Nový ruský tank Armata se představí již letos v srpnu

Pravděpodobný vzhled tanku “Armata”
Foto: Pravděpodobný vzhled tanku Armata podle vojenského analytika Alexeje Chlopotova / designéři Artěm Trigubčak a Michail Rozanov

Práce na zcela novém ruském tanku zdárně pokračují. Již v srpnu se několik prototypů představí vybraným vojenským pohlavárům a politikům na vojenské výstavě ve městě Nižnij Tagil. Informaci o nejnovějším stavu programu Armata přinesl v pondělí premiér Ruské federace Dimitrij Rogozin.

„Armata bude představena na uzavřené expozici na vojenské výstavě v Nižnij Tagil,“ řekl Rogozin pro rádio Echo Moskva. „Několik prototypů bude představeno výhradně ruskému vedení.“Podle ruského výrobce Uralvagonzavod nový tank Armata (jde o latinské slovo značící "ozbrojený", přeneseně "bojový prostředek) zužitkuje zkušenosti s vývojem předešlých tankových projektů. Jde především o zrušené programy Objekt 195 a Black Eagle.

Podle náměstka ruského ministra obrany Jurij Borisova tank Armata dorazí do výzbroje ruské armády již v roce 2015. Hlavními rysy nové konstrukce jsou podle tiskové agentury RIA Novosti dálkově ovládaná bezosádková věž, automatizovaný systém nabíjení, oddělený prostor (kapsle) pro posádku chráněný kompozitním a vícevrstvým pancířem.

Vzhled tanku Armata je zatím velkou neznámou. Pokud je však pravda o tom, že Armata vychází z tanku Objekt 195, můžeme si odvodit několik věci.

Objekt 195 Foto: Objekt 195 / ruský internet

Tank Armata má skoro jistě motor i převodovku v zádní části stroje. Posádka sedí v obrněné kapsli, zcela oddělená od motorové a bojové části. Posádka se tak nemusí obávat požáru paliva nebo bojového úseku (munice).

Mluví se také o bezosádkové věži. V případě tanku Objekt 195 byla věž velmi úzká a vysoká. Taková konstrukce věže dovoluje pozorovat nebo ostřelovat protivníka zpoza překážky, jako jsou stěny nebo kopce.

Co se týče výzbroje, pravděpodobně půjde o kanón ráže 125 mm, jaký má nejnovější varianta tanku T-90AM. Armata tak může, jako ostatně většina moderních ruských tanků, odpalovat řízené rakety z kanónu s doletem až osm kilometrů.

PravdÄ›podobný vzhled tanku “Armata” Foto: Pravděpodobný vzhled tanku Armata podle vojenského analytika Alexeje Chlopotova / designéři Artěm Trigubčak a Michail Rozanov

Počítá se, že do roku 2020 ruská armáda získá celkově 2300 tanků Armata. V roce 2014 má také začít testování prvních tanků Armata ruskou armádou. V témže roce pak, podle ministra obrany Jurije Borisova, ruská armáda objedná prvních šestnáct kusů tanku Armata.

Z dnešního počtu 20 000 tanků T-72, T-80 a T-90 má zůstat ve výzbroji jediný typ - tank Armata. Oproti původnímu stavu tak ruská armáda bude mít ve výzbroji téměř desetkrát méně tanků.

Zdroj: RIA Novosti, c4-isr.blogspot.cz

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Modernizace německých tanků Leopard 2 - Revolution MBT

Dnes budeme pokračovat v našem mini seriálu o posledních verzích tanků Leopard 2. Minule jsme si představili modernizaci od německého holdingu KMW označovanou jako Leopard 2 A7+. Tentokrát navštívíme konkurenční firmu Rheinmetall, která nabízí kompletní modernizaci tanků Leopard 2, označovanou jako Revolution MBT.

Izrael soustředí na hranici s pásmem Gazy tanky

Konflikt mezi státem Izrael a Hnutím islámského odporu známým jako Hamás se vyostřuje. Radikálové z Gazy včera vypálili už i na Jeruzalém. Izraelci v reakci podnikají údery na vybrané cíle v pásmu Gazy a v bezprostřední blízkosti soustředí vojenské síly včetně tanků. Protiraketový systém Iron Dome v současné době čelí vysokému vytížení a dnes má dojít také k předčasnému nasazení jeho páté baterie.

ECP - „elektrická“ modernizace pro tanky M1A2 SEP Abrams

Americké tanky Abrams se dlouhodobě drží mezi absolutní světovou špičkou a Američané chtějí samozřejmě tento stav zachovat. Pomoci jim v tom má nový modernizační projekt ECP (Engineering Change Proposal) pro poslední generaci tanků M1A2 SEP Abrams. První fáze projektu v hodnotě 395 miliónů dolarů zahrnuje jak výzkumné a vývojové práce, tak i ostré testování modernizovaných tanků.

Ruské tankové vojsko prochází drastickou dietou - konec tanků T-62

Ruská armáda pokračuje v drastickém zeštíhlování svého tankového vojska. V současné době slouží v ruské armádě něco přes 20 000 tanků, přesněji řečeno hlavních bojových tanků, a to od T-62 až po T-90.  Konečným cílem Rusů je nechat si ve výzbroji pouze 2 000 nejmodernějších obrněnců. Obětí zeštíhlování se tak nyní stalo i posledních 900 tanků T-62, které v ruské armádě slouží již od 60. let minulého století.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 2
 • David
  16:59 04.08.2013

  Ono je ale také otázkou, zda Rusové budou tento tank chtít nějak rozsáhleji exportovat, vždy přece měli snahu pro sebe si nechávat to nejlepší. osobně si myslím, že i nadále budou chtít exportovat především T-90, který je sice také relativně drahý, ale pro mnoho armád (a především těch arabských) je mnohem přijatelnější. Stačí se podívat na dobré zkušenosti Alžírska s T-90

 • J.Vraja
  16:22 04.08.2013

  Pánové.je otázka,kolik zemí si bude moci takový tank pořídit.Bývali odběratelé ruské techniky na to většinou mít nebudou a pokud si to koupí,je další otázka obsluhy této složité techniky a udržba této techniky.Vycházím s vlastní zkušenosti ze 70 let kdy i T-55A bylo pro araby těžko udržitelné vozidlo

 • kopapaka
  12:01 19.07.2013

  Zas a znova se objevuje tvrzení, že by snad motor v přední části tanku mohl zajistit větší odolnost tanku. Platí to maximálně proti kumulativním hlavicím, pro podkaliberní střely představuje motorový prostor jen minimální překážku. Izraelci to u Merkavy použili, protože tehdy neměli přístup k modernímu pancéřování a hodil se každý milimetr odolnosti.

  Klasické uspořádání vychází hmotnostně značně lépe, protože dokonce i nejmodernější tanky mají dostatečnou ochranu proti podkaliberním střelám jen v přední části a motor může být mnohem méně chráněný než posádka. Případné celookruhové pancéřování je stejně řešeno jen proti kumulativním hlavicím a v tom případě motor představuje docela slušné představné pancéřování. Mluvím samozřejmě o ochraně osádky.

 • krystofmraz
  21:39 14.07.2013

  Ano, arjun vyšel z indických testů vítězně.
  Můj komentář byl myšlen tak, že to ani zdaleka neznamená že má vyžší bojovou hodnotu než T-90 v armádě RF. A and, T-90 je považován za koncepčně zastaralí. Přesto je to pravděpodobně tank s nejlepšími sistémy aktivní ochrany, dá se proto předpokládat že tyto budou použity I na novém tanks, který by měl být navíc vhodnější do uzavřenějšího (např městského) prostředí. To předpokládá vyžší odolnost jato takovou, u T-90 již těžko zlepšitelnou.

 • David
  18:47 14.07.2013

  Tak ten článek jsem četl. Co se týče indických strojů - ty přece byly naopak lepší než ruské. I v tom ATM o tom byl nedávno docela slušný článek.
  A jinak - onu Armatu Rusové začali zavádět právě kvůli tomu, že T-90 již považují za koncepčně zastaralý

 • krystofmraz
  18:37 14.07.2013

  Srrovnání s arjunem mi připadá dost nešťastné: 1) informace o průběhu testů pochází z Indických zdrojů 2) rusové mají ve zvyku dodávat jiným státům jen jakési parodie na svou techniku 3) test probíhal v pouštním prostředí - do toho je arjun konstruován- pochybuji že by dosáhl stejného úspěchu (je li to vůbec pravda) v jiném prostředí

 • hurvo
  22:30 12.07.2013

  david:
  To je sice pravda , ale ked porovnavali v indii arjun vs T-90S tak rusky stroj dost pohorel. vid ATM 07/13. Takze novo zavedeny stroj podla mna bude tak na urovni LEO2/CHAL2/ M1A2.

  Arjun nie je ziadny zazrak a T-90S je lepsia ako standardna T-90A v armade RF. Napriek tomu Arjun obstal lepsie. Som presvedceny ze u tankov je situacia podobna ako u lietadiel - vyhrava lepsia elektronika nie drak lietadla. A v tomto su na tom podla mna lepsie zapadne tanky aj ked len modernizovane.

 • David
  10:22 12.07.2013

  Tak já samozřejmě vím, že to byla podmínka Indů. Ale pokud ta linka dnes produkuje pouze desítky tanků, pak tak razantní navýšení výroby podle mne bude určitý problém - potřeba zkušených pracovníků, ale i mnoho nových technologií a strojů pro zcela jiný tank. Vývoj - ano, i tady je možný problém, především ale problém vidím v samotném náběhu z výroby prototypů na sériové stroje.
  Přesto ale program jako takový vysoce hodnotím, Rusové budou mít zcela nový tank, zatímco USA či Evropa budou mít desítky let staré konstrukce, byť významně modernizované

 • Reakce
  22:16 11.07.2013

  To srovnání výroby tanků dnešek vs. minulost není zcela mimo. Dnešní výroba tanků je rychlejší a to i zdůvodu vyšší automatizace výrobních linky. Každá výrobní linka je dimenzována na určitý počet kusů za den/měsíc/rok. Je to stejné jako výroba osobních aut před 25 lety a dnes. Taky zjistíte propastné rozdíly v počtech. Takže nevidím žádný problém, aby dosáhli těchto počtů v r. 2020.
  Problém neočekávám ve výrobě, ale spíše v probíhajícím vývoji ten jedině může zpozdit výrobu, ale to už je jiná stránka věci.
  To, že výrobní linka nejela na plno nebylo dáno tím, že by byly problémy, ale byla to podmínka Indů, aby se T-90 vyráběla u nich.

 • David
  14:43 11.07.2013

  Řekl bych, že srovnávat výrobu v dnešním Rusku s výrobou v někdejším Sovětském svazu či v ZTS je tak trochu mimo. Je faktem, že v posledních letech se Rusku podařilo opět rozjet výrobu tanků díky objednávkám T-90 a jeho modifikací. Ale až tak rozsáhlá ta výroba není, dodávky pro Indii z velké části pocházely z licenční výroby. A tak mi to číslo 2300 do roku 2020 připadá prostě přehnané, ostatně řada zbrojních programů v Rusku (a nejen tam) se protáhla, byla různě oddálena atd.
  A co se týče tanku samotného - je faktem, že na různých serverech se dají najít různé informace, často se ale zdůrazňuje, že toto vozidlo je vnímáno jako univerzální platforma, tank je tak jen jednou z modifikací

Stránka 1 z 2