Nové verze polských tanků Leopard 2

-
14. 9. 2021
-
12 komentářů
-
Jan Grohmann
Na výstavě MSPO 2021 polská firma „Bumar“ představila dále modernizovaný model tanku Leopard 2PL M1. Polská WZM (Wojskowe Zaklady Motoryzacyjne) zase dorazila s vylepšeným tankem Leopard 2A5. Obě firmy provádějí prototypové modernizace polských Leopardů 2 na základě rámcových smluv z roku 2017.
Leopardy 2PL M1/M2
Firma Bumar (Zaklady Mechaniczne Bumar-Labedy) na základě několika smluv polské armádě postupně dodá 142 tanků Leopard 2PL. Tanky převezme 1. varšavská brigáda (1 WBPanc) a 10. obrněná jízdní brigáda (10 BKPanc). Armáda má prozatím 18 těchto tanků, do konce roku získá dalších šest.
Tankům Leopard 2PL ale chybí některé klíčové moderní technologie, zejména nové komunikační prostředky – tanky stále používají staré a snadno rušitelé německé radiostanice SEM 80/90 z 80. let minulého století. Leopardy 2PL tak čeká další upgrade na verzi Leopard 2PL M1 a později, konečně i se zástavbou moderních radiostanic, na verzi Leopard 2PL M2.
Bumar na základě poptávky polské armády již vyvinul prototyp Leopard 2PL M1, který byl představen na výstavě. O projektu Leopard 2PL jsme již podrobně psali, takže si uvedeme jen vylepšení „M1“ verze.
Leopard 2PL M1 je vybaven aktivním chlazením elektroniky ovládání věže a stabilizace kanonu EWNA (elektrische Waffennachführanlagen). Tank musí pracovat od -35° do +50°C (ve stínu), a pokud stojí na přímém slunci, mohou se neventilované vnitřní prostory tanku vyhřát i na větší teploty. Proto je nutné elektroniku pasivně i aktivně chladit.
Verze „M1“ rovněž zvládá „studený start“ hlavního motoru v bojových podmínkách – nedojde tak k poklesu napětí, k vypnutí elektroniky tanku a následně k jejímu dlouhému restartu. Dalším vylepšením je umístění hasicího systému do prostoru 17kW pomocné energetické jednotky (APU) a přidání další zásuvky pro nabíjení baterií tanku.
Leopard 2PL M1; větší foto / Foto: Jan Grohmann
Velitel má nově možnost automaticky natáčet optoelektronický senzor PERI R17 A3L4CP na šestou a 12 hodinu vzhledem k ose trupu tanku (bez ohledu na natočení věže). Západní tanky tuto schopnost používají jako taktický prvek ústupu z palebné pozice čelem k nepříteli při rychlém couvání. A protože řidič má v lepším případě jen couvací kameru, potřebuje s naváděním pomoc od velitele. Funkci lze použít i k rychlé kontrole situace za tankem bez nutnosti vysunutí se z tanku.
Leopard 2PL M1 je také připraven pro instalaci infračerveného zářiče Thermal-Beacon systému vlastní-cizí. Zářič se používá jako identifikační zařízení u vojáků i vozidel.
Mezi další vylepšení patří možnost výběru prvního nebo posledního odrazu paprsku laserového dálkoměru – pokud laserový dálkoměr detekuje více odrazů a neví, jaký má vzít jako platný pro určení vzdálenosti cíle, pak si střelec zvolí první nebo poslední odraz paprsku.
Pokud je například před cílem překážka (strom, porost atd.), a existuje riziko odrazu laseru od této překážky, pak střelec volí poslední odraz. Pokud je naopak vidět jen malá část cíle (věž) a laserový dálkoměr detekuje více odrazů, je možné, že laserový paprsek pokračuje a odráží se od překážky za cílem – střelec tedy volí první odraz. Je to běžná technologie v tancích Abrams.
Finální verze Leopard 2PL M2 získá mimo jiné kulomety UKM-2000 (z důvodů, které jsou popsány níže), tolik potřebné moderní komunikační prostředky a systémy řízení boje (BMS). Podoba a vybavení verze Leopard 2PL M2 ale ještě nejsou ukotveny.
Vylepšený Leopard 2A5 dostal 3D maskovací síť od polské firmy Lubawa; větší foto / Foto: Jan Grohmann
Leopard 2A5
WZM z Poznaně má oprávnění provádět servis a repase tanků Leopard 2A4 a Leopard 2A54, včetně motorů MTU MB 573 Ka-501 a převodovek Renk HSWL 354. Současně vyrábí některé tankové díly.
WZM na MSPO 2021 dovezla repasovaný a lehce modernizovaný tank Leopard 2A5. Velitel má k dispozici vlastní otočný senzor PERI-R17A2 a střelec zaměřovač EMES-15A2. Oba senzory používají polskou termovizní kameru KLW-1 Asteria. Nové pozorovací a zaměřovací přístroje výrazně rozšiřují rozsah detekce a identifikace cílů oproti původním přístrojům, jejichž technologie spadá do 80. let minulého století.
Z věže tanku byly odstraněny kulomety MG3 a MG3A1, a to z velmi prozaického důvodu – Němci pro tyto kulomety již nevyrábějí náhradní díly. Bundeswehr proto již přešel na kulomety MG5. Výroba MG3 ve světě běží, ale náhradní díly je nutné dovážet až z Pákistánu, který vyrábí tyto zbraně na základě licence. To přirozeně komplikuje dodavatelský řetězec. WZM tak v tanku použila polské kulomety UKM-2000 od firmy ZMT (Zaklady Mechaniczne Tarnów).
Představený tank je současně připraven pro instalaci dálkově ovládaného bojového modulu s kulometem nebo granátometem. Upravený Leopard 2A5 dostal od polské firmy PCO také nové monitory a couvací kamery.
WZM podle vlastních slov dokáže, v případě zájmu polské armády, na tank umístit nový kanon Rh120 ráže 120 mm (délka 55 ráží), včetně možnosti střelby programovatelnou municí. Poznaňský závod slibuje také vylepšení pancéřování a zvýšení výkonu pohonné jednotky.
Foto: Informační tabule tanků Leopard 2PL M1 a Leopard 2A5; větší foto, větší foto / Foto: Jan Grohmann
O osudu projektů Leopard 2PL M1/M2 a Leopard 2A5 se ještě nerozhodlo. Nejdříve je každopádně nutné dokončit projekt Leopard 2PL, což ale nebude tak rychlé. Hlavní smlouva projektu byla podepsána na konci roku 2015. Modernizace původně 128 strojů měla stát 2,4 miliardy zlotých. Do dnešního dne bylo uzavřeno pět příloh smlouvy, které již pokrývají 142 tanků (všechny polské Leopardy 2A4) a cena se zvýšila na 3,3 miliardy zlotých (18,4 miliardy Kč). Původně se předpokládalo, že práce skončí v roce 2020. Nynější oficiální datum je rok 2023, ale otevřeně se mluví až o roku 2025. Teprve poté bude možné začít s dalšími fázemi modernizace Leopardů 2PL a Leopardů 2A5.
Paradoxně polská armáda zřejmě dostane dříve všechny tanky M1A2C Abrams, než Leopardy 2PL.
V každém případě potřeby polské armády po moderních tancích a bojových vozidlech pěchoty (BVP) (kolové i pásové) jsou enormní. Polská armáda reorganizuje, buduje a vyzbrojuje všechny své čtyři divize – v každé divizi jsou tři brigády, v každé brigádě tři prapory. Celkově má tedy polské pozemní vojsko 36 praporů. Z toho počtu je 13 tankových praporů (754 tanků), 15 mechanizovaných praporů s pásovými BVP (870 BVP) a osm praporů s kolovými BVP (464 BVP).
Počty ale nejsou oficiální, protože polské ministerstvo obrany přesnou strukturu pozemních sil již šest let utajuje. Navíc brigády nově stavěné 18. divize mají mít snad čtyři prapory a ve výstavbě je údajně další brigáda – z toho mimo jiné plynou spekulace o potřebě zformovat až 20 mechanizovaných praporů s BVP Borsuk.
Zdroj: Konflikty
Související články
Další modernizované tanky Leopard 2PL pro polskou armádu
Polská armáda získá navíc dalších 14 vylepšených tanků Leopard 2PL. Dodatek v hodnotě 300 milionů ...
-
06.08.2018
-
74 komentářů
-
Jan Grohmann
Americký tank M1A2C Abrams s aktivní ochranou Trophy a přídavným pancířem
Na internetu se objevila fotografie nejnovější verze amerického tanku M1A2 Abrams. Modernizovaný ...
-
26.02.2019
-
89 komentářů
-
Jan Grohmann
Polský tank Leopard 2PL: Hlavní soupeř ruského T-90M má zpoždění
Polská modernizace tanků Leopard 2A4 na verzi Leopard 2PL se stále zpožďuje. Tanky Leopard 2PL ...
-
27.04.2020
-
114 komentářů
-
Jan Grohmann
250 amerických tanků M1A2C Abrams pro polskou armádu
Podle polského portálu Gazeta.pl Varšava hodlá nakoupit 250 amerických tanků M1A2C Abrams (M1A2 ...
-
12.07.2021
-
103 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Zdá se, že šetřili na nesprávném místě, ale možná se pletu. Zajímavé by bylo srovnání ceny za celou tu legraci vs. maďarský nákup fungl nové, nejmodernější techniky L2A7. Rovněž by ...Zobrazit celý příspěvek
Zdá se, že šetřili na nesprávném místě, ale možná se pletu. Zajímavé by bylo srovnání ceny za celou tu legraci vs. maďarský nákup fungl nové, nejmodernější techniky L2A7. Rovněž by bylo zajímavé zjistit, jestli byl potenciál na stavbu výrobní linky L2A7 v Polsku, mohli produkovat tanky pro sebe a okolní státy jak Baťa cvičky.Skrýt celý příspěvek
Myslím si, že potenciál, že ti Nemecko odovzdá linku svojích najpredávanejších a najnovších tankov je rovná 0. Prečo by to robilo? Čo by z toho malo? Reálne to vidno aj na týchto ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím si, že potenciál, že ti Nemecko odovzdá linku svojích najpredávanejších a najnovších tankov je rovná 0.
Prečo by to robilo?
Čo by z toho malo?
Reálne to vidno aj na týchto 2PL upgradoch - všetko príde na radu dosť postupne, bude to drahšie a drahšie a tie tanky sa dostali do nikdy nekončiace ho kolotoča upgradov..
Preto siahli po Abramsov - tie dostanú day one v skoro plnke..Skrýt celý příspěvekVšak nové Leopardy se vyrábějí už akorát ve Španělsku a Řecku (pro Katar a Maďarsko). Z Německa se už akorát dovážejí komponenty (dělo, pohon, elektronika atd.).
Však nové Leopardy se vyrábějí už akorát ve Španělsku a Řecku (pro Katar a Maďarsko). Z Německa se už akorát dovážejí komponenty (dělo, pohon, elektronika atd.).
Polsko šáhlo po Abramsech protože si potřebovali koupit podporu USA a potřebujou ty tanky co nejrychlejc. To je 90% z důvodu, proč se rozhodli tak, jak se rozhodli.
Polsko šáhlo po Abramsech protože si potřebovali koupit podporu USA a potřebujou ty tanky co nejrychlejc. To je 90% z důvodu, proč se rozhodli tak, jak se rozhodli.
to je sice možné pochopit, ale oni začali s Leopardy v roce 2012, uběhlo bezmála 10let a ta linka už mohla nové Leopardy sekat. Takto mají opravdu pestrou směs tanků a jejich ...Zobrazit celý příspěvek
to je sice možné pochopit, ale oni začali s Leopardy v roce 2012, uběhlo bezmála 10let a ta linka už mohla nové Leopardy sekat. Takto mají opravdu pestrou směs tanků a jejich verzí, přitom staré L2A4 nejdou úplně modernizovat na A7.Skrýt celý příspěvek
Wszystko fajnie tylko w 2012 wojsko nawet nie wiedziało że dostanie A5.
Nie mówiąc już o Abramsach...
W 2012 wydaliśmy ok. 1,8 % GDP - 2/3 tego co w tym roku...Wszystko fajnie tylko w 2012 wojsko nawet nie wiedziało że dostanie A5.
Nie mówiąc już o Abramsach...
W 2012 wydaliśmy ok. 1,8 % GDP - 2/3 tego co w tym roku...
Cenu upgradu leo2 řešili cca před rokem ve VB. I s nákupem vycházela lehce levněji než pořízení 2A7+. To už brali v potaz, že stroje vhodné pro modernizaci jsou dražší a v horším ...Zobrazit celý příspěvek
Cenu upgradu leo2 řešili cca před rokem ve VB. I s nákupem vycházela lehce levněji než pořízení 2A7+. To už brali v potaz, že stroje vhodné pro modernizaci jsou dražší a v horším stavu.
Cena u Německých 2a6 vycházela někde na 2,5mil EURO, za 2a5 to bylo nějak kolem 5ti a 2a4 šplhala k 7,5mil.
No a Polsko ty tanky získalo prakticky za hubičku. Jim se jejich pořízení rozhodně vyplatilo. To, jak přistoupili k modernizaci ve vlastní režii už je věc jiná. Němečtí výrobci nemusí znovu vymýšlet kolo a jen montují odzkoušené vybavení.Skrýt celý příspěvekTedy je reálně lepší jít Maďarskou cestou a koupit fungl nový Leopard. Delší životnost atd.
Tedy je reálně lepší jít Maďarskou cestou a koupit fungl nový Leopard. Delší životnost atd.
Jo, to smysl dává. I tak si ale Britové dělali průzkum na základě modernizace Bundeswehru. Ono když i Němci překopávají 2a4 v podstatě za cenu 2a7, tak dodávky nových kusů nemůžou ...Zobrazit celý příspěvek
Jo, to smysl dává. I tak si ale Britové dělali průzkum na základě modernizace Bundeswehru. Ono když i Němci překopávají 2a4 v podstatě za cenu 2a7, tak dodávky nových kusů nemůžou být v moc velkých počtech.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...