Nové kladivo na protivzdušnou obranu: Drony Perdix

Drony Perdix lze vystřelovat z letadel F-16 nebo jiných moderních strojů; ilustrační foto / Public Domain

Pentagon před několika dny uveřejnil video z testování malých dronů Perdix. Malé drony jsou usazený v modulech pro fléry (světlice) a vystřelují se nad zájmovou oblastí. Přesné poslání dronů je utajováno, ale spekuluje se o nové letecké zbrani proti pokročilé a mnohovrstvé protivzdušné obraně (PVO).

Třetí vyvažující strategie

Podle informací The Washington Post vývoj dronů Perdix vede “tajná” Kancelář pro strategické schopnosti SCO (Strategic Capabilities Office). Vývoj dronů Perdix je tak nutné brát z mnohem širší perspektivy.

Kancelář SCO vznikla v roce 2012 a je vedoucí organizací iniciativy Třetí vyvažující strategie (Third Offset Strategy) - nového pojetí obrany Spojených států.

Vojenská “třetí strategie” si klade za cíl vyvinout takové technologie, proti kterým lze jen obtížně (rozuměj - za velmi vysoké náklady) najít vhodnou obranu. Cílem SCO je vrátit vojenskou nadřazenost Spojeným státům, která se snížila díky posilování vojenských schopností Ruska a Číny.

Strategie volně navazuje na Druhou vyvažující strategii (Second Offset Strategy) z poloviny 70. let, kdy si Spojené státy uvědomily, že nemohou početně čelit armádám Varšavské smlouvy.

Vsadily proto na technickou nadřazenost - především na rozvoj přesných zbraní, stealth letadel a také na pokročilé velitelské, kontrolní, komunikační a průzkumné (ISR) systémy. “Druhá strategie” se naplno projevila v boji s iráckou armádou během operace Pouštní bouře v roce 1991.

V současné době však hlavní mocenští rivalové Spojených států, Rusko a především Čína, zavádějí nebo chystají vlastní stealth letadla, nasazují přesné zbraně a pracují na pokročilé mnohovrstvé PVO. Původní americká Druhá vyvažující strategie tak ztrácí na účinnosti.

Proto v roce 2012 současný ministr obrany Ash Carter založil kancelář SCO, která rozvíjí koncept “třetí strategie”. Úkolem kanceláře SCO je především velmi rychle vyvíjet a zavádět do výzbroje nové inovativní technologie, které mají Spojeným státům vrátit vojenskou nadřazenost.

Ve fiskálním roce 2017 se počítá pro SCO s rozpočtem 907 milionů dolarů, 2x více než letos a 18x více než v roce 2012.

SCO se soustředí na několik slibných technologických oblastí, jako jsou laserorvé nebo elektromagnetické zbraně, robotické a autonomní systémy, miniaturizace, zpracování obrovských dat, pokročilá výroba (např. 3D tisk), bezpilotní letadla nebo útočné kybernetické schopnosti.

SCO má využívat především nové přístupy a inovace současných technologií (tedy nikoliv mnohaletý nejistý vývoj zbrusu nových technologií, jako v případě agentury DARPA), které povedou k velmi rychlému získání (v řadu let) zcela nových vojenských schopností.

Mezi projekty ctící zásady “třetí strategie” patří například nové bombardéry B-21, projekt letecké zbrojnice nebo nově představené drony Perdix.

Drony Perdix

Zveřejněné video ukazuje vystřelení jednoho dronu Perdix z modulu pro fléry. Pentagon se rozhodl zveřejnit video až nyní, i když k samotnému testu došlo již v létě 2014.

Během testu stíhací letadlo F-16 vystřelilo při rychlosti 700 km/h schránku s dronem Perdix. Schránka je v první fázi stabilizována malým padákem a posléze, po několika sekundách, se z ní oddělí samotný malý dron. F-16 může nést v modulech až 30 dronů Perdix.

Celkově bylo při testech vypuštěno 72 dronů Perdix. Rozpočet programu je 20 milionů dolarů.

Perdix je velmi jednoduchý stroj vyrobený k kevlaru a uhlíkových vláken za pomocí 3D tisku, za použití komerčně dostupné elektroniky z mobilních telefonů. Dron i technologie vypuštění vznikla na věhlasné univerzitě MIT. Dron pohání malá vrtule o průměru několika centimetrů. Konstrukce je velmi robustní, aby přežila “raketové” vypuštění z letadla.

Rozměry, nosnost, dolet (max několik desítek km) nebo dokonce poslání je utajováno. Perdix je ale především platformou, kterou lze osadit nejrůznějšími systémy, ať už bojovou hlavicí nebo různými senzory. Drony také dokáží komunikovat mezi sebou a létat v ucelené formaci - roji.

Schéma dronu Perdix. / MIT

Ze zveřejněných prohlášení je však zřejmé, že úkolem dronů se stane především boj s pokročilou PVO.

“Představte si letadlo letící proti integrované PVO a shodí 30 těchto věcí, které vytvoří propojenou síť a budou dělat bláznivé věci,” uvedl Bob Work, zástupce ministra obrany. “Testovali jsme to. Testovali jsme to a vše pracovalo jak mělo.”

“Přesná specifikace toho, co mini drony dělají je tajná, ale mohou být použity pro zmatení nepřátelských sil a zajistit průzkumné mise diky vybavení, které stojí mnohem méně, než plně vybavený bezpilotní letoun,” uvedl ve svém článku o programu The Washington Post.

Jednou z možností je vybavit letadélka malou bojovou hlavicí a navádět je pasivním způsobem na radary protivníka. Drony Perdix navíc nemusí nést pouze letadla.

Díky malým rozměrům je možné drony vložit do střel s plochou dráhou letu, jako např. AGM-158 JASSM s doletem až 1000 km, které je začnou vystřelovat nad zájmovou oblastí nebo dokonce těsně před tím, než budou střely zasaženy PVO protivníka.

Zdroj: The Washington Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dron UCLASS jako námořní vzdušný tanker?

Americké námořnictvo (U.S. Navy) pokračuje v programu bezpilotního námořního letounu UCLASS ...

Protitankový dron z Ruska

Spojená korporace na výrobu přístrojů (součást Rostech), resp. firma Systempro, představila před ...

Drony opět výkonnější: Bojový Reaper s větším doletem

General Atomics pokračuje ve vývoji nejrozšířenějšího bojového bezpilotního letadla Predator B ...

Evropský bojový dron: Velká Británie a Francie společně

Velká Británie a Francie podepsaly dohodu o společném vývoji bojového bezpilotního letounu. Vývoj ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Gloton
  17:12 16.03.2016

  Stanyk:
  vymýšlíš už vymyšlené. Přesně k tomuto účelu jsou určeny klamné cíle ve výmetnicích.
  Takovýto dron bude ztrácet rychlost stejně či dokonce rychlejí než současné klamné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stanyk:
  vymýšlíš už vymyšlené. Přesně k tomuto účelu jsou určeny klamné cíle ve výmetnicích.
  Takovýto dron bude ztrácet rychlost stejně či dokonce rychlejí než současné klamné cíle.
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  12:33 16.03.2016

  Ultramarinus:

  Ale v článku je napsáno, že drony byly vypuštěny v rychlosti cca 700 Km/h. Tj. ty drony určitě nějakou dobu budou mít rychlost podobnou původně letícímu objektu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus:

  Ale v článku je napsáno, že drony byly vypuštěny v rychlosti cca 700 Km/h. Tj. ty drony určitě nějakou dobu budou mít rychlost podobnou původně letícímu objektu, než vlivem gravitace a tření rychlost ztratí, poté asi přejdou na svůj pohon, který bude pochopitelně méně výkonný. Kolik času může trvat, než takové drony ztratí rychlost natolik, že je obsluha radaru dokáže odlišit od letadla? A za jak dlouhou dobu střela mířící směrem k letadlu potřebuje k nalezení cíle svým radarem po navedení např. přehledovým radarem?

  Osobně si dokážu představit situaci, kdy drony budou vypuštěné jako návnady v případě (rizika) zaměření např. přehledovým radarem nepřítele. O nutnosti a přesném čase vypuštění bude pilota informovat systém letadla, pilot díky EOTS a HMDS bude přesně vědět, kam se "schovat" za "štít" decoy dronů, tak aby ho radar na střele nemohl zaměřit. Zní to sci-fi, ale použité technologie na F35 takový mechanismus nevylučují..
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  09:55 16.03.2016

  Až na to, že o 35tkách je ve článku možná řeč jako o jednom z možných nosičů dronů, mi téma "f35 ano či ne, případně nikdy", přijde že se moc k tématu nehodí.

  Stanyk: Drony ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Až na to, že o 35tkách je ve článku možná řeč jako o jednom z možných nosičů dronů, mi téma "f35 ano či ne, případně nikdy", přijde že se moc k tématu nehodí.

  Stanyk: Drony takové velikosti poháněné vrtulkou budou mít rychlost max v desítkách km/h, takže jako klamné cíle nadzvukových stíhaček by asi příliš neexcelovaly.

  Dr Breedlove: Mnou odhadovanou nízkou kadenci, nebo omezenou zásobu "střeliva" jsem odvodil od laserových zbraní, které jsou mi bližší. Ale řekněme, že jsem vedle a ty ne. Čím jiným pak (ze vzduchu) zjistit polohu takové zbraně a zničit ji, když ne nejlevnějšími drony? Pilotovanými letadly? S mířeným dostřelem 10 km, by je ničily jakékoliv "hloupé" klouzavé bomby bez větších potíží. Jinak co se dronů týká, při jejich průměru do 5 cm a rychlosti srovnatelné s jízdou na kole bude jednou z jejich výhod i značné krytí terénem při přízemním letu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  09:08 16.03.2016

  Ten mechanismus dronů mi přijde celkem zajímavý, ale nikoliv z hlediska ničení radarových systémů protivníka, ale spíše z hlediska pasivní/aktivní ochrany letadla. Pokud bude na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ten mechanismus dronů mi přijde celkem zajímavý, ale nikoliv z hlediska ničení radarových systémů protivníka, ale spíše z hlediska pasivní/aktivní ochrany letadla. Pokud bude na letadlo vystřelena např. ze systému podobnému S300, který bude navádět střelu až do (před)terminální fáze, ve které aktivní úlohu bude muset převzít samotný radar střely, pak zarušení klamnými cíli, letícími podobnou rychlostí, v podobném prostoru ten finální lock velmi znesnadní. Nevím nakolik je to utopie, ale přijde mi to proveditelné.

  Navíc pokud bude mít dron větší radarový odraz než samotné letadlo (se stealth), pak jsem zvědavý, jakým způsobem by musel být radar a software na střele programován.

  Jinak děkuji Shania za linky.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  20:39 15.03.2016

  co sa tyka dlzky vyvoja F35, na F-16.net koluje o tom vtip:

  Francuz, Rus a kritik F35 idu preplavat LaManche. Francuz v 25% cesty vyhlasi ze je unaveny a plave spat. Rus si v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  co sa tyka dlzky vyvoja F35, na F-16.net koluje o tom vtip:

  Francuz, Rus a kritik F35 idu preplavat LaManche. Francuz v 25% cesty vyhlasi ze je unaveny a plave spat. Rus si v 50% povie ze ma dost a plave spat. a kritik F35 v 75% si povie ze "uz to trva dlho" a plave spat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:49 14.03.2016

  Dr. Breedlove: ano budou, stroje se budou vyrábět hodně přes rok 2030 (USAF má plany výroby do roku 2038...), minimálně 30 let životnost, spíš déle... takže se snadno dostaneš na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dr. Breedlove: ano budou, stroje se budou vyrábět hodně přes rok 2030 (USAF má plany výroby do roku 2038...), minimálně 30 let životnost, spíš déle... takže se snadno dostaneš na moji nižší hranici 2070.... V menších zemí vydrží pravděpodobně mnohem déle... Pokud nepřijde nějaká revoluční technologie jako antigravitační pohon:) a i tak na přezbrojení na něco jiného nebude mít moc států zdroje.


  Jestli je někdo vůbec relevantní zdroj k programu u F35 tak je to Bogdan, už jen proto, že máš řadu veřejných zasedání, kde mluví pod přísahou.
  Mimo to byl k programu a LM vždy kritický.

  Takže třeba nejnovější?
  http://www.defenseone.com/tech...

  Nebo tady máš z počátků jeho působení, kde jsou zcela ikonické problémy jako že nemuže lítat v bouřce... co jsou už dnes k smíchu (aspon doufam)

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

  A Když ne ředitel programu, tak tu máš čerstvé svědectví USMC:

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:33 14.03.2016

  Dr. Breedlove: 2070-2090 - myslíš, že draky tých lietadiel budú v takom veku stále v prevádzke?

  V roce 2070-2090 nebudou v provozu puvodni/prvni vyrobene kusy, ale F-35 z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dr. Breedlove: 2070-2090 - myslíš, že draky tých lietadiel budú v takom veku stále v prevádzke?

  V roce 2070-2090 nebudou v provozu puvodni/prvni vyrobene kusy, ale F-35 z pozdejsich serii. Pokud se to ero osvedci, jeste klidne litat muze. F-16 se osvedcila a tak i 40 let po jejim uvedeni se furt vyrabi a dnes zavadene kusy tu s nama minimalne dalsich 20-30let jeste budou.
  F-35 ji muze nasledovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dr. Breedlove
  13:16 14.03.2016

  2070-2090 - myslíš, že draky tých lietadiel budú v takom veku stále v prevádzke? F-35 nie je rovno lietajúci deduško B-52. Bogdanove ódy však poznám a ako zainteresovanému mu to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2070-2090 - myslíš, že draky tých lietadiel budú v takom veku stále v prevádzke? F-35 nie je rovno lietajúci deduško B-52. Bogdanove ódy však poznám a ako zainteresovanému mu to nevyčítam. Iba ho neberiem ako relevantný zdroj, hlavne pre všeobecné chválospevy. Keď povie parametre, to beriem skôr, lebo ak klame, bude mať neskôr problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:14 14.03.2016

  Dr. Breedlove aka Murfur: 1) měl by jsi trochu zmenit způsob psaní, nebo si budeš zase muset dělat nový profil:)


  2) ten tvůj blok 5 je blok 3F, varianty bloku 4 se potahnout ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dr. Breedlove aka Murfur: 1) měl by jsi trochu zmenit způsob psaní, nebo si budeš zase muset dělat nový profil:)


  2) ten tvůj blok 5 je blok 3F, varianty bloku 4 se potahnout přes 2025.
  Vývoj dalších bloků poběží po celou životnost letadla, stejně jako tomu je u jakéhokoliv jiného letadla ve výzbroji..... Takže jestli chceš čekat, až F-35 bude hotová, vrať se po roce 2070-2090

  FOC můžeš čekat krátce po příchodu 3F, minimálně u USMC.

  3) po roce 2012 nebyl překročen žádný větší cíl programu...

  Tady máš návod přímo od Bogdana pár stránek z prezentace:

  http://breakingdefense.com/wp-...
  http://breakingdefense.com/wp-...

  Původní článek: http://breakingdefense.com/201...
  Skrýt celý příspěvek

 • Dr. Breedlove
  11:26 14.03.2016

  Posledný základný soft. blok č. 5 má F-35 dostať v 2018, ale každý doterajší má zdržanie niekoľko rokov. IOC neznamená, že vývoj je ukončený. Znamená, že

  is the state achieved ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Posledný základný soft. blok č. 5 má F-35 dostať v 2018, ale každý doterajší má zdržanie niekoľko rokov. IOC neznamená, že vývoj je ukončený. Znamená, že

  is the state achieved when a capability is available in its minimum usefully deployable form. Finally, IOC may be an informal voiced usage of opinion on how far the development is, or an casual view that some other event constitutes IOC like when it is first turned on. (Both of these are meaningless to formal program state or contractual actions, but the progress or event are meaningful in other senses.)

  Once the capability is fully developed, Full Operational Capability may be declared.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dr. Breedlove
  11:21 14.03.2016

  Podľa testov je účinný dostrel 10 km úzkym lúčom. Široký lúč bude mať dosah možno 1 km, alebo 300 metrov a pokryje rovnakým efektom adekvátne väčší sektor. Výkon 10 km naznačuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podľa testov je účinný dostrel 10 km úzkym lúčom. Široký lúč bude mať dosah možno 1 km, alebo 300 metrov a pokryje rovnakým efektom adekvátne väčší sektor. Výkon 10 km naznačuje akú energetickú hustotu systém má. Rýchla paľba na viac blízkych cieľov plošne, alebo ďaleký koncentrovaný výstrel je iba otázka voľby režimu. Energeticky je to v tej istej "obálke". Pulz nemusí byť dlhý, ale skôr čo najkratší a s vysokým okamžitým výkonom v krátkom čase aby sa dosiahli veľké okamžité odpory na telese cieľa. Celkový výkon tak bude možno v ráde najvýkonnejších AESA a aj chladenie bude analogické, nič extra. Podľa správ je systém testovaný na bežnej pásovej platforme.

  Nakoniec, pokiaľ je dostačujúca energetická hustota amerického CHAMP v takom malom balení, pásová platforma musí stačiť bohate.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:30 14.03.2016

  A jen detail – F-35B je ve stavu IOC, F-35A by měla být letos. Takže s jejím SW nevím, co řešíte, základní bloky už plní vojenské úkoly :-)

  A jen detail – F-35B je ve stavu IOC, F-35A by měla být letos. Takže s jejím SW nevím, co řešíte, základní bloky už plní vojenské úkoly :-)

 • KOLT
  10:29 14.03.2016

  Dělo se možná testuje, ale jeho použití tak, jak jej popisujete, je hudba hoooodně daleké budoucnosti. Mimo jiné to má jednoduchý důvod – zdroj energie. Ona je to totiž energetická ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dělo se možná testuje, ale jeho použití tak, jak jej popisujete, je hudba hoooodně daleké budoucnosti. Mimo jiné to má jednoduchý důvod – zdroj energie. Ona je to totiž energetická zbraň. A ty, jak známo, potřebují pořádný zdroj. Netvrdím, že dělo není, nebo že by se už dnes nedalo použít na usmažení nějakého dronu. Jenže udělat to na trochu větší vzdálenost už tak jednoduché není. A pokrýt rozumnou výseč nebo pálit s rychlou kadencí, to už je trochu jiná kategorie.

  Pane Grohmanne, klidně ten boj smázněte :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Dr. Breedlove
  10:21 14.03.2016

  Drony Perdix sa už testujú, mikrovlnné delo sa tiež nejaký čas testuje, tak prečo star wars? Je to zložené z veľkej časti z technológií, ktoré s už používajú inde. Nasadenie môže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Drony Perdix sa už testujú, mikrovlnné delo sa tiež nejaký čas testuje, tak prečo star wars? Je to zložené z veľkej časti z technológií, ktoré s už používajú inde. Nasadenie môže byť skôr ako ukončenie základných softwarových blokov F-35.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  08:52 14.03.2016

  Pánové vraťte se z daleké budoucnosti prosím na zem, děkuji.

  Pánové vraťte se z daleké budoucnosti prosím na zem, děkuji.

 • KOLT
  08:40 14.03.2016

  Jsem tu správně na Armádních novinách? Já jen, že to tu vypadá jak diskuse o Star Wars ;-)
   
  Boj proti grafomanům nikdy nekončí. Admin

  Jsem tu správně na Armádních novinách? Já jen, že to tu vypadá jak diskuse o Star Wars ;-)
   
  Boj proti grafomanům nikdy nekončí. Admin

 • Dr. Breedlove
  01:32 14.03.2016

  Stačí zistiť prehľadovým radarom známky približujúcich sa cieľov typu dron. Nejaký z roja sa určite na moment otočí takým aspektom, že spraví radarový obraz. Roj dronov bude mať ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stačí zistiť prehľadovým radarom známky približujúcich sa cieľov typu dron. Nejaký z roja sa určite na moment otočí takým aspektom, že spraví radarový obraz. Roj dronov bude mať špecifický, efemérny obraz. Až vtedy sa spustí výkonný sken pre delo na určenie sektorov priblíženia. Po vyhodnotení výkonného skenu sa určia najväčšie hrozby a v príslušných sektoroch bude prevedená paľba.

  Súčasné radarové stanice používajú sensor fusion z viacerých špecializovaných prostriedkov a ich činnosť je plne automatizovaná od prehľadu a prvotnej detekcie až po zahájenie paľby. Rovnaký princíp sa dá uplatniť aj na mikrovlnné delo.
  Skrýt celý příspěvek

 • cit1zen
  23:44 13.03.2016

  Dr. Breedlove: Čo sa týka použitia mikrovlného dela proti dronom s Vami súhlasím, len podla mňa mierne predbiehate.

  Najprv je nutné zistiť kde tie drony sú, čo môže byť pri tej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dr. Breedlove: Čo sa týka použitia mikrovlného dela proti dronom s Vami súhlasím, len podla mňa mierne predbiehate.

  Najprv je nutné zistiť kde tie drony sú, čo môže byť pri tej danej velikosti problém. Ako spomenul Ultramarinus.

  A mať delo neustále zapnuté a strielať "náhodne" na oblohu tiež asi nebude super riešenie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dr. Breedlove
  23:27 13.03.2016

  Pokiaľ by mala nejaká obrana fungovať, stačí projektil railgunu vychýliť. Zastaviť asi nepôjde. Na to by mohol byť systém aktívnej ochrany, nejaký hybrid tankovej a PVO obrany. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokiaľ by mala nejaká obrana fungovať, stačí projektil railgunu vychýliť. Zastaviť asi nepôjde. Na to by mohol byť systém aktívnej ochrany, nejaký hybrid tankovej a PVO obrany. Dostatočne predsunutá akt. obrana by musela proti projektilu vypáliť strelu s trhavinou. Jej výbuch by mohol odkloniť projektil o pár metrov. PVO systémy už vedia páliť po balistických cieľoch s rýchlosťami aj Mach 10.

  Kvôli veľkosti railgunu by jeho nosič nebol príliš agilný a miesto skadiaľ projektily prilietavajú by bolo dobre poznateľné, ďalšie útoky predpovedateľné a obrana
  efektívnejšia. Vyzradený útočník by na seba privolal odvetu. Ďalších výstrelov by už možno veľa nebolo.

  Prvý výstrel by musel byť v čase, keď sú drony už skoro v cieli. Ak by bol ale odklonený, mikrovlnné delo zničí drony a nasleduje plná odveta proti lodi. To všetko, prakticky celý engagement sa odohrá v niekoľko málo sekundách. Bude vedieť útočník efektívne reagovať pri takom krkolomnom vývoji udalostí? O pár sekúnd z lovca korisť. Ak bude hroziť railgun, na každej bránenej pozícii budú nutne nasadené aj PLRS.

  Môže prísť prielom v technológii railgunu, ale tak isto môže prísť aj v inej oblasti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maroš
  23:27 13.03.2016

  - Alebo silné ventilátory ktoré ich odfúknu naspäť:D Myslím si že USA si z nás len strieľa..

  - Alebo silné ventilátory ktoré ich odfúknu naspäť:D Myslím si že USA si z nás len strieľa..

 • Maroš
  23:25 13.03.2016

  No to aby začali Rusi nakupovať vystrelovacie siete :-)

  No to aby začali Rusi nakupovať vystrelovacie siete :-)

 • Dr. Breedlove
  23:15 13.03.2016

  Mikrovlnné delo je určené proti dronom, ktoré článok popisuje. Proti účinku railgunu bude nutné vyvinúť dedikovanú obranu. S railgunom to zatiaľ nie je také horúce, pretože je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mikrovlnné delo je určené proti dronom, ktoré článok popisuje. Proti účinku railgunu bude nutné vyvinúť dedikovanú obranu. S railgunom to zatiaľ nie je také horúce, pretože je obrovský a nemobilný a loď, ktorá by s ním chcela útočiť by sa ako primárny veľký ciel vystavovala hrozbe iných druhov zbraní. Keď loď zakotví pri brehu, nepriateľ nebude pozerať ako páli na jeho obranu..

  Pozemný railgun je súčasnou úrovňou techniky pre bojové nasadenie nerealizovateľný a dlho zostane. Iba že by sa zopakovala história a na koľajniciach by sa premávala "Elektrická Dora II". Veľké, ťažké a výkonné kapacitory, obrovský zdroj energie, citlivosť na podmienky použitia a po každom výstrele teba vymeniť hlaveň, lebo súčasné materiály viac neznesú.
  Skrýt celý příspěvek

 • Roland
  19:21 13.03.2016

  Smerovanie pulzov mikr. dela bude bleskové a bude možné urobiť obrovské množstvo pulzov za sekundu

  napadá mě otázka - jak si EMP zářič poradí s hyperonickým projektilem z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Smerovanie pulzov mikr. dela bude bleskové a bude možné urobiť obrovské množstvo pulzov za sekundu

  napadá mě otázka - jak si EMP zářič poradí s hyperonickým projektilem z elektromagnetického děla?

  myslím, že tyhle drony a mašinky budou fungovat společně jako "tým"

  ale na druhou stranu - řím taky zničili barbaři ... - možná bude větší problém aby někdo vyšší a úžasnej dovolil těm, kteří za něj chtěj bojovat a padnout jejich zbraně použít ... :(
  Skrýt celý příspěvek

 • Dr. Breedlove
  18:01 13.03.2016

  Pulzy aj z mikrovlnky dokážu zapáliť/zničiť aj nevodivé predmety ako papier, porézne materiály,... Kovové vodiče vo forme mriežky, alebo aj inak a chovajú ako VHF antény a napr. v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pulzy aj z mikrovlnky dokážu zapáliť/zničiť aj nevodivé predmety ako papier, porézne materiály,... Kovové vodiče vo forme mriežky, alebo aj inak a chovajú ako VHF antény a napr. v tom videu vidno ako sa napr. kancelárska spinka začne taviť. A to sú len účinky magnetronun z mikrovlnky. Drony po účinku úderov vojenského mikrovlnného dela budú pravdepodobne zoškvarené, bez ohľadu na to aké materiály budú obsahovať. Tá prijatá energia jednoducho nemá kam byť odvedená a znamená, že dron sa upečie vo vzduchu.

  Smerovanie pulzov mikr. dela bude bleskové a bude možné urobiť obrovské množstvo pulzov za sekundu, pretože lúč dela bude formovaný elektronicky. Podobný princíp formovania lúča používa AESA radar. Ak delo dokáže prebleskovať okamžite údery medzi cielmi, je zjavné, že by bolo treba desattisíce dronov na zahltenie prostriedku. Predpoklad, že delo bude strielať pomalšie ako hlavňové prostriedky by si vyžadoval nejaké ozrejmenie.

  Cenovku je zbytočné spomínať, to je ničím nepodložená špekulácia. Určite však postrielané hejná dronov nebudú lacné.

  Zameriavanie bude oveľa jednoduchšie ako hlavňovými PVO, pretože delu stačí pulz smerovať plošný lúč na nejaký výsek a všetky prostriedky v tom priestore budú zničené bez cielenia na konkrétne drony. Pár plošných výstrelov a dá sa ľahko pokryť celý priestor... Ani nie je treba detekovať stealth typy, pretože mikrovlny účinkujúce v tom sektore si ich nájdu aj bez zisťovania radarom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  16:15 13.03.2016

  Pokud jsou drony dělané tak, aby energii výbuchu odvedla konstrukce "ven" z dronu a stroj po vypnutí "zamrzne" ovládací plochy tak aby k cíli doklouzal, může to stačit na vyřazení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud jsou drony dělané tak, aby energii výbuchu odvedla konstrukce "ven" z dronu a stroj po vypnutí "zamrzne" ovládací plochy tak aby k cíli doklouzal, může to stačit na vyřazení jednoho mikrovlnného protivzdušného děla (cena minimálně stovky milionů dolarů) výměnou za pár desítek kusů dronů, jejichž cena za kus je spíš v tisících dolarů.

  Zároveň je možné takové hračce zvýšit em odolnost tím, že do pláště vpletou síť vodičů, fungující jako Faradayova klec "okolo" elektrosoučástek. A ani bych se nedivil, kdyby do těch malejch potvor dokázali narvat obdobu EM granátu. Nemluvě o tom, že letadélko velké jako šiška poličanu s křidélky se EXTRÉMNĚ špatně zaměřuje a případný EMP/mikrovlnný protivzdušný prostředek nemusí střílet tak rychle a spolehlivě, jako kulomet. Tím chci říct, že si dovedu představit, že na objevení a lokalizaci pokročilého PVO prostředku obětují první letku, čímž mohou vypotřebovat energii, nebo přehřát klíčové součástky cíle a dorazit ho až druhou vlnou. Nebo mohou poslat první letku s prostředky elektronického boje, které ukáží pvo celou letku dronů, ačkoliv letí jen jeden. Zatímco pvo střílí falešné cíle, dostane jí z drhé strany útočný ssršáň se zvýšenou stealth vlastností...
  Skrýt celý příspěvek

 • Dr. Breedlove
  15:11 13.03.2016

  Tu je video nejakého samovražedného génia, ktorý namiesto nás zistil ako za chvíľku dopadne batéria mobilného telefónu, keď sa do nej oprú mikrovlny obyčajného domáceho magnetrónu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tu je video nejakého samovražedného génia, ktorý namiesto nás zistil ako za chvíľku dopadne batéria mobilného telefónu, keď sa do nej oprú mikrovlny obyčajného domáceho magnetrónu v redneck úprave:

  Čas 1:53
  https://www.youtube.com/watch?...

  To len na ilustráciu, čo s chemickými batériami dokáže magnetrón vojenskej kategórie a výkonov...
  Skrýt celý příspěvek

 • Dr. Breedlove
  03:43 13.03.2016

  Späť k dronom, lebo v politike by sa dalo ísť oveľa hlbšie a aj do histórie a potom by nezostala nitka suchá...
  Ako sa tieto maličké drony vysporiadajú s účinkami mikrovlnného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Späť k dronom, lebo v politike by sa dalo ísť oveľa hlbšie a aj do histórie a potom by nezostala nitka suchá...
  Ako sa tieto maličké drony vysporiadajú s účinkami mikrovlnného dela s elektronicky smerovaným lúčom? Také delá sa už niekoľko rokov v armádach testujú. Ich nasadenie je iba otázkou toho, či budú potrebné. Mikrovlnné delá vyvinuté viacerými krajinami sú určené primárne na ničenie swarm / overwhelm objektov, ktoré sa nedajú úspešne ničiť klasickými hlavňovými prostriedkami. Ochrana zariadení veľkosti dronu nikdy nebude môcť byť dosť silná, aby odolala výkonnému pozemnému prostriedku. Zničiť elektroniku, chemickú batériu, senzory, sa dá krátkym silným úderom pulzu a takých pulzov dokáže delo generovať obrovské množstvo, hoci aj za sekundu. Zničiť celý roj dronov tak nemusí trvať dlhšie ako okamih. Drony nemusia byť ani konkrétne cielené, pretože pulz môže byť tvarovaný ako plošný a stačí smerovať niekoľko málo pulzov na pokrytie potrebného výseku oblohy. Takéto delá nemôže byť problém inštalovať ako obranný systém akéhokoľvek prostriedku, napr. tanku. Mikrovlnné delo je už dostatočne zvládnutá technológia, aby mala ničivé schopnosti na ciele veľkosti dronov. Cena je tiež relatívne nízka, lebo technológia nevyžaduje ani pokročilé výrobné techniky, ani drahé materiály.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  01:00 13.03.2016

  Až na to, že žijeme ve světě kde je jedno provázané s druhým. Tak černě bych efekt takové zbraně neviděl... Nezapomeňte, že se má používat v rojích, každý ptáček může mít jinou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Až na to, že žijeme ve světě kde je jedno provázané s druhým. Tak černě bych efekt takové zbraně neviděl... Nezapomeňte, že se má používat v rojích, každý ptáček může mít jinou specializovanou "hlavici", dají se navést velmi přesně na bodový cíl - a to i když je v pohybu a dá se použít opakovaně (mluvíme o celém roji, třeba s deseti "granátovými" ptáčky) na slabá místa konstrukce. Anténa radaru, optika senzorů, vnitřek hlavně tanku, zásobníky kanonů, obsluha, podpěry a pilíře konstrukce, kola a pásy vozidel, otevřené poklopy a dveře, hlavice vlastních raket PVO prostředku, prúduchy a větráky zařízení i budov.... Když jich pošleš dost, udělají hodně. Přispěvek zkrácen o reakci na RastiSlava. Admin. 
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  18:37 12.03.2016

  Mezi útokem a obranou je extrémně tenká hranice. Navic je lepší. Chirurgicky přesný útok s minimem ztrát, než slavná obrana, při které múžou umírat Vaši lidé. V drtivé většině ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mezi útokem a obranou je extrémně tenká hranice. Navic je lepší. Chirurgicky přesný útok s minimem ztrát, než slavná obrana, při které múžou umírat Vaši lidé. V drtivé většině případů totiž protistrana dlabe na vedlejší ztráty ještě víc, než ozbrojenci a vedení USA. Navíc preferuji mocenskou podporu statu quo, oproti revoluci, mterá své přednosti stejně skropí krví.
  Skrýt celý příspěvek

 • RastiSlav
  17:26 12.03.2016

  Zase zbran na utok.nanic ine sa to nehodi.

  Zase zbran na utok.nanic ine sa to nehodi.

 • andy2210
  17:12 12.03.2016

  tady se hlavne ukazuje, ze posmesky, ze USA vyviji zbrane vhodne jen proti par rucnikarum a nic proti vyspelemu nepriteli byly plabe. Je to presne naopak a spise se potvrzuje ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tady se hlavne ukazuje, ze posmesky, ze USA vyviji zbrane vhodne jen proti par rucnikarum a nic proti vyspelemu nepriteli byly plabe. Je to presne naopak a spise se potvrzuje ze technologicky naskok oproti jakenukoli nepriteli se diky know how a investovanym prostredkum ne ze nezmensil.. naopak dale zvetsuje. kdyz vezmeme Rusko - to produkuje jiste skvele zbrane.. ale zcela regulerni, odpovidajici soucasnym generacim. USA je ten nositel pokroku. Nejvice viditelny pripad je F-22, letadlo stare jiz temer 20 let ale nikdo na svete nema a po dalsi dekadu mit zarucene nebude nic co by se mu vyrovnalo, pritom prevaha F-22 i proti tem uplne nejmodernejsim letounum ostatnich je naprosto ultimativni.
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  16:02 12.03.2016

  Paráda největší. Tohle je budoucnost! Náhle to zdánlivé americké tápání a přešlapování na místě (žádné nové tanky, žádné nové velké rachejtle, jen samé demonstrátory a podvinné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Paráda největší. Tohle je budoucnost! Náhle to zdánlivé americké tápání a přešlapování na místě (žádné nové tanky, žádné nové velké rachejtle, jen samé demonstrátory a podvinné technologie) zatímco Rusko přezbrojuje a staví Armaty a Kurgaňce a Pancire a Terminatory začíná být srozumitelnější. Paralelně totiž během onoho zdánlivého klidu a oslabování Spojených států běželi projekty, které nyní dostávají velmi reálný tvar. Budoucnost všech těch robotických, autonomních a bezpilotních udělátek se stává přítomností. Málo zdůrazňovaná výhoda těchto řešení je, že se obejdou bez lidské posádky v místě střetu. Malé drony, velké drony, bezpilotní stíhačky 6 generace (možná i páte), robotické lodě, robotické ponorky to vše může operovat mnohem drzeji a agresívněji neb nemusí dbát života vlastní osádky. Proti radaru nepoletí formace strojů s vystresovanými piloty ale houf krámů, kterým je stres cizí. Dnes vyšel článek o robotických ponorkách, které Američané chystají. Opět - ruské dieselektrické ponorky spí někde v bahně u břehů USA, její stále unavenější osádka den co den provádí spoustu monotónních ubíjejících úkonů a jejich ostražitost, kondice a nálada pomalu klesá. A v okolí rejdí desítky stále dobře naladěných robotických ponorek US Navy, které systematicky pročesávají dno, bez ohledu na nutnost spát a odpočívat. A když je ruská ponora odhalí a třeba i potopí? O nic nejde, neměla přece osádku, nikdo nebude plakat a ruská ponorka se stejně prozradila. Nebo naopak us robotická ponorka leži u Ruska a spí opravdu hluboce, vzbudí se až bude potřeba. Žádný vzduch, žádné jídlo, žádný lidský faktor. Navíc mnoho z těch krámů (hlavně ve vzduchu) bude vyzbrojeno lasery, railguny, všechno to bude malé a stelath a budou toho stovky a tisíce. Je to zcela jiná koncepce, která teprv nyní v pomalu se objevující v celistvosti vysvětluje tu lhostejnost k budoucnosti nějaké A-10 a vlastně i F-22 ... všechno bude jinak. Jestli ona nakonec u playstationů, x-boxů a nintend nevyrostla v Americe generace mnohem připravenější na války budoucnosti, než v nějakém táboře specnaz, kde si Ivani rozbíjejí na břiše palicí betonové kvádry.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  11:55 12.03.2016

  co sa tyka RCS u JASSM,treba si uvedomit ze ta strela nema ziadne vyrazne slabiny zvysujuce RCS.. rozmerom je ovela mensia ako napr F22, takze jej RCS bude radovo mensia ako RCS ...
  Zobrazit celý příspěvek

  co sa tyka RCS u JASSM,treba si uvedomit ze ta strela nema ziadne vyrazne slabiny zvysujuce RCS.. rozmerom je ovela mensia ako napr F22, takze jej RCS bude radovo mensia ako RCS priemer u stealth stihaciek. takze ak sa odhaduje RCS u F22 na 0.001m2, JASSM moze byt kludne pod 0.0001m2... v takom pripade, rovno zabudnite na moznost sledovat tu strelu streleckym radiolokatorom, ci nebodaj navadzat na nu nejake riadene strely, ci moznost ostrelovat ju z CIWS.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  11:32 12.03.2016

  Sanityanglel1 - jdete na to moc zhurta. Nebudu se bavit o poslání, o tom nic známo není. Ale JASSM je steatlh střela s velmi nízkým radarovým průřezem (RCS). Klasické střely mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sanityanglel1 - jdete na to moc zhurta. Nebudu se bavit o poslání, o tom nic známo není. Ale JASSM je steatlh střela s velmi nízkým radarovým průřezem (RCS). Klasické střely mají RCS 0,1 m2 - typuji, že JASSM ji budu mít min o řád lepší. Zachytit ji radarem na 100 km je odvážný odhad. Jenže nestačí, aby radar dlouhého dosahu střelu odhalil s přesností +- 500 m, je třeba na JASSM navést raketu země-vzduch, tedy použít zaměřovací radar, který přesně určí polohu střely. Takže zničit JASSM na 100 km je mimo realitu - na tyhle věci jsou údajně dělané systémy jako Pancir, ale ty mají dosah max 20 km (+-) u raket a pár km u kanónu.

  Navíc, bavíme se útoku ne jedné JASSM, ale třeba desítek.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  10:18 12.03.2016

  Za me souhlas s pks, i kdyby to vypoustela JASSM, tak ta strela bude mit mnohonasobne vyssi rychlost k cili. Tudiz odlisit ji od dronu nebude problem. O drony se potom postara ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za me souhlas s pks, i kdyby to vypoustela JASSM, tak ta strela bude mit mnohonasobne vyssi rychlost k cili. Tudiz odlisit ji od dronu nebude problem. O drony se potom postara CIWS. Navic pokud PVO zameri JASSM z dalky rekneme cca 100 km (aby drony mely sanci doklouzat k cili), tak tam ty drony ani nedoleti. Fakt tu koncepci nechapu.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:49 12.03.2016

  pks_ :naco 400 gramov? videl si ake velke su napr DPICM submunition ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pks_ :naco 400 gramov? videl si ake velke su napr DPICM submunition bomblety?

  https://upload.wikimedia.org/w...

  delostrelecky granat raze 155mm ich niesol 48-64 (zalezi podla verzie), kazda z nich mala fragmentacny radius 4m a dokazala prebit pancier 50-100mm hruby...
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  09:12 12.03.2016

  Celá ta koncepce má pár problémů:
  a) pokud to má sypat stíhačka proti PVO, tak se bude muset dost přiblížit (=riziko sestřelu). Počáteční rychlosti stíhačky dron zahodí padáčkem a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celá ta koncepce má pár problémů:
  a) pokud to má sypat stíhačka proti PVO, tak se bude muset dost přiblížit (=riziko sestřelu). Počáteční rychlosti stíhačky dron zahodí padáčkem a potom už může spoléhat jen na energii baterky a výšku, tj. bude muset k cíli doklouzat. Klouzavost bych odhadl na 1:10 - tj. do 100km by mohl doletět z výšky 10km. Tvar určitě není ideální a dal by se zlepšit a klouzavost zvednout - jen nevím, zda by se to potom vešlo do příslušné patrony. Navíc tento dron asi nebude schopen efektivního letu v 10km výšce.

  b) může obsahovat malý koutový odražeč, ale rychlost letu bude prozrazovat, že tohle F-16 není. Jen hloupá obsluha by na to poslala rakety delšího dosahu. Tohle se bude muset likvidovat nějakým CIWS.

  c) mobilní telefon jako základ se asi použít dá (GPS + GSM + kamera + kompas + akcelerometr + baterka + zavirovaný Android :-), osobně bych ale ušetřil na displayi a přidal např. lepší optiku. Jako problematické vidím nabíjení baterek před misí - to se zbrojíř zapotí, než nabije stovky dronů :-)

  d) pokud se do toho dá nějaká nálož typu ruční granát - tak to bude chtít 400-600g zátěže, což se výrazně projeví na letových vlastnostech - motor s tím nepohne a klouzavost spadne. Jako obrana proti takovému útoku by navíc IMHO stačilo včas vysunout trochu tlustší plech.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  07:10 12.03.2016

  podla mna to vypustanim z F16 len testovali a vo finalnej verzii to budu vypustat skor z JASSM

  podla mna to vypustanim z F16 len testovali a vo finalnej verzii to budu vypustat skor z JASSM

 • Safi
  00:38 12.03.2016

  sanityangel1 - já si to představuji například jako dálkový senzor. Letoun před zájmovou (a bráněnou) oblastí vysype roj těchto dronů, které odkloužou k cíli a pošlou o něm údaje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1 - já si to představuji například jako dálkový senzor. Letoun před zájmovou (a bráněnou) oblastí vysype roj těchto dronů, které odkloužou k cíli a pošlou o něm údaje zpět. Případně ozbrojené verze mohou být třeba i naprogramované tak, aby se jich několik uvolnilo automaticky, vždycky když se mateřský letoun dostane do blízkosti aktivní pozice PVO. A i hlavice nebo spíše "hlavička" o velikosti ručního granátu může dost vážně poškodit radar, případně samotné rakety na odpalovacím zařízení (kontejnery obsahující střely nebývají chráněné)....
  Zejména druhá varianta mi přijde docela proveditelná....
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  22:26 11.03.2016

  Nechci byt rejpal, ale fakt nechapu jak presne to ma fungovat proti PVO. F-16 tu kapsli vystreli v jake vzdalenosti ? Napr. 100 km, a to ma jako co? Rusit radar? Nebo navadenou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechci byt rejpal, ale fakt nechapu jak presne to ma fungovat proti PVO. F-16 tu kapsli vystreli v jake vzdalenosti ? Napr. 100 km, a to ma jako co? Rusit radar? Nebo navadenou strelu? Kolik ta F-16 uleti k cili od doby odpaleni kapsle? Tyto drony se urcite nebudou pohybovat stejne rychle jako F16, nebo jakakoliv strela.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:20 11.03.2016

  Charlie - ale sesíťované driny nemusí mít silné vysílačky, pokud budou dělat retranslaci. Ale jinak souhlasím, že velkou slabinou bude možnost rušení. Bude to nejlevnější obrana ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie - ale sesíťované driny nemusí mít silné vysílačky, pokud budou dělat retranslaci. Ale jinak souhlasím, že velkou slabinou bude možnost rušení. Bude to nejlevnější obrana proti nim.
  Ale líbí se mi to, je to smart řešení.
  Jen to trochu směřuje k Terminatorovi. Aby nás tu časem nehonili zdivočené roje dronů.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  20:14 11.03.2016

  Charlie: S7 foti dobre, odporucam pozriet fotky. so svetelnostou 1.8F foti celkom obstojne aj v sere. no kazdopadne... tu nejde o optiku fotaku, silne pochybujem ze by potrebovali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: S7 foti dobre, odporucam pozriet fotky. so svetelnostou 1.8F foti celkom obstojne aj v sere. no kazdopadne... tu nejde o optiku fotaku, silne pochybujem ze by potrebovali tymi dronmi nieco fotit....
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  20:04 11.03.2016

  Vám se zdá kamera v mobilu velká? Nebo jeho dosah?

  Žádnej současnej mobil nefotí nijak skvěle, a je to z jednoho prostého důvodu: optika.

  Máte tam miniaturní, vesměs plastové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vám se zdá kamera v mobilu velká? Nebo jeho dosah?

  Žádnej současnej mobil nefotí nijak skvěle, a je to z jednoho prostého důvodu: optika.

  Máte tam miniaturní, vesměs plastové čočky s velmi malou světelností, takže jakékoliv snímky jen za trochu horších světelných podmínek jsou spíš utopií než realitou. Jistě, to co na mobilu vyfotím na něm taky hezky vypadá - do doby než to dám na monitor a trochu začnu zvětšovat. Snímací čipy jsou další věc, jejich malá velikost spolu s velkým rozlišením znamená spoustu šumu.

  Ne, tím se solidní průzkum na vyšší úrovni dělat nedá.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  18:48 11.03.2016

  len dodam, ze dnesna generacia ARM procesorov je priam stvorena na vojenske aplikacie.. ma obrovsky vykon pri velmi nizskej spotrebe,pricom ani zdaleka nepotrebuju tolko chladenia, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  len dodam, ze dnesna generacia ARM procesorov je priam stvorena na vojenske aplikacie.. ma obrovsky vykon pri velmi nizskej spotrebe,pricom ani zdaleka nepotrebuju tolko chladenia, co je cosi co v minulosti bolo nepredstavitelne...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  18:40 11.03.2016

  Roland: s rusenim to nebude take jednoduche ako si myslis... toto nie je technologia na baze starych doplerovskych radarov ktorym vies zarusit frekvenciu..

  Charlie: ak tam su ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Roland: s rusenim to nebude take jednoduche ako si myslis... toto nie je technologia na baze starych doplerovskych radarov ktorym vies zarusit frekvenciu..

  Charlie: ak tam su suciastky co idu do beznych mobilov, tak rozhodne nepojde o "pidi-kamerku" ci "pidi-vysielacku".. len tak pre predstavu, pozri si ako vyzera vnutro napr Galaxy S7 edge:

  https://www.ifixit.com/Teardow...

  podotykam ze vykon procesora co ma ten telefon v sebe v pohode prekona napr CIP - procesor co pouziva napr F-22 (predsa len, ide o technologiu z 2005..)
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  15:59 11.03.2016

  Tak předně:
  - pokud je to neseno v modulu pro fléry, tak víme přesně rozměry, anóbrž ty jsou standardizované.

  - do takhle malýho letadýlka se toho vměstná velice málo, a když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak předně:
  - pokud je to neseno v modulu pro fléry, tak víme přesně rozměry, anóbrž ty jsou standardizované.

  - do takhle malýho letadýlka se toho vměstná velice málo, a když si odečteme pidibaterku a pidimotorek, tak nám stejně moc placu na užitečné zatížení nezbude.

  Použití jako průzkumná platforma - pidikamerka toho moc neuvidí a pidivysílačka moc daleko nevyšle, takže nám to značně omezuje možnosti. Velikostně to spadá někam do Micro-UAV, které se většinou používají vojáky k průzkumu bojiště "hned za rohem".

  Použití jako rušič - aktivně to s tím malým výkonem moc nezaruší, možná na to plácnout koutový odražeče, aby to simulovalo větší cíl a donutilo PVO plýtvat rakety, což vidím poněkud použitelněji, zejména v souvislosti s použitím na letounech.

  Použití jako útočný prostředek - pasivní navedení na radar, pár gramů TNT... HARM to není, ale když se toho vysype tucet, tak už to obsluze radaru může udělat těžkou hlavu.

  Mno, zřejmě bude větší tlak na zavedení laserových prostředků PVO (ideální zbraň pro potírání těhle blech).
  Skrýt celý příspěvek

 • Roland
  15:43 11.03.2016

  viděl bych problém v tom: "30 těchto věcí, které vytvoří propojenou síť " - propojení se dá zarušit - podle mě by měly mít tyhle věci (samozřejmě podle typu určení) maximální míru ...
  Zobrazit celý příspěvek

  viděl bych problém v tom: "30 těchto věcí, které vytvoří propojenou síť " - propojení se dá zarušit - podle mě by měly mít tyhle věci (samozřejmě podle typu určení) maximální míru autonomie a "pasivnosti" (ideálně 0 vyzařování čehokoli sledovatelného)
  Skrýt celý příspěvek