Nová verze indického tanku Arjun Mk.II

Foto: Tank Arjun Mk.II během indické vojenské přehlídky. / asian-defence.com
Foto: Tank Arjun Mk.II během indické vojenské přehlídky. / Indické ministerstvo obrany

Při vojenské přehlídce během Dne republiky 2014 veřejnost spatřila nejnovější verzi indického tanku Arjun Mk.II. Indická armáda testuje Arjun Mk.II již od roku 2012. Od testovaného modelu se však nová verze na první pohled v mnoha směrech liší.

Nová verze indického tanku Arjun Mk.II byla představená při příležitosti 65. Dne republiky, která proběhla 26. ledna 2014 v Dillí. Tvůrcem tanku i nejnovější modernizace je indická Organizace obranných výzkumů a projektů DRDO   (Defence Research & Development Organisation).Upravený tank Arjun Mk.II na první pohled zaujme upraveným reaktivním pancířem ERA (Explosive Reactive Armor) umístěným na čele a bocích věže. Výraznou „kosmetickou“ změnou je instalace dálkově ovládané věže s 12,7mm kulometem. V zadní části nalezneme 81mm zadýmovací granáty, podobně řešené jako u indických tanků T-72M1 a T-90S.

 

V rozích věže lze spatřit válcové výstražné detektory laserového ozáření ALWACS (Advanced Laser Warning and Countermeasure System), které poskytují 360° ochranu. Systém ALWACS vyvinula DRDO společně s izraelskou firmou Elbit.

 

Kanón ráže 120 mm byl zachován, stejně jako koaxiální kulomet ráže 7,62 mm. Podle informací z oficiálních stránek DRDO lze z kanónu odpalovat konvenční tankovou munici, protipancéřové podkaliberní střely APFSDS (Armour Piercing - Fin Stabilised - Discarding Sabot), termobarické granáty nebo laserem naváděné rakety.

Video: Tank Arjun Mk.II na přehlídce / YouTube

V srpnu minulého roku tank Arjun Mk.II úspěšně dokončil testovací střelby na polní střelnici v Pokhran. Testy potvrdily vyzrálost klíčového systému tanku - systému řízení palby. V současnosti probíhající jízdní zkoušky mající za cíl prověřit taktickou mobilitu tanku, neboť se hmotnost tanku zvýšila až k 70 tunám.

 

Tank však čekají další „střelecké“ zkoušky. Půjde o testy odpalování izraelské naváděné střely LAHAT (LAser Homing Attack Missile) z kanónu tanku Arjun Mk.II. Střela LAHAT používá poloaktivní systém samonavedení, kdy je cíl ozařován laserovým paprskem.

 

Dostřel střely LAHAT je 8000 metrů, takže umožňuje ničit cíle za účinným dostřelem klasické tankové munice. Cíl je ničen tandemovou protipanceřovou hlavicí HEAT (High Explosive – Anti-Tank) schopnou vyřadit tank vybavený ERA pancířem.

 

Mezi novinky patří také nové panoramatické zaměřovací pouzdro umístěné na pravé straně věže. Pouzdro obsahuje denní/noční kameru a laserový zaměřovač. Tank dostal také pokročilejší komunikační a navigační vybavení.

 

Zdroj: Army Recognition

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indie nakoupí 126 francouzských stíhaček Rafale

V největší novodobé soutěži na nákup stíhacích letounů je dobojováno! Indie se rozhodla v rámci ...

Indie vyzkoušela raketu dlouhého doletu Agni 5

Indická armáda patří mezi vůbec největší na světě a vedle jiného se snaží také modernizovat a ...

Indie odmítla americké F-35 a nadále hodlá spolupracovat s Ruskem

Víceúčelový stíhací letoun F-35 se na indickém nebi opravdu neobjeví. Údajná nabídka z Washingtonu ...

Letadlová loď INS Vikrant: chlouba Indie

Indická armáda se v pondělí zařadila mezi světové ekonomické a vojenské mocnosti, když spustila na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...