Obří satelitní stanice LET pro Českou republiku

Obří satelitní stanice LET pro Českou republiku
Large Enterprise Terminals / US Army (Zvětšit)

Americké ministerstvo zahraničí, přes agenturu DSCA (Defense Security Cooperation Agency), vyjádřilo souhlas s prodejem stacionární satelitní stanice LET (Large Enterprise Terminal) do České republiky. Maximální cena prodeje je 184 milionů USD (4,37 miliardy Kč). Nákup je součástí satelitní sítě Armády ČR budované v rámci projektu MILSATCOM.

„Vláda České republiky požádala o koupi dvou-sektorového satelitního komunikačního systému na klíč, založeného na systému Large Enterprise Terminals (LET), který zahrnuje následující nevojenské vybavení: komunikační zařízení, náhradní díly, spotřební materiál a příslušenství, podporu oprav a servisu, školení personálu a školící vybavení, inženýrské, technické a logistické podpůrné služby ze strany vlády USA a dodavatelů, a další související logistické a programové podpory,“ dočteme se na příslušné stránce DSCA. „Komunikační vybavení bude převedeno ze zásob vlády USA. V souvislosti s tímto potenciálním prodejem nejsou navrženy žádné offsetové dohody.“

LET jsou velké a výkonné satelitní komunikační systémy SATCOM (SATellite COMmunication) navržené pro bezpečnou a spolehlivou globální komunikaci mezi hlavními vojenskými centry a strategickými komunikačními body. Označení „dvou-sektorový“ znamená možnost obsluhovat dvě různá spojení současně nebo směrovat komunikaci do různých geografických oblastí (např. na různé satelity nebo do různých částí světa). Dvou-sektorové uspořádání zajišťuje také redundanci a flexibilitu pro spolehlivější spojení, a to i při výpadku jednoho sektoru nebo při provozu ve více pásmech (například X a Ka).

Terminály LET, v podstatě (z vizuálního hlediska) velké parabolické antény na masivní ocelové konstrukci, jsou pozemní přístupové body pro obousměrné vysokorychlostní spojení s komunikačními satelity. LET umožňují robustní a zabezpečený globální přenos hlasových, datových a video signálů na velké vzdálenosti, především pro potřeby velení a řízení na strategické a operační úrovni.

AN/FSC-78 v Neapoli; větší foto / Matthew Townsend, CC BY 2.0

DSCA neupřesňuje přesný typ a počet terminálů (antén) pro Českou republiku. Spekulace: Podle všeho půjde o dvě antény umístěné ve vojenských újezdech Hradiště a Libavá, ostatně jak naznačuje zadávací dokumentace veřejné zakázky MILSATCOM - stacionární základny - stavební příprava. Také dokument „Obrana České republiky v číslech 2024“ mluví v množných číslech. Na projekt „MILSATCOM stacionární základny“ má v následujících letech padnout pět miliard Kč (to odpovídá nabídce DSCA).

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

STRATOM a GOLEM: Česká republika jako kosmická velmoc

Český premiér Andrej Babiš ve své knížce Sdílejte, než to zakážou! se mimo jiné věnuje velmi ...

PREMIUM Český vojenský satelit GOLEM: Být či nebýt?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) a Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) společně připravují ...

Český pseudosatelit STRATOM vyvine firma STRATOSYST

Ministerstvo obrany České republiky (MO ČR) zadalo vývoj „pseudosatelitu“ STRATOM ...

PREMIUM Taktické satelitní zpravodajství, sledování a průzkum

Vojenské a komerční satelitní konstelace pro taktické zpravodajství, sledování a průzkum ISR ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.