Obrněný transportér Piranha V pro Dánsko

Foto: Piranha V v konfiguraci obrněný transportér APC (Armoured Personal Carrier); větší foto / Mowag
Piranha V v konfiguraci obrněný transportér APC (Armoured Personal Carrier); větší foto /  General Dynamics

Dánská armáda získá několik stovek kolových obrněných transportérů Piranha V od švýcarské firmy Mowag. Ve skandinávské zemi vozidla nahradí letité pásové obrněné transportéry M113.

Dánská armáda pro dopravu vojáků na bojišti využívá okolo 600 pásových obrněných transportérů M113, v Dánsku označovaných jako PMV (Pansret MandskabsVogn). Ve výzbroji dánské armády najdeme 113 kolových vozidel Piranha III v několika verzích, především jako obrněný transportér nebo bojové vozidlo pěchoty.

Dánové již v roce 2011 spustili program výměny pásových transportérů M113, jejichž konstrukce spadá do 50. let minulého století. Dánové uvažovali o nákupu 206, 360 nebo 450 vozidel ve verzích obrněný transportér, velitelské vozidlo, ambulance, samohybný minomet, ženijní a technické vozidlo. V ceně smlouvy je i technická podpora na 15 let.

Zvláštností soutěže bylo zastoupení jak kolových, tak pasových vozidel. Německá FFG nabízela hloubkově modernizovaný transportér M113 označovaný jako G5 PMMC (Protected Mission Module Carrier). BAE Systems pásový transportér CV 90 Armadillo, General Dynamics pásový ASCOD a kolový Piranha V a Nexter kolový VBCI.

Piranha V / General Dynamics

 

G5 PMMC

CV 90

ASCOD

VBCI

Piranha V

Hmotnost

26,5 t

35 t

33 t

28,4 t

30 t

Rychlost

74 km/h

70 km/h

62 km /h

100 km/h

105 km/h

Posádka

3 + 8

3 + 8

3 + 7

2 + 8

3 + 9

Dojezd

660 km

1000 km

550 km

700 km

1000 km

Šířka

3 m

3,1 m

3 m

3 m

3 m

Výška

2,4 m

2,1 m

2,4 m

2,3 m

2,3 m

V současné době Dánsko odebere 206 vozidel Piranha V, avšak podle dánského ministra obrany Nicolaie Wammena vzroste objednávka až na plánovaných 450 vozidel. „S Piranha V jsme našli obrněný transportér, který je nejlepší řešení pro naše budoucí bezpečnostní potřeby,“ řekl Wammen.

Piranha V je nejnovější kolová obrněná platforma. Základními verzemi je obrněný transportér s dálkově ovládanou věžičkou s kulometem nebo granátometem a bojové vozidlo pěchoty s bojovou věží vyzbrojenou 30mm rychlopalným kanónem.

Vozidlo pohání motor o výkonu 430 kW (580 koní) s točivým momentem 2000 Nm. Převodovka je automatická se sedmi studněmi vpřed, jedním vzad.

Piranha V / General Dynamics

Ochrana vozidel „poskytuje nejvyšší ochranu proti minám a IED.“ Balistická ochrana je modulární, a lze ji upravovat pomocí balistických plátů. Balistické pláty chrání až 95 % vozidel a v nejvyšší verzi chrání vozidlo před průbojnými náboji 25 mm APDS-T (M791) nebo dělostřeleckými granáty ráže 155 mm vybuchující ve vzdálenosti 25 metrů.

S nákupem obrněných transportérů souvisí i zastavení výběrového řízení na nákup nových samohybných houfnic, jako náhradu za houfnice M109A3 . Dánové poptávali 21 vozidel s dělem kalibru 155 mm o délce 52 ráží.

Mezi favority patřily především jihokorejská houfnice K9 Thunder, francouzská CAESAR a izraelská ATMOS. Dánové však nákup houfnic stopli a přesunuli peníze do nákupu obrněných transportérů Piranha V. V současné době dánská armáda zkoumá možnost půjčit si nebo pronajmout moderní samohybné houfnice ze zahraničí.

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Samohybná houfnice M109A7 Paladin pro U.S. Army

BAE Systems dodá americké armádě (U.S. Army) první produkční verzi nejnovější samohybné houfnice ...

EXCALIBUR ARMY vyveze do Iráku bojová vozidla pěchoty

Spolková republika Německo udělila společnosti REAL TRADE PRAHA a.s. povolení k reexportu 280 ...

První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...

MRAP: Život po Iráku a Afghánistánu

Vozidla odolná proti minám a chránící před palebnými přepady MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jura99
  21:38 04.05.2015

  Karlos73: A Pandur nic? Aha, zapomněl jsem, ten koupila AČR, tak OSSR musí mít něco "lepšího" :-). Obávám se, že to stejně nebude na pořadu dne, možnosti nákupu nové techniky OSSR ...Zobrazit celý příspěvek

  Karlos73: A Pandur nic? Aha, zapomněl jsem, ten koupila AČR, tak OSSR musí mít něco "lepšího" :-). Obávám se, že to stejně nebude na pořadu dne, možnosti nákupu nové techniky OSSR pro nejbližších 15let polkl nákup letecké techniky (UH-60, Spartan a možné JAS-39)Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  21:22 04.05.2015

  Piranha V, pekny stroj. Dufam, ze ked Slovensko bude modernizovat pozemnu kolesovu techniku, tak vypise medzinarodny tender. Dufam, ze sa prihlasia Piranha V, Patria AMV, KTO ...Zobrazit celý příspěvek

  Piranha V, pekny stroj. Dufam, ze ked Slovensko bude modernizovat pozemnu kolesovu techniku, tak vypise medzinarodny tender. Dufam, ze sa prihlasia Piranha V, Patria AMV, KTO Rosomak, Stryker,....mozno este Boxer.
  Slovensko by sa malo inspirovat vo viacerych smeroch v Danskej armade...Skrýt celý příspěvek

 • Ferdinand
  20:45 04.05.2015

  Mňa by zaujímalo, o koľko je v skutočnosti kolesové vozidlo v nevýhode oproti pásovému z hľadiska prechodnosti terénu. Aký je vlastne rozdiel medzi územím, ktorým neprejde kolesové ...Zobrazit celý příspěvek

  Mňa by zaujímalo, o koľko je v skutočnosti kolesové vozidlo v nevýhode oproti pásovému z hľadiska prechodnosti terénu. Aký je vlastne rozdiel medzi územím, ktorým neprejde kolesové vozidlo a územím na ktoré sa nedostane ani pásové. A je tento rozdiel dostatočne veľký, aby to ospravedlnilo nevýhody pásovej platformy? Existuje nejaký výskum, ktorý by toto hodnotil?Skrýt celý příspěvek

 • SpiritWar
  19:28 04.05.2015

  ta pirana podla mna vyzera brutalne, velmi pekny voz, cena asi bude uplne inde...

  ta pirana podla mna vyzera brutalne, velmi pekny voz, cena asi bude uplne inde...

 • Petr M
  14:39 04.05.2015

  Dánsko nakoupilo Piranha III 1,2 mil. usd za kus. Docela by mě zajímalo, za kolik nakoupí těch 206 strojů ve srovnání s pandury.

  Dánsko nakoupilo Piranha III 1,2 mil. usd za kus. Docela by mě zajímalo, za kolik nakoupí těch 206 strojů ve srovnání s pandury.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2