Nové obří displeje pro F/A-18 Super Hornet

Super Hornet displej
Foto: Nový centrální displej vypadá skutečně impozantně / Boeing

Dobám analogových přístrojů v kokpitech stíhacích letadel již nadobro odzvonilo. Vypadá to však, že pomalu končí i koncept několika menších displejů a vývoj směřuje k jedinému zobrazovacímu modulu. Tedy alespoň podle firmy Boeing, která chce obřími displeji vybavit své stíhací letouny F/A-18 Super Hornet.

Boeing navrhl impozantní obrazovku o velikosti 28×48 cm pro stíhací letadla F/A-18 Super Hornet a F-18G Growler (F/A-18 v úpravě pro radioelektronický boj) amerického námořnictva US Navy, v rámci většího modernizačního balíčku. Kromě nového displeje tak letadla F/A-18 Super Hornet dostanou mimo jiné i nový počítač pro plánování misí (AMC, Advanced mission comupetr) a nové softwarové vybavení.

Modernizační projekt souvisí se zpožďujícím se vývojem námořní verze stíhacích letounu F-35 Lightning II. Nové stíhačky mají v US Navy nahrazovat stroje s kolmým startem AV-8B Harrier II, starší stroje F/A 18 Hornet a právě i část strojů F/A-18 Super Hornet.

Pojďme se ale podívat na samotný „super displej“. Podle konstruktérů z firmy Boeing se bude obrazovka vyznačovat mimořádnou odolností. I v případě, že dojde k proražení displeje ostrým předmětem, nemá být narušena jeho zobrazovací funkce.

Super Hornet displej Foto: Grafické značky dalších letounů, včetně dosahu zbraní budou předkládáný v jasných grafických symbolech / Boeing

Plocha obrazovky může být rozdělena na šest malých oken, s nimiž může pilot pomoci prstu libovolně pohybovat. Smyslem konstrukce obřího displeje je však především přehledně zobrazovat trojrozměrnou taktickou situaci v okolí letadla. Pilotovi budou předkládaný v grafické podobě nejen informace o poloze dalších letadel, tvaru terénu, ale i o dosahu svých i nepřátelských zbraní.

Pilotům budou všechny informace předkládaný v jasných grafických symbolech. Nepřátelská letadla budou mít počítačovou podobu, odpovídající reálné předloze. Pilot tak okamžitě zjistí, s jakým protivníkem má tu čest. Smyslem je zlepšit povědomí pilotů o taktické situaci kolem letounu, což hraje zásadní roli ve vzdušných soubojích, ale i v jakékoliv jiné bojové misi.

Podle konstruktérů není problém ani to, že piloti budou mít nasazeny rukavice. S největší pravděpodobnosti však budou muset být konečky rukavic speciálně upraveny, pro preciznější ovládání displeje.

Kdy se prvních modernizovaných Super Hornetů a Growlerů dočkáme? První modernizované stroje, vybavené mimo jiné obřími displeji, budou k dispozici už v roce 2015.

Zdroj: Flight Global

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: F-35B Lightning II přistává na letadlové lodi

Pár dní nazpátek se udál významný milník v programu nového lehkého stíhače F-35 Lightning II. Verze ...

VIDEO: Testování stíhačky F-35 Lightning II úspěšné pokračuje

Výroba a vývoj stíhačky F-35 Lightning II úspěšné pokračuje. Právě před pár dny Pentagon uzavřel ...

Japonsko oficiálně oznámilo záměr nakoupit stíhačky F-35

Japonsko oficiálně oznámilo nákup 42 amerických stíhaček F-35A Lightning II v  hodnotě 80 mld korun. ...

Velká Británie obdržela první sériový F-35B

Na konci července obdržela Velká Británie první ze tří objednaných víceúčelových letounů s krátkým ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Josef
  08:47 24.09.2012

  Hackni si svoji F/A-18...

  Hackni si svoji F/A-18...

 • Jirka
  19:26 22.09.2012

  Hodně příjemné pracovní prostředí, co se týče F 35 některé prototypy mají dva bezrámečkové dotykové displaye každý 10x8 palců, přijde mi to výhodnější, buďto pracují ve společném ...Zobrazit celý příspěvek

  Hodně příjemné pracovní prostředí, co se týče F 35 některé prototypy mají dva bezrámečkové dotykové displaye každý 10x8 palců, přijde mi to výhodnější, buďto pracují ve společném zobrazovaní a nebo každý sám, při poruše jednoho je tu pořád další navíc.Skrýt celý příspěvek

 • Ondřej Lacina
  18:32 22.09.2012

  asdf: Nene, není.. Tenhle displej je větší a řekl bych že i lepší a pokročilejší.

  asdf: Nene, není.. Tenhle displej je větší a řekl bych že i lepší a pokročilejší.

 • asdf
  13:39 22.09.2012

  neni to stejnej display jako v F-35 ?

  neni to stejnej display jako v F-35 ?

 • Nabroleon
  13:38 22.09.2012

  To jo.... :DDD

  To jo.... :DDD

 • Jakub
  13:07 22.09.2012

  Uz se tesim na prvni snimky pilotu, jak se pri vycviku divaji na serialy... :)

  Uz se tesim na prvni snimky pilotu, jak se pri vycviku divaji na serialy... :)

Načítám diskuzi...