Nový cíl syrských povstalců

Foto: Bojovníci Al-Qaidy; ilustrační foto / Fair use
Bojovníci Al-Qaidy; ilustrační foto / Fair use

Fronta An-Nusrah, oficiální odnož Al-Qaidy v Sýrii, se po úspěšné ofenzívě v provincii Idlib zaměřila na nový cíl. Tím se stalo podle očekávání severosyrské Aleppo. V provincii Idlib si povstalci ověřili novou strategii založenou na vytvoření koalice jednotlivých skupin, která se ukázala jako velmi účinná. Dosud samostatně bojující skupiny se nemohly měřit s výrazně lépe organizovanou a vyzbrojenou Syrskou armádou, ale sloučení do koalice tento nepoměr sil změnil.

Nová koalice, která vznikla 2. července, je nazvaná Ansar al-Sharia (pozor na záměnu, neboť tento název používá více skupin napojených na Al-Qaidu na Blízkém východě a v Africe). Čely koalice jsou, mimo už zmíněné An-Nusry, další dvě skupiny úzce propojené s Al-Qaidou – Ahram al-Sham a Ansar ad-Din.

Dalším členem koalice je uskupení nazvané Ansar al-Khilafah, které se pokusilo s An-Nusrou dobýt Aleppo už v červenci 2013. Mezi dalším půl tuctem skupin jsou například Mujahideen al Islam Movement a At-Tawhid Wal Jihad Brigade, která s An-Nusrou v minulosti už spolupracovala.

Prvním cílem koalice je město Jamiyat az-Zahra v sousedství Aleppa, které je klíčové pro oslabení vládních vojsk. V okolí města se nachází velké množství vojenských komplexu, skladů zbraní a také místní centrála zpravodajství vzdušných sil. Tu se An-Nusra pokusila zničit už v březnu, kdy do tunelů pod budovou umístila výbušniny a pokusila se ji vyhodit do vzduchu. Budova výbuch přečkala, zejména díky dobré konstrukci a silnému opevnění, nezřítila se a dál sloužila svému účelu.

Několik dní po vzniku koalice Ansar al-Sharia vytvořily další povstalecké skupiny koalici Fatah Halab. Tu tvoří na dva tucty skupin mezi nimiž vyniká už zmiňovaná Ahram al-Sham napojená na Al-Qaidu. Tato skupina zároveň působí v obou koalicích. V uskupení Fatah Halab není zastoupená An-Nusra, ale Al-Qaida si tam udržuje výrazný vliv hlavně díky Ahram al-Sham.

An-Nusra se svými spojenci zaútočila na Jamiyat az-Zahra svou klasickou taktikou. Po ostřelování děly, raketami a podomácku zhotovenými minomety a raketomety, zaútočil sebevražedný útočník v autě naplněném výbušninami. Narušil tak obranu vládních vojsk a následoval pozemní útok.

Povstalci nasadily do akce také dříve ukořistěné tanky T-55 a střely TOW. Vládní vojska odpověděla zesílenými nálety na pozice útočníků a shazováním barelových bomb z vrtulníků. Nálety si vyžádaly životy několika desítek civilistů.

Do bojů také díky náletům zasáhla koalice vedená USA, která v rámci operace Inherent Resolve. Dne spojenci 5. července oznámili, že provedli v blízkosti Aleppa nálet na tzv. „Chorásánskou skupinu“. Tu tvoří veteráni Al-Qaidy, vesměs zkušení bojovníci z Afghánistánu, kteří působí v Sýrii a spolupracují s An-Nusrou.

Skupinu takto označili Američané na podzim minulého roku a členové této skupiny, byli podle některých zdrojů zapojení do příprav a útoků proti USA a Západu. Tato „skupina“ je značně kontroverzní, neboť není jisté, zda-li se vůbec jedná o nějakou samostatnou jednotku nebo jen o skupinu veteránů Al-Qaidy, kteří byli vysláni do Sýrie aby pomohli An-Nusře s výcvikem rekrutů a bojem proti asadovu režimu. Cílem náletu se stala skupina bojovníků a jedno vozidlo.

Pokud koalice v Jamiyat az-Zahra uspěje, může to být klíčová porážka pro asadova vojska. V Aleppu už dva měsíce panuje patový stav a asadovi vojáci by tak ztratili zázemí a zásobovací trasy. V tuto chvíli nelze předvídat situaci, ale je jasné, že se vládní vojska budou snažit město udržet neboť další porážka po ztrátě Idlibu by jejich situaci značně zhoršila.

Jak se ukazuje, tak fenomén povstaleckých koalicí, který nastartoval úspěch u Idlibu, se začal šířit i na další syrské fronty. V oblasti Qalamoun, na hranicích mezi Libanonem a Sýrii, v květnu vznikla koalice Jaysh al-Fateh Qalamoun, jejíž cílem je boj proti Islámskému státu v této části země, asadově armádě a zejména pokusit se obsadit libanonsko-syrskou hranici, a znemožnit tak pronikání bojovníků libanonského Hizballahu do Sýrie.

Členy koalice je několik skupin, mezi nimi An-Nusra, Ahrar al-Sham, Jaysh al-Islam a také několik jednotek Svobodné syrské armády (FSA). V polovině června v syrské jihovýchodní provincii Quneitra vznikla koalice Jaysh al-Haramun, které je pojmenovaná podle hory Haramun. Koalice působí na jihovýchodě Sýrie.

Jedno z prvních prohlášení směřovala koalice k místním Drůzům, které vyzývala aby se do konfliktu nezapojovali a zůstali nestraní. Pokud by se Drůzové výrazněji zapojil i do boje na straně Asada, situaci povstalců by to mohlo v některých místech zkomplikovat, zejména by se to týkalo fronty An-Nusru, jejíž bojovníci na severu Sýrii pozabíjeli 20 Drůzů. Další koalice vznikla také na jihu země, kde se jednoty FSA spojily s dalšími skupinami.

Zdroj: Long War Journal

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Šíitské milice v Iráku

Po kolapsu irácké armády v létě 2014 se centrální vláda v Bagdádu dostala do smrtelného nebezpečí. ...

Možný zlom v syrské občanské válce?

V relativně nepřehledné situaci syrské občanské války došlo v březnu 2015 k možná zásadní události, ...

Bombardování Islámského státu pokračuje

Spojenecká letadla v minulých dnech provedla největší koordinovaný útok na pozice Islámského státu v ...

Francouzské speciální síly opět udeřily v Mali

Francouzská armáda se do bojů s islamisty v Mali zapojila po rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 2085 z ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • KOLT
  13:16 17.07.2015

  Díky!

  I velikáni jsou holt produktem své doby, s tím nic nenaděláme. Lincoln si myslel, že černoši sice nejsou na takové úrovni jako běloši, na rozdíl od jižanů to ale nepovažoval za dostatečný důvod pro jejich zotročení. Masaryk & spol. postavili Československo na národu "Čechoslováků", přičemž ostatní národy byly z dnešního pohledu utlačované. O tom, že Churchil byl jednoznačně imperialista, což by dneska bylo naprosto neprůchodné, ani netřeba mluvit.

 • RiMr71
  12:58 17.07.2015

  No byl to Ronald Reagan... :)
  To s tím krocanem bylo taky dobrý :)
  "Ve volební kampani v roce 1976 byl jediným presidentským kandidátem, který kritizoval politiku détente, tj. politiku zmírňování napětí se Sovětským svazem a odzbrojování, neboť byl přesvědčen, že povede k posílení Sovětů (řekl: „Détente – není to to, co je mezi farmářem a krocanem až do Dne díkuvzdání?")."

  ...kdo ví, jak by si dnes vedl..

 • KOLT
  12:51 17.07.2015

  RiMr71: Nevím, ale rád bych věděl :-)

  KazdaOpice: Krátce poté, co ho dostane "ardz". Todomatch už se mu v trollování úspěšně přibližuje :-(

 • RiMr71
  11:18 17.07.2015

  "Mí drazí Američané! Mohu vám oznámit, že jsem dnes podepsal zákon, který už navždy zlikviduje Sovětský svaz. Bombardovat začínáme za pět minut."

  Profláklá mikrofonová zkouška hádejte koho... :)

 • KazdiceOpice
  23:31 16.07.2015

  Kdy uz dostane Todomatch ban?

 • Todomatch
  16:28 16.07.2015

  No názory měl poplatné době a svým oblíbeným hvězdopravcům, třeba by dnes mluvl jinak. Byl rozporuplný. Předpokládám, že sis vyzobl (nebo ti vyzobli tví oddíloví vedoucí) pár kontroverzních myšlenek a výroků, tak jako když chtějí antisemité dokázat nebezpečnost židovstva a citují Jana Nerudu, Jakuba Demla nebo třeba Tarase Ševčenka, aby bylo jasné jak byli všichni velikáni ducha protižidovští.

 • Superme
  15:50 16.07.2015

  Však ano Todo, zaplať pánbůh za to, že to dokázal. Jenže jeho myšlenky jsou pro tebe tak trochu "radikální" :)

 • Todomatch
  20:25 15.07.2015

  Reagan? Ten uměl azbuky pěkně rozplakat!

 • Superme
  17:08 15.07.2015

  Ach jo, když čtu toho Toda, tak si říkám... svět potřebuje mít v USA dalšího Reagana!

  Nevím však, koho by poté mohl podporovat :) Asi by mu zbyla EU...

 • GAVL
  00:05 15.07.2015

  Todomatch
  dle mých zdrojů má RF necelých 10 milionů muslimů.
  RF má za členy islámské republiky jako je třeba Čečna.

  Po každé velké bombardovací akci tak zhruba 1 týdně nám oznámí usmrcení několika desítek bojovníků. Řekl bych , že je to poněkud nepoměr ztrát vlivem bombardování a celkového počtu bojovníků.
  Dále by mě zajímalo jak se dá vůbec bez pozemní operace ověřit výsledek bombardování především co se týče ztrát na živé síle protivníka. Dále by mě zajímalo jak bez označení cíle ze země rozeznáte bojovníka IS od běžného obyvatele např. obchodníka s velbloudy? Takže koho tam vlastně bombardují?
  Podle rozlezlosti těch šílenců je celá bombardovací kampaň evidentně jen na vyprázdnění skladů a nakoupení nových bombiček.

  Význam akcí nelze posuzovat dle toho kolik stojí, ale jaký mají výsledný efekt.

 • semtam
  23:29 14.07.2015

  Musím se omluvit, ale poruším bohužel své slovo a odpovím Todomachovi na jeho otázku.
  Todomatch

  Špatnou pamět myslím nemám, ale nedokážu si pamatovat vše. Na ten odkaz co jste poskytl jsem určitě netleskal a o Nobelovce také ne.
  Vytrháváte věci z kontextu. Pominu Nobelovku a vraťme se k jádru pudla. V mém minulém příspěvku jsem jasně uvedl, že pokud by USAF zničila Syrskou armádu, tak máme cca 2x větší IS co se rozlohy a vlivu týče. Což není výhodné pro Evropu jako takovou. Na tom se snad shodnem. Pokud někdo ilegálně posílá zbraně i bojovníky do jakéhokoli státu, tak nevím jak Rusko se může zajistit o mír.
  Rusko jen zabránilo větší spoušti než mohla být. Aspoň udrželo stranu v syrském konfliktu, jaká má nejvíce demokratické rysy, nebo by jste snad chtěl aby IS klepal na dveře Evropy?
  Todomatchu, Vaše nenávist vůči Rusku Vám úplně temní mysl.

 • Todomatch
  22:16 14.07.2015

  ardz: Máte v hlavě NHL - západ islamisty nepodporuje, západ a arabská koalice islamisty denodenně bombarduje. Přestaňte psát takové nesmysly. Západ operace proti IS stojí miliony a miliony denně. To Rusko si naopak zajistilo zbrojní kšeft na hodně dlouho a až Assadovi dojdou peníze, tak se něj stejně vykašle a řekne, že si vždy přálo pro syrský lid to nejlepší. Možná to Rusko hraje na obě strany, doma 16 000 000 muslimů, v Sýrii 2 000 ruských islamistů na straně IS. Kdo ví, co mají vlastně za lubem.

 • Todomatch
  22:09 14.07.2015

  semtame, ve věci Sýrie není možno pominout toho, kdo daroval Sýrii mír a kdo ji zachránil před válkou - tedy Rusko a jeho moudrého prezidenta. Jestli vám to zní jako trolling a ne jako přesný popis reality, pak Rusko mír Sýrii nepřineslo a jeho prezident selhal. Copak nepamatujete, jak jste tleskali http://1url.cz/obys... ? To bylo slávy a najednou, proč sem taháš Rusko? Máte sakra krátkou paměť!

 • Petr M
  22:08 14.07.2015

  Nato by je tyto teroristy mělo bombardovat ideálně zahájit pozemní operaci islamistům, je to stejné zlo, jak IS. Bohužel k tomu není politická vůle, tito teroristé měli po celou dobu materiální a politickou podporu sunitských muslimských diktatur, stejně tak Francie, VB, USA, ve snaze svrhnout legitimní vládu, toto bohužel stále trvá..

 • ardz
  15:18 14.07.2015

  todo keby USA a spol nepodporovali islamských fanatikov, zahraničných žoldákov, a nebola by zahraničná podpora, tak vojna v sýrii by už nebola

 • semtam
  14:53 14.07.2015

  A navíc, kdyby US vlítli na Asada, tak tu máme IS o poznání, možná až 2x větší a mnohem silnější než nyní. Což pro nás není výhoda. Takže vlastně Rusko tím pomohlo nepřímo Evropě.

  A končím na téma Rusko, protože nemá s článkem souvislost. Ač očekávám, že jsem tímto podpořil Vaší snahu opět snad denodenně obracet témata na ďábelské Rusko.

 • semtam
  14:47 14.07.2015

  Todomatch

  Mohu Vás poprosit o to, aby jste se nechoval jako troll.

 • Todomatch
  13:34 14.07.2015

  ardz: Chcete snad přiznat, že Putin nezajistil Sýrii mír, že se ruská diplomatická estráda v OSN se ukázala jako nesmyslná a naopk válku prodlužující a eskalující?

 • semtam
  12:36 14.07.2015

  Vrata

  K Vašemu tvrzení, že Asada nechce 80% obyvatel lze s úspěchem pochybovat. Kdyby tomu tak bylo, tak Asad by nedokázal po dlouhá léta držet armádu i území, na kterém nejsou muslimští radikálové. Kolik % obyvatel stojí za Asadem si netroufám odhadnout, ale 20% je velmi málo z důvodů výše popsaných.
  Kdyby ze Sýrie odešli všichni zahraniční žoldáci a bojovníci za radikální islám, plus se vypnula zahraniční podpora, tak válka v Sýrii by se z nenadání chýlila ke konci.
  Pro Evropu je důležité, aby v Sýrii nebo v Iráku byl režim, kde nejsou islámští radikálové. Proto je velmi důležité, aby Asad získal a stabilizoval poměrnou část svého území. Jiná reálná síla v Sýrii neexistuje. Nikdo tu nemluvil o tom, že Sýrie bude zase jako bývala, to už opravdu nejde. Kurdové, kdyby získali samostatnost, tak je to pro nás také plus. Je důležité, aby IS měl co nejmenší zisky.

  K oné umírněné opozici. Tato umírněná opozice se u nás sice označila jako umírněná, ale pokud z umírněné opozice vznikne entita jako IS, tak opozice nikdy nemohla být umírněná. Kosovští Albánci také byli kdysi umírnění, ale skutečnost je taková, že UCK se zabývala (zabývá) obchodem s lidskými orgány a transferem drog. Tyto organizace (FSA, potažmo IS, bývalá UCK) se u nás v mediích označí jako umírnění, protože nazvat je jejich pravým jménem není žádoucí, když naše elity je podporují, protože krátkodobě ledují shodně jejich cíle.

  A když jste zmínil USA, tak ty si nehledají spojence podle politických postojů, ale podle svých cílů.

 • ardz
  12:35 14.07.2015

  todo putin môže aj za podporu islamských fanatikov američanmi, ktorí rozpútali krvavý konflikt v sýrii? Keby islamských fanatikov nepodporovali aj s turkami atď. už dávno v sýrii nie je vojna. Títo islamskí fanatici vytvorili IS

 • Luky
  12:27 14.07.2015

  Vrata: proč píšete v minulém čase? Západ stále oficiálně podporuje protiasadovské skupiny. Protože ty bojují v Jaysh al-Fateh po boku Al-Káidy tak vlastně oficiálně podporují i tyto teroristy.
  Co popdorují neoficiálně se také ví, ale bojíme se to říci.

  USA není zcela homogenní útvar. Některé složky tohoto státu spolupráci s Al-Káidou neukončily nikdy. Teď je to jen trochu víc zřetelné, jinak nic nového.

  Každý, kdo v tomto bordelu vidí jiný cíl, než nastolení NOVÉ pro-USA servilní vlády obrací věci na hlavu a opakuje 100x omílané lži.

 • Todomatch
  12:05 14.07.2015

  Wenet01 nevěřte médiím! V Sýrii je mír! Vladimír Putin spolu s čínskými komunisty obratnou diplomacií a pomocí práva veta opakovaně na půdě Rady bezpečnosti OSN zabránil vojenskému zásahu USA v Sýrii a tím zabránil válce! Byl za to poprávu navržen na Nobelovu cenu míru. Jen díky ruské a čínské diplomacii dnes mohou žít Syřané v míru. Ale je třeba zůstat ve střehu, podle některých informací americké bombardéry bez souhlasu Assada bombardují každý den pozice Islámského státu. Snad tuto do nebe volající drzost Američanů nenechá Rusko bez odezvy!

 • ardz
  11:54 14.07.2015

  Vrata USA nepodporovali al kajdu v boji proti sovietom v afganistane? Veď sa tým ani netaja

 • Vrata
  11:39 14.07.2015

  Panove, obracite veci na hlavu.
  Asad jako zachrance je nesmysl nebot proti nemu povstani vzniklo a cca 80% obyvatelstva jeho vladu nechce ani dnes (Sunite, Kurdove).
  Pocitam, ze vzniknou casem prirozene hranice - Asad by mohl ubranit siitskou pripadne krestanskou cast (budou-li mit siite a krestane stesti), Kurdove se ubrani s pomoci zapadu a v sunitske casti vznikne jakysi islamsky stat. Predstava, ze Syrsti sunite chteji vladu Asadovcu a siitu je nesmysl - to si radsi vyberou Al-kejdu. Nasilim to Asad uz neda dohromady a ani by to neudrzel.

  To, k cemu dochazi dnes v Syrii a Iraku mely umoznit nenasilnou cestou tamejsi rezimy (Asadovci, Saddam Husein) davno pred povstanimi povolenim vetsi samostatnost Kurdu a sunitu. Povstani jsou prave dusledek jejich tvrde linie, po ktere naivne volate. Bohuzel, vitezit nad Asadem umi jen nejfanatictejsi sunite, takze prave ti se tam chopi moci.

  A jeste ke 100x opakovanym lzim: zapad nepodporoval v Syrii islamske teroristy ale na tamejsi pomery nabozensky umirnenou opozici. Zadnou Al-kejdu nepodporoval a nepodporuje, dokonce proti ni USA dost bojovaly (Afganistan - "zapomneli" jste). Je ovsem fakt, ze boj proti Talibanu a Al-kejde v Afganistanu jakymsi kouzlem lide vaseho smysleni povazuji za okupaci.

 • vkopecky
  11:23 14.07.2015

  Asad je sice z našeho pohledu "nejmenší zlo" ale v současné situaci už podle mého názoru není reálné aby získal zpět kontrolu nad celou zemí. Pro většinovou sunnitskou populaci se postupem ve válce dost zdiskreditoval a nevidím reálně že by získal důvěru lidí zpět. Stejně tak syrská armáda nemá dostatek sil k tomu aby povstalce porazila.
  Pozemní invaze západních vojsk je asi to nejhorší řešení. IS přímo prahne po tom aby západ více intervenoval. Může pak zaměřit veškerou svou sílu na zahraniční vojáky a o tom jim jde. Získají tak silnou propagandistickou zbraň. Stejně tak další skupiny by nechali vzájemného soupeření a začaly společně útočit proti západním vojskům.

 • Wenet01
  06:31 14.07.2015

  Ono se stačilo do Sýrie necpat a Assad by si tam stihl udělat pořádek sám, jenomže měl dobré vztahy s Moskvou a v Sýrii ruskou základnu, tím pádem byl v pernamentně v pořadníku na kravavého diktátora, navíc je to alavita a má dobré vztahy se šiity - což mu v očích námi podporovaných holubičích demokracií na blízkém východě typu Saudská Arábie, Bahrajn nebo Katar rovněž nepřidalo:).
  Celá sýrie je poslední ukázka (doufám, že poslední) naivního západního přesvědčení ,že se islamisté dají použít jako mocenský nástroj a lze je, když už ne přímo podporovat tak nechat bez povšimnutí než odvedou co mají a pak je zlikvidovat. Afghanistán, Lybie, Irák, Sýrie - naprosto pitomá politika. To už se raději domluvím s Rusem o sféře vlivu než založím výcvikový tábor pro syrskou "opozici"

 • semtam
  21:57 13.07.2015
  Oblíbený příspěvek

  GAVL

  Souhlas, Asad je v Sýrii nejvíce demokratická a nejmíň extrémní síla. Ostatní organizace jsou vlastně jen výkvět fanatického islámu a snad všichni mají čilou spolupráci s teroristickými organizacemi. Je naší ostudou a chybou, že naše země politicky podporovala tzv. Syrskou opozici. I když ona zas tak úplně syrská není...

 • GAVL
  21:39 13.07.2015

  Pokud bychom chtěli udělat pořádek v Sýrii , tak by musel mít hlavní slovo Assad.
  Nejhorší by bylo dělat intervenci bez něho. Tím by se vůbec nic nevyřešilo ba naopak.
  Jen by se nahrálo extremistům, že jim chceme vzít jejich způsob života a podobně. Jediná možnost je vybrat si kmen s kterým je aspoň nějaká dohoda a tomu pomoci k vítězství. Dle mého mínění je ideálním kmenem Assad už proto, že vyznává velmi okrajovou odnož Islámu, tudíž má omezenější možnost fanatizovat a spojovat Islámisty pod jeden půlměsíc.

 • Pekuc
  21:16 13.07.2015

  Nazývejme věci pravými jmény, Jací pak povstalcí? Jsou to islamští radikálové a teroristé. Nato by proti nim mělo postupovat stejně jako proti IS, občasné bambardování sice moc efektivní není, ale aspoň by je to trochu oslabilo a zpomalilo postup.

  Nejlepší by bylo zahájít pozemní operaci proti IS i těmto teroristům, udělt v Sýrii a Iráku pořádek, pomoci s obnovou infrastruktury a uprchlíky, co se hrnou do EU poslat zpět do jejich zemí.

 • Wenet01
  18:27 13.07.2015
  Oblíbený příspěvek

  Krásné, už jen čekám kdy budou tito pánové prohlášeni za umírněnou opozici - což bude po dlouhé době, ve srovnání s Islámským státet, co se mainstream v Sýrii realitě téměř přiblíží. Nicméně mám dojem ,že na fotografii nese jeden z těch "povstalců" vlajku Daeše tzn. Islámského státu, ilustrační foto je tak velmi ilustrační

 • lorgarius
  14:47 13.07.2015

  destabilizacia bola uspesna, som zvedavy ako dlho bude trvat, kym sa ten bordel uprace a kto bude "vitaz".

 • ardz
  14:16 13.07.2015
  • (0)
  Oblíbený příspěvek

  Takže na donbase to sú teroristi, separatisti a v sýrii zasa povstalci. Hra s pojmami ako sa to hodí. A zasa aj al kajda je dobrá.

 • RiMr71
  13:37 13.07.2015

  ...vedle těch uskupení Ansar-al-něco by to opravdu silně chtělo uskupení Nasrat-na-Kalifát, který by šířil svou víru pomocí výkladu z pumovnic B-52 a B-1B...
  To, že se tím pomůže Assadovi proboha nemůže hrát roli, tady už jde dávno o výběr s různě velkých "zel". A Assad je vedle těchto "Ansarů" slabý čajíček...

 • Muhaha
  13:35 13.07.2015

  Tak se dlouhodobý výcvik povstalců přeci jen zúročuje.
  Začali používat moderní vojenskou taktiku, označovanou západními vojenskými experty zkratkou "C.A.T. "