Obsazení divadla na Dubrovce měl v Moskvě předcházet bombový teror

Dubrovka
Foto: Zbytky automobilu, který vybuchl 19. 10. 2002

Obsazení divadla na Dubrovce čečenskými ozbrojenci, ke kterému došlo 23. října 2002 během představení muzikálu Nord-Ost, nemělo být osamocenou teroristickou akcí. Předcházet mu mělo několik bombových útoků. Vyplývá to z informací, které v souvislosti s desátým výročím této tragické události uveřejnil ruský zpravodajský internetový server RBK.

 

Jak RBK uvádí, plán rozsáhlého teroristického útoku v Moskvě byl vypracován v létě 2002 ve štábu tehdejšího vůdce čečenských ozbrojenců Aslana Maschadova. A jeho provedením byl pověřen polní velitel Movsar Barajev, příbuzný v předchozím roce zlikvidovaného velitele Islámského pluku zvláštního určení Arbi Barajeva.

Divadlo na Dubrovce přitom nebylo původně jediným objektem, o jehož obsazení teroristé uvažovali. Ve hře byla také možnost, že obsadí Moskevský palác mládeže nebo Moskevské státní divadlo estrády. Volba na divadlo na Dubrovce padla nakonec proto, že jeho budova stojí poměrně osamoceně a nemá moc přístaveb, které by bývaly mohly komandu ztěžovat kontrolu nad situací.

Dubrovka Foto: Příslušníci bezpečnostních sil u divadla na Dubrovce / lifeinschool.narod.ru

Teroristické komando, které v říjnu dorazilo z Čečenska do Moskvy, mělo také za úkol dosáhnout toho, aby ruskou metropoli ovládla atmosféra strachu. Tomu měla napomoci série výbuchů bomb, ukrytých v autech, zaparkovaných u ruského parlamentu, velkého koncertního sálu v centru Moskvy a u restaurace McDonalds poblíž jedné z rušných stanic metra. K výbuchům mělo dojít v době, kdy se v těchto místech pohybuje nejvíce lidí.

Rozsáhlý teror přímo v Moskvě měl mezi obyvateli Ruska vyvolat šok a přimět ruskou vládu k stažení jednotek z Čečenska. A také k propuštění zajatých čečenských ozbrojenců z ruských věznic a uznání Moskvou čečenské nezávislosti.

Dubrovka Foto: Květiny před divadlem na Dubrovce k uctění památky mrtvých rukojmí / lifeinschool.narod.ru

 

Důvodem, proč se plán teroristického útoku, i když nakonec v menším rozsahu, zdařil, byla skutečnost, že se velení čečenským ozbrojenců podařilo zmást ruské tajné služby. Jejich pozornost oslabili tím, že na určitou dobu přerušili veškeré bojové operace proti ruským jednotkám, rozmístěným na území Čečenska.

V případě polního velitele Movsara Barajeva, o jehož aktivity se ruské tajné služby obzvláště zajímaly, pak dokonce úspěšně rozšířili dezinformaci, že byl buďto těžce zraněn a léčí se v Ázerbájdžánu, nebo že zahynul. Tato taktika byla natolik úspěšná, že velitel Sjednocené skupiny vojsk v Čečensku, generál Boris Podoprigov, 12. října 2002 oznámil, že se ruským jednotkám podařilo Barajeva zlikvidovat.

Hlavního teroristický útok byl naplánován na 7. listopad. Tedy symbolicky na den, kdy se dříve v Moskvě slavilo komunistické výročí Velké říjnové socialistické revoluce a který v současné době v ruském kalendáři figuruje jako Den národního usmíření. Předcházet mu měla série bombových útoků, ke kterým mělo dojít 19. října.

Dubrovka Foto: Jedno z aut, v němž selhala teroristy nastražená bomba - EuroNews

Právě tyto bombové útoky se ale staly Achilovou patou celého plánu. Ze tří výbušninou naplněných automobilů z neznámých příčin totiž vybuchl pouze jeden. Ten teroristé zaparkovali před restauraci Mc Donalds u jedné ze stanic metra a rozbušku načasovali na sedmou hodinu večerní, kdy zde bývá nejvíce lidí. K výbuchu však došlo samovolně o šest hodin dříve. Protože zde v tu dobu bylo minimum lidí, vyžádal si pouze jednu oběť.

Celkově měl pokus o bombové atentáty opačný efekt, než jaký od něj jeho pachatelé očekávali. Vedl totiž k aktivizaci činnosti sovětské policie (milice) a tajných služeb. To přinutilo čečenské teroristy změnit plány a svou provést místo 7. listopadu už 23. října.

Dubrovka Foto: Zlikvidované příslušnice čečenského komanda v divadle na Dubrovce / news.yasargu t.ru

Divadlo na  Dubrovce přepadlo asi padesátičlenné ozbrojené čečenské komando 23.října 2002 krátce po deváté večer moskevského času. Jako rukojmí zajali 916 lidí (diváky, herce a ostatní také personál divadla). Po 56 hodinách neúspěšného vyjednávání proti teroristům zasáhly ruské bezpečnostní síly, když do divadla začaly 26. října po páté hodině ranní ventilací vhánět plyn.

Na následky jeho vdechování tohoto plynu, jehož složení zůstává dodnes zahaleno tajemstvím, zemřeli všichni teroristé, ale také řada rukojmí. Podle oficiálních údajů šlo o 124, podle neoficiálních o 169 lidí. Pět rukojmích teroristé ještě před útokem zastřelili.

Obsazeni divadla na Dubrovce čečenskými teroristy přivítal v prohlášení, zveřejněném počátkem listopadu 2002 katarskou televizní stanicí Al Džazíra tehdejší vůdce Al Káidy Usáma bin Ládin.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Útok na americký konzulát v Benghází byl naplánovanou teroristickou akcí

Útok na americký konzulát v Benghází 11. září letošního roku byl předem připravenou a organizovanou ...

Ruské zbraně pro Irák a politické pozadí

Před pár měsíci irácký ministr obrany Saádún Dulajmí podepsal v Moskvě obří kontrakt na dodávku ...

Evropský kolový transportér Boxer v ruské armádě?

Dříve naprosto nemyslitelné, nyní realita. Ruská armáda potřebuje rozsáhlou modernizaci, ale ...

Ruské bezpečnostní síly zlikvidovaly v Tatarstánu radikální islamisty

Teroristické útoky radikálních islamistů nehrozí jen západní Evropě a Spojeným státům, ale i Rusku. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • marcel
  12:18 03.01.2013

  Když vezmu v potaz že dávka plynu nemohla být individuálně každému nadávkovaná a musela být v koncentraci aby uspala zdravého chlapa a to že tam bylo několik dní 916 osob mezi ...Zobrazit celý příspěvek

  Když vezmu v potaz že dávka plynu nemohla být individuálně každému nadávkovaná a musela být v koncentraci aby uspala zdravého chlapa a to že tam bylo několik dní 916 osob mezi kterými bylo určitě hodně lidí s nějakým choronickým onemocněním bez léku tak ztráty nejsou velké ale i tak mnohé zbytečné.Hodně lidi by přežilo kdyby je v bezvědomí položili na břicho obličejem dolů nebo do protišokové polohy.Ale evakuace z budovy muselá být rychlá a neprováděli ji zdravotníci ale vojáci.
  left to nemá lehké!Skrýt celý příspěvek

 • mangusta
  21:03 29.10.2012

  Množství plynu bylo údajně ještě " lehce nadhodnoceno" aby byla jistota, že se žádná z černých vdov neodpálí. Došlo k tomu i tím že v momentě kdy všichni v divadle měli být v ...Zobrazit celý příspěvek

  Množství plynu bylo údajně ještě " lehce nadhodnoceno" aby byla jistota, že se žádná z černých vdov neodpálí. Došlo k tomu i tím že v momentě kdy všichni v divadle měli být v limbu, vyšla z divadla žena - rukojmí, které nic nebylo. Proto se ještě s tím plynem trochu pokračovalo.
  Nicméně v takové situaci lze výsledek považovat za úspěch. Do té doby se na podobný teroristický útok ani nenacvičovalo a až poté se i v ČR začaly trochu cvičit podobné scénáře. Akce mohla být připravena lépe - zdravotní péče apod. - ale po bitvě je každý generál.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  19:11 29.10.2012

  Zásah ruských speciálních jednotek je považován za úspěch, vzhledem k relativně nízkému počtu zabitých rukojmí. Ten plyn byl údajně anestetikum, používané při operacích. Bohužel ...Zobrazit celý příspěvek

  Zásah ruských speciálních jednotek je považován za úspěch, vzhledem k relativně nízkému počtu zabitých rukojmí. Ten plyn byl údajně anestetikum, používané při operacích. Bohužel Rusové údajně nezvládli přípravu a organizaci, a proto nebyl na místě dostatek lékařů, kteří by byli schopni tolik lidí včas probudit.Skrýt celý příspěvek

 • Left
  18:14 29.10.2012

  To nedává moc smysl: "Volba na divadlo na Dubrovce padla nakonec proto, že jeho budova stojí poměrně osamoceně a nemá moc přístaveb, které by bývaly mohly komandu ztěžovat kontrolu ...Zobrazit celý příspěvek

  To nedává moc smysl: "Volba na divadlo na Dubrovce padla nakonec proto, že jeho budova stojí poměrně osamoceně a nemá moc přístaveb, které by bývaly mohly komandu ztěžovat kontrolu nad situací."
  Jinak teda Rusko je Rusko...pustit tam jedovatej plyn a zabít všechny rukojmí je slušnej výkon. Nechápu, jak jim to mohl někdo schválit. Uspávací plyn použít nemohli?Skrýt celý příspěvek

 • Josef Kvasnička
  10:16 29.10.2012

  Prý hodně lidí zemřelo při "převozu" do nemocnic tramvajema, kdy je tam nahazeli na sebe a nechali je udusit se jazykama apod. Údajně ani lékaři pak nevěděli co si s otrávenýma ...Zobrazit celý příspěvek

  Prý hodně lidí zemřelo při "převozu" do nemocnic tramvajema, kdy je tam nahazeli na sebe a nechali je udusit se jazykama apod.
  Údajně ani lékaři pak nevěděli co si s otrávenýma počít a jak přestali dýchat, dali je do márnic, kde je příbuzní mnohdy našli až po několika dnech.
  Kolem toho je tolik dezinformací, že člověk nemuže věřit ničemu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...