Nové jaderné schopnosti Spojených států

Na obrázku USS Tennessee (SSBN-734) třídy Ohio. Jaderné ponorky třídy Ohio jsou schopné nést balistické rakety i střely s plochou dráhou letu; větší foto / US Navy 

Podle Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review) USA vyvinou nové jaderné zbraně, které umožní pružnější odpověď na případný omezený jaderný útok nepřítele. Půjde především o jaderné hlavice s nízkým výnosem (low-yield) pro ponorkové balistické rakety (SLBM) a nové námořní střely s plochou dráhou letu (SLCM) schopné nést jadernou hlavici.

Američané se podle vlastních slov obávají toho, že si Rusové “pohrávají” s myšlenkou použití omezeného jaderného úderu pro “uklidnění” (deeskalaci) případného vojenského konfliktu mezi Západem a Ruskem. A nemusí jít nutně o vojenský konflikt velkého rozsahu. Podle Američanů jde o tzv. ruskou strategii “eskalace pro deeskalaci”.

 

 

Rusové si údajně myslí, že Západ je příliš slabý (má málo odhodlané politické vůdce, nejvyšší velitele, společnost, atd.) a bude omezeným jaderným úderem natolik šokován, že nepodnikne žádné protiopatření. Podle Američanů to není o tom, jak moc je takový vývoj situace reálný, ale spíše o tom, že Rusové takový vývoj nevylučují a přizpůsobují své chování této možnosti.
 

„Nechceme, aby někdo jiný nesprávně odhadl a myslel si, že když použije zbraň s nízkým výnosem, musíme čelit (jak uvedl bývalý ministr zahraničí Henry Kissinger - pozn. red.) ‘kapitulaci nebo sebevraždě,’“ řekl Mattis členům Výboru pro ozbrojené síly (House Armed Services Committee) amerického Kongresu. „Nechceme, aby se objevil kousek pochybnosti o tom, jak se díváme na jaderné odstrašení. Jaderné odstrašení musí být důvěryhodné.“
 

Podle zprávy NPR proto musí USA zavést novou generaci jaderných zbraní, které umožní neprodleně odpovědět na omezený jaderný úder – resp. vyvinout takové zbraně a schopnosti, aby Rusové s možností omezeného jaderného úderu vůbec ve svých plánech nepočítali.

 

Vývoj nových jaderných hlavic a SLCM je však pouze malou částí kompletní modernizace amerických jaderných sil. Washington za modernizaci jaderných zbraní, nosičů, velící a řídící struktury, ale i výrobního (výroba jaderného materiálu, hlavic, atd.) a logistického zázemí utratí během 30 let 1,2 bilionu dolarů.

 

Američané pro SLBM v blízké budoucnosti plánují upravit bojové hlavice W76 (100 kt) ponorkových UGM-133A Trident II (Trident D5) na hlavice s nízkým výnosem. Pentagon sice neupřesnil sílu nové hlavice, ale měla by dosahovat síly hirošimské a nagasacké jaderné bomby. V obou městech jaderný výbuch zabil 60 000 až 80 000 lidí.

 

Robert Soofer, náměstek ministra obrany, náklady na úpravu jaderných hlavic odhadl na 50 milionů dolarů během pěti let. Přesné číslo upravených hlavic není známo, ale má být “docela malé”. 
 

„Jde o velmi omezenou schopnost,“ řekl Soofer. „Není to velká vojenská schopnost. Když mluvíme o tom, že vypálíme desítky z nich, jsme v jiné sféře. Myšlenka je mít jednu nebo dvě (na ponorku - pozn. red.), abychom se vypořádali s potenciální ruskou hrozbou.“

 

Další zbraní je SLCM s jadernou hlavicí odpalovaná z ponorek a lodí. Dodejme, že v letech 2012-2013 americké námořnictvo vyřadilo poslední “jaderné” Tomahawky (BGM-109A) – nyní chce tuto schopnost obnovit.

 

Podle Soofera se jako dobrý konstrukční základ jeví vyvíjená jaderná střela vzduch-země LRSO (Long Range Standoff Weapon) amerického letectva. LRSO má pronikat nejpokročilejší vrstvenou protivzdušnou obranou a zasazovat konvenční a jaderné údery. Dosažení počátečních operačních schopností se očekává před rokem 2030.

 

Vývoj LRSO řeší firmy Raytheon a Lockheed Martin. Každá firma získala 900 milionů na vývoj a své výsledky prací předloží v roce 2022. Poté letectvo vybere vítězné řešení.

 

„Již pracujeme na hlavici pro LRSO. Bude to upravená verze hlavice W80. Takže můžeme potenciálně zvýšit výrobu a vložit je do nové námořní střely s plochou dráhou letu. Samotná LRSO je také možná dobrý konstrukční základ pro námořní střelu s plochou dráhou letu, nebo můžeme udělat novou verzi Tomahawku,“ vysvětlil Soofer a dodal, že vývojové práce potrvají sedm až deset let.

 

Podle Soofera je SLCM nátlakovým prostředkem na Rusko, aby se vrátilo ke Smlouvě o raketách středního doletu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty), kterou Rusko podle Američanů porušuje.

 

„Kdyby Rusko souhlasilo s návratem k ověřitelným postupům pro kontrolu zbraní, které by řešily tuto nerovnováhu v nestrategických jaderných silách (mezi Ruskem a USA - pozn. red.), USA by mohly souhlasit s tím, že omezí nebo zastaví získávání jaderných SLCM,“ uvedl Soofer. „Jde pouze o odpověď na ruskou expanzi jejich schopností a povahu jejich strategie a doktríny. Spojené státy nezačínají závody ve výrobě zbraní. Reagujeme na ruskou iniciativu.“

 

Dlužno však dodat, že podle nejnovějšího vyjádření Mattise, nic jak “taktické” nebo “nestrategické” jaderné zbraně neexistují. „Myslím, že neexistuje taková věc jako ‘taktická jaderná zbraň.’ Jakákoliv a kdykoliv použitá jaderná zbraň má závažné strategické důsledky,“ uvedl Mattis.
 

V každém případě pro Rusko jsou jaderné zbraně hlavní zárukou uzemní integrity Ruské federace, proti konvenční materiální vojenské převaze Západu (USA, evropské země, Japonsko) a Číny. Není žádný důvod, aby se Rusko své výhody uryté v síle a rozmanitosti jaderného arzenálu vzdávalo.

 

Zdroj: Defense News, Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Spojené státy představily novou národní obrannou strategii

Nová americká Národní obranná strategie NDS (National Defense Strategy) je po Zprávě o jaderném ...

Robotický boj o Jihočínské moře: Čínské podvodní drony

Čína v posledních letech investuje mimo jiné do vývoje autonomních podvodních dronů AUV (Autonomous ...

NÁZOR: Obrana ve stínu Hvězdných válek

Minulý týden jsem se dostala do rozličných médií díky kolegům z Pirátské strany a mému výroku ve ...

Má čínské námořnictvo elektromagnetické dělo?

Na konci ledna se objevily obrázky čínské výsadkové lodě Chaj-jang Šan (Type 072III) s mohutnou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Martins31
  10:37 21.03.2018

  Naopak moky. Evropa je díky Ami ve velkém nebezpečí. Nebudu tě tady nudit věcma jako o rozšíření PRO, rozšiřování jaderných zbraní (někdo tomu říká obrana, já tomu říkám porušení ...Zobrazit celý příspěvek

  Naopak moky. Evropa je díky Ami ve velkém nebezpečí. Nebudu tě tady nudit věcma jako o rozšíření PRO, rozšiřování jaderných zbraní (někdo tomu říká obrana, já tomu říkám porušení dohody o nešíření JZ, kdy "skorosvrchované" země nějakého paktu na svém území tyto nejen skladují a nejen že nejsou jejich nejsou ani toho paktu). Poukazováním na neexistující věci ohledně porušování dohod o raketách středního doletu. Vždyť máte net. Dají se najít zprávy a dokumenty o provedených kontrolách. Tenhle hunbuk je jen o změně informačního pole, kdy se rozšíří zavádějící zpráva a na jejím základě se provede např. to samé co s dohodou o PRO (ano výpověď STRT III - ps. ten už stejně neměl význam, protože doktrýnou o PRO byl v podstatě znehodnocen, teď by to bylo jenom oficielně s tím, že mohou být košer i pozemní rakety). Pokud je člověk trochu soudný, přemýšlí o problému, jaké má logické souvislosti, tak si uvědomí kam to spěje. Jestli-že nebudeme soudní a nebudem uvažovat o tom, co je pro nás výhodné, možná se probudíme do světa, který pro nás nachystal někdo, kdo naopak uvažoval o tom, co je pro nás nevýhodné.
  K těm muslimákům. Ještě že Ami pořád zasahuje. Díky tomu jich je tu čím dál tím víc. Jen asi od kdy začaly ty masové migrace co? No a podržtašky z EU se mohou jenom utlouct aby rychle, rychle humanitarizovali.
  Jen jenom pro úplnost. Zkus si najít kdo a jak vyvolal II. sv. ty bohatá zkušenosti. Je až neuvěřitelný co ty školy dneska dělaj. Bys neexistoval.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:35 09.02.2018

  Fallout neskončil, Fallout trvá....budem černí andělé a ty si byla prvá.....

  Fallout neskončil, Fallout trvá....budem černí andělé a ty si byla prvá.....

 • Shania
  10:29 09.02.2018

  cejkis: co pořád máte s tím, že by někdo používal tajně AEGIS ashore pro otočné učely? Každá baterie (tři baterie v evropě) má jen 24 buněk... takže i kdyby zcela rezignovali na ...Zobrazit celý příspěvek

  cejkis: co pořád máte s tím, že by někdo používal tajně AEGIS ashore pro otočné učely?

  Každá baterie (tři baterie v evropě) má jen 24 buněk... takže i kdyby zcela rezignovali na interceptory, je to jen 24 raket na baterii.

  A když teda budu zcela ignorovat to, že je daleko jednodušší a bezpečnější co se týká utajení tyhle rakety dát do mobilních zařízení a nebo i kontajnerů.

  Tak Každý Burke má 90-96 buněk, z toho obvykle dnes nesou 50-60 tomahawku, každá ze dvou SSGN nese 154 tomahawku. Každá B-52, B-1B unese min to co je v jedné baterii AEGIS ashore...Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  07:35 09.02.2018

  skelet- no jo, ale nyní už tady máme 78 roků klid, žádnou proxy válku USA- Rusko nepotřebujeme. Dá se říct, že těm dvěma velmocím o nejde o tolik, jako Evropanům, pokud se bude ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet- no jo, ale nyní už tady máme 78 roků klid, žádnou proxy válku USA- Rusko nepotřebujeme.
  Dá se říct, že těm dvěma velmocím o nejde o tolik, jako Evropanům, pokud se bude bojovat v Evropě, ta by byla na padrť.
  Mám děti budu mít vnoučata, nelíbí se mi takové hrátky a Američané při vší úctě neví, co je to mít rozbitá města, zničený průmysl, miliony zabitých občanů.
  Takto válečná doktrína je vadná!
  Ovšem souhlasím s tím, že Evropa -EU se musí bez ohledu na další začít bránit sama, byť by to bylo na úkor NATO.Skrýt celý příspěvek

 • DuPo
  00:32 09.02.2018

  Ach jaj, svet speje k záhube a to ani nemusí nikto stlačiť gombík. Murphy funguje a raz sa niečo pokazí, zlyhá zabezpečenie a bude veľký problém. A otázkou nie je či sa to stane ...Zobrazit celý příspěvek

  Ach jaj, svet speje k záhube a to ani nemusí nikto stlačiť gombík. Murphy funguje a raz sa niečo pokazí, zlyhá zabezpečenie a bude veľký problém. A otázkou nie je či sa to stane ale kedy sa to stane. Dúfam, že sa toho nedožijem. Aj tak ale nechápem, načo sú im potrebné ďalšie jadrové zbrane, keď už aj tie súčasné dokážu spoľahlivo vyhubiť všetko živé hádam aj 10 krát.Skrýt celý příspěvek

 • moky
  23:08 08.02.2018

  No já myslím že díky Američanům je Evropa před Ruskou pakáží v bezpečí..Samotná Evropa dávno usnula na vavřínech a rezignovala na svou bezpečnost.A to jak před Rusákama tak před ...Zobrazit celý příspěvek

  No já myslím že díky Američanům je Evropa před Ruskou pakáží v bezpečí..Samotná Evropa dávno usnula na vavřínech a rezignovala na svou bezpečnost.A to jak před Rusákama tak před muslimákama.Přitom má s objema bohatou historickou zkušenost..Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:05 08.02.2018

  cejkis: jestli se nepletu tak z Evropy je bojiště minimálně od roku 1945.. tedy pokud pominu dobu nějakých 2500let předtím.

  cejkis: jestli se nepletu tak z Evropy je bojiště minimálně od roku 1945.. tedy pokud pominu dobu nějakých 2500let předtím.

 • cejkis
  21:51 08.02.2018

  Výborně, nejprve Američané postaví v Evropě raketová sila protiraketové obrany, do kterých lze vložit i střely s plochou dráhou letu a pak začnou pro tyto rakety vyvíjet nové ...Zobrazit celý příspěvek

  Výborně, nejprve Američané postaví v Evropě raketová sila protiraketové obrany, do kterých lze vložit i střely s plochou dráhou letu a pak začnou pro tyto rakety vyvíjet nové hlavice.

  Díky Američanům se z Evropy stává budoucí bojiště.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...