Nové ukrajinské bojové vozidlo pěchoty BTR-4MV1

BTR-4MV1; větší foto / Ukroboronprom 

Na vojenské výstavě Arms and Security 2017 v Kijevě ukrajinská firma Ukroboronprom představila nové kolové bojové vozidlo pěchoty BTR-4MV1. Konstrukce vozidla vznikla v Charkovské konstrukční kanceláři Alexandra A. Morozova (ChKBM).

BTR-4MV1 vychází z ukrajinského kolového bojového vozidla BTR-4. První prototyp BTR-4 opustil výrobní linku v roce 2008 a vozidlo bylo zařazeno do služby ukrajinské armády v roce 2011. BTR-4 slouží mimo jiné v armádách Thajska, Iráku, Nigérie a Indonésie.

Problémem BTR-4 však byla od počátku nízká kvalita výroby, zejména svařovaných částí. Například Irák v roce 2014 objednal 420 BTR-4, avšak kvůli nízké kvalitě převzal pouze 88 vozidel. Nízká spolehlivost trápila i původní pohonnou jednotku – dvoutaktní tříválec, který vznikl na bázi pětiválců a šestiválců používaných v tancích T-64, T-80UD a Oplot.

Nový BTR-4MV1 je údajně zcela přepracován a pohání jej německý turbodiesel. První zmínky o novém vozidle se objevily v roce 2013, kdy byl představen model BTR-4MV.

Na první pohled se BTR-4MV1 liší od svého předchůdce absenci velkých předních a bočních pancéřových oken kabiny a bočních dveří. Vozidlo BTR-4MV1 získalo více sešikmený přední pancíř s klasickými pozorovacími periskopy – absence dveří a oken nenarušuje pevnostní celistvost korby a zvyšuje celkovou balistickou i protiminovou ochranu.

BTR-4MV1 je vybaveno sklopnou zadní rampou, která zásadním způsobem urychluje nastupování a vystupování výsadku. Pro nouzové případy jsou v rampě umístěny dveře.

Podle tiskové zprávy Ukroboronprom základní pancéřová ochrana dosahuje úrovně 3 podle alianční normy STANAG 4569 (7,62×54R z 30 m) a přední pancíř úrovně “3+” (12,7×99 mm ze 30 m). Přední část a boky vozidla lze vybavit panceřovými pláty poskytující ochranu až proti munici ráže 25 mm (úroveň 5). Korbu lze osadit i přídavným reaktivním pancířem. BTR-4 bez přidávaného pancíře dosahuje úroveň 2 podle STANAG 4569.

Posílená byla protiminová ochrana a posádka získala antišokové sedačky. Úroveň protiminové ochrany BTR-4MV1 však není známa.

Hmotnost BTR-4MV1 je 24 t až 25 t, což je o dvě až tři tuny více, než v případě BTR-4. Vozidlo pohání německý turbodiesel Deutz BF6M1015CP o výkonu 331 kW (450 koní). Točivý moment motoru se přenáší na kola přes americkou automatickou převodovku Allison.


BTR-4MV1; větší foto / Ukroboronprom

Maximální rychlost je 110 km/h a rychlost plavby 10 km/h. Kvůli větší hmotnosti bylo posíleno zavěšení kol.

Vozidlo je standardně vybaveno zbraňovým modulem M-7 "Parus". BМ-7 Parus obsahuje 30mm automatický kanón ZTM-1, kulomet KТ-7,62 ráže 7,62 mm, 30mm granátomet KBА-117 a dvě ukrajinské PTŘS Barrier s doletem 5000 m. V případě zájmu lze vozidlo osadit dalšími ukrajinskými věžovými komplety (Grom, BM-3 Šturm a Bau-23×2) nebo komplety zahraničních výrobců.

Zásoba munice BM-7 Prus je obvykle 360 ​​ks pro 30mm automatický kanón, 150 granátů pro granátomet a 2000 ks munice pro kulomet ráže 7,62 mm.


Ukrajinské zbraně ve Washingtonu

V současné době probíhají firemní testy a další výzkumné práce s cílem zdokonalit spolehlivost a užitné vlastnosti vozidla. BTR-4MV1 je samozřejmě určen jak pro ukrajinskou armádu, tak pro zahraniční zákazníky. Zda má však ukrajinská armáda o BTR-4MV1 zájem, není známo.

Dodejme, že ukrajinský zbrojní průmysl se nyní snaží intenzivně navázat spolupráci se západními firmami a vyrábět zbraně podle aliančních norem. Firma Ukroboronprom, ukrajinská ambasáda a vrcholní představitelé ukrajinské armády se proto mimo jiné zúčastnili letošního zasedání Asociace armády Spojených států AUSA 2017 (Association of the United States Army 2017).

Ukroboronprom přímo ve Washingtonu vystavil původní verzi BTR-4, dálkově ovládané bojové vozidlo Fantom-2 a další zbraně.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dočká se Ukrajina amerických zbraní?

Od anexe Krymu a vypuknutí konfliktu na východní Ukrajině v roce 2014 Spojené státy Kyjev ...

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...

700 miliard dolarů pro Pentagon a zbraně pro Ukrajinu

Americký Senát (horní komora Kongresu) v pondělí večer drtivou většinou (89 ku 9) schválil svůj ...

Samohybný minomet Pandur II 8×8 – přání, skutečnost a filozofie zbraní

Zbraň není pouhá neživá „kupa techniky“ s obmyšlenými takticko-technickými vlastnostmi. Má svoji ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  18:37 09.12.2017

  No, na Patriu sa to ešte asi nechytá, ale od vozidiel ako BTR-87, Varan či Saur to vyzerá o dosť schopnejšie. Možno aj Lazara, ktorý je síce deklarovane odolnejší, no nevie plávať ...Zobrazit celý příspěvek

  No, na Patriu sa to ešte asi nechytá, ale od vozidiel ako BTR-87, Varan či Saur to vyzerá o dosť schopnejšie. Možno aj Lazara, ktorý je síce deklarovane odolnejší, no nevie plávať a má v korbe vyrezanú hromadu okienok. Každopádne bude v tejto cenovo/kvalitatívnej kategórii ešte zaujímavý rumunský Agillis.Skrýt celý příspěvek

 • Jilex
  16:35 09.12.2017

  Bojové vozidlo pěchoty BTR-4MV1 dokončilo tovární zkoušky. Výrobce dal najevo, že vozidlo nyní splňuje všechny standardy NATO. Maximální rychlost stroje na silnici je 110km/h. ...Zobrazit celý příspěvek

  Bojové vozidlo pěchoty BTR-4MV1 dokončilo tovární zkoušky. Výrobce dal najevo, že vozidlo nyní splňuje všechny standardy NATO. Maximální rychlost stroje na silnici je 110km/h. Kromě toho byla zachována možnost plavby rychlostí až 10 km / h. Video:
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Jilex
  21:22 13.10.2017

  Nová verze BTR-4MV1 má být příští rok zařazena do výzbroje UA armády, uvedl to v rozhovoru ministr Poltorak. Podle mluvčího výrobce jsou schopni vyrobit příští rok asi 50 ks ...Zobrazit celý příspěvek

  Nová verze BTR-4MV1 má být příští rok zařazena do výzbroje UA armády, uvedl to v rozhovoru ministr Poltorak. Podle mluvčího výrobce jsou schopni vyrobit příští rok asi 50 ks transportérů. Jinak transportér má i nový systém řízení palby s vysoce citlivým termálním zobrazovačem, který je schopen detekovat cíle ve vzdálenosti cca 5 km. To umožňuje, aby posádka BTR-4MV1 zničila nepřítele při maximálním dosahu zbraně v noci a za nepříznivých klimatických podmínek. Instalován je také nový laserový dálkoměr ukrajinské výroby.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  14:35 13.10.2017

  Pare dni temu ichniejszy wice mon poleciał za korupcje a zdjecia naszego z wice ukrainy na ost wystawie ,zniknęły z netu ...taka ciekawostka

  Pare dni temu ichniejszy wice mon poleciał za korupcje a zdjecia naszego z wice ukrainy na ost wystawie ,zniknęły z netu ...taka ciekawostka

 • Lukas
  11:08 13.10.2017

  Ja bym się nie zachwycał. (Nie jeden projekt już pokazali) W Ukraińskim przemyśle afera i afera Teraz okazuje się ze Motor - Sicz kupili Chińczycy, którzy w tajemnicy wywozili ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja bym się nie zachwycał. (Nie jeden projekt już pokazali)
  W Ukraińskim przemyśle afera i afera

  Teraz okazuje się ze Motor - Sicz kupili Chińczycy, którzy w tajemnicy wywozili dokumentacje i sprzęt! z Ukrainy

  Kijów ma "pretensje" do PL że podobno ktoś w PL kupował węgiel z Dombasu.
  Natomiast nikt nie chce powiedzieć dlaczego sprzedane ex-polskie BRDM sprzedane na Ukrainę trafiły do Sudanu. (Z resztą nie tylko BRDM z ukraińskich magazynów "znikło" dużo sprżetu)
  Takich afer jest wiele i to wszystko pokazuje jedno - tam nikt nie panuje nad niczym...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  08:54 13.10.2017

  semtam ... Uvidíme .... v Thajsku tiež brali Rusi ako hotovú vec, že ďaľšie dodávky Oplotov nahradí T-90 ... a nakoniec to bol čínsky VT-4 ... Ukrajinci však majú dosť toho ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam ...

  Uvidíme .... v Thajsku tiež brali Rusi ako hotovú vec, že ďaľšie dodávky Oplotov nahradí T-90 ... a nakoniec to bol čínsky VT-4 ...

  Ukrajinci však majú dosť toho čo ponúknuť a ich export je o záujme zákazníkov a nie o podpore pre získanie politického vplyvu ako to je často v prípade bohatších krajín ako USA, Ruska či Číny ... na to Ukrajinci nemajú.

  lorgarius

  Výpredaj zásob zo studenej vojny je stále veľkým % i u ruských či bieloruských firiem, nie len špecialitou ukrajincou. To isté platí i pre naše dve krajiny.

  Čo sa týka exportu, tak ten pôjde rýchlo hore ... výroba sa zvyšuje, len kapacity posledné dva roky pohltili domáce potreby a často doma skončili i pripravené exportné dodávky.

  Čo sa týka kvality, tak tá je predmetom otvorenej kritiky i ukrajinskej armády, takže to objektívne nebude silná stránka ukrajinského obranného priemyslu. Ale zas priznanie problému je prvou podmienkou jeho riešenia. A určite to nie je problém všetkých firiem, lebo i Rusi odoberajú stále ukrajinské motory pre exportné dodávky a časť komponentov i pre seba, a majú problém ich nahradiť.

  A napr. vývoj An-132 je síce len skôr evolúcia, ako revolúcia, ale o takom tempe vývoja s úspešným výsledkom môžu snívať nie len v Rusku ....ale i na západe. Takže "prvé lastovičky" určite sú ... už len musia Ukrajinci "potiahnuť" kvalitu i v ostatných segmentoch svojho vojenského priemyslu.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  07:45 13.10.2017

  dusan S tou Indonésií bych si až tak jistý nebyl. Od stejného zdroje jen o měsíc ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  S tou Indonésií bych si až tak jistý nebyl. Od stejného zdroje jen o měsíc starší

  http://www.janes.com/article/6...

  Je dosti možné, že od nákupu odstoupí a ponechají si jen 5 BTR-4. BTR-4 to v Indonésii nemá vůbec jisté. Ale to asi víte, když jste hledal BTR-4 v Indonésii...Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  07:39 13.10.2017

  dusan, sice sa konsoliduje ale zrejme nedozenie pozicie z 90tych rokov kedy sa myslim Ukraina nachadzala v prvej 5 vyvozcov ybrani. Zrejme sposobene vypredajom techniky ktora ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan, sice sa konsoliduje ale zrejme nedozenie pozicie z 90tych rokov kedy sa myslim Ukraina nachadzala v prvej 5 vyvozcov ybrani. Zrejme sposobene vypredajom techniky ktora ostala na ukrajine po rozpade sojuzu.

  ale k btr-4, napriek problemom s kvalitou, som niekde cital ze iracke btrka sa ukazali v pri nasadeni v dobrom svetle.iracania si najme pochvalovali palebnu silu, ked mohli islamistov na tactikaloch spolahlivo nicit na znacnu vzdialenost.. bohuzial pri druhej, alebo tretej dodavke dostali hrdzave, nedozvarane nepodarky a ukrajinska technika ma pokazane meno.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  00:56 13.10.2017

  fenri Vec pohľadu .... ruský "úspech" s vývozom veľkého množstva drahých a výkonných zbraní do Venezuely za ruské exportné úvery, ktoré dnes nedokáže Maduro splácať, si fakt ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Vec pohľadu .... ruský "úspech" s vývozom veľkého množstva drahých a výkonných zbraní do Venezuely za ruské exportné úvery, ktoré dnes nedokáže Maduro splácať, si fakt nemôžu Ukrajinci dovoliť : ) ....

  Napriek všetkému sa ukrajinský export zbraní konsoliduje a narastá .... a za nerobme s ich zákazníkov blbcov čo nevedia čo kupujú. Samozrejme, že Ukrajina nie je zrovna symbolom high-tech zbraní, ale napr. v obchode s takým Pakistanom či Čínou sa im momentálne vcelku darí ....

  Isto, že nájdeme xy-prúserov, ale to, že export stúpa je jasným signálom, že idú hore ....

  Mimochodom ... keby sme sa pozreli čo vyvážeme my ... tak Ukrajinci sú na tom ešte dobre .... u nás to je naozaj zväčšej časti len export vyradených zbraní z našich či susedných armád, zväčša len prebalených v našich firmách.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  00:38 13.10.2017

  dusan: ono také trošku záleří na tom, kam, s jakými nároky zákazníka, s jakou přidanou hodnotou a s jakou opakovatelností zakázky vyvážíte.... A v těchto ohledech to žádná ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan: ono také trošku záleří na tom, kam, s jakými nároky zákazníka, s jakou přidanou hodnotou a s jakou opakovatelností zakázky vyvážíte.... A v těchto ohledech to žádná hitparáda není...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  00:31 13.10.2017

  ferni Južný Sudán možno nie ... Indonézia áno ...Zobrazit celý příspěvek

  ferni

  Južný Sudán možno nie ... Indonézia áno ....

  https://archive.is/20170530233...

  Vzhľadom na to, že Ukrajina patrí, napriek všetkému, do prvej desiatky exportérov zbraní, tak myslím, že máte s jerrym zbytočné starosti ....Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  00:17 13.10.2017

  Jerry: no sice už to nechce ani Jižní Sudán, na druhou stranu bych neupíral UA alespoň teoreticky pokrok v kvalitě a know-how. Sice bych nechtěl investovat miliardy svých oveček ...Zobrazit celý příspěvek

  Jerry: no sice už to nechce ani Jižní Sudán, na druhou stranu bych neupíral UA alespoň teoreticky pokrok v kvalitě a know-how. Sice bych nechtěl investovat miliardy svých oveček do zodpovězení otázky, zda se Oleksandr naučil svary odrbávat méně, než předloni, na druhou stranu věřím, že nějaký progres kvality by se u UA produkce mohl dít...Skrýt celý příspěvek

 • jerry
  21:54 12.10.2017

  Ukrajina a její šunty jako komu to chtějí prodat...

  Ukrajina a její šunty jako komu to chtějí prodat...

 • dusan
  17:48 12.10.2017
 • Ultramarinus
  17:40 12.10.2017

  Mě by docela zajímalo, jestli ta žlutá potvora v pozadí poslední fotky článku, je ten Fantom a čím vším je to vlastně vyzbrojený. Vypadá to jako autonomní věž s kanónem a blok ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě by docela zajímalo, jestli ta žlutá potvora v pozadí poslední fotky článku, je ten Fantom a čím vším je to vlastně vyzbrojený. Vypadá to jako autonomní věž s kanónem a blok raket, nebo něco exotičtějšího vzadu...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...