Nový ruský tank Armata v roce 2016

Armata
Foto: Možná podoba tanku Armata / Designéři Artěm Trigubčak

Na našich stránkách probíhala před pár dny velká diskuse o souboji ruské a západní tankové školy. Zda Rusové budou následovat konstrukční řadu T-72/T-90, se můžete přesvědčit již brzy, neboť v roce 2016 má být zahájena sériová výroba nového ruského tanku Armata.

 

Dokončení vývoje tanku Armata je naplánováno na konec roku 2015. Od roku 2016 do konce roku 2020 má ruská armáda získat 2300 bojových tanků Armata, které se stanou jediným hlavním bojovým tankem ruské armády.

 

Dlužno však podotknout, že je program ruského tanku již rok a půl ve skluzu. Na vině jsou problémy s vývojem některých klíčových komponentů, především systému řízení palby a převodovky.

 

Vývoj tanku podpoří přímo také ruská armáda, která už příští rok odebere šestnáct prototypů na testování v terénu. Zkušenosti vojáků se pak promítnou do samotného vývoje.

 

Informace o vzhledu i technických detailech tanku jsou zatím mlhavé. Prototyp si doposud mohli prohlédnout pouze nejvyšší ruští představitelé na výstavě Russia Arms Expo 2013, jež se uskutečnila ve městě Nižnij Tagil. Podle výrobce tanku Armata, firmy UralVagonZavod, byly v projektu uplatněny poznatky z vývoje tanků Objekt 195 a Černý orel.

 

Foto: Oficiální plakát nové 30mm věže. Na plakátu lze vidÄ›t i náznak podoby vozidel Bumerang, KurganÄ›c a Armata. / Ruský internet Foto: Oficiální plakát s novou 30mm věží. Na plakátu je patrný i náznak podoby vozidel Bumerang, Kurganěc a Armata. VĚTŠÍ OBRÁZEK / Ruský internet

 

"Přesouváme se do další výzkumné a vývojové fáze projektu, který bude dokončen v roce 2015," řekl Vjačeslav Khalitov, náměstek generálního ředitele státní firmy UralVagonZavod. "V souladu s plánovanou kapacitou se očekává zahájení výroby roku 2016."

Armata je univerzální pásová platforma, z níž může vzniknout celá řada obrněných vozidel. V plánu je výroba hlavního bojového tanku, vozidla přímé podpory, těžkého transportéru, mostního vozidla atd.

Kromě samotného tanku pracují ruské firmy i na dalších obrněných vozidlech. Jde zejména o nové bojové vozidlo pěchoty (BVP) vyvíjené v rámci programu Kurganěc a kolový transportér vyvíjený v rámci programu Bumerang. Důležitou roli hraje také firma Kamaz, jež se zabývá vývojem obrněných vozidel Tajfun kategorie MRAP.

Zdroj: RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indický hlavní bojový tank Arjun Mk2

Tank Arjun Mk2 je jedním z nejostřeji sledovaných indických zbrojních programů. Podobně jako stavba ...

Ruský tank Armata na scéně

Vývoj nové ruské pásové platformy Armata směřuje do cílové rovinky. Již dnes ji poprvé spatří na ...

Ruský výsadkový tank 2S25 Sprut-SD

Ruské výsadkové jednotky mají již několik let ve výzbroji jedinečný lehký tank 2S25 Sprut-SD. Stroj ...

Německé tanky Leopard pro polskou armádu

Polská armáda během několika příštích let výrazně posílí. Polské tankové jednotky získají z přebytků ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • JiriTintera
  23:28 16.12.2013

  Vážený kolego logariusi, ruské servery mlží a jsou plné proslovů jak asi bude vypadat tank Armata. Takže se obrňte trpělivostí, půjde-li Rusům vše dobře tak minisérii tanků ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážený kolego logariusi,
  ruské servery mlží a jsou plné proslovů jak asi bude vypadat tank Armata. Takže se obrňte trpělivostí, půjde-li Rusům vše dobře tak minisérii tanků uzříme v Moskvě na přehlídce v roce 2016.Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  17:58 16.12.2013

  Zdravim pani, nie je uz zname nieco viac, co sa vizualnej stranky tyka? Napr aspon rozmazana fotka by potesila, predsa len ten pocitacovy model je pri kazdom clanku o armate.

  Zdravim pani, nie je uz zname nieco viac, co sa vizualnej stranky tyka? Napr aspon rozmazana fotka by potesila, predsa len ten pocitacovy model je pri kazdom clanku o armate.

Načítám diskuzi...