Nové stíhací letouny a PVO pro švýcarské letectvo

Švýcarský Northrop F-5E Tiger II / Schweizer Luftwaffe

Švýcarská federální rada 8. listopadu pověřila Ministerstvo obrany, civilní ochrany a sportu výběrem 30 až 40 nových stíhacích letounů, které nahradí stárnoucí flotilu strojů Boeing F/A-18C/D Hornet a Northrop F-5E Tiger II. Modernizací projdou pravděpodobně i pozemní prvky švýcarské protivzdušné obrany (PVO).

Ministerstvo obrany dostalo za úkol oslovit evropský Airbus (Eurofighter Typhoon), americký Boeing (F/A-18E/F), Lockheed Martin (F-35), francouzský Dassault (Rafale) a švédský Saab (JAS-39E Gripen).

Celková hodnota kontraktu nepřesáhne osm miliard dolarů (175 miliard Kč). Na základě doporučení panelu expertů, kterým bylo v roce 2016 zadáno vypracování několika různých variant, bude do nových letadel investováno šest miliard dolarů (131 miliard Kč) a do PVO zhruba dvě miliardy dolarů (44 miliardy Kč).

Detaily o modernizaci švýcarské PVO zatím nejsou k dispozici, ale výsledkem by měla být vícevrstvá PVO s pokrytím 45 tisíc kilometrů čtverečních. Vzhledem k realtivně nízkému rozpočtu se dají ale očekávat spíše nákupy levnějších raketových systémů PVO, jako je například norský NASAMS.

Stávající elementy pozemní PVO v podobě britských raket země-vzduch Rapier, amerického přenosného raketového kompletu Stinger a domácího 35mm dvojkanónu Oerlikon GDF budou zachovány.

Rozhodnutí o výběru konkrétních letounů vláda učiní v roce 2020 a o dva roky později o nákupu rozhodne parlament. V případě schválení vítěz dodá první letouny v roce 2025 a v roce 2030 mají všechny nové švýcarské stíhačky dosáhnout plné operační připravenosti (FOC).

Časový harmonogram však může narazit na “neprostupnou” zeď švýcarské přímé demokracie. A nebylo by to poprvé…

Švýcarsko náhradu za své stárnoucí F-18 a F-5 nehledá poprvé. První pokus vláda odstartovala v roce 2008 a kandidáti byli téměř stejní jako nyní – F/A-18 E/F, Rafale, Eurofighter a JAS-39E Gripen. O tři roky později v 2011 švýcarská vláda oznámila, že vítězem tendru se stal švédský Saab .

Vše potvrdil i parlament, ale rozhodnutí mělo řadu politických oponentů a poté, co se podařilo nasbírat sto tisíc podpisů, bylo o pořízení 22 Gripenů podle zákona vyhlášeno celostátní referendum, ve kterém nákup odmítlo 53,4 % voličů.


Švýcarské F/A-18 v akci nad Alpami.

Hodnota tehdejšího kontraktu byla 3,5 miliardy dolarů (76 miliardy Kč) a součástí mělo být i přesunutí výroby některých komponentů Gripenů do Švýcarska. Celkově měly švýcarské firmy získat zakázky v hodnotě 450 milionů dolarů.

Odpůrci nákupu argumentovali vysokými provozními náklady, které se do konce životnosti strojů mohou vyšplhat až na 11 miliard dolarů. Podle studie vyhotovené IHS Jane´s však Gripeny patří mezi ty nejlevnější stroje, co se letových hodin týče. Jedna letová hodina jednomotorového JAS-39 vyjde na 4700 dolarů. Dvoumotorové F/A-18E/F, Rafale, Eurofighter jsou za hranicí 10 tisíc dolarů a hodina F-35 stojí dokonce 30 000 dolarů.

Výměna současných stárnoucích letadel však již nepočká. První stíhací letouny Northrop F-5E Tiger II začalo švýcarské letectvo dostávat v roce 1976 a z původních více než sta strojů je dnes operačních pouze 26, z toho jedenáct je využíváno akrobatickou letkou. Jejich životnost skončí na začátku 20. let.

Stroje Boeing F/A-18C/D Hornet byly dodávány od roku 1996 a Švýcaři jich nyní provozují 30. V roce 2025 vyprší jejich životnost pět tisíc letových hodin, ale švýcarské letectvo investuje 500 milionů dolarů do prodloužení životnosti na šest tisíc letových hodin, aby se překlenulo časové období, než budou dodány nové stroje.

Zatím je těžké předvídat, který stroj bude nakonec vybrán, ale vzhledem k předchozímu vítězství Saabu je dost pravděpodobné, že nebe nad Švýcarskem budou v roce 2030 chránit právě Gripeny. Kromě nízkých nákladů na údržbu hraje roli i prostý fakt, že hlavní misí švýcarského letectva, vzhledem k bezpečné geografické (geopolitické) pozici Švýcarska, jsou vzdušné patroly (air-policing), nahánění ztracených cessen nebo doprovod vládních delegací.

Zdroj: Defense World

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelské drony Hermes 900 pro švýcarské letectvo

Švýcarské ministerstvo obrany pro své letectvo nakoupí izraelská bezpilotní letadla Hermes 900 MALE ...

Druhé kolo: Švýcarsko hledá náhradu za stíhačky F-5

Švýcarsko v roce 2017 spustí nové výběrové řízení na nákup stíhacích letadel. Předchozí akvizici ...

Trápení u konce? Rakousko ukončuje provoz stíhaček Eurofighter

Rakouské letectvo v roce 2020, tedy po 13 letech provozu, vyřadí všech 15 stíhaček Eurofighter ...

Německo chce stíhačky F-35 Lightning II

Německé letectvo plánuje generační výměnu své flotily bojových letadel Panavia Tornado. Podle ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • KOLT
  12:57 17.11.2017

  Trener, možná chtěli dvoumotoráky. Nebo prostě Boeing líp mazal :-)

  Trener, možná chtěli dvoumotoráky. Nebo prostě Boeing líp mazal :-)

 • Trener
  11:35 17.11.2017

  Ty Hornety jsou pěkně obratný v malých rychlostech, vidím tam manévry jak u ruských současníků. F-16 asi bude lepší ve vyšších rychlostech. Hornety má v Evropě jen Švýcarsko, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ty Hornety jsou pěkně obratný v malých rychlostech, vidím tam manévry jak u ruských současníků. F-16 asi bude lepší ve vyšších rychlostech. Hornety má v Evropě jen Švýcarsko, Finsko a Španělsko, zajímalo by mě, proč tam neuspěla veleúspěšná F-16?Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:58 16.11.2017

  ...no ale zase vidět F-35 na Axalpu... :)

  ...no ale zase vidět F-35 na Axalpu... :)

 • flanker.jirka
  16:01 16.11.2017

  RaSe: FA 50 má integrovánu i chytrou protizemní výzbroj, má palubní kanon. Radar z Izraele. Nosnot se uvádí 4500 kg, což je obdobná hodnota jako pro Gripen C/D., aby to v původní ...Zobrazit celý příspěvek

  RaSe: FA 50 má integrovánu i chytrou protizemní výzbroj, má palubní kanon. Radar z Izraele. Nosnot se uvádí 4500 kg, což je obdobná hodnota jako pro Gripen C/D., aby to v původní verzi nebylo kompatibilnější s NATO standardy než Gripen.
  ...šoupnout avioniku z L 159 do takového draku, tak máte také mašinu na airpolicing.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:09 16.11.2017

  Clanek+Rase: +1

  Clanek+Rase: +1

 • Refael
  08:52 16.11.2017

  Osobne si myslim, ze pro Svycarsko je dvoumotorovy letoun bezpecnejsi kvuli slozitym klimat.podminkam(casto patroluje na Alpami), kde pripadne vysazeni motoru u jednomot.letadla ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobne si myslim, ze pro Svycarsko je dvoumotorovy letoun bezpecnejsi kvuli slozitym klimat.podminkam(casto patroluje na Alpami), kde pripadne vysazeni motoru u jednomot.letadla muze byt pro pilota fatalni.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:23 16.11.2017

  flanker.jirka: Jasně, myslel jsem KAI T-50 Golden Eagle, specifické verze jsem už nerozlišoval .) myslím, že bitevní verze by byla dostatečnou náhradou za F-5E, jen by to chtělo ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka:
  Jasně, myslel jsem KAI T-50 Golden Eagle, specifické verze jsem už nerozlišoval .)
  myslím, že bitevní verze by byla dostatečnou náhradou za F-5E, jen by to chtělo i nějaký plnohodnotný letoun. Pro potřeby švýcarů by ale myslím stačily i jen mašiny od korejců, přeci jen to není velký stát a je obklopený přátelskými státy (navíc nemají potřebu posílat letouny ke spojencům na air-policing). Grippen by pro ně byl ideální, ale když je na občany moc drahý, tak alternativ opravdu moc není.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  07:41 16.11.2017

  Vzdy me pobavi kdyz my jdeme nekoho jineho poucovat o tom jak se dela demokracie a co je a co neni cesta do pekel. My, co jsme tu meli demokracii vsehovsudy pulstoleti, my co jsme ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzdy me pobavi kdyz my jdeme nekoho jineho poucovat o tom jak se dela demokracie a co je a co neni cesta do pekel. My, co jsme tu meli demokracii vsehovsudy pulstoleti, my co jsme si zvolili komunisty, my, co mame na hrade klauna ktery si ustavu ohyba jak se mu zrovna zachce a nejsme schopni ho k dodrzovani ustavy primet, my, chceme poucovat svycara?
  Nenapada me moc vyspelejsich demokracii, navic staletimi overenych. Taky me nenapada vic statu, ktere by se tak umne vyhli vojnam (zvlaste na kontinentu jakym evropa je) jako SWI.
  Vratil bych se nohama na zem a uznal, ze ikdyz prima demokracie ma sve uskali, ona "demokracie" v nasem podani nema tech uskali o nic mene a soudit ciste podle vysledku muzeme SWI jen zavidet.Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  06:25 16.11.2017

  opravte mě, ale ve které zemi se kupují zbraně, nebo zobecněji cokoli trochu větší velikosti, aby o tom rozhodovali odborníci? Všude je to tak, že o tom rozhodují politici. A že ...Zobrazit celý příspěvek

  opravte mě, ale ve které zemi se kupují zbraně, nebo zobecněji cokoli trochu větší velikosti, aby o tom rozhodovali odborníci?

  Všude je to tak, že o tom rozhodují politici. A že jsou politiici skuteční odborníci je vidět třeba na našem herci :)

  Ano, co žijí z daní, se hodí popadnout daně a říci, že o nich musí rozhodovat oni, protože jsou odborníci a ty ovce dole ničemu nerozumí, takže mají držet hubu a krok.

  Stojím si za tím, že lidé jsou schopni se stejně tak kvalifikovaně rozhodovat, pokud dostanou kvalitní informace. A pokud informace pro rozhodování nedokážete připravit pro referendum, jak je připravíte pro méně politiků, kteří jsou stejní odborníci, jako občané, ale s mnohem "temnějšími" vazbami?

  Takže stále platí okřídlené "kdo chce, hledá cestu, kdo nechce, hledá důvody"Skrýt celý příspěvek

 • akuwiydze
  05:27 16.11.2017

  Kaufen Sie echte Pässe, Lizenzen (rekinnajj@gmail.com) SSN, Geburtsurkunden, Scheidung Karten, Heiratsurkunden, IELTS und TOEFL, ESOL Fahr skype ..... rekinna.jj WatsApp ...Zobrazit celý příspěvek

  Kaufen Sie echte Pässe, Lizenzen (rekinnajj@gmail.com) SSN, Geburtsurkunden, Scheidung Karten, Heiratsurkunden, IELTS und TOEFL, ESOL Fahr

  skype ..... rekinna.jj
  WatsApp ============= +447537185103
  Wir sind die besten Hersteller von qualitativ hochwertigen echten Daten basierte Echt registriert / Dwarf Pässe, Führerscheine, Personalausweise und andere Dokumente der Staatsbürgerschaft.
  Kaufen Sie Qualität, datengesteuerte, registriert maschinenlesbarer, scanbare Führerscheine, Identifikationsnummern, Reisepässe und Staatsbürgerschaft Dokumente.
  Kaufen Sie echte Pässe, Führerscheine, Personalausweise, Visa, grüne Karten die US mit gefälschtem Geld.

  Wir sind ein echtes, hochwertiger gefälschten Dokumente mit den besten Herstellern.

  Kaufen Sie gefälschten Pässe britischen (UK) Verkauf kanadische diplomatische gefälschte Ausweise Online Vereinigte Staaten von Amerika (USA) gefälschter ID-Karte Führerschein Verkauf.

  Training Zertifikate echten grüne Karte, GCSE, A-level, Hochschulzeugnisse, GMAT, MCAT und LSAT Prüfungen Zertifikate und Kreditkarten, Schulabschluss, Ausbildung und gibt einen neuen Namen, in der Regierung Datenbanksystem registriert zu kaufen.

  Legitime Dienstleistungen:
  . REGISTRIERT Britani PAß.
  .REGISZTÁLT Kanadischer Paß.
  FRESH .REGISZTRÁLT PAß.
  .REGISZTRÁLT amerikanischen Pass.
  .REGISZTÁLT US-Pass.
  .REGISZTRÁLT Fahrausweis zu den Ländern der Europäischen Union von.

  Wir bieten einen Service, der Ihnen Ihre Ziele erreichen helfen, können wir Ihnen helfen:
  • Die Real Regierung Personalausweis einer anderen Person (neuer Name)
  • Neue Sozialversicherungsnummer (die SSA nachprüfbare)
  • Die neue Identität überprüft und Sparkonten.
  • Kreditkarten
  • Umzug
  • Pässe, Diplomatenpässe, Reisepässe Zeitung.
  • Produktion und Akquisition neuer Ausweispapiere.

  • Wir haben auch eine Arbeitserlaubnis und Kontoauszüge wir machen und Ländern wie Dubai, den USA, Kanada, Großbritannien, China, Peru, Brasilien, Südafrika, Dänemark, Schweden, Norwegen, Frankreich, usw.

  • Touristen- und Geschäftsvisum Dienstleistungen für alle 50 Staaten und alle Nationalitäten auf der ganzen Welt

  • Taiwan und China qualitativ hochwertiges Falschgeld in allen Währungen, gefälschte Konten, gefälschte US-Währung auf 20 Dollar, 50 Dollar und 100 Dollar, qualitativ hochwertiges Falschgeld zu verkaufen.

  • Sie interessieren sich für ECHTE REALE QUALITÄT BANKNOTEN Käufe von Euro, Dollar und Pfund? Sicherheit getönte magnetische Tinte, Wasserzeichen, Sicherheitsstreifen und tollpróbával mit Geräten überbrücken. Hunderte von „Farbwechsel-Tinte“ verfügen über eine erweiterte Funktion, das Geld verändert farbige Erscheinungsbild gewährleistet, wenn einschließlich Intaglio gehalten sind auch verschiedene Winkel.

  • Eine gefälschten Banknoten US-Banknoten: Neuester Entwurf 1, 5, 10, 20, 100 Dollars $ Dollar New Design „Supernote“ hamisítványok.A über Funktionen, um die US-Währung für ein bestimmtes taktiles Gefühl mit, und nur selten ein gefälschten finden Qualitätsstandard Konten, können Sie nur diese álomminoséget hier erreichen, was Sie einen Milliardär Millionär macht.

  • Coaching Dienstleistungen ....

  Selbst ein Experte Einzelbediener oder Maschine diktieren nicht die von uns angebotenen Dokumente falsch zu sein, weil das Dokument nicht von der Regierung freigegeben ist!

  Alle Anfragen;
  Eingetragene und nicht eingetragene USA, Kanada Dokumente: rekinnajj@gmail.com
  Registriert und nicht registriert in Großbritannien, in Europa, Asien, Afrika, Australien Dokumente: rekinnajj@gmail.com

  Echte Counterfeit (Taiwan und China die erste Klasse) unter der folgenden Adresse:

  skype ..... rekinna.jj

  E-Mail-:::::::: rekinnajj@gmail.com
  WatsApp ============= +447537185103
  E-Mail Fragen und Kommentare.

  Wir freuen uns auf Ihre Anfragen und frühen Eingang der ersten Bestellung zu erhalten!

  Wenn Sie möchten, um mehr Informationen zu erhalten und Ihre Bestellung bestellen, besuchen Sie die E-Mail unser Team. Kaufen Sie gefälschten Pass,
  Falscher Pass, Reisepass, Personalausweis, Karten, UK, Verkauf, online, kanadischer, britischer, Verkauf, neuer, Fälschung,
  Bogus, Amerikaner, United, States, USA, USA, Italien, Malaysia, Australien, Dokumente, Identitätsauthentifizierung,
  Führerschein, Führerschein, Exekutive, Residenz, SSN, Identifikation, frei, Identitätsdiebstahl, falsche Nachrichten, Tarnung,
  Anonym, privat, sicher, Reise, Terrorismus, internationaler, Offshore-Banking, Identifikation, fahrer ist, zu lizenzieren, sofort,
  Online, Verkauf, billig, Großhandel, neue Identität, die zweite Staatsbürgerschaft, Identität, Identifikation, gefälschte Dokumente,Skrýt celý příspěvek

 • akuwiydze
  05:26 16.11.2017

  Buy Quality Real Driving license(aroshrovira@gmail.com)ID Cards, Passports, Diplomas, Visas, fake Dollar / Euro IELTS Get your stay and enjoy opportunities to work in foreign ...Zobrazit celý příspěvek

  Buy Quality Real Driving license(aroshrovira@gmail.com)ID Cards, Passports, Diplomas, Visas, fake Dollar / Euro IELTS

  Get your stay and enjoy opportunities to work in foreign countries including; Canada, United States of America, Australia, England, Britain, Germany, Kuwait, United Arab Emirates, Scotland, Switzerland etc ... the list is so long ...
  Get your real / fake, signed certificates and diplomas very cheap and within a very short space of time ...
  We are the best & only prime manufacturer of genuine, authentic, high, quality, basic and complex citizenship documents, (Any document you think of), registered and many more!
  Please!!! Please!!! Hurry!!! Hurry!!! NOW!!! NOW!!! DO NO WASTE TIME TO PLACE YOUR ORDER!!!

  WhatsApp: =====> +447537185103
  Skype: =====> rekinna.jj
  E-mail: =====> aroshrovira@gmail.com

  We strictly offer high quality ORIGINAL and FAKE passports, driver licenses, ID cards, stamps, visas, work permits, diplomas, birth certificates, marriage certificates, death certificates, green cards, cards, Bank receipts, and a variety of other documents to a wide range of countries, including; United States of America, Australia, Belgium, Brazil, Canada, Finland, France, Germany, Israel, Thailand, France Mexico, Netherlands, South Africa, Spain, Italy, United Kingdom, Switzerland, Scotland, Japan, China, etc! This list is not complete!
  Our team has years of experience in manufacturing high quality real / fake, recorded / registered citizenship / official documents!
  We use high-tech equipment and high-quality materials for the production of your documents... We also have underground workers in Immigration Offices, Embassies worldwide, who guarantee, assure and affirm the Silent, Discreet and smooth operation of our line of business ... Our documents circulate all over the world and globe.

  WhatsApp: =====> +447537185103
  Skype: =====> rekinna.jj
  E-mail: =====> aroshrovira@gmail.com

  • Driving license
  • ID cards
  • Passports (United States, Canada, Australia, Switzerland, Europe, Asia... etc)
  • Diplomas
  • VISAS
  • Stamps
  • Credit cards
  • Bio metric passports
  • Passports
  • Green cards
  • Permanent residence card (PR)
  • Construction and obtaining identification documents
  • Coaching services available
  • Work permits
  • Birth certificates
  • Marriage certificates
  • High School Diplomas
  • High quality fake dollar/Euro bills
  • Private Banking and offshore
  • Visa to USA, Canada, Asian countries, Australia, Switzerland, Europe and a variety of other countries

  WhatsApp: =====> +447537185103
  Skype: =====> rekinna.jj
  E-mail: =====> aroshrovira@gmail.com

  Don't dare to miss this GOLDEN OPPORTUNITY!!!Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  00:22 16.11.2017

  ..... ještě dodám, že argumenty, na základě kterých se lidé budou rozhodovat nemusí být vůbec pravdivé, křiklounům, kterým méně důvtipní( též patří mezi nás) věří je celá spousta a ...Zobrazit celý příspěvek

  ..... ještě dodám, že argumenty, na základě kterých se lidé budou rozhodovat nemusí být vůbec pravdivé, křiklounům, kterým méně důvtipní( též patří mezi nás) věří je celá spousta a těm tím propůjčíme moc. Zkrátka jednoduchá řešení nejsou a nebyla nikdy dobrá.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  00:10 16.11.2017

  @Argonaut.CZ Právě třeba proto, co jsem uvedl. Jak chcete po celé populaci, aby rozuměla tak úzké specializaci, jako je armádní potřeba. Snad nechcete detinské argumenty, ...Zobrazit celý příspěvek

  @Argonaut.CZ
  Právě třeba proto, co jsem uvedl.
  Jak chcete po celé populaci, aby rozuměla tak úzké specializaci, jako je armádní potřeba. Snad nechcete detinské argumenty, kterých bych našel nekonečně mnoho.
  Referendum je skutečně cesta do pekel.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:28 15.11.2017

  RaSe: z toho co píšete by vyhovoval pouze T 50, předpokládám, že máte na mysli korejský FA 50? :-D a ne rusáka K airpolicingu potřebujete supersonic, když se podíváte na hodnoty ...Zobrazit celý příspěvek

  RaSe: z toho co píšete by vyhovoval pouze T 50, předpokládám, že máte na mysli korejský FA 50? :-D a ne rusáka
  K airpolicingu potřebujete supersonic, když se podíváte na hodnoty rychlostí dopravních letadel a Alcy nebo Scorpiona, tak zjistíte, že podzvukový letoun je na nic.
  Na radaru uvidí akorát, jak mu Airbus ulítne :-D (berte v potaz i to, že maximální rychlosti bojových letadel většinou najdete v podobě bez podvěšených nádrží a zbraní)
  Gripen je nejlepší variantou, postačoval by jim u ve verzi C/D aby nemuseli utrácet za drahý E/F.
  T-50 je srovnatelný s Gripenem C, ale jak by na tom byli s logistikou? Používá se jen v Asii.Skrýt celý příspěvek

 • Cami
  21:23 15.11.2017

  Obávám se, že při propracovanosti a vysoké míře účinnosti desinformačních kampaní vedené zejména v elektronických médiích, se display pilot Hptm. Rossier, (autor té nádherné ukázky ...Zobrazit celý příspěvek

  Obávám se, že při propracovanosti a vysoké míře účinnosti desinformačních kampaní vedené zejména v elektronických médiích, se display pilot Hptm. Rossier, (autor té nádherné ukázky z videa) nakonec přeškolí zpátky na Pilatus, protože jeho spoluobčané nakonec nevyberou nic a desinformační kampaň tím splní svůj účel - Švýcarsko bez nadzvukového letectva.Skrýt celý příspěvek

 • petr.svetr
  19:30 15.11.2017

  re:Argonaut.CZ pokud si dobře pamatuji to první referendum(kde vyhrál gripen) tak se řešila náhrada stíhaček pro jejich značné opotřebení- mikro trhliny v křídlech nebo něco ...Zobrazit celý příspěvek

  re:Argonaut.CZ

  pokud si dobře pamatuji to první referendum(kde vyhrál gripen) tak se řešila náhrada stíhaček pro jejich značné opotřebení- mikro trhliny v křídlech nebo něco podobného-nedaří se mi to najít.
  Nyní budou muset dát 500mega za prodloužení životnosti.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:28 15.11.2017

  Rase:
  :-) Scorpion a Hawk spomínajú aj autori tohoto článku:
  https://www.defenseindustrydai...

  Rase:
  :-) Scorpion a Hawk spomínajú aj autori tohoto článku:
  https://www.defenseindustrydai...

 • petr.svetr
  19:25 15.11.2017

  re:MÍŠA, naprostý souhlas. Tento případ přesně ukazuje, kde má přímá demokracie slabé místo.O tom zda chtějí občané Švýcarska nadzvukové letectvo jasně říkají ,že chtějí a když se ...Zobrazit celý příspěvek

  re:MÍŠA, naprostý souhlas.
  Tento případ přesně ukazuje, kde má přímá demokracie slabé místo.O tom zda chtějí občané Švýcarska nadzvukové letectvo jasně říkají ,že chtějí a když se vybere ta (zcela určitě nejlevnější nabídka) tak se to odmítne s tím,že i ta je moc drahá (ostatně občan chce vždy to nejlevnější).
  Když si potom sečteme cenu těch referend (nyní to již bude druhé) a těch "reklam" ve kterých vysvětlují občanům proč je potřebují a co umí ,tak to bude taky něco stát.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:46 15.11.2017

  Vybírají ze špatného chlívečku, měli by se spíš dívat na Scorpion, M-346, T-50, Alca a podobná nenáročná letadla :D

  Vybírají ze špatného chlívečku, měli by se spíš dívat na Scorpion, M-346, T-50, Alca a podobná nenáročná letadla :D

 • Argonaut.CZ
  18:25 15.11.2017

  Proč by lidi neměli rozhodovat o tom, co se s jejich daněmi děje? Bylo to jenom o argumentech a nepřesvědčily dost lidí. Je docela pravděpodobné, že další výběr bude modernější a ...Zobrazit celý příspěvek

  Proč by lidi neměli rozhodovat o tom, co se s jejich daněmi děje? Bylo to jenom o argumentech a nepřesvědčily dost lidí. Je docela pravděpodobné, že další výběr bude modernější a levnější letadlo. Dále, jak bylo uvedeno, Hornety mají dost služby před sebou.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2