Nové balistické vesty pro Armádu ČR

Foto: Na obrázku je původní model TBV Combat (Taktická Balistická Vesta Combat), resp. Fenix Combat. Vesta CZ Combat přímo vychází z tohoto modelu. / ALP Army
Na obrázku je původní model TBV Combat (Taktická Balistická Vesta Combat), resp. Fenix Combat. Vesta CZ Combat přímo vychází z tohoto modelu. / ALP Army

Armáda České republiky nakoupí pro své vojáky 2291 balistických vest CZ Combat za cenu 68 milionů korun. Vesty dodá armádě Česká zbrojovka. Vesta CZ Combat vychází z vesty Fenix Combat (resp. TBV Combat) od českého výrobce ALP Army.

Fenix Combat vs. CZ Combat

CZ Combat je modifikací vesty Fenix Combat, kterou ALP Army uvedl na trh před sedmi lety. Vestu používal v Afghánistánu Útvar speciálních operací Vojenské Policie – tedy dnes již rozpuštěný SOG (Special Operation Group). Dlužno dodat, že vesty si někteří vojáci pořídili i za vlastní peníze.

V současné době vesty Fenix Combat používá např. 601. skupina speciálních operací.

Model CZ Combat, který byl prezentován v České televizim, se na první pohled lišil dvěma modifikacemi. CZ Combat získal nový typ vazby (patentovaná UKV-2 od ALP Army) pro uchycení sumek a výstroje. Druhou změnou je použití šňůry (pravděpodobně „paracord") se zapínacím trojzubcem místo stahovacího popruhu.

Prezentovaná hmotnost vesty je 7,7 kg bez vložených balistických plátů. Měkkou balistiku tvoří 24 vrstev tkaniny, které chrání vojáka před střepinami (650 m/s) a pistolovými náboji až do ráže .44 Magnum.

Zajímavostí, a zřejmě i světovým unikem, je integrovaný hydrovak o objemu 3 litry. Připomeňme, že většina světových balistických vest má možnost připevnit dle potřeby externí kapsu pro hydrovak na nosnou vazbu.

Součástí nákupu jsou i balistické pláty chránící vojáka před puškovými a kulometnými náboji až do ráže 7,62×54 mm. Stejnou ráži používá i široce rozšířená odstřelovací puška, resp. puška pro přesnou střelbu, SVD Dragunov. Počítá se nákupem předních a zadních balistických plátů, včetně menších plátů chranící boky uživatele.

Certifikace

Za zmínku stojů jistě skutečnost, že zadavatel požadoval certifikát pro měkkou i tvrdou balistiku podle starší normy NIJ 0101.04. V současné době mají přední světoví výrobci své vesty již certifikovány podle nejnovější normy NIJ 0101.06.

Novější norma vyžaduje (resp. testuje) vyšší balistickou odolnost, vyšší odolnost proti mnohonásobným zásahům, testuje „uměle stárnutí“ vesty a také odolnost proti nepříznivým vlivům prostředí – při testech je vesta například na 30 minut ponořená kompletně do vody.

Hlavní odlišností mezi normami NIJ 0101.04 a NIJ 0101.06 můžete najít na stránce High.com (anglicky). Dlužno dodat, že certifikace jednoho modelu podle nejnovější certifikace přijde až na 25 000 dolarů (606 000 Kč) oproti 3300 dolarům u NIJ 0101.04.

Balistická vesta nebo nosič plátů?

Vesta CZ Combat nahradí v české armádě vesty VOP 2009 a NPP 2006 od výrobce SMP Liberec. V případě NPP 2006 však nejde o náhradu, protože NPP 2006 je lehkým nosičem balistických plátů, zatímco CZ Combat je plnohodnotná balistická vesta.

Nosič plátů se vyžaduje u jednotek, které potřebují větší volnost pohybu. Nosiče jsou méně objemnější a výrazně lehčí. Jejím úkolem je především chránit hrudní koš uživatele před puškovými náboji.

Naproti tomu balistické vesty jsou určeny primárně pro patrolování, kde se očekává „nastřelení“ nebo výbuch nastraženého výbušného zařízení IED (Improvised Explosion Device). Vesty jsou objemnější a těžší, ale poskytují lepší balistickou ochranu na větší ploše těla.

Ostatně i CZ Combat lze vybavit širokou škálou odnimatelných balistických doplňků, rozšířující ochranu na větší část těla.

"Podstatné na vestě je, že je zde chránič beder a chránič krku. To byl problém, se kterým se setkávala řada jednotek – troufám si říct, že i naše jednotky – v zahraničí," řekl Petr Vávra z vedení České zbrojovky v rozhovoru pro ČT24.

Chrániče paží, ramen, krku a třísel jsou řešeny „pouze“ balistickým štítem z měkké balistiky. Například tříselný štít tak nechrání uživatele před puškovými náboji.

Podle některých názorů je toto problém, neboť povstalci v Afghánistánu jsou „instruování“ mířit právě do podbřišku, kde voják není chráněn tvrdou balistikou. V podbřišku se nachází srdečnice. Při porušení srdečnice dochází k vykrvácení a smrti do několika málo desítek sekund.

Na druhé straně, povstalci v Afghánistánu většinou používají útočné pušky AK-47, s kterými je přesně mířená střelba na větší vzdálenost velmi obtížná. Podle jiných názorů je tak cílená střelba do oblasti pod vestou krajně obtížná až nemožná.

Nejlepší vesta za nejlepší cenu?

Během představení bylo uvedeno, že vesta CZ Combat je díky rychloodhozu vhodná i pro výsadkáře. Jedná se o nešťastné vyjádření, které je nutno uvést na pravou míru. Při vysazení na padáku nebude mít výsadkář tuto vestu jistě na sobě.

Čeští vojáci dostanou vesty, které mají plnit to, co se od nich očekává. Zda však vojáci dostanou to nejlepší na trhu za nejlepší cenu necháme na čtenářích. O vhodnosti vesty pro různé spektrum operací, necháme také rozhodnout čtenáře.

Na závěr je nutno dodat, že Armáda České republiky nepožadovala předložení funkčního vzorku zájemců k otestování. O výherci se rozhodlo na základě výrobcem deklarovaných parametrů. O tom zda vesta plní podmínky zájemce, tedy Armády České republiky, rozhodnou vojenské zkoušky.

Zdroj: Česká televize, ALP Army

Nahlásit chybu v článku


Související články

Maskovací vzor 95 – vlastnosti - část 2.

V předcházejícím dílu jsme se zabývali historií maskovacího vzoru Armády ČR známého také jako ...

GBU-12/16 Paveway II pro české stíhačky JAS-39C/D Gripen

Před časem Ministerstvo obrany ČR oznámilo pořízení 200 kusů přesně naváděné munice PGM (Precision ...

Armáda ČR uvažuje o nákupu bitevních vrtulníků

Během včerejší tiskové konference ministr obrany ČR Martin Stropnický shrnul významné milníky ...

Část jednotek 71. mechanizovaného praporu absolvovala první letošní polní výcvik

Druhá polovina ledna se pro příslušníky hranického praporu stala první zatěžkávací zkouškou.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • suchrochanek
  09:38 31.03.2015

  Borci, mám prosbu. Je tu někdo, kdo měl tu možnost nosit NPP 2006 nebo VOP 2009? Moc by mi pomohlo, kdybych se mohl zeptat na pár otázek... Když tak mail s.roma@seznam.cz

  Borci, mám prosbu. Je tu někdo, kdo měl tu možnost nosit NPP 2006 nebo VOP 2009? Moc by mi pomohlo, kdybych se mohl zeptat na pár otázek... Když tak mail s.roma@seznam.cz

 • milvin
  20:01 20.02.2015

  Pro Jura 99.
  Postřeh o AZ pravdivej.
  Chci jenom osvětlit, proč to tak je. Jedná se pouze o můj názor a postřeh.
  AZ - nadšenci = vlastenci.
  Je několik čet AZ, které cvičí s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Jura 99.
  Postřeh o AZ pravdivej.
  Chci jenom osvětlit, proč to tak je. Jedná se pouze o můj názor a postřeh.
  AZ - nadšenci = vlastenci.
  Je několik čet AZ, které cvičí s pravidelnou armádou, přímo u útvarů.
  Pak jsou roty které jsou pod KVS.
  Myslím si že by mohl vzniknout záložní prapor. Struktura rámcová. Uložená technika, velení rot a struktura velení čet od velitele čety po velitele družstev. Ti všichni vojáci z povolání, kteří mají již něco odsloužíno, skušenosti, mise.
  U tohoto utvaru by se neustále cvičilo s AZ. Každý týden nějáká četa za pul roku třeba celá rota a tak podobně. Samozřejmě kompletně vybavit technikou,
  Tohle by mělo daleko větší efekt. Máte připravený další prapor pro nenadálou situaci.
  Je to trochu zjednodušené, ale nechci zabíhat do podrobností. Bylo by to nadlouho.
  Skrýt celý příspěvek

 • milvin
  19:49 20.02.2015

  Chtěl bych doplnit můj příspěvek a zároveň jsem rád, že se rozproudila trochu diskuze.
  Každá balistická vesta, má několik částí.
  Samostatný obal s potiskem, vrchní část.
  Uvnitř ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chtěl bych doplnit můj příspěvek a zároveň jsem rád, že se rozproudila trochu diskuze.
  Každá balistická vesta, má několik částí.
  Samostatný obal s potiskem, vrchní část.
  Uvnitř balistické desky. Přední, zadní, boční.
  Antišoková vloška, většinou pod deskou.
  Měkká balistika, vlákno v několika vrstvách.
  V případě poškození, některé části, ukončení životnosti, stačí vyměnit zmíněnou část balistické vesty.
  Samotný obal pokud není fatalně poškozený, používáním, výcvikem, bojovou činnosti, může sloužit dále i několik let.
  Ostatní balistika se může měnit i s ohledem na nástup novějších a modernějších materiálu.
  Záměrně jsem proto napsal pořízení vest pro celou armádu.
  Samozřejmě že používaných by bylo z 20 000 tis. , i s misema,odhadem
  6 000 - 7 000 tis. kusů. Zbytek uložen u útvarů.
  Spočítejte si, kolik je bojových útvarů a dostanete se k skutečnému stavu nasaditelných sil. Zbytek logistika, letectvo, pidiútvary, a pupkáči co jsou strašně důležití a bez nich to nejde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:12 17.02.2015

  left: 10let uteče jako nic :). Z helem by se stal pouze vítaný kšeft pro army shopy (za korunu od armády koupit a za tisícovku prodat). Ale jo, chápu tě, vybavit a vystrojit 20tis. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  left: 10let uteče jako nic :). Z helem by se stal pouze vítaný kšeft pro army shopy (za korunu od armády koupit a za tisícovku prodat). Ale jo, chápu tě, vybavit a vystrojit 20tis. "bodáků" by pro zemi naší velikosti měla být základní povinnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  18:17 16.02.2015

  To Jura99: Jasně, chápu. ACH garantuje balistické vlastnosti 10 let, což zas tak málo není. Na druhou stranu si myslím, že třeba 15 let stará ACH bude rozhodně přínosnější než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Jura99: Jasně, chápu. ACH garantuje balistické vlastnosti 10 let, což zas tak málo není. Na druhou stranu si myslím, že třeba 15 let stará ACH bude rozhodně přínosnější než "blembáky" z 60. let. Výhledově - alespoň to tak vypadá - se tak jako tak kevlar používat nebude. Např. nástupce ACH - ECH (Enhanced Combat Helmet) je z polymerů, které rozhodně mají výrazně delší životnost než kevlar.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:39 16.02.2015

  Tak mě napadá, jak je na tom s životností Dyneema oproti Kevlaru?

  Tak mě napadá, jak je na tom s životností Dyneema oproti Kevlaru?

 • Jura99
  08:06 16.02.2015

  left: každý výrobek z kevlaru, vč. helmy, má celkem omezenou životnost, resp. záruku na balistické vlastnosti, cca 5-10let. To není zrovna mnoho na to, aby se nakoupilo 20tis. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  left: každý výrobek z kevlaru, vč. helmy, má celkem omezenou životnost, resp. záruku na balistické vlastnosti, cca 5-10let. To není zrovna mnoho na to, aby se nakoupilo 20tis. přileb na sklad nebo pro AZ, které cvičí párkrát do roka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  00:48 16.02.2015

  Říkal jsem si, zda sem dám odkazy na ta videa, o kterých jsem se v minulých příspěvcích zmiňoval. Nakonec jsem se rozhodl, že ano, byť jsou poměrně naturalistická. Pokud se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Říkal jsem si, zda sem dám odkazy na ta videa, o kterých jsem se v minulých příspěvcích zmiňoval. Nakonec jsem se rozhodl, že ano, byť jsou poměrně naturalistická. Pokud se nepletu, tak v minulosti sem typově podobný odkaz dával pan Grohmann (pod článkem o helmě Revision Batlskin).

  Na videa níže se rozhodně NESMÍ dívat nikdo mladší 18 let. Nedoporučuji je slabším povahám, ale jsme na webu na jakém jsme, tak doufám, že takových tu mnoho není.
  Videa jsou řazena nejen podle pravděpodobnosti, že by balistika měla smysl, ale i podle míry brutality - v případě, že se vám aktuální video zdá moc drastické, rozhodně nedoporučuji otevírat to další.

  Chtěl bych otevřít otázku, zda by v těchto případech z praxe - z bojů na východě Ukrajiny - pomohla kvalitní balistika. Mimo jiné asi pochopíte, proč jsem dříve napsal, že právě (nejen) kvůli nedostatku kvalitní balistiky "ukrajinští vojáci umírají skoro jako zvířata".

  1) Ambush autobusu s UA vojáky:
  https://www.youtube.com/watch?...
  2) Ambush náklaďáku s UA vojáky:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Zvažte sledování:
  3) Někdy balistika už bohužel nemá vůbec smysl:
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  00:18 16.02.2015

  To JosefŠ: Tohle je přesně problém, který se týká všech kapitol státního rozpočtu (tj. úřadů a ministerstev). Peníze na konci roku radši narychlo někde utratí, než aby jim zbyly, a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To JosefŠ: Tohle je přesně problém, který se týká všech kapitol státního rozpočtu (tj. úřadů a ministerstev). Peníze na konci roku radši narychlo někde utratí, než aby jim zbyly, a příští rok dostali méně. To je ale zacyklený problém kvůli špatně nastavenému systému (nebo vlastně spíš zajetému chování), který absolutně nemotivuje k úsporám, ale jen ke zbytečnému plýtvání. Osobně znám celou řadu příkladů z vícero institucí...

  To psovod: Je ale docela peklo se v tom zorientovat. Nota bene u většiny zakázek (i ukončených) není uveden počet nakoupených kusů, ať už jde o ponožky, helmy nebo ruční zbraně. Co se týče helem, tak tam zas kvůli stupidním názvům také člověk není moudřejší - např. "Přilba ochranná pancéřová" nebo "Přilba 2006".

  To malvin: Vzal jste to trochu moc jednoduše, ale víc, co chcete říct a souhlasím :). (Možná tedy až na tu poslední část)
  Skrýt celý příspěvek

 • JosefŠ
  22:58 15.02.2015

  Přidám taky svoje zkušenosti s hospodařením AČR, potažmo MO.

  Když jsem v 15 začal chodit na brigádu, pracoval jsem u firmy, která jezdila po východních čechách sekat trávu ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přidám taky svoje zkušenosti s hospodařením AČR, potažmo MO.

  Když jsem v 15 začal chodit na brigádu, pracoval jsem u firmy, která jezdila po východních čechách sekat trávu ve vojenských objektech. Každý podzim se opakovala jedna věc.... v listopadu jsme přijeli do voj. objektu posekat trávu, která se naposled sekala v říjnu. Od tý doby vyskočila asi o 2 cm a dál už by nerostla. Tak proč se to sakra seká? Prostě a jenoduše... Objekt má na trávu "vyfasováno" X peněz. Pokud mu (veliteli objektu) však zbyde XY peněz za to, že se jednou neposeká z jakéhokoliv důvodu. Nemůže ty to ušetřené peníze převést na jiné věci např. opravy objektů atd. Tyto ušetřené peníze mu budou sebrány a příští rok už je nedostane. Tak to radši nechaj posekat zbytečně, aby ty peníze dostali i příští rok... co kdyby. Toť moje zkušenosti. Bohužel.
  Skrýt celý příspěvek

 • milvin
  22:36 15.02.2015

  Vzhledem k tomu, s jakou intenzitou je na východě Ukrajiny používáno dělostřelectvo a raketové zbraně, dochazí k zranění střepinami velkého počtu vojáků a to i ve vzdálenosti od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k tomu, s jakou intenzitou je na východě Ukrajiny používáno dělostřelectvo a raketové zbraně, dochazí k zranění střepinami velkého počtu vojáků a to i ve vzdálenosti od linie bojů.
  Otázka : Copak udělá střela s Gradu s plechovou přilbou vzor. ČSLA a s vestou NPP 2006.
  Myslím, že AČR a MO, by na tuto situaci mělo reagovat velice rychle a to kvalitním nákupem ochraných pomůcek pro svoje zaměstnance, protože podle pravidel bezpečnosti práce, jsou za toto ze zákona zodpovědni.
  Nákup by měl zahrnovat jak neprůstřelné vesty tak doplňky , brýle, nákoleníky, rukavice, a nejvíce přilby.
  Pořízení těchto součástek by mělo být v takovém množství, aby zahrnoval celkový počet pro celou armádu a aktivní zálohy v prvním nákupu, a v druhém nákupu to samé množství.
  Důvod je takový, že předpokládáme, že profesionální armáda zadrží první nápor, ale už budeme muset povolávat další zálohy a budovat záložní armádu.
  Čím je vybavíme ? Myslíte že 3 000 tis. vest bude stačit.
  Peníze na toto jsou ,stačí je vzít z rezerv, jde o obranyschopnost této země a to by si měli politici uvědomit.
  Jak zde bylo řečeno kolik asi vyjde cena přilby pro US Army, která je chrlí ve velkem, to samé ostatní vybavení jednotlivce, vesty a ostatní.
  Stačilo by se připojit k nákupu přes agenturu NATO.
  Dále souhlasím s názorem, že pokud pujdeme stále Českou cestou a vyrábět co už je objevené a nahoře budou stále stejní lide zodpovědni za následný výběr nikam se nedostaneme.
  A poslední, pokud vestu nebo přilbu po pěti letech vyřadíme, že nemá revizi, a prodáme za pár korun, nikam se s ochranou vojáků nedostaneme.
  Možná bych šel i dál a udělal společnou zakazku jak pro armádu tak pro policii a ostatní složky, záchranáři, celníci, vězeňská služba a městská policie, hasiči.
  Proč ostatní složky: Vrbětice- kdo zasahoval jako první ?
  A dále je to integrovaný systém, ale v otázce vybavení si všichni hrajou na svém písečku, proč ?
  Co si o tom myslíte ?
  Skrýt celý příspěvek

 • psovod
  20:14 15.02.2015

  pokud chcete mít přehled o tom,co armáda bude nakupovat nebo už nakupuje,najdete to na stránkách,veřejné zakázky

  pokud chcete mít přehled o tom,co armáda bude nakupovat nebo už nakupuje,najdete to na stránkách,veřejné zakázky

 • Left
  17:36 15.02.2015

  To Josef: Díky za vysvětlení. V tom případě už opravdu tedy nevím o žádném nakupu helem pro AČR v poslední době...

  To Josef: Díky za vysvětlení. V tom případě už opravdu tedy nevím o žádném nakupu helem pro AČR v poslední době...

 • Josef
  17:26 15.02.2015

  Pokud jste někdy na někom z 601 viděli helmu FAST, tak je to buď soukromá investice, nebo ukrutné štěstí v rámci testování. Žádná dodávka pro 601 se "zatím" nerealizovala.

  Pokud jste někdy na někom z 601 viděli helmu FAST, tak je to buď soukromá investice, nebo ukrutné štěstí v rámci testování. Žádná dodávka pro 601 se "zatím" nerealizovala.

 • psovod
  16:32 15.02.2015

  pokud budou nahoře sedět pořád stejní lidi co nakupují doted,jako třeba když na maskáčích 95 se dodnes za 20 let akorát přišil sucháč na rukáv,nenakoupí se nic funkčního a potom si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pokud budou nahoře sedět pořád stejní lidi co nakupují doted,jako třeba když na maskáčích 95 se dodnes za 20 let akorát přišil sucháč na rukáv,nenakoupí se nic funkčního a potom si lidi přečtou,že armáda vrací do rozpočtu 4 miliardy které loni nestačila utratit,paráda,že?
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  16:15 15.02.2015

  To psovod: Tak to je docela tristní. 600 korun je hodně směšné. Nakupovaly se vlastně někdy v poslední době helmy (mimo FAST pro 601)? Nějak jsem to totiž nezaznamenal…

  Upřímně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To psovod: Tak to je docela tristní. 600 korun je hodně směšné. Nakupovaly se vlastně někdy v poslední době helmy (mimo FAST pro 601)? Nějak jsem to totiž nezaznamenal…

  Upřímně řečeno nějaký hromadný nákup helem ACH by rozhodně nebyl nějak závratně nákladný - jednotková cena je cca 6 000-7 000 v případě, že si helmu kupujete jako jednotlivec. Hromadný nákup by cenu dostal ještě o něco níž. Například USA právě nakupují 1,2 milionu ACH - opravdu 1 200 000 helem ACH. Výrobní linky tedy jedou naplno a chrlí ACH po statisících. I kdyby se podařilo cenu srazit jen na 5 000, tak by pořízení 20 000 helem přišlo na 100 milionů, což je v porovnání s cca 70 miliony za 2300 vest (ještě ke všemu ne úplně vyhovujících) docela slušné vezmeme-li v úvahu, že helmy by byly na dlouhou dobu vyřešené a to na úrovni odpovídající 21. století. Samozřejmě by se musela ještě pořešit ta politika vyřazování po skončení životnosti/záruky. ACH ji má nastavenou, myslím, na 10 let.
  Skrýt celý příspěvek

 • psovod
  12:09 15.02.2015

  helmy v ačr-bylo by jich dost,ale to by někdo nesměl ty,co projdou prodávat za pár korun třeba excalibru a podobným firmám,zatímco plechovky zůstávají na útvarech,osobně jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  helmy v ačr-bylo by jich dost,ale to by někdo nesměl ty,co projdou prodávat za pár korun třeba excalibru a podobným firmám,zatímco plechovky zůstávají na útvarech,osobně jsem nakoupil hodně vyřazených kiras -vyřazených pouze kvůli datu výroby,naprosto nepoužívaných ,evidentně pouze skladované za cenu směšnou,při větším odběru byla cena za kus kolem 600 kč-přesně už to nevím-i s daní,tudíž prodejní cena armády byla jaká asi? 100 kč nebo na kila? stejně jako vesty kirasa,pouze se uložili a po projití záruky 10 let odprodáno a podobná situace je se zbraněmi,část armády má breny s velkým zásobníkem,další snad už budou s novou šachtou a jiným nezaměnitelným zásobníkem a zbytek armády a zálohy mají sa58,pro nějaký větší počet záloh pro případnou mobilizaci by asi nezbylo nic a oblečení už vůbec ne,nikdo v tomhle státě nemůže myslet na to,že by v tomhle složení byla ačr čehokoliv schopna a možná je to úmysl,všichni co podobné věci schvalují a podepisují by měli jít ke zdi a postřílet
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  11:32 15.02.2015

  Paradoxně úkoly plněné v BAFu jsou asi jediné, kde si tuto vestu dovedu představit (i když osobně bych ji nechtěl ani tady). Pro mně vyvstává jen otázka, zda se tedy AČR bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Paradoxně úkoly plněné v BAFu jsou asi jediné, kde si tuto vestu dovedu představit (i když osobně bych ji nechtěl ani tady). Pro mně vyvstává jen otázka, zda se tedy AČR bude ubírat už jen směrem střežení základen (prestižní jen v našich médiích, chudáci kluci), nebo se od ní bude očekávat i nějaká bojová činnost. Při vší úctě všech z BAFu, pokud bych chtěl vrazit své peníze do vesty, tahle by to určitě nebyla. Na druhou stranu, vše je otázka ceny a už si nepamatuju, na kolik vyjde Eagle v kompletní konfiguraci. Tudíž, je otázkou, co ti kluci opravdu chtěli a co si mohli dovolit. Ač nerad uznávám, že tato vesta je určitě lepší než ta, která se fasovala prostřednictvím CZE NSE v 2013/14.
  Skrýt celý příspěvek

 • Uwe_CZ
  09:27 15.02.2015

  Do 4. BAFu se nakoupilo za vlastni penize nekolik desitek TBV - takze tolik k tomu, ze je to vesta na nic a vojaci ji nechteji (duvodu, proc TBV je vic). Dal se vyjadrovat nebudu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Do 4. BAFu se nakoupilo za vlastni penize nekolik desitek TBV - takze tolik k tomu, ze je to vesta na nic a vojaci ji nechteji (duvodu, proc TBV je vic). Dal se vyjadrovat nebudu. Kazdemu sedi neco jineho.
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  22:55 14.02.2015

  To psovod: "my jsme schopni vybavit aspon trochu akorát lidi,co jedou ven"
  No, takový mám právě dojem. Jakš jakš vybavíme lidi, co jdou do misí, aby to alespoň trochu odpovídalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To psovod: "my jsme schopni vybavit aspon trochu akorát lidi,co jedou ven"
  No, takový mám právě dojem. Jakš jakš vybavíme lidi, co jdou do misí, aby to alespoň trochu odpovídalo 21. století (mnohdy se nakoupí dosti pofidérní záležitosti). Co se ale týče AČR jako takové v případě obraně ČR (tj. nasazení všech jednotek), tak už je dost bída.

  K těm helmám - plánoval jsem to také zmínit v mém minulém příspěvku, ale nechtěl jsem otevírat další frontu :), abychom neodešli od tématu. Bohužel se ještě ale ani na první problém nenašel respondent...

  S helmami je to asi velmi podobné jako s balistikou - "blembáky" nejsou ničím neobvyklým, přestože už jde spíše o muzejní exponát než o ochranný prvek. AZ nemají nic jiného, než právě tyhle vykopávky. Ach jo... BTW Bylo by tak extrémně náročné nakoupit cca 20 000 helem např. typu ACH (výhledově případně ECH)?

  Výstroj jednotlivce je přece naprostým základem, který výrazně zvýší bojovou hodnotu pomůže zvýšit "survivability" a oddálit stav, kdy je jednotka "combat ineffective" . Když se podíváte na různá videa z východu Ukrajiny, tak zjistíte, že mnohým zraněním se dalo zabránit právě kvalitní (nebo alespoň nějakou) balistikou. Z některých videí z UA máte totiž pocit, že tam ukrajinští vojáci umírají skoro jako zvířata právě (samozřejmě ne jen) kvůli špatné výstroji. P.S. Jen na samotném youtubu najdete plno videí, které odhalují ztráty na obou stranách - někdy jsou dosti brutální (chybějící končetiny jsou ještě celkem ok).
  Skrýt celý příspěvek

 • psovod
  15:39 14.02.2015

  kousek dole je trefná připomínka-voják ačr a záložák sto násobně může být rád,pokud dostane aspon maskáče,voják na běžném i bojovém útvaru nemá žádnou balistickou ochranu,spousta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kousek dole je trefná připomínka-voják ačr a záložák sto násobně může být rád,pokud dostane aspon maskáče,voják na běžném i bojovém útvaru nemá žádnou balistickou ochranu,spousta lidí dodnes používá ještě plechovou přilbu,prostě a jednoduše-ačr není naprosto připravena vést jakoukoliv bojovou činnost jako celek,došlo by k masakru,nedej bože operovat v zastavěné oblasti,kde se v dnešní době válčí nejvíc,neustále se trénuje akorát pobyt v lese,mrkněte na záběry z ukrajiny,co má kdejaký borec kromě kalacha? vestu,my jsme schopni vybavit aspon trochu akorát lidi,co jedou ven
  Skrýt celý příspěvek

 • psovod
  15:28 14.02.2015

  vestu mám doma,složení trvá tak dvě minuty-odhadem,jsou k tomu i obrázky přímo na vestě,samozřejmě to chce trošku dopředu natrénovat,pokud jsou vevnitř pláty,není dobré používat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vestu mám doma,složení trvá tak dvě minuty-odhadem,jsou k tomu i obrázky přímo na vestě,samozřejmě to chce trošku dopředu natrénovat,pokud jsou vevnitř pláty,není dobré používat odhoz,pokud to není nezbytně nutné,možnost poškození plátů
  Skrýt celý příspěvek

 • cube
  13:08 14.02.2015

  Se zájmem jsem si přečetl článek o nových neprůstřelných vestách a shlédl video s p. Vávrou. Přečetl jsem si i kometáře čtenářů.

  Rád bych napsal pár svých postřehů, jelikož jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Se zájmem jsem si přečetl článek o nových neprůstřelných vestách a shlédl video s p. Vávrou. Přečetl jsem si i kometáře čtenářů.

  Rád bych napsal pár svých postřehů, jelikož jsem pár let slouži v AČR, absolvoval pár misí v zahraničí, znám pár desítek vojáků, co slouží po celé AČR, tak si myslím, že mohu dát do placu pár objetivních postřehů a s lítostí říci, omezit lži, co pořád kolují.
  S nikým se tady nepouštím do žádné konfrontace, jen uvádím svůj názor.

  1. neprůstřelné vesty v AČR byly vždy nevyhovující a neodpovídaly potřebám, které po nich vojáci v poli chtěli. Píši v poli, protože AČR vždy umí nakoupit jen vesty vhodné pro vojáky, kteří je mají po celou misi pod postelí a to jen proto, že musí. Tyhle vojáky absolutně nezajímají funkční vlastnosti vesty.
  2. Světlou vyjímkou byl SOG a jednu dobu 601.skss. Vestu od ALPu SOG pouze testoval,ale nikdy ji nezavedl. To samé se stalo u 601.skss, kde nejdříve neprošla testy,ale jak to tak bývá, zasáhla vyšší moc a nyní ji používá, ikdyž jí nikdo nemůže přijít na jméno. Slyšel jsem, že je to první vesta, co má i svojí nelichotivou přezdívku. Před tím 601.skss používala vesty MAR-CIRAS, bohužel jim došla životnost a stalo se co se stalo. MAR-CIRAS nahradil nosiče plátů NNP06, protože to byl také krok vedle a pláty se nepovedly způsobem zapínáním.
  3. Názvy vest - firem zaváděné do AČR - prakticky se vždy jedná o účelově založené firmy, které pak dodávají vesty od jiných výrobců viz. tato vesta, kdy ji dodává CZUB, ale v prezentaci veřejně běží video firmy ALP a jedná se o původní vestu od ALPu, ikdyž se snaží tvrdit, že je to úplně něco jiného. Není.
  4. Výběrové řízení - jsou veřejně dostupné výsledky, kdo byl ve výběrovém řízení, proč armáda nadefinovala to co nadefinovala a splňuje to požadavky vojáků, kterých, kdo to posuzoval? Já si dovolím tvrdit, že opět armáda nakupuje nefunkční vestu a veřejně se lže co ta vesta umí.
  Každá neprůstřelná vesta renovovaných výrobců splňuje úplně to samé co tato vesta a neříkejme, že tato má něco víc a že jsme objevili Ameriku. Ba naopak. Nikdy jsem se nesetkal s vestou, která nejde rozepnout při oblékání. Tohle je nejhorší možné řešení, zkuste si někdo vzít 25kg, zvednout to nad hlavu, držet to tam a navlékat to na sebe. Hrozný. Zapínání - každý voják chce co nejjednodužší a nejkomfortnější. To určitě není hledání nějakých pásků na utažení nebo hejbání celé vesty na povolení. 3D síťovinu dnes používají všichni výrobci, integrální vak navodu nikdo, zvyšuje hmotnost a objem vesty, nevím proč se tají, že tkanina uvnitř bude Kevlar nebo podobné aramidové vlákno. Jen u AČR se stanovenou životností na 5let, aby se pak musela koupit minimálně nová vložka a pláty. Všichni ostatní uživatelé co jsem měl možnost vidět, bez data životnosti a vše řešeno jen kontrolou na poškození a způsob používání.
  5. Potřebuje AČR tento druh vesty? Dovolím si tvrdit, že ne. Tak jak je ukazována a říkáno co vše kryje, tak v tomto složení by vestu použila max. zásahová jednotka, která by prováděla nějakou velice riskatní operaci - např. osvobození rukojmích. Pro normálního vojáka v poli, který se musí hýbat, nachodí x km denně, musí nasedat a vysedat z aut, vrtulníků je tohle úplný nesmysl. A všichny armády to ví a ví to i naše, minimálně lidi, co někdy válčili. Tj. na pohled krásná vesta byla v reportáži, označená p. Vávrou jako nosič plátů. Voják se musí především hýbat, krýt se a v tom jej nesmí vesta omezovat.
  6. Už píši dlouho, shrnu to tak, že opět naše armáda dostává něco, co je dávno překonané, nereflektuje to poznatky z bojových operací a plýtvá veřejnými prostředky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Officer
  10:03 14.02.2015

  Kusa: Složení trvá několik desítek minut u vysokoškolsky vzdělaných jedinců. U středoškolsky několik hodin a u základního vzdělání možná i několik dní. Tolik (ad absurdum) ke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kusa: Složení trvá několik desítek minut u vysokoškolsky vzdělaných jedinců. U středoškolsky několik hodin a u základního vzdělání možná i několik dní. Tolik (ad absurdum) ke komplikovanosti skládání.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kusa
  08:58 14.02.2015

  Dobrý den
  Řeší se tu špatné sundavání této vesty. Vím že tato vesta má systém rychloodhozu. Jak je potom komplikované a časově náročné ji dát do funkčního stavu? Nedá se (v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den
  Řeší se tu špatné sundavání této vesty. Vím že tato vesta má systém rychloodhozu. Jak je potom komplikované a časově náročné ji dát do funkčního stavu? Nedá se (v případě že ji nesundavám jen na pár minut) použít rychloodhoz?
  Díky za odpověď.
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  08:32 14.02.2015

  Nepovažuji se za zasvěcence, ale všeobecně se balistické prostředky (této třídy) používají/nosí v rámci každého taktického, střeleckého či polního výcviku. Jde o to, že právě tato ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nepovažuji se za zasvěcence, ale všeobecně se balistické prostředky (této třídy) používají/nosí v rámci každého taktického, střeleckého či polního výcviku. Jde o to, že právě tato kombinace balistické ochrany a "taktické vesty" umožňuje navěšení všech sumek a komponentů pro výcvik potřebných. Zpravidla dle výcvikové aktivity jen vybíráte, zda použijete vestu s pláty či bez. Samozřejmě se od toho odvíjí i varianta vesty, zda ji zcela odstrojíte či ji použijete i s ramenními chrániči nebo límcem.

  Shrnutí: tyto vesty jsou předmětem "každodenního" použití s přihlédnutím k intenzitě výcviku v rámci té které jednotky, a to i v případě AZ (samozřejmě dle práce s AZ v rámci jednotlivých útvarů).
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  22:22 13.02.2015

  Měl bych jednu širší poznámku/otázku ohledně problematiky balistických vest v AČR.
  Z mého relativně laického pohledu mám dojem, že balistických vest je v AČR neuvěřitelně málo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Měl bych jednu širší poznámku/otázku ohledně problematiky balistických vest v AČR.
  Z mého relativně laického pohledu mám dojem, že balistických vest je v AČR neuvěřitelně málo vzhledem k počtu 20 000 lidí - a to i v případě, když vezmu v úvahu počet cca 6 000-7 000 lidí i přímých bojových jednotek.
  U jakých typů jednotek se tedy předpokládá využití balistiky? Při výcviku balistika totiž není používána skoro vůbec - ale nedokážu si představit, že by bojové jednotky, či podpůrné jednotky členské země NATO neměly v roce 2015 balistickou ochranu. U zahraničních misí je balistika samozřejmost, jasně – ale zdá se mi, že některé jednotky, které balistiku v misi mají, by ji v případě nasazení u nás neměly. Předpokládám, že balistické vesty pro AZ v případě nasazení už vůbec nepřipadají v úvahu....
  Doufám, že si to nemám vysvětlit jen tím, že jsme rádi, že tak tak vystačíme s maskáčema natož to s balistikou.
  Může mi toto nějaký zasvěcenec malinko objasnit? Předem díky :)
  Skrýt celý příspěvek

 • mart
  20:35 13.02.2015

  Josef:
  Jasný. Věřím, že je to podložený názor. A rozhodně jej nechci nikomu vymlouvat. TBV si musí zkusit každý sám. A buď mu sedne a oblíbí si ji, nebo ne...

  Nadhodím svoji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Josef:
  Jasný. Věřím, že je to podložený názor. A rozhodně jej nechci nikomu vymlouvat. TBV si musí zkusit každý sám. A buď mu sedne a oblíbí si ji, nebo ne...

  Nadhodím svoji zkušenost. Vesta se vším všudy cca 25 kg +- Při sundávání lehké rozepnutí, předklon s rukama k zemi a vesta skoro sama sklouzne na zem. Bez nějaké větší námahy. Chtělo to najít jen správnou techniku...

  Co se týká utáhnutí na tělo. Tento názor mě vcelku překvapil. Nevím čím to může být. Osobně jsem to měl naopak. Po utáhnutí utahovacích pásků vesta krásně obemkla tělo a rozložila svoji váhu. I díky tomu byla pocitově lehčí. Nějaké lítání se nekonalo.

  TBV jsem nosil "venku" cca 12 měsíců při nejrůznějších myslitelných činnostech (+ dost dlouho doma), a fakt jsem si ji oblíbil. Na druhou stranu musím přiznat, že také odlehčuju a momentálně si ujíždím na DSCčku ;-)

  Eagle je samozřejmě klasika... Každý má prostě to svoje, co mu sedne. Hlavně je důležitý v tom dokončit úkol a vrátit se "kurva noha domů" !
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  20:10 13.02.2015

  to Mart:
  naprosto souhlasím, že se nikdy nezavděčíte všem. Nicméně aspoň v mém okolí převládá většinový názor, že tato plně obložená vesta s taktickou výstrojí je přes hlavu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Mart:
  naprosto souhlasím, že se nikdy nezavděčíte všem. Nicméně aspoň v mém okolí převládá většinový názor, že tato plně obložená vesta s taktickou výstrojí je přes hlavu velice obtížně "sundatelná". Tudíž s výhodou nesouhlasím - jen můj názor v rámci diskuse. S tímto řešením vyvstává pro mně osobně palčivější problém, který jsem zmiňoval. A sice, že nejde v oblasti zvýšeného pasu dobře dotáhnout na tělo a tudíž na mně "lítá". A není to o volbě velikosti. Osobně preferuji "eagla" na klasické sucháče, který krásně dotáhnu na tělo. Ale znovu potvrzuji váš závěr: nezavděčíte se všem. Nevidím to jako posun dopředu, nicméně budeme mít aspoň vesty, když už nejsou maskáče :-).
  Skrýt celý příspěvek

 • mu7705
  19:52 13.02.2015

  to Hurvo: jen pro doplnění pan Petr Vávra má v CZUB na starosti právě oddělení, které má v gesci i balistické vesty. Je to velice chytrý pán, který toho ví o vestách poměrně hodně. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Hurvo: jen pro doplnění pan Petr Vávra má v CZUB na starosti právě oddělení, které má v gesci i balistické vesty. Je to velice chytrý pán, který toho ví o vestách poměrně hodně. Pokud na vás působí jeho komentář trochu nejistě, tak je to způsobeno asi nervozitou. Osobně už jsem to zažil a vím, že mluvit před kamerami není zrovna v pohodě. Člověk se může připravit 100x a stejně je nervózní a někdy se do věcí i zamotává. Takže nedejte na první dojem. Podle mne je lepší tam vyslat někoho, kdo o té věci něco ví, než nějakého spíkra, který nepozná rozdíl mezi oblekovou a balistickou vestou.
  Co se týká spojení CZUB a ALP- Martin Hanuš, od 1.1.2015 Fenix protector s.r.o., tak je to poměrně jednoduché. Fenix protector s.r.o. je subdodavatelem CZUB. Aby CZUB prodávala výrobky Fenixe, ještě nemusí tuto firmu vlastnit.
  Skrýt celý příspěvek

 • mart
  19:29 13.02.2015

  Josef:
  Zapínání je velmi zajímavé, a řekl bych jedno z nejlepších jaké jsem kdy viděl. Bez suchého zipu a velmi rychlé. Stejně tak to oblékání přes hlavu. Rychleji si jinou vestu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Josef:
  Zapínání je velmi zajímavé, a řekl bych jedno z nejlepších jaké jsem kdy viděl. Bez suchého zipu a velmi rychlé. Stejně tak to oblékání přes hlavu. Rychleji si jinou vestu do použitelného stavu dost těžko oblečete. Takže bych opravdu neřekl tragédie, ale výhoda (to "přes hlavu" většinou kritizují lidi, kteří tu vestu reálně nenosili - tím nechci říct nic proti vám - . A když si to vemete kolem a kolem, tak každou vestu vlastně oblékáte přes hlavu... ;-) ).

  Jinak jak již jsem psal, TBV prostě nebude každému vyhovovat, tak to je. Zvlášť pro speciální operace by se hodilo určitě něco "lehčího", ale i tam si ji dovedu představit. Nutno si však uvědomit, že má jít o vestu pro většinovou AČR.

  Jak jsem psal níže - mohlo se koupit něco jiného? Mohlo. A byly by všichni spokojeni? 100% NE! Zase by se nadávalo. Takže upřímně, mohlo to dopadnou mnohem, mnohem hůře... (viz vesty, které se nedají nosit a ještě vás ohrožují tím, že se samovolně rozepínají...)
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  17:01 13.02.2015

  Pozrel som si reportaz na CT24. zaujali ma dve veci:
  Preco CZ poslala do studia chlapa ktory sa vyjadruje tak ako tento pan.

  A druha vec akym sposobom sa CZ UB dostala k tejto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pozrel som si reportaz na CT24. zaujali ma dve veci:
  Preco CZ poslala do studia chlapa ktory sa vyjadruje tak ako tento pan.

  A druha vec akym sposobom sa CZ UB dostala k tejto veste, a vlastne celej firme.
  Hanusove vesty pouziva a priebezne kupuje OSSR, nechce sa mi verit ze by firmu len tak predal.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  16:46 13.02.2015

  Vestu som pouzival a vyuzival. V porovnani so standardnou kirasou, petris alebo stratos, nebe a dudy. Vesta samotna je prekvapivo lahka aj s balistickymi platmi. Pokial naplnite ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestu som pouzival a vyuzival. V porovnani so standardnou kirasou, petris alebo stratos, nebe a dudy. Vesta samotna je prekvapivo lahka aj s balistickymi platmi. Pokial naplnite vak na vodu, nalozite lekarnicku, sumky so 6 zasobnikmi sa58, tak sa pocitovo dostaneme k vahe standardnej kirasy s ocelovymi platmi. Pre acr urcite krok vpred.
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  16:44 13.02.2015

  Tak jsem shlédl video na čt24 a bohužel, je to ona. Nasazování a svlékání přes hlavu (tragédie) a těsná přes hrudník a ukrutně plandající v pase. Bez možnosti dotažení na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jsem shlédl video na čt24 a bohužel, je to ona. Nasazování a svlékání přes hlavu (tragédie) a těsná přes hrudník a ukrutně plandající v pase. Bez možnosti dotažení na požadovanou míru. To už radši opravdu na NPP nařežu pár švů vazby a zaplatím ji při vracení.

  Ten nosič plátů v příspěvku ale vypadal velmi dobře. Aspoň na první pohled bez možnosti hlubšího omrknutí. Asi by bylo lepší volbou pořídit většinu těchto nosičů a tu celkovou balistiku pořídit jen pro velmi specifické úkoly (střežení BAFu apod.).

  Odkazování se na 601. skss je velmi zavádějící.
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  16:27 13.02.2015

  Zajímal by mně systém zapínání této vesty. Jestli je to totiž vesta, která byla zhotovena na návrh SOGu a vnucena 601. skss, kde se ji každý snaží nepoužít, tak je to opět krok ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímal by mně systém zapínání této vesty. Jestli je to totiž vesta, která byla zhotovena na návrh SOGu a vnucena 601. skss, kde se ji každý snaží nepoužít, tak je to opět krok dopředu. Snad se mýlím.

  Jsou dostupné informace, zda se jedná o standardizovanou MOLLE vazbu, nebo jako u NPP vazbu specifickou, kde nejde bez řezání upevnit žádná MOLLE součástka s výjimkou SPM?

  Tímto nechci "rýpat". Opravdu by mě ty informace zajímaly.
  Skrýt celý příspěvek

 • čech
  13:27 13.02.2015

  mu7705: Váha navíc, objem, omezení pohyblivosti. Pokud výsadkáři někam seskočí, tak nebudou chodit na klásky, ale budou provádět útočnou operaci. Tzn, že dokud je nedoplní vojáci s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mu7705: Váha navíc, objem, omezení pohyblivosti. Pokud výsadkáři někam seskočí, tak nebudou chodit na klásky, ale budou provádět útočnou operaci. Tzn, že dokud je nedoplní vojáci s technikou, pohybují se jen s tím s čím do prostoru operace seskočili, po svých a rychle. To v těžké vestě nejde. Resp. jde, ale do hodiny by byli odvaření. Těžká vesta je dobrá na hlídkování, ale ne na úderný operace. Btw, jak v těžký vestě prolezeš třeba vyraženým otvorem ve zdi? Uděláš si větší díru? Budeš na to sebou tahat dost trhavin? Ale zase jsi limitovanej váhou na padáku, takže co omezíš? Vestu nebo munici? Vestu.
  Skrýt celý příspěvek

 • mart
  12:50 13.02.2015
  Oblíbený příspěvek

  Dovolím si přispět svou trochou do mlýna…

  Je TBV dobrá vesta?
  Bezesporu je. Má několik vychytávek, které nikde jinde nenajdete (unikátní zapínání a oblékání vesty, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dovolím si přispět svou trochou do mlýna…

  Je TBV dobrá vesta?
  Bezesporu je. Má několik vychytávek, které nikde jinde nenajdete (unikátní zapínání a oblékání vesty, integrovaný hydrovak...). Dá se opravdu dobře uživatelsky přizpůsobit a každý si ji může upravit k obrazu svému. (a nebojte, přídavné chrániče ramen, krku atd. jdou oddělat a reálně je užívá málokdo...)

  Hodí se TBV na každou operaci?
  Spíše ne. Úplný univerzál ale najdete dost těžko. TBV je vhodná na většinu operací, na nichž se AČR podílí a dá se při těchto operacích s úspěchem nosit. Samozřejmě na některé druhy práce by byl vhodnější lehký nosič plátů bez měkké balistiky, ale ten snad ve výstroji zůstane a půjde i nadále využít.

  Bude TBV vyhovovat každému?
  Rozhodně ne. Taková vesta snad neexistuje. Vždy se najde někdo, kdo bude s tím nebo oním nespokojen. Tak to prostě je a snad jediná možnost jak tomu předejít, je dát každému vojákovi 20k na nákup libovolné vesty… ;-)

  Mohlo se koupit něco lepšího?
  Těžko říct, asi ano. Vždy je něco lepšího... Ale to je rozhodnutí naprosto mimo kohokoliv z nás (bohužel...) Na druhou stranu se také mohlo zase koupit něco mnohem horšího a ještě dražšího. A ať je to jak je to, tak je to momentálně posun k lepšímu (vzhledem k tomu, co vojáci oficiálně nosí v misích nyní).

  Sečteno a podtrženo je TBV dobrá vesta, která se ale nehodí na každou operaci a ne každému bude vyhovovat. Tak to prostě je. Pokud by se k ní fasoval (nebo vojákům zůstal stávající) lehký nosič plátů a taktický opasek, byl by to ideální stav. Uživatel by se tak mohl rozhodnout pro vhodnou výstroj dle konkrétní operace a konkrétního úkolu.
  Tedy stav, který je naprosto ideální a jediný správný!
  Skrýt celý příspěvek

 • apache
  11:23 13.02.2015

  Nedivte se - dneska je velice v módě kritizovat úplně cokoliv, co se do armády pořídí. Já osobně v tomto kontraktu problém nevidím. Cena +- dobrá. Ta vesta je taková skládačka, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nedivte se - dneska je velice v módě kritizovat úplně cokoliv, co se do armády pořídí. Já osobně v tomto kontraktu problém nevidím. Cena +- dobrá. Ta vesta je taková skládačka, takže si ji nositel může přizpůsobit k obrazu a pohodlí svému, a to je hlavní. Vestu, která by sedla v každém ohledu úplně všem a byla by vhodná do všech situací, tak takovou stejně nenajdete, limity mít bude, ale zdá se že nabízí dost. Jediné, co mě trochu zaráží, je nepožadování nejnovější normy, to kvůli obavám z termínů?
  Skrýt celý příspěvek

 • mu7705
  11:06 13.02.2015

  Pro čech: prosím o konkrétní důvody, proč by to nepoužil pro seskok. Pokud použiji jen přední a zadní díl tak mi nikde nic nezavazí. V čem vidíte problém?

  Pro čech: prosím o konkrétní důvody, proč by to nepoužil pro seskok. Pokud použiji jen přední a zadní díl tak mi nikde nic nezavazí. V čem vidíte problém?

 • CerVus
  10:30 13.02.2015

  bože, jen doufám, že ten všechen bordel z toho bude možné sundat a nosit jen ta vesta.

  bože, jen doufám, že ten všechen bordel z toho bude možné sundat a nosit jen ta vesta.

 • čech
  10:18 13.02.2015

  4 mu7705: Použije ji i pro výsadkovou operaci? Ne. Použije ji při výcviku, než tahat NPP nebo na misi, kde plní specifické úkoly.

  4 mu7705: Použije ji i pro výsadkovou operaci? Ne. Použije ji při výcviku, než tahat NPP nebo na misi, kde plní specifické úkoly.

 • liberal shark
  10:16 13.02.2015

  to arccos
  Přesně tak, 28 k CZK za ochrannou vestu mi přijde celkem levné ...

  to arccos
  Přesně tak, 28 k CZK za ochrannou vestu mi přijde celkem levné ...

 • Arccos
  10:09 13.02.2015

  leviathan: Taková cena je za neprůstřelnou vestu naprosto normální, zvlášť, jestli jsou v ní i balistické pláty.

  leviathan: Taková cena je za neprůstřelnou vestu naprosto normální, zvlášť, jestli jsou v ní i balistické pláty.

 • mu7705
  08:58 13.02.2015

  Nevidím jediný důvod, proč by výsadkář neměl takovou vestu použít. Řada lidí od 43vpr, 102pzpr je má za vlastní peníze. Vesta byla ukázána se všemi doplňky, ale nikde není napsané, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevidím jediný důvod, proč by výsadkář neměl takovou vestu použít. Řada lidí od 43vpr, 102pzpr je má za vlastní peníze. Vesta byla ukázána se všemi doplňky, ale nikde není napsané, že je musí voják nosit. Příkladem je i slovenská armáda, která ty vesty má také, kde vojáci používají různé kombinace doplňků a nebo ji používá jen jako základ tj. přední a zadní díl. Prvotní věcí při uvažování by však měly být hrozby. Pokud hrozí v drtivé většině případů pouze nastřelení hlídky ručními zbraněmi, tak má nosič plátů smysl. Pokud však po vás někdo začne střílet RPG-7, tak je vám nosič plátů na...
  Jen doplním jednu důležitou věc, právě největší krytá plocha pomocí pouze předního a zadního dílu vesty byla na počátku celého projektu. Všechny ty periferie tam jsou dodány proto, aby si tu vestu mohl uživatel poskládat podle plněného úkolu.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  08:56 13.02.2015

  68 000 000 Kc za 2291 vest, to je 1000 Eur za jednu vestu??? To vazne?? Toto je presne taky nakup, aky nici nase aj vase ozbrojene sily.

  A co na to hovoria vojaci? Pytal sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  68 000 000 Kc za 2291 vest, to je 1000 Eur za jednu vestu??? To vazne?? Toto je presne taky nakup, aky nici nase aj vase ozbrojene sily.

  A co na to hovoria vojaci? Pytal sa ich niekto. Sak je to tazke jak hovado.
  Skrýt celý příspěvek

 • čech
  08:24 13.02.2015

  Tuto vestu výsadkář neoblékne ani po seskoku. Pokud bude skákat, bude v operaci kde je takovýto typ vesty nevhodný. Takže bude mít maximálně tak nosič plátů.

  Tuto vestu výsadkář neoblékne ani po seskoku. Pokud bude skákat, bude v operaci kde je takovýto typ vesty nevhodný. Takže bude mít maximálně tak nosič plátů.