Srbská armáda získá modernizované tanky M-84 AS1
- 17. 6. 2020
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Dne 8. června 2020 srbský ministr obrany Alexandr Vulin a náčelník generálního štábu srbských ozbrojených sil generál Milan Mojsilovic zhlédli prezentaci modernizovaného tanku M-84 AS1 ve vojenském opravárenském podniku Čačak. Ruský tankový blog Gur Khan attacks! označil M-84 AS1 za ještě pokročilejší modernizaci tanku T-72, než představuje ruský T-72B3.
Ve čtyřech tankových praporech srbské armády najdeme 212 tanků M-84/A (4×53 tanků), dalších 20 je v rezervě. Podle plánů srbské armády všechny projdou modenrizací na nový standard M-84 AS1.
Kromě toho srbská armáda provozuje 61 tanků T-72, ale pouze 13 tanků je aktivně využíváno, zbytek je v rezervě.
Podle dřívějších zpráv Rusko darovalo Srbsku 30 tanků T-72B3 a 30 transportérů BRDM-2MS. Není ale známo, zda Srbsko skutečně ruské tanky a transportéry získalo. Za poslední rok nelze dohledat žádné srbské články o případném zavedení T-72B3 do srbské armády. Některé zdroje navíc mluví o tom, že Srbsko ve skutečnosti získá speciální exportní verzi T-72B1MS.
Tank M-84 je jugoslávský model sovětského T-72. Tanky M-84 v Jugoslávii vyráběl chorvatský podnik Duro Daković. Nejnovější verzi M-84 AS1 vyvinul Vojenský technický ústav v Bělehradě a prototyp poprvé veřejnost shlédla na výstavě Partner-2017 v Bělehradě.
„Díky započaté modernizaci označované jako M-84 AS1 budeme schopni říct, že máme jedno z nejmodernějších tankových vojsk v regionu i v celé Evropě. Nejvyšší velitel srbských ozbrojených sil, prezident Aleksandar Vučić, požadoval, aby byl vylepšen a využit veškerý náš stávající [průmyslový] potenciál, a aby jsme zhodnotili naše bohaté válečné a bojové zkušenosti s cílem získat produkt, který naše ozbrojené síly tak moc potřebují,“ uvedl ministr Vulin.
M-84 AS1
Podle srbských médií modernizace M-84 proběhne ve dvou etapách. V rámci první M-84 získá nový reaktivní (neexplozivní) pancíř ERO-19, pozorovací a zaměřovací senzor s noční a termovizní kamerou DNNS 2ATK střelce, pozorovací senzor (s TV, noční a termovizní kamerou) velitele TOMS nebo velitelsko-informační systém KIS M84. Senzor TOMS je pravděpodobně běloruský pozorovací přístroj PKP-MRO od společnosti Peleng. PKP-MRO v denních podmínkách odhalí tank na vzdálenost 7000 metrů a rozpozná ho na 4000 metrů.
Dále na M-84 AS1 najdeme rušící komplex SOFTKIL, který pomocí laseru a radaru detekuje nepřátelskou munici a v jejím směru odpaluje kouřové granáty, které blokují viditelné, infračervené, tepelné a radarové (milimetrové) spektrum.
Tank má dále digitální ochranu motoru proti případným chybám řidiče, komunikační vybavení francouzské společnosti Thales, dálkově ovládaný zbraňový modul s kulometem ráže 12,7 mm (s vlastním systémem řízení palby), ochranu před explozivním hořením vnitřního prostoru a rad/ biologickou ochranu.
Detail velitelského senzoru TOMS (zřejmě PKP-MRO); větší foto / srbské ministerstvo obrany
Hlavní výzbroj M-84 AS1 tvoří nová hlaveň 2A46M ráže 125 mm. Srbská armáda má k dispozici jen starší podkaliberní munici, ale v případě M-84 AS1 může využít také protitankové řízené střely 9M119 Svir a 9M119M Refleks s dosahem až 5000 metrů.
Co se týče druhé fáze, M-84 AS1 dále obdrží zejména zcela nový digitální systém řízení palby (SŘP).
Ruský tankový odborník Alexej Chlopotov na svém blogu Gur Khan attacks! uvádí, že právě dálkově ovládaný modul s kulometem ráže 12,7 mm a nezávislý pozorovací senzor velitele jsou hlavní výhody M-84 AS1 oproti ruskému T-72B3 – ruský tank nezávislý celokruhový termovizní pozorovací přístroj velitele nemá. V Rusku sice vznikl výše zmíněný Т-72B1МS s termovizním senzorem velitele a protiletadlovým kulometem, ale tank je určen výhradně pro export. Т-72B1МS byl exportován například do Nikaraguy a Laosu. T-72B1MS je ale vybaven pouze reaktivním pancířem Kontakt-1.
Detail reaktivního panceřování ERO-19; větší foto / srbské ministerstvo obrany
Výhodou M-84 AS1 je také promyšlený reaktivní pancíř pokrývající čelo i boky tanku. Naproti tomu u T-72B3 dynamická ochrana Kontakt-5 pokrývá zhruba jen 50 % čelní polosféry. Nevýhodou M-84 AS1 je ale motor jen o výkonu 581 kW, což je výrazně méně než u ruského T-72B3 (842 kW). Srbsko sice vyvinulo tankové motory o výkonech až 894 kW, ale pro jejich instalaci jsou nutné zásadní zásahy do konstrukce M-84.
Modernizace M-84 se rozběhne na konci letošního roku. Podle srbských médií se zatím počítá v rámci první fáze s přestavbou devíti M-84, v rámci druhé (s novým SŘP) s 12 tanky M-84. Tempo a rozsah modernizace celé flotily srbských M-84, vzhledem k omezeným finančním prostředkům, zůstávají ale nejasné. Vždyť v roce 2020 srbské ministerstvo obrany počítá s rozpočtem jen 782 milionů dolarů, což je více než čtyřikrát méně, než je rozpočet českého ministerstva obrany pro rok 2020 (3,3 miliardy dolarů).
Srbský průmysl již dříve představil různé modernizace M-84, ale žádná nebyla zavedená do výzbroje. M-84 byl vyráběn od roku 1985 a podle Vulina modernizační snahy probíhaly prakticky neustále od roku 1991, ale nikdy se je nepodařilo dokončit (Srbsko nemělo vlastní kapacity pro výrobu tanků). Verze M-84 AS1 je ale údajně první skutečně kompletně dokončená a operačně nasaditelná modernizace srbských M-84.
Zdroj: Army Recognition, Gur Khan Attacks!
Související články
Lovec ruské Armaty: Ukrajinský tank T-84 Oplot-M
T-84 Oplot-M je nejmodernější tank ukrajinského zbrojního průmyslu. Svého zákazníka si našel v ...
- 17.09.2015
- 137 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko daruje Srbsku stíhačky a tanky
Srbsko získá od Ruska darem stíhačky MiG-29 a tanky T-72. Výměnou se pak ruské firmy budou podílet ...
- 23.12.2016
- 138 komentářů
- Jan Grohmann
MSM Group z holdingu CZECHOSLOVAK GROUP zachraňuje srbskou firmu IMK 14. Oktobar
Holding CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) plánuje rozšíření svých aktivit mimo území bývalého Československa. ...
- 04.08.2017
- 52 komentářů
- Tisková zpráva
Srbsko získá ruské tanky T-72B3 a transportéry BRDM-2MS. Rumunsko dodávky blokuje
29. července 2019 na základně srbské armády „Mija Stanimirović“ se konala prezentace deseti ...
- 01.08.2019
- 190 komentářů
- Jan Grohmann
63. výsadková brigáda sa podľa informácií portálu Nova.rs vzoprela rozkazu zasiahnuť proti demonštrantom v meste Niš, kde sa pred nimi stiahla aj polícia: ...Zobrazit celý příspěvek
63. výsadková brigáda sa podľa informácií portálu Nova.rs vzoprela rozkazu zasiahnuť proti demonštrantom v meste Niš, kde sa pred nimi stiahla aj polícia: https://nova.rs/drustvo/63-pad...
Celkovo sa vraj zo strany vojakov ozýva, že keby na to prišlo, majú viac dôvodov postaviť sa na stranu ľudu, než na stranu premiéra Vučiča. Nedostávajú totiž v kasárniach teplé jedlo, nepreplácajú im nadčasy, plat majú nižší, než je zákonom stanovené minimum a na dôvažok sú neraz medzi demonštrantmi aj ich rodinní príslušníci: https://azonnali.hu/cikk/20200... Skrýt celý příspěvekPri takých malých a chudobných štátoch ako sú tie naše či Srbsko je otázka či sa oplatia podobné projekty určené primárne pre domácu armádu. Urobí sa prototyp (Slovensko T-72M2 ...Zobrazit celý příspěvek
Pri takých malých a chudobných štátoch ako sú tie naše či Srbsko je otázka či sa oplatia podobné projekty určené primárne pre domácu armádu. Urobí sa prototyp (Slovensko T-72M2 Moderna), alebo malá séria (Česko T-72M4CZ) a v podstate to nič nerieši a za veľa peňazí je "málo muziky". Môj názor je, že treba sa prestať na "majstrov sveta" a robiť len projekty čo sa ekonomicky oplatia. Prípad tankov to podľa mňa nie je.
Lepšie je zaviesť masovo vyrábaný tank - čo nevylučuje kooperáciu s domácimi firmami, hlavne pri neskorších opravách a servise.
I v prípade Srbska očakávam, že to skončí rovnako. Srbsko si naložilo na chrbát dosť veľa (MiG-y 29, Panciry) a očakávam, že bude pomerne rýchlo pre celosvetové problémy škrtať i v armáde a M84AS1 bude zrejme medzi prvými ... ostane skrátka maximálne pár desiatok kusov.
Pre ilustráciu - Srbsko má polovičnú silu ekonomiky oproti Slovensku.Skrýt celý příspěvekVyberte 30 ve světě moderních tanků, za 15 let provozu dejte do nich stejnou částku na údržbu jako v případě T72M4CZ a garantují vám že nebude pojízdný ani jeden. Na to kolik se na ...Zobrazit celý příspěvek
Vyberte 30 ve světě moderních tanků, za 15 let provozu dejte do nich stejnou částku na údržbu jako v případě T72M4CZ a garantují vám že nebude pojízdný ani jeden. Na to kolik se na těch téčkach vystřídalo tankistů to bylo ekonomicky až až. Co se týká zahraniční techniky, máme v AČR kousky které tři měsíce čekají na servis zahraničních výrobců ale kvůli koroně nemohli přijet. Jak to prosím chcete dělat za války? Doplňuji že jeden z těch kousků je rok výroby 2017, takže nic starýho.Skrýt celý příspěvek
Ako sa systém údržby nastaví tak funguje .... Ak sú nejaké kľúčové spôsobilosti, tak musí byť spôsob jeho udržania. Buď je systémov na zabezpečenie viac, alebo je zabezpečená ...Zobrazit celý příspěvek
Ako sa systém údržby nastaví tak funguje ....
Ak sú nejaké kľúčové spôsobilosti, tak musí byť spôsob jeho udržania. Buď je systémov na zabezpečenie viac, alebo je zabezpečená údržba a príslušné kapacity údržby a náhradných dielov.
Sám pracujem v údržbe a viem, že keď chcem mať "zicher" tak musím vyberať kvalitu, držať náhradné diely a mať zabezpečený servis, lebo všetko čo sa môže pokaziť sa pokazí. A tak isto som neustále tlačený na šetrenie ....tiež je u nás korona, tiež sú problémy, ale výroba musí bežať ....Skrýt celý příspěvek
dusan: právě že se bavíme o malém, chudém státu s velmi komplikovaným postavením v rámci mezinárodní politiky a s velmi omezenými možnostmi získávat tvrdou měnu. Srbsko má sice ...Zobrazit celý příspěvek
dusan: právě že se bavíme o malém, chudém státu s velmi komplikovaným postavením v rámci mezinárodní politiky a s velmi omezenými možnostmi získávat tvrdou měnu. Srbsko má sice zaostalou, ale ne úplně malou průmyslovou základnu a zkušenosti s domácím vývojem "technicals" z dob, kdy měli nulovou šanci koupit cokoli z venku. Navíc s jednou z nejnižších cen práce v rámci evropského prostoru.
Když se podíváš na současnou situaci, i techniku, kterou nakoupili nebo dostali, měli problém dostat domů, protože jim sousedi blokují dopravní trasy, jak vzdušný prostor, silnice, i říční dopravu.
Za daných okolností se tedy vyplatí skoro cokoli, co mohou dát dohromady vlastními silami, byť nejsou tak odříznutí, jako Írán nebo Rusko.Skrýt celý příspěvek
Nějak mi není jasný v článku uvedený termín "reaktivní (neexplozivní) pancíř ERO-19".
Nějak mi není jasný v článku uvedený termín "reaktivní (neexplozivní) pancíř ERO-19".
Samozřejmě nevím jaký řešení zvolili tady, ale nechá se používat něco na způsob gumy nebo tak, co se pod úderem paprsku nebo projektilu začne deformovat/posouvat. Kumulativní ...Zobrazit celý příspěvek
Samozřejmě nevím jaký řešení zvolili tady, ale nechá se používat něco na způsob gumy nebo tak, co se pod úderem paprsku nebo projektilu začne deformovat/posouvat. Kumulativní paprsek se tím musí prořezávat pořád novým materiálem, podkaliberní projektil se zase začne stáčet od podélný osy. Prostě k rozpohybování těch elementů nepoužijete sílu trhaviny, ale kinetickou energii dopadajícího penetrátoru.Skrýt celý příspěvek
Děkuji za snahu, ale to byl spíš dotaz pro autora článku. Mělo by se spíš mluvit o NERA nebo NxRA. Tyto pancíře méně ohrožují okolí, jsou ale proti přilétajícím střelám oproti ...Zobrazit celý příspěvek
Děkuji za snahu, ale to byl spíš dotaz pro autora článku.
Mělo by se spíš mluvit o NERA nebo NxRA.
Tyto pancíře méně ohrožují okolí, jsou ale proti přilétajícím střelám oproti klasické ERA s trhavinou méně účinné.
http://appft1.uspto.gov/netacg... Skrýt celý příspěvek
Podle mě tomu chybí pancéřová ochrana tý velitelský optiky, nemusí to bejt nic masivního,a le aby to dokázalo ustát alespoň střepiny a ruční zbraně, takhle to očeše první granát co ...Zobrazit celý příspěvek
Podle mě tomu chybí pancéřová ochrana tý velitelský optiky, nemusí to bejt nic masivního,a le aby to dokázalo ustát alespoň střepiny a ruční zbraně, takhle to očeše první granát co spadne vedle tanku. Jinak to nevypadá marně.Skrýt celý příspěvek
dobrý článek z regionu kde to moc neznám, jen některé výrazy se nepodařilo správně přeložit (zřejmě překlad přez několik jazyků), jinak k tanku -je to něco jako naše CZeta, jen ...Zobrazit celý příspěvek
dobrý článek z regionu kde to moc neznám, jen některé výrazy se nepodařilo správně přeložit (zřejmě překlad přez několik jazyků), jinak k tanku -je to něco jako naše CZeta, jen nověji postavená a se servisní podporou, má své mouchy (odolnost před podkaliberní municí,protiminová odolnost,nedostatek moderní munice, motor zas tak moc nevadí pokud nejste v poušti nebo na stepi), má i své plusy (jednoduchost a promyšlenost -zřejmě i spolehlivost, výhodu rychlejší palby v boji na kratší vzdálenost(do1500m bez SŘP), PL modul -pokud bude spolehlivý), při dobrém taktickém použití (což srbové umí velmi dobře) je to dobrý tank,konkurovat moderním tankům by mohl jen s výborně vycvičenými osádkami (což je velmi, velmi drahé)Skrýt celý příspěvek
neni to Zapadni doktrina poslednich 50 let mit skvele vycvicene posadky? Pri pouziti simulatoru to zas neni tak drahe, ale hlavne je to skoro to nejdulezitejsi ...
neni to Zapadni doktrina poslednich 50 let mit skvele vycvicene posadky? Pri pouziti simulatoru to zas neni tak drahe, ale hlavne je to skoro to nejdulezitejsi ...
Gratuluji Srbům, až na ten motor povedená modernizace.
Gratuluji Srbům, až na ten motor povedená modernizace.
Vzhledem k tomu, že neznáme ani výkon pancíře, ani výkon "nového" kanónu, a především cenu modernizace, tak je myslím Tvé hodnocení poněkud předčasné.
Nebo se něco z toho ví?Vzhledem k tomu, že neznáme ani výkon pancíře, ani výkon "nového" kanónu, a především cenu modernizace, tak je myslím Tvé hodnocení poněkud předčasné.
Nebo se něco z toho ví?Souhlas. Modernizace je to pěkná, povedená a rozhodně kvalitnější než T-72b3, ale jestli že zbraň zůstala původní není to žádný skok vpřed.
Souhlas. Modernizace je to pěkná, povedená a rozhodně kvalitnější než T-72b3, ale jestli že zbraň zůstala původní není to žádný skok vpřed.
Já jako největší problém vidím cenu. Je to prostě T-72, z ní se dá prostě uvařit jen "něco" - každá aspoň trochu rozumná modernizace by vypadala nějak podobně. I naše M4 byla ...Zobrazit celý příspěvek
Já jako největší problém vidím cenu.
Je to prostě T-72, z ní se dá prostě uvařit jen "něco" - každá aspoň trochu rozumná modernizace by vypadala nějak podobně. I naše M4 byla papírově dobrou modernizací, kterou zabila ekonomická stránka věci.
To, jestli má taková modernizace smysl stojí na tom, kolik stojí a na jak dlouho vyřeší problém tanků v dané armádě (což vlastně ale souvisí i s výkonem kanónu).Skrýt celý příspěvekTo není vůbec pravda. Pro Srbsko je to velký skok vpřed, je potřeba se podívat na geopolitický vývoj v tamní oblasti. Když se podíváte na okolní státy mající hranici se Srbskem a ...Zobrazit celý příspěvek
To není vůbec pravda. Pro Srbsko je to velký skok vpřed, je potřeba se podívat na geopolitický vývoj v tamní oblasti. Když se podíváte na okolní státy mající hranici se Srbskem a není jich zrovna málo, nemají potřebu investice do tak drahé záležitosti jako je kanon, protože je snad kromě Maďarů je nemá kdo jak početně tak kvalitativně ohrozit. Šli cestou svého vývoje a soběstačnosti což v jejich případě je jediná možnost z důvodu jejich orientace více na východ.
To logig
Možná máš pravdu, já to spíš hodnotil z pohledu udržení strojírenské samostatnosti ale i z pozice technika tanků. Není rozhodně snadné implementovat nové digitální prvky do stroje s analogovým základem a jeho digitalizace není rozhodně snadná a i v tomto případě lze bez větších znalosti říci že se jedná o úspěšnou modernizací ale chápu že někdo v tom vidí jisté ale....... Sílu pancíře a jeho složení se těžko dovíme, to je tajemství většiny nové zaváděných tanků.Skrýt celý příspěvekNo ja nevim, ale jestli ta Srbska technologie neni na podobne urovni jako zemi NATO, tak pak to jsou skoro vyhozene penize nebo na prodej nekam do Afriky pro malou lokalni valku. ...Zobrazit celý příspěvek
No ja nevim, ale jestli ta Srbska technologie neni na podobne urovni jako zemi NATO, tak pak to jsou skoro vyhozene penize nebo na prodej nekam do Afriky pro malou lokalni valku.
V dnesni dobe zalezi na prvnim vystrelu, ktery znici cil na 90%. Takze mit technologii ktera je o 50% horsi je celkem na prd.Skrýt celý příspěvekdamik: Srbové nemají peníze na nic lepšího, tak pracují s tím co mají a modernizují. Navíc si chtějí udržet vojsko na velkých počtech, tak to ani nijak nejde. Jinak naprostý ...Zobrazit celý příspěvek
damik:
Srbové nemají peníze na nic lepšího, tak pracují s tím co mají a modernizují. Navíc si chtějí udržet vojsko na velkých počtech, tak to ani nijak nejde. Jinak naprostý souhlas.Skrýt celý příspěvek@damik Záleží na informacích, které utváří přehled o situaci v prostoru. Zničit moderní tank jedním zásahem je čím dál větší problém. Samozřejmě, pokud nachytáš nepřítele ...Zobrazit celý příspěvek
@damik
Záleží na informacích, které utváří přehled o situaci v prostoru. Zničit moderní tank jedním zásahem je čím dál větší problém. Samozřejmě, pokud nachytáš nepřítele nepřipraveného (nebude ani tušit o nebezpečí) a/nebo dosáhneš šťastného zásahu, potom může být tank zničen a posádka zabita jediným výstřelem. Pohybující se tank s moderním pancéřováním, aktivními i pasivními prvky ochrany a moderním senzorovým vybavením jen tak nezničíš. Už jen pohyb cíle komplikuje střelbu (se vzdáleností klesá účinnost protitankové munice) a přesnost.
Měření vzdálenosti se čím dál více komplikuje, protože detekci ozáření laserovým paprskem dálkoměru, značkovačů cílů, ... apod. mají dnes prakticky všechny tanky. Natočení věže na zdroj a odpálení aerosolových granátů (mají tu vlastnost, že jimi velice špatně proniká laserový paprsek) s pohybem ... znamená minout o parník a proti střele nastaví nejsilněji pancéřovanou část. Proti pasivním systémům se dá úspěšně bojovat i vhodným nátěrem, i když bude mít střelec např.: termovizní střelecký zaměřovač s databází cílů, použitím speciálních nátěrů způsobuje problémy termovizním zaměřovačům a balistický počítač dostává nesprávné informace. Plus je všude prach a další zdroje rušení.
Zničit tank je čím dál více komplikovanější a komplexnější. Rozhodně nejde o přežitek, ale vysoce efektivní a účinný zbraňový systém.Skrýt celý příspěvekdamik: oni Srbové nejspíš nemají ambici vzdorovat tankovýmu útoku zemí NATO, ale spíš chtějí nějaký "kladivo" na okolní státy, a na to jim tahle modernizovaná T-72 v pohodě stačí.
damik: oni Srbové nejspíš nemají ambici vzdorovat tankovýmu útoku zemí NATO, ale spíš chtějí nějaký "kladivo" na okolní státy, a na to jim tahle modernizovaná T-72 v pohodě stačí.
Uplne by som s tými tankami nesúhlasil.. Jeho sused Bulharsko akurat opravuje prvu 100 tankov https://dnes.dir.bg/politika/p... Tu ...Zobrazit celý příspěvek
Uplne by som s tými tankami nesúhlasil..
Jeho sused Bulharsko akurat opravuje prvu 100 tankov
https://dnes.dir.bg/politika/p...
Tu si vieš vyklikať kľudne tanky, koľko majú ks a koľko sa odhadujú, že používajú..
https://www.unroca.org/...
Srbsko: 204 / 115
Bulharsko: 627/163
Rumunsko: ukazujú 0 ale podľa správy 2019 - 641/XXX 80-100 modernejších o dekádu od Srbska + modernizované
https://www.unroca.org/romania...
Maďarsko: 291/91 ale ako vieme maďarsko dostane A7 skoro - to je sci-fi zbran z pohladu výbavy oproti Srbsku
Jedine kde je Srbsko silnejšie je proti Chorvátsku a Bosne a Hercegovine, ktoré majú do 5 ks tankov :)
Väčšina susedov má 1:3 počty tankov alebo technologicky na úplne inom lvl-i tanky (Maďary)..
Srbsko predstavilo X-tú modernizáciu svojich tankov, je to pekné ale faktom je, že nič nepodpísali..
A aj keď budú modernizovať 22 tankov.. a aj to istá bude len pri 9ks, nijakým spôsobom to nezmení rozloženie síl v regióne.Skrýt celý příspěvek
V tomhle bych byl opatrný. M-84 je jako základ docela mizerný, asi jako naše "osekané" T-72M. Základní pancíř je rozhodně lepší u tanků, co si Rusové / Sověti stavěli pro vlastní ...Zobrazit celý příspěvek
V tomhle bych byl opatrný. M-84 je jako základ docela mizerný, asi jako naše "osekané" T-72M. Základní pancíř je rozhodně lepší u tanků, co si Rusové / Sověti stavěli pro vlastní armádu. Srbská i naše modernizace zase představují zajímavou elektroniku, přídavný pancíř a podobně, ale základ je bídný.Skrýt celý příspěvek
Tak ono ani u ruských tanků to není o moc lepší,sice je pravda že mají lepší pancéřování než jejich v zahraničí licenčně vyráběné kopie ale ten rozdíl není zas až tak propastný aby ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ono ani u ruských tanků to není o moc lepší,sice je pravda že mají lepší pancéřování než jejich v zahraničí licenčně vyráběné kopie ale ten rozdíl není zas až tak propastný aby to něco změnilo na popírovosti samotného tanku,moderní protitanková munice se tím stejně prokouše úplně bez problému.Takže ten základ bych až tak neřešil u všech verzí je to už dneska papír ,rozhodující je hlavně přídavné pancéřování.Skrýt celý příspěvek
To rase Zde se trochu pletete. Verze T72M měla jak říkáte homogenní pancíř který nebyl na úrovni SSSR ale verze T72M1 měla kompozitní pancíř, její kvalita byla srovnatelná s ...Zobrazit celý příspěvek
To rase
Zde se trochu pletete. Verze T72M měla jak říkáte homogenní pancíř který nebyl na úrovni SSSR ale verze T72M1 měla kompozitní pancíř, její kvalita byla srovnatelná s ruskými stroji.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...