Nový ruský tank již v roce 2013?

T-90S
Foto: Tank T-90 Bishma  indické armády, ilustračí foto / Wikipedia, Autor: cell105

Ruská armáda chce v příštích 10 letech získat až 2300 nových nebo modernizovaných tanků. Kromě stávajících konstrukcí a modernizačních balíčků plánuje ruská armáda zavést do výzbroje také zcela nový tank, založený na vyvíjené pásové univerzální platformě Armata (někdy také uváděno Armada), kterou připravují v ruském tankovém závodě UralVagonZavod. Podle polského vojenského magazínu Altair se nového ruského "super" tanku, založeného na platformě Armata, dočkáme snad již v roce 2013.Ruská armáda počítá, že kromě samotného tanku, bude na pásovém základě Armata vybudována celá rodina obrněných vozidel. Protiletadlové a dělostřelecké systémy, vyprošťovací a servisní vozidla, nové obrněné transportéry, ty všechny budou využívat nové podvozkové platformy.

 

Vláda v Kremlu zamýšlí během následující dekády vydat na obranu 23 biliónu rublů (762 miliard dolarů), což je mimochodem přibližně roční rozpočet americké armády. Pro dalších deset let je také vyhrazeno desítky miliard dolarů na nákup nové obrněné techniky, především od domácích výrobců. Modernizace pancéřových vojsk ruské armády je opravdu potřebná, protože během minulých 30 let bylo u obrněných vozidel vynecháno několik modernizačních cyklů. Ruští vojáci tak často slouží na původní technice ze 70. let minulého století.

 

První etapou modernizačního programu ruské armády je modernizace 170 tanků T-72, které mají být dodány do 3 let. Vylepšené T-72 dostanou nové dieselové motory CzTZ, nové elektrooptické pozorovací přístroje, nový systém řízení střelby, navigaci GLONASS a lepší pancéřování věže korby. Všechny úpravy mají přiblížit modernizovaný T-72 k nejnovějším ruským strojům T-90.

 

Počítá se také s variantou, kdy se na původní podvozek T-72 umístí zcela nová věž, odvozená od exportní verze tanku T-90S. Projekt takto zásadně modernizovaného T-72 je zatím ale v plenkách. Zatím existuje jen prototyp, který byl veřejnosti představen ve městě Nižnij Tagile, sídla společnosti UralVagonZavod .

 

Vraťme se nyní k novému tanku, založeném na platformě Armata. Váha nového tanku se bude pohybovat mezi 35-60 tuny, podle stupně pancéřové ochrany. Vývojové týmy pracují na dvou konceptech pohonu. Pohonný systém o výkonu 1200 koňských sil má být umístěn buď v přední části vozidla, nebo v zadním prostoru. Počítá se také pouze s dvoučlennou posádkou.

 

Největším problém nového tanku bude vývoj vhodného pancéřování, protože současný ruský průmysl nedokáže nejnovější pancéřové materiály vyrobit. Ruští vědci mají sice v laboratořích připraveno několik vhodných řešení, ale cesta k sériové výrobě bude ještě dlouhá a finančně nesmírně náročná.

 

Podobné technické problémy jsou také se systémem aktivní ochrany a vývojem nejnovější tankové munice. Pravděpodobně tak bude muset ruský průmysl přistoupit na kompromisy, které však budou degradovat celý stroj - vzhledem k ostatním světovým tankům.

 

Řešení samozřejmě existuje. Nakoupit potřebné technické vybavení od západních nebo jiných průmyslově vyspělých zemí. Nemusí to být až tak nereálná představa, vždyť již nyní v nejnovějších tancích T-90 je umístěn termovizní pozorovací přístroj od francouzské firmy Thales. Kromě toho, Rusové nakupují i francouzské válečné lodě a italské obrněné vozidla Iveco LMV. Proč tedy podobnou spolupráci nezkusit i u vývoje nových ruských tanků?

 

Zdroj: AltairNahlásit chybu v článku


Související články

Útočná puška AŠ-12,7 pro ruské speciální jednotky

Boj ve městě nebo osvobozování rukojmí má svá specifika. Boje jsou vedeny často na bezprostřední ...

VIDEO: Ka-52 Alligator – nejmodernější ruský vrtulník v akci

Bojový vrtulník Ka-52 Alligator je to nejlepší, co může současné ruské vrtulníkové letectvo ...

Těžké balistické přilby pro ruské speciální jednotky

Ruský vojenský průmysl vyznává dva vývojové směry v konstrukci balistických přileb. První cesta se ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • K.Dohnal
  15:34 05.03.2013

  Tyto nové tanky jsou nadherné,ale pro rusy jsou těžko prodejné,neboť jsou náročné na obsluhu-minimálně středoškolské vzdělání.Toto se též týka obsluhy na opravu na udržbu dané ...Zobrazit celý příspěvek

  Tyto nové tanky jsou nadherné,ale pro rusy jsou těžko prodejné,neboť jsou náročné na obsluhu-minimálně středoškolské vzdělání.Toto se též týka obsluhy na opravu na udržbu dané techniky.Toto je problém u arabských a afrických armád,kam jde většina ruské vojenské výzbrojeSkrýt celý příspěvek

 • Markele
  13:14 19.08.2012

  U Rusov,bola prednosťou vždy jednoduchosť,za dobu,čo som mal pridelenú T-72,.sa na nej nič nepokazilo,..z vývojom tankovej elektroniky sú tam hodne pozadu,ale nakúpiť zase nieje ...Zobrazit celý příspěvek

  U Rusov,bola prednosťou vždy jednoduchosť,za dobu,čo som mal pridelenú T-72,.sa na nej nič nepokazilo,..z vývojom tankovej elektroniky sú tam hodne pozadu,ale nakúpiť zase nieje taká škoda,pokiaľ bude opticko-elektrická technika a pancier ,takmer zhodná ,pôjde už len o váhu, motor a posádku,..ešte môže byť sranda,už teraz zakúpená technika ukázala,že T-90,je schopný Leopard 2 nakopať zadok,..Skrýt celý příspěvek

 • HU
  11:47 26.02.2012

  Což jasně poukazuje na to jaká je "Ruská kvalita" :-)

  Což jasně poukazuje na to jaká je "Ruská kvalita" :-)

Načítám diskuzi...