Bojový tandem: Vrtulník Apache a dron RQ-7Bv2 Shadow

Foto: RQ-7Bv2 Shadow; větší foto / AAI
RQ-7Bv2 Shadow; větší foto / AAI

Americká armáda v rámci programu ARI (Aviation Restructuring Initiative) vybavila první leteckou jednotku bezpilotními letadly RQ-7Bv2 Shadow. Bezpilotní letadla Shadow v jednotce a postupně v celé americké armádě z velké části nahradí průzkumné vrtulníky Bell OH-58 Kiowa.

Americká armáda provozuje velké množství letadel a vrtulníků. Ve výzbroji najdeme mimo jiné 360 vrtulníků OH-58A/C a 368 vrtulníků OH-58D. Verze „A/C" jsou postupně nahrazovány vrtulníky UH-72 Lakota. OH-58 poskytují především ozbrojený průzkum pro hlavní bitevní stroje AH-64 Apache.

Již v minulosti se americká armáda snažila najít z Kiowy náhradu – zmiňme ambiciózní program průzkumného a bojového vrtulníku RAH-66 Comanche nebo v poslední době Armed Aerial Scout.

Nakonec vrtulníky OH-58 v americké armádě zastoupí bezpilotní letadla RQ-7B od AAI Corporation a větší MQ-1C Gray Eagle od firmy General Atomics. Děje se tak v rámci restrukturalizačního programu ARI letecké složky americké armády.

Ozbrojený průzkum v americké armádě zajistí výkonné bezpilotní letadla MQ-1C Gray Eagle.

V rámci ARI vyřadí americké armáda (včetně rezervních složek) více než 800 letadel a vrtulníků, mimo jiné OH-58D Kiowa nebo výcvikové TH-67 Creek. Část vrtulníků OH-58A/C poslouží jako výcvikové stroje. O práci přijde 10 000 členů leteckého personálu a zaniknou tři letecké brigády.

Armáda počítá s přímou úsporou 12 miliard dolarů v následujících pěti letech a další jedné miliardy ročně díky úsporám v provozních nákladech a úsporách na personálu. Jedním z klíčových opatřeníprogramu ARI je masivní náhrada pilotovaných vrtulníků bezpilotními stroji.

V současné době je první jednotka leteckého křídla americké armády vybavená bezpilotními průzkumný stroji RQ-7Bv2 Shadow – jde o nejnovější „v2" verzi s posílenými a zabezpečenými komunikačními a datovými systémy. Bezpilotními letadla budou spolupracovat s bitevním vrtulníky Apache, resp. s vrtulníky verze Apache-64E Guardian.

RQ-7B Shadow v akci

Nejnovější vrtulník Apache-64E Guardian je kromě výkonnějších motorů a avioniky vybaven také systémy pro spolupráci s bezpilotními letadly. V kabině operátora najdeme displej, na který lze promítat obraz z bezpilotního letadla. Stejně tak operátor umí převzít kontrolu nad bezpilotním letadlem.

Maximální startovací hmotnost letadla RQ-7Bv2 Shadow je 170 kg. Letadlo dokáže plnit ve vzduchu mise až po dobu 9 hodin, mnohem déle než v případě vrtulníku OH-58.

V současné době se testuje také ozbrojená verze RQ-7B Shadow. Výzbroj mohou tvořit nové přesné naváděné pumy Pyros o hmotnosti 5,9 kg nebo minometné granáty ráže 81 mm upravené pro vzdušný shoz 81 mm Air Dropped Mortar.

Zdroj: Army.mil

Nahlásit chybu v článku


Související články

AgustaWestland nabízí Slovensku vrtulníky AW139M

Předminulý týden americká firma Sikorsky nabídla Slovensku vrtulníky UH-60 Black Hawk. Několik dní ...

Ukrajinský bitevní vrtulník SM232

Ukrajina v nejbližších měsících a letech hodlá investovat značné prostředky do vybavení své armády. ...

Rakouské vojenské vrtulníky k dispozici i pro vnitro

Rakouské ministerstvo obrany nabídlo tamnímu ministerstvu vnitra vojenské vrtulníky pro použití při ...

T-X: Nový cvičný letoun pro americké letectvo

Americké letectvo (U.S. Air Force) představilo požadavky na nový výcvikový program T-X pro americké ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Blake
  17:43 16.04.2015

  Zaujimalo by ma, ako skoncil/pokracuje program ULB, aj ked na ucel zacielenia pre AH-64 je zatial vo vacsine situacii vhodnejsi mensie fixed-wing UAV, kvoli nakladom na prevadzku.

  Zaujimalo by ma, ako skoncil/pokracuje program ULB, aj ked na ucel zacielenia pre AH-64 je zatial vo vacsine situacii vhodnejsi mensie fixed-wing UAV, kvoli nakladom na prevadzku.

 • CerVus
  17:19 16.04.2015

  Na tomhle je nejvtipnější, že očividně všichni OH-58 z výzbroje vyřazují, zatímco u nás uvažují že jimi nahradí Mi-24

  Na tomhle je nejvtipnější, že očividně všichni OH-58 z výzbroje vyřazují, zatímco u nás uvažují že jimi nahradí Mi-24

 • liberal shark
  17:00 16.04.2015

  Příklad účinného a efektivního řešení potřeby bezpečného a účinného taktického průzkumu pro bitevní vrtulníky.

  Příklad účinného a efektivního řešení potřeby bezpečného a účinného taktického průzkumu pro bitevní vrtulníky.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2