D by mala mať dosah až 180 km.

  Čo sa týka toho IRST Rafalu, tu je pdf priamo od výrobcu:
  https://www.thalesgroup.com/si...
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  17:44 28.01.2017

  Ani na stranke vyrobcu priamo nepisu, ze by mal Rafale IRST, iba optronicky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ani na stranke vyrobcu priamo nepisu, ze by mal Rafale IRST, iba optronicky senzor
  http://www.dassault-aviation.c...
  Ale mozno sa mylim. Sucasne Gripeny tie schopnosti nemaju, iba obycajny dopplerovsky radar (aj EF 2000) a IRST nema Gripen ziadne. Gripen NG uz by mal ale mat aj AESA, aj IRST.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:33 28.01.2017

  tak meteor je teprve na začátku
  tohle je z wiki (asi na to nacpou japonský AESA):

  Joint New Air-to-Air Missile
  In 17 July 2014, MBDA has agreed to jointly research a meteor's ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak meteor je teprve na začátku
  tohle je z wiki (asi na to nacpou japonský AESA):

  Joint New Air-to-Air Missile
  In 17 July 2014, MBDA has agreed to jointly research a meteor's seeker with Japan.[92] A spokesman from the Ministry of Defense (Japan) confirmed on 14 January 2016 that, Japan and the United Kingdom will develop a Joint New Air-to-Air Missile (JNAAM) by "combining the UK's missile-related technologies and Japanese seeker technologies".[93] The active electronically scanned array seeker of the Mitsubishi Electric AAM-4B would be mounted on the Meteor, because the AAM-4B is too large to be carried in the Japanese F-35 weapons bay.[94][95] The meteor's current seeker is not as advanced as the AAM-4B and this would give Britain access to advanced Japanese seeker technology.

  ..jinak ty dosahy jsou trochu přitažený, METEOR má reálně určitě delší nohy než 120D.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  17:13 28.01.2017

  Ja som cital, ze Rafale nema IRST, ale iba opticky TV kanal
  http://forum.keypublishing.com...

  AIM-120D ma op. dosah 160 km, R-77 ma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja som cital, ze Rafale nema IRST, ale iba opticky TV kanal
  http://forum.keypublishing.com...

  AIM-120D ma op. dosah 160 km, R-77 ma vyse 200 km, K-100 ma 400 km, R-37 tiez cca 400 km. Meteor ma dosah 100 km.

  R-77 asi nebude kvalitativne na tom horsie ako AIM 120D, ked disponuje vlastnym AESA radarom. Datalinky, update pocas letu a ostatne ficury nemaju iba tie zapadne... Vlastny AESA radar vsak nema ziadna zapadna strela. S tym suvisi aj obrovsky rozdiel v moznostiach detekcie a odolnosti voci ruseniu, tak ako to pozname v pripade stihacov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:06 28.01.2017

  Špatné letadlo to určitě nebude, Fulcrum má velmi slušnou aerodynamiku od začátku, ale pokud se dobře pamatuju, trhaly se některé části stabilizátorů a po hodně agresivní pilotáži ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Špatné letadlo to určitě nebude, Fulcrum má velmi slušnou aerodynamiku od začátku, ale pokud se dobře pamatuju, trhaly se některé části stabilizátorů a po hodně agresivní pilotáži i některá jiná místa, pak ho táhla ho dolů avionika, životnost motorů, ergonomie, malé množství paliva....postupně se to vylepšovalo, už C byl o dost lepší než A. Pro pilota je velký rozdíl létat tohle a starou devětadvacítku. Věřím, že odladili všechno zmíněné, nakonec na to měli dvacet let.

  Jen poznámka, nové Gripeny mají AESA (Raven ES-05) i IRST (Skyward-G). METEORY nemají moc ve světě obdoby a na střední a krátkou vzdálenost mohou nosit ty nejlepší Evropské, americké a izraelské střely.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  16:56 28.01.2017

  Ok berem spat. Dik za info.

  Ok berem spat. Dik za info.

 • Jirosi
  16:51 28.01.2017

  Cpt. Morgan:"Okrem toho je velmi rozumne pouzit existujuci aerodynamicky profil a nevyvijat od zakladu novy. Vykonovo je vysledok aj tak na vrchole sucasnych moznosti a vyvoj trva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan:"Okrem toho je velmi rozumne pouzit existujuci aerodynamicky profil a nevyvijat od zakladu novy. Vykonovo je vysledok aj tak na vrchole sucasnych moznosti a vyvoj trva ovela kratsie a stoji iba zlomok ako vyvoj uplne noveho typu"

  Celkem by mně zajímala kratší doba vývoje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  16:23 28.01.2017

  Cpt. Morgan: Rafale má IRST - OSF (Optronique Secteur Frontal) od spoločnosti Thales.

  RVV-SD sa doletom nechytajú na AIM-120D a tipujem, že kvalitatívne zaostávajú i za Meterom.
  Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan: Rafale má IRST - OSF (Optronique Secteur Frontal) od spoločnosti Thales.

  RVV-SD sa doletom nechytajú na AIM-120D a tipujem, že kvalitatívne zaostávajú i za Meterom.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  16:13 28.01.2017

  Cpt. Morgan: jste si jistý s těmi raketami? Já bych si troufl říci, že západní stroje s IRIS-T a Meteory jsou na to o dost lépe. Rusové sice pracují na obdobných střelách, nicméně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan: jste si jistý s těmi raketami? Já bych si troufl říci, že západní stroje s IRIS-T a Meteory jsou na to o dost lépe. Rusové sice pracují na obdobných střelách, nicméně žádné zatím ve výzbroji nefigurují.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  16:09 28.01.2017

  niko
  jednu IRST stanicu ma pred kabinou pre vzdusny boj v prednej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko
  jednu IRST stanicu ma pred kabinou pre vzdusny boj v prednej polosfere.
  http://2.bp.blogspot.com/-25Fl...

  Druhu IRST ma pod pravou motorovou gondolou urcenu pre pozemne ciele.
  https://i1.wp.com/toad-design....

  Parametre:
  http://www.deagel.com/Navigati...


  Inak, podla mna je hlavna vyhoda noveho MiG-35, ze okrem stealth ma prakticky vsetky moderne technologie.
  Datalinky a sensor fusion je u vsetkych, ale Gripen napr. nema IRST, Rafale to iste, EF zase nema AESA, co znamena, ze ich situacne povedomie bude horsie.
  MiG ma tiez k dispozicii vykonnejsie VVR a hlavne BVR rakety s vacsim dosahom.
  Zapadne stroje stoja 2-3x tolko ako MiG a ani jeden z nich nema celu paletu schopnosti, ktoru ponuka novy MiG.
  Okrem toho je velmi rozumne pouzit existujuci aerodynamicky profil a nevyvijat od zakladu novy. Vykonovo je vysledok aj tak na vrchole sucasnych moznosti a vyvoj trva ovela kratsie a stoji iba zlomok ako vyvoj uplne noveho typu, ktory by okrem stealth aj tak zasadne vylepsenie nemal ake priniest. Zaroven bude mat stroj vysoku kompatibilitu s dlhodobo existujucimi infrastrukturnymi a vycvikovymi podmienkami klientov.

  Plne spektrum najnovsich technologii, za ovela kratsi cas, s nizkymi nakladmi a bez potreby dalsej adaptacie, to vsetko za 2-3 x nizsiu jednotkovu cenu - to sa bude velmi zle podliezat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  16:08 28.01.2017

  niko: Prečo by nemal mať?

  niko: Prečo by nemal mať?

 • niko
  15:30 28.01.2017

  Inak trochu m prekvapuje, ze novy lahky stihac Ruska nebue mat IRST.

  Inak trochu m prekvapuje, ze novy lahky stihac Ruska nebue mat IRST.

 • fenri
  14:06 28.01.2017

  Myslím, že Raziel87 to v řadě věcí píše přesně:
  MiG-35 nemá s 29 společného v podstatě nic, kromě podobnosti ve vnějších tvarech.
  Pokud nechceme/nepotřebujeme/nezaplatíme... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že Raziel87 to v řadě věcí píše přesně:
  MiG-35 nemá s 29 společného v podstatě nic, kromě podobnosti ve vnějších tvarech.
  Pokud nechceme/nepotřebujeme/nezaplatíme... aplikovat výrazné stealth tvary, nemá se aerodynamické řešení od Mig-29, Su-27, F-15/18 příliš kam posouvat. Jen drobná ladění zdánlivě stejných letadel.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:38 28.01.2017

  2 Stirling
  nemusíte na nic čekat :-) diametrální rozdíly mezi oběma typy si můžete přečíst již teď. Pokud by jste měl problém s vyhledáním dostatečně obsáhlých a relevantních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Stirling
  nemusíte na nic čekat :-) diametrální rozdíly mezi oběma typy si můžete přečíst již teď. Pokud by jste měl problém s vyhledáním dostatečně obsáhlých a relevantních článků, pošlu Vám odkazy.

  Problém s číslem 35 hledejte v první řadě u N.O.V.I.N,Á,Ř.Ů - Stejně jako jejich prasení a zaměňování SU-27, 30, 32, 33, 34, 35 a S-37/SU47. Bordel v tom trochu udělal i samotný Sukhoi - ale novináři, opisování jeden od druhého z toho udělal úplný guláš.

  Verze pro Indy vychází z Izidělije 9.41-9.47 - paraleu hledej v námořní 29 KUB

  - instalace modifikovaného křídla bez sklápěcího mechanismu
  - absence záchytného přistávacího háku nacházejícího se na břichu zadní části trupu, přímo mezi motorovými gondolami
  - instalace pokročilejšího radiolokátoru s pevnou fázovanou mřížkou a digitálně vychylovaným paprskem (AESA) typu FGA-29 Žuk-AE uvnitř špice trupu na místo dopplerovského radiolokátoru typu FGM-129 (N010ME) Žuk-ME
  - instalace pasivního elektro-optického čidla typu OLS-UEM, které slouží pro vyhledávání a sledování vzdušných cílů, na místo pasivního elektro-optického čidla typu OLS-UE uvnitř kopulovitého krytu nacházejícího se před pilotní kabinou
  - instalace pasivního elektro-optického čidla typu OLS-K, které slouží pro vyhledávání a sledování pozemních cílů
  - instalace laserového výstražného systému typu SOLO
  - instalace optického výstražného systému typu SOAR

  Zadání bylo tuším někdy v roce 2004! vypsal jsem ti sem hlavní rozdíly, které se lišili od starého KUBU. A teď to srovnej s 35 pro VVS (pro úplnost bych tedy asi měl dodat podklady i pro ní, ale věřím, že to dohledáš sám)......asi to nebudeš chtít číst, ale fakt bys porovnával jablka s hruškama. Myslíš, že Rusové prodají svoje know-how někomu tak nespolehlivému jako je Ind? to samé deriváty pro Čínu.

  Ale v zásadě tvojí myšlenku chápu - jen bych to nevysvětloval tak infantilně, totiž "že neschopný rus musí přeznačovat původní staré typy, aby na trhu působil, že drží krok" - myslíš, že ti co administrují veřejné (nebo utajené na vyjimku), státní zakázky jsou úplně debilní a nechali by se opít rohlíkem? čtenář Franta ano, ale ne stát, který nakupuje za desítky miliard
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  13:03 28.01.2017

  Pánové vždyť si i odpovídáte. "mig35 se jmenovala před tím jen jedna 29 tak je to jedno, že teď se jmenuje takto další", americké letouny se vyvíjí ještě více, ale základní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové vždyť si i odpovídáte. "mig35 se jmenovala před tím jen jedna 29 tak je to jedno, že teď se jmenuje takto další", americké letouny se vyvíjí ještě více, ale základní pojmenování zůstává a je to správně. Sověti se toho drželi také, jen pak rusové zjistili, že nová letadla po skončení sssr nejsou tak začali přejmenovávat původní konstrukce. V čem se shodneme, že to není podstatné jen to přináší zmatek.
  Uvidím zda tahle "35ka" bude úspěšnější než ta "indická".
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:53 28.01.2017
  Oblíbený příspěvek

  Za prvé si myslím, že je úplně fuk, jak se mašina jmenuje a musím říct, že bych chtěl mít starosti některých diskutujících.
  Za druhé pokud je vrcholem evoluce řady Su-27 stroj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za prvé si myslím, že je úplně fuk, jak se mašina jmenuje a musím říct, že bych chtěl mít starosti některých diskutujících.
  Za druhé pokud je vrcholem evoluce řady Su-27 stroj Su-35, je logickém, že dynastie MiGu-29 se rozloučí generací MiG-35. V obou případech jde o vcelku důstojný závěr.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  11:38 28.01.2017

  Stirlingu, v zásadě chápu Vaší myšlenku, ale trochu jste ujel - bylo spoustu verzí 29, ale když došlo k razantním rozdílům i v draku, křídlech, VOP atd. atd. - tak to z dovolením ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stirlingu, v zásadě chápu Vaší myšlenku, ale trochu jste ujel - bylo spoustu verzí 29, ale když došlo k razantním rozdílům i v draku, křídlech, VOP atd. atd. - tak to z dovolením přeznačili na 35.

  Kolikrát že přišli s 35? vím o dvou případech: 35 pro VVS a 35D (MRCA - 29 KUB 9.41/9.47) pro indické letectvo. Ten derivát pro Indy se s 35 pro VVS nedá vůbec srovnávat
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  11:36 28.01.2017

  To dusan: Tak sem se na to video musel podívat znova oni vážně odstranily ty sací otvory. Takže těd už neřeší starty z neupravených drah? To mi příjde že tím přišli o jednu z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To dusan: Tak sem se na to video musel podívat znova oni vážně odstranily ty sací otvory. Takže těd už neřeší starty z neupravených drah? To mi příjde že tím přišli o jednu z výhod. Nebo jen zjistili že to byla zbytečná úprava nebo to jen řeší jinak. Nemate někdo ňáké bližší info.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  11:34 28.01.2017

  http://military-informant.com/...
  Rusi evidentne ponúkajú vyradzované stroje MiG-29 menej solventným zákazníkom. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://military-informant.com/...
  Rusi evidentne ponúkajú vyradzované stroje MiG-29 menej solventným zákazníkom. Argentína má však finančné suchoty a tak predpokladám, podobne ako v prípade Srbska, "bezplatný obchod" ... t.j. samotné stroje budú zadarmo a argentínska strana by si platila len repasiu, resp. modernizáciu. Vzhľadom na politické problémy je jedinou reálnou konkurenciou len čínska ponuka na JF-17:
  http://www.express.co.uk/news/...
  Môj názor je, že rozhodnú peniaze, t.j. výhodnejšie financovanie. Ruské stíhačky sú zrejme viac „sexi“ .. ale čínske by boli nové ... a zrejme Čína ponúkne i „neodolateľné“ formy financovania – napr. bezúročnú pôžičku.

  raziel87
  Samozrejme som myslel pôvodné "staré" MiG-y 29 ... nie ich mladšie deriváty MiG-29M, MiG-29K ... a pod. ktoré už majú bližšie k MiGu-35.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  11:30 28.01.2017

  2 Dusan
  29 že nemá fly-by-ware? jistě že má. Není 29 jako 29....

  2 Dusan
  29 že nemá fly-by-ware? jistě že má. Není 29 jako 29....

 • raziel87
  11:27 28.01.2017

  2 stirling
  nechci si hrát na mentora, bohužel tak teď moje věty asi vyzní, ale co si napřed přečíst o rozdílech mezi 9.12, 9.13, 9.14, A/UBS, BM, 9.31, K/KUB, KR/ KUBR, KVP, M, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 stirling
  nechci si hrát na mentora, bohužel tak teď moje věty asi vyzní, ale co si napřed přečíst o rozdílech mezi 9.12, 9.13, 9.14, A/UBS, BM, 9.31, K/KUB, KR/ KUBR, KVP, M, M2, M2 MRCA, S, SM, SMT, UB, UBT, 35, 35S, 35D (MRCA) a 35 pro VVS?

  Já vim, ono je hrozně jednoduchý vyzvracet do diskuze nějakej subjektivní pocit a doufat, že se trefíte......ale jste totálně mimo a jen tu dáváte okázale všem najevo, že víte o 35 s odpuštěním prdlačku - přitom máte 21. stol a díky internetu si máte možnost do podrobna přečíst oficiálně uvolněné rozdíly mezi jednotlivými verzemi. 35 je od základu nová konstrukce vč. draku, ať se Vám to líbí nebo ne.

  Superhornet je podle Vás taky stejná konstrukce jako klasickej Hornet? vždyť na obrázku vypadají tak podobně co? :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Wiktores_SVK
  11:23 28.01.2017

  to Arianus:

  Vymenoval si to pekne, ale Wild Weasel tam nepatri, neni to pomenovanie Phantomu... "Divoke lasicky" su vsetky stroje urcene na SEAD/DEAD.

  to Arianus:

  Vymenoval si to pekne, ale Wild Weasel tam nepatri, neni to pomenovanie Phantomu... "Divoke lasicky" su vsetky stroje urcene na SEAD/DEAD.

 • dusan
  11:14 28.01.2017

  stirling

  MiG-35 je už nová konštrukcia. Je faktom, že vychádza z MiGu-29 .. ale postupnou evolúciou majú spoločný naozaj len základný tvar ...
  Starý MiG-29 má ešte mechanické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling

  MiG-35 je už nová konštrukcia. Je faktom, že vychádza z MiGu-29 .. ale postupnou evolúciou majú spoločný naozaj len základný tvar ...
  Starý MiG-29 má ešte mechanické ovládanie, MiG-35 už "po drôtoch", konštrukcia je zosilnená, ostránené sú sania z hornej časti krídla pre motor, rozšírené nádrže, úplne nová elektronika ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Arianus
  11:07 28.01.2017

  Stirling> Hornet/Superhornet/Growler; Eagle/Strike Eagle/Silent Eagle; Phantom/Spectre/Wild Weasel...

  Holt Rusove maji cisilka, NATO nazvy letadel.

  Stirling> Hornet/Superhornet/Growler; Eagle/Strike Eagle/Silent Eagle; Phantom/Spectre/Wild Weasel...

  Holt Rusove maji cisilka, NATO nazvy letadel.

 • stirling
  10:09 28.01.2017

  Cpt. Morgan: obhajovat přejmenování původní konstrukce tím, že se toho hodně změnilo je blbost, f15 - 18 jsou teď také úplně jiná letadla, ale základní název pro pořádek zůstává. U ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan: obhajovat přejmenování původní konstrukce tím, že se toho hodně změnilo je blbost, f15 - 18 jsou teď také úplně jiná letadla, ale základní název pro pořádek zůstává. U rusů je problém, že od pádu sssr mají problém představit cokoliv opravdu nového tak přejmenovávají modernizované konstrukce. Bohužel mig 35 je ještě větší parodie v tom, že takto pojmenovali to letadlo už vícekrát.
  Jinak bude opravdu zajímavé za kolik to budou prodávat a jestli bude konkurovat jen cenou nebo naopak i výkony. Pokud bude levné tak to určitě může být alternativa pro spoustu států.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  09:23 28.01.2017

  Cpt. Morgan

  Súhlas .. až na ten stealth.

  Je možné, ž protistrana dokáže eliminovať do značnej miery "neviditeľosť" ... ale i keby bol stroj menej "viditeľný" o 5 % ... stále ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan

  Súhlas .. až na ten stealth.

  Je možné, ž protistrana dokáže eliminovať do značnej miery "neviditeľosť" ... ale i keby bol stroj menej "viditeľný" o 5 % ... stále je to podstatná výhoda

  Dnes už nie je najväčším problémom protivníka zničiť ... ale vypátrať ... a všetko čo pomôže "skryť" bojujúci stroj má cenu zlata.

  A samozrejme, že nebude ani stana s "neviditeľnými" strojmi pasívne čakať až jej stroje odhalia, ale urobí čo najviac elektronického "bordelu" (drony, rušenie a pod.) aby zvýšila šance najvýkonnejších strojov na prienik do bráneného priestoru.
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  09:15 28.01.2017

  Astor + jemu podobne zmyslajucim ludom..

  Teza, ze sa staty NATO priblizili k rusku po 89 je uplny klam a klamstvo..

  Pred rokom 1989 CCCR:-), priamo hranicilo cez Varsavsku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Astor + jemu podobne zmyslajucim ludom..

  Teza, ze sa staty NATO priblizili k rusku po 89 je uplny klam a klamstvo..

  Pred rokom 1989 CCCR:-), priamo hranicilo cez Varsavsku zmluvu s nemcami a rakusanmi.. kedze sovietske armady boli v ceskoslovensku a DDR v obrovskych poctoch.. tak realne, bez toho aby sme si tu daco vymyslali a schovavali sa ako male dieta za maminu suknu bola hranica s NATO kolko? 2000km.. nechce sa mi ju ratat..

  Dneska rusko susedi len s pobaltskymi statmi s NATO..
  To je kolko km?

  Predtym oproti sovietom stalo pri hraniciach kolko divizii NATO a teraz v pobaltskych statov ani jedna realne..


  To je skor zlodej krici, chytte zlodeja..


  To su fakty, a to ze putin uz 100x povedal, ze to je inak, tak z klamstva pravdu nespravy..

  Kedze doslo k rozpadu sovietov, vytvori sa nove naraznikove staty ako predtym boli ddr, csfr v podobe bieloruska a ukrajiny..

  To, ze sa rusko pohadalo o plyn s proruskym prezidentom janukovichom, lebo sa sprava ako slon v porcelane, to ze sa k ukrajine spravali povysenecky a vykoristovatelsky pred vojnou a tym padom zapricinili odklon UA od proruskeho smerovania???
  Ved aj unia posiela uplatky v podobe predstupovych rozdavani penazi zadarmo.. aj my sme ich dostavali.. rusi naproti tomu rozdavali len pozicky za vysoke uroky:-).
  A teraz tie pozicky nemaju ani komu davat:-).

  A minaju miliardy dolarov na hybridnu vojnu ked sami nemaju, ked mohli tie iste miliardy venovat ukrajine pred vojnou ked mali prebytok v ramci fondov vlastnej euroazijskej unie:-) a mali by ukrajinu podchytenu..
  Vola sa to pouzitie makkej sily.. prikladov mali, maju a budu mat este dost..

  Lenze to sa neudialo, lebo lakomost nema hranice..a jesitnost je nekonecna
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  08:56 28.01.2017

  jj284,

  neslyšel jsem, že by v Sýrii byl např Nebo-M komplex a i to s tou S-400 je otázka co vidí. To jestli je ozářili nikdo nepotvrdil ani nevyvrátil a proč by je zaměřovali? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284,

  neslyšel jsem, že by v Sýrii byl např Nebo-M komplex a i to s tou S-400 je otázka co vidí. To jestli je ozářili nikdo nepotvrdil ani nevyvrátil a proč by je zaměřovali? Navíc Syrské letectvo je zastaralé. Takže co vidí a na co mohou střílet ví jen oni tady nám to vytrubovat nebudou.


  Jinak neví někdo něco nového o plánech postavit lehký jednomotorák na základě zkušeností s Mig 1.44 (i když ten snad nikdy ani neletěl)?
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  07:39 28.01.2017

  a co sa tyka Rusov, ak by dokazali F22 v Syrii zachytit, uz by to davno pouzili do svojej propagandy... no a ten tvoj udaj "okolo 04m2 RCS"? to je co za udaj??? lol

  a co sa tyka Rusov, ak by dokazali F22 v Syrii zachytit, uz by to davno pouzili do svojej propagandy... no a ten tvoj udaj "okolo 04m2 RCS"? to je co za udaj??? lol

 • jj284b
  07:36 28.01.2017

  DJW_: relevantnych zdrojov je kopec, niekolko krat tu uz boli postnute.. pouzi google..

  DJW_: relevantnych zdrojov je kopec, niekolko krat tu uz boli postnute.. pouzi google..

 • Sokrates
  06:51 28.01.2017

  peterLuk: MiG-35 by mal mať v porovnaní s MiG-29M2 výkonnejší AESA radar Žuk-AE a výkonnejší IR senzor OLS-UEM. Navyše by mal byť vybavený senzorom OLS-K (určeným pre detekciu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  peterLuk: MiG-35 by mal mať v porovnaní s MiG-29M2 výkonnejší AESA radar Žuk-AE a výkonnejší IR senzor OLS-UEM. Navyše by mal byť vybavený senzorom OLS-K (určeným pre detekciu a sledovanie pozemných cieľov), optickým výstražným systémom SOAR a laserovým varovným systémom SOLO.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  04:14 28.01.2017

  jj284
  F22 je silne optimalizovama na nizke FRONTAL RCS. Priemerne RCS raptora je okolo 0 4m2, takze ak tam americania skutocne lietali "tajne" bez odrazacov, tak su uplne blbi, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284
  F22 je silne optimalizovama na nizke FRONTAL RCS. Priemerne RCS raptora je okolo 0 4m2, takze ak tam americania skutocne lietali "tajne" bez odrazacov, tak su uplne blbi, lebo v tom pripade uz maju rusi dokonaly radari y profil..
  Nejaky relevantmy zdroj k tomu tvojmu tvrdenie?

  Inak suhlas ze okrem jednoznacnej nutnosti zachovat vyrobne kapacity MiGu je to aj dobry medzistupen ku 5gen migu. Zazemie existuje, integracia posuva efektivitu dalej..
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  00:01 28.01.2017

  Cpt. Morgan: no ano, a preto si nad Syriou lietaju F-22 pritom sa k nim Rusi nevedia ani len priblizit... a namiesto toho sa F-22ky bez problemov dostavaju za Syrske bombardery ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan: no ano, a preto si nad Syriou lietaju F-22 pritom sa k nim Rusi nevedia ani len priblizit... a namiesto toho sa F-22ky bez problemov dostavaju za Syrske bombardery bez toho aby o nich vedeli... asi to s tou Ruskou PVO nebude az take slavne ako si myslis..
  Skrýt celý příspěvek

 • peterLuk
  23:47 27.01.2017

  HonzaH, čo sa motorov týka, upravené motory RD-33 z Migu-29 poháňajú aj prvé série jednomotorého JF-17. Takže teoreticky áno. Ale vraj s ním niesú spokojný a nové série majú mať ...
  Zobrazit celý příspěvek

  HonzaH, čo sa motorov týka, upravené motory RD-33 z Migu-29 poháňajú aj prvé série jednomotorého JF-17. Takže teoreticky áno. Ale vraj s ním niesú spokojný a nové série majú mať vlastné motory. Ale nemyslím si, že práve motory by mali byť pre Rusov problém.

  Vážne si myslíte, že keď vyvíjajú T-50, tak by potrebovali mať aj jednomotorák vo verzí stealth? Nemyslím, že je stealth taký nutný, aby ho malo každé lietadlo. Pravda, je tam do budúcnosti večší potenciál, ale nepredpokladám, že sa tak skoro stealth stane štandardom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  23:14 27.01.2017

  Stirling - "Letadlo fajn, ale také považuji za škodlivé to nové pojmenování starých konstrukcí i přes nové vnitřnosti to jinde moc nedělají. "

  MiG 35 na prvy pohlad vyzera ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stirling - "Letadlo fajn, ale také považuji za škodlivé to nové pojmenování starých konstrukcí i přes nové vnitřnosti to jinde moc nedělají. "

  MiG 35 na prvy pohlad vyzera rovnako akoMiG29, ale v skutocnosti na nom nie je rovnake skoro nic.

  Okrem avioniky najnovsej generacie, senzorov, plne digitalne riadenych novych motorov, sensor fusion, datalinkov, zbrani, prostriedkov EB a protipatreni bol aj cely drak zmeneny, je vacsi, ma inde tazisko, kridlo je nove a ine tiez, a jedina cast bez vacsich vonkajsich vizualnych zmien je nos lietadla. Stroj je z vacsiny postaveny kompozitov, su na nom uplatnene principy znizenia RCS, LO materialy na povrchu, obsahuje pokrocile dve QWIP IRST - jednu pre vzdusne a jednu pre pozemne ciele, mal by byt integrovany aj system podobny SVP-24 na presne zhadzovanie klasickych bomb, AESA radar...

  http://www.fighter-planes.com/...

  To su vsetko parametre najnovsich strojov 5. generacie okrem plnej schopnosti LO. Za 30 mil. $ to nie je zly kauf. Hlavne na sucasnom bojisku s multispektralnym sensor fusion je silny vplyv LO strojov dost spochybnitelny, pretoze ich optimalizacie v X-band v L-band velmi nefunguju. L-band lahko vidi, ze sa blizi stealth stroj a staci jeho smerom focusovat X-band a IRST a boj sa vyvija presne rovnako ako 4 gen.
  Stealth moze fungovat tak ako je tradicne chapany iba proti malovrstvej PVO bez multispektralneho sensor fusion. Aj v Syrii je vsak PVO postavena ako multispektralna a nIkde to uz nebude inak. To by vydavala napospas jednostrannym vyhodam stealth strojov.
  Teda v prostredi moderneho bojiska sa bude vyhoda stealth stracat a uplatnenie budu mat vsetky ostatne vyspele systemy, ktore su v napr. MiG 35 extenzivne implementovane. Kto iny to ponuka za 30mil?
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  23:10 27.01.2017

  semtam: Přesně, něco v tomhle smyslu jsem chtěl napsat, ale byl jste rychlejší.
  Jen ještě snad jednu věc, někteří tady zmiňovali vývoj nového jednomotoráku od MiGu. Jednak vývoj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Přesně, něco v tomhle smyslu jsem chtěl napsat, ale byl jste rychlejší.
  Jen ještě snad jednu věc, někteří tady zmiňovali vývoj nového jednomotoráku od MiGu. Jednak vývoj by trval vcelku dlouho, za druhé vyvíjet dnes letadlo 4. gen je asi nesmysl. A aby Rusové začali vyvýjet druhé letadlo 5. gen, když první ještě nedokončili a vývoj neběží tak rychle, jak by si přáli, to už by byl asi úplný nesmysl. Tak alespoň vytěží staré konstrukce a nahradí techicky zastarávající letadla. A proč ne, vždyť F-16 se také neustále modernizuje a vyrábí, Gripen taky čeká další vývoj atd.
  A mají vůbec Rusové motor, vhodný pro jednomotorový lehký stíhač? Jaký je rozdíl v požadavcích na motor u dvoumotorové a jednomotorové stíhačky? Především co se spolehlivosti týče?
  Skrýt celý příspěvek

 • peterLuk
  23:03 27.01.2017

  semtam, súhlasím. Myslím si, že mali už dávno vyvíjať lacný jednomotorák, nejakú novú 21-ku a Mig na tom stratil veľa potenciálnych zákazníkov, ale Mig-35 podľa mňa nemusí byť zlý. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam, súhlasím. Myslím si, že mali už dávno vyvíjať lacný jednomotorák, nejakú novú 21-ku a Mig na tom stratil veľa potenciálnych zákazníkov, ale Mig-35 podľa mňa nemusí byť zlý. Objednávať ho vo veľkých sériach asi nemá zmysel, ale nahradiť ním staršie 29, kým prídu novšie stroje mi príde logické. Keďže to nieje úplne nový stroj, tak by nemuselo byť preškolenie personálu a príprava letísk drahá, ako keby šlo o nový stroj. Pritom, ak bude mať funkčný AESA radar to to lietadlo o dosť posunie.

  Ináč ľudia, neviete aké sú presné rozdiely medzi Migom-29M2 a Migom-35? Asi najme radar, čo?
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:19 27.01.2017

  fenri

  Ono to s tím MIG-35 není zas tak horké. Rusko sice mohlo nechat MIG kleknout. Jenže by mu zbyl jen Suchoj a ten má specializaci na těžká letadla. Rusko potřebuje kategorii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Ono to s tím MIG-35 není zas tak horké. Rusko sice mohlo nechat MIG kleknout. Jenže by mu zbyl jen Suchoj a ten má specializaci na těžká letadla. Rusko potřebuje kategorii lehkých strojů. Suchoj vyvíjí PAK-FA a na vývoj nového letadla by již neměl kapacity (pravděpodobně).

  MIG si udržel nějaké know-how a vývoj MIG-35 byl o poznání levnější než by byl vývoj nového letadla a nemluvě o čase.

  Jak početné zastoupení bude mít MIG-35 v ruském letectvu lze těžko odhadnout. Vše bude záviset na vývoji jednomotorové verze letounu 5. generace. Alespoň se občas objeví zprávy, že něco takového je plánováno. Jenže to uplyne hodně vody, než bude jednomotorový stroj připraven.

  MIG-35 sice nemá perspektivní budoucnost, jedná se o maximální vytěžení potencionálu MIG-29. Jako provizorní řešení je to myslím dobré. A export by mohl být docela slušný, protože ulehčí stávajícím uživatelům MIG-29 náklady pro zázemí.

  Jinak pro zajímavost Argentina poslala do Ruska obchodní nabídku ohledně nákupu MIG-29.
  Skrýt celý příspěvek

 • len-on17
  21:30 27.01.2017

  Míšo! Naprosto geniální! Špatný vliv Ruska na své sousedy!
  Do aliance se vstupuje dobrovolně!
  Vy musíte být minimálně akademik!

  Míšo! Naprosto geniální! Špatný vliv Ruska na své sousedy!
  Do aliance se vstupuje dobrovolně!
  Vy musíte být minimálně akademik!

 • Míša
  21:03 27.01.2017

  Astore, k Eu, máte-li manželku, přátelé, asi víte, že ani oni nejsou 100% bez chyb. My z ní ale velice profitujeme. Je v pořádku mít k unii výhrady, ale hledat nepřítele nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Astore, k Eu, máte-li manželku, přátelé, asi víte, že ani oni nejsou 100% bez chyb. My z ní ale velice profitujeme. Je v pořádku mít k unii výhrady, ale hledat nepřítele nikdo nemusíme. Instinkt mi povídá, že někdo, kdo popírá špatnou minulost(případně politicky upravuje) je to samé, co jí způsobilo, ano tím jsem se dostal k Rusku. Pokud jste slepý, nebo politicky zaslepený, je čas se zamyslet. Do Aliance se vstupuje dobrovolně, nikoho z členů NATO neobsazuje a pokud se blíží Rusku, je to chyba jeho samého, pokud má špatný vliv na své sousedy, kteří ze strachu z něj raději volí členství. To je má odpověď, ale neže bych nerad onu problematiku rozváděl, ale protože je to již mimo téma, končím, ač věřím, že se dočkám protiargumentu.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:56 27.01.2017
  Oblíbený příspěvek

  Astor a Shal - Rusko má jistě právo být znepokojeno (a jistý malý racionální důvod ktomu i má) ale to je tak všechno. Nicméně jde jen o mediální přestřelky a show pro publikum obou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Astor a Shal - Rusko má jistě právo být znepokojeno (a jistý malý racionální důvod ktomu i má) ale to je tak všechno. Nicméně jde jen o mediální přestřelky a show pro publikum obou táborů a víc bych to nerozebíral. Pojďme výjimečně zůstat u letadel a neskončit u alternativních budoucností Libye a plánů tučňáků na dobití Marsu.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  20:50 27.01.2017

  Astror: Nato se nikam nepřiblížilo nemá nožičky. Do Nato dobrovolně vstoupily svobodné státy a to je sakra rozdíl

  Astror: Nato se nikam nepřiblížilo nemá nožičky. Do Nato dobrovolně vstoupily svobodné státy a to je sakra rozdíl

 • fenri
  20:18 27.01.2017
  Oblíbený příspěvek

  Myslím, že jde sice o opravdu hodně schopné letadlo, ale jaksi bez budoucnosti.
  Na export určitě super, na nějaké lehké nahrazování v domácí armádě také OK, ale masivní nákupy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že jde sice o opravdu hodně schopné letadlo, ale jaksi bez budoucnosti.
  Na export určitě super, na nějaké lehké nahrazování v domácí armádě také OK, ale masivní nákupy tohoto stroje mi rozumné nepřijdou. Prachy cpané do vělkých nákupů by byly lépe utracené nacpat do dokončení PAK-FA a modernizace fabriky, aby byla schopná PAKy produkovat ve slušných seriích a za slušné peníze.
  Nicméně asi jde z nemalé části o podporu MiGu
  Je to něco jako Su-35 - tj. vytřískané maximum ze starší konstrukce, ale přecijenom to sučko je potentnější stroj a co do aerodynamických a "energetických" (schopnost ztrácet a získávat kinetickou energii) jde pořád o absolutní špičku. Pokud je MiG-35 opravdu levný, tak dejme tomu, že to trochu smysl dává, ale mám pocit, že to zas taková láce nebude a že jde primárně o politické rozhodnutí. MiG evidentně krizové období kolem rozpadu a kolapsu SSSR a ranného Ruska zvládl o dost hůře, než Suchoj. Nabízí se paralela s Milem a Kamovem.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  20:10 27.01.2017

  Ano, EU je pevná a konsolidovaná, nejsou žádné Brexity, to vše ostatní je jen kvílení euroskeptiků. Odpovězte na otázku: přiblížilo se NATO od roku 1989 k ruským hranicím, a nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, EU je pevná a konsolidovaná, nejsou žádné Brexity, to vše ostatní je jen kvílení euroskeptiků. Odpovězte na otázku: přiblížilo se NATO od roku 1989 k ruským hranicím, a nebo Rusko členským zemím paktu? Rusko má právo být znepokojeno. Stejně tak jako NATO svrhnout jakýkoliv režim, který se mu znelíbí. Berte to jako fakt.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  19:40 27.01.2017

  Zpráva níže pro Astora, ale to každý pochopil.

  Zpráva níže pro Astora, ale to každý pochopil.

 • Míša
  19:38 27.01.2017

  Hmmm...Eu krize, možná se všemi euroskeptiky jste si nevšiml drobného detajlu, my jsme Unijní zemí a tak ona vada je i naší. Pokud se chcete tvářit, že není, pak asi během ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hmmm...Eu krize, možná se všemi euroskeptiky jste si nevšiml drobného detajlu, my jsme Unijní zemí a tak ona vada je i naší. Pokud se chcete tvářit, že není, pak asi během referenda jste byl na dovolené. Rusko je problém, protože samo za současné garnitury propaguje staré pořádky, se kterými máme zkušenosti. Proto to není mindrák, ale skutečnost, kterou nám sami připomínají, třeba silně kontroverzním dokumentem o okupaci naší země , který vystihuje skutečnost, že tomu tam velí soudruh.
  Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  19:32 27.01.2017

  V MIG-35 nevidím moc posun vpřed. Měli raději vyvinout jednomotorovej stroj.

  V MIG-35 nevidím moc posun vpřed. Měli raději vyvinout jednomotorovej stroj.

 • astor
  19:14 27.01.2017

  To Míša: největším nebezpečím jsou staré mindráky, politické ambice a šťourání se v procesech, které nejsme sto pochopit. A samozřejmě existence hmatatelného nepřítele v době ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Míša: největším nebezpečím jsou staré mindráky, politické ambice a šťourání se v procesech, které nejsme sto pochopit. A samozřejmě existence hmatatelného nepřítele v době ideové krize EU je k nezaplacení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  17:53 27.01.2017

  Rus je stále riziko, okupace je jim vlastní a protistrana couvá, obvzlášť se současnou hlavou státu v zámoří(oni se stejně nakonec poštěkaj), která chce jen otevřít bránu svým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rus je stále riziko, okupace je jim vlastní a protistrana couvá, obvzlášť se současnou hlavou státu v zámoří(oni se stejně nakonec poštěkaj), která chce jen otevřít bránu svým firmám do Ruska, zrušit sankce a zblížit se je jasným cílem. Určitě Mistře Astore, máme v plánu útok na jejich Federaci, v Evropě je plno armád, že se ulice jen zelená. Spíš se bojím, jak prohlašují o zavádění Migů do států SK a Polska, asi se blíží osvobození.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  17:50 27.01.2017

  stirling: AESA radar (FGA-29 Žuk-AE) oproti dopplerovskému radaru (N010ME Žuk-ME), výkonnější motory a podstatně lepší senzorické vybavení s delším dosahem.

  stirling: AESA radar (FGA-29 Žuk-AE) oproti dopplerovskému radaru (N010ME Žuk-ME), výkonnější motory a podstatně lepší senzorické vybavení s delším dosahem.

 • astor
  17:46 27.01.2017

  To stirling :měl by jste Rusákům poradit s marketingem,neboť oni chudáci, očividně neví, co činí.

  To stirling :měl by jste Rusákům poradit s marketingem,neboť oni chudáci, očividně neví, co činí.

 • stirling
  17:35 27.01.2017

  Letadlo fajn, ale také považuji za škodlivé to nové pojmenování starých konstrukcí i přes nové vnitřnosti to jinde moc nedělají.
  O kolik se liší tento mig od toho, který prohrál ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Letadlo fajn, ale také považuji za škodlivé to nové pojmenování starých konstrukcí i přes nové vnitřnosti to jinde moc nedělají.
  O kolik se liší tento mig od toho, který prohrál v indickém výběrovém řízení?
  Skrýt celý příspěvek

 • Arianus
  17:22 27.01.2017

  Míša> došli písmenka v abecedě pro označování další modernizace? :)

  Jinak 5 .generace je fajn, ale jak se poznamenalo, bude to chtít překonat silnou protileteckou obranu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša> došli písmenka v abecedě pro označování další modernizace? :)

  Jinak 5 .generace je fajn, ale jak se poznamenalo, bude to chtít překonat silnou protileteckou obranu a přečíslení ruských strojů. V raketách jsou o fous horší, a přitom jich nesou 2x až 3x tolik než F-35.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  17:18 27.01.2017

  Tu Ruskou logiku nepochopím, nová verze Migu-29, ale už je to 35ka. Pokud Rusko ustrne na současný gen. stíhačů, nejspíš se podaří 29ce pokořit i rovnou 100. Někdo mě poupraví, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tu Ruskou logiku nepochopím, nová verze Migu-29, ale už je to 35ka. Pokud Rusko ustrne na současný gen. stíhačů, nejspíš se podaří 29ce pokořit i rovnou 100. Někdo mě poupraví, že jde už o 4+++---:x. Na stranu druhou výhoda pro AČR, není nutné přecházet na drahé 5tky, ale zůstat u Gripů, verze E bude v budoucnu asi stačit. Což je dobrá zpráva pro rozpočet.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  17:13 27.01.2017

  Jsem zvědav, jak nový Mig obstojí v konfrontaci s Gripeny, až natistické hordy vtrhnou u Süwalki na Ruské území. Chystá se to, ne? Jednou to přeci vyjít musí.Napoleon, císařové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem zvědav, jak nový Mig obstojí v konfrontaci s Gripeny, až natistické hordy vtrhnou u Süwalki na Ruské území. Chystá se to, ne? Jednou to přeci vyjít musí.Napoleon, císařové německý a rakouský, Pilsudský,Hitler a teď NATO. Rus musí být na kolenou...Válka bude tak do dvou let, Poláci už jsou natěšení si na Moskalovi schladit své staleté mindráky. A ruská technika za nic nestojí a nemá žádný exportní potenciál.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arianus
  17:08 27.01.2017

  SU-34 jako stíhací letoun? Není to spíš "takový Šturmovik 21. století"?

  SU-34 jako stíhací letoun? Není to spíš "takový Šturmovik 21. století"?