Nový německý tank Leopard 2A-RC 3.0

Nový německý tank Leopard 2A-RC 3.0
Leopard 2A-RC 3.0 / KNDS (Zvětšit)

Německo-francouzský koncern KNDS (KMW+NEXTER Defense Systems) před zahájením výstavy Eurosatory 2024 (17. až 21. června) v Paříži představil nový technologický demonstrátor tanku Leopard 2 označovaný jako Leopard 2A-RC 3.0. Demonstrátor kombinuje přestavěný a modernizovaný podvozek Leopard 2A4, plus zcela novou bezosádkovou bojovou věž schopnou používat tankové kanony ráže 120 až 140 milimetrů.

To nejdůležitější – Leopard 2A-RC 3.0 „pouze“ demonstruje možnosti KNDS. Úkolem tankového demonstrátoru je především formovat diskusi a představy armády, plus sladit možnosti průmyslu s armádními požadavky.

Ačkoliv reklamní brožura KNDS mluví o „upgrade“, Leopard 2A-RC 3.0 je v podstatě nový tank. Základem je modernizovaná korba Leopard 2A4 se stávajícím motorem MTU o výkonu 1100 kW. Korbu posílily bloky reaktivního pancéřování – tak se vyřešilo relativně slabé pancéřování korby Leopardů 2. Zaujme také speciální přídavný blok s integrovanými světlomety a senzory. To eliminuje případné mezery v blocích přídavného pancíře.

Blok se světlomety, ale vůbec celý tank, je navržen s ohledem na průmyslový design. Estetičnost vytváří pozitivní první dojem, vzbuzuje zájem a jasně ukazuje na novost a pokročilost, ale současně posiluje důvěru potenciálních zákazníků a uživatelů.

Esteticky navržené zbraně jsou lépe přijímány veřejností, zvláště pokud jsou navrženy tak, aby vypadaly méně zastrašující nebo agresivní. To může pomoci zlepšit veřejné vnímání armády. Estetické zbraně mohou být také vnímány jako součást civilizované a moderní armády.

Imponující a esteticky přitažlivé zbraně zvyšují prestiž a pokročilost armády, současně mohou mít psychologický dopad na nepřítele. Dále ukazují na pokročilé výrobní technologie a inovace, což může signalizovat technologickou převahu. A nakonec pro výrobce zbraní je estetika důležitým faktorem při marketingu a prodeji.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Eurotank: Hybrid mezi tanky Leopard 2 a Leclerc

Firma KNDS (KMW+Nexter Defense Systems), joint venture německé KMW a francouzské Nexter, na výstavě ...

Leopard 2 Ax: Odlehčený Leopard 2 s nabíjecím automatem

Již nějakou dobu se spekuluje o vývoji nové verze hlavního bojového tanku Leopard 2. Projekt je ...

Rheinmetall na veletrhu Eurosatory 2022 prezentuje nový tank KF51 Panther

Na veletrhu Eurosatory v Paříži byl 13. června ve 14:00 slavnostně představen nový tank KF51, ...

PREMIUM EMBT: Francouzsko-německá konkurence německého tanku KF51 Panther

Za oficiálního nástupce francouzských tanků Leclerc a německých Leopard 2 je považován ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.