Odolné letecké základny pro budoucí české stíhačky

Odolné letecké základny pro budoucí české stíhačky
Norská F-35A před leteckým krytem na Islandu / Flickr NATO (Zvětšit)

V tomto desetiletí se rozhodne o dalším osudu českého taktického nadzvukového letectva. Ať už si Armáda ČR ponechá Gripeny nebo nakoupí nové stroje, je nezbytně nutné investovat do infrastruktury letecké základny Čáslav, odkud české nadzvukové letectvo působí. Dnešní text je volným pokračováním článku Ideální řešení pro české letectvo: Dvě letky F-35A Lightning II.

Vzdušné síly Armády České republiky (VzS AČR) provozují následující taktické letouny – dvě dvoumístné stíhačky JAS-39D, 12 jednomístných JAS-39C Gripen, osm dvoumístných L-159T1/T2 a sedmnáct jednomístných L-159 ALCA.

Na letecké základně Čáslav byly zodolněné úkryty letounů (tzv. ÚLy) vybudovány už v druhé polovině 70. let. Zodolnění letišť tehdejší ČSLA začala provádět už v letech 1969 až 1970 v přímé reakci na akce izraelského letectva, které dokázalo během šestidenní války v roce 1967 zničit letectva několika sousedních arabských států prakticky ještě na zemi. V Čáslavi bylo vybudováno celkem 36 ÚLů typu 2A/13 s šířkou 13 metrů, které byly rozmístěny po 12 v celkem třech různých rozptýlených prostorech. To odpovídalo tehdejšímu tabulkovému stavu 28. stíhacího bombardovacího pluku (sbopl), který měl tabulkově tři letky po dvanácti letounech Su-7. Později se přezbrojil na MiGy-23BN.

Ale zpátky do současnosti. Všechny taktické letouny mají na letecké základně Čáslav, odkud působí, kryté stání různého typu odolnosti a stáří.

Čtyři pohotovostní Gripeny jsou vždy, s palivem a municí, umístěny ve čtyřech rekonstruovaných úkrytech (fotografie) postavených už v 70. letech minulého století. Tyto čtyři letouny jsou určeny pro okamžitý vzlet v rámci ostré hotovosti QRA (Quick Reaction Alert).

V letech 2005 až 2006 prošly jmenované čtyři úly rekonstrukcí, měnilo se řešení odvodu spalin, elektrická instalace, zabezpečovací zařízení, posílila se konstrukce úlů a byla výměna vrata. Nová vrata s balistickou ochranu umí prostor úlu utěsnit, což dovolí klimatizaci udržovat uvnitř úlu optimální teplotu a vlhkost.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

ANALÝZA: Ruské střely Iskander - historie, účinnost, nasazení; část 3.

Tento poslední článek třídílného seriálu navazuje na článek o ruských balistických střelách Iskander ...

Náhorní Karabach: Izraelský Barak 8 eliminoval ruské střely Iskander

Podle londýnského zpravodajského portálu Middle East Eye (MEE) Ázerbájdžán během podzimní války na ...

Dopravní letadlo A330 pro Armádu ČR? Možná je lepší řešení

Před pár dny média informovala o případném pořízení staršího dopravního letadla Airbus A330 pro ...

PREMIUM Ideální řešení pro české letectvo: Dvě letky F-35A Lightning II

Během několika let Vzdušné síly Armády České republiky (VzS AČR) a Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.