Nově zvolená proevropská prezidentka Moldavska dráždí Moskvu

Nově zvolená proevropská prezidentka Moldavska dráždí Moskvu
Maia Sandu / ec.europa.eu (Zvětšit)

Vítězkou moldavských prezidentských voleb, které se konaly v listopadu letošního roku, je proevropsky orientovaná absolventka Harvardu a bývalá ekonomka Světové banky Maia Sanduová. S jejím nástupem do funkce se očekávají hluboké reformy a také naplnění touhy podstatné části obyvatelstva Moldávie stát se členskou zemí Evropské unie.

Moldavsko si zvolilo novou prezidentku. Liberálka Maia Sanduová může skutečně přinést osvěžení do dosavadních vztahů mezi Moldavskem a Evropskou unií. Na druhou stranu se Moldavsko v posledních letech orientovalo zejména na Rusko, a je tedy nepravděpodobné, že samotné zvolení Sanduové bude v tomto ohledu znamenat zásadní obrat.

V postsovětském prostoru se objevila další země, která by se definitivně ráda rozloučila s neradostnou minulostí a zamířila na západ. První politický vůdce, se kterým nově zvolená prezidentka Moldavska hovořila o budoucím proevropském směřování své země, nebyl ruský prezident Putin, jak tomu bývalo dřív, ale rumunský kolega a soused, prezident Klaus Iohannis.

Maia Sanduová vyzvala „všechny dobré lidi v Moldavsku“, aby se sjednotili a společně začali budovat „evropskou zemi bez korupce a oligarchů“. Tato její vize byla pro většinu Moldavanů přitažlivější než přátelství na věčné časy s Ruskem, reprezentované dosavadní moldavskou hlavou státu Igorem Dodonem. Podle veřejně dostupných informací přijali v Rusku výsledek soupeření dvou zahraničněpolitických směrů se znepokojením. Ve skutečnosti ale nyní skupiny poradců v Kremlu řeší, jak udržet Moldavsko v rodině satelitů Ruské federace.


První moldavská prezidentka Maia Sandu

Výzva k jednání o odchodu ruských vojsk z Podněstří

Nově zvolená prezidentka Moldávie, která se těší pověsti proevropské reformátorky, porazila v listopadových volbách svého socialistického soupeře Dodona (57,7 % vs. 42,3 %). Po svém zvolení slíbila reformy a pokrok na cestě do EU, ale hned popudila Kreml svými výroky, že hodlá zahájit rozhovory s Moskvou o odchodu ruských vojsk z Podněstří.

Tuto oblast od počátku 90. let minulého století ovládají separatisté podporovaní Ruskem. Dosavadní prezident Dodon, kterému 23. prosince letošního roku vyprší mandát, udržoval velmi úzké vztahy s Ruskou federací a byl pokládán za favorita Vladimíra Putina. Pravomoci moldavského prezidenta jsou však dost omezené a značně větší váhu má pozice předsedy vlády. U vlády je nyní proruská Strana socialistů Moldavské republiky (PSRM), jejíhož dosavadního prezidenta Igora Dodona Sanduová porazila.

Prezidentka sice nemůže sama parlament rozpustit a vyhlásit nové volby, které jsou aktuálně plánovány na rok 2023, jejich dřívější konání ale vyloučit nelze. I kdyby se po následujících volbách podařilo sestavit vládu liberální Straně akce a solidarity (PAS), jejíž předsedkyní je právě Sanduová, nejspíše by se musela opřít o hlasy stran ovládaných oligarchy či samotného PSRM.

Sanduová se o podporu PSRM opírala již v roce 2019, kdy se dostala do čela vládního kabinetu. Ten se ale posléze rozpadl kvůli neshodám, týkajících se jmenování generálního prokurátora. I za předpokladu, že by se koalici pod vedením PAS podařilo upevnit vládu práva v zemi, účinně bojovat s korupcí a nastolit dlouhodobý proevropský kurz, členství v EU by Moldavsko nemělo ani zdaleka jisté. Mnohem hůře překonatelnou překážku mohou představovat autonomní oblasti Gagauzie a především nikým neuznaný stát Podněstří.


Podle Sandu chtějí Moldavané nové parlamentí volby

V případě této oblasti se jedná o multietnický proruský region, kde podle posledního sčítání z roku 2015 tvoří zhruba třetinu obyvatel Rusové, třetinu Moldavané a necelou třetinu pak Ukrajinci. Od vyhlášení nezávislosti Podněstří na Moldavsku v roce 1991 a následné války s centrální vládou proběhlo mnoho pokusů podněsterský konflikt vyřešit. Všechny však skončily neúspěchem.

Pokud by Moldavsko chtělo vstoupit do Evropské unie, tak by EU trvala na trvalém urovnání tohoto konfliktu. V současné době se však nezdá, že obě strany mohou najít společnou řeč. Podněsterským oligarchům nezávislost vyhovuje, pro Moldavsko je však nepřijatelné ji uznat a trvá maximálně na autonomii pro Podněstří.

Jakousi střední cestu představuje vytvoření federace složené z Podněstří, Gagauzie a zbytkového Moldavska. Tato varianta je však pro Moldavsko v současnosti nepřijatelná, navíc by byla problematická i z hlediska prospektu členství v EU. V současné době mají Gagauzie a Podněstří z pohledu moldavského práva autonomii, federalizace však jejich pozici posílí. Poté mohou výrazně ovlivňovat politiku celé země, a to i přesto, že tvoří poměrně malou část obyvatelstva. Silnou roli hraje v Podněstří Rusko, které oblast výrazně dotuje a nacházejí se zde i jednotky ruské armády. Ač podněstersko-ruské vztahy nebyly vždy ideální, Rusko má zájem na pokračující existenci Podněstří. Dokud zůstane Podněstří de facto nezávislé, bude pro Moldavsko nemožné vstoupit do Evropské unie.


Od 1. prosince na moldavském ministerstvu obrany působí jako poradkyně americká vojenská expertka Karen Bonaby. Vlevo americký vlevyslanec Dereck J. Hogan při uvádění expertky. Zpráva vyvolala v Rusku velkou vlnu nevole. / army.md

Zamrzlé konflikty představují pro Rusko velké finanční náklady           

Pro současný vývoj situace v postsovětském prostoru představuje jednoznačně jednu z nejvýznamnějších otázek to, jak se v budoucnosti vyvinou zdejší dlouhodobě zamrzlé konflikty a důležitý je také další posun v situaci na Krymu a ve válce na Ukrajině.

Jana Daďová ve své bakalářské práci Rusko jako aktér konfliktu v Podněstří (FSS MU v Brně, 2015) dále uvádí, že právě válka na Ukrajině má v sobě podle mnoha komentátorů potenciál zamrznutí, tj. přeměny v další území s nevyjasněným statusem a trvající hrozbou ozbrojených bojů pod výrazným vlivem Ruské federace, která zde zároveň může uplatnit podobné nástroje jako v Podněstří.

Další scénáře nejsou podle Daďové o mnoho pozitivnější, když naopak zmiňují prohloubení ukrajinské krize, zesílení bojů a úmyslné ,,rozmrazení“  konfliktu v Podněstří. Samotné rozmrazení se však zdá nepravděpodobné už z toho důvodu, že kromě výrazného nárůstu napětí v regionu může vést i k situaci, kdy by se Rumunsko, tj. jako členský stát NATO i EU, přidalo na stranu Moldavska, čímž se pro Rusko vynoří hrozba uplatnění článku 5 Severoatlantické smlouvy.  

Dalším faktorem je však také skutečnost, že Rusko stojí podpora těchto regionů velké množství zdrojů a další vývoj tak bude nutně provázán i s ruskou ekonomickou a finanční situací, která s přispěním sankcí západních zemí a propadem ruské měny už v současnosti nutí Rusko k omezování finanční pomoci některým oblastem včetně Podněstří.


Podněstří tvoří úzký pas země na východě mezi řekou Dněstr a Ukrajinou.

Na druhou stranu je však nutné dodat, že s tím také související tvrzení o možné ochotě Ruska ,,vzdát“ se Podněstří, a to například výměnou za oficiální uznání Krymu za součást Ruska ze strany západních zemí, nelze brát příliš v potaz. Jak v minulosti Moskva totiž několikrát ukázala, a nyní ukazuje i na příkladu Ukrajiny, tak ekonomický stav země není pro vedení Ruska vzhledem k dosahování zahraničněpolitických cílů zdaleka rozhodujícím. Vlastní budoucnost Podněstří tak v tuto chvíli zůstává ve větší míře v rukou Ruska a jím efektivně uplatňovaných nástrojů vlivu, s jejichž pomocí v Podněstří udržuje stav zamrzlého konfliktu a zároveň stojí v čele jednání o jeho možném řešení. Jeho vývoj přitom bude dále záviset nejen na situaci uvnitř Ruska, ale také na dalších okolnostech současného růstu napětí v postsovětském prostoru.

Sebevědomé vystupování osmačtyřicetileté prezidentky Moldavska Sanduové, která chce zahájit s mocným sousedem rozhovory o odsunu ruských jednotek z Podněstří, působí sympaticky, ale zároveň je však jasné, že nově zvolená hlava státu s prozápadním smýšlením si sama uvědomuje úskalí, kterým její země čelí.  

Patří k nim slabá moldavská ekonomika, která navíc utrpěla v souvislosti s pandemií nemoci covid-19 velké ztráty. Země se 3,5 miliony obyvatel zaznamenala více než sto tisíc potvrzených případů nákazy koronavirem a přes dva tisíce úmrtí. Moldavsko podepsalo již v roce 2014 s Evropskou unií dohodu o užších politických a ekonomických vazbách. Od té doby ale Brusel stále silněji kritizuje slabý pokrok země při zavádění potřebných reforem. A právě i tento moment může výrazně zvýšit šance prorusky orientovaných sil v Podněstří a naopak poškodit ty Moldavany, kteří již delší dobu pošilhávají po západní Evropě.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Podněstří: Centrum příští evropské války?

Ještě nedávno se zdálo, že Evropa je prosta nebezpečí válečného konfliktu. Především po ukončení ...

Stíhačky, korvety, rakety: Rumunská armáda mohutně posiluje

Rumunské ministerstvo obrany v dalších letech na modernizaci armády vynaloží téměř 10 miliard euro. ...

Geopolitický rozměr moldavsko-rumunské vojenské spolupráce

Na začátku února letošního roku rumunský ministr obrany Mihai Fifor uskutečnil oficiální dvoudenní ...

Rumunská říční flotila: strážce Dunaje

Říční loďstva si většinou neužijí tolik pozornosti jako námořní. Přesto odvádějí důležitou práci. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  14:00 23.12.2020

  Moldavská vláda odstúpila, budú predčasné voľby: https://svet.sme.sk/c/22561182...

  Moldavská vláda odstúpila, budú predčasné voľby: https://svet.sme.sk/c/22561182...

 • dusan
  22:52 12.12.2020

  Kde bolo tam bolo ..... sa začínajú rozprávky ... Mnohé akčné filmy sa začínajú "vo východnej Európe" .... teda niečo neurčité ... a tu dali Moldavsko čo je pre väčšinu ľudí to ...Zobrazit celý příspěvek

  Kde bolo tam bolo ..... sa začínajú rozprávky ...
  Mnohé akčné filmy sa začínajú "vo východnej Európe" .... teda niečo neurčité ... a tu dali Moldavsko čo je pre väčšinu ľudí to isté, lebo málokto tuší kde to je .... a úspech bude ak trafia aspoň Európu a nespletú si to s Mongolskom ....
  https://www.csfd.cz/film/38127...
  Skrátka Moldavsko je symbolom "konca sveta" pre filmárov ... inak zaujímavé, že sa to natáčalo i v Komárne a zahral si i Tatrapan.
  Ešte čo sa týka ekonomiky. Moldavsko má len polovicu obyvateľov ako Slovensko, ale 10 krát nižšie HDP ...
  Podnestersko má asi 500 tis. ľudí a životnou úrovňou ďaleko za už tragicky chudobným Moldavskom ....Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  09:25 10.12.2020

  Moldavsko už riešia i ...Zobrazit celý příspěvek

  Moldavsko už riešia i sputnikovci:

  https://www.armadnymagazin.sk/... Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   00:48 11.12.2020

   Najzábavnejšie na tom je, že chcú predstavovať slovenský ekvivalent AN, lenže AN nesiahajú ani po členky... A tie komentáre - ani v 4. cenovej skupine sa tak neventilujú chlapi, ...Zobrazit celý příspěvek

   Najzábavnejšie na tom je, že chcú predstavovať slovenský ekvivalent AN, lenže AN nesiahajú ani po členky... A tie komentáre - ani v 4. cenovej skupine sa tak neventilujú chlapi, ako na tom obskúrnom "plátku"....Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   15:32 11.12.2020

   Docela dobrá žumpa v obalu AN .))))

   Docela dobrá žumpa v obalu AN .))))

 • demografie
  22:30 08.12.2020

  Po pravdě ani Rusové nechtějí dále dotovat toto území. Myslím, že pokud budou obě strany rozumné tak je naděje aby se tento konflikt vyřešil k prospěchu obyvatel. Ideální řešení je ...Zobrazit celý příspěvek

  Po pravdě ani Rusové nechtějí dále dotovat toto území. Myslím, že pokud budou obě strany rozumné tak je naděje aby se tento konflikt vyřešil k prospěchu obyvatel. Ideální řešení je úprava statusu Podněstří, federace s Rumunskem.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   07:50 11.12.2020

   Kreml má hlavně hrůzu z toho, že by se Ukrajina, Moldávie, Gruzie a nedej pánbůh Bělorusko mohly vnitřně konsolidovat a začít dělat vlastní politiku. Současná situace, kdy jsou ...Zobrazit celý příspěvek

   Kreml má hlavně hrůzu z toho, že by se Ukrajina, Moldávie, Gruzie a nedej pánbůh Bělorusko mohly vnitřně konsolidovat a začít dělat vlastní politiku. Současná situace, kdy jsou sousední státy rozvrácené a v chronickém válečném stavu mu vyhovuje. Takže bude udržovat vředy zamrzlých konfliktů do posledního rublu.Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    15:18 11.12.2020

    ... a bude to ešte zaujímavejšie .... Najnovšie udalosti: "Diskreditačná kampaň proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi v ruských internetových médiách naberá na obrátkach. Pred ...Zobrazit celý příspěvek

    ... a bude to ešte zaujímavejšie ....

    Najnovšie udalosti:

    "Diskreditačná kampaň proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi v ruských internetových médiách naberá na obrátkach. Pred dvoma týždňami som vo svojom blogu informoval o investigatívnom materiáli, v ktorom sa pomerne podrobne popisovalo pozadie rozprávkového zbohatnutia istej Svetlany Krivonogich z Petrohradu. K nemu došlo hneď po zasadnutí V. Putina do kresla prezidenta, pričom s Putinom ju má spájať od roku 2003 aj ich spoločná dcéra. " - https://dennikn.sk/blog/217710...

    či https://dennikn.sk/blog/216052... Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  21:09 08.12.2020

  Stačí pozorně přečíst článek a zjistíte,že nadpis zní příliš optimisticky.Přání otcem myšlenky.

  Stačí pozorně přečíst článek a zjistíte,že nadpis zní příliš optimisticky.Přání otcem myšlenky.

 • xstandis
  20:53 07.12.2020

  No víte, jsem rád, že jsme nyní součástí Evropy. Ale dělat za každou cenu užitečného idiota Američanům taky není to pravé ořechové. Co z toho budeme mít? Viz Ukrajina. To samé ...Zobrazit celý příspěvek

  No víte, jsem rád, že jsme nyní součástí Evropy. Ale dělat za každou cenu užitečného idiota Američanům taky není to pravé ořechové. Co z toho budeme mít? Viz Ukrajina. To samé platí i pro Moldavsko.Skrýt celý příspěvek

  • milan00
   00:05 08.12.2020

   Ako konkretne robime zo seba uzitocnych idiotov Americanom a co ma USA spolocne s Ukrajinou, alebo Moldavskom???

   Ako konkretne robime zo seba uzitocnych idiotov Americanom a co ma USA spolocne s Ukrajinou, alebo Moldavskom???

   • cejkis
    02:11 08.12.2020

    :-)) Liberální prezidentka. Američtí poradci na tamním ministerstvu obrany. Hodný strýček Sam platí tyto lidi jen tak, pro světové dobro. Ne teď vážně. Chvilku to potrvá než si ...Zobrazit celý příspěvek

    :-))

    Liberální prezidentka. Američtí poradci na tamním ministerstvu obrany. Hodný strýček Sam platí tyto lidi jen tak, pro světové dobro.

    Ne teď vážně. Chvilku to potrvá než si rovněž uvědomí, jako Ukrajinci, že Bílý dům Ukrajinu nezajímá. Zajímá je tlak na Rusko skrze Ukrajinu. Moldávie, Rumunsko, Polsko, Pobaltí to je stále stejná zahraniční politika. “Tlačte na Rusko a my vás budeme podporovat” Ti chytřejší vidí střední Evropu jako bojiště. Ti naivnější chtějí bojovat s Ruskem pro svobodu.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
     10:01 08.12.2020

     Slabé země si musí vždycky vybrat. Jen když máš peníze, technologie a armádu, tak si můžeš vyskakovat. A zdá se, že o Moldavsko se EU příliš nezajímá. Tak nemají moc na výběr, ...Zobrazit celý příspěvek

     Slabé země si musí vždycky vybrat. Jen když máš peníze, technologie a armádu, tak si můžeš vyskakovat.
     A zdá se, že o Moldavsko se EU příliš nezajímá. Tak nemají moc na výběr, pokud leží mezi Ukrajinou a Rumunskem. Pokud budou mazaní, tak mohou USA využít. Využívání nemusí být jen jednosměrné.
     Pořád navíc platí, že Západ má nejlepší PR a Rusko žádný pozitivní životní příběh nenabízí.Skrýt celý příspěvek

     • Lukash
      10:31 08.12.2020

      Rusko realne spojencom ponuknut nic. Preto ziadnych nema. Ked nepocitame zistnych ako Lukasenko ci Assad.

      Rusko realne spojencom ponuknut nic. Preto ziadnych nema. Ked nepocitame zistnych ako Lukasenko ci Assad.

     • Lukash
      10:32 08.12.2020

      *ponuknut nedokaze nic* oprava

      *ponuknut nedokaze nic* oprava

     • danny
      20:06 08.12.2020

      Lukash: tradičně si spojence kupuje za dumpingové ceny energetických surovin, levné úvěry a poradce. Nic nestandardního. Ale neumí soft power, "ruský Sen" fakt nikdo nesni

      Lukash: tradičně si spojence kupuje za dumpingové ceny energetických surovin, levné úvěry a poradce. Nic nestandardního. Ale neumí soft power, "ruský Sen" fakt nikdo nesni

     • cejkis
      20:15 08.12.2020

      Mazaní a schopni využít události globálních hráčů pro svůj prospěch ? To můžete očekávat od někoho, kdo hájí vlastní zájmy. Nikoliv od člověka, kterého Američané dostanou k moci.

      Mazaní a schopni využít události globálních hráčů pro svůj prospěch ? To můžete očekávat od někoho, kdo hájí vlastní zájmy. Nikoliv od člověka, kterého Američané dostanou k moci.

     • logik
      23:51 08.12.2020

      Toho vlastní zájmy bych se u spojenců držel. Je totiž typické, že spojenci Ruska hájí vlastní zájmy, nikoli zájmy svého státu. Proto to taky u nich vypadá tak, jak to vypadá: ...Zobrazit celý příspěvek

      Toho vlastní zájmy bych se u spojenců držel. Je totiž typické, že spojenci Ruska hájí vlastní zájmy, nikoli zájmy svého státu. Proto to taky u nich vypadá tak, jak to vypadá: Venezuela, Sýrie, Podněstří....Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   07:52 11.12.2020

   Prosím vás, kdo je to ta vaše "Evropa" a jak se o nás zajímá ?

   Prosím vás, kdo je to ta vaše "Evropa" a jak se o nás zajímá ?

 • damik
  18:32 07.12.2020

  Ta holka is koleduje. Ale zemre jako hrdinka naroda: - radioaktivita - polonium - nerve agent - novichok - bio agent - Putka bude jeste muset neco vymyslet, tady je trochu ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta holka is koleduje. Ale zemre jako hrdinka naroda:
  - radioaktivita - polonium
  - nerve agent - novichok
  - bio agent - Putka bude jeste muset neco vymyslet, tady je trochu pozadu. Treba Anthrax, Ebola, Marburg virus, plague, Q fever, Junin virus, glanders, tularemia, and brucellosis ???Skrýt celý příspěvek

 • Kostrín
  17:27 07.12.2020

  Ad Lukash- k tomu "90 ročnému židovskému dedulovy", len toľko že bez ohľadu na vek disponuje stovkami miliónov dolárov ktorými cez svoje fondy nepriamo riadi nielen ...Zobrazit celý příspěvek

  Ad Lukash- k tomu "90 ročnému židovskému dedulovy", len toľko
  že bez ohľadu na vek disponuje stovkami miliónov dolárov
  ktorými cez svoje fondy nepriamo riadi nielen politiku stredo
  a východo-európskych krajín, ale aj celej EU. Viď počet
  stretnutí s najvyššími predstaviteľmi EU a to ako títo poslušne
  plnia jeho vízie.
  Predstavy o tom, že západoeurópske mocnosti pôjdu do
  ostrého konfliktu s Ruskom, kvôli vyhroteniu situácie medzi
  Moldavskom /Rumunskom, Ukrajinou/ a Ruskom v prípade
  Podnesterska sú naivné. Maximálne čo hrozí je diplomatická
  "vyhnivací metóda".Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   17:50 07.12.2020

   Ad kostirin reaguj do vlana ktoreho sa diskusia tyka. Ak nevies prepinat medzi viacerymi profilmi tak sa to nauc ;)

   Ad kostirin reaguj do vlana ktoreho sa diskusia tyka. Ak nevies prepinat medzi viacerymi profilmi tak sa to nauc ;)

  • Ján Paliga
   20:47 07.12.2020

   .... a teraz tú o Červenej čiapočke.....

   .... a teraz tú o Červenej čiapočke.....

  • milan00
   00:10 08.12.2020

   Ak Soros riadi politiku v Strednej a Vychodnej Europe, preco sa mu potom stale nepodarilo zbavit sa Orbana v Madarsku a sucasnej vlady v Polsku? . Mimochodom, pojde chudobne ...Zobrazit celý příspěvek

   Ak Soros riadi politiku v Strednej a Vychodnej Europe, preco sa mu potom stale nepodarilo zbavit sa Orbana v Madarsku a sucasnej vlady v Polsku?
   .
   Mimochodom, pojde chudobne zaostale na Europe zavisle Rusko do ostreho konfliktu so Zapadom koli Moldavsku/Ukrajine/Rumunsku?Skrýt celý příspěvek

   • Pavel1
    12:13 08.12.2020

    Teď se mu přece povedlo zlikvidovat jednoho maďarského europoslance za Fidesz. Nemusí pršet, stačí když kape.

    Teď se mu přece povedlo zlikvidovat jednoho maďarského europoslance za Fidesz. Nemusí pršet, stačí když kape.

    • Scotty
     19:29 08.12.2020

     Máš pravdu, starý dobrý svět se ztrácí. Když už si ani europoslanec zvolení za křesťanko-nacionalistickou stranu nemůže svobodně ani zajít na pořádné gay-orgie....

     Máš pravdu, starý dobrý svět se ztrácí. Když už si ani europoslanec zvolení za křesťanko-nacionalistickou stranu nemůže svobodně ani zajít na pořádné gay-orgie....

     • Pavel1
      20:24 08.12.2020

      Státní maďarská média již odhalila, že za tím stáli agenti německé rozvědky. Myslím, že Soros taky přispěl svou troškou.

      Státní maďarská média již odhalila, že za tím stáli agenti německé rozvědky. Myslím, že Soros taky přispěl svou troškou.

     • Scotty
      20:44 08.12.2020

      Státní maďarská média již odhalila....
      Tak to říká všechno.

      Státní maďarská média již odhalila....
      Tak to říká všechno.

     • Pavel1
      22:07 08.12.2020

      Tak ne státní maďarská média ale jeho stejně orientovaní kolegové tvrdí, že ho dostala německá tajná služba. Éé ... tedy politicky stejně orientovaní.

      Tak ne státní maďarská média ale jeho stejně orientovaní kolegové tvrdí, že ho dostala německá tajná služba. Éé ... tedy politicky stejně orientovaní.

   • Cpt. Morgan
    13:17 08.12.2020

    Ved sa o to vsemozne snazi - odstranit Orbanovu vladu a skomplikovat existenciu vlady v Polsku.. ale nie je pan boh. Vacsina jeho planov sa mu dari, ale tie najtazsie ulohy ...Zobrazit celý příspěvek

    Ved sa o to vsemozne snazi - odstranit Orbanovu vladu a skomplikovat existenciu vlady v Polsku.. ale nie je pan boh. Vacsina jeho planov sa mu dari, ale tie najtazsie ulohy nezvlada ani napriek stovkam milionom a svojmu dosahu na europsku politiku. Ma zakulisnu moc, ale jeho zaujmy a aktivity nesutazia o uspech v priamych volbach, je nikym nevoleny a nema moznost vyuzivat exekutivnu a vykonnu moc europskych krajin. Cez svoju zakulisnu moc sa pokusa prehodit svoje ulohy na europske verejne struktury.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     14:39 08.12.2020

     Takže ovládat EU je lehčí, než nechat padnout vládu se známými korupčními skandály v Maďarsku? A teď tu o Karkulce...

     Takže ovládat EU je lehčí, než nechat padnout vládu se známými korupčními skandály v Maďarsku? A teď tu o Karkulce...

 • perunBB
  16:06 07.12.2020

  Moldavsko má pre súčasné Rusko malý ekonomický a rovnako aj politický význam.Jediným bolestivým bodom bude Podnestersko.A tam sa bude aktívne angažovať Moskva rovnako ako tlaky z ...Zobrazit celý příspěvek

  Moldavsko má pre súčasné Rusko malý ekonomický a rovnako aj politický význam.Jediným bolestivým bodom bude Podnestersko.A tam sa bude aktívne angažovať Moskva rovnako ako tlaky z NATO.Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   16:11 07.12.2020

   A tlaky NATO pre pana preco? Co by NATO ziskalo podnesterskom? Ked je jeho clenom rumunsko a uzko spolupracuje aj s ukrajinou? Uz sa trosku preberte a zrealnite tie argumenty v tej ...Zobrazit celý příspěvek

   A tlaky NATO pre pana preco? Co by NATO ziskalo podnesterskom? Ked je jeho clenom rumunsko a uzko spolupracuje aj s ukrajinou? Uz sa trosku preberte a zrealnite tie argumenty v tej proruskej uderke :)Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   19:03 07.12.2020

   Jaký význam mají pro Rusko Abcházie, Jižní Osetie, Donbas a Královec ? Jen uměle otevřené vředy sousedních států a zdroje napětí.

   Jaký význam mají pro Rusko Abcházie, Jižní Osetie, Donbas a Královec ? Jen uměle otevřené vředy sousedních států a zdroje napětí.

 • Larry
  15:24 07.12.2020

  No, citovat z diplomky někoho kdo píše o území kde nikdy nebyl ehmmm no dobře. A bývá dobrým zvykem na konci článku uvést linky na zdroje. Ani na mapě nám pan Chalupe jaxi ...Zobrazit celý příspěvek

  No, citovat z diplomky někoho kdo píše o území kde nikdy nebyl ehmmm no dobře. A bývá dobrým zvykem na konci článku uvést linky na zdroje.
  Ani na mapě nám pan Chalupe jaxi nenakresil skutečnost jak je
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  Stačí si pro laika přečíst tyto dva články aby pochopil souvislosti.
  Na Moldavii má zálusk nejenom Rumunsko, ale i Ukrajina. To může do budoucna představovat obrovské riziko vzniku konfliktu.
  A Tiraspol je docela pěkné město. Ubytování slušné, jídlo chutné a ceny mírné. Individuální cestování po Podněstří bez omezení a lidi přátelští. P.S. Vojáka jsem nikde nepotkal.Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   15:57 07.12.2020

   Co si tymi clankami z wiki chcel naznacit neviem. Vychadza z nich len to ze v podnestersku vladne polomafianske zriadenie a prekvita obchod so zbranami atd... ale co by clovek ...Zobrazit celý příspěvek

   Co si tymi clankami z wiki chcel naznacit neviem. Vychadza z nich len to ze v podnestersku vladne polomafianske zriadenie a prekvita obchod so zbranami atd... ale co by clovek cakal od ruskej gubernie. Je to tipicky priklad zaskodnickej politiky ruska. Ked niekto s nimi nesuhlasi a chce ist opacnym smerom tak vyuziju vsetky metody aby krajinu destabilizovali a znefunkcnili. Vidime prikladov az az. Ale Tebe ako kovanemu obhajcovi bolsevizmu a jeho zlocinov to vysvetlovat nemusim ty si spravne "odchovany" ;)Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    14:51 23.12.2020

    Vy si mě pletete se svým tatínkem nebo dědečkem. Ti byli asi kovaní komunisté. Já jsem komouš nikdy nebyl ani tam nekandidoval. V r.89 jsem dosáhl akorát plnoletosti. Aby jsem vás ...Zobrazit celý příspěvek

    Vy si mě pletete se svým tatínkem nebo dědečkem. Ti byli asi kovaní komunisté. Já jsem komouš nikdy nebyl ani tam nekandidoval. V r.89 jsem dosáhl akorát plnoletosti.
    Aby jsem vás překvapil zcela, řadu let jsem měl bezp. prověrku T vydanou NBÚ opakovaně.
    (už tak jsem prozradil docela dost o své identitě)
    Na tom východě je fascinující svoboda a demokracie. Můžete si dělat co chcete (tamní bezpečnostní složky jsou poměrně benevolentní v porovnání s EU a ČR/SR a přitom mají situaci pod kontrolou. Na rodíl od EU, ČR/SR) a utrácet jak chcete (pokud na to máte) . A tvrdý kapitalismus. Pokud by takový systém byl zaveden v EU, je zde více než 10ti násobně bezdomovců a žádné podpory a dotace. Tak jak to má být ve fungující kapitalistické společnosti.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:09 07.12.2020

  Ekonomicky je vec jasná ... Už dnes je Moldavsko ekonomicky napojené na EÚ (hlavne Rumunsko) a Rusko hrá druhé husle. Ak EÚ pošle pár sto miliónov eúr do Moldavska (čo je z ...Zobrazit celý příspěvek

  Ekonomicky je vec jasná ...

  Už dnes je Moldavsko ekonomicky napojené na EÚ (hlavne Rumunsko) a Rusko hrá druhé husle.

  Ak EÚ pošle pár sto miliónov eúr do Moldavska (čo je z pohľadu EÚ "nič"), tak cez "žalúdky" prevalcuje Rusko ....

  Moldavsko je totiž tak chudobná krajina, že kamarát, keď tam bol tak sa mu "chcelo plakať" ... Podnestersko je na tom ešte horšie ....

  Rusko má samozrejme páky politické a hlavne vojenské. Moldavská armáda je zanedbateľná oproti ruskej armáde dislokovanej v Moldavsku.

  Určite to nik nebude znásilňovať, ale stačí taká podpora vstupu akú sme mali my, tak Rusko sa bude len politicky smutne pozerať ako mu odchádza ´´daľší satelit. Rusko to síce oficiálne nepriznáva, ale drví ho pandémia a ešte nejaké čas bude ... a naše problémy sú hlavne cez ceny ropy a plynu i ich problémami, takže ešte pár rokov bude mať Rusko starosti hlavne u seba doma.

  Ale samozrejme, že je riziko, že Putin a spol. by radi odviedli pozornosť z vnútra radšej von .... a také slabé Moldavsko by sa na to mohlo celkom dobre hodiť ...Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   20:53 07.12.2020

   ...a z pomsty voči Moldavsku, že si vybralo plnú chladničku ako prázdnu, vyvolajú konflikt podobne ako na Donbase.... Ukrajina to už skoro 7 rokov pozná na vlastnej koži. Ten ...Zobrazit celý příspěvek

   ...a z pomsty voči Moldavsku, že si vybralo plnú chladničku ako prázdnu, vyvolajú konflikt podobne ako na Donbase.... Ukrajina to už skoro 7 rokov pozná na vlastnej koži. Ten konflikt bol vyvolaný z dôvodu zabezpečenia pozemného spojenia s okupovaným Krymom....Skrýt celý příspěvek

 • Badysak
  15:08 07.12.2020

  A co se prostě na Podněstří vyprdnout? Uznat ho a nechat rusy at si to tam vyžerou. Evidentně Moldávii nechybí tak budou mít volné ruce a rusové přijdou o páku na ně.

  A co se prostě na Podněstří vyprdnout? Uznat ho a nechat rusy at si to tam vyžerou. Evidentně Moldávii nechybí tak budou mít volné ruce a rusové přijdou o páku na ně.

  • dusan
   15:12 07.12.2020

   No Rusi si už vedia zariadiť aby to neboli len ich problémy .... Faktom je, že Moldavsko je ich najslabším článkom ... už len geograficky ... a už i hospodársky. Ale majú tam ...Zobrazit celý příspěvek

   No Rusi si už vedia zariadiť aby to neboli len ich problémy ....

   Faktom je, že Moldavsko je ich najslabším článkom ... už len geograficky ... a už i hospodársky.

   Ale majú tam armádu ..... a tá vie "zariadiť" destabilizáciu Moldavska veľmi rýchlo ...

   Síce to Podnestersku nepomôže .... ale o to vôbec nepôjde ....Skrýt celý příspěvek

 • Kikirík
  15:02 07.12.2020

  Ako je možné, že po tých desiatkách rokoch od najviac priateľskej, mierovej, najbohatšej a najúžasnejšej krajiny, Ruska - teda pardón, Sovietskeho zväzu 2.0, každý dava ruky preč a ...Zobrazit celý příspěvek

  Ako je možné, že po tých desiatkách rokoch od najviac priateľskej, mierovej, najbohatšej a najúžasnejšej krajiny, Ruska - teda pardón, Sovietskeho zväzu 2.0, každý dava ruky preč a chce sa prikloniť k tomu hnusnému západu?
  Aha, že sa vlasme pýtam... Všetci sú predsa zaplatený a zapredaný zlým západom, šorošom, židojaštermi, cia, nsa, 5G, nanočipmi a reptiliánmi. A samozrejme Bill Gatesom.
  Už len čakám kedy sa zase na internete zaˇcnú objavovať trolovia, ktorým už určite prišli brožúrky.
  A do konca roka možno stihne napísať status na fb aj k0k0t komunista Blaha... Uzavieram stávky.Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   15:16 07.12.2020

   Ty rozbijac vseslovanskej jednoty! ;)

   Ty rozbijac vseslovanskej jednoty! ;)

 • Radovan
  14:51 07.12.2020

  Kudy Rusové zásobují a vyměňují svoje jednotky v Podněstří? Asi je tam nadále pouští Ukrajina, přes Rumunsko tam asi nelétají. Tady je jednoduchá cesta jak Rusko přitlačit ke zdi. ...Zobrazit celý příspěvek

  Kudy Rusové zásobují a vyměňují svoje jednotky v Podněstří? Asi je tam nadále pouští Ukrajina, přes Rumunsko tam asi nelétají.
  Tady je jednoduchá cesta jak Rusko přitlačit ke zdi. Domluvit se s Ukrajinou ať pro ně uzavře cestu.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   19:08 07.12.2020

   Taková blokáda by musela být koordinovaná s široce založeným vojenským tlakem doslova od Krymu po Královec, aby Voloďa nevěděl, kam dřív skočit. A pod jaderným deštníkem NATO jako ...Zobrazit celý příspěvek

   Taková blokáda by musela být koordinovaná s široce založeným vojenským tlakem doslova od Krymu po Královec, aby Voloďa nevěděl, kam dřív skočit. A pod jaderným deštníkem NATO jako při ruské okupaci Krymu.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    19:36 07.12.2020

    Tak že jim dáte záminku hledat si koridor přes Oděssu?

    Tak že jim dáte záminku hledat si koridor přes Oděssu?

    • liberal shark
     08:02 11.12.2020

     Když budou mít Rusové své kapacity vázané na celé západní frontě, tak nějaká invaze do Oděsy nepřipadá v úvahu. Stačí poslat pár jednotek NATO na dlouho plánované společné cvičení ...Zobrazit celý příspěvek

     Když budou mít Rusové své kapacity vázané na celé západní frontě, tak nějaká invaze do Oděsy nepřipadá v úvahu. Stačí poslat pár jednotek NATO na dlouho plánované společné cvičení s Ukrajinci, které s tím samozřejmě nebude mít nic, ale vůbec nic společného :-).Skrýt celý příspěvek

   • mudry.udrzbar
    12:54 08.12.2020

    na Rusov nema zmysel utocit silovo (ani takymto natlakom), to by malo opacny efekt. Ekonomicke sankcie bolia stale viac a jedneho krasneho dna si vacsina Rusov uvedomi, ze Putinova ...Zobrazit celý příspěvek

    na Rusov nema zmysel utocit silovo (ani takymto natlakom), to by malo opacny efekt. Ekonomicke sankcie bolia stale viac a jedneho krasneho dna si vacsina Rusov uvedomi, ze Putinova oligarchicka kleptokracie nie je uplne najlepsie politicke zriadenie...Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     07:57 11.12.2020

     No nevím, čekat až bída dožene ruské občany k povstání, to se může dost protáhnout.

     No nevím, čekat až bída dožene ruské občany k povstání, to se může dost protáhnout.

  • omacka
   21:23 07.12.2020

   Rusové samozřejmě létají a zásobují přes Rumunsko a Moldavsko, protože Moldavsko má s RF pořád uzavřenou platnou mírovou smlouvu o rozmístění ruského mírového kontingentu v ...Zobrazit celý příspěvek

   Rusové samozřejmě létají a zásobují přes Rumunsko a Moldavsko, protože Moldavsko má s RF pořád uzavřenou platnou mírovou smlouvu o rozmístění ruského mírového kontingentu v Podněstří, i když ji chce revidovat a dosáhnou stažení ruských mírových sil. Jednostranně ji vypovědět by nebyl nejlepší nápad, protože pak jediná reálná cesta povede vojensky přes Ukrajinu. Samozřejmě Kyjev blokuje přesuny ruské armády do Podněstří od Majdanu jako zběsilí a nic tam nepouští. Sandu je jen Pašinjan v2 v sukni a stejně dopadne, celá její skupina bude odstavena od moci úplně stejně jako byl Pašinjan a okolí odstaven na ztrátě Karabachu a prozápadní politici u moci zdiskreditováni, zde to bude jen na definitivním ztrátě Podněstří a aby vám to zapadalo do skládačky, musíte k tomu připojit ještě půl Ukrajiny.

   Sandu nemůže nic reálně podniknout (leda po vzoru Pojídače kravat Sakašviliho a jeho "brilantního plánu" s přímou americkou podporou"), protože to by byla sebevražedná mise s dalekosáhlými geopolitickými konsekvencemi hlavně pro Ukrajinu.Skrýt celý příspěvek

  • omacka
   21:42 07.12.2020

   Jinak do r.2015 měl Kyjev dohodu o tranzitu ruských vojenských sil přes území Ukrajiny. Tedy dá se zcela jednoznačně předpokládat, že "úspěch" Sandu, který postavila na "vyřešení" ...Zobrazit celý příspěvek

   Jinak do r.2015 měl Kyjev dohodu o tranzitu ruských vojenských sil přes území Ukrajiny. Tedy dá se zcela jednoznačně předpokládat, že "úspěch" Sandu, který postavila na "vyřešení" Podněstří má jen dvě reálné cesty - styl Sakašviliho hurá akce s útokem na ruskou armádu, nebo dlouhodobá salámová metoda, pro kterou ale potřebuje nutně prozápadní režim v Kyjevě, ale ten už brzo končí.. Tedy ať tak či tak, nemůže vyřešit konflikt v Podněstří, jak by chtěla, protože ji klacky pod nohy hodí naplnění minských dohod v brzké době a na to navázaná defakto federalizace Ukrajiny. Bez Majdan režimu v Kyjevě je nějaké vyhnání ruských mírových sil z Podněstří pro Sandu zcela nereálné, když bude mít na druhé straně hranice defakto silně proruskou Ukrajinskou federativní oblast Oděsa a lehce může dojít i k obnovení tranzitních smluv pro ruskou armádu přes území Ukrajiny v následujícím roku až dvou.Skrýt celý příspěvek

   • omacka
    21:58 07.12.2020

    Důvod takového obnovení tranzitu přes území Ukrajiny po změně režimu v Kyjevě na vyvažující zájmy a vliv severozápadních a jihovýchodních oblasti Ukrajiny je vcelku prostý, protože ...Zobrazit celý příspěvek

    Důvod takového obnovení tranzitu přes území Ukrajiny po změně režimu v Kyjevě na vyvažující zájmy a vliv severozápadních a jihovýchodních oblasti Ukrajiny je vcelku prostý, protože Ukrajina je stále formálně jedním z garantů mírové dohody ohledně Podněstří a to je i důvod, proč měla s RF uzavřenou smlouvu o tranzitu přes své území ruského kontingentu a jeho zásobování, kterou v roce 2015 vypověděla.Skrýt celý příspěvek

 • milan00
  14:33 07.12.2020

  Koniec roka 2020, v Rusku 20 milionov jeho obyvatelov realne hladuje, dochodcovia sa tam prehrabavaju v smetnych kosoch aby nasli nejake kusky jedla, cele Rusko mimo Moskvy sa topi ...Zobrazit celý příspěvek

  Koniec roka 2020, v Rusku 20 milionov jeho obyvatelov realne hladuje, dochodcovia sa tam prehrabavaju v smetnych kosoch aby nasli nejake kusky jedla, cele Rusko mimo Moskvy sa topi v blate, chudobe, korupcii, beznadeji a zufalstve,
  ale ani to nedokaze zabranit Rusom, aby sa prestali hrat aspon na lokalnu velmoc a sirili tu svoju spinu a chudobu aj do ostatnych krajin.
  Zapad by sa mal uz konecne dohodnut a izolovat Rusko od zvysku sveta.
  Tej krajine sa neda jednoducho inac pomoct.Skrýt celý příspěvek

  • perunBB
   15:06 07.12.2020

   milan00 urˇˇcite hladujú,tak ako sa nájdu v každom štáte na svete ale kto by to čakal že v najbohatšom štáte v USA je ich dva krát toľko.

   milan00 urˇˇcite hladujú,tak ako sa nájdu v každom štáte na svete ale kto by to čakal že v najbohatšom štáte v USA je ich dva krát toľko.

   • Torong
    15:10 07.12.2020

    Vidíš to. A přes to Rusové emigrují do USA a ne naopak...

    Vidíš to. A přes to Rusové emigrují do USA a ne naopak...

   • Ján Paliga
    20:56 07.12.2020

    ... žeby v tých Spokojných štátoch mali koše viac naplnené jedlom?.... Bazinga!

    ... žeby v tých Spokojných štátoch mali koše viac naplnené jedlom?.... Bazinga!

   • milan00
    00:20 08.12.2020

    perunBB: zase ta ruska mentalna porucha, ked na kritiku Ruska slabomyselni Rusi a rusofili reaguju protikritikou najbohatsej, najvyspelejsej a vojensky suverenne najsilnejsej ...Zobrazit celý příspěvek

    perunBB:
    zase ta ruska mentalna porucha, ked na kritiku Ruska slabomyselni Rusi a rusofili reaguju protikritikou najbohatsej, najvyspelejsej a vojensky suverenne najsilnejsej krajiny tohto sveta - USA, ktora nema s chudobnym skorumpovanym zaostalym Ruskom absolutne nic spolocne.
    .
    Inac v USA nikto nehladuje a na socialne davky ma pravo kazdy obcan, ktoreho mesacny prijem je nizsi ako zhruba $1 000.
    Keby malo rovnaky socialne davky aj Rusko, v tom pripade by ich v Rusku muselo poberat 99% ruskej spolocnosti.
    .
    A len ako priklad, aby si si uvedomil ten kolosalny priklad medzi bohatymi USA a katastrofalne chudobnym Ruskom:
    v USA minaju ludia este aj na domace zvierata viac penazi, ako minaju Rusi na socialne davky plus dochodky pre svojich dochodcov.
    .
    Preto porovnavat Rusko s USA moze iba uplny blazon.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:44 07.12.2020

  Předpokládám, že vzhledem k charakteru Moldavska bude mít na politické směřování podstatně větší vliv ekonomika, než politika. Např. dělení vlivu na telekomunikačním trhu mezi ...Zobrazit celý příspěvek

  Předpokládám, že vzhledem k charakteru Moldavska bude mít na politické směřování podstatně větší vliv ekonomika, než politika. Např. dělení vlivu na telekomunikačním trhu mezi Francií a Německem, a s tím spojené chystané převzetí aktivit T-Mobile Orangem v Rumunsku a Moldávii výměnou za opačný tok v jiném regionu. Takže do dvou let vyleze zase nějaká pěkná korupční kauza a přízeˇn voličů se zase přehoupne k někomu a´ la Dodon. A nebude to poprvé.
  Politicky je Moldávie důležitá pro Rusko a Rumunsko. Rumunské územní nároky jsou poněkud... problematické a ne všichni by na snahu o užší integraci Rumunska s Moldávií reagovali nadšeně (Ukrajina, Maďarsko?). Nevím o nikom dalším, do by měl zájem kvůli ní jít do nějakého ostřejšího sporu, než pár pohoršených prohlášení.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   14:35 07.12.2020

   Proč by Maďarsko mělo mít problém s Moldávsko Rumunským sbližováním. A myslím, že i pro Ukrajinu bude výhodnější Moldávie stabilní a napojená na Rumunsko, než rozhádaná a napojená ...Zobrazit celý příspěvek

   Proč by Maďarsko mělo mít problém s Moldávsko Rumunským sbližováním. A myslím, že i pro Ukrajinu bude výhodnější Moldávie stabilní a napojená na Rumunsko, než rozhádaná a napojená na Rusko.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    19:09 07.12.2020

    Přesně tak, o jeden zdroj nestability méně.

    Přesně tak, o jeden zdroj nestability méně.

   • danny
    10:07 08.12.2020

    Torong: to, co píšeš, zní logicky. Ale Jak Ukrajina, tak Rumunsko mají zájem minimálně o Besarábii a Bukovinu. Není to tak dávno co Ukrajinci zasahovali v Černovicích kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

    Torong: to, co píšeš, zní logicky. Ale Jak Ukrajina, tak Rumunsko mají zájem minimálně o Besarábii a Bukovinu. Není to tak dávno co Ukrajinci zasahovali v Černovicích kvůli oslavám velkého Rumunska. Bukurešť si zase stěžuje na Kyjev kvůli
    porušování vídeňské dohody a zákaz vyučování v Rumunštině.
    Budapešť vyšiluje kvůli maďarské menšině zvláště na Zakarpatské Ukrajině a vesele místním vydává Maďarské pasy. No a aby se kruh uzavřel, Budapeˇšť a Bukurešť jsou ve sporu autonomii maďarské menšiny v Transylvánii, Sedmihradsku a hlavně o maďarskou menšinu Sikulů v centrálním Rumunsku.
    Podněstří je zajímavé z toho důvodu, že přes něj vede plynovod zásobující jak Rumunsko, tak Bulharsko.

    Tohle území je docela slušně nacpané vzájemnými animozitami, starými křivdami, nenaplněnými ambicemi, že jakýkoli domnělý zisk kteréhokoli z aktérů zvýší ambice těch dalších. Na Rumunský zisk zareaguje Ukrajina podrážděně a ještě přitvrdí v Severní Bukovině, a Maďaři přihřejí tlak na autonomii svých menšin v Rumunsku.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     00:04 11.12.2020

     Danny: Je vidět, že na všechno koukáš "Ruskou optikou" - co si můžu ukrást, když je druhý stát zrovna oslabenej. Je pravda, že v Evropě ještě nacionalismus úplně nevymřel, ale ...Zobrazit celý příspěvek

     Danny: Je vidět, že na všechno koukáš "Ruskou optikou" - co si můžu ukrást, když je druhý stát zrovna oslabenej.

     Je pravda, že v Evropě ještě nacionalismus úplně nevymřel, ale narozdíl od Ruska, které má "furt imperiální manýry", tady zatím nikdo nedělá víc, než že by měl "plnou hubu řečí pro domácí publikum". Ty příklady, které dáváš, jsou totiž přesně opačné: ne že nějaký stát chce krást vedle, ale jen si brání "to svoje". Takže IMHO tvoje "Besarábie a Bukovina jsou jen Ruská přání, proč by se to ještě mohlo nepovést".Skrýt celý příspěvek

 • glasspix
  13:01 07.12.2020

  Bývalá členka představenstva Moldavské Open Society Funds... Zdá se, že dnes máte na výběr mezi Sorosem nebo Putinem. Bohužel pro její voliče jsou v dnešní době vstupenkou do EU ...Zobrazit celý příspěvek

  Bývalá členka představenstva Moldavské Open Society Funds...
  Zdá se, že dnes máte na výběr mezi Sorosem nebo Putinem. Bohužel pro její voliče jsou v dnešní době vstupenkou do EU otevřené hranice a přijetí tisíců ekonomických migrantů.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   13:05 07.12.2020

   Jo, ti všichni se hrnou do Moldávie... Vždyť nechtěli ani zůstat u nás. Cokoli bude pro Moldávii lepší než objetí Ruského medvěda...

   Jo, ti všichni se hrnou do Moldávie... Vždyť nechtěli ani zůstat u nás. Cokoli bude pro Moldávii lepší než objetí Ruského medvěda...

   • glasspix
    13:24 07.12.2020

    Měli byste navštívit některé okresy západoevropských hlavních měst a rychle byste si uvědomili, že nejen Moldavsko, ale i části Černobylu vypadají podstatně atraktivněji.

    Měli byste navštívit některé okresy západoevropských hlavních měst a rychle byste si uvědomili, že nejen Moldavsko, ale i části Černobylu vypadají podstatně atraktivněji.

    • Torong
     13:44 07.12.2020

     Ale no tak... Rusko bude mít s muslimy daleko větší problém za pár let.

     Ale no tak... Rusko bude mít s muslimy daleko větší problém za pár let.

    • Lukash
     14:22 07.12.2020

     Glasspix ja by som nenavstivil ani niektore cast miest v cechach alebo na slovensku a s nabozenstvom to tazko suvisi. Proste obmedzencov najdete v kazdej krajine aj medzi tzv ...Zobrazit celý příspěvek

     Glasspix ja by som nenavstivil ani niektore cast miest v cechach alebo na slovensku a s nabozenstvom to tazko suvisi. Proste obmedzencov najdete v kazdej krajine aj medzi tzv katolikmi na slovensku aj evanielikmi v cechach. A hadzat to na 90rocneho zidovskeho dedulu je viac ako tragikomicke. K tomu sa znizuju len uplne trosky ako u nas Fico alebo Kotleba. Ale vidiet ze na ich obmedzenu volicsku cast publika to stake plati :DSkrýt celý příspěvek

    • milan00
     00:26 08.12.2020

     glasspix:
     ktore konkretne a v com su Moldavsko, alebo Cernobyl atraktivnejsi???

     glasspix:
     ktore konkretne a v com su Moldavsko, alebo Cernobyl atraktivnejsi???

  • liberal shark
   13:39 07.12.2020

   Výběr nic moc :-(.

   Výběr nic moc :-(.

  • milan00
   14:39 07.12.2020

   glasspix: Zijem 20 rokov na Zapade. Tak, ako sa kedysi hovorilo, ze najvacsi problem s Madarmi je na Severnom Slovensku, podobne dnes je najvacsi problem s imigrantami v tych ...Zobrazit celý příspěvek

   glasspix:
   Zijem 20 rokov na Zapade.
   Tak, ako sa kedysi hovorilo, ze najvacsi problem s Madarmi je na Severnom Slovensku,
   podobne dnes je najvacsi problem s imigrantami v tych krajinach, kde prakticky ziadny nie su.
   Co sa tyka Sorosa - paranoja je liecitelna.
   Ludska stupidita a primitivizmus bohuzial nie.Skrýt celý příspěvek

 • dejf
  11:50 07.12.2020

  no nečeká ji jednoduchej úkol. a narovinu pokud se jí to nepovede, tak jí to nikdo vyčítat nebude. ale snaha se cení, jenom mě nějak nenapadá jak to chce řešit. na vypráskání ...Zobrazit celý příspěvek

  no nečeká ji jednoduchej úkol. a narovinu pokud se jí to nepovede, tak jí to nikdo vyčítat nebude. ale snaha se cení, jenom mě nějak nenapadá jak to chce řešit. na vypráskání rusáků z mafiánskýho podněstří nemá kapacity a asi se jí nechce už tak zbídačenej region ještě dorazit, takže jediný co může dělat je rusákům a mafiánům pomalu začít vysvětlovat, že když zabalej fidlátka a zdekujou se, tak že vlastně ušetřej, protože v podněstří už si není moc co vzít. přímej přístup k moři to nemá, takže tlak na oděsu je možno vyvíjet jenom omezeně, nějakej dovoz zbraní je problém, protože ukrajinci ani rumuni se na to jen tak koukat nebudou a palírna v tiraspolu to taky nevytrhne. a místní lidi by taky radši pas kde je víc hvězdiček než jenom jedna rudá (jo, rusové vám jako obyvateli podněstří vydaj svůj pas) a měna, která se dá směnit jenom za prašivej rubl taky neni žádná výhra. no nezbejvá jí popřát, aby se jí povedlo zbavit se přátelských bratrských ruských okupantů z části země a vykročit k tomu, aby se z toho stala normální evropská země. a rusům nezbejvá než popřát, aby cena ropy byla do konce věků tak na 20 doláčích za barel, aby se konečně probudili ze svýho velmocenskýho mokrýho snu, podívali se realitě do očí a zjednali si doma pořádek a třeba taky jednou vykročili...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:22 07.12.2020

   vážně jí případný neúspěch nebude nikdo vyčítat? Co takhle voliči, kteří jí dali hlas? A zrovna málo jich nebylo. I ona bude reprezentantkou určitého směru, který musí zastávat ...Zobrazit celý příspěvek

   vážně jí případný neúspěch nebude nikdo vyčítat? Co takhle voliči, kteří jí dali hlas? A zrovna málo jich nebylo. I ona bude reprezentantkou určitého směru, který musí zastávat skupina lidí, podnikatelů, médií, ...Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    12:30 07.12.2020

    To sice ano, ale čím její zastánce asi tak uplatí Rusové?

    To sice ano, ale čím její zastánce asi tak uplatí Rusové?

   • dejf
    13:02 07.12.2020

    nemá momentálně podporu proruský vlády. pokud budou volby až v roce 2023, tak leda tak stihne pomalu začít otáčet kormidlo směr západ. není v žádnejch vojenskejch strukturách, ...Zobrazit celý příspěvek

    nemá momentálně podporu proruský vlády. pokud budou volby až v roce 2023, tak leda tak stihne pomalu začít otáčet kormidlo směr západ. není v žádnejch vojenskejch strukturách, který by ji pomohly. a i kdyby nakrásně byla absolutní vládkyní moldávie, tak asi nesežene prachy na 2 letky F35, aby rusům v podněstří ukázala kdo tady gazduje.

    a nemyslím si, že lidi co jí volili to udělali proto, že do roka rozpoutá válku s podněsterskou separatistickou republikou a etnicky to tam vyčistí. nechat podněstří vyhladovět je taky v evropě nepřijatelný, představa že se s ukrajinou a rumunskem domluví na tom, že nad podněstřím vyhlásí bezletovou zónu je taky sci-fi. jediný co může dělat je v klidu jednat se západem a říkat, že okupace podněstří je nepřijatelná. pak je otázka, jestli jí tlakem na rusko někdo podpoří, nebo jí podrazí. zájmy nějaký moldávie nejsou, a teď si nalejme čistého vína, ani v relativně blízkym středoevropskym prostoru něco, co by tady někoho tankovalo a jenom se čeká, co z toho může kápnout. ekonomicky nebo politicky.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     13:12 07.12.2020

     No zájmem západních států EU určitě ne. Otázkou je jestli vůbec ví kde Moldávie leží. Mohla by ale být zájmem východních jako Rumunsko, Bulharsko a možná i Polsko. Tyto státy si ...Zobrazit celý příspěvek

     No zájmem západních států EU určitě ne. Otázkou je jestli vůbec ví kde Moldávie leží. Mohla by ale být zájmem východních jako Rumunsko, Bulharsko a možná i Polsko. Tyto státy si uvědomují, že musí vést vlastní zahraniční politiku, protože západní státy o tuto oblast zájem nemají.Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    13:43 07.12.2020

    "Pravomoci moldavského prezidenta jsou však dost omezené a značně větší váhu má pozice předsedy vlády. " Voliči budú musieť hlavne voliť ľudí do vlády, ktorí nebudú mať ...Zobrazit celý příspěvek

    "Pravomoci moldavského prezidenta jsou však dost omezené a značně větší váhu má pozice předsedy vlády. "

    Voliči budú musieť hlavne voliť ľudí do vlády, ktorí nebudú mať kleptokratické maniere....Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     07:24 08.12.2020

     Jedno malé víťazstvo na parlamentom už dosiahla - nepodarilo sa im odobrať jej kontrolu nad ministerstvom bezpečnosti a informácií, ktoré nedávno neprezieravo priklepli Dodonovi: ...Zobrazit celý příspěvek

     Jedno malé víťazstvo na parlamentom už dosiahla - nepodarilo sa im odobrať jej kontrolu nad ministerstvom bezpečnosti a informácií, ktoré nedávno neprezieravo priklepli Dodonovi: https://svet.sme.sk/c/22550383... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:32 07.12.2020

  Sanduová je tiež zástankyňa pripojenia Moldavska k Rumunsku, čo by teoreticky mohlo celý ten "gordický uzol" rozseknúť. Ak by vytvorili federatívny štát s Rumunskom, automaticky by ...Zobrazit celý příspěvek

  Sanduová je tiež zástankyňa pripojenia Moldavska k Rumunsku, čo by teoreticky mohlo celý ten "gordický uzol" rozseknúť. Ak by vytvorili federatívny štát s Rumunskom, automaticky by sa stali súčasťou EU aj NATO a mohli by zakrútiť krkom Podnestersku. Od toho okamihu by boli Rusi úplne bezmocní. ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   10:56 07.12.2020

   A vzhladom k argumentacii referendom o pripojeni na kryme by rusi nemohli spochybnovat ani pripadne referendum o pripojeni v moldavsku :)

   A vzhladom k argumentacii referendom o pripojeni na kryme by rusi nemohli spochybnovat ani pripadne referendum o pripojeni v moldavsku :)

  • liberal shark
   12:13 07.12.2020

   To by byl ovšem politický majstrštyk a návrat k předválečnému stavu před sovětskou okupací Besarábie, která vehnala Rumunské království do spojenectví s nacionálně-socialistickým ...Zobrazit celý příspěvek

   To by byl ovšem politický majstrštyk a návrat k předválečnému stavu před sovětskou okupací Besarábie, která vehnala Rumunské království do spojenectví s nacionálně-socialistickým Německem. Vyžadovalo by to ovšem úzkou vojenskou spolupráci a koordinaci Moldávie, Rumunska a Ukrajiny, obklíčení a taktickou izolaci Podněstří ze všech stran s tím, že jakýkoli ruský zásah by hrozil konfliktem s Rumunskem a tudíž i NATO.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    10:16 08.12.2020

    Nějak si neumím představit, že by se pro anexi vyslovilo 50% lidí v referendu. Ale to spíš vycházím z názorů Moldavanů žijících tady. Ale už vůbec si nedovedu představit, že by to ...Zobrazit celý příspěvek

    Nějak si neumím představit, že by se pro anexi vyslovilo 50% lidí v referendu. Ale to spíš vycházím z názorů Moldavanů žijících tady. Ale už vůbec si nedovedu představit, že by to podporovala Ukrajina. Vztahy mezi Kyjevem a Bukureští nejsou až tak sluníčkové.
    Navíc si myslím, že vytlačit 1500 ruských vojáků z Podněstří jde i s podstatně menšími náklady. Před překreslováním hranic, šoupáním vojenských kontingentů, obkličovacími operacemi by šlo zkusit takové primitivní techniky, jako dohoda, diplomacie atd... Teda kdyby o "osvobození" Podněstří někomu fakt šlo. Ale osobně nevidím moc vůli.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:35 07.12.2020

   Jediné co mohou nabídnout je levná pracovní síla, energetika stále závislá na Rusku (včetně dluhu přes 5 mld USD Gazpromu) a zemědělské produkty. Vzhledem k zemědělské lobby ...Zobrazit celý příspěvek

   Jediné co mohou nabídnout je levná pracovní síla, energetika stále závislá na Rusku (včetně dluhu přes 5 mld USD Gazpromu) a zemědělské produkty. Vzhledem k zemědělské lobby Francie, beneluxu a Německa, která v EU panuje to bude zajímavé.
   Obávám se, že se to může zvrtnout v rychlé rozdávání ruských pasů a jiným podobným praktikám o kterých se dozvídáme z jiných částí bývalých republik SSSR.
   Pokud je zvolená prezidentka zastánkyní připojení k Rumunsku, tak by se teoreticky mohlo konat nové referendum (jedno již proběhlo a připojení k Rumunsku zamítli). Ale ustojí to tam někdo? Vojensky nebude pro Rusko obsadit zbytek území a najednou se nebudeme bavit o tom, že jsou v EU a NATO, ale o útoku NATO na ruskou armádu.
   Tipnul bych si, že o Moldavsku se bude nakonec rozhodovat na ose Paříž-Berlín-Moskva.
   Stále je v tom háček v podobě toho, kdo je v moldavsku premiérem.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  10:13 07.12.2020

  Nemají nejmenší šanci se dostat ze spárů Rudého bratra. Když bude Moskva chtít, tak tu jejich malou zemičku bez větších problémů díky páté koloně destabilizuje. A i té prezidentka ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemají nejmenší šanci se dostat ze spárů Rudého bratra. Když bude Moskva chtít, tak tu jejich malou zemičku bez větších problémů díky páté koloně destabilizuje. A i té prezidentka se může stát nehoda, tak jako spoustě dalších nepohodlných Říši, kde včera znamená předevčírem.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2