Nová ruská stíhačka MiG-35 představena veřejnosti

Foto: MiG-35; větší foto / Public domain
MiG-35 při dnešní slavnostní prezentaci. / Print Screen YouTube

Ruská Spojená letecká korporace (OAK) dnes představila mezinárodnímu publiku ve městě Lukhovitsy novou ruskou lehkou víceúčelovou stíhačku MiG-35. Podle velitele ruského letectva generálporučíka Viktora Bondareva se MiG-35 stane jediným typem lehké stíhačky v ruském letectvu.

Dosud ruská média spekulovala o nákupu pouze 30 stíhaček MiG-35 pro ruské letectvo. Podle Bondareva ale MiG-35 nahradí v ruském letectvu všechny lehké stíhačky. Bondarev typ ani počet nahrazovaných stíhaček neuvedl, ale s jistotou půjde o frontové stíhací letouny MiG-29.

Dnes má ruské letectvo ve výzbroji přibližně 350 stíhaček MiG-29, z toho 200 strojů je uloženo ve skladech. Ze 150 MiGů-29 je pak pro okamžité nasazení (cca 66 %, dle slov Sergeje Šojga) připraveno odhadem 100 stíhaček MiG-29 (s ohledem na nutnou údržbu a servis).

V ruském letectvu úkoly vzdušného boje kromě MiGů-29 (max startovací hmotnost 20 000 kg) zajišťují především těžší stroje Su-27/30 (max 30 450 kg), Su-34 (max 45 100 kg) a vynikající záchytné stíhačky MiG-31 (max 46 200 kg). Pro porovnání - jednomotorová lehká západní stíhačka F-16 má maximální startovací hmotnost 19 200 kg.

„Tento letoun (MiG-35 - pozn. red.) je potřeba, jelikož Su-27, Su-30, Su-34 a Su-35 jsou poměrně těžká letadla a MiG má poměrně lehké stroje. MiG-35 obsadí pozici lehkého frontového stíhacího stroje, jejichž part již poměrně stárne. Bojový potenciál MiG-35 je velký, charakteristiky jsou velmi dobré. Pouze lituji, že se mi již nepodaří zalétat si na těchto výborných strojích," uvedl bývalý náměstek velitele ruského letectva generálplukovník Nikolaj Antoškin.

Podle Bondareva však “nějaký čas pomine” než MiG-35 nahradí všechny MiGy-29 v ruském letectvu. Nové MiGy-35 má podle generála dostat i slavný akrobatický tým ruského letectva Stříži, který dosud létá na MiG-29.  Bondarevrovněž vyzdvihl velký exportní potenciál MiGů-35, zejména v zemích, které provozují stíhačky MiG-29.

Za, jemně řečeno, kuriózní informaci (nebo typ propagandistického boje) lze považovat vyjádření ředitele ruské Federální služby vojensko-technické spolupráce Anatolije Punčukama, podle kterého mohou mít o MiGy-35 zájem Polsko, Slovensko nebo Bulharsko - tedy členové NATO.

“MiG-35 může být zajímavý pro evropské země, jako je Bulharsko, Slovensko a Polsko, které stále provozují MiGy-29,” uvedl Punčukam potenciálním zahraničním kupcům (z asi 20 zemí) během slavnostní prezentace.

Není třeba dodávat, že nákup stíhaček MiG-35, zejména Polskem a Slovenskem, se z politických důvodů blíží nule. S největší pravděpodobností Polsko vymění MiGy-29 za stíhačky F-16 a Slovensko za stíhačky Gripen.

Prodej letounů do zahraničí podpořil také Vladimír Putin: ”Spoléháme, že tento stroj posílí jak naši armádu, tak i vojenské letectvo. Toto letadlo má i dobrý exportní potenciál. Myslíme tím, že ve více než třiceti zemích je aktivně využíván jiný stroj — MiG-29 a že v těchto zemích byla vytvořena dobrá infrastruktura pro používání této stíhačky.”

MiG-35 navazuje ve vývojové řadě na typy MiG-29K/KUB a MiG-29M/M2.  Nový "mig" nabízí zvýšení bojové efektivity, univerzálnost (schopnost útočit na vzdušné, pozemní i námořní cíle) a lepší provozní vlastnosti.  Konstruktéři se také soustředili na větší spolehlivost draku, motorů a avioniky letadla - tedy na vlastnosti, které ovlivňují provozní náklady a operační nasaditelnost.

Podle Sergeja Korotkova, generálního ředitele firmy Mikojan-Gurevič (MiG), MiG-35 dosáhne maximální rychlost Mach 2,23 a bude mít akční rádius 1,5× větší, než původní MiG-29.

MiG-35 je sice využívá design a aerodynamiku MiG-29, ale přináší do ruského letectva řadu pokročilých technologií. Například nový radar FGA-29 Žuk-AE (typu AESA) dokáže sledovat až 30 cílů na vzdálenost 60 km. Na maximální detekční vzdálenost radar uvidí “jen” velká letadla, jako jsou bombardéry (B-1, B-52) nebo velká tankovací/dopravní letadla.

Podle Jurije Sljusara, prezidenta OAK, testy sériových MiGů-35 začaly ve čtvrtek, sériová výroba a dodávky ruskému letectvu se rozběhnou v roce 2019. Je to tedy o rok později, než zprávy uváděly ještě před několika dny. Počátečních operačních (bojových) schopností první letka MiGů-35 dosáhne v roce 2020, případně v roce 2021.

MiG-35 měří na délku 17 m, prázdná  hmotnost je 11 000 kg a nosnost zbraní 7000 kg. Pro porovnání - prázdná/maximální startovací hmotnost stíhačky F-35A je 13 199 kg / 31 800 kg a nosnost zbraní 8100 kg.

Zdroj: TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda v roce 2016: Bojová připravenost vzrostla

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu 22. prosince na setkání vedoucích představitelů ruského ...

Ruské letectvo začíná testovat “exportní” stíhačky MiG-35

Na konci ledna bude oficiálně představena finální (sériová) podoba nové ruské víceúčelové stíhačky ...

Konec letadel Tu-154, Tu-134 a Il-62M v ruské armádě

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu inicioval studii, která posoudí možnosti vyřazení dopravních ...

Rozbíhá se sériová výroba ruských strategických bombardérů Tu-160M2

Kazaňský letecký závod KAPO Gorbunova je připraven na obnovení sériové výroby strategických ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • raziel87
  23:38 28.01.2017

  2 Shania Dovolím si upozornit, že to co popisuješ u R-27 není tak úplně správně. Možná vycházíš z popisů bojů na středním východě, kde byly ty verze R-27 výhradně v osekané ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Shania
  Dovolím si upozornit, že to co popisuješ u R-27 není tak úplně správně.

  Možná vycházíš z popisů bojů na středním východě, kde byly ty verze R-27 výhradně v osekané verzi, s poloaktivní radiolokační naváděcí soustavou, kdy opravdu musel pilot ozařovat cíl se svym Rubínem až do zásahu cíle.

  Bereš v potaz téměř všechny ostatní verze R-27 s pasivním IČ naváděcí soustavou, kdy raketu do střední fáze letu naváděl inerciální navigační systém? Jsou zavedené do řadové služby od roku 1985 - 1990 dle verzí. Použitelné i na stíhače - čočka na hlavici měla poměrně velký úhel a pokud by nepřátelské letadlo dělalo úhybný manévr na forsáži, čidlo to detekovalo samo.

  Hlavice s inerciálním navigačním systémem v počáteční a střední fázi letu + aktivní samonaváděcí soustavou (navádění na elektromagnetické záření emitované cílem) se používají přeci také proti stíhačům. Ta verze proti Awacs,
  o které mluvíš je úzce specializovaná.Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  23:34 28.01.2017

  Koukám, že místní rusáci tu opět ujíždí na vlhké sny...stačí jim málo a už ten jejich prototyp má UFO parametry

  Koukám, že místní rusáci tu opět ujíždí na vlhké sny...stačí jim málo a už ten jejich prototyp má UFO parametry

 • Luky
  23:11 28.01.2017

  A to co píšeš dál právě dokazuje, že ty střely na MiG nedosáhly kvůli energii a ne kvůli hlavici... čili se nejedná o žádné zázračné manévry v poslední chvíli, ale o cílené ...Zobrazit celý příspěvek

  A to co píšeš dál právě dokazuje, že ty střely na MiG nedosáhly kvůli energii a ne kvůli hlavici...
  čili se nejedná o žádné zázračné manévry v poslední chvíli, ale o cílené manévrování tak, aby raketa ztratila energii (což se ti snažím celou dobu vysvětlit a je to opak problému 5M raketa vs supermanévrovatelné letadlo)Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  23:11 28.01.2017

  Cpt. Morgan: Všetky zdroje, ktoré si uviedol píšu, že by mala byť zavedená v roku 2015. Ak rozumieš anglicky, nemal by si mať problém to pochopiť. Deagel: "The K-77M missile ...Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan: Všetky zdroje, ktoré si uviedol píšu, že by mala byť zavedená v roku 2015. Ak rozumieš anglicky, nemal by si mať problém to pochopiť.

  Deagel: "The K-77M missile existence was revealed in late 2013 and is expected to enter serial production for the Russian Air Force and foreign customers by 2015".

  War is boring: "With enough funding, the K-77M could enter service as early as 2015".

  The Diplomat: "Russia Times notes that the chief engineer of the Detal design bureau hopes to begin manufacturing in 2015".

  Mimochodom, ruské weby nevypustili žiadnu takú informáciu, že by tá strela vôbec bola hotová, nie to ešte zavedená. A môžem Ti garantovať, že keď bude, tak sa o tom dozvieš hneď v ten deň alebo nasledujúci. A aké zdroje, prosím Ťa, uvádzajú, že Su-35 ju má vo výzbroji alebo že má byť integrovaná do MiG-35? Keď ani ten najrelevantnejší zdroj, t.j. výrobca Korporacia Taktičeskoje Raketnoje Voruženie, ju na svojom webe vôbec neuvádza. Načo by to tajili, keď ako Ty tvrdíš, už bola uvoľnená na export Číne? Prečo by to nechceli hneď spropagovať a predať aj Indonézii, ktorá tiež objednala Su-35?
  Zamysli sa na chvíľu. Ak máš už v roku 2015 zavedenú K-77M s tak vynikajúcimi parametrami a nemáš problém ju integrovať do starších Suchojov alebo MiGu, načo by si nakúpil za 13,2 mld. rubľov rakety staršej generácie RVV-SD?Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  23:08 28.01.2017

  Když nebude mít unikající pilot rychlost - zemře. To co David Axe píše je nesmysl a je úplně mimo. Mimochodem, pokud ta střela bude mít 5M - jakože je velmi malá ...Zobrazit celý příspěvek

  Když nebude mít unikající pilot rychlost - zemře.

  To co David Axe píše je nesmysl a je úplně mimo.

  Mimochodem, pokud ta střela bude mít 5M - jakože je velmi malá pravděpodobnost, že bude mít tu rychlost, protože i 5M střela má takovou rychlost jen malou chvíli, ale pokud tu rychlost tedy náhodou mít bude, bude to pro obránce ještě horší - tak si spočti, za jak dlouho ti urazí těch "pár set" metrů...vůbec netušíš o možnostech RWR, co ten obránce vidí nebo nevidí a co je mu v pitu znázorňováno, ale řekněme, že je to JEDI, který tu střelu fakt vidí a ví, jak má co nejlépe zareagovat (pominu, že RWR mu neukáže vzdálenost)...tak je mu to stejně k prdu, protože když na té nižší rychlosti letadlo přetáhne, tak ta raketa je ve zlomku vteřiny u něho a její přibližovací zapalovač na něj prskne pěknou spršku wolframu nebo jinýho svinstva....vůbec s ním nemusí kolidovat, "near miss" je ještě horší a některé střely do toho jdou raději než do čistého kolizního kurzu...Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  23:03 28.01.2017

  Tu je zaber tej AESA z K-77M/ME http://s019.radikal.ru/i619/13... Pocas vojny v Srbsku utocili stroje NATO na srbske MiG-29, na jeden MiG vypalili 5 striel ...Zobrazit celý příspěvek

  Tu je zaber tej AESA z K-77M/ME
  http://s019.radikal.ru/i619/13...

  Pocas vojny v Srbsku utocili stroje NATO na srbske MiG-29, na jeden MiG vypalili 5 striel AMRAAM a vsetky minuli, lebo piloti ich odpalovali kvoli prilisnej "obozretnosti" z velkej dialky. STrelam uz pocas zaverecneho priblizeina nehorel motor a stracali rychlo energiu, Pilotovi MiGu sa preto podarilo uhybnym manevrom v poslednom momente striel striast. Zostrelila ho az posledna strela Sparrow...
  To ukazuje, ze taktika uhybnych manevrov ma stale svoju platnost a stale su moznosti ako je mozne striast strelu, resp. jej v poslednom momente znicit uzamknutie ciela. Mechanicke vychylovanie anteny v hlavici je na to priamo ako pozvanka.Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  22:41 28.01.2017

  ale pilot nemusi mat vysoku rychlost, jeho rychlost bude taka, aku si jeho aktualna misia vyzaduje a presun vysokymi nadzvukovymi rychlostami nie je zrovna typicka situacia. Take ...Zobrazit celý příspěvek

  ale pilot nemusi mat vysoku rychlost, jeho rychlost bude taka, aku si jeho aktualna misia vyzaduje a presun vysokymi nadzvukovymi rychlostami nie je zrovna typicka situacia. Take nieco je realne skor velmi zriedkave so zjavnych dovodov.

  Ak bude stihac varovany, ze je na neho zamerana strela, nebude stroj tlacit do letovej obalky, kde nema sancu ani skusat uhybny manever.
  Situacia je potom taka, ze najskor v podzvukovej rychlosti bude pilot skusat strelu uhybom striast. Nemusi nikam zvlast miznut, jemu moze stacit, ak pri rychlosti strely 5M a jej vzdialenosti niekolko sto metrov od ciela pilot posunie stroj o niekolko metrov od prebiehajucej trajektorie. Staci, ak potom strela minie hoci aj o centimetre, resp. strati uzamknutie ciela a nepriblizi sa na aktivaciu bojovej hlavice. To je podla mna to, ako to na War is Boring mysleli.

  Kill probability BVR striel je dost nizka, okolo 10%. Ich energeticke a manevrovacie moznosti su o dost horsie ako u lahkych a superagilnych VVR striel.
  Sposoby ako striast BVR strely na posledny chvilu su zahrnute do vycviku pilotov dlhu dobu a stale maju svoju platnost. Jeden z aspektov je vyuzitie obmedznej rychlosti mechanickeho vychylovania radaru strely a to nie je zalezitost davnych cias z Vietnamu.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:26 28.01.2017

  ....lebo ak v poslednom okamihu pilot postrelovaneho stihaca uhne bokom, strela pri rychlosti 4-5M musi prekonat obrovske pretazenie, aby jeho trajektoriu skopirovala, a to iste sa ...Zobrazit celý příspěvek

  ....lebo ak v poslednom okamihu pilot postrelovaneho stihaca uhne bokom, strela pri rychlosti 4-5M musi prekonat obrovske pretazenie, aby jeho trajektoriu skopirovala, a to iste sa tyka aj rychleho mechanickeho prechylenia anteny radaru v strele s celym tym pretazenim nielen samotnej pohybovanej anteny, ale aj sil posobiacich z pretazenia pri extremnom manevri samotnej rakety. AESA to urobi elektronickym vychylenim luca v milisekunde...

  Pokud má mít napadený pilot šanci uniknout moderní BVR střele, musí mít vysokou rychlost, pokud bude mít vysokou rychlost, nemá šanci udělat nějakou šíleně nepředvídatelnou změnu směru...a čím je raketa rychlejší, tím víc ji nějaký manévr na poslední chvíli nemusí zajímat.
  Aby udělal "šílený" manévr ala "airshow", bude mít rychlost pod 700km/hod a pak je jeho změna směru moderní raketě ukradená (napadený se nedostane s letadlem nikam pryč). Nemá cenu na moderní BVR střely používat argumenty z Vietnamu...dnes jsou hlavice schopné kineticky/kontaktně trefovat bezpilotní(tj hodně nad 10G) manévrující cíle na sestupu z kosmu....Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  22:13 28.01.2017

  Raziel - aj predosle rakety rus s velkou pompou ohlasoval?... Vsetky media pisu, ze K-77M bola zavedena v roku 2015. Mozno to nie je pohodlna predstava, ale pokial nemate nejake ...Zobrazit celý příspěvek

  Raziel - aj predosle rakety rus s velkou pompou ohlasoval?...

  Vsetky media pisu, ze K-77M bola zavedena v roku 2015. Mozno to nie je pohodlna predstava, ale pokial nemate nejake ine relevantne informacie, je asi treba si na tu predstavu zvyknut. Vsetky zapadne weby snad nerobia prorusku propagandu. Alebo vsetky nadhanaju argumentaciu na alokovanie financii zo statneho rozpoctu zapadnych krajin? To by bolo masivne sebaukludnovanie, ak by sme sa rozhodli tomu to verit ako skutocnemu zdovodneniu.

  Niekolko K-77M podla Deagel.com dostala ku koncu roka 2016 aj Cina v ramci dodavky SU-35.

  Co sa tyka vymanevrovania striel bez AESA - ja s autormi z War is Boring suhlasim (ale je to moj nazor), lebo ak v poslednom okamihu pilot postrelovaneho stihaca uhne bokom, strela pri rychlosti 4-5M musi prekonat obrovske pretazenie, aby jeho trajektoriu skopirovala, a to iste sa tyka aj rychleho mechanickeho prechylenia anteny radaru v strele s celym tym pretazenim nielen samotnej pohybovanej anteny, ale aj sil posobiacich z pretazenia pri extremnom manevri samotnej rakety. AESA to urobi elektronickym vychylenim luca v milisekunde...

  Shania - R-77 mala kruciformne OP v zakladnych verziach, nove K-77M a K-77ME (s ramjetom) maju klasicke OP kvoli co najdlhsiemu dosahu, ako si podotkol.

  Inak, netvrdil by som, ze K-77M/ME nemozu byt nasadzovane aj na MiG-35, lebo na to nie je ziaden dovod. MiG-35 prechadza skuskami a domnievat sa, ze modernemu stihacu odopru vlastne moderne zbrane je hlupost. Oficialne ich vsak moze mat pridelene az po ukonceni skusok, ktore prave preiehaju. SU-35 ma testy ukoncene a zdroje uvadzaju, ze K-77M je designovane ako jedna z jeho zbrani.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:48 28.01.2017

  Ale ona ta zadní polosféra je vlastně polovina prostoru, nehledě na to, že má přesah i dopředu. Na letadlech se zahřívá i mnoho jiných míst, než jen výtokové trysky. Při pochopení ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale ona ta zadní polosféra je vlastně polovina prostoru, nehledě na to, že má přesah i dopředu. Na letadlech se zahřívá i mnoho jiných míst, než jen výtokové trysky. Při pochopení reálných vzdáleností, na které se letouny opravdu ohrožují je pak jasné, že IRST na moderních stíhačkách není jen pro stíhání bombardérů. Ve výšce to navíc umožňuje dobrou identifikaci i rozlišení těsných formací na velké vzdálenosti. Výkonné IR střely jsou nebezpečné i bez datalinku, zejména pokud mají LOAL schopnosti. Frantíci nejsou pitomci, když mají MICU ve dvou verzích.

  Jinak pilot může se strojem po odpalu SARH rakety manévrovat. Měl by se ale držet na limitech závěsu radaru (což dává slušný prostor)....a to pomíjím možnost sdíleného navádění, schopnosti HOJ atd.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  21:11 28.01.2017

  R-77 má díky ocasní plocham velký odpor, dokud motor hoří, tak má větší obratnost jak 120, ale jak vyhori ztrácí rychlehji energii. R 71 1 by proto mela snad mít stejný ocas ...Zobrazit celý příspěvek

  R-77 má díky ocasní plocham velký odpor, dokud motor hoří, tak má větší obratnost jak 120, ale jak vyhori ztrácí rychlehji energii.

  R 71 1 by proto mela snad mít stejný ocas jako 120, ale možná jde az o tu pak fa verzi.

  120 C7 a D letem v řidší atmosfére pobaliticke krivce a sestupem na cíl zvruchu prodlužují dolet. Ale bez motoru proti cily co o nich ví a manévruje ji nebudou mít dost. Proto je důležite cíl překvapit.

  Meteor by měl byt pod pohonem v závěrecne fázi i na delší vzdálenosti a je to jednoznacne velka vyhoda. Akorát nemůže mit stejný profil jako c7+ tak je dolet mensi.

  Naprosto většina r 27 je sarh, to známe na, že střelec nemůže manévrovatelnost, jinak o raketu přijde.

  IR verze je urcena proti velkými bombardérům, bez možnosti posílat updaty behem letu je na bvr vzdálenosti nepouzitelna. Proc by pak byl Ir seker na tak výkonne raketě? Pro útoky ze zadní polosféry.

  Navíc má větší odpor než sarh verze. Celkového je to velká a tezka raketa s velkým odporem.Skrýt celý příspěvek

 • jerry
  21:06 28.01.2017

  Sokrates: nevadí a rad si počtu , to mně nenapadlo. dík Na české wiki nebylo nic

  Sokrates: nevadí a rad si počtu , to mně nenapadlo. dík Na české wiki nebylo nic

 • Sokrates
  20:33 28.01.2017

  jerry: ak Ti nevadí slovenčina...

  https://sk.wikipedia.org/wiki/...

  jerry: ak Ti nevadí slovenčina...

  https://sk.wikipedia.org/wiki/...

 • jerry
  20:31 28.01.2017

  Pěkná strojovna.hledal jsem nějaké info k migu 35 ale nic moc.mohl by někdo dát nějaký odkaz dík

  Pěkná strojovna.hledal jsem nějaké info k migu 35 ale nic moc.mohl by někdo dát nějaký odkaz dík

 • Luky
  20:23 28.01.2017

  Amraam taky chtěli zařadit v polovině osumdesátek, ale podařilo se jim to až v Pouštní bouři (pár)....za chvíli to bude třicet let a kdo je má (v nových verzích), tak si ...Zobrazit celý příspěvek

  Amraam taky chtěli zařadit v polovině osumdesátek, ale podařilo se jim to až v Pouštní bouři (pár)....za chvíli to bude třicet let a kdo je má (v nových verzích), tak si chrochtá.
  Jinak jestli si dobře pamatuju, Sověti ani vývoz těch výkonných T verzí s IRST mimo Varšavskou smlouvu nějak moc nepovolovali.

  K souboji - taky jsem před časem četl o nějakých soubojích, kde se Srbové úspěšně vyhnuli Amraamům, ale nakonec je stejně udolali. To nebývalo seekrem, ale kinetikou. Jak jsem už psal - fyzika se nedá očůrat a lehké střely prostě ty výkony často nemají, hlavně blíže u země. A Aim-120 lehká střela je (což je i velká výhoda), proti silné stíhačce má METEOR mnohem delší "dolet".Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  20:10 28.01.2017

  2 Luky ale jo, to chápu. Jen mi tam nějak nejde do hlavy ta zmínka v tom Sokratovim videu o R-27 T, která byla zařazená do výzbroje v roce 1985. Čekal bych v roce 2016 modernější ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Luky
  ale jo, to chápu. Jen mi tam nějak nejde do hlavy ta zmínka v tom Sokratovim videu o R-27 T, která byla zařazená do výzbroje v roce 1985. Čekal bych v roce 2016 modernější modifikace téhle střely - kór v Sýrii kvůli novinářůmSkrýt celý příspěvek

 • raziel87
  20:04 28.01.2017

  Když už je tu článek o MIgu. Trochu offtopic. Před asi 10 lety jsem četl knížku pojednávající o operaci Allied Force v Jugoslávii. Dost se tam probíral technickej (příšernej) ...Zobrazit celý příspěvek

  Když už je tu článek o MIgu. Trochu offtopic.

  Před asi 10 lety jsem četl knížku pojednávající o operaci Allied Force v Jugoslávii.
  Dost se tam probíral technickej (příšernej) stav Migů 29. Chyběli náhradní díly, pár strojů vzlétalo do misí i bez funkčního radaru (což bylo vzhledem k situaci snad i dobře, alespoň nesvítil) a byl tam emotivně popsanej souboj mezi Migem 29 a čtyřma F-15.

  Pokud moje paměť neudělala "Chytil jsem táákovouhle rybu", tak vzpomínám, že Mig opakovaně vymanévroval asi 6 odpálených střel AMRAAM a zabil ho až poslední Sparrow. Zdůvodňovali to tím, že vyhejkaní piloti Eaglů odpálili rakety moc daleko, těm dohořeli motory a pak nebyly schopné kopírovat v manévrech obratný Mig s dobrým pilotem. Ale ta paměť :(. Nevíte někdo víc?Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:58 28.01.2017

  Pořád je to hodně účinné Razieli. Seekery střel rodiny R-27 se průběžně modernizovaly a ty střely jsou hodně výkonné. Rusové byli už dříve zklamáni výkony původních lehkých R-77 v ...Zobrazit celý příspěvek

  Pořád je to hodně účinné Razieli. Seekery střel rodiny R-27 se průběžně modernizovaly a ty střely jsou hodně výkonné. Rusové byli už dříve zklamáni výkony původních lehkých R-77 v porovnání s prodlouženými R-27. Ten rozdíl v hmotnosti se podepíše na výkonu, fyzika se nedá očůrat. V podstatě jsou to zabijácké vystřel a zapomeň zbraně, které doženou většinu kořisti a ničím ji nevarují....Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  19:50 28.01.2017

  2 Sokrates Omlouvám se ti, do těď jsem žil v tom, že ta raketa nebyla zavedena. Mluví tam o dvou R-73 (RW-MD), dvou R-27T a dvou RW-SD. R-27T je sakra stará střela. Divím se, ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Sokrates
  Omlouvám se ti, do těď jsem žil v tom, že ta raketa nebyla zavedena. Mluví tam o dvou R-73 (RW-MD), dvou R-27T a dvou RW-SD.

  R-27T je sakra stará střela. Divím se, že je ještě ve výzbrojiSkrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  19:40 28.01.2017

  raziel87: Vývoj RVV-SD bol ukončený už v auguste 2015 (v predchádzajúcom príspevku som sa sekol, už je to skoro 1,5 roka), vtedy bola podpísaná aj prvá objednávka. Zábery zo ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: Vývoj RVV-SD bol ukončený už v auguste 2015 (v predchádzajúcom príspevku som sa sekol, už je to skoro 1,5 roka), vtedy bola podpísaná aj prvá objednávka.
  Zábery zo Sýrie obleteli svet už 6.2.2016. :-)

  http://bmpd.livejournal.com/17... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 7