Ochranný štít vozidel: CROSSHAIRS

Systém CROSSHAIRS
Foto: Systém CROSSHAIRS s aktivní ochranou Iron Cuits / DARPA

Kromě improvizovaných nástražných systémů IED jsou pro vozidla a vojáky největším nebezpečím palebné, raketové nebo minometné přepady. Z toho důvodu americká DARPA v rámci programu CROSSHAIRS testuje systémy schopné ochránit vozidla a také detekovat a zničit útočící protivníky.

CROSSHAIRS – postrach všech útočníků

V Afghánistánu nebo Iráku zůstaly útoky povstalců na kolony vozidel mnohdy bez trestu. Po výbuchu IED zahájili často ozbrojenci na vozidla krátkou palbu a pak utekli. Vojáci v autech mnohdy ani nevěděli, odkud se na ně střílí, natož aby dokázali opětovat palbu.

Docházelo také k případům, kdy stresování vojáci zahájili palbu do míst, kde předpokládali protivníky. Avšak takové počínání, především v zalidněných oblastech, je vzhledem k přítomnosti civilních obyvatel velmi riskantní.  

Změnu může přinést komplexní a rozsáhly program CROSSHAIRS, což je anglický akronym pro systém působící proti raketám a střelcům, který je schopen velmi rychlé a precizní reakce (Counter Rocket Shooter System with Highly Accurate Immediate Response System).

CROSSHAIRS se skládá ze systému na detekci a identifikací cílů a z kinetického obranného systému proti útočníkům. Pokud protivník zaútočí na vozidlo vybavené systémem CROSSHAIRS, vojáci ve vozidle díky poli senzorů zjistí, kde se protivník nachází. Je jedno zda střílí z palné zbraně, granátometu RPG či dokonce minometu. Vojáci uvidí pozici na protivníka na mapě, takže mohou okamžitě na dané místo koordinovat palbu.

Systém CROSSHAIRS

Foto: O detekci hrozby se starají radary a akustické senzory / Mustang Technology Group

V roce 2010 až 2012 byly systémem CROSSHAIRS vybaveny dvě vozidla MRAP  Cougar operující v Afghánistánu. Každé vozidlo bylo kromě senzorů vybaveno také aktivním obranným systémem – dálkově ovládanou zbraňovou stanicí.

Pokud na vozidla zaútočí ozbrojenci, systém dokáže rozpoznat přenou pozici střelce (včetně výšky) a na toto místo automaticky zaměřit zbraňovou stanici. Rozhodnutí na zahájení střelby je však na vojákovi. Kdyby stanice začala střílet automaticky, způsobilo by to vážné právní problémy. Zbraňová stanice je vybavena také denní a infračervenou kamerou pro sbírání důkazů k pozdějšímu vyšetřování incidentu.

CROSSHAIRS může také spolupracovat s aktivní ochranou, například systémem Iron Curtain od firmy Artis. V takovém případě je vozidlo v „bezpečí“ (při testech bylo dosaženo 100% ochrany) před útoky RPG nebo řízenými protitankovými střelami.

CROSSHAIRS Enhanced

Vojáci v Afghánistánu byli ze sytému CROSSHAIRS nadšeni, ale podle nich ještě k dokonalosti něco chybí. DARPA proto spojila síly s americkou vojenskou agenturou pro Rychlé vyzbrojování vojenský složek REF (Rapid Equipping Force) a vytvořili modernizovaný systém CROSSHAIRS Enhanced.

„Podívejte se, CROSSAHIRS je perfektní, ale stejné informace a video musím mít k dispozici i mimo vozidlo,“ říká Dr. Jesse Hester, vědecký pracovník na REF. „Když se voják po sesednutí střetne s hrozbou, nechce běžet zpět do vozidla, aby získal údaje ze systému CROSSHAIRS. Bylo by mnohem lepší, pokud zůstane ukrytý na místě a tam získá potřebné situační povědomí.“

V listopadu 2012 REF přistoupil k rozšíření systému. Každé vozidlo začleněné v systému CROSSHARIS dostalo komunikační vybavení založené na 4G mobilních sítích pro přenos video signálu, a přenosné video terminály pro sesednuvši vojáky. Vojáci mohou přijímat jak informace ze svého vozidla, tak také z ostatních vozidel.

CROSSHAIRS Enhanced podporuje až dvacet sesednuvších vojáků s přenosnými terminály. Americká armáda si vybrala pro vojáky chytré telefony Samsung Note II, ale systém může pracovat s jakýmikoliv chytrými telefony.

Celá technologie je maximálně škálovatelná a propojitelná. Jednotlivá vozidla mohou nést pouze senzory bez zbraňových systémů, případně jen část vybavení.

Vylepšený CROSSHAIRS dorazí k vojákům do Afghánistánu v záři. O tom zda a v jaké míře pak armáda či námořní pěchota systém zavede, záleží na stavu amerického obranného rozpočtu.

Zdroj: Defense Tech, Mustang Technology

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

DARPA vyvíjí pěnu proti vnitřnímu krvácení

Agentura pro pokročilý obraný vývoj (DARPA) představila na svém webu projekt, který by mohl ...

MAV-L – vozidlo pro americké speciální síly

V červnu předminulého roku americké velitelství pro speciální operace USSOCOM (United States Special ...

FED ukazuje budoucnost vojenských vozidel

Mezi 4. a 5. lednem proběhla tradiční soutěž americké armády Army All-American Bowl v americkém ...

Český ochránce před IED-LMV STAR V

Přibližně v polovině roku 2010 zavedla Armáda ČR zcela v tichosti do výzbroje dvě vozidla IVECO LMV, ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!