Ochránci Londýna se představují: HMS Ocean

HMS Ocean
Foto: Vrtulníková výsadková loď Britského královského námořnictva HMS Ocean / Wikipedia

Zatímco v Londýně probíhaly Letní olympijské hry, bezpečnost zajišťovala kromě soukromé bezpečnostní agentury a policie také armáda. Jednou z dominant Temže v Londýně se tak po dobu her stala také výsadková loď HMS Ocean, kterou si nyní představíme.

HMS Ocean se představuje

Vrtulníková výsadková loď HMS Ocean L12 byla na vodu spuštěna 11. října 1995 a o tři roky později, přesně 30. září 1998 byla uvedena do služby jako jediná své třídy.

Konstrukce lodi nicméně vychází z letadlových lodí třídy Invincible vyvinutých ještě za doby Studené války. Na délku měří 203 metrů a maximální šířka dosahuje 36,1 metrů. Výtlak činí 21 760 tun. O pohon se stará dvojice dieselových motorů, jež dokážou lodi udělit rychlost až 18 uzlů. Maximální dosahu 8 000 námořních mil je možno dosáhnout při rychlosti o něco menší – 15 uzlů.

Na své palubě dokáže nést HMS Ocean kromě posádky až 18 vojenských helikoptér a až 40 vozidel určených k výsadku. Posádku tvoří 255 námořníků a dalších přes 200 osob leteckého personálu, který má na starost všechny stroje na palubě. Vedle toho může být na lodi připraveno k výsadku 480 nebo krátkodobě až 800 mariňáků královského námořnictva!

 

Hlavní údernou silou 18 vrtulníků

HMS Ocean patří opravdu mezi největší chlouby současného britského královského námořnictva. Jeho hlavním úkolem je provádět a podporovat výsadky pomocí výsadkových lodí a člunů, ale zejména vrtulníků, které slouží zároveň jako vzdušná podpora vyloďujícím se jednotkám.

Video: Video od BBC dokumentující činnost HMS Ocean na Temži / YouTube

Původně mohly operovat z její paluby „jen“ střední dopravní vrtulníky Sea King HC4 a lehké útočné Lynx AH7. Od roku 2007 však mohou z HMS Ocean operovat také legendární bitevní vrtulníky Apache. Během olympijských her však na své palubě ponese HMS Ocean osm vrtulníků Lynx a bude sloužit jako základní logistický uzel a základna pro vrtulníky nasazené pro ochranu města a jeho okolí.

Běžně může tato loď sloužit také k doplňování paliva těžkým americkým přepravním vrtulníkům Chinook, které ovšem během her nebyly nasazeny do akce. Zajímavostí je dále také schopnost přepravovat kolmo startující podzvukové víceúčelové letouny Harrier II, ale ty byly nedávno ze služby ve Velké Británii vyřazeny a zůstávají jen u Námořní pěchoty USA.

Nechybí ani výsadkové lodě a systémy vlastní ochrany

Vedle vrtulníků sebou nese HMS Ocean běžně také čtveřici výsadkových lodí Mk 5B Landing Craft Vehicle Personnel (LCVP). Ty samozřejmě vzhledem k charakteru nasazení nebyly potřeba.

Samozřejmě HMS Ocean je vybavena také systémy pro vlastní ochranu a ochranu svého okolí. Vedle umístněných střel země-vzduch stojí za zmínku zejména střelecký systém blízké ochrany Phalanx CIWS. Ten je určený pro ničení protilodních střel rotačním kanónem, které se dostanou do bezprostřední blízkosti k lodi.

V této souvislosti je nutné dodat, že po boku HMS Oceanu ještě mohou operovat výsadkové lodě třídy Albion schopné nést krom většího množství pěchoty a navíc těžkou techniku Během Letních olympijských her v Londýně však slouží HMS Ocean samostatně, jelikož žádné výsadkové lodě samozřejmě nejsou zapotřebí.

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: Jak se staví torpédoborec nové generace USS Zumwalt

Stavba velké oceánské lodě není žádný med. Když se navíc jedná o nejnovější torpédoborec USS ...

Londýn budou během OH střežit stíhačky i rakety země-vzduch

26. července započnou v Londýně Letní olympijské hry 2012. Sportovci a fanoušci sportu však nejsou ...

Američané vyslali do Perského zálivu již třetí letadlovou loď

Napětí v oblasti Blízkého východu neustupuje. Spojené státy americké předčasně vysílají do Perského ...

Eurofightery střeží klidné nebe nad Londýnem

Zatímco v Londýně probíhají Letní olympijské hry, klid na londýnském nebi střeží nadzvukové letouny ...