Nový termovizní zaměřovač a dalekohled pro odstřelovače

Foto: HISS-XLR a RECON. / Flir Systems
Foto: HISS-XLR a RECON V. / Flir Systems

Americká společnost Flir Systems představila na konferenci SOFIC (Special Operations Forces Industry Conference) novou generaci chlazených termovizních zaměřovačů a dalekohledů pro odstřelovačské týmy. S novou technikou dokáží nyní odstřelovači rozeznat v naprosté tmě cíle velikosti lidské postavy na několik kilometrů.

Flir Systems, největší výrobce termovizních senzorů, představil novou generaci kompaktních a lehkých chlazených termovizních vojenských přístrojůzaměřovač HISS-XLR a dalekohled RECON V. Oba přístroje využívají chlazený detektor pro střední infračervené vlny MWIR (Mid-Wave IR) s rozlišením 640×480 pixelů.

Přístroje vynikají nejen kompaktností a nízkou hmotností, ale mají také o 25 % větší dosah než předešlé přístroje. Odstřelovač na displeji dokáže v absolutní tmě bezpečně poznat cíl lidské postavy na vzdálenost 2000 metrů.

Termovizní zaměřovač HISS-XLR funguje v páru s klasickým optickým zaměřovačem. Společnost testovala sestavu na nejrůznějších zbraních, včetně těžkých odstřelovacích pušek Barrett M82 ráže 12,7 mm. Dlužno dodat, že díky použití MWIR detektoru vidí odstřelovač nejen v absolutní tmě, ale také skrze dým (kouřové granáty) a mlhu.

Foto: HISS-XLR a RECON. / Flir Systems Foto: HISS-XLR / Flir SystemsHISS-XLR spolupracuje s laserovým dálkoměrem a balistickým počítačem. Na displeji tak odstřelovač vidí všechny potřebné balistické údaje. HISS-XLR lze použít bez problému s klasickým optickým zaměřovačem s 25 násobným zvětšením, aniž by se snížila čitelnost textu nebo symboliky na displeji.

V případě potřeby lze údaje z termovizního zaměřovače zaznamenávat na SD kartu. Termovizní snímky nebo video lze také v reálném čase posílat na externí monitor nebo jiným jednotkám či nadřazenému stupni.

Baterie v zaměřovači vydrží až 4 hodiny. HISS-XLR je vodě odolný a dokáže pracovat -32°C do + 49°C. Hmotnost přístroje je 1,8 kilogramů.

Pro spottera odstřelovačského týmu je určen pozorovací termovizní dalekohled RECON V, nejnovější generace termovizních dalekohledů řady RECON. Dalekohled využívá stejný chlazený senzor a umožňuje až desetinásobné zvětšení. Hmotnost přístroje je 3,96 kg.

Foto: HISS-XLR a RECON. / Flir Systems Foto: RECON V / Flir SystemsRECON V oproti zaměřovači HISS-XLR disponuje lepšími parametry a bohatější výbavou. Technologie STACE vylepšuje kontrast obrazu pro zdůraznění detailů. Přístroj je také vybaven elektronickou stabilizací obrazu.

Uvnitř přístroje najdeme tříosý gyroskopický systém , GPS navigaci a kompas. Společně se zabudovaným laserovým dálkoměrem o dosahu až 10 000 metrů dokáže RECON V určit přesně vlastní polohu i polohu cíle v trojrozměrném prostoru.

Obraz se promítá do displeje s vysokým rozlišením. Snímky nebo video lze ukládat na SD kartu, případně posílat dále. RECON V dokáže se čtyřmi lithiovými AA bateriemi pracovat nepřetržitě až 6 hodin .

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Američtí výsadkáři dostanou do letadel internet

Na palubě letadel dopravující americké výsadkáře na území protivníka bude již brzy dostupný internet ...

Termovizní zaměřovač pro každého vojáka

Představte si puškový zaměřovač schopný odhalit lidské teplo na mnoho set metrů. Zaměřovač tak malý ...

Česká CZ 805 BREN pro francouzského vojáka?

Francouzská armáda oficiálně spustila výběrové řízení na nové ruční palné zbraně. Jde o největší ...

Cvičení průzkumných skupin

V termínu 19. do 23. května 2014 se uskutečnil pod řízením zpravodajských skupin 71. a 72. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Crofts
  07:17 17.06.2014

  No ja počitam 40 000-120 000$ na osobu nie pre team, podla urovne hi-end vybavy, mozna najdes neco na americkych shopoch armadnej vybavy ale urcite nie najnovsie a najmodernejsie ...Zobrazit celý příspěvek

  No ja počitam 40 000-120 000$ na osobu nie pre team, podla urovne hi-end vybavy, mozna najdes neco na americkych shopoch armadnej vybavy ale urcite nie najnovsie a najmodernejsie vecickySkrýt celý příspěvek

 • infi
  00:21 17.06.2014

  Ahoj, ciste teoreticky...jaka je shruba cena vybavy pro podobny sniper team? Da se o teto problematice vubec nekde neco zajimaveho precist?

  Ahoj, ciste teoreticky...jaka je shruba cena vybavy pro podobny sniper team? Da se o teto problematice vubec nekde neco zajimaveho precist?

Načítám diskuzi...