Obranný prostředek Mobile Centurion

Mobile Centurion
Foto: Mobile Centurion byl při testování umístěn na valníku / Raytheon

Rakety s velmi krátkým doletem, minometné a dělostřelecké granáty představují pro pozemní jednotky smrtelnou hrozbu. Jsou malé, rychlé a dokáží se smrticí účinností zasahovat místa mnoho kilometrů vzdálené. Tzv. RAM (rocket, artillery, mortar) útoky nebyly v posledních konfliktech tak ničivé jako improvizované nástražné systémy IED, přesto představují trvalou a smrtelnou hrozbu pro vojenské základny, pozemní jednotky a také civilní infrastrukturu. Jedním z bojovníků proti RAM útokům je i americký systém Mobile Centurion vybaven rotačním rychlopalným kanónem.Povstalci rádi využívají minometné a raketové útoky, neboť se nemusí vystavovat přímému střetu s mnohem vyspělejším protivníkem. Neřízené rakety a minometné granáty jsou sice často nepřesné a zastaralé, ale mají neblahý dopad na morálku vojáků a civilistů žijících v cílové oblasti. Příkladem nechť jsou izraelští civilisté, kteří v posledních letech museli čelit více než 10 000 raketovým útokům z pásma Gazy.Nejlepším prostředkem na obranu proti těmto podlým (ale efektním) zbraním je vrstvená obrana. Základním stupněm obrany jsou nepřetržité hlídky a sledování rizikových oblastí či pravidelné patroly. Avšak jde jen o prostředky, které sice útočníkům stěžují odpal rakety či granátů, ale nejsou schopny útokům zcela zabránit.

Mobile Centurion

Foto: Mobile Centurion / Raytheon

V případě uspěšného provedení útoku musí nastoupit aktivní obrana. Jedním z bojových prostředků schopných aktivně působit proti nejrůznějším raketovým, dělostřeleckým a minometným útokům je i americký mobilní systém Mobile Centurion.K boji je vybaven dokonale. Hlavní výzbroj tvoří výkonný rychlopalný 20mm kanón M61A1 Vulcan. Kanón v případě potřeby dokáže na cíl vystřelit až 100 střel za sekundu. Mobile Centurion navíc používá vysoce výbušné střelivo M246 HEI-TSD, které exploduje těsně před cílem a zasypává ho oblakem střepin. Zásoba střeliva (1550 nábojů) však umožňuje vést palbu maximální kadencí pouze 16 sekund.V praxi se však maximální rychlost střelby nepoužívá – není potřeba. V případě útoku se na cíl vystřelí zhruba 400 střel s kadencí 3000 – 4500 ran za minutu. Specialitou systému Mobile Centurion je i zmiňovaná explozivní munice, která dokáže, díky lepší aerodynamice, létat rychleji než klasická střela používaná na obdobných lodních systémech Phalanx. Na vzdálenost 2000 metrů dokáže doletět za 3,69 s. Dále se již nedostane, protože je navržena tak, aby se po 3,8 s sama zničila.

Mobile Centurion Foto: Mobile Centurion / RaytheonMobile Centurion de facto tvoří kompletně převzatý námořní systém Phalanx, přizpůsobený pro podmínky pozemního použití.  Hlavní odlišností je nový řídící software schopný spolupracovat s řadou pozemních senzorů, jako jsou dělostřelecké nebo přehledové radary.Mobilní platformu pro převážení vlastní zbraně a elektroniky tvoří těžké nákladní vozidlo HEMTT 8x8. V případě potřeby tak lze celý komplet vážící 24 tun přesunout rychle na požadované místo. Není třeba žádná speciální instalace, neboť kanón může operovat přímo z korby vozidla, v případě potřeby i proti pozemním cílům. 

Zdroj: Free RepublicNahlásit chybu v článku


Související články

Laserové zbraně nastupují k námořnictvu

Laser má oproti projektilovým zbraním řadu výhod. Dokáže střílet velmi rychle, přesně a na obrovské ...

Aktivní ochrana vozidel proti RPG

V Afghánistánu nebo Iráku musí obrněná vozidla čelit mnoha nebezpečím. Kromě nejsmrtelnějších ...

Úspěšný test protivzdušného laseru ve Švýcarsku

Laserové zbraně jsou jako stvořené pro obranu vzdušného prostoru. Zasáhnou cíl vzdálený několik ...

MFCS-D - minomet s extremně krátkým reakčním časem

Americké výzkumné a výrobní středisko Picatinny Arsenal získalo v poslední době slávu a uznání za ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Pavel
  01:58 19.02.2012

  Přinejhorším by se to dalo uplatnit proti ptákům třeba na letištích :) Akorát by pak byla potřeba ještě speciální úklidová jednotka :)

  Přinejhorším by se to dalo uplatnit proti ptákům třeba na letištích :) Akorát by pak byla potřeba ještě speciální úklidová jednotka :)

 • Carolus Magnus
  22:38 14.02.2012

  To by mohla být účinná zbraň proti iránským člunům.

  To by mohla být účinná zbraň proti iránským člunům.

 • Jan Grohmann
  16:33 14.02.2012

  Děkuji za upozornění. Překlep opraven.

  Děkuji za upozornění. Překlep opraven.

 • Petr Synek
  12:42 14.02.2012

  Ve 4 odstavci článku píšete: "K boji je vybaven dokonale. Hlavní zbroj tvoří výkonný rychlopalný 20mm kanón M61A1 Vulcan." To není zbroj ale zbraň. Slovo zbroj označuje ochranný ...Zobrazit celý příspěvek

  Ve 4 odstavci článku píšete: "K boji je vybaven dokonale. Hlavní zbroj tvoří výkonný rychlopalný 20mm kanón M61A1 Vulcan."
  To není zbroj ale zbraň. Slovo zbroj označuje ochranný oděv bojovníka - brnění.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...