Nový ruský strategický bombardér PAK DA v roce 2023

Nový ruský strategický bombardér PAK DA v roce 2023
Vizualizace PAK DA / mil.ru (Zvětšit)

Ruský deník Izvestija přinesl nové informace o vyvíjeném ruskému bombardéru PAK DA (Perspektivní letecký komplex dálkového letectva). Podle ruského deníku se s předběžnými testy prototypů PAK DA začne za dva roky, resp. v dubnu 2023.

Ruský letecký průmysl si opět dal ambiciózní plány. Za dva roky hodlá konstrukční kancelář Tupolev navrhnout a postavit prototyp nového ruského strategického bombardéru PAK DA. Půjde o letoun vyvinutý za pomocí „tajných technologií“, jako je například stealth (podle Izvestije bude prakticky neviditelný pro radary).

Výzbroj PAK DA budou tvořit hypersonické střely schopné zničit cíl na vzdálenost tisíce kilometrů. Díky střelám vzduch-vzduch pak bombardéry PAK DA mohou ničit i nepřátelské stíhačky. To aspoň na svých stránkách píše Izvestija.

Rusko tedy, stejně jako dříve Sovětský svaz, projektem PAK DA pokračuje v zrcadlení západních vojenských technologií: Letoun Su-57 je ideologickým protivníkem F-22A Raptor a PAK DA zase tvoří protiváhu B-21 Raider.

PAK DA ale nemusí zrcadlit jen B-21, ale také nový čínský bombardér H-20 (viz dále).  Podle českého webu Ruslet právě rychlý vývoj H-20 je důvodem uspíšení prací na projektu PAK DA.

V současné době jádro ruských sil tvoří bombardéry Tu-22, Tu-95 a Tu-160. O jejich nahrazení uvažoval Sovětský svaz již v 80. letech minulého století. Postupně se objevovaly nejrůznější projekty (Tu-170, Tu-180, Tu-190, Tu-202).

K spuštění programu PAK DA došlo v roce 2009. Podle tehdejších plánů se s dokončením vývoje PAK DA počítalo v roce 2017 a se vstupem do služby v roce 2020.

V prosinci roku 2014 bylo vrchním velitelem letectva Viktorem Bondarevem oznámeno, že se letové zkoušky prototypu PAK-DA rozběhnou v roce 2019 a že letectvo první sériové exempláře tohoto stroje převezme mezi roky 2023 a 2025.

V roce 2017 Jurij Borisov, tehdejší náměstek ministra obrany, uvedl, že letové zkoušky prvních prototypů PAK DA začnou v roce 2025 a potrvají do let 2028 až 2029.


Představa čínských stíhaček J-20 a bombardéru H-20

Program PAK DA ale následně ztratil finanční prioritu ve prospěch modernizace Tu-160. Na začátku roku 2019 ale opět došlo k akceleraci programu PAK DA, jak bylo uvedeno výše, údajně kvůli rychlým pokrokům Číny při vývoj bombardéru H-20 – čínský H-20 vstoupí do služby v roce 2025.

V této věci uveďme, že čínský web Soho se opět navezl do ruského projektu stíhačky Su-57, o čemž referovala ruská média. Podle Sohu sice Su-57 není radno podceňovat, ale kvalita výroby je nízká a nejde o tak výkonný letoun jako americký F-22A nebo čínský J-20. Čína údajně zvažovala nákup Su-57, ale po pádu prvního letounu je prodej nereálný a Čína se soustředí pouze na svůj projekt J-20.

Zpět k PAK DA. Ruské letectvo určilo konečný technický vzhled PAK DA v červenci 2017. Na konci stejného roku byla podepsána smlouva s konstrukční kanceláři Tupolev na provedení experimentálních projekčních prací.

Podle nejnovějších informací je plánována stavba tři letových prototypů PAK DA. Předběžné zkoušky sestavených prototypů začnou v dubnu 2023, letové tovární testy v roce 2025 a státní testy o rok později. Sériová výroba se rozeběhne v roce 2027 a se zavedením do výzbroje se počítá v roce 2028. Bombardéry PAK DA postupně nahradí ve výzbroji bombardéry Tu-22, Tu-95 a Tu-160.

Posádka nového stroje se bude skládat ze čtyř lidí, jako u strategického bombardéru Tu-160. Pro vybavení prvních tří bombardérů PAK DA vznikne 12 vystřelovacích sedaček. Vývoj sedaček a příprava na hromadnou výrobu přijde na  500 milionů rublů. Právě z veřejně dostupných dokumentů ohledně vývoje vystřelovacích sedaček Izvestija zjistila také aktuální harmonogram vývoje PAK DA.

Igor Malikov, bývalý zkušební pilot a hrdina Ruské federace, však pro deník Izvestija uvedl, že „přechod na novou generaci [letecké techniky] je technicky složitý a dlouhý proces, a s největší pravděpodobností se státní zkoušky prodlouží o více než dva roky.“

O samotných parametrech PAK DA toho není příliš známo. Ví se, že půjde o podzvukový letoun typu samokřídlo, se schopností provádět konvenční a jaderné údery. Kvůli urychlení vývoje PAK DA údajně převezme avioniku ze stíhaček Su-57.

Motory mají vycházet z typu Kuzněcov NK-32-02 z bombardérů Tu-160. Tah dvojice motorů PAK DA má být 2×23 tun. Kuzněcov vyvíjí motory pro PAK DA od prosince roku 2014.


První prototyp Tu-160M2 vznikl v roce 2017

Tupolev ale kromě bombardérů PAK DA pracuje i na stavbě deseti nových nadzvukových bombardérů Tu-160M2. 25. ledna 2018 ruské ministerstvo obrany za přítomnosti ruského prezidenta Vladimira Putina podepsalo v Kazani smlouvu s Tupolevem na stavbu deseti nových Tu-160M2 do roku 2027. Smlouva má hodnotu 160 miliard rublů a zahrnuje nejen stavbu letounů, ale i výrobního zařízení.

Do roku 2035 ale ruské ministerstvo obrany chce získat 50 nových Tu-160M2. Celkové náklady tedy mohou s vývojem, obnovou výrobního zařízení a nákupem letadel činit 900 miliard rublů (330 miliard Kč).

První let sériového Tu-160M2 je plánován na rok 2021 a dodávky začnou v roce 2023. Výhledově se rovněž počítá s modernizací všech 16 současných Tu-160 (12 bojových, čtyři cvičné) na verzi Tu-160M2.

Podobným způsobem Rusové modernizují i bombardéry Tu-22M na standard Tu-22M3M. První let vylepšeného Tu-22M3M proběhl v roce 2018. Počítá se s modernizací 20 Tu-22M. Ruský průmysl také pracuje na modernizaci turbovrtulových bombardérů Tu-95MS. V roce 2018 ruské ministerstvo objednalo přestavbu 20 Tu-95MS na standard Tu-95MSM.

Komentář Armádních novin
Ambiciozní termíny vývoje PAK DA ruské diskutující pod článkem na serveru BMPD pobavily. Jeden uživatel se ptá, proč se neustále zveřejňují nereálné termíny. Odpověděl mu druhý uživatel, podle kterého je nutné neustále krmit „urápatrioty“.
Zřejmě jeden z urápatriotu přispěl níže v diskuzi, kde mimo jiné uvedl, že k porážce USA je třeba „normální národní čestná vláda a nikoli judeoamerický Putinový svazek postkomunistické spodiny.“

Zdroj: Ruslet, BMPD, 2, 3, Izvestija, Sohu

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský bombardér Tu-160 dostal přednost před PAK DA

Rusové se připravují na obnovení výroby nadzvukového bombardéru Tu-160, resp. jeho nejnovější verze ...

První prototyp ruského bombardéru PAK DA v roce 2025

V roce 2025 vzlétne první prototyp nového ruského strategického bombardéru PAK DA. V budoucnu PAK DA ...

Roll-out ruského strategického bombardéru Tu-160M2

Ruská společnost Sjednocená letecká korporace 16. listopadu provedla v leteckém závodě v Kazani ...

Ruský stealth bombardér PAK DA vzlétne do roku 2026

Nový ruský bombardér PAK DA časem nahradí stávající ruské typy strategických bombardérů Tupolev ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Arccos
  14:53 16.01.2020

  Já si myslím, že připravit jeden dva prototypy do roku 2023 (nebo třeba o rok později) není pro Rusko zas takový problém. Ale čtěte až do konce, než se mnou začnete ...Zobrazit celý příspěvek

  Já si myslím, že připravit jeden dva prototypy do roku 2023 (nebo třeba o rok později) není pro Rusko zas takový problém. Ale čtěte až do konce, než se mnou začnete nesouhlasit:
  Vývoj letadla kategorie těžších bombardérů je v základu jednodušší než vývoj třeba stíhaček. Neočekávají se od nich žádné převratné letové schopnosti ani průlomové bojové vlastnosti. Všechno, co Rusové pro prototypy potřebují, je nový drak. Vše ostatní mají: Motory, podvozek, zbraňové systémy, avioniku. Ano, je to "jen" nový drak, ale to je opravdu ta jednodušší část.
  Proto ty prototypy mohou za tři čtyři roky opravdu vzniknout a ony vzniknou už jenom kvůli vnější a vnitřní propagandě, která je potřeba.
  Pak ovšem nastane stejný cirkus, jako s Su-57:
  - Klíčová schopnost stealth bude diskutabilní, jako u Su-57, protože to Rusové neumí.
  - Bojové vlastnosti budou diskutabilní, jako u Su-57.
  - Obrovským problémem bude případné zavádění sériové výroby, protože to Rusové teď taky nezvládají a nemají na to ani peníze. Jako u Su-57.
  Ale prototypy budou a my budeme z patřičných zdrojů pořád dokola poslouchat řeči o jejich superlativech, nadřazenosti na čímkoliv ze Západu a o brzkém zavedení bombardéru do výzbroje.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   18:15 16.01.2020

   Vlastnosti stealth by asi mohly být o řád lepší. Čekal bych, že se na tom Su-57 Rusové něco naučili.

   Vlastnosti stealth by asi mohly být o řád lepší. Čekal bych, že se na tom Su-57 Rusové něco naučili.

   • omacka
    15:31 17.01.2020

    Tuto logiku fakt nikdy nepochopím, tak prvně se tu zdůrazňuje, jak zaostávají ve stealth (asi myšleno v letounech, že?) a i Su-57 není stealth a Rusové to vůbec neumí a neví oč ...Zobrazit celý příspěvek

    Tuto logiku fakt nikdy nepochopím, tak prvně se tu zdůrazňuje, jak zaostávají ve stealth (asi myšleno v letounech, že?) a i Su-57 není stealth a Rusové to vůbec neumí a neví oč jde (i když ani nikdo neumí definovat, od kdy je to už stealth "hodný" a proč, jen se pořád točíme na jednom PR čísle čelního radarového odrazu F-22 z netu a že nikdo nic menšího neviděl a "stealth vlastnosti" F-35 už úplně radši ignorujeme).

    No ale na druhou stranu zpět k realitě, různých detekčních prostředků primárně zaměřených na stealth letouny u PVO (dokonce i na extrémně velké vzdálenosti) mají jako žádná armáda na světě, jsou zavedené a věnují tomu poslední desítky let maximálního nasazení a pořád vyvíjí nová protiopatření ve velice širokém frekvenčním rozsahu. To jako chce někdo vážně tvrdit, že tento vývoj protiopatření proti stealth letounům primárně u PVO (který je obrovský) vůbec nijak nezohledňují při vývoji vlastních stealth letounů?Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     18:08 17.01.2020

     Aha, a proč tedy Rusové tak vehementně a desítky let pracují na protiopatření proti stealth letounům, když celé stealth je jenom PR? Vždycky mě dojme jak tihle rusofilové dokážou ...Zobrazit celý příspěvek

     Aha, a proč tedy Rusové tak vehementně a desítky let pracují na protiopatření proti stealth letounům, když celé stealth je jenom PR? Vždycky mě dojme jak tihle rusofilové dokážou sami sobě odporovat.
     A ještě jedna věc... Z čeho pramení tvoje jistota, že PR nejsou právě ony schopnosti Rusů zachytit a sestřelit stealth letadla?Skrýt celý příspěvek

  • vakoplch
   21:49 16.01.2020

   To zní jako přístup severní Koreje. No ano jisté paralely tady jsou. Ovšem spíše půjde o setrvačnost z období SSSR a snahy o paritu s USA (Která ovšem vedla k jeho konci) také o ...Zobrazit celý příspěvek

   To zní jako přístup severní Koreje. No ano jisté paralely tady jsou. Ovšem spíše půjde o setrvačnost z období SSSR a snahy o paritu s USA (Která ovšem vedla k jeho konci) také o zájmy jednotlivých firem. No a samozřejmě propaganda. Stavba šíleně drahých technologických potěmkinových vesnic je ovšem v polodemokratickém Rusku dlouhodobě neudržitelná. Kdy začne Rusko postupovat racionálně a pragmaticky? No asi až to budou potřebovat Vládci Ruska. No a protože je současná garnitura s tímto stylem pseudoparity bytostně spjatá. Příjde změna až s novou vládou. Doufejme že demokratickou. Nebo může Putin udělat čistku odsoudit viníky a pokračovat novým stylem... No v Rusku je možné vše jedno je jisté stavba technologických potěmkinových vesnic dříve či později skončí tím i definitivně zoufalá snaha o paritu s USA. Rusko se začne soustředit jen na projekty které skutečně zvládnou. Toto Rusko s menšími ambicemi bude, ale zároveň silnější než Rusko ambiciózní. Rusofilové by si tedy paradoxně měli rvát vlasy pokud na prvomájové přehlídce bude su 57, pak da, analog F 35 analog Global havc analog X 37 atd.....Skrýt celý příspěvek

   • danny
    23:00 18.01.2020

    Jak by takový pragmatický přístup měl vypadat? Mě zatím snaha o vývoj jednoho stroje místo třech aktuálně provozovaných, podzvukový, univerzální nosič existujících zbraní dosud ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak by takový pragmatický přístup měl vypadat?
    Mě zatím snaha o vývoj jednoho stroje místo třech aktuálně provozovaných, podzvukový, univerzální nosič existujících zbraní dosud jako dost pragmatický přišel. Stejně jako modernizace těch dosud provozovaných.Skrýt celý příspěvek

    • vakoplch
     10:28 19.01.2020

     Ano co se týče bombardéru tak bych s vámi souhlasil. Jde ovšem o jejich přístup celkový. Francie své jaderné bombardéry vyřadila. Stejně tak Británie přesto o schopnosti jejich ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano co se týče bombardéru tak bych s vámi souhlasil. Jde ovšem o jejich přístup celkový. Francie své jaderné bombardéry vyřadila. Stejně tak Británie přesto o schopnosti jejich jaderného odstrašení nikdo nepochybuje. Mají nuke ponorky plus atomové zbraně pro klasická bojová letadla. Jenže třeba Británie k tomu má dvě nové moderní letadlovky...Opravdu má Rusko problém s jaderným odstrašením? No a proto nutně a zoufale potřebuje strategický bombardér? Toto si snad nemyslí nikdo! Pragmatický přístup by vypadal tak že vyvíjí ty systémy které potřebují. Jsou je schopni vyvinout na potřebné úrovni. Postavit prototypy. Následně rozjet velkosériovou výrobu. Vytvořil novou doktrína nasazení nové zbraně. A začít ji masově používat... U které nové Ruské zbraně se toto povedlo? No přece u žádné! Je upřednostněna stavba velkého množství potěmkinových technologických vesnic. Které mají mít primárně psychologické působení. V případě pragmatického přístupu by se soustředili na méně projektů mezi nimiž by dle mého rozhodně neměla chybět například Armata! V tom případě by nyní byla Armata Rusům k dispozici na Ukrajině a Sýrii... No a situace by se tam vyvíjela podstatě jinak nemyslíte? Nyní mě napadl ještě jeden možný důvod stavby technologických potěmkinových vesnic a to že je Rusům prostě lidsky líto ten široký technologický potenciál z dob SSSR nevyužít. Jenže toto je přístup všechno nebo nic! A Rusové už na všechno zdaleka ani omylem nemají takže jestli nechtějí nic což mají nyní. Tak si budou muset vybrat co ještě ano a co už bohužel pro ně ne. To bude začátek pragmatického přístupu Ruska. No a také začátek posilování Ruska ideálně do naplnění jejich podtrhuji současného maximálního potenciálu...Skrýt celý příspěvek

     • danny
      20:55 19.01.2020

      Děkuji za reakci. V případě Francie a Británie neexistenci nosičů taktických jaderných zbraní chápu. V rámci nato nepatří mezi země, které by je hostily, narozdíl od zemi, které je ...Zobrazit celý příspěvek

      Děkuji za reakci. V případě Francie a Británie neexistenci nosičů taktických jaderných zbraní chápu. V rámci nato nepatří mezi země, které by je hostily, narozdíl od zemi, které je v ramci strategie jaderného odstrašování hostí na svému území - Belgie (10-20 hlavic), Německo (10-20 hlavic), Itálie (70 hlavic), Nizozemsko (10-20 hlavic) a Turecko (70 hlavic).
      Rusko takovou smlouvu nemá, tudíž nemůže využít kapacity USAF, které komplet servis taktický jz v Evropě zastřešují. Proto řeší universální nosič.
      Předpokládám, že jeho uloha má být obdobná, jako u všech třech typů, které má nahradit. Tedy primárně nosič střel s plochou dráhou letu, případně protilodních střel. Až v poslední řadě taktických JZ. Přece jen, ne vždy má smysl odpalovat Sarmata. Ostatně právě bombardéry byly úspěšně použity při kalibračních v Sýrii. Smyslem, jak jsem pochopil, je postupná náhrada beznadějně stárnoucích typů strojem s výrazně lepšími provozními náklady, méně bombastickymi parametry a soudobými technologiemi.
      Co se týká uvedení projektu do života, opakovaně zde proběhlo, že se Rusko nevzpamatovalo z rozpadu impéria. Mají slušné vývojové schopnosti, ale chybí výrobní kapacity, technologie a kapitál. Poslední ránu dostalo "utržením se" Ukrajiny, což, jestli vůbec, bude trvat ještě roky, než nahradí.
      Současná koncepce požadavků pro letectvo mi připadá značně racionálnější, než za dob SSSR. Dlouhodobá platforma su-57, vývoj nové verze mig-31, PAK-DA, a snad lehký stíhač s krátkým vzletem a přistáním pro výsadkové lodě. A do té doby ždímání maxima z již existujících strojů. Jestli to je v jejich silách, nebo budou muset ještě výrazně zpragmatictet, je otázka. ale předpokládám, že budou muset.Skrýt celý příspěvek

     • vakoplch
      23:10 19.01.2020

      Danny taky myslím že budou muset ještě zpragmatičtět. Jenže ona to není jen otázka volby jestli tak udělat nebo ne! Stejně důležité je rozhodnutí které zbraně podpořit a které ...Zobrazit celý příspěvek

      Danny taky myslím že budou muset ještě zpragmatičtět. Jenže ona to není jen otázka volby jestli tak udělat nebo ne! Stejně důležité je rozhodnutí které zbraně podpořit a které stopnout...Podívejte se na volbu USA co se týče lodí. Mám na mysli období kdy podle stratégů US Navy byli to nejlepší pro budoucnost lodě třídy LCS a Zumwalt... Dnes víme že to byla velká chyba! No jenže USA si to se svým potenciálem může v uvozovkách dovolit ale u Ruska je situace jiná a špatné rozhodnutí se může ukázat jako fatální. Tady mě znovu napadá další důvod stavby potěmkinových technologických vesnic. A to odkládat volbu na co nejpozději neboť čím pozdější rozhodnutí ťím snadnější vzhledem k relevantnějším informacím z v uvozovkách budoucnosti... Na potřebě a perspektivě tanku se ovšem shodnou všechny vyspělé armády. To že Ruská armáda nedisponuje tanky Armata je dle mého názoru důsledek toho že rozhodnutí zpragmatičtět a zvolit které zbraně tedy podpořit a které ne již mělo proběhnout. A to že Armata není ve výzbroji je přímým důsledkem že se tak nestalo. Takže na tom že Rusko musí zpragmatičtět se shodneme, ale na to jestli dát zelenou PAK Da máme rozdílný názor. Vy jste pro já proti. Kdo má pravdu ovšem ukáže až budoucnost. Ostatně to ani není důležité. Důležité je jak šťastnou nebo nešťastnou ruku budou mít ruští stratégové. Na jejich volbě totiž bude záviset velikost síly Ruské armády v blízké i vzdálenější budoucnosti nemyslíte? ; )Skrýt celý příspěvek

  • balm
   19:54 17.01.2020

   Opravdu stačí vymyslet jen aerodynamický drak a zbytek vytáhnou ze skladu (klobouku)? Aby samokřídlo vůbec létalo, vyžaduje velice složité a výkonné systémy řízení, provádějící ...Zobrazit celý příspěvek

   Opravdu stačí vymyslet jen aerodynamický drak a zbytek vytáhnou ze skladu (klobouku)?

   Aby samokřídlo vůbec létalo, vyžaduje velice složité a výkonné systémy řízení, provádějící tisíce korekcí nastavení za sekundu ... a takové systémy se nedají realizovat přes noc. Vývoj každého systému je víceméně unikátní záležitost, ano začněte se standardizovanou multiplexní sběrnicí, ale veškeré přístroje, senzory ... vyvíjíte od nuly, pouze pro jedno konkrétní letadlo. Každý detail se musí pečlivě otestovat, znovu otestovat a ještě jednou otestovat. Vývoj zabere celé roky, než se z rýsovacího prkna (počítače) dostane do vzduchu.

   Samozřejmě, můžete tomu dát lanka a přivázat ke kniplu ... ale pak se nesmíte divit, že budou padat rychleji, než Rusko vyrábět. I vývoj B-2 Spirit a jeho pokročilého řídícího systémy zabralo několik let a pracovali na něm lidé, kteří měli praktické zkušenosti s Flying Wings. Nezvládnutý systém řízení letu znamená opakování historie (Jack Northrop a jeho YB-35, kterou nebylo možné udržet ve vzduchu). Lze namítat, že i SSSR mělo zkušenosti ... Boris Ivanovich Chyeranovskii.Skrýt celý příspěvek

   • Ilawar
    12:01 19.01.2020

    Nemyslím, že za 3 roky to stihnou, ale pokud ty 3 roky vynásobíme putinovou konstantou (1,5 až nekonečno) tak za 5-6 let by se mohlo objevit něco co bude ten obrázek v článku ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemyslím, že za 3 roky to stihnou, ale pokud ty 3 roky vynásobíme putinovou konstantou (1,5 až nekonečno) tak za 5-6 let by se mohlo objevit něco co bude ten obrázek v článku připomínat. Jenže to bude nanejvýš na úrovni demonstrátoru k ověření aero koncepce - prakticky prázdný drak (postavený z toho z čeho stavět umějí), s motory, podvozkem a alfa-verzí řídícího letového systému. Přeci jenom nějaké zkušenosti s fly-by-wire už rusové mají.
    Ale lítat by to časem mohlo, to pro zprávy ve Vremja a na Sputniku bude stačit a budou moci tvrdit "máme B-21 analog".

    Dotaz na balm:
    Předpokládám, že na čelní stealth (radarový průřez) ty vstupní otvory pro motory na náběžné hraně nebudou mít pozitivní vliv. Napadá tě důvod proč tam jsou? Když vynechám Avro Vulcan, tak už mě napadá jen Nimrod, který měl vstupní otvory pro motory na náběžné hraně, ale to letadlo z 60. let.Skrýt celý příspěvek

    • balm
     18:15 19.01.2020

     Napadá mě několik důvodů, ale z jedné "skici" nelze soudit. S velkou pravděpodobností jde o silové vzpěry nosné konstrukce křídla, které přenáší silové zatížení. Sací otvory v ...Zobrazit celý příspěvek

     Napadá mě několik důvodů, ale z jedné "skici" nelze soudit. S velkou pravděpodobností jde o silové vzpěry nosné konstrukce křídla, které přenáší silové zatížení. Sací otvory v křídle jsou velký prostor komplikující konstrukci. Do křídla nevidím, ale logicky se nabízí konstrukce se samonosným potahem a redukovanou konstrukcí se dvěma nosníky. Tím by vznikla redukovaná konstrukce s dostatečně velkými prostory pro palivové nádrže. Prostě zpevnění nosné konstrukce a ochrana před odtržením vlivem aerodynamických sil.Skrýt celý příspěvek

     • Ilawar
      18:53 19.01.2020

      Díky za odpověď. Měl jsem spíš na mysli rozdíl v umístění vstupních otvorů pro motory mezi B-2, X-47, RQ-170 a dalšími stealth samokřídly - všechny je mají nahoře na trupu za ...Zobrazit celý příspěvek

      Díky za odpověď. Měl jsem spíš na mysli rozdíl v umístění vstupních otvorů pro motory mezi B-2, X-47, RQ-170 a dalšími stealth samokřídly - všechny je mají nahoře na trupu za náběžnou hranou.
      A tím, že je rusové namalovali přímo do náběžné hrany křídla.

      Jediná výhoda, která mě napadá je zachování stabilního proudění vzduchu k motorům i při velkých AoA oproti řešení např. u B-2 (to píšu jako laik, kdyžtak mě opravte). Ale k čemu je to dobré u strategického bombardéru?

      Možná je to jenom typická ruská maskirovka a odvádění pozornosti, aby se
      "experti" na západě měli o čem hádat a skutečné letadlo bude vypadat úplně jinak.
      Nakonec i Ochotnik má vstup vzduchu nahoře jako RQ-170.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    21:17 20.01.2020

    V tomhle případě nemusí čerpat ze zkušeností SSSR, S-70 už jim krouží kolem letiště. Počítám, že Rusové u svého nejnovějšího bombardéru budou blíže srovnání YB-49, než vámi ...Zobrazit celý příspěvek

    V tomhle případě nemusí čerpat ze zkušeností SSSR, S-70 už jim krouží kolem letiště.

    Počítám, že Rusové u svého nejnovějšího bombardéru budou blíže srovnání YB-49, než vámi vybranému YB-35.Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  06:49 16.01.2020

  Pro vybavení prvních tří bombardérů PAK DA vznikne 12 vystřelovacích sedaček. Vývoj sedaček a příprava na hromadnou výrobu přijde na 500 milionů rublů. Právě z veřejně dostupných ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro vybavení prvních tří bombardérů PAK DA vznikne 12 vystřelovacích sedaček. Vývoj sedaček a příprava na hromadnou výrobu přijde na 500 milionů rublů. Právě z veřejně dostupných dokumentů ohledně vývoje vystřelovacích sedaček Izvestija zjistila také aktuální harmonogram vývoje PAK DA.

  Nechápem prečo chcú mať nové sedačky keď v tomto boli Rusi vždy svetovou špičkou a naviac PAK DA je iba podzvukový bombardér. Stačí iba modernizovať existujúce sedačky za pár miliónov a je po probléme.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:25 16.01.2020

   Právě ty sedačky budou jediný reálně existující komponent PAK DA. Piloti se na nich budou vystřelovat každý týden v sobotu a v neděli odpoledne :-).

   Právě ty sedačky budou jediný reálně existující komponent PAK DA. Piloti se na nich budou vystřelovat každý týden v sobotu a v neděli odpoledne :-).

   • Jura99
    11:35 16.01.2020

    Někde jsem četl, že jejich sedačky jsou poměrně kvailtní právě proto, že kostruktéři mají velice častou "zpětnou vazbu" z reálného nasazení :-).

    Někde jsem četl, že jejich sedačky jsou poměrně kvailtní právě proto, že kostruktéři mají velice častou "zpětnou vazbu" z reálného nasazení :-).

    • liberal shark
     12:40 16.01.2020

     Pravda, nevzpomínám si, že bych na ně kdy četl nějaké stížnosti :-).

     Pravda, nevzpomínám si, že bych na ně kdy četl nějaké stížnosti :-).

   • Zvonik
    13:50 16.01.2020

    Příteli, zde nejde o sedačky. Zde jde o to, aby Rus dokázal něčím kvalitně ustřelit zádel i všem spojencům NATO v Evropě. A jelikož do nich patří i ČR, tak mám radost z toho, že se ...Zobrazit celý příspěvek

    Příteli, zde nejde o sedačky. Zde jde o to, aby Rus dokázal něčím kvalitně ustřelit zádel i všem spojencům NATO v Evropě. A jelikož do nich patří i ČR, tak mám radost z toho, že se tak stane i třeba Tobě v sobotu i v neděli odpoledne! :-)))Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     13:57 16.01.2020

     co to meleš ?

     co to meleš ?

     • Danik
      21:18 16.01.2020

      Pán má zřejmě pocit uspokojení, když mu někdo bombarduje republiku

      Pán má zřejmě pocit uspokojení, když mu někdo bombarduje republiku

 • flanker.jirka
  23:33 15.01.2020

  1. Zajímalo by mně, které uvedené zdroje pan Grohman považuje za relevantní? 2. To už "redakce AN" klesla natolik, že se má potřebu vyjadřovat k nějaké diskusi na ruských ...Zobrazit celý příspěvek

  1. Zajímalo by mně, které uvedené zdroje pan Grohman považuje za relevantní?

  2. To už "redakce AN" klesla natolik, že se má potřebu vyjadřovat k nějaké diskusi na ruských serverech? (jak víme, že si do té diskuse nepřispěla sama redakce AN?)

  3. Stanovené termíny nemá smysl hodnotit prakticky u žádného zbrojního projektu na světě, výrobci a vývojáři vždy politikům naslibují modré z nebe a ti oslové jim na to skočí.Skrýt celý příspěvek

  • stronger.p
   08:56 16.01.2020

   S tímto názorem jsme zde zřejmě osamocení, vzhledem k množství mínusů, které získal můj podobný příspěvek níže a Váš ještě asi získá... Někde jsem četl, že nejprodávanější ...Zobrazit celý příspěvek

   S tímto názorem jsme zde zřejmě osamocení, vzhledem k množství mínusů, které získal můj podobný příspěvek níže a Váš ještě asi získá...
   Někde jsem četl, že nejprodávanější periodikum v naší zemi je Blesk, co si o tom myslet... Až tu na mě někdo vytáhne Sputnik, tak jak psal Technik, hezky tam píší o Simoně Krainové :)Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:55 16.01.2020

    Tento článek mi připadá jen jako přeložená ruská propaganda. Dohromady neposkytuje moc informací, který by už nebyly známy.

    Tento článek mi připadá jen jako přeložená ruská propaganda. Dohromady neposkytuje moc informací, který by už nebyly známy.

  • Lukash
   10:18 17.01.2020

   Na druhej strane pre drvivu vacsinu rusov su to jedine informacie. A takisto nasi pomatenci ich pokladaju za jedine spravne tak preco sa nepokochat aj takymito clankami. Aspon si ...Zobrazit celý příspěvek

   Na druhej strane pre drvivu vacsinu rusov su to jedine informacie. A takisto nasi pomatenci ich pokladaju za jedine spravne tak preco sa nepokochat aj takymito clankami. Aspon si clovek urobi obraz. Potom nahliadne do ich dusi a pochopi ich mentalne nastavenue.Skrýt celý příspěvek

 • Englbert
  19:47 15.01.2020

  Nevlastnit rusaci tak obrovsky arzenal jadernych zbrani, tak je dnes ve svete berou asi stejne vazne jako Brazilii ci Indonesik. Tim nechci Brazilii a Indonesii nijak urazet. ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevlastnit rusaci tak obrovsky arzenal jadernych zbrani, tak je dnes ve svete berou asi stejne vazne jako Brazilii ci Indonesik. Tim nechci Brazilii a Indonesii nijak urazet. Proste by rusko bylo jen mensi lokalni velmoci. A mozna uz by bylo rusko z pulky obsazeno Cinou.Skrýt celý příspěvek

  • shal
   22:16 15.01.2020

   Kdyby Rusko investovalo více do vzdělání a zdravotnictví než do zbraní, tak by jim schopní lidi neutíkali ze země, neměli by takovou korupci a byli by stabilnější. Rusko se právě ...Zobrazit celý příspěvek

   Kdyby Rusko investovalo více do vzdělání a zdravotnictví než do zbraní, tak by jim schopní lidi neutíkali ze země, neměli by takovou korupci a byli by stabilnější. Rusko se právě Číně zaprodává čím dál víc. Vždyť dneska vlastní Čína půlku Sibiře a nemusela kvůli tomu vystřelit ani raketu.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:14 16.01.2020

    Ruská vláda by udělala nejlíp, kdyby nedělala nic. Rusové jsou dostatečně schopní na to, aby si svou zemi zařídili ke svému prospěchu. Jenže to by je nesměli různí jurodivci, ...Zobrazit celý příspěvek

    Ruská vláda by udělala nejlíp, kdyby nedělala nic. Rusové jsou dostatečně schopní na to, aby si svou zemi zařídili ke svému prospěchu. Jenže to by je nesměli různí jurodivci, imperialisti a spasitelé všehomíra neustále hnát do konfliktu s celým světem.Skrýt celý příspěvek

   • Qakin
    18:59 17.01.2020

    Jenže schopní a inteligentní lidí by si nenechali vládnout tou současnou smečkou...

    Jenže schopní a inteligentní lidí by si nenechali vládnout tou současnou smečkou...

  • liberal shark
   08:12 16.01.2020

   Navíc je tady opačný vývojový trend - Rusko jde dolů, Brazílie nahoru.

   Navíc je tady opačný vývojový trend - Rusko jde dolů, Brazílie nahoru.

 • Englbert
  19:42 15.01.2020

  Ten rusky bombardovaci zazrak by mel byt neco jako nova b 21? Ja si spise myslim, ze by rusaci mohli, pokud dotahnou pak da do konce, mit timto alternativu k b 2. Ktera prvne ...Zobrazit celý příspěvek

  Ten rusky bombardovaci zazrak by mel byt neco jako nova b 21? Ja si spise myslim, ze by rusaci mohli, pokud dotahnou pak da do konce, mit timto alternativu k b 2. Ktera prvne vzletla v roce 1989.;-)Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   20:22 15.01.2020

   Samozrejme ze ano, tak ako "novy" su 57 ledva dosahuje kvalit 15 rokov "starej" f22 tak budu radi ak u pakda dosiahnu urovne B2...

   Samozrejme ze ano, tak ako "novy" su 57 ledva dosahuje kvalit 15 rokov "starej" f22 tak budu radi ak u pakda dosiahnu urovne B2...

   • Cpt. Morgan
    00:19 16.01.2020

    Nejako si neviem narychlo vybavit co ZASADNE bude mat B-21, co B-2 nemal... Mam dojem, ze pojde skor o pozvolnu evoluciu, nez zasadnu revoluciu a velke novum. Preto mi pride divne ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejako si neviem narychlo vybavit co ZASADNE bude mat B-21, co B-2 nemal... Mam dojem, ze pojde skor o pozvolnu evoluciu, nez zasadnu revoluciu a velke novum.
    Preto mi pride divne hlasit, ze rusky stroj o ktorom vieme len vyvojove meno bude urcite parametricky ledva B-2 - cca 30 rokov stary, ale urcite nie ako B-21, o ktoreho zvyseni schopnosti nevieme dokopy nic. B-21 sa blizi k faze prototypovych testov, Pak Da podobne. Dokoncenost projektu je +-podobna, dokonca B-21 sa zacal vyvijat neskor, cize klucove veci ako vyvoj motorov a inych dlhotrvajucich rekvizit sa nadbehnut nikde casovo neda, a preto zrelost projektu bude zavisla od toho ako dlho sa na nom aktivne pracuje.

    Rusko ma aj vyhodu, ze nemuseli vyvijat technologiu stealth ako prvi a natvrdo prechadzat generacnym vyvojom od nuly cez vsetky neperspektivne cesty. Mozu vela cerpat od vyvoja protivnikov. Stealth ma okrem absorpcneho principu aj tvarovy princip (hlavny podiel), a ten sa utajit neda.
    Nieco ziskali aj z absorpcnych technologii od zostreleneho F117, nejaky vyvoj uz mali vlastny od cias ZSSR. Bolo by divne, ak by im vyvoj trval rovnako dlho ako americanom, resp. museli postupne prechadzat cez vsetky urovne vyvoja ako oni, pretoze maju k dispozicii vysledky desatroci US vyvoja a nemusia nakladne hladat cestu sami. Nie vzdy sa oplati byt prvy...

    Ak by Pak Da dosiahol iba kvality B-2, bude to za totalne neporovnatelne naklady, co je rozhodne velke plus. Skor ale vyhoda poznania schodnej cesty bude znamenat moznost rychlejsieho vlastneho vyvoja, cize na zasadne zaostavanie v technologiach by som sa nespoliehal.

    Pokrok B-21 oproti B-2 nie je zrejmy a budu to mozno najma pokroky v digitalizaciii a optimalizacii uz vyvinutych stealth rieseni ako trvacnost plasta, zlepsenie tvarov v aspekte L-band proti S-400 a pod. .. Zatial nic nenasvedcuje, ze B-21 bude nejaky skokovy technologicky zlom ako bol B-2 oproti B-1. Pravdepodobne len inkrementalne zlepsenie systemov a efektivity. Taketo zlepsenie sa dohnat da, ak mas vyhodu znamej schodnosti vyvoja zakladnych technologii a nemusis nutne prejst slepe ulicky vyzadujuce mnoho rokov a miliard dolarov.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     08:29 16.01.2020

     "Taketo zlepsenie sa dohnat da, ak mas vyhodu znamej schodnosti vyvoja zakladnych technologii a nemusis nutne prejst slepe ulicky vyzadujuce mnoho rokov a miliard dolarov." Jestli ...Zobrazit celý příspěvek

     "Taketo zlepsenie sa dohnat da, ak mas vyhodu znamej schodnosti vyvoja zakladnych technologii a nemusis nutne prejst slepe ulicky vyzadujuce mnoho rokov a miliard dolarov."
     Jestli si myslíš, že vývoj stealth materiálů, který jsou klíčový (daleko podstatnější než motory, který aspoň na západě v dostatečné kvalitě existují) je něco, co se dá "snadno dohnat", tak se pozeptej Balma, jak na tom v Rusku jsou....

     Stealth není ani náhodou jen otázka tvaru - a i v tom (jestli ten obrázek nelže - ale je z oficiálního zdroje) PAK-DA pokulhává.

     "Nieco ziskali aj z absorpcnych technologii od zostreleneho F117,"
     Ano, získali technologii ze sedmdesátých let, která už je dávno "v propadlišti dějin". S tím, co se používá na moderních letadlech (např. F-35) to nemá společného v podstatě nic.Skrýt celý příspěvek

     • Grull
      15:10 16.01.2020

      Našla se vůbec ta ztracená japonská F-35?

      Našla se vůbec ta ztracená japonská F-35?

    • vakoplch
     19:58 16.01.2020

     Dovolím si nesouhlasit je to klíčová vlastnost raideru kterou Rusové v žádném případě dohnat nemohou! Touto vlastností ovšem nebude kvalitativní technologický pokrok, ale pokrok ...Zobrazit celý příspěvek

     Dovolím si nesouhlasit je to klíčová vlastnost raideru kterou Rusové v žádném případě dohnat nemohou! Touto vlastností ovšem nebude kvalitativní technologický pokrok, ale pokrok kvantitativní výrobní produkce sériovosti. Právě sériovost výroby Rusko nezvládá u su 57...No a to je stejně ve srovnání s US stroji technologický diskutabilní. Raider je vylepšená B 2 u které je největší důkaz kladen na relativně levnou masovou výrobu... To je to čím ford model T převálcoval evropskou konkurenci na záčátek století. Proto nemůže Rusko vytvořit protiváhu k raideru ani kdyby ukradl všechny jeho plány. Klíčová vlastnost raideru totiž stojí na Americkém technologicko ekonomickém zázemí jako celku! Jak by řekl Jasánek :) No a to je něco co nebude nikdy schopna okopírovat ani Čína! Natož Rusko...Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  19:00 15.01.2020

  Je nesporným faktom, že ruské sériovo vyrábané stealth lietadlá, doslova miznú z radarov.

  Je nesporným faktom, že ruské sériovo vyrábané stealth lietadlá, doslova miznú z radarov.

 • StandaBlabol
  17:35 15.01.2020

  Ty nesmyslné termíny je zbytečné komentovat. Spíš by mě zajímalo, kolik strategických bombardérů vlastně hodlá Rusko provozovat? 50 nových Tu-160, 20 modernizovaných Tu-22, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ty nesmyslné termíny je zbytečné komentovat.

  Spíš by mě zajímalo, kolik strategických bombardérů vlastně hodlá Rusko provozovat? 50 nových Tu-160, 20 modernizovaných Tu-22, dvacet Tu-95 je už tak velké a nákladné letectvo. I když ten PAK-DA vyvinou, dopadne jako Armata nebo Su-57. Nebude se sériově vyrábět.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   18:04 15.01.2020

   Tu nejde o to, či sa to bude alebo nebude vyrábať. Tu ide o to, aby sa posilnila národná hrdosť. Účel to splnilo. Už dnes na základe animácie si rusofilné klády z celého sveta ...Zobrazit celý příspěvek

   Tu nejde o to, či sa to bude alebo nebude vyrábať. Tu ide o to, aby sa posilnila národná hrdosť. Účel to splnilo. Už dnes na základe animácie si rusofilné klády z celého sveta predstavujú ako Rusi bombardujú Washington a USAF sa len bezradne prizerá.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:16 16.01.2020

    Já myslel, že k tomu mají hypersonické rakety a obří atomová torpéda ? Nebo je vlastně nemají ?

    Já myslel, že k tomu mají hypersonické rakety a obří atomová torpéda ? Nebo je vlastně nemají ?

 • dusan
  17:22 15.01.2020

  Súbežný vývoj PAK DA a výroba Tu-160M2 je absolútnym nezmyslom. Vzhľadom na tempo "sériovej výroby" Su-57 je jasné, že vývoj PAK DA je na veľmi dlhé roky s otáznym výsledkom. ...Zobrazit celý příspěvek

  Súbežný vývoj PAK DA a výroba Tu-160M2 je absolútnym nezmyslom.

  Vzhľadom na tempo "sériovej výroby" Su-57 je jasné, že vývoj PAK DA je na veľmi dlhé roky s otáznym výsledkom.

  Rusko by sa už konečne zmieriť, že nie je svetová veľmoc a dať si reálne ciele pri budovaní armády. Ako sa hovorí: "Kto chce dosiahnuť všetko, nedosiahne nič".Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  15:31 15.01.2020

  Ked srandičky, tak srandičky. Iste to potrva dlho než vlietne "ostra" verzia PAK-DA, ale asi to bude skôr než poleti český bitevník F/A-259. :) nerozumiem posmechu ohladom ...Zobrazit celý příspěvek

  Ked srandičky, tak srandičky. Iste to potrva dlho než vlietne "ostra" verzia PAK-DA, ale asi to bude skôr než poleti český bitevník F/A-259. :)
  nerozumiem posmechu ohladom financovania. Rusi si to lietadlo nakoniec postavia. A časť peniazí dostanu od nas. Myslím že nie je vôbec dôvod byt ušptipačny, ked mame taky desivy obchodny deficit s Ruskou federaciou. Vdaka hlupemu embargu, dotujeme Rusko. V roku 2018 Česko vyviezlo do Ruska za 4,125 miliardy USD, ale doviezlo za 5,642 miliadry USD. A tak namiesto Nivy z Madety v samoške budu mat "Raidersky" na oblohe.Skrýt celý příspěvek

  • satai
   16:18 15.01.2020

   To embargo na Nivu zavedli Rusáci...

   To embargo na Nivu zavedli Rusáci...

  • History
   16:46 15.01.2020

   Vy si myslíte, že nevyvezením za 1,5 mld.USD v Rusku zůstane tato částka na jednom/několika málo účtech k použití na třeba zmíněný PAK-DA? Zajímavé zjednodušení. Nechcete např. ...Zobrazit celý příspěvek

   Vy si myslíte, že nevyvezením za 1,5 mld.USD v Rusku zůstane tato částka na jednom/několika málo účtech k použití na třeba zmíněný PAK-DA? Zajímavé zjednodušení. Nechcete např. trochu prozkoumat skladbu toho vzájemného obchodu? ...https://www.businessinfo.cz/na...
   Oleje ropné, oleje z nerostů živičných surové (ropa) a suroviny kontra díly a příslušenství motorových vozidel, zařízení k automat. zpracování dat, periferní jednotky atd.Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    19:33 15.01.2020

    Ten rozdiel je viacmenej čisty zisk ruskych podnikov, ktore vyviezli tovar alebo inu produkciu, z toho zisku zaplatia dane z prijmu do štatneho rozpočtu. Pri nerastnych surovinach ...Zobrazit celý příspěvek

    Ten rozdiel je viacmenej čisty zisk ruskych podnikov, ktore vyviezli tovar alebo inu produkciu, z toho zisku zaplatia dane z prijmu do štatneho rozpočtu. Pri nerastnych surovinach ešte zaplatia do štatneho rozpočtu vyvoznu dan. No a z tychto dani budu mat okrem ineho PAK-DA. Ked vyveziete Škodovku, bude mat predseda predstavenstva VW novy tryskač. Ale svoj osobny.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     20:06 15.01.2020

     Zisk je rozdíl mezi náklady a prodejní cenou. A né saldo obchodní bilance. Motáš hrušky s jablkama. Mimochodem, Rusko má vysoké náklady na těžbu a transit ropy, jedny z nejvyšších ...Zobrazit celý příspěvek

     Zisk je rozdíl mezi náklady a prodejní cenou. A né saldo obchodní bilance. Motáš hrušky s jablkama. Mimochodem, Rusko má vysoké náklady na těžbu a transit ropy, jedny z nejvyšších mezi hlavními producenty. Kvůli nepříznivým přírodním podmínkám a zastaralým technologiím. Dražší už je jen ropa z břidlic.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      09:47 16.01.2020

      Standa, Rusi nemaju vyznamny zahraničny dlh, nemaju ani vyznamny štatny dlh, už desatročia maju prebytok obchodnej bilancie, a ty tu píšeš o väčšich rukaviciach vrtača na ropnom ...Zobrazit celý příspěvek

      Standa, Rusi nemaju vyznamny zahraničny dlh, nemaju ani vyznamny štatny dlh, už desatročia maju prebytok obchodnej bilancie, a ty tu píšeš o väčšich rukaviciach vrtača na ropnom poli. Ano maju väčšie a teplejšie rukavice preto fajčia papyrusy.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:51 16.01.2020

      palo satko: oni nemají významného skoro nic. Taková otázka, kdo je na tom lépe, majitel mrakodrapu v Dubaji, který splácí půjčku třeba 20% jeho hodnoty nebo majitel kadibudky v ...Zobrazit celý příspěvek

      palo satko: oni nemají významného skoro nic. Taková otázka, kdo je na tom lépe, majitel mrakodrapu v Dubaji, který splácí půjčku třeba 20% jeho hodnoty nebo majitel kadibudky v Jakustku, který si ji celou koupil za své a nikomu nedluží ani kopějku ?Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      14:31 16.01.2020

      jura tu otazku o Jakutsku a Dubaji musiš položit Rusom, ktori si kupili Karlove Vary.

      jura tu otazku o Jakutsku a Dubaji musiš položit Rusom, ktori si kupili Karlove Vary.

     • Klimesov
      14:43 16.01.2020

      palo satko. Budovy a jiné nemovitosti v Karlových Varech si koupil Ruský stát (Ruská Federace)? Nebo bohatí rusové jako jednotlivci popřípadě soukromé firmy? U kterých jednoduše ...Zobrazit celý příspěvek

      palo satko. Budovy a jiné nemovitosti v Karlových Varech si koupil Ruský stát (Ruská Federace)?
      Nebo bohatí rusové jako jednotlivci popřípadě soukromé firmy? U kterých jednoduše nevíte jaké jsou jejich majetkové poměry a tudíž je klidně možné, že nakupovali za vypůjčené peníze?Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      21:13 16.01.2020

      Klimesov pozical by ste Rusovi, ktory ma v Jakutsku drevenu chalupku na apartman v Karlevarle? Kto na svete pozicia chudobnemu Cechovi? Nikto. A Rusovi ano? Proste ked ste bohaty ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov pozical by ste Rusovi, ktory ma v Jakutsku drevenu chalupku na apartman v Karlevarle? Kto na svete pozicia chudobnemu Cechovi? Nikto. A Rusovi ano? Proste ked ste bohaty Cech, alebo bohaty Rus kupujete zahranicne nemovitosti za hotove.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:31 17.01.2020

      palo satko: :D :D :D :D :D Víte jenže bohatý rus jako fyzická osoba, je diametrálně něco jiného něž bohaté Rusko (bohatá Ruská federace) Bohaté lidi najdete i v Nigérii, Ugandě, ...Zobrazit celý příspěvek

      palo satko:
      :D :D :D :D :D
      Víte jenže bohatý rus jako fyzická osoba, je diametrálně něco jiného něž bohaté Rusko (bohatá Ruská federace)
      Bohaté lidi najdete i v Nigérii, Ugandě, Venezuele nebo Argentině. Ale co z toho. To nijak neukazuje ekonomickou sílu daných zemí :-) jen šikovnost a prosperitu jednotlivců, o jejichž finančních poměrech vy nemáte absolutně žádné informace.
      Tady už sčítáte jablka a křečky.

      A ano půjčil. Pokud by daný člověk předložil podrobný finanční plán, podrobný podnikatelský zájem co s tou budovou chce dělat, a zároveň by předložil určité jistoty (jako třeba kdyby se mu nedařilo tak daná nemovitost přejde do mého vlastnictví) a já bych na základě dostupných informací uznal, že riziko půjčky je přijatelné , tak ano i tomu vlastníkovy kadiboudy někde v Jakutsku by zapůjčil finance na rozjetí jeho biznisu.
      Ono totiž tyhle půjčky jsou ve světě a funkční ekonomice naprosto normální :-)
      Zjednodušeně řečeno :-)Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      09:21 17.01.2020

      No videte Klimesov, už v tom "bruslite". Kde som pisal, že Rus - podnikatel? Rusky podnikatel si u Vas kupi tovaren, napr. na lietadla. Lenže tu sa nejedna o žiaden biznis plan, ...Zobrazit celý příspěvek

      No videte Klimesov, už v tom "bruslite". Kde som pisal, že Rus - podnikatel? Rusky podnikatel si u Vas kupi tovaren, napr. na lietadla. Lenže tu sa nejedna o žiaden biznis plan, žiaden podnikatel, normalny človek , rusky občan čo si chce kupit apartman aby nemusel byvat v hotely ked sa dojde do Karlevarle kurirovat. Pišete, že bohaty ludia su aj v Nigerii. Iste. Kolko nemovitosti vlastnia Nigerijci v Česku? Ambasadu? Hore som napisal, že Rusi neskutočne zarabaju v Česku aj v EU. Samozrejme, že v kapitalizme zarabaju vyrazne viac bohati než chudaci, ved aj tu mame svoju Pentu a Babiša.Skrýt celý příspěvek

     • Marw
      12:13 17.01.2020

      palo satko: Existuje x Slovákov čo vlastnia často krát pomerne luxusné nehnuteľnosti v Chorvátsku. Asi ťažko ale môžeme na základe tejto informácie vyvodzovať čokoľvek vo vzťahu k ...Zobrazit celý příspěvek

      palo satko: Existuje x Slovákov čo vlastnia často krát pomerne luxusné nehnuteľnosti v Chorvátsku. Asi ťažko ale môžeme na základe tejto informácie vyvodzovať čokoľvek vo vzťahu k bohatstvu bežných smrteľníkov a celkovej ekonomickej situácie na Slovensku.

      Aké percento z celkového počtu obyvateľov Ruska má takého luxusné nehnuteľnosti v zahraničí? Počet ktorý z pohľadu Karlových Varov vyzerá ako invázia je v skutočnosti z pohˇladu celkového počtu obyvateľov Ruska absolútne bezvýznamný.

      A čo sa týka otázky prečo si u nás nekupujú nehnuteľnosti zazobanci z Nigérie - asi sa zhodneme že Rus bude Česko alebo Slovensko vnímať diametrálne inak ako Nigérijčan, ktorý v drvivej väčšine ani netuší že existujeme. A ďalší problém je geografická vzdialenosť, za koľko sem doletíš z Moskvy a za koľko z Abuje? Čo myslíš, aké percento tých Rusov je z Irkutsku alebo Vladivostoku?Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      13:00 17.01.2020

      To palo satko: Možná jste si nevšiml, že se ti bohatí Rusové zoufale snaží své nemovitosti (které krásně opravili) zoufale prodat, ale nikdo je za ty peníze nechce, takže jsou jim ...Zobrazit celý příspěvek

      To palo satko:
      Možná jste si nevšiml, že se ti bohatí Rusové zoufale snaží své nemovitosti (které krásně opravili) zoufale prodat, ale nikdo je za ty peníze nechce, takže jsou jim na dvě věci :-).Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   07:51 16.01.2020

   Ta vždycky tím trolením dokážeš překvapit, jak daleko jsi ochotný zajít. Stavající saldo +- 1,5 miliardy je prakticky zanedbatelné a bude tomu tak pořád dokud budeme z Ruska tahat ...Zobrazit celý příspěvek

   Ta vždycky tím trolením dokážeš překvapit, jak daleko jsi ochotný zajít. Stavající saldo +- 1,5 miliardy je prakticky zanedbatelné a bude tomu tak pořád dokud budeme z Ruska tahat plyn, ropné produkty a jiné nerostné suroviny. Saldo se nijak zásadně nezměnilo od roku 2014, tedy ještě před sankcemi. Nárust v posledních letech je logický, protože roste výkon ekonomiky a my jako výrobní exportní země potřebujeme suroviny. Co víc, v EU a tedy i v ČR jsou bohaté dotační tituly pro průmyslovou výrobu, když přechází z elektrického tepelného zdroje na zdroje na zdroj tepla z plynu. Už jsem ti to psal jednou, chtěj z ambasády nějaké lepší informace.Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    09:53 16.01.2020

    Ved ano. 1,5 miliardy je naozaj malo, ale je podiel zodpovedajuci hospodarskemu postaveniu Česka a nielen v Rusku. Kde su tie časy, ked nam Rusi dlžili. Lenže pri EU je to velke ...Zobrazit celý příspěvek

    Ved ano. 1,5 miliardy je naozaj malo, ale je podiel zodpovedajuci hospodarskemu postaveniu Česka a nielen v Rusku. Kde su tie časy, ked nam Rusi dlžili. Lenže pri EU je to velke čislo 211,5 miliard dolačov - slovom dvesto jedenast.Skrýt celý příspěvek

    • History
     10:54 16.01.2020

     "Kde su tie časy?"... naštěstí dávno pryč. Budete se divit, ale současné ekonomické subjekty chtějí zaplatit za své dodávky zboží.

     "Kde su tie časy?"... naštěstí dávno pryč. Budete se divit, ale současné ekonomické subjekty chtějí zaplatit za své dodávky zboží.

  • Danik
   21:49 16.01.2020

   Kriste pane... my Rusům ty peníze nedáváme jen tak, měníme peníze za zboží, které chceme. Část těch peněz pak půjde na cokoliv na co je ruská vláda bude chtít dát. Co se Aera týče, ...Zobrazit celý příspěvek

   Kriste pane... my Rusům ty peníze nedáváme jen tak, měníme peníze za zboží, které chceme. Část těch peněz pak půjde na cokoliv na co je ruská vláda bude chtít dát. Co se Aera týče, jsem často nedaleko Vodochod a kluci (a holky) tam hlavně v letních měsících měli docela šrumec, L-39NG zatím zdá se být úspěch i co se týče exportu. Tedy máme tu nějaký pozitivní vývoj, zatímco nedávné ruské projekty tak moc pozitivní nejsou. Jinak je poměrně zajímavé, že díky současnému stavu na východ od nás teď ČR vesele přeprodává ruský plyn na Ukrajinu.

   Ano Rusové tento projekt dost pravděpodobně zdárně dokončí, ovšem vybízejí se tři otázky: A) bude finální produkt konkurenceschopný B) budou prostředky na sériovou výrobu, zavedení a údržbu C) nebylo by lepší peníze dislokovat jinam. Rusko musí řešit mnoho problémů, finančních, geopolitických a také demografických (v případě, že se někdo směje Německu či Švédsku pak musí asi puknout smíchy při pohledu na ruské prognozy). Chtě nechtě RF (SSSR) i když dříve na špici vojenských technologií se propadlo a nyní už se zpožděním okolo 5-10 let přebírá a vlastním stylem vyrábí produkty, které jsou ve službě na západě.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:00 15.01.2020

  Putin dneska:

  "nikoho nedoháníme, ale naopak jiné přední státy světa budou muset vytvořit zbraně, kterými již Rusko disponuje".

  ...netřeba komentáře...

  Putin dneska:

  "nikoho nedoháníme, ale naopak jiné přední státy světa budou muset vytvořit zbraně, kterými již Rusko disponuje".

  ...netřeba komentáře...

  • History
   17:06 15.01.2020

   Jen drobné doplnění z nejvíc nejlepší země světa... Ruská vláda podala demisi. Krátce předtím Putin ohlásil změny v ústavě.

   Jen drobné doplnění z nejvíc nejlepší země světa... Ruská vláda podala demisi. Krátce předtím Putin ohlásil změny v ústavě.

   • Rase
    20:51 15.01.2020

    Asi bude pan Putin vládnout sám - bez nějaké pitomé vlády :-D

    Asi bude pan Putin vládnout sám - bez nějaké pitomé vlády :-D

    • PavolR
     08:56 16.01.2020

     Skôr za tým vidím fakt, že majú vážne obavy z výsledkov volieb, ktoré budú o jeden a pol roka. Podpora strany Slobodné rusko klesá a dôveryhodnosť politickej garnitúry je absolútne ...Zobrazit celý příspěvek

     Skôr za tým vidím fakt, že majú vážne obavy z výsledkov volieb, ktoré budú o jeden a pol roka. Podpora strany Slobodné rusko klesá a dôveryhodnosť politickej garnitúry je absolútne smiešna - v porovnaní s Putinom nie sú nikde. Nemuselo by už pomôcť ani zvýšiť pomer poslancov volených väčšinovým systémom. Keby teda vo voľbách kandidoval Putin ako volebný líder strany SR a voliči volili "vodcu" namiesto strany, mali by šancu udržať si väčšinu.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      09:22 16.01.2020

      Těch dohadů je hodně. Třeba se jednoduše cítí starý (68 let) a nevýkonný a prostě chce předat křeslo. Je 20 let ve vrcholné politice a řídí velmoc/skoro velmoc a to prostě lidské ...Zobrazit celý příspěvek

      Těch dohadů je hodně. Třeba se jednoduše cítí starý (68 let) a nevýkonný a prostě chce předat křeslo. Je 20 let ve vrcholné politice a řídí velmoc/skoro velmoc a to prostě lidské tělo semele. Rusko nemůže mít slabého prezidenta. Tomu by odpovídal i fakt, že chce ořezat pravomoc prezidenta a on by zatím ve vládě dohlížel na nového, které si už dost možná vybral a pak mu je zase vrátí.

      Taky mu někdo mohl šlápnout na krk. Firmy oligarchů trpí kvůli sankcím a chtějí si dosadit vlastního člověka, které otočí kormidlo. Taky by se totiž mohlo stát, že se jednoho dne neprobudí. Moc tak vlivných lidí jako je Putin je obrovská, ale zároveň dlouhodobě nejistá. A peníze jsou to, co ovládá svět.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      09:38 16.01.2020

      to : Poly Řekl bych, že B je správně. Ruská stát za Putina fungoval jako ochranka a servisní organizace ruských oligarchů, vesměs spojených s těžbou a exportem nerostných surovin, ...Zobrazit celý příspěvek

      to : Poly
      Řekl bych, že B je správně. Ruská stát za Putina fungoval jako ochranka a servisní organizace ruských oligarchů, vesměs spojených s těžbou a exportem nerostných surovin, vývojem a vývozem zbraní, eventuálně jaderných technologií. Ale díky své krátkozraké imperiální politice si hodně omezil možnosti obchodní výměny s bohatými zákazníky. Navíc se na ně civilizované státy dívají jako na primitvní bandity. A to se Putinovým bojarům asi moc nelíbí, protože kromě okázalého bohatství touží po respektu a uznání Jevrópy a Amériky.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      11:44 16.01.2020

      K tým oligarchom - relatívne nedávno sa Chodorkovsky vyjadril v tom duchu, že oni práve že naliehajú na Putina, aby ostal pri moci, lebo sa boja, čo s nimi bude bez neho. Zdá sa mi ...Zobrazit celý příspěvek

      K tým oligarchom - relatívne nedávno sa Chodorkovsky vyjadril v tom duchu, že oni práve že naliehajú na Putina, aby ostal pri moci, lebo sa boja, čo s nimi bude bez neho. Zdá sa mi to logické, lebo vybudovať autoritu, ktorá ten systém udrží nejde zo dňa na deň a reputácia súčasnej garnitúry je žalostná - ergo treba niekoho "vybudovať" doslova od nuly.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      12:01 16.01.2020

      PavolR: Pokud by jsme se drželi varianty B, tak se možná báli nejistoty "doby bez Putina". Putin, ale rozhodně není nenahraditelný. Každý se dá nahradit. Měli dlouhé roky na to, ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR:
      Pokud by jsme se drželi varianty B, tak se možná báli nejistoty "doby bez Putina". Putin, ale rozhodně není nenahraditelný. Každý se dá nahradit. Měli dlouhé roky na to, aby si vybrali a vychovali vhodného adepta. Pokud by s Putinovou politikou nesouhlasili a řekněme, že sankce zaseli semínko pro náhradu, tak na to měli celých 5 let.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      12:48 16.01.2020

      Poly: Ale to nie je tak, vybrať a vychovať - treba takého kandidáta "vybudovať", spopularizovať. A to je možné iba dvoma spôsobmi: 1.- buď jeho priamym zapojením do politického ...Zobrazit celý příspěvek

      Poly: Ale to nie je tak, vybrať a vychovať - treba takého kandidáta "vybudovať", spopularizovať. A to je možné iba dvoma spôsobmi: 1.- buď jeho priamym zapojením do politického života, čo by ale muselo prejsť cez Putina (tak ako Putin cez Jeľcina), alebo 2.- podobným spôsobom ako bol vybudovaný Zelensky na Ukrajine, no toho náznaky akosi nevidím a keby aj nejaké boli, Putin by ho mohol už v zárodku znemožniť.Skrýt celý příspěvek

   • Janko Paliga
    21:05 15.01.2020

    "Medvedev uviedol, že navrhované zmeny by zásadne zmenili deľbu moci v Rusku a preto "vláda vo svojej súčasnej podobe odstupuje"." "Putin Medvedevovi poďakoval za jeho prácu, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    "Medvedev uviedol, že navrhované zmeny by zásadne zmenili deľbu moci v Rusku a preto "vláda vo svojej súčasnej podobe odstupuje"."

    "Putin Medvedevovi poďakoval za jeho prácu, ale poznamenal, že vláde sa nepodarilo splniť všetky stanovené ciele. "

    Po zmene ústavy teda môže kandidovať opäť.... :-D Know-how už má ....Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     09:41 16.01.2020

     Možná se prohlásí za Vůdce národa ruského z vůle Prozřetelnosti :-). A k tomu už kamarády z džuda a petrohradské zahrádkové kolonie nepotřebuje. Ovšem bez mocných spojenců stejně ...Zobrazit celý příspěvek

     Možná se prohlásí za Vůdce národa ruského z vůle Prozřetelnosti :-). A k tomu už kamarády z džuda a petrohradské zahrádkové kolonie nepotřebuje. Ovšem bez mocných spojenců stejně skončí v jámě po granátu jako Adolf.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   19:36 15.01.2020

   Nebo že ruská ústava bude nad mezinárodním právem. Určitě musel dav posluchačů zavrnět hrdostíjak jsou velcí a dobří. Autor té myšlenky ale vůbec nepochopil, jak funguje hierarchie ...Zobrazit celý příspěvek

   Nebo že ruská ústava bude nad mezinárodním právem. Určitě musel dav posluchačů zavrnět hrdostíjak jsou velcí a dobří. Autor té myšlenky ale vůbec nepochopil, jak funguje hierarchie práva. Klidně mohou mezinárodní právo ignorovat, schválně odkud se jim to vrátí :-). Je to ztracená země, vždycky byla.Skrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    20:07 15.01.2020

    Přesně. Kdo s nima pak bude ochotný podepisovat obchodní smlouvy a mezinárodní dohody? Když v případě sporu bude o jejich platnosti rozhodovat ruský ústavní soud...

    Přesně. Kdo s nima pak bude ochotný podepisovat obchodní smlouvy a mezinárodní dohody? Když v případě sporu bude o jejich platnosti rozhodovat ruský ústavní soud...

    • shal
     22:23 15.01.2020

     Když si vezmeš rusku korupci a vymahatelnost práva, tak investoři se budou jistě nadšeně hrnout do matičky Rusi :)

     Když si vezmeš rusku korupci a vymahatelnost práva, tak investoři se budou jistě nadšeně hrnout do matičky Rusi :)

   • logik
    22:46 15.01.2020

    Za todle bych je zas nekritizoval: i v ČR je hierarchie ústava - ústavní zákon - mezinárodní smlouvy - normální zákon. Ruské právo neznám, ale myšlenka, že by kdekoli bylo ...Zobrazit celý příspěvek

    Za todle bych je zas nekritizoval: i v ČR je hierarchie
    ústava - ústavní zákon - mezinárodní smlouvy - normální zákon.

    Ruské právo neznám, ale myšlenka, že by kdekoli bylo mezinárodní právo nad ústavou je dost fantasmagorická, takže podle mne jde čistě o "divadlo".Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     08:20 16.01.2020

     To bohužel neplatí od podpisu Lisabonské smlouvy, které zavedla povinné automatické příjmání evropských regulací, čímž IMHO popřela ústavu ČR.

     To bohužel neplatí od podpisu Lisabonské smlouvy, které zavedla povinné automatické příjmání evropských regulací, čímž IMHO popřela ústavu ČR.

    • Jura99
     08:38 16.01.2020

     To je velký omyl. Mezinárodní právo např. mimo mnoho dalšího řeší stanovení hranic. Takže ruská ústava třeba řekne, že Arktida celá patří Rusku nebo že hranice mezinárodních vod ...Zobrazit celý příspěvek

     To je velký omyl. Mezinárodní právo např. mimo mnoho dalšího řeší stanovení hranic. Takže ruská ústava třeba řekne, že Arktida celá patří Rusku nebo že hranice mezinárodních vod bude 100km od ruského pobřeží a zbytek světa řekne chorošo molodci, mezinárodní právo uhne vaší ústavě ? Tak to asi těžko. Obdobně anexe Krymu je v rozporu s mezinárodním právem a jejich ústava se může postavit třeba na hlavu.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   20:09 15.01.2020

   RIMr71
   Já si komentář neodpustím,protože Putin měl na mysli konkrétní zbraň.
   Tak jsem to pochopil.
   Ale gratuluji k udělení Grohmannova řádu.

   RIMr71
   Já si komentář neodpustím,protože Putin měl na mysli konkrétní zbraň.
   Tak jsem to pochopil.
   Ale gratuluji k udělení Grohmannova řádu.

   • stepan
    21:57 16.01.2020

    Souhlasim, taky jsem to tak pochopil. Ale dneska je trend si kopnout do vseho ruskeho. Rusko je dneska ve vyvoji hypersonickych zbrani 5-10 let pred USA. Maji zavedene rakety jiz ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhlasim, taky jsem to tak pochopil. Ale dneska je trend si kopnout do vseho ruskeho. Rusko je dneska ve vyvoji hypersonickych zbrani 5-10 let pred USA. Maji zavedene rakety jiz ve vyzbroji, Spojene staty nemaji jeste ani fukncni prototyp. Ono obecne USA zaspaly vyvoj raketovych systemu, vcetne nosicu jadernych zbrani. I takova Cina se zda, ze je napred.
    Bude to i dost tim, ze dvacet let byl protivnikem USA "bambusak s kalasnikovem" a Pentagon nefinancoval podobne projekty.

    Minusy od trollu me nezajimaji.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     15:49 17.01.2020

     Mohl bych poprosit nějakou zprávu či fotku, či snad odborný článek, který by vámi výše zmíněné potvrzoval? 3D animací o nejrůznějších wunderwaffe, které prolítnou veškerou známou ...Zobrazit celý příspěvek

     Mohl bych poprosit nějakou zprávu či fotku, či snad odborný článek, který by vámi výše zmíněné potvrzoval? 3D animací o nejrůznějších wunderwaffe, které prolítnou veškerou známou PVO jsem viděl mraky, ale obávám se, že pohyblivý obrázek ještě žádný cíl se zemí nesrovnal

     Váš milý trollSkrýt celý příspěvek

     • stepan
      15:45 19.01.2020

      Muj mily trolle. To spis na vavrinech? Zirkon je jiz nekolik let ve sluzbe, taky byl uspesne otestovan behem bojovych cviceni. Na Avantgard se byli podivat v listopadu osobne ...Zobrazit celý příspěvek

      Muj mily trolle.

      To spis na vavrinech? Zirkon je jiz nekolik let ve sluzbe, taky byl uspesne otestovan behem bojovych cviceni.

      Na Avantgard se byli podivat v listopadu osobne americti vojensti experti. Nikde jsem nevidel ani necetl clanek od americkych predstavitelu, ze Avantgard ci Zirkon je podvrh. Jenom to, ze se USA novych ruskych zbrani neboji a pochopitelne vyvijeji neco podobneho.

      Vetsina veci se da dohledat. To tvoje tvrzeni, ze to prolitne veskerou znamou PVO, jsem nikde nezminil, tak mi laskave nepodsouvej reci, co jsem nerekl, a drz se kontextu.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      15:27 20.01.2020

      Můj milý Štěpáne Na vavřínech nespím, protože jediná země které na 100% fandím bohužel není ve stavu aby tu ty vavříny mohly být. I tak doufám, že na vavřínech nikdy neusnu. To ...Zobrazit celý příspěvek

      Můj milý Štěpáne

      Na vavřínech nespím, protože jediná země které na 100% fandím bohužel není ve stavu aby tu ty vavříny mohly být. I tak doufám, že na vavřínech nikdy neusnu.

      To že otestovali a celému světu to nyní prezentují jako zbraň proti které nemá západ šanci ještě nedokazuje, že to tak je a stejně tak to nedokazuje toje tvrzení, že Rusko je napřed. Netvrdím, že nové zbraně Rusů jsou podvrh..

      Ano ty jsi ho nezmínil, ale neustále to v souvislosti s nimi prohlašují Rusové samotní.

      Takže aby jsme se chápali. Nepochybuji o schopnosti Rusů dělat zbraně. To co tvrdím je, že tím jak Rusové mluví o svých projektech předtím než přijde studená sprcha je z části i důvodem vzhledu této komentářové sekce. Jednoduše řečeno ve chvíli kdy Rusové mají plnou pusu superzbraní, které děsí NATO ve spánku a proti kterým nikdo nemá šanci a zároveň mají co dělat aby udrželi své současné síly (stav námořnictva, chybějící modernizace, malosériovky a nezdařené projekty) a dohání západ (stačí se kouknout jak vypadají ruské SF) tak to není dobré. Zkrátka kdyby Rusko trochu snížilo to "hypování" a umírnilo nadšení velmi by jim to pomohlo.Skrýt celý příspěvek

     • stepan
      21:08 20.01.2020

      "To že otestovali a celému světu to nyní prezentují jako zbraň proti které nemá západ šanci ještě nedokazuje, že to tak je a stejně tak to nedokazuje toje tvrzení, že Rusko je ...Zobrazit celý příspěvek

      "To že otestovali a celému světu to nyní prezentují jako zbraň proti které nemá západ šanci ještě nedokazuje, že to tak je a stejně tak to nedokazuje toje tvrzení, že Rusko je napřed. Netvrdím, že nové zbraně Rusů jsou podvrh.."

      Tak jeste jednou, kde jsem tohle tvrdil? Nikde jsem netvrdil, ze se jedna o zbrane, proti kterym nema zapad sanci. To netvrdi snad ani ruske armadni spicky. Mozna tak bezni Rusove, ale ti vedi stejne kulove, co my.
      Putin tvrdi, ze maji zbrane, ktere zapad momentalne nema a (poprve od rozpadu SSSR) jejich naskok museji dotahovat. Tot cele. V tom ma pravdu. Vymyslis si zbytecne tvrzeni, ktere tady nezaznela. Neargumentuj s nimi, prosim.

      Dam ti jeste jinou analogii na pochopeni. Hypoteticky rekneme, ze cim vyssi kalibr kanonu, tim ma kanon lepsi bojove vlastnosti (neresime ostatni parametry). Pinacle vyvoje v USA je 125mm, experimentuji se 140mm. Rusko zavedlo do vyzbroje u nekolika jednotek kusu techniky kanon 150mm. Znamena, ze Rusove jsou napred? Logicky ano. Znamena to vsak, ze USA je posrana a Rusko jim neda spat? Samozrejme ze ne.

      A takhle se mi tu snazis argumentovat...Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      15:05 21.01.2020

      Myslím, že jsem to napsal už dvakrát, že to je tvrzení Rusů a ne tvoje. Můj argument byl napsán v komentáři předtím úplně dole. Co se týče té tvojí analogie. Stále nechápeš. ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že jsem to napsal už dvakrát, že to je tvrzení Rusů a ne tvoje. Můj argument byl napsán v komentáři předtím úplně dole.

      Co se týče té tvojí analogie. Stále nechápeš. Píšu celou dobu o ruských tvrzeních.

      Mimochodem víš něco o americkém projektu manévrovací hypersonické dělostřelecké munice testované na Rimpac 2018? Střílelo se z klasických námořních děl a projektily prý dosahovaly 7 násobku rychlosti zvuku. Taky stojí za zmínku, že v USA byli ve vývoji railguny, které se nakonec poslali k šípkuSkrýt celý příspěvek

    • Torong
     18:23 17.01.2020

     "mají již rakety zavedené ve výzbroji" Skutečně? A kolik že těch raket mají skutečně vyrobených a připravených k nasazení? "Ono obecne USA zaspaly vyvoj raketovych systemu" Vážně? ...Zobrazit celý příspěvek

     "mají již rakety zavedené ve výzbroji"
     Skutečně? A kolik že těch raket mají skutečně vyrobených a připravených k nasazení?

     "Ono obecne USA zaspaly vyvoj raketovych systemu"
     Vážně? Takže Rusové, kteří recyklují Sovětský skanzen v podobě (ve své době vynikajích) nosných raket PROTON jsou na špici, zatímco Amíci, kteří nedávno vyrukovali s novou generací nosných raket Falcon jsou zaspaly....Skrýt celý příspěvek

     • stepan
      15:54 19.01.2020

      "Skutečně? A kolik že těch raket mají skutečně vyrobených a připravených k nasazení?" Nepopiram, ze se jedna radove o kusy, nicmene to NIC, ale lautr NIC nemeni na mem predchozim ...Zobrazit celý příspěvek

      "Skutečně? A kolik že těch raket mají skutečně vyrobených a připravených k nasazení?"

      Nepopiram, ze se jedna radove o kusy, nicmene to NIC, ale lautr NIC nemeni na mem predchozim vyroku. To je jako kdybychom se smali Spojenym Statum, ze na konci druhe svetove valky meli v arzenalu pouze dve atomove bomby. Zvol, prosim, jinou argumentaci.

      "Vážně? Takže Rusové, kteří recyklují Sovětský skanzen v podobě (ve své době vynikajích) nosných raket PROTON jsou na špici, zatímco Amíci, kteří nedávno vyrukovali s novou generací nosných raket Falcon jsou zaspaly...."

      Dobre, asi sem mel lepe argumentovat a explicitne specifikovat, ze mam na mysli *vojensky* raketovy prumysl. O civilnim muzeme taky polemizovat hodiny, ale na to nemam cas.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:18 16.01.2020

   Už neplatí dohnat a předehnat, ale oběhnout z druhé strany :-)).

   Už neplatí dohnat a předehnat, ale oběhnout z druhé strany :-)).

 • RiMr71
  13:38 15.01.2020

  To je pomalu jak s jadernou fůzí... neustále nás od ní dělí pár let...
  ...víc věřím té fůzi...

  To je pomalu jak s jadernou fůzí... neustále nás od ní dělí pár let...
  ...víc věřím té fůzi...

  • Miroslav
   18:12 15.01.2020

   Už som to tu asi písal... Kedysi v 90-tych rokoch chodil v TV taký dokumentárny seriál. Volalo sa to ,,Po roku 2000". Ukazovali tam čo všetko budeme mať k dispozícii po roku ...Zobrazit celý příspěvek

   Už som to tu asi písal...

   Kedysi v 90-tych rokoch chodil v TV taký dokumentárny seriál. Volalo sa to ,,Po roku 2000". Ukazovali tam čo všetko budeme mať k dispozícii po roku 2000. Napríklad absolútne bezbolestnú injekciu.

   No ja to nevím Karle, prešlo odvtedy takmer 30 rokov, po roku 2000 sme už 20 rokov ale ja som doteraz takú injekciu nevidel ani som nepočul žeby ju niekde mali.

   A takto nejak je to aj s tými ruskými plánmi. Ukážu ti model, prípadne len animáciu, predstavia čo všetko to bude vedieť robiť. Akurát, že sa to nikdy nevyrobí...Skrýt celý příspěvek

   • Cpt. Morgan
    00:28 16.01.2020

    Takze dohladatelne zaznamy testov novych zbrani, ktore boli sledovane aj za pritomnosti ludi zo zapadu su len ruska propaganda?

    Takze dohladatelne zaznamy testov novych zbrani, ktore boli sledovane aj za pritomnosti ludi zo zapadu su len ruska propaganda?

    • liberal shark
     12:24 16.01.2020

     Testy nebo spíše statické prezentace ?

     Testy nebo spíše statické prezentace ?

    • Danik
     21:07 16.01.2020

     Nikdo přeci netvrdí, že Rusko průběžně neobměňuje svůj arzenál. Samozřejmě, že modernizují, jen poměr nových zázračných zbraní, které rok co rok představují a reálně zavedených, ...Zobrazit celý příspěvek

     Nikdo přeci netvrdí, že Rusko průběžně neobměňuje svůj arzenál. Samozřejmě, že modernizují, jen poměr nových zázračných zbraní, které rok co rok představují a reálně zavedených, použitelných a konkurenceschopných produktů je poněkud neslavný a často se jedná o vlastní pojetí výbavy, techniky a výstroje, které už jsou na západě nějaký ten pátek ve výzbroji.Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    09:30 16.01.2020

    "No ja to nevím Karle, prešlo odvtedy takmer 30 rokov, po roku 2000 sme už 20 rokov ale ja som doteraz takú injekciu nevidel ani som nepočul žeby ju niekde mali." Taková "injekce" ...Zobrazit celý příspěvek

    "No ja to nevím Karle, prešlo odvtedy takmer 30 rokov, po roku 2000 sme už 20 rokov ale ja som doteraz takú injekciu nevidel ani som nepočul žeby ju niekde mali."

    Taková "injekce" svým způsobem existuje. Tzv painless vaccination sice nejde použít na všechno, ale chřipky, hepatitidy, meningitidu, tetan,.. apod běžné se tím očkují. Paradoxně dost často v rozvojových zemích, protože to zvládne i negramot. Stačí vakcína a obrázek.Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  13:06 15.01.2020

  https://www.mediar.cz/proc-se-... Příště, až něco podobného napíšou v Blesku a jiných "Denících hlupáků - z Neználka na Měsíci", budou ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.mediar.cz/proc-se-...

  Příště, až něco podobného napíšou v Blesku a jiných "Denících hlupáků - z Neználka na Měsíci", budou také AN přetiskovat a dávat zasvěcený komentář?
  Recyklace těchto plků, kvůli honbě za clickbaity je fakt zoufalá...Skrýt celý příspěvek

 • pavel rampir
  12:53 15.01.2020

  Mě napadl takový závazek...nebudu se tady vyjadřovat k dalšímu projektu RF. A v dubnu roku 2023 se pokusím připomenout :-)

  Mě napadl takový závazek...nebudu se tady vyjadřovat k dalšímu projektu RF. A v dubnu roku 2023 se pokusím připomenout :-)

 • JaHoDa
  12:26 15.01.2020

  Jako já rozumím tomu, že tyto zprávy jsou jen pro vlastní obyvatele. Jen nechápu, že jim nevadí, že se jim po takovém prohlášení bude smát zbytek světa včetně části vlastních ...Zobrazit celý příspěvek

  Jako já rozumím tomu, že tyto zprávy jsou jen pro vlastní obyvatele. Jen nechápu, že jim nevadí, že se jim po takovém prohlášení bude smát zbytek světa včetně části vlastních lidí...Kdyby radši mlčeli a za deset let by provedli první roll-out nebo rovnou let, to by bylo jiné kafe. Takhle se sami opět shazují...Ale tak každý svého štěstí strůjcem...Skrýt celý příspěvek

  • Storm
   13:35 15.01.2020

   Možná se poučili z roll-outu jisté černé papindeklové stíhačky v jedné nekonkrétní jiné zemi, po kterém se cely svět chlamal ještě několik let...

   Možná se poučili z roll-outu jisté černé papindeklové stíhačky v jedné nekonkrétní jiné zemi, po kterém se cely svět chlamal ještě několik let...

  • Cpt. Morgan
   00:41 16.01.2020

   a ako rozumies tomu, ze americania pompezne ohlasuju LRSB este od cias, ked nebola znama ani zakladna koncepcia stroja? - najprv mal byt nadzvukovy, mozno dron, potom prisiel ...Zobrazit celý příspěvek

   a ako rozumies tomu, ze americania pompezne ohlasuju LRSB este od cias, ked nebola znama ani zakladna koncepcia stroja? - najprv mal byt nadzvukovy, mozno dron, potom prisiel clanok ako vidi buduci dizajn v nakrese umelec, potom zacali postupne vychadzat jednotlive kusky info a celu tu dobu je svet aktivne informovany aky to bude pokrok, aj ked realne zvysenie schopnosti nie je velmi zjavne. Americke roky fikcii a nakresov su ok, ale rusi su na smiech, az pokial nespravia rollout. U Irancov je to na smiech, lebo vlastne skusenosti s vyvojom a produkciou su u nich cca nulove, preto akekolvek spravy budu bublinky. Rusi ale desatrocia vyvijali paritne technologie v stave bipolarneho globalneho zapasu, maju za sebou desatrocia realnych vysledkov a v urcitych technologiach boli uplna spicka. Ze su dnes z hladiska svojich realii vahavejsi je prave skor dokaz toho, ze nenasypu do hocicoho peniaze, ktore sposobia uzbrojenie a kriticku stratu inde a ze Rusko presne naopak ako tvrdi US fans sa nenechava unasat snom o velkom ZSSR, ale sa pragmaticky a aj za cenu straty prestize drzi realistickych cielov.Skrýt celý příspěvek

 • JaHoDa
  12:26 15.01.2020

  Jako já rozumím tomu, že tyto zprávy jsou jen pro vlastní obyvatele. Jen nechápu, že jim nevadí, že se jim po takovém prohlášení bude smát zbytek světa včetně části vlastních ...Zobrazit celý příspěvek

  Jako já rozumím tomu, že tyto zprávy jsou jen pro vlastní obyvatele. Jen nechápu, že jim nevadí, že se jim po takovém prohlášení bude smát zbytek světa včetně části vlastních lidí...Kdyby radši mlčeli a za deset let by provedli první roll-out nebo rovnou let, to by bylo jiné kafe. Takhle se sami opět shazují...Ale tak každý svého štěstí strůjcem...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2