Novinky z Chorvatska: Adriatic Sea Defense & Aerospace

Patria Chorvatsko
Vozidlo AMV vyrobené chorvatskou firmou Duro Dakovič. / Archív autora

Před dvěma týdny chorvatský ministr obrany Ante Kotromanovič, chorvatské vojenské vedení, řada vojenských delegací a další významní hosté zahájili třetí výstavu vojenské techniky Adriatic Sea Defense & Aerospace 2015. Na veletrhu se prezentovalo 119 firem, z toho 46 domácích. Zahraniční vystavovatelé pocházeli z dvaceti zemí světa.

Mezi nejvýznamnější chorvatské podniky patří firma Duro Dakovič (Đuro Đaković), která v licenci vyrábí finská vozidla Patria AMV. Zajišťuje také integrací zbraňových systémů a vybavení podle přání zákazníka.

Dále jde o chorvatskou firmu HS Produkt nabízející pistole HS2000 pistole a útočné pušky VHS-2 typu bull-pup. Firma Dok-Ing na výstavě ukázala celosvětově oceňovaný odminovací stroj MV-4/MV-10. Stroj je přímým konkurentem slovenské Boženy.

Zajímavý je projekt pobřežní hlídkové lodi pro chorvatskou pobřežní stráž firmy Brodosplit-u. Dokončení stavby prvního plavidla se očekává do několika měsíců. Chorvatská pobřežní stráž projevuje zájem o pět lodí. Loď o celkové délce 41,85 m získá dálkově ovládaný 30mm rychlopalný kanón a dvojicí ručně ovládaných kulometů ráže 12,7 mm.

Foto: Vizualizace nového plavidla chorvatské pobÅ™ežní stráže. / Vizualizace nového plavidla chorvatské pobřežní stráže. / Brodosplit-u

Firma Adria-Mar představila na výstavě projekt miniponorky Drakon 220 o délce 30,27 m s výtlakem 220 t. Jedním z možných zájemců je Ázerbájdžán, který plánuje miniponorky nasadit v Kaspickém moři.

Nesmí se zapomenout na chorvatské výrobce taktického vybavení KROKO a Varteks nebo výrobce ochranných a balistických přileb Šestan-Busch.

Významným hostem výstavy se měl stát irácký ministr obrany. Bohužel vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v Iráku ministr návštěvu odložil.

Foto: Odminovací vozidlo dog-IngOdminovací vozidlo společnosti Dok-Ing. Velké počty vozidel nakoupila řada armád světa, včetně americké armády. / Archiv autora

Irák je přitom významný současný i potenciálně budoucí odběratel chorvatské vojenské techniky a vybavení. Firma HS Produkt dodala do Iráku 10 000 pistolí HS2000 a 10 000 útočných pušek VHS-2. Šestan-Busch dodala stejný počet balistických přileb.

Chorvatské zbraně dostaly například kurdské milice Pešmerga, které je již nasadily to bojů s radikály z Islámského státu. Zbraň VHS-2 je také mezi pěti kandidáty na novou útočnou pušku pro francouzskou armádu – mimochodem jediná nabízená zbraň v konfiguraci bull-pup.

Foto: Úspěšným produktem chorvatského vojenského průmyslu je útočná puška VHS-2. / Archív autora
Úspěšným produktem chorvatského vojenského průmyslu je útočná puška VHS-2. / Archív autora

Vedle irácké delegace stála za pozornost neoficiální návštěva ukrajinských vojenských představitelů. Ukrajina v současnosti řeší modernizaci svých ozbrojených sil a poptává moderní vojenské vybavení v zahraničí. Vzhledem k malé kupní síle ukrajinského ministerstva obrany mají na Ukrajině větší šanci uspět zbraně s vynikajícím poměrem ceny a kvality.

Na výstavě se prezentoval i americká firma Sikorsky. Chorvatsko již objednalo 16 vrtulníků Bell OH-58D Kiowa Warrior a projevuje zájem o stejný počet těžších vrtulníků UH-60 Black Hawk. Chorvatská prezidentka Kolinda Grabar si při návštěvě výstavy na stánku firmy Sikorsky vyzkoušela také simulátor bitevního vrtulníku AH-1Z Viper.

Vojenští odborníci také čekali nové informace o možné společné dodávce vozidel AMV do Spojených Arabských Emirátů. Chorvatská Đuro Đaković a finská Patria jsou jedním z hlavních kandidátů. Podrobnosti o soutěži však nebyly na výstavě představeny.

Foto: V Chorvatsku je velmi aktivní americká firmy Sikorsky. Chorvatská prezidentka si vyzkouÅ¡ela simulátor bitevního vrtulníku AH-1Z Viper. / Archív autora Chorvatská prezidentka si vyzkoušela simulátor bitevního vrtulníku AH-1Z Viper. / Archív autora

Možná poněkud překvapivě se držela stranou firma Saab, která nabízí Chorvatsku stíhací letadla JAS-39 Gripen. Chorvatsko již potvrdilo zájem vyměnit svých sedm zastaralých stíhacích letadel MiG-21 bisD/UMD. Hlavním kandidáty je JAS-39 Gripen nebo nové/olétané stíhačky F-16.

Německá společnost KMW představila na výstavě makety samohybných houfnic PzH 2000 a tanků Leopard 2. Chorvatsko již získalo šest houfnic PzH, zbývajících šest dorazí na pobřeží Jadranu příští rok.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Švédové nabídli Chorvatům Gripeny

Švédové podle zahraničních serverů nabídli Chorvatům jako náhradu za jejich MiGy-21 své víceúčelové ...

Německé houfnice PzH 2000 pro Chorvatsko

Chorvatsko získá z Německa 12 samohybných houfnic PzH 2000. Dohodu 5. prosince potvrdil svým ...

Vojenská vozidla Chorvatska

Chorvatská armáda představila veřejnosti novou pozemní bojovou techniku. V prvé řadě se jedná o nové ...

Obrněný transportér Piranha V pro Dánsko

Dánská armáda získá několik stovek kolových obrněných transportérů Piranha V od švýcarské firmy ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!