Nová výzbroj pro vozidlo Commando Select

Commando Select 90mm Direct Fire
Foto: Commando Select 90mm Direct Fire Vehicle (DFV). / Textron

Obrněné vozidlo Commando od firmy Textron je již 50 let starou konstrukcí. Zdá se však, že se do důchodu zatím nechystá. Textron s vozidlem Commando slaví obchodní úspěchy a navíc nyní zákazníkům nabízí model vybavený 90mm kanónem.

Vozidla Commando nejrůznějších verzí v současné době slouží ve většině složek amerických ozbrojených sil i v řadě dalších zemí světa. Stroj je rovněž oblíben u americké policie, kde slouží především jako těžké zásahové vozidlo SWAT týmů.

 

Rovněž čeští vojáci používali půjčené stroje Commando v Afghánistánu. V Afghánistánu budou vozidla Commando navíc působit i nadále. Textron v současné době realizuje dodávku celkově 634 vozidel ve třech verzích pro afghánskou armádu.

 

Dalším velkým zákazníkem je Kanada, jenž nakoupí 500 vozidel Commando Elite pro své ozbrojené síly (s opcí na dalších sto kusů). Commando Elite je vrcholovou řadou rodiny vozidel Commando s nejlepší balistickou ochranou, jízdními výkony i bohatou elektronickou výbavou.

 

Textron nyní z vlastní iniciativy přichází s upgradem vozidla, který má dále zatraktivnit systém Commando. Cílem vylepšení je zásadním způsobem zvýšit palebnou silou vozidla. Výsledkem je vozidlo přímé palebné podpory (Direct Fire Vehicle) poskytující účinné palebné krytí sesednuvším vojákům.

 

Video: Rodina vozidel Commando. / YouTube

Základem vozidla Commando Select 90 mm je modelová verze Commando Select. Na vozidle je usazená dvoumístná belgická věž CMI Defence CSE 90LP vybavená 90mm nízkotlakým kanónem Cockerill 90 mm Mk 3 a koaxiálním 7,62 mmm kulometem.

 

Commando Select je jedním z posledních verzí tohoto legendárního vozidla. "Select" verze má hmotnost 17 tun. O pohon se stará dieslový motor Cummins 6CTA8.3 o výkonu 206 kW (280 koní). Maximální rychlost stroje je 100 km/h, z 0 na 80 km/h zrychlí za 30 sekund. Interní nádrže umožňují překonat vzdálenost až 650 km.

 

Americké vozidlo Commando Select 90 mm je vlastně idovým partnerem fracouzského stroje Panhard ERC 90, jenž je rovněž vybaven 90mm kanónem téže firmy. Cockerill 90 mm Mk 3 je schopno vést přímou střelbu až na vzdálenost 6 km.

 

Dělo dokáže používat nejrůznější typy munice. Pomocí kumulativní protitankové střely HEAT je schopno poradit si až se 130 mm pancíře. Pomocí protipancéřová šípově stabilizovan é podkaliberní střely APFSDS pak probíjí 100 mm pancíře na vzdálenost 1000 metrů. Posádka může také použít proti pěchotě kartáčové střely CANISTER s "brokovnicovým" účinkem.

Zdroj: Textron

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ultimátní ochrana vozidel z České republiky

Česká republika má šanci se stát jednou z malá zemí, které se podaří vyvinout a zavést do výzbroje ...

SuperAV – transportér pro americkou námořní pěchotu

Americká námořní pěchota plánuje do budoucna obměnit svá výsadková vozidla. V rámci programu MPC ...

Ruský výsadkový tank 2S25 Sprut-SD

Ruské výsadkové jednotky mají již několik let ve výzbroji jedinečný lehký tank 2S25 Sprut-SD. Stroj ...

Hliníkový podvozek pro bojová vozidla

Americká společnost Alcoa společně s laboratořemi ARL (Advanced Research Laboratory) představila ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...