Obrana vlasti je ctí, odmítnutí ohrožením státu
- 20. 8. 2014
- 116 komentářů
- Hana Zelená
Povinnost chránit vlastní území byla v právních systémech všech států stanovena po staletí. Ani z českého právní řádu nikdy nezmizela: Aktuální podoba branného zákona nabyla účinnosti 1. ledna 2005 a je zakotvena pod číslem 585/2004 ve Sbírce zákonů České republiky. Přesto je jeho existence pro některé překvapením a současně důvodem k polemikám o jeho oprávněnosti. Případně ke spekulacím, jak ho obejít.
Občan a kolektivní ochrana
+ Občané střeží a rozvíjejí zděděné přírodní, kulturní, hmotné a duchovní bohatství
+ Ochrana země není individuální volbou jednotlivce
Tuto situaci do určité míry zavinila některá média tvrzením, že se "branná povinnost bude zavádět". Osvětě nepřispívají ani politici, kteří rádi prezentují restrikce a kontrolu armády.
Připomínat voličům jejich občanské povinnosti už tak populární není. Dlužno ovšem podotknout, že poslanci i senátoři složili slib, že budou zachovávat věrnost České republice a zachovávat její Ústavu a zákony. Nikoli je vysvětlovat.
Krylovo krédo "Politikům se nefandí, politici se kontrolují" platí: Je to lid, který je dle Ústavy "zdrojem veškeré státní moci" , kterou má - v mezích zákona - "uplatňovat prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní".
K tomu ale musí občan její rozsah, svá práva a povinnosti, znát. Odvíjejí se od Ústavy České republiky, která je předpisem největší právní síly a práv občanů. Další zákony jsou jí podřízené a nesmí s ní být v rozporu. Branný zákon pak z Ústavy přímo vychází.
V Preambuli, v úvodním prohlášení Ústavy, mimo jiné stojí, že "občané jsou si vědomi svých povinností vůči druhým a zodpovědnosti vůči celku" a "jsou odhodláni společně střežit a rozvíjet zděděné přírodní a kulturní, hmotné a duchovní bohatství". Nejedná se tedy o individuální volbu jednotlivce, že v případě nebezpečí bude chránit jen svou kočku, kolo a tetičku z druhé kolena.
Občané nejsou povolávání k ochraně vybraných soukromých zájmů. Kolektivní obrana je vždy řízená shora a právě proto, že je jejím hlavním cílem ochrana a zdraví občanů, nemůže přihlížet k názorům jednotlivců.
Po Preambuli následuje Hlava I, článek 1, odst. 2. kterým se Česká republika zavazuje dodržovat závazky, které pro ni vyplývají z mezinárodního práva. Mezinárodní smlouvy ratifikované ČR mají sílu ústavního zákona a jsou nadřazeny vnitrostátním zákonům.
Smlouvu se Severoatlantickou aliancí navíc zákonodárci doplnili Ústavním zákonem č. 300 v srpnu roku 2000. Ústava pak v Hlavě II článek 43. upravuje pravomoci Parlamentu a jeho vzájemnou kontrolu s vládou při vyhlášení válečného stavu, vyslání vojáků na zahraniční mise a další aspekty, které činnost vojsk, včetně zahraničních, na našem území provázejí.
Nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav
+ Zásady vyhlášení nouzového stavu, stavu ohrožení státu a válečného stavu
+ Ozbrojené síly jsou doplňovány na základě branné povinnosti
Ochranu České republiky dále upravuje Ústavní zákon č.110/1998 Sbírky O bezpečnosti České republiky ze dne 22. dubna 1998, který specifikuje podmínky pro vyhlášení nouzového stavu, ohrožení státu nebo válečného stavu: Tyto jsou v pravomoci Parlamentu, tedy obou komor, které rozhodují nadpoloviční většinou. V případě, že by byla Poslanecká sněmovna rozpuštěna, rozhodují o vyhlášení válečného stavu či stavu ohrožení státu pouze senátoři.
Podmínky pro vyhlášení stavu ohrožení státu či nouzového stavu (platí buď pro část nebo pro celé území) a válečného stavu (platí pro celé území) jsou v článku 2 tohoto zákona.
Vláda předkládá návrh a zákonodárci o nich hlasují v případě, že je "ohrožena svrchovanost, územní celistvost, demokratické základy České republiky nebo ve značném rozsahu vnitřní pořádek a bezpečnost, životy a zdraví, majetkové hodnoty nebo životní prostředí a nebo je-li třeba plnit závazky o společné obraně, může se vyhlásit podle intenzity, územního rozsahu a charakteru situace nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav."
Zákon dále určuje to, kdo bezpečnost státu zajišťuje. Včetně toho, že "ozbrojené síly jsou doplňovány na základě branné povinnosti" - odstavec 1 článku 4 tohoto zákona.
V článku 2 je pak uvedeno, že "Rozsah branné povinnosti, úkoly ozbrojených sil, ozbrojených bezpečnostních sborů a havarijních služeb, jejich organizaci, přípravu a doplňování a právní poměry jejich příslušníků stanoví zákon, a to tak, aby byla zajištěna kontrola civilní kontrola ozbrojených sil".
Ne každému je znění těchto zákonů vhod. Ale Ústavu lze změnit jen přijetím ústavního zákona. K tomu je potřeba třípětinové většiny všech poslanců a také třípětinové většiny přítomných senátorů.
Trestné činy proti základům České republiky, cizího státu a mezinárodní organizace
+ § 309 vlastizrada, § 310 rozvracení republiky, § 311 teroristický útok, § 312 teror, § 313 ochrana i jiným státům (stran § 311 a § 312), § 314 sabotáž, § 315 zneužití zastupování státu mezinárodní organizace
+ Trestné už ve stádiu přípravy
Jiné, než legislativní kroky, tedy například výkřiky typu, že je nutné "takový zákon pohřbít, napadnout, projevit občanskou neposlušnost..." by mohly naplnit podstatu zákona č. 40/2009 Sb. trestního zákoníku: Trestné činu proti České republice, cizímu státu a mezinárodní organizaci.
Posuzování takového skutku by samozřejmě záviselo na tom, v jakém rozsahu se ho dotyčný dopustil, zda je jednalo o ojedinělý výlev či organizuje skupinu, jejímž účelem je svržení demokratického zřízení.
Podstata trestných činů dle tohoto zákona je specifikována v § 309 - § 315 zahrnuje trestné činy vlastizrady (často zaměňované v velezradou, které se může dopustit jen prezident). Vlastizradu dle § 309 by spáchal občan, který by se trestných činů uvedených v § 310 - § 314 dopustil ve spojení s cizí mocí nebo s cizím činitelem.
Ochranu podle § 311 a § 312 proti teroristickému útoku a terorismu se poskytuje i cizímu státu. Problémy tak může mít mladý Slovák (slovenské právní normy jsou podobné našim), kterého v řadách separatistů zadržela ukrajinská armáda.
Pokud se mu například prokáže, že v úmyslu poškodit státní zřízení Ukrajinské republiky útočil na místní obyvatelstvo, poškozoval veřejné zařízení, infrastrukturu apod., nebo některé z dalších příkladů uvedených v tomto zákoně může být potrestán odnětím svobody v řádu 5 - 15 let a propadnutí majetku, členovi organizované skupiny pak hrozí dvanáct let až výjimečný trest.
Nutno podotknout, že trestné činy vlastizrady, teroru, rozvracení republiky, sabotáže, penalizuje trestní zákon č. 40/2009 i vyššími tresty, včetně výjimečného! Oproti dřívějšímu trestním zákoníku jsou navíc trestné už ve stádiu přípravy.
Právo na ochranu a občanská povinnost
+ Právo na ochranu od státu je svázáno s občanskou povinností
+ Během války nelze zůstat neutrální
Sazba se zvyšuje v případě, když by byly spáchány v době válečného stavu nebo ohrožení státu. Nad tím, zda je ústavní zřízení méně, než demokratický řád a že jde spíše o dvojí různé vyjádření téhož, se v článku Mnozí míní, že vlastizrada a velezrada jedno jest. Není. zamýšlí senátorka Eliška Wágnerová.
Ústava je totiž Ústavou proto, že jsou v ní zakotveny jak hodnoty lidské důstojnosti a svobody, tak právo občanů na jejich ozbrojenou ochranu.
Právo na ochranu je ovšem svázáno s občanskou povinností se na této ochraně podílet. Jednak tím, že se občan vystříhá protiústavních kroků a bude respektovat zastupitelskou demokracii. Tedy právo většiny rozhodnout i o tom, kdo bude případně o vyhlášení válečného stavu hlasovat.
A v případě, že by k mimořádné události, jakou je vyhlášení stavu ohrožení došlo, se podrobí brannému zákonu. Válka má totiž nepěknou vlastnost: vyhrocuje vztahy, situace a postoje. a především - nelze během ní zůstat neutrální. Nikdo z nás si nemůže napsat na plot "tady je Švýcarsko" a doufat, že zůstane stranou.
Odmítnutí branné povinnosti je trestné
+ Podpora nepřítele
+ Omezení svobod během válečného stavu
Nereflektovat na brannou povinnost či dokonce přejít na druhou stranu ozbrojeného konfliktu, je trestné.
Výše uvedený zákon č. 40/2009 Sb, trestního zákona Trestné činy proti obraně státu obsahuje § 319 se týká spolupráce s nepřítelem (podpora nepřítele), § 320 válečné zrady (služba v nepřátelské vojsku) a § 321 Služby v cizích ozbrojených silách (služba v cizím vojsku bez souhlasu) a § 322 Porušení osobní a věcné povinnosti pro obranu státu.
Vyhlášení stavu ohrožení či válečného stavu znamená omezení některých svobod, jako svoboda pohybu a pobytu, právo pokojně se shromažďovat, povinnost uposlechnout zákaz vstupu do vyznačených prostor, příkaz zdržovat se v místě trvalého pobytu nebo pobývat v přikázaném místě, zákaz vycházení z budov nebo staveb určených k ochraně obyvatel.
Tyto okolnosti jsou nutné k zajištění obrany. Usnesením o válečném stavu totiž zákonodárci umožňují širší působení armádě, složce moci výkonné. Ta k tomu, aby mohla zajistit během mimořádné situace obranu země potřebuje uplatnit nedělitelnou velitelskou pravomoc. Ta se týká i odvedených občanů.
Povolávací rozkaz a odvod
+ Odvod vytváří zálohu ozbrojeným silám
+ Každý odvedenec je voják v záloze
Obdržení povolávacího rozkazu je k tomu prvním krokem. Ten je jak vojenským dokladem, tak veřejnou listinou. Jedinci, kteří na internetových diskusích píší, že by ho použili na WC, veřejně spálili na ulici apod. patrně neznají sankce: V době míru je za úmyslné zničení, poškození nebo zneužití povolávacího rozkazu, osobní známky nebo vojenské knížky, pokuta ve výši 15 tisíc Kč. V době ohrožení státu či válečného stavu pak 30 tisíc.
Branný zákon zahrnuje povinnost občana podrobit se odvodnímu řízení, vykonávat vojenskou službu a plnit další povinnosti stanovené zákonem č. 585/2004 Sbírky.
Vojenskou činnou za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu je mimořádná služba. Dnem právní moci rozhodnutí o schopnosti občana vykonávat vojenskou službu vydaným při odvodním řízení se občan stává vojákem. Voják je povinen činnou službu včas nastoupit a osobně vykonávat.
Toto znění v některých lidech vyvolává pocit, že půjdou od odvodu rovnou do kasáren. Není to tak, ale zavádějící jsou i tvrzení, že by si armáda odvody pouze testovala zdravotní stav obyvatelstva: Jejím úkolem není suplovat zdravotní péči. Cílem odvodu je vytvořit zálohu ozbrojených sil.
V odvodním řízení se rozhoduje o schopnosti nebo neschopnosti občana vykonávat vojenskou službu. Znamená to tedy, že odvedený občan je k dispozici ozbrojených složkám.
Odvody pochopitelně neprobíhají plošně ve všech ročnících a nenásleduje po nich automatické vyzbrojení dosud civilního obyvatelstva.
Plynou z nich ale povinnosti odvedence: stává se vojákem v záloze. Pokud by Parlament přijal usnesení o vyhlášení stavu ohrožení státu nebo o válečném stavu, podá vláda návrh na mobilizaci, kterou vyhlašuje prezident republiky.
Trestné činy proti branné povinnosti
+ Vyhýbání se občanským povinnostem je trestné
+ Občan chrání sebe i demokratický stát
Branné povinnosti není radno se vyhýbat. Zatímco výše uvedené zničení povolávacího rozkazu je přestupkem, jsou trestné činy proti brannosti upraveny v zákoně č. 40/2009 Sb. trestního zákoníku.
Zahrnují je § 369 Maření způsobilosti k službě (v případě že někdo sebe nebo jiného učiní trvale nebo dočasně nezpůsobilým nebo méně způsobilým k plnění branné povinnosti nebo jiných úkolů pro obranu vlasti), § 370 Neplnění odvodní povinnosti (kdo se nedostaví k odvodům k přezkoušení nebo výběrovému vyšetření v úmyslu svou odvodní povinnost nesplnit nebo oddálit), § 371 Obcházení branné povinnosti (kdo se dopustí pletich v úmyslu dosáhnout úlev v plnění branné povinnosti, sám se jí vyhnout, nebo z ní vymknout jiného), § 372 a § 373 Nenastoupení služby v ozbrojených silách (kdo na základě povolávacího rozkazu nenastoupí službu v ozbrojených silách do 24 hodin po uplynutí stanovené lhůty), § 374 Nenastoupení mimořádné služby v ozbrojených silách z nedbalosti.
Všechny výše uvedené trestné činy jsou trestány odnětím svobody v řádu minimálně měsíců, ale většinou šesti až deseti let, přičemž jsou-li spáchány v době, kdy je stát ve stavu ohrožení, nebo ve válečném stavu, se sazba násobí.
Tyto sankce by ale neměly být výhrůžkou: Podtrhují význam zodpovědnosti občana za jeho schopnost chránit nejen osobní bezpečnost, ale i principy demokratického státu. Tedy svobodu, lidská práva, zásady občanské společnosti, odkaz v podobě přírodního a kulturního dědictví. To, čemu se říká domov a vlast.
Související články
Povědomí občanů o poslání armády
Tragická úmrtí vojáků na zahraničních misích a návrh novely branného zákona, kterou vláda předloží ...
- 30.07.2014
- 25 komentářů
- Hana Zelená
Válečná zpravodajství v globální vesnici
Každý den se na diváky televizního zpravodajství, čtenáře tištěných i elektronických médií, valí ...
- 06.08.2014
- 13 komentářů
- Hana Zelená
Postavení armády v právním systému České republiky
Armádním představitelům komplikuje nedělitelnou velitelskou pravomoc fakt, že ministr vlády v čele ...
- 11.08.2014
- 6 komentářů
- Hana Zelená
Branná povinnost je uplatnění moci občana
Bulvární deník Blesk přišel 14. června letošního roku s titulkem "Vláda chystá brannou povinnost. ...
- 18.08.2014
- 77 komentářů
- Hana Zelená
Co je ctí a co je povinností mohou být dvě rozdílné věci. I u nás je možné, že by se k moci dostala k moci opět diktatura. Pak je ctí občana se jí postavit i za cenu pomáhání ...Zobrazit celý příspěvek
Co je ctí a co je povinností mohou být dvě rozdílné věci. I u nás je možné, že by se k moci dostala k moci opět diktatura. Pak je ctí občana se jí postavit i za cenu pomáhání nepříteli. Například si vážím Němců, kteří se postavili Hitlerovi i za cenu "zrady své vlasti a svého národa". Stejně tak si vážím těch, kteří se postavili komunismu (a nemyslím bratry Mašínovi) a budu si vážit těch, kteří se postaví diktatuře i v budoucnu. Dnes máme demokracii, kterou vnímám jako opravdovou demokracii a bojoval bych za ni, ale pokud přijde diktatura, a ta dříve nebo později přijde, tak se určitě bude nazývat demokracií. A proti ní bude mít cenu bojovat, i kdyby to znamenalo "být zrádce".Skrýt celý příspěvek
brin : Cituji Vás "Policii jsem ještě nikdy nepotřeboval, zatím je schopna mi dávat tak akorát pokuty za parkování, které hážu automaticky do koše a vždycky se promlčí. " To je ...Zobrazit celý příspěvek
brin : Cituji Vás "Policii jsem ještě nikdy nepotřeboval, zatím je schopna mi dávat tak akorát pokuty za parkování, které hážu automaticky do koše a vždycky se promlčí. " To je přesná ukázka toho, že mnoho našich občanů nedokáže najít v sobě dostatečný morální postoj a chovat se v souladu s pravidly, která si ustanovila většina obyvatel. Vy porušujete zákon špatným parkováním a odpovědnost za to ignorujete. Pohrdáte jakýmkoliv zákonem, který Vám není komfortní. To je ryze vlastnost jedince s výraznou sociální deviací. Když nebudete mít strach z chycení, bojím se, aby jste nebyl schopen i krást. Místo, aby jste se snažil zlepšit v naší zemi něco k lepšímu, myslíte jen na sebe a na vlastní prospěch. Když s něčím nesouhlasíte, tak to ignorujete, místo aby jste za A) pokusil ostatní přesvědčit, že by to šlo jinak, za B) pochopit, že to třeba má smysl. Jednodušší je to ignorovat, protože zrovna Vám to nevyhovuje. Nejste náhodou politik? Máte na to skvělé předpoklady. S pozdravem Martin Polák - MiloviceSkrýt celý příspěvek
Myslim ,ze ikdyby jste napsali dalsich 10 clanku na toto tema ,vzdy se najde nekdo ,kdo to bude zpochybnovat a neuzna svou povinnost a vytvori jen dalsi flame .Taky si myslim ,ze ...Zobrazit celý příspěvek
Myslim ,ze ikdyby jste napsali dalsich 10 clanku na toto tema ,vzdy se najde nekdo ,kdo to bude zpochybnovat a neuzna svou povinnost a vytvori jen dalsi flame .Taky si myslim ,ze tihle hrdinove ,kteri si utiraji s povolakem zadky sou hrdinove jen v diskuzich a kdyby tento jim prisel domu ,naklusali by na buzerak bebz zbytecnych kecu. Svedci to ovsem o jednom ,o pokrivenosti charakteru a hodnot techto sobecky zamerenych lidi bez spetky nejake lidske sounalezitosti.Skrýt celý příspěvek
čech: Proč pořád nikdo nechce pochopit, že já uznávám zákony, které mi dávají smysl a ty ostatní ne? Co je na tom zvláštního? Jsem člověk, takže se nad něčím nejdřív zamyslím, než ...Zobrazit celý příspěvek
čech: Proč pořád nikdo nechce pochopit, že já uznávám zákony, které mi dávají smysl a ty ostatní ne? Co je na tom zvláštního? Jsem člověk, takže se nad něčím nejdřív zamyslím, než začnu slepě papouškovat něčí pravidla... Já chápu rozhořčení místních, kteří mají armádu v srdci a někdo jako já je tu vlastně uráží, ale to realistický náhled na věc v podstatě nemění. Můžete se mnou nesouhlasit, můžete si ze mě dělat srandu a můžete mi i nadávat, ale já si za svým stojím. A navíc, toto je názor můj, ne mojí rodiny, od ní byste pravděpodobně slyšel něco jiného. Jsem trochu sociopat, takže se více zaměřuji na sebe, než na ostatní.Skrýt celý příspěvek
Brin: Nekdo se jako blbec narodil, nekdo se jim stane. Takze pohrdate zakony CR, ale dane platite, tedy se ridite zakony. Zbran vlastnite, tedy se ridite zakony. Rodinu mate, tedy ...Zobrazit celý příspěvek
Brin: Nekdo se jako blbec narodil, nekdo se jim stane. Takze pohrdate zakony CR, ale dane platite, tedy se ridite zakony. Zbran vlastnite, tedy se ridite zakony. Rodinu mate, tedy se ridite zakony. Mam pokracovat? Vzdyt tady ze sebe delate verejne blbce... A podle toho jake tvrdite ze mate odvody na danich a pojisteni, musite vydelavat jak Karel Gott a mozna i vic :) Mozna by jste ale mohl predvest jak ubranite svoji rodinu, domov, praci se svoji pistoli G17 v razi 9mm Luger, kdyz se urcite nenachazite neustale se vsemi cleny rodiny a na vsech mistech, ktera jsou Vam mila a draha... Takova snuska protichudnych nazoru co tady od Vas padla, se opravdu jen tak nevidi :-)Skrýt celý příspěvek
Autorka: Špatně jste pochopila můj text, já nepíši, že vy čerpáte ze zastaralých textů. Já píši, že nové zákony jsou v podstatě opsané staré texty s drobnými úpravami pro dnešní ...Zobrazit celý příspěvek
Autorka: Špatně jste pochopila můj text, já nepíši, že vy čerpáte ze zastaralých textů. Já píši, že nové zákony jsou v podstatě opsané staré texty s drobnými úpravami pro dnešní zřízení.
Proti vám osobně nic nemám, lidé jako vy jsou v dnešním světě určitě potřeba a je vidět, že ve své práci se vyznáte.Skrýt celý příspěvekPane Grohmane, teď jste mne nadzvedl. Protože já ty daně platím a na základě toho mám nárok na služby, které jsou mi poskytovány. A tím se tedy ohánět budu. A těch pár desítek ...Zobrazit celý příspěvek
Pane Grohmane, teď jste mne nadzvedl. Protože já ty daně platím a na základě toho mám nárok na služby, které jsou mi poskytovány. A tím se tedy ohánět budu. A těch pár desítek milionů, které za život zaplatím na zdravotním pojištění (které mimochodem není daň) na ten vrtulník stačit bude. To mi teda věřte. Policii jsem ještě nikdy nepotřeboval, zatím je schopna mi dávat tak akorát pokuty za parkování, které hážu automaticky do koše a vždycky se promlčí. Na obranu svoji i své rodiny mám zbraň, Glock 17, a nebojím se ji použít. V případě války mě naše ubohá armáda stejně nezachrání, takže ji vážně nepotřebuji. Hasiče si opět platím. Na daních jsem už státu opět odevzdal několik milionů, takže bych řekl, že mám předplaceno. Takže se uklidněte, díky.Skrýt celý příspěvek
peter123x Došlo k nedorozumění, v původní textu bylo srovnání se starým trestním zákoníkem, paragrafy jsou citované z nového, tedy ze zákona č.40/2009 Sb. Původně jsme ...Zobrazit celý příspěvek
peter123x
Došlo k nedorozumění, v původní textu bylo srovnání se starým trestním zákoníkem, paragrafy jsou citované z nového, tedy ze zákona č.40/2009 Sb.
Původně jsme upozorňovali, že dříve tyto trestné činy ve stádiu přípravy ještě trestné nebyly, nyní již ano.
Jinak dle vašeho komentáře poředokládám, že jste slovenské národnosti, i u vás platí nové zákony, ve SR je toto tuším v "trestný zákon" č. 300/2005"Skrýt celý příspěvekPro každého, kdo si upravuje zákony podle toho, jak se mu líbí, nebo podle vlastních pocitů - viz brin, doporučuji se zříct veškerých výhod, které mu jeho občanství poskytuje. ...Zobrazit celý příspěvek
Pro každého, kdo si upravuje zákony podle toho, jak se mu líbí, nebo podle vlastních pocitů - viz brin, doporučuji se zříct veškerých výhod, které mu jeho občanství poskytuje.
Tedy např. právo na ochranu - jak od policie tak od armády. Lidé si myslí, že bezpečnost je nějak zakotvena ve vesmíru a je přirozená, běžná a je na ni automaticky nárok. No není...
Pane brine, když se zeptám poněkud útočně, jak si tedy dovolujete využívat služby policie, zdravotnictví, hasičů? A prosím neohánějte se, že platíte daně - těch pár tisíc (klidně i sto tisíc) opravdu nestačí k zplacení záchranného vrtulníku, který pro vás přiletí do 5 minut, ani vycvičené posádky a celého personálu nemocnice.
Doporučuji se tedy zříct všech výhod občanství. Váš dům i rodina bude územím nikoho, bez pravidel, bez zákonu. O obranu, své bezpeční, lékařskou péčí, atd. s postaráte sám – hodně štěstí. Ale až vás přepadne nějaký grázl doma i vaší rodinu, nevolejte prosím policii.
Takže pane brine, nejste občanem České republiky, nemáte právo na policii, hasiče ani záchranou službu. Je to jen na vás. Sám na celém světě. Jaké to je?Skrýt celý příspěvekad Brin. Můžete prosím upřesnit, které zákony jsem převzala "ze starších textů" (nevím, jaké texty máte na mysli), navíc "idiotským způsobem..."? Cituji platné a poměrně nové ...Zobrazit celý příspěvek
ad Brin. Můžete prosím upřesnit, které zákony jsem převzala "ze starších textů" (nevím, jaké texty máte na mysli), navíc "idiotským způsobem..."?
Cituji platné a poměrně nové zákony, ostatně, i náš stát je mladý, vznikl samostatně v roce 1993, takže až poté následoval aktualizovaný text Ústavy, ústavní zákony, nový trestní zákoník (rok 2009).
Zásadně cituji z platných zákonů. To, že se vám nelíbí a vykřikujete tu, jak se jimi nemíníte řídit, je jen váš problém. Já nejsem zákonodárce, ani příslušník moci výkonné, takže vám jako občan můžu popřát k obcházení zákonů, včetně těch pod sankcí odnětí svobody, jen "hodně štěstí".Skrýt celý příspěvekMožná zajímavý námět na článek, celkový přehled naší armády, co vlastně jsme schopni postavit do pole? Dost by mě to zajímalo. A kdyby to bylo i s odhadem bojeschopnosti, bylo by ...Zobrazit celý příspěvek
Možná zajímavý námět na článek, celkový přehled naší armády, co vlastně jsme schopni postavit do pole? Dost by mě to zajímalo. A kdyby to bylo i s odhadem bojeschopnosti, bylo by to úplně vynikající. Je mi jasné, že jsou to částečně utajené informace... Ale třeba by to aspoň částečně šlo.Skrýt celý příspěvek
Brin, Pěší / strážní prapory už obsahují 1 roty ( pěší roty AZ u daných KVV ) které mají tvořit základní strukturu po a nabalit na sebe "maso". A jednotky, které nějakou část od ...Zobrazit celý příspěvek
Brin, Pěší / strážní prapory už obsahují 1 roty ( pěší roty AZ u daných KVV ) které mají tvořit základní strukturu po a nabalit na sebe "maso". A jednotky, které nějakou část od nich převezmou jsou bojové prapory brigád a ty jsou bojeschopné.Skrýt celý příspěvek
Čech: Proč bych se měl stěhovat? Mě je tu zatím dobře. Stěhovat se budu, až mi tu dobře nebude. A prosím bez invektiv. Rostak: A v jakém stavu jsou ty útvary a jednotky, do ...Zobrazit celý příspěvek
Čech: Proč bych se měl stěhovat? Mě je tu zatím dobře. Stěhovat se budu, až mi tu dobře nebude. A prosím bez invektiv.
Rostak: A v jakém stavu jsou ty útvary a jednotky, do kterých mají být přidělovány? Máte pocit, že by byly tyto útvary akceschopné? Natož schopné výcviku někoho jiného? Plány hezký, ale mám pocit, že se začíná na tom nejnevhodnějším místě. Nejdřív potřebujeme základ, na kterém lze stavět, pak můžeme začít budovat záložní stavy...Skrýt celý příspěvekJan Grohmann : Vidite , konecne jste to pochopil . Proto nikdy nebudu bojovat za stat , ale jen za lidi a ideje . Konkretne si to posoudim sam , nepotrebuji vas nebo politiky aby ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Grohmann : Vidite , konecne jste to pochopil . Proto nikdy nebudu bojovat za stat , ale jen za lidi a ideje . Konkretne si to posoudim sam , nepotrebuji vas nebo politiky aby rozhodovali za mne .
Tema samotnych techto zakonu je nesmyslne . Kdyz totiz dojdeme do situace , kdy bude jejich uplatnovani konkretne potrebne , tak uz stejne nebudou nikoho zajimat . Prave situace na ukrajine , nebo treba v syrii , egypte , iraku to dokladaji dostatecne . Nebo treba vezmeme rovnou rok 89 , za ktery by podle tehdejsich zakonu dostala spousta pozdejsich politiku provaz . A pokud si nekdo mysli , ze situace v evrope nemuze dojit do podoby ceskych socialistickych predrevolucnich let ..... Muzeme pouze doufat .Skrýt celý příspěvekVelice dekuji za detailni a precizne napsany clanek. Jak uz ale napsali jini vyse, clanek (byt skvely) je pouze a jenom teoreticky a stavi na modelu ktery jakkoliv na papire vypada ...Zobrazit celý příspěvek
Velice dekuji za detailni a precizne napsany clanek. Jak uz ale napsali jini vyse, clanek (byt skvely) je pouze a jenom teoreticky a stavi na modelu ktery jakkoliv na papire vypada dobre tak v realnem scenari bude naprosto nepouzitelny. Pripady z mist ne tolik vzdalenych od Ceske republiky jako byla Jugoslavie a ted Ukrajina to ukazaly a ukazuji dokonale. Nemusi se to libit ale v realu je vztah stat-obcan pouze a jenom obchod. Obchodni model ve kterem si obe strany podle domluvenych smluv navzajem vymenuji komodity. Pokud obe strany plni sve povinnosti a sve zavazky je vsechno v poradku a system funguje. Pokud jedna ze stran zacne porusovat domluvene smlouvy tak system prestane fungovat - a to se aktualne deje v CR (ale i jinde) - demokraticke principy, svoboda nebo dedictvi minulosti jsou bezcenne. Ustava, zakony, politici a jejich moc to vse existuje jenom na papire, realna hodnota je cista a koncentrovana nula. Bohuzel pro nas vsechny se vsemi negativnimi dusledky ktere z toho drive nebo pozdeji vyplynou (pripadna obrana statu je pouze jeden z nich).Skrýt celý příspěvek
Brin: Pokud se nepletu, povolanci nají projít zrychleným výcvikem u strážních praporů při místních KVV a pak dle času u jednotek, kam jsou přidělený ....
Brin: Pokud se nepletu, povolanci nají projít zrychleným výcvikem u strážních praporů při místních KVV a pak dle času u jednotek, kam jsou přidělený ....
Načítám diskuzi...