Nový mocný spojenec Pobaltí. Švédsko nasadí vojáky v Lotyšsku

Nový mocný spojenec Pobaltí. Švédsko nasadí vojáky v Lotyšsku
Členové švédské Národní gardy (rezervisté) / U.S. Special Operations Command Europe (Zvětšit)

Už jen podpis Maďarska brání vstupu Švédska do NATO. Stockholm přitom již oznámil nasazení své armády v Lotyšsku v rámci NATO. Není divu. Pobaltí je pro Švédsko nárazníková zóna držící Rusko v bezpečné vzdálenosti od švédských břehů.

Švédské ozbrojené síly 9. ledna potvrdily své připravované nasazení v Lotyšsku v rámci alianční předsunuté přítomnosti EFP (Enhanced Forward Presence), resp. předsunutých pozemních sil FLF (Forward Land Forces).

EFP jsou mnohonárodní bojové skupiny umístěné v osmi zemích východního křídla NATO − Lotyšska, Litvy, Estonska, Polska, Slovenska (zde má vedoucí úlohu Česká republika), Maďarska, Rumunska a Bulharska. EFP slouží jako odstrašující prostředek proti hrozbě ruského útoku na Západ a NATO.

„Zpočátku to bude jeden z nejviditelnějších příspěvků ke kolektivní obraně NATO a my tento úkol bereme velmi vážně. Stejně jako schopnost přijímat [spojeneckou] vojenskou podporu ve Švédsku, je pro naši budoucí roli v NATO rozhodující schopnost nabízet podporu za hranicemi Švédska,“ říká generálmajor Jonny Lindfors, náčelník švédské armády.

Informaci o den dříve potvrdil švédský premiér Ulf Kristersson na výroční švédské národní konferenci o obraně Folk och Försvars. Tam mimo jiné ve svém vystoupení uvedl:

„Švédsko čelí nové a nebezpečnější realitě. Svobodný svět a světový řád založený na pravidlech jsou zpochybňovány autoritářskými silami usilujícími o řád, kde ‚moc je správná‘. Švédsko a jeho sousedé žijí v přímém stínu ruské agresivní války proti Ukrajině. Ruské hrozby, dezinformace a kybernetické útoky jsou však pokusem o destabilizaci celé Evropy. […] V loňském roce jsem oznámil, že Švédsko je − kromě přispění k Baltic Air Policing NATO a spolupráci na posílení evropské protivzdušné obrany − připraveno poskytnout pozemní bojové jednotky k obraně pobaltských zemí. Dnes mohu oznámit, že vláda hodlá přispět praporem do sil vedených Kanadou v Lotyšsku.“

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Totální obrana: Švédsko zvýší vojenské výdaje o 40 %

V posledních letech Švédsko výrazně investuje do nové bojové techniky a armádních jednotek. Nedávno ...

PREMIUM Švédsko se opevňuje na Gotlandu

Stockholm zásadně posiluje svou vojenskou přítomnost na ostrově Gotland v Baltském moři. Důvod je ...

Švédsko aktivovalo systém protivzdušné obrany Patriot

Švédský Pluk protivzdušné obrany Lv6 (Luftvärnsregementet) aktivoval první baterii protiletecké a ...

Švédsko, Německo a Velká Británie kupují arktické transportéry BvS10

Před dvěma týdny Švédsko, Německo a Velká Británie v rámci programu CATV (Collaborative AllTerrain ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.