Nože Gerber

Chystáte se o prázdninách potápět, kempovat nebo rovnou zdolat Mount Everest? Nebo jen potřebujete sehnat praktický a zároveň kvalitní dárek pro manžela, tatínka nebo dědečka? Pak právě pro vás jsou určeny nože Gerber.

Společnost Gerber vyrábí vše, co by vám mohlo usnadnit život. Vše, co by vám mohlo zachránit život. Vše, bez čeho byste se v přírodě neobešli. Produkty Gerber jsou navrhnuté s ohledem na jedinečné potřeby konkrétních aktivit.

Společnost Gerber byla založená v roce 1939 a sídlí v Portlandu (Oregon, USA). Výrobky této americké značky každým dnem pomáhají lovcům, řemeslníkům, ale taktéž i vojákům. Všechny produkty firmy Gerber mají 25 letou záruku (například modely Bear Grylls Paracord Fixed Blade, Bear Grylls Ultimate Pro Fixed Blade, Paraframe Tanto mají dokonce doživotní záruku) a z velké části se vyrábí přímo v Portlandu. Značka Gerber se v průběhu let stala jednou z nejuznávanějších a nejproslulejších společností ve svém oboru.

V sortimentu této značky najdeme především spoustu nožů, ať už loveckých, záchranářských, armádních, zavíracích, kapesních, s hladkým nebo kombinovaným ostřím, ale také tu najdeme nářadí, doplňkové vybavení a svítilny.

Gerber Myth Fixed Blade Pro Drop Point Foto: Gerber Myth Fixed Blade Pro Drop Point / Gerber

Nože Gerber jsou vyrobené z kvalitní nerezové, některé i uhlíkově upravené, ocele. Vybírat můžeme z nožů s vroubkovaným, hladkým nebo kombinovaným ostřím.  Vroubkované ostří ocení především ti, kteří potřebují přeříznout šňůry či lana, takže například horolezci. Hladké ostří je vhodné na klasické řezání a krájení. Kombinované ostří je tak nejuniverzálnější, protože slučuje vlastnosti obou druhů čepelí.

U většiny nožů je rukojeť stavěná tak, aby zamezila tvorbě puchýřů a otlačenin a zároveň aby padla pohodlně do ruky. U části sortimentu nožů je také rukojeť pokryta texturovanou pryží, aby nedocházelo ke klouzání nože při práci.

Některé nože také obsahují na zadní části zabudovanou hlavici z nerezové oceli jako např. u nože Gerber Bear Grylls Ultimate Knife, která se může hodit při zatloukání. Sérií nožů Gerber určenou pro přežití v přírodě lze hravě nasekat dříví, rozdělat oheň (pokud je součástí balení feritová tyč nebo škrtadlo) nebo dokonce vykopat menší díru do zmrzlé země.

Bear Grylls Ultimate Pro Fixed Blade Foto: Bear Grylls Ultimate Pro Fixed Blade / Garber

Samozřejmostí u každého nevystřelovacího nože je nylonové nebo plastové pouzdro, která jsou mnohdy navíc vybavena diamantovým brouskem a škrtadlem. Tato pouzdra jsou velmi lehká a odolná, což potvrzuje i využití v armádě. U části nabídky jsou přidány pokyny pro případ leteckých záchranných prací a pokyny pro přežití. Při nákupu vybraných nožů Gerber dostane také kapesní příručku s instrukcemi, jak se zachovat v obtížných situacích.

Pokud se chystáte si pořídit vymazlený kousek z dílny Gerber, měli byste zvážit, k čemu ho budete využívat, zda vám stačí nůž z levnější, nikoliv však méně kvalitní kategorie nebo využijete i nůž navrhnutý a využívaný profesionály jako je třeba Kapesní nůž Gerber Hinder Rescue.

Tento nůž byl navrhnut hasiči, a proto obsahuje i takové vymoženosti jako je zvětšený kolík pro rychlé otevření i v rukavicích, párací háček, tvrzený hrot pro rozbíjení bezpečnostních skel nebo otvor pro snadné otevírání kyslíkových lahví.

Gerber LMF ΙΙ Infantry Foto: Gerber LMF ΙΙ Infantry / Garber

Mezi profesionální nože také patří nože Gerber LMF ΙΙ Infantry a Gerber LMF ΙΙ Survival (recenze nože Survival naleznete na Recenze Armádní noviny). Výroba těchto nožů se řídila potřebami vojáků v těch nejdrsnějších podmínkách. Například jimi přeříznete zvířecí kůži, bezpečnostní pásy, díky chytrým otvorům lze nůž přidělat na klacek a vyrobit si tak kopí nebo s nimi snadno rozbijete sklo v autě.

Výrobce uvádí, že v roce  2011 se stal nejprodávanějším nožem na světě nůž Gerber Bear Grylls Ultimate Knife, zaštítěný reklamou Beara Gryllse, který se proslavil jako nezastavitelný dobrodruh a expert na přežití i v těch nejkrutějších podmínkách na televizním kanálu Discovery. Do této série patří také nůž s pevnou čepelí Ultimate Pro Geber Bear Grylls. S tímto nožem zvládnete prakticky vše, od řezání větví, přes rozdělání ohně, až po filetování pstruha.  

Stále přemýšlíte, který kousek z dílny Gerber si vybrat? Jisté je jedno: Žádný z nich vás zaručeně nezklame!

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • scarabeus
  09:20 28.08.2013

  "díky chytrým otvorům lze nůž přidělat na klacek a vyrobit si tak kopí" - jedno ze základních a opravdu důležitých pravidel říká, že dělat kopí z tak cenné věci jako je nůž (v ...Zobrazit celý příspěvek

  "díky chytrým otvorům lze nůž přidělat na klacek a vyrobit si tak kopí" - jedno ze základních a opravdu důležitých pravidel říká, že dělat kopí z tak cenné věci jako je nůž (v případě přežívání) se skoro rovná podepsání si smrtelného ortelu...Skrýt celý příspěvek

 • Quintus Dias
  16:35 25.08.2013

  Kvalitní ocel? Jestli je 420HC kvalitní ocel, tak začnu držet celibát....je dobrá možná tak pro někoho, kdo rád brousí....nejlepší nožířské firmy jsou ESEE nebo Tops...

  Kvalitní ocel? Jestli je 420HC kvalitní ocel, tak začnu držet celibát....je dobrá možná tak pro někoho, kdo rád brousí....nejlepší nožířské firmy jsou ESEE nebo Tops...

 • flash666
  17:44 05.08.2013

  hmmm gerber byl dobrej ale od doby co prestali delat 12Cr27 do levnejsich typu si muzou jit tak vytrit ...

  hmmm gerber byl dobrej ale od doby co prestali delat 12Cr27 do levnejsich typu si muzou jit tak vytrit ...

Načítám diskuzi...