Obří ruské cvičení Vostok-2014

Foto: Ruští vojáci na cvičení Vostok-2014. / Vitali Ankov, RIA Novosti
Ruští vojáci na cvičení Vostok-2014. / Vitali Ankov, RIA Novosti 

Ve Východním vojenském okruhu na ruském Dálném východě probíhá od 19. do 25. záři obří ruské vojenské cvičení Vostok-2014 – největší vojenské cvičení od rozpadu Sovětského svazu. Cvičení se účastní desítky tisíc vojáků a tisíce kusů nejrůznější techniky.

Více než 155 000 příslušníků, 8000 kusů vojenské techniky, včetně 4000 obrněných vozidel, 632 letadel a 84 lodí se účastní cvičení,“ oznámil Vladimíru Putinovi ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu ve videorozhovoru z města Petropavlovsk-Kamčatskij na Kamčatském poloostrově. Celkově platí, že cvičení probíhá podle plánu.“

Manévry se konají na ostrově Sachalin, poloostrovech Kamčatka a Čukotka a také v Přímořském kraji, který je zaklíněn mezi Čínou, Severní Koreou a Japonským mořem. Geograficky pikantní je cvičení na ostrově Sachalin, protože o status ostrova vede Rusko desítky let trvající spor s Japonskem.

Rusko vojenským cvičením Vostok-2014 bezpochyby prezentuje svou schopnost chránit území i na Dálném východě, u hranic s Čínou a Japonskem. Ostatně o pronikání vlivu Číny na ruský Dálný východ a z toho pramenící bezpečnostní problémy pro Rusko, jsme již psali v článku Čínská invaze na Sibiř?

V jednotlivých scénářích ruští vojáci nacvičují obranu proti masivnímu leteckému útoku, boj proti letadlovým lodím, obranu proti vyloďovacím jednotkám protivníka, boj proti ponorkám, kladení min, vyloďovací operace a další vojenské scénáře – vše v obrovském měřítku. Námořní pěchota a výsadkáři prošli také výcvikem přežití za polárním kruhem.

Testovány jsou také transportní schopnosti ruské armády. Přepraveno bylo prozatím 10 000 tun zásob (palivo, munice, jídlo) na vzdálenosti často větší než několik tisíc kilometrů.

Cvičení se účastní prakticky celá ruská Tichomořská flotila, včetně vlajkové lodě Varjag (raketový křižník). Ruská armáda mimo jiné nacvičuje zachycení a ničení letadel protivníka pomocí systémů S-300 a záchytných stíhačů MiG-31. Jmenované stíhačky údajně úspěšně ničily také okřídlené střely s plochou dráhou letu.

Z letadel se cvičení Vostok-2014 dále účasní bombardéry Tu-22M3 a Tu-95MS, vzdušné tankery Il-78 a transportní letouny Il-76 a An-12. Nad jednotkami dohlíží letoun včasné výstrahy Berijev A-50 .

Z vrtulníků jsou to transportní Mi-8, bojové Mil Mi-24 a Ka-52. Z letadel pak útočné letouny Suchoj Su-24, bitevní Su-25, stíhací letouny MiG-31 a Su-27, stíhací bombardéry Su-35 a víceúčelové stíhačky Su-30SM a Su-35S.

„Již lze vyvodit předběžné závěry. Pořízení pokročilých zbraní a vojenské techniky vedlo k nárůstu palebné síly, mobility a útočných kapacit vojenských jednotek a formací. Zavedení nových komunikačních prostředků a automatických systémů vedlo ke stabilnímu a efektnímu řízení různých skupin sil,“ referoval Šojgu o předběžných výsledcích cvičení.

„Skutečně jste prokázali velkou dovednost, profesionalitu a schopnost zajistit vojenskou bezpečnost Ruska na Dálném vychodě,“ pogratuloval Šojgu cvičícím vojákům. Cvičení však poznamenala smrt 3 vojáků, kteří zahynuli v potápějícím se obojživelném vozidle.

Podle ministra Šojgu je cvičení Vladivostok-2014 logickým vyústěním neohlášené kontroly bojové připravenosti ruské Baltské flotily. Pozemní a námořní jednotky u Kaliningradské oblasti byly aktivovány 16. záři.

Cvičení u Baltu se účastnilo 1000 vojáků mechanizovaných jednotek a členů námořní pěchoty. Nasazeno bylo také 250 kusů techniky, od lodí, přes obrněná vozidla až po vrtulníky.

Zdroj: RIA Novosti, ITAR-TASS, Russia Today

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský neonacismus a pravoslavný extremismus

Ruský prezident Vladimír Putin připojení Krymu k Rusku vysvětloval nutností ochránit ruské obyvatele ...

NÁZOR: Rusko vs. Visegrád

V článku Rusko vs. Česká republika autor, Michal Uher, otevřel velmi ožehavé téma o kterém je ...

Ruský průzkumný a útočný dron Chirok

Ruský průmysl pracuje na řadě robotických průzkumných a bojových systémů. Jedním z nich je i projekt ...

AGM-158A JASSM pro Polsko

Polská armáda pro své stíhačky F-16C/D Block 52+ objednala 40 střel s plochou drahou letu AGM-158A ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...