Novinky z ruské vojenské výstavy Armija-2021

Novinky z ruské vojenské výstavy Armija-2021
Námořní protivzdušný systém krátkého dosahu Palma / Foto: Rosoboroneksport (Zvětšit)

V minulém týdnu skončila hlavní část letošního ročníku vojensko-technického fóra Armija-2021. Kromě ukázek již zavedené techniky a podpisů kontraktů na dodávky vojenské techniky pro ruské ministerstvo obrany i zahraniční zájemce došlo i na představení některých novinek ruského zbrojního průmyslu.

První a asi nejzajímavější technologickou novinkou je exoskelet z dílny týmu firem holdingu Rostěch a Výzkumného ústavu mechaniky Moskevské státní univerzity. Exoskelet představený na fóru Armija-2021 se vyznačuje možností použití v aktivním a pasivním režimu. Aktivní „elektrický“ režim pomáhá vojákům při pohybu v těžkém terénu a horách. Pasivní režim se aktivuje při pohybu po vodorovné ploše. Podle tiskového mluvčího holdingu Rostěch Bekchana Ozdojeva snižuje představený exoskelet zátěž a ztráty energie až o 15 %, umožňuje jednotlivci nést až 60 kg nákladu a zvyšuje přesnost střelby z automatických zbraní až o 20 %. Části nového exoskeletu v pasivním režimu testovali vojáci v Sýrii. Na začátku tohoto roku odstartoval v Rusku výzkum zaměřený na vytvoření výstroje „vojáka budoucnosti“ čtvrté generace.


Ruský exoskelet od koncernu Rostec; větší foto / Foto: Rostec

11. výzkumná rota Akademie vojsk radiační, chemické a biologické ochrany prezentovala na fóru výsledky své práce v oblasti ochrany proti ionizujícímu záření. Výzkumníci vyvinuli speciální „štít“ pro ochranu robotických a jiných systémů pracujících v zamořeném prostoru. Soustavu několika ochranných modulů nese konkrétní systém.

V oblasti dělostřeleckého průzkumu představil holding Rostěch unikátní systém 1B75E Penicilin. Penicilin je pasivní sledovací systém určený k rozpoznávání zvukových a tepelných signálů na bojišti i mimo něj. Systém je schopen zachytit zvukovou a tepelnou stopu dělostřelectva na vzdálenost až 17 km. Start řízené střely poté na 38 km. Ačkoliv se podle holdingu Rostěch jedná o unikátní systém, došlo k jeho představení v exportní verzi.


1B75E Penicilin

V oblasti bezpilotních prostředků je nejočekávanější novinkou ozbrojený dron Forpost-R – v Rusku licenčně vyráběný dron Searcher Mk.III izraelské společnosti Israeli Aerospace Industries. Výzbroj tvoří dva kontejnery s nespecifikovanými řízenými střelami. Dron Forpost-R může nést až 100 kg výzbroje. Dva kusy již testuje ruská armáda.

Dalšími zástupci oblasti bezpilotních nebo bezosádkových prostředků jsou Mucha a Žuk koncernu Kalašnikov. V prvním případě jde o konvenční kvadrokoptéru, která je navíc vybavena ochranným rámem z uhlíkových vláken. Ten zabraňuje poškození kvadrokoptéry ve stísněných a uzavřených prostorech. Koncern Kalašnikov vyvinul takový dron na žádost ruských speciálních sil. Bezosádkový pásový prostředek Žuk je primárně určen k pyrotechnické činnosti, nicméně lze na něj umístit i videokameru, kameru s termovizí nebo prostředky nočního vidění a použít jej tak k průzkumu.


Mi-28NM; větší foto / Foto: Rosoboroneksport

V kategorii zbraní proti pozemním cílům představila společnost KTRV dvě novinky. První z nich je víceúčelová střela krátkého dosahu Ch-MD. Střela samotná je nápadně podobná střele označované jako Izdělije-85, jež společnost KTRV představila na minulém ročníku fóra Armija jako možnou výzbroj pro bezpilotní letoun Grom společnosti Kronštadt. Izdělije-85 váží 120 kg, z čehož 30 kg tvoří samotná hlavice. Ch-MD se od Izdělije-85 liší zejména použitím jiného elektrooptického naváděcího systému. Je však možné, že v tomto případě jde o Izdělije-85 s vylepšeným elektrooptickým systémem a jiným označením. Druhou novinkou je střela neoficiálně označovaná jako Ch-50. Stejně jako v případě Ch-MD se může jednat o vylepšenou střelu, k jejímuž představení došlo minulý rok v rámci prezentace možné výzbroje bezpilotního letounu Orion. Letos prezentovaná verze připomíná podzvukovou střelu pravděpodobně na tuhé palivo. V obou případech není znám dosah střel.

Dalším zástupcem zbraňových systémů proti pozemním cílům je Izdělije-305. Jedná se o řízenou střelu, kterou plánuje ruské ministerstvo obrany zavést do výzbroje vrtulníků Mi-28NM, Ka-52M a také vrtulníku Mi-8AMTŠ-VN určeného pro speciální síly. Média označují střelu také jako LMUR (rusky: легкая многоцелевая управляемая ракета, česky: lehká víceúčelová řízená střela). LMUR váží přibližně 100 kg a dle informací výrobce má dosah 14,5 km. Samotná hlavice střely váží 25 kg. Podle nepotvrzených informací došlo k jejímu testování v Sýrii. V budoucnu dojde k integraci střely na ruské drony Orion a Sirius.


Obrněné vozidlo KamAZ-4386 ZA-SpN pro ruské speciální síly

Rusko pokračuje ve vývoji a vylepšování mobilních prostředků protivzdušné obrany (PVO). Na fóru Armija-2021 se představil systém PVO Sosna na podvozku obrněného transportéru BTR-82A. Sosna má dosah 10 km a může působit proti dronům, střelám s plochou dráhou letu nebo přesným zbraním. Sosna dokáže působit i za pohybu, a kromě vzdušných cílů ničit i lehce obrněnou pozemní techniku.

Novinkou v oblasti vozidel pro speciální síly je vozidlo K-4386-ZA-SpN zkonstruované na základě vozidla Tajfun-VDV. Posádku vozidla tvoří čtyři osoby. Vozidlo K-4386 je vyzbrojeno kulometem Kord ráže 12,7 mm a protitankovou řízenou střelou Kornet. Oba zbraňové systémy se nachází v pancéřované věži. V zadní části vozidla se nachází zásoba střel Kornet a minomet ráže 120 mm. Od vozidla Tajfun-VDV se K-4386 liší zejména lepší balistickou ochranou. Stejně jako Tajfun-VDV lze i K-4386 vysadit na padáku.


Dynamické ukázky bojové techniky na Armja-2021

Výstava nejnovějších zbraňových systémů však není jediným účelem vojensko-technického fóra Armija-2021. Již tradičně se během fóra konají konference nebo festivaly. Jedním z nich je i festival robotiky a inovací „RoboArmija“. V rámci této akce se veřejnost mohla seznámit s nejnovějšími ruskými úspěchy na poli robotiky, vesmíru, virtuální a rozšířené reality nebo biotechnologií. K vidění bylo více než 70 exponátů ze zmíněných oblastí. Cílem festivalu „RoboArmija“ je seznámit veřejnost s moderními a pokročilými technologiemi a zároveň v dětech a mládeži vzbudit zájem o robotiku, informatiku nebo vesmírné technologie.

Celkem vojensko-technické fórum Armija-2021 navštívilo zhruba 1,7 milionu lidí. Ruské ministerstvo obrany uzavřelo v průběhu fóra smlouvy týkající se modernizace a nákupu nových zbraňových systémů za 500 miliard rublů. V rámci podepsaných smluv dojde k nákupu hypersonických střel Cirkon a Kinžál, střel s plochou dráhou letu Kalibr nebo útočných dronů.

Zdroje: bmpd.livejournal, bmpd.livejournal, DFNC, Interfax, Izvestija, , PolitExpert, RBC, TASS, VPK, VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere ...

Armija-2018: Přehlídka schopností ruského vojenského průmyslu

Nedaleko Moskvy v těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojensko-technické fórum Armija-2018. I ...

Armija-2019: Ruské letectvo koupilo 76 stealth letadel Su-57

Na probíhající vojenské výstavě Armija-2019 ruské ministerstvo obrany u domácího průmyslu objednalo ...

Ruská Armija-2020: Miliardy za letadla a konec Armaty v roce 2040

Ruské ministerstvo obrany u státní korporace Rostec na probíhající vojenské výstavě Armija-2020 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Laci
  09:13 09.09.2021

  Cpt. Morgan: “ Rusko neutoci len na slabe staty, ked zastavili najvacsiu mechanizovanu invaziu v historii, vydali sa na utok proti agresivnej mocnej risi a sami bez cudzej pomoci ...Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan:
  “ Rusko neutoci len na slabe staty, ked zastavili najvacsiu mechanizovanu invaziu v historii, vydali sa na utok proti agresivnej mocnej risi a sami bez cudzej pomoci ju rozdrvili na prach” - :D :D :D XD XD XD Tak tohle je vtip století!!!
  Myslíte jak Rusové zastavili Němce stylem “cestou nejmenšího odporu a totálního debáku vlastních sil necháme Wehrmacht dojít tam, kam uzná za vhodný a necháme zapracovat zimu a obrovské vzdálenosti pro logistiku”? :D
  Och jak strašně v tom byl SSSR sám, když mu GBR a USA dodávali tisíce bojových vozidel a letounů a nebojovou techniku mu dodavali v takovym množství, že takřka nemusel vyrábět nebojovou techniku a mohl veškerý svoje kapacity soustředit na bojovou výrobu ;) A to nemluvim o astronomických dodávkách potravin.Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
   16:19 09.09.2021

   Trochu bych Vaši úvahu rozvedl: PorazilI by spojenci Osu, bez pomoci SSSR?

   Trochu bych Vaši úvahu rozvedl: PorazilI by spojenci Osu, bez pomoci SSSR?

   • Laci
    17:08 09.09.2021

    Ne, vojensky nikoliv. Stejně tak jako by SSSR neodolalo a neobrátilo proti Třetí říši bez pomoci západních spojenců. Tak či onak, Třetí říše by stejně nevydržela. Držet násilím ...Zobrazit celý příspěvek

    Ne, vojensky nikoliv. Stejně tak jako by SSSR neodolalo a neobrátilo proti Třetí říši bez pomoci západních spojenců.
    Tak či onak, Třetí říše by stejně nevydržela. Držet násilím tolik národů (prakticky celou Evropu) - Hitler by byl rád, kdyby to všechno udržel aspoň za svýho života. Po smrti Führera by se ulevilo nejen velký části (ne-li většině) generálům a dalším elitám společnosti, ale následně i Evropě. Kolikrát byla Evropa, nebo její část, nějak násilím sjednocená, tolikrát se rozpadla.Skrýt celý příspěvek

 • Wakantanka
  22:38 05.09.2021

  Cpt. Morgan ty si riadny pacient. Na tú tvoju kopu nezmyslov hádam aj škoda reagovať. Máš očividne značné medzery v WWII. Skús sa dovzdelať kto a koľko dodal sovietom zbraní, ...Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan ty si riadny pacient. Na tú tvoju kopu nezmyslov hádam aj škoda reagovať. Máš očividne značné medzery v WWII. Skús sa dovzdelať kto a koľko dodal sovietom zbraní, munície, techniky a v neposlednom rade potravín. Skús si spočítať koľko síl odčerpali spojenci nemcom najprv v severnej Afrike a potom na Sicílii a Taliansku. Keby sa toto nedialo hádaj kde by tie Nemecké zbrane a muži boli? No správne, na východnom fronte. A to už by taký jednoznačný priebeh sovietska ofenzíva zďaleka nemala. A dalo by sa dlho pokračovať.Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  12:26 04.09.2021

  Kashtan má zásobníky na rakety, ktoré je možné vymeniť pri bojovej činnosti automaticky. Palma podľa obrázka touto schopnosťou nedisponuje. Kde je teda to zlepšenie? Okrem toho, ...Zobrazit celý příspěvek

  Kashtan má zásobníky na rakety, ktoré je možné vymeniť pri bojovej činnosti automaticky. Palma podľa obrázka touto schopnosťou nedisponuje. Kde je teda to zlepšenie? Okrem toho, nikto v budúcnosti okrem rusov už neplánuje CIWS riešiť pomocou gatlingov, buď programovateľná munícia alebo rovno laser. Rusi sa pripravujú na minulú vojnu, kde budú čeliť pomalým non-stealth Harpoon strelám. Ale realita dňa je hypersonika , roje stand-off stealth striel a railgun.Skrýt celý příspěvek

  • Cpt. Morgan
   00:52 05.09.2021

   CIWS funguje na principe spray and pray, cize poslat voci cielu co najvacsi oblak projektilov a dufat, ze bude zasiahnuty. Gatling to robi sposobom liniovej palby. Kedze ciel pred ...Zobrazit celý příspěvek

   CIWS funguje na principe spray and pray, cize poslat voci cielu co najvacsi oblak projektilov a dufat, ze bude zasiahnuty. Gatling to robi sposobom liniovej palby. Kedze ciel pred zasahom manevruje, zasah ciela je na zaklade pravdepodobnosti a nie presneho zamerania, pretoze od vystrelu municie po zasah ciela ciel manevruje a nie je tam, kde ho CIWS videl a zameral pri vystrele. Preto je lepsie mat nie presny kanon, ale co najvykonnejsi kanon s rozptylovym pokrytim a vyssou pravdepodobnostou zasiahnut ciel, ktory sa pocas vedenia palby niekde posunul. Gatling pali v linii, hoci deformovanej, ale zona zasahu je v kazdom bode tych trajektorii, kde projektily letia, cize rozptylova linia, vysek. Programovatelna municia dokaze nicit ciel nie v linii, ale iba v malom perimetri koncovej explozie, cize velmi obmedzenej oblasti priestoru. Pohybujuci sa ciel ale znamena, ze predpovedat zonu zasahu s prostriedkom, ktory pali male sfery srapnelov oproti vysekovym liniam je ovela tazsie, resp. menej efektivne. Mala rychlost palby s programovatelnou municiou potom urcuje kolko pokusov o pravdepodobnostne pokrytie ciela sa odohra - ovela menej a budu obmedzene nielen v uhlovom sektore, ale aj v spravnom dialkovom parametri. Programovatelna municia je dobra proti dronom, ale nie proti rojovym utokom zodolnenych manevrujucich protilodnych ciel. Vykon nicim nenahradis a ruske CIWS su v tomto uplne ina liga.Skrýt celý příspěvek

   • UnionPacific
    10:26 05.09.2021

    ciws na baze gatlingu je omyl kvôli veľkej spotrebe munície. Koľko rakiet stihne kashtan alebo palma zostreliť než dôjdu včeličky ? Nezabudajte že Usa planuju ničiť ruske lode ...Zobrazit celý příspěvek

    ciws na baze gatlingu je omyl kvôli veľkej spotrebe munície. Koľko rakiet stihne kashtan alebo palma zostreliť než dôjdu včeličky ? Nezabudajte že Usa planuju ničiť ruske lode hromadnou salvou stealth striel Kongsberg Jsm alebo JASM. Programovatelna municia je efektivnejsia, jedna strela má 1200 wolframovych guličiek, takže pravdepodobnosť zostrelu salvy rakiet je o dosť vyššia. Rusi len nechcú priznať že programovateľnú muníciu nedokážu vyrobiť.Skrýt celý příspěvek

    • balm
     13:01 05.09.2021

     Na 20 - 30 mm projektil s 1200 kuličkami zní hodně nadsazeně. Druhou věcí je účinnost, proto a jen právě proto se používají tvarované penetrátory s mnohem vyšší účinností. U ...Zobrazit celý příspěvek

     Na 20 - 30 mm projektil s 1200 kuličkami zní hodně nadsazeně. Druhou věcí je účinnost, proto a jen právě proto se používají tvarované penetrátory s mnohem vyšší účinností. U programovatelné a radarem řízené munice platí omezení, které vyplývají z vlastností radiolokace a reakčního času. Násobně platné proti rychle letícím manévrujícím cílům se sníženou odraznou plochou a IR stopou. Tak či onak, potřebujete střílet s maximální kadencí a to velké ráže zkrátka neposkytují.

     Každý kulomet, včetně pěchotních, se vyrábí pro střelbu rozptylem, nikoliv bodovou přesnost. Rozptyl je kalkulován podle typu zbraně, munice a použití. Běžný pěchotní kulomet ráže 7.62 pokryje na 600 m oblast okolo 20 x 6 m, ve které je vše nemilosrdně rozdrceno. Pokročilé systémy se utajují, těžko odhadnout a ještě těžší potvrdit informace, avšak obecně se pro systém Phalanx uvádí rozptylová plocha 150 x 70 metrů na vzdálenost 2000 metrů. Ověřit to samozřejmě z veřejně dostupných zdrojů dost dobře nejde. Jakých hodnot dosahují CIWS z Ruska netuším, ale to neznamená, že patří do starého železa.Skrýt celý příspěvek

     • UnionPacific
      13:25 05.09.2021

      Pokiaľ je rozptylova plocha Phalanxu 150x70 m na 2000 metrov, tak potom sa US Navy musí spoliehať na to že ruské informácie o rýchlostiach ich rakiet sú vysoko nadhodnotené, lebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokiaľ je rozptylova plocha Phalanxu 150x70 m na 2000 metrov, tak potom sa US Navy musí spoliehať na to že ruské informácie o rýchlostiach ich rakiet sú vysoko nadhodnotené, lebo oficiálne Brahmos preletí 2000 m za 2 sekundy...Skrýt celý příspěvek

 • J.Kolousek@post.cz
  10:29 03.09.2021

  Jen by mě zajímalo,proč se tam nemluvilo o tancích T-14 Armata V souvislosti s prezentací nového tanku v roce 2015 zaznělo také oficiální prohlášení, že sériová produkce může záhy ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen by mě zajímalo,proč se tam nemluvilo o tancích T-14 Armata
  V souvislosti s prezentací nového tanku v roce 2015 zaznělo také oficiální prohlášení, že sériová produkce může záhy začít a že do roku 2020 může být dodáno okolo 2300 nových kusů.
  Realita první poloviny roku 2021 totiž vypadá tak, že se tanky Armata pořád ukazují pouze na přehlídkách. Během šesti let od oné první prezentace se neustále objevují zprávy, že by sériová výroba měla začít za rok či dva, jenže zatím se tak nestalo. Nyní se údajně počítá s dodávkami do konce roku 2022, ani tomu však již mnoho odborníků nevěří. Upozorňují, že vývoj vozidla vlastně pořád nebyl dokončen, protože Armatu trápí mj. problémy s elektronikou ve věži nebo s nespolehlivým a nedostatečně výkonným motorem.
  Myslím si,že i většina zde představených zbraňových kopletů dopadne stejně,jako slavný tank T-14 ArmataSkrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
   11:59 03.09.2021

   Nedostatočne výkonný motor ? 1500 koní pre 55 t tank je málo ? Čo tí rusi vôbec chcú...

   Nedostatočne výkonný motor ? 1500 koní pre 55 t tank je málo ? Čo tí rusi vôbec chcú...

 • Fiagy
  07:20 03.09.2021

  " Na začátku tohoto roku odstartoval v Rusku výzkum zaměřený na vytvoření výstroje „vojáka budoucnosti“ čtvrté generace. " Oni prostě jiní nebudou :-D 4 generace zcela jistě ...Zobrazit celý příspěvek

  " Na začátku tohoto roku odstartoval v Rusku výzkum zaměřený na vytvoření výstroje „vojáka budoucnosti“ čtvrté generace. "
  Oni prostě jiní nebudou :-D
  4 generace zcela jistě překonává tu třetí ve všech směrech a v blízké době ji nahradí v poměru 1:1Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  12:30 02.09.2021

  Podle tý fotky by se to mělo jmenovat “EXOTSKELET” :D Největší pecka jsou ty mega-brejle á la Black Hawk Down, který se tahaly před 20-30 lety. Ale chápu že v ruskym podání to je ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle tý fotky by se to mělo jmenovat “EXOTSKELET” :D
  Největší pecka jsou ty mega-brejle á la Black Hawk Down, který se tahaly před 20-30 lety. Ale chápu že v ruskym podání to je vrchol vystrojenosti jednotlivce..Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   12:59 02.09.2021

   Mne sa páči ten PVO Palma. Niečo medzi Terminátorom a liatinovou pieckou

   Mne sa páči ten PVO Palma. Niečo medzi Terminátorom a liatinovou pieckou

   • Cpt. Morgan
    02:55 03.09.2021

    Rusi robia utilitarny dizajn, ziadne zbytocne , co mne pride autenticke a racionalne. Niekto si zase potrpi na sexi sci fi CGI oplechovanie aj ked samotny vykon nemusi byt realne ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusi robia utilitarny dizajn, ziadne zbytocne , co mne pride autenticke a racionalne. Niekto si zase potrpi na sexi sci fi CGI oplechovanie aj ked samotny vykon nemusi byt realne ziadny zazak.
    GSh 6-30 davaju maximalne 6000/min. , Palma ich ma dva, vodou chladene, cize na ciel leti 200/sec. 30 mm 390 gramovych projektilov (78 000 g/sec.) + 8 AA striel nabitych a dalsich 32 v karuseli.
    Legendarny BRRRRRRTTT Phallanx posle na ciel maximalne 4500/min. 20 mm, teda 75/sec. 99 gramovych projektilov (7 425 g/sec.) a ziadne AA rakety. Napriek tomu je legendarny. Ked pominieme ostatne parametre, tak len fakt, ze je chladeny vzduchom a ze pohon je elektricky napoveda o vykonovej kategorii..
    US lode neplanuju stret s vyspelym protivnikom, pretoze bojove akcie konaju vzdy pri brehoch vopred rozvrateneho, alebo nepomerne slabsieho protivnika.
    CIWS je obranny system, a kedze USA utocia len na slabe staty, Phallanx nemusi odvadzat vela prace. Ja by som si na lod asi dal radsej tu piecku, na protilodne strely legendy velmi neucinkuju...Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     13:56 03.09.2021

     Upřímně to co je vidět uprostřed mezi kanony mi připadá jako dveře od kotle kam se příkládá uhlí :-)

     Upřímně to co je vidět uprostřed mezi kanony mi připadá jako dveře od kotle kam se příkládá uhlí :-)

     • Ján Paliga
      23:08 03.09.2021

      ... a ktovie, možno je pohon na paru.... Potom nebudeš ďaleko od pravdy.

      ... a ktovie, možno je pohon na paru.... Potom nebudeš ďaleko od pravdy.

    • Ján Paliga
     23:21 03.09.2021

     Aj Rusko útočí len na slabé štáty..... tak kde je problém? Nemusíš infantilne vyčítať Spokojným štátom to, čo robia aj tvoji obľúbenci.... Podstatné si nenapísal - Palma nemá ...Zobrazit celý příspěvek

     Aj Rusko útočí len na slabé štáty..... tak kde je problém? Nemusíš infantilne vyčítať Spokojným štátom to, čo robia aj tvoji obľúbenci....

     Podstatné si nenapísal - Palma nemá radar..... "Jak to chodí? Chodí to dobře. Ale neseje to. Tak to je u secího stroje dost podstatná závada, ne?"Skrýt celý příspěvek

     • Cpt. Morgan
      00:35 05.09.2021

      ty nevies pouzivat vyhladavac? Modifikacia Palma ma na rozdiel od Kastan iba pasivne senzory - plne automatizovany opticky a termalny system palby. Palma nic nevyzaruje, cize je ...Zobrazit celý příspěvek

      ty nevies pouzivat vyhladavac? Modifikacia Palma ma na rozdiel od Kastan iba pasivne senzory - plne automatizovany opticky a termalny system palby. Palma nic nevyzaruje, cize je potom nezistitelna pre protiradarove strely. Taky Phallanx ma aktivny radar a svieti ako majak, preto je pre AR strely lahkym cielom. Palma je tym padom uplne imunna voci radiovym jammerom. Takze to asi seje, a ovela viac ako ine sejacky.

      KPB vyraba viacere varianty a Palma je pasivna varianta, Kastan a Kastan M maju aj aktivny radar + opticke a termalne vedenie palby. Pri Kastan M je system modularny a zakaznik si moze vybrat bud radar + opticke + IR, alebo len radar, len opticke..

      Rusko neutoci len na slabe staty, ked zastavili najvacsiu mechanizovanu invaziu v historii, vydali sa na utok proti agresivnej mocnej risi a sami bez cudzej pomoci ju rozdrvili na prach. Zapadne mocnosti sa nemcom najprv poddali takmer bez odporu (sposob ako sa vyhnut stratam v skutocnom boji), americanov zahynulo v Europe 200 000, a aj to vacsina uplne zbytocne, kedze poslali vylodovat na plaze pesiakov proti gulometnym hniezdam v bunkroch a delam (asi aby boli aspon nejake obete a zasluhy). Zbombardovat tie plaze 30 km do vnutrozemia im akosi zrovna nenapadlo, aj ked bombardovanim uplne znicit Drazdany predtym nebol ziadny problem. Okrem toho, americka verejnost vraj bola naladena proti vmiesavaniu do vojny a tak US Army mohla zasiahnut az ked mali rusi Hitlera na lopate :-) Ked amici videli, ze rusi znicili Hitlera a idu ho dorazit do Berlina, prisli si narychlo vypocitavo obsadit aspon co sa da. Zapadne staty cakali ako mrtvy chrobak, im sa velmi bojovat neracilo za vlastne krajiny. Mozno chceli aby Hitler co najviac postupil v Rusku a cakalo sa kym americania vyvinu A-bomby aby potom v Rusku vitazneho Hitlera poslali do historie. Tak by mal zapad znicenych dvoch hlavnych nepriatelov naraz - aj Nemecko, aj Rusko. Lebo ak by existovala aktivna kooperacia mocnosti Prusko-Rusko, ostatne zapadne mocnosti by uz nemohli hrat v Europe prve husle a USA by nemali dosah na podstatnu cast rozvinuteho sveta. Ale to je len dezolatska konspiracia, s tym sa nezatazuj..Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:15 06.09.2021

      @ Cpt Morgan Veď to, že nemá rádiolokátor, je "podstatná závada secího stroje"..... Optika by sa práveže mala doplňovať s radarom... Mimochodom, netrhá ti oči, keď píšeš ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Cpt Morgan

      Veď to, že nemá rádiolokátor, je "podstatná závada secího stroje"..... Optika by sa práveže mala doplňovať s radarom...

      Mimochodom, netrhá ti oči, keď píšeš "Kashtan" a mohol si napísať "Kaštan"?

      A ešte jedna podstatná výtka.

      Falšuješ históriu? Lebo ako hútam, tak hútam Rusko žiadnu mechanizovanú inváziu nikdy nemuselo zastavovať. Na Rusko nikto neútočil.

      O krivení druhej svetovej vojny ani nepíšem. To je všetkým jasné.Skrýt celý příspěvek

 • Jendar
  20:32 01.09.2021

  Výborné jsou ty související články, které mně to nabízí. Podle dřívějších vyjádření by už ruská armáda měla mít víc jak 60 Su-57 a přes sto Armat. Kde jen soudruzi udělali ...Zobrazit celý příspěvek

  Výborné jsou ty související články, které mně to nabízí.
  Podle dřívějších vyjádření by už ruská armáda měla mít víc jak 60 Su-57 a přes sto Armat.
  Kde jen soudruzi udělali chybu?Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   15:53 02.09.2021

   To je omyl, žádnou chybu neudělali. Armata a Su-57 překonávají své potenciální soupeře tak obrovským rozdílem, že na zničení imperialistických agresorů stačí dva kusy. Tak proč ...Zobrazit celý příspěvek

   To je omyl, žádnou chybu neudělali.
   Armata a Su-57 překonávají své potenciální soupeře tak obrovským rozdílem, že na zničení imperialistických agresorů stačí dva kusy.
   Tak proč utrácet za výrobu dalších?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...