Obrněné vozidlo Hawkei pro australskou armádu

Foto: Australské vozidlo Hawkei na výstavě MSPO 2015; ilustrační foto / Jan Grohmann
Australské vozidlo Hawkei na výstavě MSPO 2015; větší foto / Jan Grohmann

Australský premiér  Malcolm Turnbull 5. října oznámil, že Austrálie nakoupí nová obrněná vozidla Hawkei v rámci programu Project Land 121 Phase 4, jehož cílem bylo vybrat novou generaci lehkých obrněných vozidel s pohonem 4x4 pro australskou armádu, která nahradí nevyhovující Land Rovery.

Austrálie se při výběru nového lehkého obrněného vozidla rozhodovala mezi dvěma kandidáty. Prvním byl americký stroj JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) a druhým zmíněný Hawkei PMV (Protected Mobility Vehicle) od společnosti Thales Australia. Australané nakonec dali přednost domácí konstrukci před americkou.

Celkový počet objednaných vozidel je 1100 a k nim bylo objednáno dalších 1000 přívěsných vozíků. V původních plánech se však mluvilo o nákupu až 1300 vozidel. Kontrakt dosahuje výše 1,3 miliardy australských dolarů (916 milionů USD) .

Australský premiér oznámil, že: „Hawkei zlepší ochranu vojáků a umožní jim operovat ve vysoce rizikových oblastech. Je to jediné obrněné vozidlo v australské armádě, které je možné transportovat pomocí vrtulníků."

Vozidla budou vyráběná v Austrálii v závodě společnosti Thales v Bendigu, kde vznikne 170 nových pracovních míst, dalších 60 nových pracovních míst vznikne v závodě ve Victorii.

Australská pobočka společnosti Thales v Bendigo od roku 2004 vyrábí obrněná vozidla Bushmaster PMV typu MRAP. Nová vozidla Hawkei budou vybavená novou generací komunikačního systému od společnosti Thales. Pilotní produkce vozidel začne v roce 2016 a první z nich australská armáda obdrží ke konci roku 2017.

Hawkei dokáže přepravit pět až šest mužů včetně řidiče, záleží na konkrétní verzi vozidla. Vozidlo je možné přepravovat v podvěsu vrtulníku CH-47 Chinook a transportními letouny C-130 Hercules.

Hawkei PMV (Protected Mobility Vehicle)

Pancéřovou ochranu vozidla vyvinula izraelská společnost Plasan. Hawkei je v základní konfiguraci odolný proti palbě z ručních zbraní a šrapnelům dělostřeleckých granátů.

Podvozek je vytvarován do V, aby ochránil posádku před účinky min a IED. Hawkei může být také vybaven přídavným pancéřováním zvyšující balistickou odolnost vozidla. Přídavný pancíř může být instalován v polních podmínkách během 30 minut. K jeho namontování není potřeba žádné speciální nářadí.

Vozidlo lze osadit zbraňovou stanicí vybavenou 12,7mm kulometem, automatickým granátometem ráže 40mm, nebo manuálně ovládaným kulometem/granátometem umístěným u střešního průlezu.

O pohon se stará šestiválcový turbodieslový motor Steyr o objemu 3,2 l a výkonu 300 koní. Motor je spojen s šestistupňovou automatickou převodovkou. Maximální rychlost je 110 km/h a dojezd 1000 km. Celková váha vozidla je 7 tun, užitečné zatížení v případě speciální varianty se zvětšenou přepravní kapacitou je 3 t.

Vozidlo je možné upravit na mnoho verzí. Základní varianta je určena pro přepravu osob, velitelské vozidlo má osádku sníženou na tři muže, spojovací vozidlo obsluhují čtyři vojáci a průzkumná verze je určena pro pět osob.

U verze pro speciální operace je možné osadit zbraně jak na střechu vozidla, tak na lafety ke spolujezdci a do zadní části vozidla.

Transportní verze má kabinu omezenou pouze na řidiče a spolujezdce. Do zadní nákladové části vozidla o rozměrech 1x1,2 m (40" x 48") je možné umístit standardní palety NATO nebo jeden kontejner tricon (třetina 20ft ISO kontejneru).

Zdroj: DefenseNews

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česky vojenský robot TAROS 6×6 V2

Na letošní výstavě Future Forces 2014 představila česká společnost VOP CZ projekt unikátního ...

BMP-64: Ukrajina vyvíjí nové bojové vozidlo pěchoty

Ukrajinská firma Ukroboronprom obnovila vývoj těžkého bojového vozidla pěchoty BMP-64 vycházejícího ...

JLTV: Oshkosh JLTV nahradí vozidla Humvee

Americká armáda dnes zveřejnila vítěze dlouholetého programu Společného lehkého taktického vozidla ...

Oshkosh JLTV: Dokonalý jeep 21. století

Americká armáda (U.S. Army) a námořní pěchota (U.S. Marine Corps) získají v následujících ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • mattea
    20:29 15.10.2015

    Po dlouhé době příjemně krátký a věcný článek bez zbytečného okecávání. Díky!

    Po dlouhé době příjemně krátký a věcný článek bez zbytečného okecávání. Díky!

Načítám diskuzi...