Nový keramický pancíř z Ruska

Ruský voják
Foto: Ruský voják v akci, ilustrační foto / RIA Novosti

  Osobní balistická ochrana jednotlivce zažila v posledních dvou desetiletích bouřlivý vývoj. Firmy po celém světě přicházejí se stále novými nápady, jak udělat balistickou ochranu odolnější, lehčí a především levnější. Intenzivní výzkum balistické ochrany probíhá také v Rusku, kde firma NEVZ-Soyuz představila „nový“ keramický pancíř.

Ruský deník Izvestija před pár dny informoval o záměru ruské firmy NEVZ-Soyuz vyvinout nový velice lehký keramický pancíř. První kusy nového pancíře mají být k dispozici na trhu do konce příštího roku

V úvodu jsme dali slovo „nové“ do uvozovek, neboť ruská keramika má být vyráběná z práškové směsi karbidu bóru (B4C). Přitom karbid bóru je již běžně na „západě“ používáná pro výrobu moderní keramické ochrany. Dlužno však podotknout, že keramika založená na karbidu boru je „mercedesem“ mezi balistickými materiály.

„Účinnost ochrany… bude 5 až 6× větší než u stávajících pancířů a cena poklesne o 25 %, ve srovnání se stávajícími systémy,“ cituje Izvestija jednoho z pracovníků firmy NEVZ-Soyuz. Díky velké balistické odolnosti má být hmotnost ruského pancíře až čtyřikrát menší než u stávajících řešení. Avšak z vyjádření není jasné, zda ruská firma NEVZ-Soyuz srovnává svůj nový materiál s keramickou ochranou založenou na směsí karbidu bóru nebo na násobně levnějším (a těžším) pancíři založeném na levnější keramice (Al2O3) .

Požádali jsme pana Jiřího Koutníka z firmy SHIELD TECH, předního českého specialistu na balistické materiály, o jeho názor na zvěsti o novém ruském pancíři. „To, co chtějí Rusové s takovou pompou vyrábět, je dnes již běžně dostupné na Evropském trhu, včetně jednoho výrobce v České republice, i když je to firma se zahraniční účastí. Podle mého názoru Rusové spíše zaspali, ale tento materiál opravdu znají, ale neměli domácí produkci, která jim má pochopitelně zajistit jak ekonomickou tak i strategickou výhodu,” říká pan Koutník.

Zeptali jsme se také pana Koutníka, zda Rusové nemohli přijít na lepší způsob zpracování základního materiálu. „Nemyslím si, že by přišly na lepší způsob, to určitě ne, jde skutečně o levnější výrobu, kterou jsou schopni zajistit, levnější pracovní síla, levnější energie, levnější vstupy… to vše je v Rusku nižší než v Evropě,“ dodává pan Koutník.

Vývoj keramické balistiky podpořila částkou 145 miliónů rublů (85 miliónů Kč) i ruská vláda. NEVZ-Soyuz plánuje vyrobit první prototyp pancíře v listopadu 2014 a následně okamžitě začít s testováním. Podle vyjádření firmy by pak masová produkce pancíře mohla začít na konci roku 2014.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda zavádí systém vojáka budoucnosti Ratnik

Podobně jako nejvyspělejší západní armády světa i Rusko pracuje na svém vlastním projektu „vojáka ...

Krymsk, ruské robotické vozidlo z BTR-90 Rostok

Ruský Vojensko-průmyslový podnik VPK vyvinul a otestoval nový hybridní obrněný transportér. Jak ...

Závěrečné testy ruské stíhačky T-50

Ruské letectvo ve třetím čtvrtletí tohoto roku získá první letadlo 5. generace T-50. Stíhačka ...

Ruský Kamaz představil obrněná vozidla Tajfun

Před pár dny navštívil ruskou automobilku Kamaz prezident Tatarstánu Rustam Miňnechanov. Při této ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Grohmann
  18:27 18.08.2013

  Máte samozřejmě pravdu. Správně je B4C. Opraveno.

  Máte samozřejmě pravdu. Správně je B4C. Opraveno.

 • Jirtak
  18:14 18.08.2013

  Souhlasím s OMFG
  Pokud si dobře vzpomínám tak B4Osnad ani nemůže existovat ne? Kdyby to bylo BO4 tak by to byl kysličník bořičelý, ale ani to snad neexistuje. Správný karbid boru ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlasím s OMFG
  Pokud si dobře vzpomínám tak B4Osnad ani nemůže existovat ne? Kdyby to bylo BO4 tak by to byl kysličník bořičelý, ale ani to snad neexistuje. Správný karbid boru je samozřejmě B4C.
  Skrýt celý příspěvek

 • OMFG
  15:38 18.08.2013

  Karbid boru ako B4O? Ach, ta chemia :)

  Karbid boru ako B4O? Ach, ta chemia :)