Obří vojenské cvičení NATO Anakonda 2016 běží

Foto: Cvičení Anakonda se zúčastní také tanky M1A2 Abrams americké armády. / US Army
Cvičení Anakonda 2016 se zúčastní tanky M1A2 Abrams 1. obrněné brigády 3. divize americké armády. / US Army

Včera bylo v Polsku slavnostně zahájeno vojenské cvičení Anakonda. Jedná se o největší polské cvičení od roku 1989 a největší vojenské cvičení NATO v tomto roce. Celkově 31 000 vojáků NATO bude nacvičovat obranu východního křídla Aliance.

"Cvičení má především obrannou funkci. Anakonda 2016 ověří schopnost Aliance bránit území východního křídla (NATO - pozn. red.). Chceme zejména ověřit součinnost vojáků a velitelů, především v prostředí hybridní války, ve všech oblastech: na zemi, ve vzduchu, na moři a také v prostředí speciálních sil," uvedl při zahajovacím ceremoniálu Antoni Macierewicz, polský ministr obrany.

Polsko do akce zapojí nejen 12 000 profesionálních vojáků, ale vůbec poprvé také dobrovolnické polovojenské síly. Hlavní partnerskou zemí cvičení jsou Spojené státy s 14 000 vojáky.

Anakonda 2016 je unikátní v několika směrech. Nejen, že probíhá v simulovaném prostředí hybridní války, ale Aliance také testuje přesuny lidí a techniky na velké vzdálenosti a také přechod jednotek polské armády pod jednotné velení NATO. Alianční technika i personál se do Polska dostane po cestě, železnicí, letecky i po moři.

Přesun jednotek na dlouhé vzdálenosti a jejich rozvinutí je jedním z nejdůležitějších námětů cvičení. Země NATO papírově disponují obrovským množstvím techniky. Přesunutí techniky na vzdálenost několik tisíc kilometrů a jejich rozvinutí na případné bojové linii je však obrovská logistická a organizační výzva. 

Polské, maďarské, litevské, ukrajinské a americké jednotky ve vojenském výcvikovém prostoru Nova Deba na jihovýchodě Polska. /  Combat Camera DO RSZ

Anakonda 2016 rovněž výrazně posílí schopnost spolupráce spojeneckých armád - i přes snahu o sjednocení, každá armáda NATO má jinou techniku, jiný typ výcviku a jiné postupy. Obrovským problémem je také jazyková bariera. Jedním z největších problémů armád zemí NATO je to, aby se při případné společné akci domluvily.

"Musíme posílit naší společnou obranu, musíme být schopni odradit potenciálního agresora. Musíme zapracovat na naši schopnosti spolupráce (...) Vzájemnou spolupráci a aktivním zapojením vzrostou naše možnosti, naše kompetence a schopnost bránit se, zkrátka naše kolektivní připravenost," uvedl při proslovu Mark Milley, náčelník štábu americké armády (US Army).

Přesné scénáře cvičení nejsou známé - velení chce cvičící vojáky držet v nejistotě. V rámci vojenských manévrů bude ale proveden například simulovaný letecký útok na systémy protivzdušné obrany (PVO) S-400, masivní výsadek nebo budování přechodů a mostů pro přesun techniky a lidí.

Během cvičení se mimo jiné počítá s masivními kyber údery na polské civilní i vojenské cíle. Pří jiné epizodě zase polští vojáci dekontaminují základní školu od chemického zamoření.

Americké a polské jednotky pochodují městem Chelmno. /  Combat Camera DO RSZ

Jednou z klíčových jednotek cvičení Anakonda 2016 bude 1. obrněná brigáda 3. divize americké armády s tanky M1A2 Abrams a bojovými vozidly pěchoty Bradley. Američané na cvičení vyčlení rovněž mechanizovanou pěchotu, výsadkáře a jednotky PVO americké Národní gardy.

Do cvičení Anakonda 2016 se zapojí 24 zemí NATO a Partnerství pro mír. Kromě Polska a Spojených států se účastní země NATO - Velká Británie (1200 vojáků), Španělsko (1200), Rumunsko (250), Německo (několik set), Chorvatsko (198), Bulharsko (180), Kanada (175), Litva (140), Albánie (125), Slovinsko (110), Turecko (100), Maďarsko (100), Slovensko (100), Lotyšsko (80), Nizozemsko (70), Česká republika (25) a Estonsko (4) a pět zemí Partnerství pro mír Makedonie (165), Švédsko (130), Gruzie (120), Ukrajina (35) a Finsko (?).

Velení Aliance v Bruselu nasadí v Polsku 600 vojáků z Vícenárodního sboru Sever-východ (Multinational Corps North East) a 180 vojáků z aliančního velitelství LANDCOM (Allied Land Command).

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

82. výsadková divize vyzkouší v Polsku nová terénní auta

Polské cvičení Swift Response 16 poslouží americké 82. výsadkové divizi k otestování lehkých ...

Vojenské cvičení Anakonda 2016: Pod prahem války

Od 7. do 17. června v Polsku proběhne cvičení Anakonda 2016 - největší cvičení NATO v roce 2016. ...

Všední „nevšední" den na cvičení Nato Tiger Meet 2016

Mezinárodní cvičení NATO Tiger Meet 2016 (16. - 27. května) bylo pro příslušníky 21. základny ...

Cvičení Ghost Hunters 2016: Kdo zná, vítězí!

Šest stovek „průzkumáků" a „elektroniků" z 53. pluku průzkumu a elektronického boje již druhým ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  11:49 07.06.2016

  Asi 25 generálů... vážně tam nechybí 0 ? 250 vojáků by víc odpovídalo našim možnostem a schopnostem (navíc když je to za rohem). Možná jsou jen všichni naši vojáci uchození z toho ...Zobrazit celý příspěvek

  Asi 25 generálů... vážně tam nechybí 0 ? 250 vojáků by víc odpovídalo našim možnostem a schopnostem (navíc když je to za rohem). Možná jsou jen všichni naši vojáci uchození z toho hlídkování po Praze, tak by cvičení nezvládli a rychle se unavili :DSkrýt celý příspěvek

 • niko
  11:46 07.06.2016

  Nic si z toho nerob. My tam mame 142. Tiez sme nejako nezahviezdili. :)

  Nic si z toho nerob. My tam mame 142. Tiez sme nejako nezahviezdili. :)

 • jenikdavid
  11:29 07.06.2016

  25 ? Na největší letošní vojenské cvičení pošleme 25 vojáků ? To je vtip ? Moc se nepovedl :(

  25 ? Na největší letošní vojenské cvičení pošleme 25 vojáků ? To je vtip ? Moc se nepovedl :(

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3