O krok blíže: Rumunsko kupuje rakety Patriot

Odpalovací vozidlo M903 kompletu Patriot. / Public Domain

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej až sedmi baterií protiletadlového a protiraketového kompletu Patriot (verze Patriot 3+) do Rumunska. Podle agentury Reuters se cena zakázky může vyšplhat až k částce 3,9 miliardy dolarů (90 miliard korun). Nákup ale musí ještě schválit rumunský parlament. 

Spojené státy pro sedm baterií schválily prodej sedmi víceúčelových radiolokátorů AN/MPQ-65, sedmi stanic řízení palby AN/MSQ-132, 13 mobilních sestav anténních stožárů, 28 odpalovacích vozidel (čtyři na baterii) M903, 56 střel Patriot MIM-104E GEM-T a 168 střel Patriot PAC-3 MSE. Každá baterie získá také vozidlo s generátorem elektrické energie o výkonu 150 kW.

Součástí balíku jsou i komunikační prostředky, nástroje, testovací zařízení, generátory, náhradní díly, publikace a technická dokumentace, výcvikové vybavení, školení, podpora provozu a výcviku, logistické systémy, atd. atd.

Bukurešť požádala americké úřady o schválení nákupu kompletů Patriot v dubnu. Schválení kontraktu však dosud není pravomocné a do 30 dnů se proti němu může teoreticky ohradit Kongres.

Podle rumunských médií jsou však námitky Kongresu k prodeji nepravděpodobné - Rumunsko je členem NATO, navíc na rumunské základně funguje od dubna americká radiolokační stanice budovaného protiraketového deštníku NATO.

Základna stojí v jihorumunském Deveselu nedaleko bulharské hranice a v budoucnu se stane součástí protiraketového deštníku NATO. Od roku 2018 budou v Rumunsku rozmístěny také antirakety SM-3.

Ostatně miliardový nákup kompletů Patriot (ale i dalších zbraní) byl zajisté předmětem červnové návštěvy rumunského prezidenta Klause Iohannise v Bílém domě. Iohannis navštívil Donalda Trumpa vůbec jako první člen střední a východní Evropy, což podtrhuje význam Rumunska pro Spojené státy. Navíc v letošním roce Rumunsko na obranu vyčlenilo požadovaných 2 % HDP, o 0,6 % více oproti roku 2016.

“Tento navrhovaný prodej (kompletů Patriot - pozn. red.) posílí cíle zahraniční politiky a národní bezpečnost Spojených států tím, že pomůže zlepšit bezpečnost spojence NATO, který byl a stále je důležitou silou pro politickou stabilitu a hospodářský vývoj v Evropě,” dočteme se na stránkách americké Agentury pro spolupráci v oblasti obrany DSCA (Defense Security Cooperation Agency).

“Rumunsko použije raketový systém Patriot k posílení obrany své země a odvrácení regionálních hrozeb. Navrhovaný prodej zvýší obranné schopnosti rumunské armády, aby se chránila před agresí a chránila spojence NATO, kteří často trénují a operují v rámci hranic Rumunska. Rumunsko by nemělo mít žádné potíže s tím, aby tento systém zavedlo do svých ozbrojených sil,” dočteme se dále v tiskové zprávě.

V Rumunsku se nákup systémů Patriot bude řešit na podzim, kdy premiér Mihai Tudose předloží nákup k odsouhlášení rumunskému parlamentu. „Časový horizont je někde na podzim, od září do října. Pak učiníme konečné rozhodnutí,” uvedl Tudose. Časová osa zavádění Patriotů do rumunské armády však není známa - celý proces (vzhledem ke složitosti) ale může trvat i jednu dekádu.

Rumunsko navyšuje rozpočet armády a pořizuje špičkové zbraňové systémy především (podle slov rumunských politiků) v reakci na ruskou anexi Krymu a na aktivity ruské armády v oblasti Černého moři. Rumunsko je rovněž politicky angažováno v Moldavsku, od kterého se de facto odtrhlo Podněstří.

Rusko přitom Podněstří podporuje ekonomicky, politicky i vojensky - v roce 1992 ruská armáda vojensky podpořila podněsterskou armádu v boji proti moldavské armádě, podporovanou Rumunskem.

Názor Armádních novin
Systémy Patriot jsou pro Rumunsko, podobně jako Polsko, spíše politickým, než vojenským aktivem. Nákupem Patriotů Rumunsko ukotvuje a prohlubuje své politické-bezpečnostní vztahy se Spojenými státy, a společně s trvalou přítomností amerických vojáků na svém území (o což usiluje i Polsko), se tak pojišťuje proti mocenským ambicím Ruska v oblasti. 

Zdroj: DSCADefense News

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • cejkis
  22:27 18.07.2017

  Pro zajímavost. Toto je trasa letu Putina na G20. Kdo najde pozici amerického systému Patriot má bod ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro zajímavost. Toto je trasa letu Putina na G20. Kdo najde pozici amerického systému Patriot má bod :-)

  http://prvnizpravy.parlamentni...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:45 14.07.2017

  A to si vážně myslíte, že tam Amíci nic pro ochranu té infrastruktury nemají? Když nic jiného, tak ty torpédoborce v ČM mohou točit vcelku bez problémů, neb jich mají dost. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A to si vážně myslíte, že tam Amíci nic pro ochranu té infrastruktury nemají? Když nic jiného, tak ty torpédoborce v ČM mohou točit vcelku bez problémů, neb jich mají dost. Samozřejmě to celé mohlo vzniknout nějak takto: "Hele, kluci ušatý přičmoudlý, máme u vás strategické zbraně, nejsou ouplně dobře chráněné, nemáme teď dost chechtáků na to navalit k nim ještě hromadu Patriotů a torpédoborec taky něco stojí na provozu. Vy naopak máte v kasičce nějaké peníze, které chcete utratit za vlastní bezpečnost, což je chválihodné. Co když to dáme dohromady – vy koupíte naše Patrioty, my vám je dáme se slevou. A nebudete muset doma vysvětlovat, proč povolujete zvyšování personálu zlým Američanům." A nebo to mohlo být úúúúplně jinak, iniciativa pochází od Rumunů, protože v analýze, proč je to pro ně vhodný obchod, má fenri dle mého názoru pravdu.

  O tom, zda je lepší AB na moři nebo na mnoho částí rozdělená, víceméně mobilní PVO, kterou mám možnost v případě potřeby ukrýt před nepřítelem, nechám rozhodnout laskavého čtenáře ;-) O ceně provozu torpédoborce typu AB raději nemluvě...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  11:09 14.07.2017

  Lukas
  Vzhledem k tomu, že (dle údajů výrobce) je teplota hlavně po 20 výstřelech asi jen 45 stupňů Celsia, tak si nemyslím, že je nutné hned celý minomet rozebrat. Samozřejmě se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  Vzhledem k tomu, že (dle údajů výrobce) je teplota hlavně po 20 výstřelech asi jen 45 stupňů Celsia, tak si nemyslím, že je nutné hned celý minomet rozebrat. Samozřejmě se musí pečlivě udržovat a čistit. Navíc i to rozebrání je velmi jednoduché, skládá se z méně než deseti částí. Minimální garantovaná životnost hlavně je 300 výstřelů, což vzhledem k tomu, že je to vlastně trubka z hliníku a plastu není špatné. Přeci jen jen to zbraň pro speciální síly a nikoliv standardní minomet. Takže nelze čekat stejnou životnost jako u klasického ocelového minometu.

  fenri
  Díky, byl jsem v továrně Jelcz už před pár lety a asi jsem si to nezapamatoval přesně anebo se mezitím pohnuli dál.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  10:04 14.07.2017

  KOLT
  Když postavíte základu PRO osazenou raketami s hlavicemi do vesmíru, vytváříte prvek, který chrání území mimo tuto základnu. Chybí Vám ochrana samotné základny proti leteckým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT
  Když postavíte základu PRO osazenou raketami s hlavicemi do vesmíru, vytváříte prvek, který chrání území mimo tuto základnu. Chybí Vám ochrana samotné základny proti leteckým útokům, proti útokům střel Iskander. Nejste schopen bránit tuto základu ani proti balistickým raketám, protože střela bude již v sestupné fázi a EKV funguje jen v kosmu. K ochraně Rumunska proti balistickým raketám by jste potřeboval torpédoborcec s Aegiesem v Černém moři. A že tam jsou v posledním období často :-)

  V každé zemi, kde je prvek PRO je i Patriot pro ochranu. Náhoda, že ?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:00 14.07.2017

  Nesher, tenhle Jelcz uveze přes 18t: http://www.jelcz.com.pl/index....
  Nicméně nic to nemění na faktu, že vedle Tatry jsou to auta jak od Igráčků a že to asi dostanou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher, tenhle Jelcz uveze přes 18t: http://www.jelcz.com.pl/index....
  Nicméně nic to nemění na faktu, že vedle Tatry jsou to auta jak od Igráčků a že to asi dostanou na Oshkoshích.

  KOLT: jestli to cejkis nemyslel ve smyslu, že Patriot sice není součástí diskutovaného protiraketového štítu (což fakt není), ale že pouze zajišťuje relativně blízké a relativně levné krytí jeho komponent, které samozřejmě v Rumunsku jsou/budou.

  Ale osobně a znovu, být v zájmovém prostoru mezi dvěma ranařskými (+/-) velmocemi (Rusko/Turecko) obklopen spoustou nestabilních sousedů, se kterými mám i doutnající územní spory a historické křivdy (UA, Srbsko, Maďarsko...), tak mi ten Patriot smysl dává. Holt rumunští Romové mají Prázdniny v Římě (Londýně, Stockholmu, Paříži, Praze....), tak jim asi zbylo v prasátku na Patriota.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  07:14 14.07.2017

  Pro Nesher - dzięki, ale chodzi mi o szczegóły typu "maksymalne ciśnienie w lufie", trwałość...

  Pojawił się tekst na temat moździerzy 60mm, w którym jest takie zdanie (o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Nesher - dzięki, ale chodzi mi o szczegóły typu "maksymalne ciśnienie w lufie", trwałość...

  Pojawił się tekst na temat moździerzy 60mm, w którym jest takie zdanie (o Antos)
  "Zapisy instrukcyjne nakazujące całkowity demontaż moździerza po oddaniu więcej niż 20 strzałów i jego powtórny montaż"

  Oraz o innych ograniczeniach tej konstrukcji...

  Dlatego pytam...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:34 13.07.2017

  cejkis, když o tom víte prd, radši se neztrapňujte... tohle nemá s protiraketovým štítem, který USA chtěly stavět kupříkladu u nás, vůbec nic společného. Tedy krom toho, že jsou to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis, když o tom víte prd, radši se neztrapňujte... tohle nemá s protiraketovým štítem, který USA chtěly stavět kupříkladu u nás, vůbec nic společného. Tedy krom toho, že jsou to také prostředky PVO. Ovšem zcela jiné úrovně.

  Tecka, nedá mi to, jsem prostě grammar nazi :-) "...osob, ktore..." A tak to má být všude :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  20:33 13.07.2017

  Tecka
  díky za zajímavý odkaz, kde je vysvětleno, co vlastně zahrnuje polský Patriot - otevřená architektura, AESA radar a další komponenty, které jsou de fakto ještě ve vývoji.

  Tecka
  díky za zajímavý odkaz, kde je vysvětleno, co vlastně zahrnuje polský Patriot - otevřená architektura, AESA radar a další komponenty, které jsou de fakto ještě ve vývoji.

 • Nesher
  19:47 13.07.2017

  Lukas
  Ohledně minometů Antos, záleží na tom, který máte na mysli. Oni jsou totiž dva.
  LRM vz. 99 Antos je určen pro jednotky speciálních sil, je to velmi lehký ruční minomet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  Ohledně minometů Antos, záleží na tom, který máte na mysli. Oni jsou totiž dva.
  LRM vz. 99 Antos je určen pro jednotky speciálních sil, je to velmi lehký ruční minomet vyráběný za použití velkého podílu umělých hmot, hliníku a titanu. Váží jen (dle typu použitého zaměřovače) od 4,9 do 5,3 kg. Rychlost palby až 20 ran za minutu. Daní za nízkou hmotnost je nutnost kontroly po každém použití a více než 20-30 ran v jedné palebné sekvenci je už na hraně. Ale u speciálních sil tyto omezení nevadí. Krom českých a polských speciálních jednotek ho používá ještě jordánská armáda.

  Antos LR je standardní lehký minomet o hmotnosti 16 kg a dostřelem více než 3000 metrů (LRM vz. 99 jen něco přes 1000), rychlost palby též až 20 ran za minutu. Ve výzbroji ho má 43. výsadkový prapor. Více zde: http://forum.valka.cz/topic/vi...
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  19:16 13.07.2017

  Warto zwrócić uwagę na poziom złożoności wynegocjowania tak skomplikowanego kontraktu i wyprzedzając pytania osob ,ktore niedokładnie podejdą do zagadnienia. Informuje ,ze mamy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Warto zwrócić uwagę na poziom złożoności wynegocjowania tak skomplikowanego kontraktu i wyprzedzając pytania osob ,ktore niedokładnie podejdą do zagadnienia. Informuje ,ze mamy tutaj do czynienia z dwoma całkowicie odmiennymi (potencjalnymi) kontraktami. Jeden jest na system z półki a drugi jeszcze praktycznie nie istnieje i ma roboczą nazwę "PATRIOT"
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  19:02 13.07.2017

  Jan Grohmann
  Klarownie ,czytelnie ,przystępnym językiem i wyjaśnia różnice pomiędzy polskim a rumuńskim zamówieniem : ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann
  Klarownie ,czytelnie ,przystępnym językiem i wyjaśnia różnice pomiędzy polskim a rumuńskim zamówieniem :
  http://dziennikzbrojny.pl/arty...
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  18:36 13.07.2017

  Jasne - Szwecja też uważa Rosje jako zagrożenie militarne numer 1
  (Ale to pewnie rusofobi - jak Polacy)

  I też chcą kupić systemy MRAD...

  Kto nie chce karmić swoich żołnierzy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jasne - Szwecja też uważa Rosje jako zagrożenie militarne numer 1
  (Ale to pewnie rusofobi - jak Polacy)

  I też chcą kupić systemy MRAD...

  Kto nie chce karmić swoich żołnierzy - będzie karmił cudzych...

  A producentów nowoczesnych systemów przeciwlotniczych ilu jest co? (alternatywy)
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  18:16 13.07.2017

  Zatímco v Rumunsku je část protiraketového štítu, který nechrání území Rumunska, tento nákup není ničím jiným, než ochrana US základny v Rumunsku.

  Trocha manévrů ve střední ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zatímco v Rumunsku je část protiraketového štítu, který nechrání území Rumunska, tento nákup není ničím jiným, než ochrana US základny v Rumunsku.

  Trocha manévrů ve střední Evropě, trocha mediálního krytí v rámci politiky US je symbolem dobra a Rusko symbolem zla a země střední Evropy začnou platit za US deštník, který si původně chtěli Američané platit sami.

  Tomu říkám úspora v rozpočtu Pentagonu. Amerika na prvním místě. A vy začněte platit, hybaj 2% a za naše zbrojní programy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  18:04 13.07.2017

  Na razie mamy komunikat DSCA - on tylko mówi o maksymalnej wielkości zamówienia
  Rumuni wcale nie muszą kupić 7 fire unit - mogą kupić 5 albo 3

  7 jednostek to 3 baterie - czy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na razie mamy komunikat DSCA - on tylko mówi o maksymalnej wielkości zamówienia
  Rumuni wcale nie muszą kupić 7 fire unit - mogą kupić 5 albo 3

  7 jednostek to 3 baterie - czy to tak wiele? Zwłaszcza że ilość amunicji deklarowana przez DSCA jest bardzo mała - raptem jedna jednostka ognia...

  Podejrzewam że ostatecznie Bukareszt kupi miej wyrzutni - tylko dwie baterie - co i tak ma sens bo maja MIM-23 Hawk PIP III więc nieduży parasol nad Niziną Wołoską (Rumuńską) zbudują
  Kupili 12 F-16, chcą kupić kolejne 12 Do szczęścia brakuje im 24-32 nowych maszyn nowej generacji (choćby F-16 V) i maja temat sił powietrznych zamknięty z sensownej formie.

  P.S. Mam pytanie - czy ktoś ma szczegółowe dane techniczne moździerzy Antos? - maksymalne ciśnienie, ilość wystrzałów (wytrzymałość lufy)
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:00 13.07.2017

  lukus: máš pravdu. Ukrajina nám jasně ukázala, že PVOS není zapotřebí, když protivník nemá leteckou složku :)

  lukus: máš pravdu. Ukrajina nám jasně ukázala, že PVOS není zapotřebí, když protivník nemá leteckou složku :)

 • PavolR
  16:49 13.07.2017

  mudry.udrzbar:
  A takým postsovietským územím je aj Moldavsko. Kapišto? ;-)

  mudry.udrzbar:
  A takým postsovietským územím je aj Moldavsko. Kapišto? ;-)

 • Vrata
  16:19 13.07.2017
  Oblíbený příspěvek

  mudry.udrzbar:

  ja jsem nemel na mysli primy utok na Rumusko po pevnine ale snahy o obsazeni Ukrajinskeho pobrezi Cerneho more pred par lety ("povstani" v Odese, utok na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mudry.udrzbar:

  ja jsem nemel na mysli primy utok na Rumusko po pevnine ale snahy o obsazeni Ukrajinskeho pobrezi Cerneho more pred par lety ("povstani" v Odese, utok na Mariupol ..). Tehdy se po uspesnem obsazeni Krymu nevedelo, kde to skonci vzhledem k totalnimu rozkladu Ukr. armady (meli asi 6000 funkcnich vojaku). Vzpominam si, jak tehdy treba Klaus basnil, ze se Ukrajina rozdeli na Ruskou cast a zbytek (povstani a rozpad Ukrajiny). A Ruska cast obsahovala celou jizni Ukrajinu. Klaus si tuto myslenku zrejme nastudoval z Ruskych zdroju.

  Kdyby k tomu doslo, tak dnes Rumunsko sousedi s Ruskem. A oni se jich myslim dost boji. Bali se jich prinejmensim jiz za Causeska.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  16:07 13.07.2017

  Clanek
  Kapacitu by měli, většina těch programů je stále ještě na papíře. Ale PGZ prostě v posledních letech rezignovala, dříve to zkoušeli, ale teď už jen čekají na to co jim zadá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek
  Kapacitu by měli, většina těch programů je stále ještě na papíře. Ale PGZ prostě v posledních letech rezignovala, dříve to zkoušeli, ale teď už jen čekají na to co jim zadá MO. Dalším problémem je to, že polské MO vždy upřednostní PGZ, a to i před polskými soukromými firmami a to i ve chvíli kdy dokáží nabídnout lepší a levnější výrobek. Výsledkem je pak faktický monopol a vše co je s tím spojené, vysoké ceny a problematická kvalita. Takže na nějaký budoucí exportní úspěch to nevypadá.

  Fenri
  Co vím tak maximum co dělají je 8x8 s nosností 15,5t. Takže s tím Oskoshem můžete mít pravdu. Ostatně Jelcz je taková skládačka a polské jsou hlavně ruce, které ho montují (motory jsou Iveco, převodovky ZF (pouze mechanické).
  Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  15:45 13.07.2017

  "mate pravdu. Take mne napadlo, jestli se sveho casu neobavali Ruskych dovolenkaru postupujicich podel pobrezi Cerneho more az do Odesy..."

  Takže by Rusi šli obsadzovať Rumunske ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "mate pravdu. Take mne napadlo, jestli se sveho casu neobavali Ruskych dovolenkaru postupujicich podel pobrezi Cerneho more az do Odesy..."

  Takže by Rusi šli obsadzovať Rumunske uzemie? To už sú pekne fantasmagorie. Ešte sá da pochopiť, že sa niekto obáva zásahu Rusov v postsovietskych krajinách, v ktorých je početná ruská menšina, ale Rumunsko? Čo by malo byť motívom? :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  15:16 13.07.2017

  PavolIR:

  mate pravdu. Take mne napadlo, jestli se sveho casu neobavali Ruskych dovolenkaru postupujicich podel pobrezi Cerneho more az do Odesy...

  PavolIR:

  mate pravdu. Take mne napadlo, jestli se sveho casu neobavali Ruskych dovolenkaru postupujicich podel pobrezi Cerneho more az do Odesy...

 • lukus
  15:05 13.07.2017

  pořád se píše o tom, jak Nato uzbrojí Rusko. Ale vypadá to spíš opačně, když si takto chudá země vyhodí z kopýtka. Než předražené PVO, které stejně Rumunsko nevyužije, nebylo by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pořád se píše o tom, jak Nato uzbrojí Rusko. Ale vypadá to spíš opačně, když si takto chudá země vyhodí z kopýtka. Než předražené PVO, které stejně Rumunsko nevyužije, nebylo by lepší posílit BVP, tanky, bojové jednotky a ... dostanu se posléze. Na Ukrajinském příkladu vidíme, že UA nemá kvalitní nové PVO a přesto se dokáže bránit pěkně postaru tank vs tank, grady, dělostřelecká příprava. (Scénář v Podněstří by mohl být stejný jako na Dobrasu/Krymu.)

  Statistika nuda je, má však cenné... :proč se nebojím jet na dovču do Tuniska nebo Egypta? Kolik čechů bylo zraněno v Tunisku nebo Egyptě a v porovnání kolik na cestě do Chorvatska (nutno počítat bouračky a smrťáky od Prahy, D1 až po Dubrovník). Statistika je neúprosná,leč pravdivá. Reálně se přihodí v Tunisku,... úpal nebo průjem.
  ... kolik občanů EU zabili Rusové a kolik muslimští teroristé? Hrozba vs. pravděpodobnost. Budoucnost není v superdrahých PVO, když každý neúspěšný/nezaměstnaný/láskou zhrzený mladík, který nenalezl vytoužené bohatství v EU a oddanou evropanku, vezme auto a najede do lidí na zastávce.
  Cíl v 15 letém horizontu by měl být ve vytvoření pohraničníků, nové jednotky operující s ozbrojenými drony ve městech, mít sít zásahových jednotek, které budou rychlejší než místní záchranáři v sanitce. Neblbněte, Rusko s námi válčit nebude. Zkuste v Vašimi dětmi pročíst učebnice dějepisu, at víte, s kým máme pravidelně veselo? a kdo bude chtít své peníze (které dnes posílá v dotacích) zpět. Pomůže nám, až se zase EU pomele pár PVO?
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  15:01 13.07.2017

  Omlouvam se za to kvantum hrubek, clovek to po sobe precte a...
  ... a chtelo by to edit button.

  Omlouvam se za to kvantum hrubek, clovek to po sobe precte a...
  ... a chtelo by to edit button.

 • fenri
  14:59 13.07.2017

  Nesher: díky. No Jelz vedle nových Tater...
  Mají vůbec ty Jelczy s nosností velkých Tater (5 náprav a více)? Jelczy vidím jen čtyřnápravové s nosností do 18 tun. Tatra umí přes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: díky. No Jelz vedle nových Tater...
  Mají vůbec ty Jelczy s nosností velkých Tater (5 náprav a více)? Jelczy vidím jen čtyřnápravové s nosností do 18 tun. Tatra umí přes 30t. On Patriot není prcek. Spíš si myslím, že jím to dodají rovnou na Oskoshi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:59 13.07.2017

  Ikdyby se povedla jen polovina planovanych programu v planovanem casovem ramci, anebo vsechny programy ale jen v polovicnich poctech, furt to bude "posun jako krava". Polsko je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ikdyby se povedla jen polovina planovanych programu v planovanem casovem ramci, anebo vsechny programy ale jen v polovicnich poctech, furt to bude "posun jako krava". Polsko je mozna nejchudsi ale vykazuje dlouhodobe vybornou dynamiku, ostatne v tomhle je to prave CR ktera z V4 nejvice zaspava (nevyuziva svuj potencial). Navic, Polsky ekonomicky rust je hodne zdravi = domaci spotreba a tim i krize-odolny, nebo urcite odolnejsi nez ciste exportne zamerene a na automobilovem prumyslu stojici ekonomiky CR a SR.

  Nejde jen o vyrobu a pracovni mista vzniknuvsi diky tomu, jde i o servis a cokoliv co polaci nakupuji chteji servisovat doma ikdyz to bylo vyrobeno jinde. Takze ten synergicky efekt sice nebude 100%, ale bude furt silny a prave proto by me zajimal nejaky seriozni clanek na toto tema, bohuzel o zadnem takovem nevim.

  Ad vyroba jen pro polske MO. Uprimne, nevim jestli by polsky prumysl vubec mel kapacitu vyrabet vetsi pocty techniky ted pro sebe i navic pro export. Dulezite ae je ze si timto Polaci 1) nakupuji technologie a 2) zdokonaluji se ve vyrobe. Az vnitrostatni pramen vyschne agresivni polska podnikatelska kultura se jiste prosadi i v zahranici, o to nemam strach, uz jen proto ze verim ze bude mit daleko silnejsi vladni podporu nez na co se zmuzou nase vlady v CR a SR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:49 13.07.2017

  Clanek
  Určitě se to co popisujete může projevit a projeví. Nicméně i tak jsou to strašlivé sumy v relativně krátkém čase a nevěřím, že Polsko, které je nejchudší v rámci V4 (podle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek
  Určitě se to co popisujete může projevit a projeví. Nicméně i tak jsou to strašlivé sumy v relativně krátkém čase a nevěřím, že Polsko, které je nejchudší v rámci V4 (podle HDP na hlavu) to bude schopné realizovat ve 100%. Přeci jen nemalou část těch technologií budou nakupovat v zahraničí(letadla, elektroniku, ponorky, motory a avioniku do vrtulníků.....). Další problém je, že polský zbrojní průmysl (jehož hlavním představitelem je státní PGZ) prakticky rezignoval na export a žije jen z toho co objedná polské MO.

  fenri
  Tatry od nás nevezmou, mají Jelcz (byť je objektivně horší než Tatra), ale něco od nás kupují, např. samospalitelné moduly pro dělostřelectvo vyrábí Explosia (jen loni to bylo 30 000 kusů, munici jim dělají Slováci), polské speciální síly nakupují naše minomety Antos a teď poptávají dodávku RPG 75M pro skupinu Grom.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:47 13.07.2017

  Vrata:
  Pobrežie Ruska ja skutočne vzdialené asi 500 km, no Krym iba nejakých 200 km, čo je tuším menej ako vzdušnou čiarou z Prahy do Ostravy. ;-) No to je povedzme iba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vrata:
  Pobrežie Ruska ja skutočne vzdialené asi 500 km, no Krym iba nejakých 200 km, čo je tuším menej ako vzdušnou čiarou z Prahy do Ostravy. ;-) No to je povedzme iba detail.
  Keď sa pozriete na ich terajšiu PVO, tak musíte uznať, že to už fakt treba obmeniť. A keď už, tak prečo nie od Američanov, posilniac si tak politické pozície? Na dôvažok v minulosti boli, pokiaľ viem, poberateľmi dosť výraznej vojenskej pomoci zo strany USA (neviem, či šlo o vojenský materiál alebo priamo keš).
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:32 13.07.2017

  Tak vždycky bude fungovat "rozumné" vysvětlení, že to prostě chrání východní hranici NATO a je to vlastně i pravda.
  Pak je i to druhý a říká se mu 2%. :)

  Tak vždycky bude fungovat "rozumné" vysvětlení, že to prostě chrání východní hranici NATO a je to vlastně i pravda.
  Pak je i to druhý a říká se mu 2%. :)

 • Vrata
  14:16 13.07.2017

  Nejak pro ten nakup Patriotu nemam vysvetleni - zrejme neznam dobre politickou situaci v miste.

  Srbove se svymi cca 10-ti Migy asi Rumunsko moc neohrozi, podobne ani Madari. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejak pro ten nakup Patriotu nemam vysvetleni - zrejme neznam dobre politickou situaci v miste.

  Srbove se svymi cca 10-ti Migy asi Rumunsko moc neohrozi, podobne ani Madari. Konflikt s Bulhary nebo Reky by mne velmi prekvapil. Turecko se snad zatim nechysta ke znovudobyvani Evropy.. Ukrajina ma dost co delat sama se sebou a s Ruskem. Rusko je pritom docela daleko a az tak se mi nezda, ze by melo zalusk utocit hlavne na Rumunsko. Jedine snad problemy s Moldavskem...

  Ma nekdo fakticke vysvetleni (prosim Faktta aby neodpovidal)?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:00 13.07.2017

  Mimochodem, aspoň ty tatrovky by od nás mohli vzít a vozit na nich Patrioty...

  Ale zase lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše:
  Rumuni mají patrioty, my máme idioty! :-)

  Mimochodem, aspoň ty tatrovky by od nás mohli vzít a vozit na nich Patrioty...

  Ale zase lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše:
  Rumuni mají patrioty, my máme idioty! :-)

 • Clanek
  13:58 13.07.2017

  Nesher
  U Polaku by me zajimal seriozni propocet kolik procent takto vlozenych prostredku se diky vlastni vyrobe / servisu atd. v ekonomice otoci vic nez jednou (prispeje k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher
  U Polaku by me zajimal seriozni propocet kolik procent takto vlozenych prostredku se diky vlastni vyrobe / servisu atd. v ekonomice otoci vic nez jednou (prispeje k dalsimu, vyssimu rustu, vyssi zamestnanosti a tim i odvodum do statniho rozpoctu). Precijen je vydaj a "vydaj", v obou pripadech stat utrati treba 50mld USD, ale pokud se diky tomu, ze se utrati z drtive vetsiny doma povede treba 20-30% vynalozene castky ekonomicky pozitivne multiplikovat, pak proc ne.
  Tohle ale bude fungovat jen u statu dostatecne velkych a nakupujicich v dostatecnych mnozstvich aby si takove podminky mohli diktovat temer u vseho. Coz Polsko vicemene splnuje, Rumunsko naopak nesplnuje spis vubec.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:56 13.07.2017
  Oblíbený příspěvek

  Ale mě ten jejich nákup smysl dává rozhodně víc, než snaha učinit z Černého moře Mare nostrum. I kdyby stavěli fregaty a korvety tempem 5ks týdně, na takovém rybníku jim to Rusové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale mě ten jejich nákup smysl dává rozhodně víc, než snaha učinit z Černého moře Mare nostrum. I kdyby stavěli fregaty a korvety tempem 5ks týdně, na takovém rybníku jim to Rusové stejně smáznou z pobřeží, aniž by odvazovali v Sevastopolu lana od pacholat.
  Vždyť i pro Rusy mají být Bujany víceméně tou hlavní jednotkou pro Černé moře a pokud tam uvažují o větších jednotkách, tak je to jen v kontextu zabezpečení cest do Tartusu a ukazování vlajky ve Středomoří. A že by se Rumunsko geopoliticky tak rozmáchlo a pořídilo si v zahraničí přístav, to se mi nezdá.:-)
  Na druhou stranu mít kolem sebe turbulentní okolí představované koktejlem Rusů, Ukrajinců, Srbů, Turka za rohem apod., tak mi výkonná PVO dává větší smysl. A když tam navíc mají americký radar, kterému jsme se tak statečně ubránili (roztomilá formulace RiMra), tak to dává dvojnásob smysl.
  A už po druhé si dnes nezbývá povzdychnout, proč oni můžou, a my ne.

  Snad se alespoň k těm Spyderům či Barakům dohrabeme....
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  13:32 13.07.2017

  mudry.udrzbar

  Však budou nakupovat, např. 4 korvety z domácích loděnic, obrněná vozidla (ve spolupráci s Německem) atd.. Američané určitě PVO řešit budou, ale jen u svých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mudry.udrzbar

  Však budou nakupovat, např. 4 korvety z domácích loděnic, obrněná vozidla (ve spolupráci s Německem) atd.. Američané určitě PVO řešit budou, ale jen u svých základen. A Rumuni by rádi chránili i ty svoje.
  Rumunský plán modernizace ozbrojených sil je velmi ambiciózní a je otázka zda Rumunsko disponuje dostatkem finančních zdrojů, aby ho mohlo naplnit. Ostatně stejná otázka je i v případě polských plánů, které jsou ještě mnohem ambicióznější a tím pádem dražší. Nemyslím, že všechno co si naplánovali: nové BVP, modernizace Rosomáků, kompletní obnova PVO, dělostřelectva včetně raketometů, modernizace Leo 2 (zajímají se i o španělské uloženky, které odmítla AČR), F 35, transportní a bitevní vrtulníky, obnova námořnictva (nové ponorky se střelami Tomahawk, fregaty, korvety), vlastní satelity, letadla pro ASW..... budou schopni ufinancovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  12:23 13.07.2017

  Ono to ani nie je PVO dlhého dosahu ale stredneho, naviac ked tam bude mať USA radar a SM-3 tak urcite PVO zabezpecia sami. Za 4 mld. $ mohli Rumuni nakupit nieco uzitocnejsie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono to ani nie je PVO dlhého dosahu ale stredneho, naviac ked tam bude mať USA radar a SM-3 tak urcite PVO zabezpecia sami. Za 4 mld. $ mohli Rumuni nakupit nieco uzitocnejsie napr. par fregat do Cierneho mora alebo obrnenu techniku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:45 13.07.2017

  90 milidard jen na PVO dlouhého, další na vojskové...tam by ses měl RiMre dobře, tam ti modýlky nezdraží...šup prodat byt a koupit něco od morgošů, budeš mít radar za barákem, jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  90 milidard jen na PVO dlouhého, další na vojskové...tam by ses měl RiMre dobře, tam ti modýlky nezdraží...šup prodat byt a koupit něco od morgošů, budeš mít radar za barákem, jak jsi vždy chtěl...blízko do Bulharska (v létě k móři)...akorát ti krvelační Srbové za humny, ale toho bych se nebál, radar bude dobře chráněný a Bondstýl je na dolet Blekhóku...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:32 13.07.2017

  ...takže "cigoši" nad kterými ohrnujeme často nos mají "radar", Patrioty, SM-3...
  My co jsem se radaru statečně ubránili díky mnoha užitečným idiotům, máme (vlastně ještě nemáme) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...takže "cigoši" nad kterými ohrnujeme často nos mají "radar", Patrioty, SM-3...
  My co jsem se radaru statečně ubránili díky mnoha užitečným idiotům, máme (vlastně ještě nemáme) "modernizované" Dany, špinavě koupené Casy a Pandury, Breny s pachutí že nás někdo pěkně ****, věčně nacamraného proruského prezidenta, uťáplého a mizerného herce jako ministra obrany, budoucího mafiánského premiéra střihu Kadyrova, předsedu senátu/kariérního bolševika co nikdy nemakal co posílá OSVČ do kolbenky.... atd atd...
  ...jeden by řekl, že to všechno nemůže být náhoda, že tahle země prostě JE taková... všivá...
  Skrýt celý příspěvek