Obcházení západních sankcí: Ruský Terrikon kupuje drony za kryptoměny

Obcházení západních sankcí: Ruský Terrikon kupuje drony za kryptoměny
Znak Ruského imperiálního hnutí / RIM, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Kryptoměny a virtuální ceniny usnadňují obcházení západních hospodářských sankcí, což představuje riziko pro efektivitu protiruských opatření. Podporovatelé moskevských imperiálních ambic neváhali k získání finanční podpory využít OpenSea, největší americké virtuální tržiště s virtuálními tokeny. Někteří z nich si svou činností vysloužili zápis do sankčních seznamů.

Takový osud potkal v polovině června Aleksandra Žučkovského. Od roku 2014 Žučkovskij využívá sociální sítě k získávání finančních prostředků na nákup zbraní a vojenského vybavení, které následně putují k proruským bojovníkům na Ukrajině. Jako významného příznivce Ruského imperiálního hnutí (Russkoje Imperskoje Dviženie), jež Spojené státy považují za teroristickou organizaci, se americké ministerstvo financí rozhodlo postihnout ho sankcemi.

Podle analytické společnosti Kharon Aleksandr Žučkovskij propaguje a shání podporu pro tzv. projekt Terrikon. Internetové stránky Terrikonu zmiňují rok 2014, kdy na Ukrajině údajně došlo ke krvavému státnímu převratu. Ten k moci v Kyjevě vynesl ukrajinské nacionalisty a radikály. Jejich hlavním cílem se stal boj proti ruskému lidu a nově přijaté zákony se na tento cíl zaměřovaly. Jak uvádí Terrikon, na potvrzení svých záměrů začali „ukrajinští aktivisté“ posléze házet první zápalné lahve na hlavy Rusů v Kyjevě a Oděse. Všechna proruská shromáždění byla zakázána a začala protiteroristická operace.

„Ukrajinští radikálové dlouho ostřelovali ruská města a zbytek světa si toho nevšímal. Proruské regiony na Ukrajině, které nesouhlasily s novou politikou, se pak pokusily vybudovat Novorusko,“ uvádí na svých stránkách Terrikon. „Bohužel se to podařilo pouze dvěma mladým republikám: Doněcké a Luhanské lidové republice. Již osm let tyto republiky hrdinně brání svou nezávislost, stejně jako nezávislost celého budoucího Novoruska. Všichni Rusové žijící v těchto zemích by se měli cítit bezpečně a mít jistotu, že do jejich domova už nikdy nevletí ukrajinský granát.“

Dodávky na frontu za prostředky vybrané Terrikonem podle telegramového příspěvku z 5. července; větší foto / Terrikon

Terrikon dále uvádí, že Rusko a Rusové žijící v zahraničí drží více než 30 % všech světových kryptoměn. Nyní se mnozí potýkají s problémem zablokovaných účtů a nemožností poslat finance, i když chtějí pomoci. Proto vznikl projekt využívající kryptoměny, který naprosto anonymně umožňuje Rusku pomáhat. Úsilím Terrikonu vznikla řada NFT (Non-Fungible Token), obrázků a symbolů ruských měst Novoruska. „Doufáme, že všechny budou brzy osvobozeny od ukrajinské okupace,“ píše se na zmiňovaných stránkách.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Crowdfunding a kryptoměny financují ukrajinskou armádu

Státní úřady, skupiny i jednotlivci žádají o finanční příspěvky na podporu ukrajinských ozbrojených ...

PREMIUM Ruský oligarcha Konstantin Malofejev: imperialista a dezinformátor

Ruský podnikatel Konstantin Malofejev figuruje na sankčních seznamech západních zemí od roku 2014 ...

PREMIUM Intenzivní globalizace jako strategický nepřítel Ruska

Ruské ministerstvo obrany využívá vojenské prognózy pro své dlouhodobé vojenské plánování. V obecné ...

PREMIUM Ruské nákupy v Íránu dokazují chybějící schopnosti

Podle odtajněných amerických zpravodajských informací navštívili Írán v posledních týdnech dvakrát ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.