Nový blog SOLDATO Teamu: Rady, tipy a návody pro vojáky

Foto: Na blogu se dočtete neocenitelné rady z reálného nasazení. / SOLDATO Team
Na blogu se dočtete neocenitelné rady z reálného nasazení. / SOLDATO Team

Členové SOLDATO týmu jsou zkušení profesionálové, kteří mají za sebou mají dlouholeté působení v Ozbrojených složkách ČR a účastnili se řady zahraničních operací (Bosna, Kosovo, Afghánistán, Mali). V nově spuštěném blogu se rozhodli podělit o své bohaté zkušenosti z působení u výsadkových jednotek a z nasazení v zahraničí. Již dnes si můžete přečíst dva první články, co si vzít na zahraniční misi.

Balíme se do mise I. - Maskáče a další oblečení

Šaty dělají člověka, to je známé pořekadlo. A maskáče dělají vojáka. Tacticool maskáče dělají modelku... Co si obléct, co přešít nebo koupit aby se vám lépe plnil úkol, se společně podíváme v prvním dílu seriálu „Balíme se do mise".

Maskáče jsou základ, to je jasný. A taky velký problém. Protože fungujeme v prostředí AČR, nemůžu si obléct, co mě napadne, ale musím se držet českého potisku vz. 95 (zelený i pouštní, protože si do mise beru oboje). Jednotek, které mohou nosit multicam či jiný vzor, je opravdu málo.

A tady je ten problém. Světoví výrobci taktického vybavení a oblečení tak nějak nechtějí (kdoví proč...) v našem krásném českém potisku šít. I když je to zarážející, je to fakt. Musím se tedy držet v české kotlině a mrknout, jaké jsou možnosti. Naštěstí nějaké jsou a v tomto ohledu se dá do mise dobře připravit.

První možnost je spokojit se s tím, co nafasuji. Není to nic moc, ale dá se s tím v pohodě fungovat. Je to zadarmo, má to kapsy, chodit se v tom dá, tak co...

Jo, dá se to vydržet, ale proč nezkusit něco více? Co takhle si maskáče upravit sám?! Pokud jste trochu zruční, máte doma někoho, kdo umí na šicím stroji, nebo si najdete nějakou šikovnou švadlenu, máte slušnou šanci to zvládnout. Je tu však další problém. K takovým úpravám většinou potřebujete buď látku, nebo druhé maskáče na rozstříhání. A obojí je těžce nedostatkové zboží... Celý článek si přečtete na Blogu SOLDATO Teamu

Celý článek si přečtete na Blogu SOLDATO Teamu


Balíme se do mise II. - Boty a ten zbytek

Někde jsem to už říkal a tvrdím to stále. Na botách a batozích se nevyplatí šetřit. Pokud chcete aktivně sloužit pár let, tak je nutné si nohy a záda hodně hýčkat. A to už od útlého mládí. Proto si boty vždy kupuji. A vybírám si to nejlepší (a bohužel většinou i to nejdražší...), co se dá sehnat.

Jaké boty si tedy do mise zabalit? Něco se dá nafasovat a dá se v tom samozřejmě i chodit. Na chození po základně to bohatě stačí (a určitě se s tím dá jezdit i ven, ale...), takže fasovaný boty rozhodně nevyhazovat a vzít s sebou.

Ale co dál?! To hodně závisí na typu mise a na typu práce. Budete hodně chodit a jezdit na několikadenní patroly v náročném terénu? Tak si určitě vezměte něco pevnějšího a odolnějšího. Pokud budete jezdit autem a ven vylezete jen při zajištění perimetru, je ideální lehká, běhavá bota. Ale protože pravděpodobně budete dělat od každého něco, není vůbec špatný vzít oboje. Takže troje boty do mise. Není to moc? Ne.

Nebudu tady uvádět konkrétní modely, ale doporučím osvědčené značky – Lowa a Salomon, v závěsu Hanwag a Meindl. To je v současnosti vcelku sázka na jistotu. Ale nezapomínejte na jedno. Bota vám musí padnout a musíte se v ní prostě cítit. K tomu je nutné jedno. Zajeďte si do prodejny a tu botu si tam zkuste. Obě. A pořádně si utáhněte tkaničky, projděte se v nich, zalekněte... No, prostě to nepodceňujte... Celý článek si přečtete na Blogu SOLDATO Teamu

Celý článek si přečtete na Blogu SOLDATO Teamu

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

RECENZE: Marathon Diver´s Automatic GSAR

Hodiny jsou přístroje na měření času. Těm malým přenosným se říká hodinky. Nic nového. Asi každý ...

RECENZE: Bojové kalhoty ARK1

Kalhoty potřebujete. Ideálně kalhoty uzpůsobené pro vaše požadavky. Jsou profese, kde jsou na ...

RECENZE: Hodinky Garmin Fenix 3

Všimli jste si někdy, co všechno vojáci při akci tahají?! Mají neskutečné množství vybavení, které ...

RECENZE: Balistická vesta Warrior Raptor

Bývaly doby, kdy se ochrana vojáka neřešila. Postupem času se ale ukázalo, že výcvik vojáka je dosti ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • mart
  07:07 06.06.2016

  TomScharf:
  Opravdu si to myslíte?
  Mimochodem, tipl bych si, že ve "firmě" nejste. Je to tak?

 • psovod
  23:05 24.02.2016

  myslím že to potřebné,když jsem nastopil do Bučovic na pěší rotu,první co mě uhodilo do očí byla nástěnka,kde byly různé postřehy a náměty z proběhlých cvičení, a jedna z věcí bylo to,že si lidi neumí zabalit batoh,neví co se s sebou,krátce na to mě oslovil kolega z kanceláře před odjezdem na další cvičení s dotazem,co si má vzít s sebou,myslel to vážně-ptal se mě na to o samotě,byl na té rotě asi rok a půl a stejně nevěděl,přitom na stejném útvaru před jiným cvičením proběhlo něco jako debata s instruktorem o použití termoprádla a podobných věcech,jak jsou tedy na tom lidi,co nastupují nebo už jsou v armádě? menší část lidí,co třeba v civilu dělali soft a podobné aktivity celkem mají přehled,ten zbytek neví nic a ve Vyškově se to nedozví,není problém potkat vojáky,co si mažou goretexové boty krémem na obyčejné boty,nemají absolutně představu o tom,jak funguje goretex,v pohodě pod ním nosí obyčejný svetr a tričko a diví se,že se potí,neví jak funguje termoprádlo,málokdo ví,jak správně skladovat třeba spací pytle-když jsou k tomu podmínky,osobně jsem viděl,jak při jisté akci vysoký důstojník připichoval medaile na goretexové blůzy,skoro nikdo nemá nic jako osobní lékárničku atd,prostě běžný voják neví téměř nic,jestli je to k pláči nebo smíchu nechám na vás,ale je to realita,prostě pokud to nezajímá ani velení a na místech velitelů jsou osoby,které v klidu řeknou,že ho nezajímá,jestli voják trefí terč,hlavně že to dělá přesně podle předpisu,tak se nikam nepohnem

 • maros1126
  18:59 24.02.2016

  Možno to zaujíma aj bežných čitateľov ktorý neslúžia v armáde

 • TomScharf
  14:34 24.02.2016

  To má opravdu AČR tak trapné zázemí a výcvik, že je potřeba blog kde "kdosi" rádí vojákům co si zabalit do baťůžku? Člověk co tyhle informace potřebuje nemá co pohledávat v armádě natož pak na misi.