Řehka: Nové technologie je třeba používat a pracovat s riziky, které přinášejí

Řehka: Nové technologie je třeba používat a pracovat s riziky, které přinášejí
Karel Řehka (2022) / Latvijas armija (Zvětšit)

Nové technologie je potřeba využívat a zároveň pracovat s riziky, které přinášejí, řekl dnes na konferenci o kyberbezpečnosti IS2 náčelník generálního štábu armády Karel Řehka. Je podle něj normální, že technologie přinášejí rizika a otevírají dveře hrozbám. Zároveň je podle něj potřeba bezpečnostní rizika minimalizovat, pracovat s nimi a přizpůsobit se.

Digitalizace je dnes podle Řehky základem všeho, vytváří příležitosti i zranitelnosti. Technologie jsou důležité a přelomové i ve vojenství, vývoj obrany závisí i na vývoji technologií, poznamenal šéf armády. Podobně jako měl na válčení vliv rozvoj železnice či telegrafu, dnes společnost podle Řehky zažívá stejný milník. "Ten, kdo to uchopí rychleji a správně, kdo to dokáže správně aplikovat, získá obrovskou výhodu nejen ve vojenství, ale i v ekonomice a ve všem ostatním," řekl.

Jak česká společnost reaguje na aktuální situaci, kdy je v Evropě válka, podle Řehky rozhoduje o tom, v jakém světě bude žít. "Rýsuje se tady nová bezpečnostní architektura," řekl. Ze situace by si podle něj Česko mělo odnést lekci o nebezpečnosti strategických závislostí. Nejde přitom jen o energetiku, ale i o IT nebo bezpečnost dodavatelských řetězců.

Řehka doplnil, že budování funkční obrany je celospolečenskou věcí, vidět to podle něj lze například na provázanosti obranných plánů s civilní kritickou infrastrukturou a fungováním státních institucí. "Je potřeba si uvědomit, že hrozbám se musíme bránit jako celá společnost, musíme spolupracovat," uvedl. Jestli bude společnost prosperující, je podle něj závislé na tom, zda bude bezpečná. "Je potřeba posilovat odolnost a spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem," dodal Řehka. Ani jeden sektor podle něj věc nevyřeší sám.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Řehka po jednání armádních špiček V4: V důležitých věcech najdeme vždy shodu

V důležitých věcech v rámci V4 najdou nejvyšší armádní představitelé Maďarska, Polska, Slovenska a ...

PREMIUM Řehka bude dnes v Praze jednat s velitelem vzdušných sil NATO Heckerem

O modernizačních projektech české armády i jejím zapojení do kolektivní obrany Severoatlantické ...

PREMIUM Bartosiak: Amatéři řeší hodnoty, profesionálové rovnováhu sil, Část 2.

Mediálně velice vlivný polský odborník na geopolitiku Jacek Bartosiak opět vystoupil v pořadu ...

PREMIUM Stoltenberg: Použití zbraní na území Ruska by nezatáhlo NATO do války

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.