Obranný systém Trophy chrání izraelské tanky

Foto: Obrněné vozidlo Namer. / Flicker IDF, bir Sultan
Foto: Obrněné vozidlo Namer. / Flicker IDF, Abir Sultan  

Izraelské jednotky před pár dny v rámci operace Protection Edge zahájily pozemní operaci v pásmu Gazy. Součástí izraelských pozemní sil je také obrněná technika vybavená aktivním ochranným systémem Trophy. Podle deníku Globes systém Trophy zmařil již 5 raketových útoků.

Trophy ukazuje kvality

Trophy je aktivní ochranný systém APS (Active Protection Aystem) schopný ničit protitankové střely nebo reaktivní granáty RPG. Základem je čtveřice malých radarů, jenž celokruhově pokrývají okolí chráněného vozidla. O vlastní ničení hrozeb se stará dvojice pohyblivých „raketometů“, jenž cíl ničí pomocí směrového výbuchu „brokovnicovým efektem“.

První izraelské tanky Markava získaly Trophy v roce 2009. Později byl ochranný systém nainstalován i na těžké obrněné transportéry Namer.

Od té doby Trophy prokázal několikrát své kvality. Víceméně pravidelně na izraelské síly z pásma Gazy útočí palestinští ozbrojenci. Do začátku operce Protection Edge Trophy oficiálně třikrát překazil útok pomocí RPG a řízených střel.

Nynější bojová operace je však prvním skutečným nasazením aktivního obranného systému APS, nejen v Izraeli, ale i na celém světě.„Jedna z nejpůsobivějších věcí na systému Trophy je, že nikde na světě, do dnešních dní, nebyl podobný systém úspěšně použit v bojové operaci,“ řekl magazínu Globes nejmenovaný vysoký úředník na izraelském ministerstvu obrany.

Video: Hamás ukázal útok na izraleský tank. Útočící střelu však zničil systém Trophy. / YouTube

Trophy navíc nemá v Gaze jednoduchou práci. Městské prostředí pásma Gazy skýtá ideální prostředí pro týmy Hamásu útočící na izraelské jednotky.

Obrněná technika nemůže v ulicích měst příliš manévrovat a prostředí skrývá mnoho míst pro léčky a nenadále útoky na krátkou vzdálenost. Jeden z izraelských důstojníku uvedl, že boje na podobném místě jsou „vysněným scénářem Hamásu.“

Hamás Izraelce překvapil

Izraelské jednotky se v pásmu Gazy setkávají s tvrdým odporem. Podle deníku Haaretz jsou bojovníci Hamásu vycvičení a vybavení mnohem lépe než v minulosti. Hamás údajně okopíroval taktiku Hizballáhu, kdy na izraelské jednotky útočí malé, vysoce mobilní raketové týmy.

„Byl jsem již dříve v Shuja'iyeh  (čtvrt ve východní části města Gaza – pozn. redakce), ale nikdy jsem nic takového - ani u Hamásu – neviděl. Jejich vybavení a taktika je jako Hizballáhu. Raketové a IED léčky jsou všude - navíc zůstávají na místě a bojují, a neutíkají, jako v minulosti,“ řekl pro deník Haaretz jeden z izraelských velitelů operace v Gaze.

Video: Útok na krátkou vzdálenost v ulicích města Gazy pomocí RPG-29. Trophy úspěšně zasáhl. / YouTube 

Systém Trophy je sice účinný, ale stále není zaveden v dostatečném počtu. Izrael v jeden den dokonce ztratil 13 vojáků, z toho sedm vojáků zemřelo v 50 let starém obrněném transportéru M113, který byl zasažen IED a nakonec také řízenou střelou.

Hamás řízenou střelou také zasáhl budovu, kde si zřídili dočasné velitelské stanoviště izraelští vojáci. Po útoku na místě zůstali tři mrtví izraelští vojáci, včetně zástupce velitele praporu.

Ostatně síla odporu izraelské vojáky „do určité míry“ překvapila. "Není to katastrofa, stále se s nimi umíme vypořádat. Zabili jsme mnohem víc jejich bojovníků, než oni našich, ale jsou určitě o stupeň výše, než jsme očekávali,“ řekl jeden z důstojníků izraelské armády. „Jde vidět, že se učili jak od Hizballáhu, tak od nás.“  

Zdroj: Haaretz, Globes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelské obrněné vozidlo CombatGuard

Izraelská firma IMI (Israel Military Industries) představila nové vysoce mobilní obrněné vozidlo ...

OPERACE IZRAEL - MÁŠ NA TO?

Česká pobočka International Krav Maga Federation (IKMF) zahájila konkurz do nové reality show ...

Izraelci prodávají tanky Merkava IV

Izraelské ministerstvo obrany podepsalo přelomový kontrakt na export izraelského rodinného stříbra – ...

Gaza na pokraji nové války

Situace v Gaze se po smrti tří izraelských mladíků vyostřuje. Izrael i Hamás na sebe vzájemně ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Muž, co zírá na kozy
  12:41 24.07.2014

  Deadog: Pardon, nechápu že jsem se mohl takto překlepnout... :)

  Deadog: Pardon, nechápu že jsem se mohl takto překlepnout... :)

 • Adamicz
  23:09 23.07.2014

  Jen aby nedošlo k mýlce, nedošlo k žádnému samovolnému spuštění systému Trophy. Ten reagoval na přilétající protitankovou střelu, jejíž následný výbuch zabil v blízkosti stojícího ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen aby nedošlo k mýlce, nedošlo k žádnému samovolnému spuštění systému Trophy. Ten reagoval na přilétající protitankovou střelu, jejíž následný výbuch zabil v blízkosti stojícího vojáka. Mrtvý by byl i bez spuštění Trophy, takže bych to spíš interpretoval, že ho zabila PTŘS Hamasu.

  Mimochodem v článku je jedna nepřesnost. V té M113 zahynulo 7 vojáků, 13 jich zahynulo celkově mezi sobotní nocí a nedělním ránem.Skrýt celý příspěvek

 • papaHoth
  20:52 23.07.2014

  Btw: tohle mě překvapuje
  https://www.facebook.com/topic...

  hrozný podcenění :-(

  Btw: tohle mě překvapuje
  https://www.facebook.com/topic...

  hrozný podcenění :-(

 • Deadog
  20:28 23.07.2014

  Muz co zira na kozy :
  vojak IDF-Israel Defence Forces
  IED je nastrazny vybusny system ,( improvised explosive device)
  jen at to nekoho nemate

  Muz co zira na kozy :
  vojak IDF-Israel Defence Forces
  IED je nastrazny vybusny system ,( improvised explosive device)
  jen at to nekoho nemate

 • papaHoth
  20:01 23.07.2014

  ano je to pravda. I já jsem to zaznamenal. Jen krátká zpráva. Zprvu o těžkém zranění a pak o smrti toho vojáka. The second soldier, 2nd-Lt. Bar Rahav from Ramat Yishai, from the ...Zobrazit celý příspěvek

  ano je to pravda. I já jsem to zaznamenal. Jen krátká zpráva. Zprvu o těžkém zranění a pak o smrti toho vojáka.
  The second soldier, 2nd-Lt. Bar Rahav from Ramat Yishai, from the Engineering Corps, was killed as a result of the activation of the Trophy missile defense system in a nearby tank.

  tady: http://www.presstv.ir/detail/2... Skrýt celý příspěvek

 • Muž, co zírá na kozy
  19:42 23.07.2014

  Četl jsem, že právě Trophy má v aktuální kampani v Gaze, na svědomí život jednoho vojáka IED, který byl bohužel v nesprávný čas na nesprávném místě, zrovna když seTrophy spustil. ...Zobrazit celý příspěvek

  Četl jsem, že právě Trophy má v aktuální kampani v Gaze, na svědomí život jednoho vojáka IED, který byl bohužel v nesprávný čas na nesprávném místě, zrovna když seTrophy spustil. Je to pravda?Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  19:09 23.07.2014

  Budu volně citovat co údajně řekl Napoleon
  nebojuj s nikým moc často , nebo se od tebe všechno naučí

  Budu volně citovat co údajně řekl Napoleon
  nebojuj s nikým moc často , nebo se od tebe všechno naučí

Načítám diskuzi...