Odstrašující příběh MH-139A Grey Wolf. Aneb díky Bohu za Vipery a Venomy

Odstrašující příběh MH-139A Grey Wolf. Aneb díky Bohu za Vipery a Venomy
MH-139A Grey Wolf / U.S. Air Force, Samuel King Jr. (Zvětšit)

Americké letectvo (USAF) hodlá z rozpočtových důvodů nakoupit pouze 42 víceúčelových transportních vrtulníků Boeing/Leonardo MH-139A Grey Wolf z 84 plánovaných. Projekt již nabral notné zpoždění a ukazuje, jak obrovským rizikem je přestavba původně civilního vrtulníku na bojový.

O obtížném vývoji a certifikaci MH-139A jsme několikrát psali. Původně USAF plánovalo akvizici 84 MH-139A za 2,38 miliardy USD (55,5 miliardy Kč) jako náhradu za vrtulníky UH-1N Huey. Letectvo hodlalo MH-139A nasadit k ochraně rozlehlých polí se sily s mezikontinentálními raketami ICBM (InterContinental Ballistic Missile), k ochraně jaderných konvojů na území Spojených států, pro transport VIP a pro vyhledávání a záchranu SAR (Search And Rescue).

Později plán počítal s nákupem 80 strojů. A v rozpočtových dokumentech (strana 177) pro fiskální rok (FY)2025 se nyní uvádí snížení na 36 strojů. Nakonec ale letectvo dostane 42 MH-139A, protože šest prototypů již bylo dodáno – ty nakonec budou sloužit v jednotkách jako běžné sériové stroje.

Současně letectvo sníží počet základen s MH-139A na pouhé tři. Každá ze základen dostane plánovaných 11 vrtulníků. Zbývajících devět strojů poslouží k výcviku na Maxwellově letecké základně v Alabamě.

Jinými slovy – vrtulníky dostanou jen letky pro ochranu sil ICBM. Avšak letky na washingtonské základně Joint Base Andrews (přeprava VIP), Fairchild Air Force Base (SAR a podpora kurzů výcviku v přežití Survival/SERE) a japonská Yokota Air Base (SAR, přeprava) si ponechají staré UH-1N.

Škrty v programu přišly údajně „kvůli fiskálním tlakům a s ohledem na zbývající životnost UH-1N Huey.“ V rozpočtových dokumentech se však současně uvádí, že UH-1N „mají značné nedostatky v oblasti rychlosti, doletu, vytrvalosti, nosnosti a vlastní ochrany.“


MH-139A Grey Wolf

Vrtulník MH-139A od americko-italského dua Boeing-Leonardo je militarizovaná verze AW139. Přestavba z civilního na bojový vrtulník ale neprobíhala snadno a objevila se řada nečekaných problémů.

Boeing musel například přepracovat kapotáž senzorů systému vlastní ochrany v přední části trupu, protože ta za určitých letových podmínek ovlivňovala proudění vzduchu do pitotových trubic na pravé a na levé straně trupu. To potenciálně může vést k chybnému vyhodnocení rychlosti letu a následné havárii.

Federální úřad pro letectví (FAA) se z toho a dalších důvodů zdráhal dokončit certifikace MH-139A. Letectvo proto odložilo nákup osmi vrtulníků ve FY 2021 a zcela vynechalo nákup ve FY2022.

Dokonce i po certifikaci FAA, Úřad ředitele (Office of the Director) pro Operační testy a hodnocení DOT&E (Operational Test & Evaluation), chceme-li úřad po vojskové zkoušky, ve své výroční zprávě z roku 2022 varoval, že Grey Wolf může zaostávat za „požadavky na operační efektivitu“. Zpráva vyjádřila obavy ohledně automatického řízení letu, výkonu senzorů, interkomu, uspořádání kabiny a „omezení vzletů při bočním větru nebo v blízkosti překážek.“

MH-139A, jak ale upozorňuje článek Air & Space Forces Magazine, stále nemá ukončený vývoj a certifikaci. Bez toho není možné začít počáteční provozní zkoušky IOT&E (Initial Operational Test and Evaluation), které mají být schváleny až ve čtvrtém čtvrtletí FY 2024, tedy v polovině roku 2025 – prakticky pět let poté, co letectvo převzalo první stroj.


Kokpit MH-139A Grey Wolf; větší foto / U.S. Air Force, 2nd Lt. Haylee Francks

Kromě toho letectvo chce ve vrtulníku další radiostanici, ale „problémy s vnitřní komunikací přetrvávají“, jak uvádí aktuální zpráva pro rok 2023. Letectvo do vrtulníku přidává také klimatizaci. Avšak opět není zcela jasné, jak se tento systém odrazí na výkonech a hmotnosti vrtulníku. Jinak řečeno – vrtulník bude muset projít dalším kolem zevrubného testování a případného řešení nalezených problémů.

Letectvo, jako celé Ozbrojené síly Spojených států, se potýkají s rozpočtovými omezeními a musí škrtat v programech. Letectvo mimo jiné omezuje programy F-15EX a T-7, a snižuje své krátkodobé nákupy letounů F-35.

Největší škrty se však týkají MH-139A. Menší počet vrtulníků snižuje odhadovaný rozpočet programu z 2,55 miliardy USD na 1,4 miliardy USD (33 miliardy Kč). Zvyšuje však jednotkové náklady na jeden vrtulník z 34,5 milionu USD na 39,4 milionu USD (912 milionů Kč). Jedná se o průměrnou cenu za 36 vrtulníků a je to systémová cena (Gross/Weapon System Unit Cost). Ta zahrnuje vše, co se přes program kupuje.

Nezahrnuje však vývoj (včetně zmíněných šesti prototypů, které poslouží jako sériové) v ceně 700 milionů USD (16,2 miliardy Kč) a infrastrukturu (budovy, stavební práce atd.)

Tento nárůst o 14,2 % staví program velmi blízko porušení Nunn-McCurdyho zákona – podle tohoto zákona Kongres musí být informován o každém programu, jehož jednotkové náklady vzrostly o 15 % nad současné odhady.


UH-1N Huey na Fairchild Air Force Base; větší foto / U.S. Air Force, Airman 1st Class Stassney Davis

Aktuální ceny jsou úděsnější – pro fiskální rok (FY)2025 je systémová cena 36,8 milionu USD, pro FY 2026 skáče na 80 milionu USD za kus. K vrtulníkům se totiž nakupuje spousta doplňkového vybavení.

Jednicové ceny (Flyaway Unit Cost) jsou mnohem nižší. V případě FY2025 to je 18 milionů USD (417 milionů Kč) v následujícím fiskálním roce 2026 24,9 milionu USD (577 milionů Kč).

Zpětně hodnoceno – náklady na vývoj a zkoušky militarizace AW139 na vojenský MH-139A mají celkem stát okolo 700 milionů USD. A k tomu léta odkladů. Při počtu 42 kusů (36 sériových a 6 prototypů) by tak bylo výhodnější jít cestou nákupu již zavedeného stroje a nezvyšovat počet provozovaných typů vrtulníků.

USAF totiž současně objednávalo výkonný vrtulník pro bojové SAR (CSAR) HH-60W Jolly Green II. USAF dostalo finance na 75 sériových kusů a 11 prototypů. HH-60W je sice dražší na akvizici a provoz (poslední objednávka v FY 2023, systémová cena 60 milionů USD, jednicová 34,8 milionu USD), ale je už zavedený a výroba na lince dobíhá. Navíc některé specializované vybavení HH-60W pro CSAR mohlo být vypuštěno.

Je to sice dost nepřesné, ale rozdíl mezi jednicovou cenou MH-139A FY2026 a poslední známou cenou HH-60W FY2023 je cca 10 milionů USD. Takže ušetřením 700 milionů USD vývojových nákladů USAF mohlo hodně teoreticky použít k doplacení cenového rozdílu za nákup až 70 HH-60W. Pro jednoduchost předpokládejme, že vše okolo, co dělá systémovou cenu, by stálo podobně.


HH-60W Jolly Green II; větší foto / U.S. Air Force, Samuel King Jr.

A jaké z toho plyne poučení pro Armádu ČR? Pokud bychom koupili AW139 a trvali na stejné militarizaci jako USAF, tak bychom dodnes vrtulníky neměli. A to MH-139A je výrazně méně složitý než avizovaná česká verze bojového AW139 s integrovanými protitankovými řízenými střelami (PTŘS).

Autor si pamatuje první diskuse o nákupu víceúčelových vrtulníků. Jedním ze zvažovaných armádních přání byla dokonce integrace střel vzduch-vzduch. Naštěstí nákupem Viperů a Venomů se tento hororový scénář, kdy by výrobce za peníze českých daňových poplatníků na víceúčelový vrtulník roky integroval PTŘS, nebo nedej Bože protiletadlové střely, nikdy nestal.

Bohužel takovou chybu udělala Varšava, která z vnitropolitických důvodů o něco větší AW149 koupila. Poláci hodlají na AW149 integrovat PTŘS. Tohle nedopadne dobře. Minimálně ne pro polské daňové poplatníky. A nezapomeňme: Integrace nezaručuje nasaditelnost vrtulníku v boji. Pouze to, že vrtulník umí odpálit a zasáhnout cíl pomocí PTŘS za „sterilních“ podmínek . Integrace nejsou vojskové zkoušky – a vojskové zkoušky lze provádět s různou intenzitou a komplexností.

Neřešme upjatě dolet, dostup ani to, že Viper/Venom využívají aerodynamickou koncepci ze 60. let minulého století. To naprosto klíčové je, že Viper a Venom jsou skutečně bojem ověřené válečné vrtulníky – jsou ověřené nespočtem nasazení a piloti Viperů a Venomů mají naprostou důvěru v to, že vrtulníky a jejich systémy se budou chovat předvídatelně v každé myslitelné situaci a podmínkách.

Jen pro jistotu – autor by to stejné tvrdil o AH-64E Guradian.

Jak dokazuje Grey Wolf, vrtulník a letadlo je nesmírně složitý systém, při kterém tisíce jeho částí mezi sebou interagují, často nepředvídatelným a neznámým způsobem. Viz problémy s překryty senzorů u MH-139A. Jen velmi dlouhé a náročné testování, za všech myslitelných podmínek, může ověřit, zda jedna z nesčetných interakcí neohrožuje misi, vrtulník nebo nedej Bože piloty. Ani to ale nestačí, nic nenahradí mnohaletý ostrý provoz a bojové nasazení, kdy se postupně vychytávají a řeší všechny nedokonalosti a problémy vrtulníku.

Zdroj: Air & Space Forces Magazine

Nahlásit chybu v článku


Související články

AgustaWestland nabízí Slovensku vrtulníky AW139M

Předminulý týden americká firma Sikorsky nabídla Slovensku vrtulníky UH-60 Black Hawk. Několik dní ...

První „jaderné“ vrtulníky MH-139A Gray Wolf pro americké letectvo

Americké letectvo (USAF), resp. Velitelství letectva pro globální údery AFGSC (Air Force Global ...

Memento pro Armádu ČR: Problémy s certifikací vrtulníků MH-139A Grey Wolf

Armáda ČR získá vrtulníkový systém H-1 – víceúčelové UH-1Y Venom a ...

PREMIUM Memento pro Armádu ČR: Certifikační odyssea vrtulníků MH-139A Grey Wolf

Americké letectvo (USAF) hodlalo počáteční sériovou výrobu vrtulníků MH-139A Grey Wolf spustit na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • TF_HU
  19:36 28.03.2024

  Co se týče témat spojených s akvizicí vrtulníku pro VzS AČR musím říci, že zde se fakt člověk pobaví. Prosím vás nezlobte se, ale už od počátku tohoto tématu jsem se snažil ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče témat spojených s akvizicí vrtulníku pro VzS AČR musím říci, že zde se fakt člověk pobaví. Prosím vás nezlobte se, ale už od počátku tohoto tématu jsem se snažil vysvětlit co to mělo původně být...ten LUH...bohužel z původního projektu se stal projekt trochu upravený díky politickým hrám. Je to snaha naplnit schopnosti s co nejmenšími náklady.

  Nejlépe tuto politickou hru představují články v médiích, které odráží spíše neodborné přání politiků než reálnou potřebu VzS.

  Baví mě některé výroky či popisy bez znalosti situace u VzS, koncepcí, doktrín a zkušeností z operačního nasazení. Dron bude na nebi, ale nevytlačí vrtulníky pilotovaný.

  Nejvíce mě baví ty názory, kde se autoři domnívají, že rozumí těm změnám, které nastaly v akvizici. Že nám to američané prolobovali apod. jestli tu byla lobby tak přímo na UH60, ale tu jsme nechtěli. Je vtipný to číst od lidí, kteří snad nikdy nebyli ani na letišti, ne tak u akvizice bojové techniky. Jako nechci se tu prsit, ale když to vidím, musím se smát, není to nic osobního, ale už nemá síly to všechno znovu popisovat, vysvětlovat a někoho přesvědčovat.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:57 28.03.2024

   Bohužel se zdá že skutečný LUH momentálně z akvizičního plánu úplně vypadnul a Sokol za pár let dolétá v podstatě bez náhrady.

   Bohužel se zdá že skutečný LUH momentálně z akvizičního plánu úplně vypadnul a Sokol za pár let dolétá v podstatě bez náhrady.

   • TF_HU
    07:32 29.03.2024

    Ano. Jenten puvodni LUH neměl být náhrada za W3A.

    Ano. Jenten puvodni LUH neměl být náhrada za W3A.

    • Scotty
     13:05 29.03.2024

     Stejně si myslím že se to rozhodnutí ještě změní. Stroj který bude létat po republice za rozumné náklady bude potřeba.

     Stejně si myslím že se to rozhodnutí ještě změní. Stroj který bude létat po republice za rozumné náklady bude potřeba.

    • CerVus
     13:16 29.03.2024

     Tak nějak doufám, že náhradou za sokoly bude H135m(145m). A že se v konečné podobě dostane k něčemu jako 135m + H1 + CH-47.

     Tak nějak doufám, že náhradou za sokoly bude H135m(145m). A že se v konečné podobě dostane k něčemu jako 135m + H1 + CH-47.

     • Horny
      22:06 29.03.2024

      Souhlasím. Například 22 H145M + 40 (22+18) H1 + 16 CH-47 by bylo prakticky ideální. Ale realisticky myslím, že veškeré štěstí týkající se vrtulníků už AČR vyčerpala samotným ...Zobrazit celý příspěvek

      Souhlasím. Například 22 H145M + 40 (22+18) H1 + 16 CH-47 by bylo prakticky ideální.
      Ale realisticky myslím, že veškeré štěstí týkající se vrtulníků už AČR vyčerpala samotným rozhodnutím nakoupit systém H1. Nemyslím si, že blesk udeří na stejné místo dvakrát a politici udělají tak dobré rozhodnutí ještě jednou.
      Ale bylo by to skvělé...Skrýt celý příspěvek

     • Jan Grohmann
      10:45 30.03.2024

      Nic není ofiko, nemám podpultove informace ale sazim na 6 až 8 Ch-47, aby aspoň 2 nebo 4 stroje byly k dispozici.

      Nic není ofiko, nemám podpultove informace ale sazim na 6 až 8 Ch-47, aby aspoň 2 nebo 4 stroje byly k dispozici.

  • Alaskan
   22:35 28.03.2024

   Jistě říká ten, který v minulosti psal, že UH-1Y a AH-1Z jsou stroje “větší” než co armáda požaduje. Nedokáže posoudit slabá místa a zjevné nedostatky AČR. Tápe v prioritách a jako ...Zobrazit celý příspěvek

   Jistě říká ten, který v minulosti psal, že UH-1Y a AH-1Z jsou stroje “větší” než co armáda požaduje.
   Nedokáže posoudit slabá místa a zjevné nedostatky AČR. Tápe v prioritách a jako kompenzační pomůcku používá uniformu :)

   Ale aby nedošlo k omylu za největšího blbce považuju tady sebe. Ale už vim, že mam kamaráda. AhojSkrýt celý příspěvek

   • Scotty
    23:03 28.03.2024

    /největšího blbce považuju tady sebe/
    Heleďte nejdřív jsem myslel že tu kecáte z hladu, ale tohle jste vystihl dobře.

    /největšího blbce považuju tady sebe/
    Heleďte nejdřív jsem myslel že tu kecáte z hladu, ale tohle jste vystihl dobře.

   • TF_HU
    07:36 29.03.2024

    Ano. Potvrzuji. Protože to je přesně důsledek toho co píšu. Puvodni LUH malý stroj, se proměnil na to co mame. K tomu došlo tím, že na úrovni MO byla snaha jednim projektem resit ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano. Potvrzuji. Protože to je přesně důsledek toho co píšu. Puvodni LUH malý stroj, se proměnil na to co mame. K tomu došlo tím, že na úrovni MO byla snaha jednim projektem resit vice schopnosti. To je přesně ta situace, kterou mimo ACR ci MO nedokážete posoudit a vnimat. Vychazite jen z médií a ty byly dost zavádějící.

    O prioritach se s vami nemá smysl bavit.Skrýt celý příspěvek

 • Alaskan
  15:07 28.03.2024

  Pánové, opravdu jsem nechtěl rušit vaše kruhy. Uznávám, že jsem jen obyčejný hlupák, který ničemu nerozumí a rozumět ani nebude. A vážím si těch, kteří si sem přišlu odplivnout. ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, opravdu jsem nechtěl rušit vaše kruhy. Uznávám, že jsem jen obyčejný hlupák, který ničemu nerozumí a rozumět ani nebude. A vážím si těch, kteří si sem přišlu odplivnout.
  Poprosím admina, aby mě rovnou smazal.
  Zapochybovat o prioritě obměny techniky a položit otázku proč proboha mají mít prioritu bitevníky (které mimochodem v mnoha kvalitních armádách absentují), může jen troll, dezolát, buřič, prorusák no prostě spodina společnosti.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   15:11 28.03.2024

   Netřeba si hrát na mučedníka.
   Jinak můžeš mi říci, před kterým systémem dostal vrtulníky přednost ? Ptám se pro kamaráda..

   Netřeba si hrát na mučedníka.
   Jinak můžeš mi říci, před kterým systémem dostal vrtulníky přednost ? Ptám se pro kamaráda..

  • TF_HU
   19:19 28.03.2024

   Než vás admin smaže, rád bych vám řekl, že obměna LUH přišla téměř okamžitě s koncem středního vrtulníku Mi2. Což bylo někdy kolem roku 2000, už si nepamatuji přesně. Vrtulníky ...Zobrazit celý příspěvek

   Než vás admin smaže, rád bych vám řekl, že obměna LUH přišla téměř okamžitě s koncem středního vrtulníku Mi2. Což bylo někdy kolem roku 2000, už si nepamatuji přesně. Vrtulníky skončily u letectva a přešly k CLV, kde dolétaly v roce 2018 (poslední ks). Tak dlouho se odkládala akvizice LUH...

   Bitevníky mají prioritu, protože budou poskytovat CAS pozemním jednotkám. Společně s jinou UAV platformou v budoucnu.

   V kterých kvalitních armádách bitevní vrtulníky absentují?Skrýt celý příspěvek

   • Alaskan
    22:19 28.03.2024

    Historii si prosím řešte se skeletem, ten se tady svévolně rozepisuje. Jedna kvalitní armáda kde absentují vrtulníky tu již padla. Další jsou v jejím sousedství. Lehce ...Zobrazit celý příspěvek

    Historii si prosím řešte se skeletem, ten se tady svévolně rozepisuje.

    Jedna kvalitní armáda kde absentují vrtulníky tu již padla. Další jsou v jejím sousedství. Lehce dohledatelné.

    Má otázka zní, proč mají bitevníky v rámci AČR prioritu, oproti ostatním zbraním a ne jaké úkoly plní bitevníky. To jsou dvě naprosto odlišné věci.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     22:32 28.03.2024

     Oo svévolně se rozepisují. Ještě abych se nemohl svévolně rozepisovat :)

     Která část armády upadá kvůli H-1? Již jsem se ptal, ale Vy mě svévolně ignorujete :)

     Oo svévolně se rozepisují. Ještě abych se nemohl svévolně rozepisovat :)

     Která část armády upadá kvůli H-1? Již jsem se ptal, ale Vy mě svévolně ignorujete :)

    • TF_HU
     07:39 29.03.2024

     To jste nepochopil. Protože vrtulník bude jedinou paltformou, pilotovanou, ktera ten CAS bude poskytovat. Primárně. Došlo ke změně rozhodnuti a priorit. Z puvodniho zrusit ...Zobrazit celý příspěvek

     To jste nepochopil. Protože vrtulník bude jedinou paltformou, pilotovanou, ktera ten CAS bude poskytovat. Primárně. Došlo ke změně rozhodnuti a priorit. Z puvodniho zrusit schopnost je ponechat schopnost. Že to nesedi podle vas je sice pekne, ale irelevantní.Skrýt celý příspěvek

 • TC82
  11:14 28.03.2024

  Zajímalo by mě proč když je UH-1Y tak skvělý proč prohrál ve výběrku s MH-139. Jak chápu US legislativu tak hnát MH-139 přes FAA/MCDA nebylo úplně nutné. Je otázkou jestli není ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mě proč když je UH-1Y tak skvělý proč prohrál ve výběrku s MH-139.
  Jak chápu US legislativu tak hnát MH-139 přes FAA/MCDA nebylo úplně nutné. Je otázkou jestli není problém spíš v tom že Boeing je po všech těch průserech pod drobnohledem FAA, a nemusí to být úplně chyba konstrukce že se certifikace táhne.Skrýt celý příspěvek

  • TC82
   11:53 28.03.2024

   Ono ostatne kdyby Venom měla certifikovat EASA tak by to byla asi podobná show :D

   Ono ostatne kdyby Venom měla certifikovat EASA tak by to byla asi podobná show :D

  • TF_HU
   19:21 28.03.2024

   Můžete se zeptat přímo u USAF...myslím, že najít kontakt nebude problém. Nebyl vybrán protože USAF na tento stroj nemá nic a zřejmě jej považovali již za výběhový typ...

   Můžete se zeptat přímo u USAF...myslím, že najít kontakt nebude problém. Nebyl vybrán protože USAF na tento stroj nemá nic a zřejmě jej považovali již za výběhový typ...

  • CerVus
   13:19 29.03.2024

   Nesplňoval zadávací podmínky tendru, takže se tam ani nepřihlásili. Jednoduše je moc pomalý.

   Nesplňoval zadávací podmínky tendru, takže se tam ani nepřihlásili. Jednoduše je moc pomalý.

   • tomas.kotnour
    18:00 29.03.2024

    Požadavek na cestovní rychlost (135 uzlů) plní s rezervou, chyběla mu sedačka, USAF poptávala stroj pro 2+2+9.

    Požadavek na cestovní rychlost (135 uzlů) plní s rezervou, chyběla mu sedačka, USAF poptávala stroj pro 2+2+9.

    • CerVus
     08:51 30.03.2024

     Nj už to vidím. To byly negativa N: "Most notably, the current UH-1N fleet falls short of requirements for speed, range, endurance, payload and survivability. Zajímavé, že zpočátku ...Zobrazit celý příspěvek

     Nj už to vidím. To byly negativa N: "Most notably, the current UH-1N fleet falls short of requirements for speed, range, endurance, payload and survivability.
     Zajímavé, že zpočátku všichni čekali že to s přehledem vyhraje BH.Skrýt celý příspěvek

 • JerzyŔ
  20:10 25.03.2024

  Další informacemi nabitý věcný článek, děkuji. Možná název malinko bulvární, ale obsah to více než napraví. Podle mého vnímáni novinových článků, kteréžto vnímání nikomu ...Zobrazit celý příspěvek

  Další informacemi nabitý věcný článek, děkuji.
  Možná název malinko bulvární, ale obsah to více než napraví.
  Podle mého vnímáni novinových článků, kteréžto vnímání nikomu nevnucuji.
  V komentářích řečeno vše i více, takže já se zdržím, bo bych se zas blbě a dlouze rozkecal, a vida, jak i k tak hezkému věcnému článku se může rozproudit tak rozsáhlá a vášnivá diskuze.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  12:44 25.03.2024

  Osobně je mi militarizace kvalitních, levných, léty ověřených civilních konstrukcí velmi sympatická. Také preferuji větší hejno slabších, univerzálnějších strojů než pár kusů ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně je mi militarizace kvalitních, levných, léty ověřených civilních konstrukcí velmi sympatická. Také preferuji větší hejno slabších, univerzálnějších strojů než pár kusů ultimátní super mašiny.
  Napadá mě otázka, zda nejsou neúspěšné, nebo zdlouhavé a nákladné militarizace spíše problémem chybné specifikace a nastavením nereálných očekávání, než v militarizaci civilní platformy samotné.Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
   13:44 25.03.2024

   Vlastně by stačilo na Gulfstream G300 namontovat podvěsy pro výzbroj, udělat křížek na čelní sklo a můžeme zrušit kompletní stíhací letectvo. Libovej stroj co zastane i přepravu ...Zobrazit celý příspěvek

   Vlastně by stačilo na Gulfstream G300 namontovat podvěsy pro výzbroj, udělat křížek na čelní sklo a můžeme zrušit kompletní stíhací letectvo. Libovej stroj co zastane i přepravu vládních úředníků :-)
   Ta představa je velice sympatická a zcela naivní, protože kočkopes už není kočka ani pes.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    19:50 25.03.2024

    No wiesz - cywilny Gulfstream to dobra i popularna platforma dla bardo ważnych dla wojska maszyn AEW&C oraz SIGINT/ELINT... Jakość małe militarne maszyny transportowe nie są tak ...Zobrazit celý příspěvek

    No wiesz - cywilny Gulfstream to dobra i popularna platforma dla bardo ważnych dla wojska maszyn AEW&C oraz SIGINT/ELINT...
    Jakość małe militarne maszyny transportowe nie są tak popularne...
    ;-)Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    04:30 26.03.2024

    No, možná by zvládnul airpolicing? No spíš ne, jako podzvukový...

    No, možná by zvládnul airpolicing? No spíš ne, jako podzvukový...

    • Lukas
     08:09 26.03.2024

     No wiesz nad rozległymi terenami np. Amazonii taka maszyna AEW jest istotnym wkładem w misje air-policing
     ;-)

     No wiesz nad rozległymi terenami np. Amazonii taka maszyna AEW jest istotnym wkładem w misje air-policing
     ;-)

   • danny
    10:32 26.03.2024

    A co tak nepoužívat dementní příklady? Boeing E-3 Sentry využívá platformu Boeing 707. Švédský GlobalEye létá na platformě Embraer ERJ 145 nebo dokonce bizjet Bombardier Global ...Zobrazit celý příspěvek

    A co tak nepoužívat dementní příklady? Boeing E-3 Sentry využívá platformu Boeing 707. Švédský GlobalEye létá na platformě Embraer ERJ 145 nebo dokonce bizjet Bombardier Global 6000. Překvapivě velmi povedené armádní vybavení, i když se moc nedají použít k nesení JDAM. Níže zmiňovaný H-145 je dle mého soudu také dost povedená adaptace civilního stroje a fakt ani v jednom případě nevidím efekt vývoje samostatné čistě vojenské platformy. Nebo máš problém s použitím čtyřkolek Polaris a dalších v armádě? Já ne. A nepřijde mi na jejich nasazení nic naivního a vůbec mi nevadí, že se na ně nedá namontovat dálkově ovládaná věž se 105 mm kanonem.
    Zpackaný vývoj MH-139A tak spíš vidím jako problém v blbě nastaveném očekávání, zadávací dokumentaci a špatně vedeném projektu, než v nevhodné platformě. Ten stroj má ve své DNA jasná omezení, a ta definují, pro plnění jakých úkolů se dá využít, případně jak lze modifikovat. Pokud se někdo snaží pokroutit realitu, dopadne to blbě.Skrýt celý příspěvek

    • Alaskan
     20:48 26.03.2024

     danny buďte v klidu. Pokud se nepletu, působíte tady v diskuzích poměrně dlouho a proto musíte vědět, že zdejší diskuze jsou dost pokroucené. Nic moc se neřeší, spíš je to takové ...Zobrazit celý příspěvek

     danny buďte v klidu. Pokud se nepletu, působíte tady v diskuzích poměrně dlouho a proto musíte vědět, že zdejší diskuze jsou dost pokroucené. Nic moc se neřeší, spíš je to takové poštěkávání.
     Jednou za čas asi dobrý, ale zabíjet tímto čas, to není dobré.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      16:24 27.03.2024

      Že se diskuse často uvezou zvláštním směrem je pravda. Na druhou stranu jsou pořád výrazně kvalitnější, než kdekoli jinde a vlastně ani toho poštěkávání tady není nesnesitelně. ...Zobrazit celý příspěvek

      Že se diskuse často uvezou zvláštním směrem je pravda. Na druhou stranu jsou pořád výrazně kvalitnější, než kdekoli jinde a vlastně ani toho poštěkávání tady není nesnesitelně. Beru to jako mentální tréning, oponenturu vítám, a dost často se tady v diskusi dozvím spoustu věcí. Navíc nejednou se mi stalo, že jsem sám v úvaze ujel a "proplesknutí" od oponentů mi vlastně pomohlo restartovat a vyčistit operační paměť.Skrýt celý příspěvek

     • Alaskan
      17:03 27.03.2024

      To je velmi subjektivní, ale určitě na české scéně existují jiné weby, kde diskuze jsou opravdu přínosné s minimální toxicitou. Nebudu jmenovat, ale jsou to uzce zaměřené weby s ...Zobrazit celý příspěvek

      To je velmi subjektivní, ale určitě na české scéně existují jiné weby, kde diskuze jsou opravdu přínosné s minimální toxicitou. Nebudu jmenovat, ale jsou to uzce zaměřené weby s zbrojní tématikou.Skrýt celý příspěvek

     • Kalessin
      20:24 27.03.2024

      Alaskan: Jo, už chápu. Přišel jste to sem tak nějak kultivovat. Jenže jste přišel se snůškou mystifikací a vašich dojmů a pro nic z toho neuvedl věrohodné zdroje. Žádný velký ...Zobrazit celý příspěvek

      Alaskan: Jo, už chápu. Přišel jste to sem tak nějak kultivovat. Jenže jste přišel se snůškou mystifikací a vašich dojmů a pro nic z toho neuvedl věrohodné zdroje. Žádný velký aplaus se nedostavil, takže teď odtáhnete někam, kde jsou "diskuze přínosné". Teprve časem nám dojde, oč jsme přišli.Skrýt celý příspěvek

     • Horny
      00:30 28.03.2024

      Alaskan - "Nebuďte slušnej, řekněte jména těch webů!"

      Alaskan - "Nebuďte slušnej, řekněte jména těch webů!"

     • liberal shark
      11:49 28.03.2024

      to Horny:
      Vzal jste mi to z klábosnice :-)).

      to Horny:
      Vzal jste mi to z klábosnice :-)).

     • RiMr71
      13:42 28.03.2024

      Tady ti dva proruští trolové si tak notují, že bych se nedivil, kdyby šlo o jednoho člověka. Jinak není samozřejmě nic divného na tom, že proruští diskutéři kritizují nákup moderní ...Zobrazit celý příspěvek

      Tady ti dva proruští trolové si tak notují, že bych se nedivil, kdyby šlo o jednoho člověka.
      Jinak není samozřejmě nic divného na tom, že proruští diskutéři kritizují nákup moderní a funkční výzbroje naší armádou...
      A něco pro admina - možná by stálo za to udělat systém lajování funkční, nebo ho vypnout. Teď je to taková hra na systém...Skrýt celý příspěvek

     • danny
      15:00 28.03.2024

      RiMr71: Paranoidní bludy se dají docela slušně kontrolovat léky, ty lovče trollů. Zvaž to. To, že na každého okamžitě neplivu, jako máš ve zvyku, ještě neznamená, že si s ním ...Zobrazit celý příspěvek

      RiMr71: Paranoidní bludy se dají docela slušně kontrolovat léky, ty lovče trollů. Zvaž to. To, že na každého okamžitě neplivu, jako máš ve zvyku, ještě neznamená, že si s ním notuju. Jestli to není moje druhé já se zkusím zamyslet, ale žádné znaky rozdvojení osobnosti jsem u sebe zatím nepozoroval.
      Jinak jestli sis nevšiml, žádnou akvizici pro AČR jsem nekritizoval, vyjadřoval jsem se k nepovedené akvizici MH-139A, a to ještě ve velmi obecné rovině, která se týká spíše přípravy tendru a nastavení očekávání ze strany dodavatele.
      Pokud mě chceš přesvědčit, že by Rus preferoval protivníka vybaveného 24 H-145M, zatímco před jiným, vybaveným 6 ks AH-64 by se schoval pod zem, argumenty uvítám. Ale zrovna v tomto teoretickém příkladu mi z mnoha důvodů přijde pořízení většího počtu militarizované civilní platformy jako lepší volba.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:19 28.03.2024

      Římě: palečky jsou přežitek z dob před sto lety. Tehdy i dnes jsou určené pro děti. Dříve nebo později lidi začnou reagovat na to kdo to píše, a ne na to co píše.

      Římě: palečky jsou přežitek z dob před sto lety. Tehdy i dnes jsou určené pro děti. Dříve nebo později lidi začnou reagovat na to kdo to píše, a ne na to co píše.

     • Kalessin
      14:10 29.03.2024

      danny: A co se tak podívat, proč amíci urychleně vyvíjeli Cobru, i když Huey byl schopný nosit nezřízené střely, granátomety i kulomety? Bitevní vrtulníky vznikly z potřeby a ne ...Zobrazit celý příspěvek

      danny: A co se tak podívat, proč amíci urychleně vyvíjeli Cobru, i když Huey byl schopný nosit nezřízené střely, granátomety i kulomety? Bitevní vrtulníky vznikly z potřeby a ne pro legraci.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   15:31 25.03.2024

   Vám je opravdu sympatický nynější stav AČR? Protože v minulosti, se přesně hledaly takové způsoby modernizace, jaké popisujete že jsou vám sympatické.
   A kam vedlo…

   Vám je opravdu sympatický nynější stav AČR? Protože v minulosti, se přesně hledaly takové způsoby modernizace, jaké popisujete že jsou vám sympatické.
   A kam vedlo…

   • danny
    10:38 26.03.2024

    Co má to, co jsem napsal, společného se stavem AČR a zakázek na modernizace, které tady probíhaly, když už vlastně slovo modernizace implikuje, že máte na mysli zastaralou ...Zobrazit celý příspěvek

    Co má to, co jsem napsal, společného se stavem AČR a zakázek na modernizace, které tady probíhaly, když už vlastně slovo modernizace implikuje, že máte na mysli zastaralou exsovětskou techniku, která se místo náhrady nějak bastlila, než o militarizaci civilních platforem?Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   19:49 27.03.2024

   Ne, to fakt ne.

   Ne, to fakt ne.

 • Kalessin
  23:18 24.03.2024

  Alaskan, flanker: Nějaký lepší nápad jak zachovat schopnost bitevního vrtulníku ve VzS a zároveň získat deset lehkých transportních vrtulníků? Jako netvrdím, že militarizované ...Zobrazit celý příspěvek

  Alaskan, flanker: Nějaký lepší nápad jak zachovat schopnost bitevního vrtulníku ve VzS a zároveň získat deset lehkých transportních vrtulníků?
  Jako netvrdím, že militarizované civilní vrtáky jsou úplně špatně, některé mají za sebou i poměrně úspěšné bojové nasazení (Gazelle, A-109), ale je to vždycky kompromis.

  Mám pocit, že vám na H1 vadí hlavně země původu. Nebo ne?Skrýt celý příspěvek

  • Alaskan
   12:29 25.03.2024

   Tady je právě problém, že náhrada MI-24 byla uměle vytvořena. AČR má mnohem větší a urgentnější problémy, než se zabývat náhradou MI-24. Proto také tvrdím, že celé výběrové řízení ...Zobrazit celý příspěvek

   Tady je právě problém, že náhrada MI-24 byla uměle vytvořena. AČR má mnohem větší a urgentnější problémy, než se zabývat náhradou MI-24.
   Proto také tvrdím, že celé výběrové řízení bylo takto postaveno a parametry stanoveny tak, aby vyhrál H1.
   To je celé.
   H1 se jednoduše neprodával jak se očekávalo a tak se tomu pomohlo.Skrýt celý příspěvek

   • Kalessin
    12:39 25.03.2024

    Tohle je odvážně tvrzení:

    H1 se jednoduše neprodával jak se očekávalo a tak se tomu pomohlo.

    Vaše domněnka nebo tvrzení podepřené jakýmkoliv důkazem?
    Kdo, kdy a jak tomu pomohl?

    Tohle je odvážně tvrzení:

    H1 se jednoduše neprodával jak se očekávalo a tak se tomu pomohlo.

    Vaše domněnka nebo tvrzení podepřené jakýmkoliv důkazem?
    Kdo, kdy a jak tomu pomohl?

    • Alaskan
     12:52 25.03.2024

     Určitě tomu pomohli stanovené parametry pro výběrové řízení. Myslím, že si nemusíme hrát na naivky, lobby funguje v rámci výběrových řízení všude nejen v armádě a často je o ...Zobrazit celý příspěvek

     Určitě tomu pomohli stanovené parametry pro výběrové řízení.
     Myslím, že si nemusíme hrát na naivky, lobby funguje v rámci výběrových řízení všude nejen v armádě a často je o výherci rozhodnuto dávno předem, než se nějaké výběrko začne. Nic nového pod sluncemSkrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:35 25.03.2024

      stanovené parametry zde byly prakticky od roku 2014. Za těch pět let nikdo nebránil Leonardu splnit požadavky pro AČR. Nestalo se tak. Jeho smůla.

      stanovené parametry zde byly prakticky od roku 2014. Za těch pět let nikdo nebránil Leonardu splnit požadavky pro AČR. Nestalo se tak. Jeho smůla.

     • Kalessin
      13:44 25.03.2024

      Alaskan: Takže domněnky zabalené ve vatě obecně známých skutečností. Objevil jste nový světadíl, nejspíš Ameriku.

      Alaskan: Takže domněnky zabalené ve vatě obecně známých skutečností. Objevil jste nový světadíl, nejspíš Ameriku.

     • Alaskan
      15:25 25.03.2024

      Tak mi teda racionálně vysvětlete, proč obměna bitevníků dostala přednost před všemi druhy zbraní. Hurá do toho.

      Tak mi teda racionálně vysvětlete, proč obměna bitevníků dostala přednost před všemi druhy zbraní. Hurá do toho.

     • skelet
      15:40 25.03.2024

      a jsme zase u časové osy :) Tedy z počátku hrozba drahé generální opravy za W-3 Sokol + drahý provoz Mi-24, který dle Bílé knihy již byl přežitý. Posléze zastaralost vrtulníku ...Zobrazit celý příspěvek

      a jsme zase u časové osy :)
      Tedy z počátku hrozba drahé generální opravy za W-3 Sokol + drahý provoz Mi-24, který dle Bílé knihy již byl přežitý.
      Posléze zastaralost vrtulníku Mi-24 s blížící se GO , následovaná pouze zastaralostí vrtulníku Mi-24, přičemž do jeho rozsáhlé modernizace se v půlce životnosti nikomu nechtělo strkat peníze - na rozdíl od Mi-171 to není jen o westernizaci avioniky, ale především o zavedení nové západní výzbroje. A bez této modernizace je Mi-24 k ničemu a jen žere peníze.
      To že vše nešlo dle harmonogramu je jen zásluhou neschopných ministrů obrany (Stropnický, Šlechtová). I když zde bych se měl trochu Šlechtové i zastat, v tom bordelu co zdědila po Stropnickém se toho moc za tu krátkou dobu nedalo udělat.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      19:52 27.03.2024

      Vite, kdy vznikl požadavek na obnovu vrtulníků? Netušíte, co? Hlavne, že melete nesmysly.

      Vite, kdy vznikl požadavek na obnovu vrtulníků? Netušíte, co? Hlavne, že melete nesmysly.

   • skelet
    13:30 25.03.2024

    v současné době bylo Mi-24 dvacet let, s avionikou z let osmdesátých. Pokud by se v letech 2005 až 2008 udělala zvažovaná modernizace, tak by jsem s Vámi souhlasil. V současné době ...Zobrazit celý příspěvek

    v současné době bylo Mi-24 dvacet let, s avionikou z let osmdesátých. Pokud by se v letech 2005 až 2008 udělala zvažovaná modernizace, tak by jsem s Vámi souhlasil. V současné době je jejich vyřazení správným krokem.Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    14:11 25.03.2024

    No... co pamatuju, tak ten výběr byl od počátku tak chaotický, že se H-1 určitě nedal pokládat za favorita. Chtělo se strašně moc vrtulníku, za strašně málo peněz.Viper nebyl snad ...Zobrazit celý příspěvek

    No... co pamatuju, tak ten výběr byl od počátku tak chaotický, že se H-1 určitě nedal pokládat za favorita. Chtělo se strašně moc vrtulníku, za strašně málo peněz.Viper nebyl snad ani obsahem první nabídky. V průběhu se i citelně zvedla nepřekročitelná cena na což si stěžoval Airbus, že by nabídl úplně něco jiného, kdyby mohl tak moc přestřelit cenu.Skrýt celý příspěvek

    • Kalessin
     23:37 25.03.2024

     Copak by Airbus Helicopters mohl v tomhle segmentu nabídnout? Sorry, fakt mě nic nenapadá. Vždycky, když zkusí postavit vojenský vrtulník, končí to nevyhnutelně katastrofou.

     Copak by Airbus Helicopters mohl v tomhle segmentu nabídnout? Sorry, fakt mě nic nenapadá. Vždycky, když zkusí postavit vojenský vrtulník, končí to nevyhnutelně katastrofou.

     • skelet
      06:56 26.03.2024

      fakt? a já měl za to, že H125M, H145M (UH-72), H215M, H225M a Dauphin si vedou dobře.

      fakt? a já měl za to, že H125M, H145M (UH-72), H215M, H225M a Dauphin si vedou dobře.

     • CerVus
      07:57 26.03.2024

      Co by asi tak mohl největší výrobce vrtulníků nabídnout?
      https://www.airbus.com/en/prod...

      Co by asi tak mohl největší výrobce vrtulníků nabídnout?
      https://www.airbus.com/en/prod...

     • Kalessin
      08:46 26.03.2024

      Který z nich byl od začátku stavěn jako vojenský?
      Možná 215 M, i když i ten se vyvíjel soubežně s civilní verzí.
      Těmi katastrofami jsem myslel Tiger a NH90.

      Který z nich byl od začátku stavěn jako vojenský?
      Možná 215 M, i když i ten se vyvíjel soubežně s civilní verzí.
      Těmi katastrofami jsem myslel Tiger a NH90.

     • skelet
      09:01 26.03.2024

      katastrofa je většinou každý mezinárodní program, do kterého zasahuje německá vláda. V podstatě není jeden jediný bezproblémový.

      katastrofa je většinou každý mezinárodní program, do kterého zasahuje německá vláda. V podstatě není jeden jediný bezproblémový.

     • CerVus
      09:52 26.03.2024

      Kalessin: Tak třeba tehdy měli v nabídce ještě Wildcat. 225 je evoluce Pumy. Dauphin používá spousta armád a JK ho použila jako základ pro LOH. Nebo dělají JK nebo Francie ...Zobrazit celý příspěvek

      Kalessin: Tak třeba tehdy měli v nabídce ještě Wildcat. 225 je evoluce Pumy. Dauphin používá spousta armád a JK ho použila jako základ pro LOH.
      Nebo dělají JK nebo Francie obrovskou chybu, když nevybraly jako nástupce čistě vojenský stroj. Ze kterých je vlastně pouze BH dnes relevantní?Skrýt celý příspěvek

     • Kalessin
      10:14 26.03.2024

      Skelet: To je fakt. Tiger, NH90, výběrko na útočné pušky, A400 a teď chaos s novými padáky pro specky. Za to Airbus Heli nemůže. CerVus: Já mám Dauphin rád, je to jeden z ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: To je fakt. Tiger, NH90, výběrko na útočné pušky, A400 a teď chaos s novými padáky pro specky.
      Za to Airbus Heli nemůže.

      CerVus: Já mám Dauphin rád, je to jeden z nejhezčích vrtáků vůbec, jen bych ho nepovažoval za čistě vojenský stroj. Viděl jsem ho naživo dvakrát, jednou jako SAR a jednou civilní.
      Já vím, že armády kupují i militarizované civilní vrtulníky a je to ok, jen je záleží na to, co od nich chtějí. I kdyby se GreyWolf povedl, nikdo ho nechtěl posílat do bojové zóny.Skrýt celý příspěvek

     • Kalessin
      13:07 26.03.2024

      CerVus: Wildcat není od Airbusu, ale od Westlandu.

      CerVus: Wildcat není od Airbusu, ale od Westlandu.

    • TF_HU
     19:52 27.03.2024

     Chaoticke vám to prijde v civilu, kdy se tam v mediich dohaduji politici. S vyberem v Armádě to moc spolecneho nemelo.

     Chaoticke vám to prijde v civilu, kdy se tam v mediich dohaduji politici. S vyberem v Armádě to moc spolecneho nemelo.

   • TF_HU
    19:50 27.03.2024

    To je blbost. Co tam mate dál?

    To je blbost. Co tam mate dál?

  • Alaskan
   12:48 25.03.2024

   A pro klid diskuze, aby se nemusela řešit amerika. Nadzvukové letectvo a bitevní vrtulníky jsou pro zemi naší velikosti, geopolitice a hlavně aktuálnímu stavu armády okrajovou ...Zobrazit celý příspěvek

   A pro klid diskuze, aby se nemusela řešit amerika.
   Nadzvukové letectvo a bitevní vrtulníky jsou pro zemi naší velikosti, geopolitice a hlavně aktuálnímu stavu armády okrajovou záležitostí. Tím neříkám, že jsou zbytečné a mají se zrušit, ale objektivně vzato mají být až na samotném okraji našeho zájmu.
   Dávno před vyeskalováním války na Ukrajině bylo známo, že důležitou součástí armády jsou dělostřelectvo, PVO, adekvátní (spíše početné) zálohy a nejlépe aspoň nějak vycvičené, tanky (přiměřeně), různé OT a nově UAV.
   Pro stát naší velikosti a umístění to platí dvojnásob.
   Pokud všechny složky výše zmíněné budeme mít vyřešené a vytvořené, můžeme se bavit a řešit a nakupovat bitevní vrtulníky a letadla 5. generace. Pokud to vyřešeno nemáme, je to jen rozmělňování prostředků pro armádu.
   Ale abych jen nekritizoval, BVP jsme myslím nakoupili dobře. Bohužel to se nedá říci o Ceasarech a PVO je stále nedostatečná.Skrýt celý příspěvek

   • Horny
    14:55 25.03.2024

    - K tomu nadzvukovému letectvu - v současné době máme 14 (slovy čtrnáct) kousků. Docela rád bych viděl (v nějaké jiné zemi než v ČR), jak si tedy vlastně představuješ ten "okraj ...Zobrazit celý příspěvek

    - K tomu nadzvukovému letectvu - v současné době máme 14 (slovy čtrnáct) kousků. Docela rád bych viděl (v nějaké jiné zemi než v ČR), jak si tedy vlastně představuješ ten "okraj zájmu" na němž by měl zájem o nadzvukové letectvo podle tebe správně být.
    - "Stát naší velkosti" by klidně mohl provozovat přes sedmdesát stíhaček, stovky tanků, tisíce bévépéček, atd. Je to jenom otázka politické vůle.
    - Tahle verbální hra na "malý státeček" (příp. "stát naší velikosti" atp.) může zabírat na nějaké dříve narozené, méně orientované voliče kteří mají místo mozku koblihu.
    - Bez urážky, ale jsi buď velmi naivní/hloupý a nebo regulérní troll.Skrýt celý příspěvek

    • Alaskan
     15:34 25.03.2024

     Vůbec jste nepochopil psaný text. Nikde neříkám, že máme rezignovat či rušit letectvo. To jsem jasně napsal. Ale musíme si uvědomit v jakém stavu a v jakých počtech máme současnou ...Zobrazit celý příspěvek

     Vůbec jste nepochopil psaný text. Nikde neříkám, že máme rezignovat či rušit letectvo. To jsem jasně napsal. Ale musíme si uvědomit v jakém stavu a v jakých počtech máme současnou armádu. Ano můžeme si dovolit třeba jako Finsko 70 letadel, ale Finsko na rozdíl od nás pečuje o armádu dlouhodobe a systematicky. My jsme úplně v jiné pozici než Finsko.Skrýt celý příspěvek

     • Horny
      16:18 25.03.2024

      Kecy v kleci. O zrušení letectva jsem nic nepsal, nepodsouvej mi věci, které jsem neřekl. To ty jsi psal, že nadzvukové letectvo má být na okraji zájmu. Já tě upozornil, že máme ...Zobrazit celý příspěvek

      Kecy v kleci.
      O zrušení letectva jsem nic nepsal, nepodsouvej mi věci, které jsem neřekl.

      To ty jsi psal, že nadzvukové letectvo má být na okraji zájmu. Já tě upozornil, že máme 12+2 letounů a ptám se tedy, jak si představuješ ten "okraj zájmu".

      Takže kolik letounů je podle tebe "okraj zájmu"? 3+0,6?Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      20:27 25.03.2024

      Horny
      A to těch 12+2 máme ještě pronajaté, takže je reálně nevlastníme.
      Dál k okraji už se fakt nedá jít.

      Horny
      A to těch 12+2 máme ještě pronajaté, takže je reálně nevlastníme.
      Dál k okraji už se fakt nedá jít.

     • Horny
      23:06 25.03.2024

      Klimesov - přesně tak, to se celou dobu snažím říct.
      Čím dál tím víc to vypadá, že nám sem dorazila nová várka trollů.

      Klimesov - přesně tak, to se celou dobu snažím říct.
      Čím dál tím víc to vypadá, že nám sem dorazila nová várka trollů.

     • Kalessin
      23:33 25.03.2024

      Alaskan: Já jsem se pořád snažil pochopit, kdo určuje priority AČR. Politici úplně ne- při každé změně vládnoucí garnitury se mění priority. Vojáci asi taky ne- když se zeptáte ...Zobrazit celý příspěvek

      Alaskan: Já jsem se pořád snažil pochopit, kdo určuje priority AČR.
      Politici úplně ne- při každé změně vládnoucí garnitury se mění priority. Vojáci asi taky ne- když se zeptáte deseti lidí z AČR, každý ty priority vidí jinde.
      A teď konečně vím, že ty priority určujete vy. Konečně se našel někdo, kdo má úplně jasno (facepalm).
      A vaše komplexy z naší "malosti" nesdílím, sorry jako. Zas tak nevýznamný stát nejsme, v řeči čísel je nás víc než kteréhokoliv skandinávského národa, víc než Slováků, Maďarů, Bulharů, Rakušanů. Švýcarů, Irů, Portugalců, atd.

      Z mnoha indícií usuzuji, že situace v Evropě je mnohem třaskavější než se vládnoucí autority odvažují přiznat a jsem rád za každý modernizační projekt, který se AČR podaří dotáhnout do konce. A H1 k tomu má momentálně nejblíž.
      Lepší je dotáhnout něco, co třeba není top priorita než ztrácet čas dohadováním o prioritách.
      Míru lobbingu a korupce teď neřeším, ve státním sektoru je to norma u nás i jinde. Naivka opravdu nejsem.Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    20:24 25.03.2024

    Jako zeptám se upřímně. Kde se tady tyhle nesmysly u lidí berou? Jak můžete dát do jedné myšlenky informaci, že letectvo je pro ČR okrajovou záležitostí a zároveň tvrdit, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Jako zeptám se upřímně.
    Kde se tady tyhle nesmysly u lidí berou?
    Jak můžete dát do jedné myšlenky informaci, že letectvo je pro ČR okrajovou záležitostí a zároveň tvrdit, že důležitou součástí armády je PVO?
    Uvědomujete si, že letectvo je součástí PVO? Že letectvo je hlavním pilířem PVO? Že bez letectva budete mít vždy omezenou PVO?
    Dále uvědomujete si, že posledních 20. let se české letectvo budovala na tom základě, že má pronajaté stroje? A že pronájem končí v roce 2027 po opci 2029, tedy za 5 let?Skrýt celý příspěvek

    • MariusPitomius
     14:31 27.03.2024

     Klimesov, vím přesně odkud se berou, tohle jsou absolventi VŠŽ, konkrétně vojenský výzkumný ústav Braník, na jeho dně po usilovném čtení blesku a sputniku nachází všechny tyhle ...Zobrazit celý příspěvek

     Klimesov, vím přesně odkud se berou, tohle jsou absolventi VŠŽ, konkrétně vojenský výzkumný ústav Braník, na jeho dně po usilovném čtení blesku a sputniku nachází všechny tyhle moudra.
     Vojenství vystřídalo dříve módní epidemiologii.Skrýt celý příspěvek

   • TF_HU
    19:54 27.03.2024

    Měl byste zavolat na MO CR...experta vaseho kalibru tam hledaji

    Měl byste zavolat na MO CR...experta vaseho kalibru tam hledaji

  • SYN_
   04:34 26.03.2024

   Nezapomeňte prosím že ty počty se podařilo navýšit dost nečekaně, původně měly být poloviční... takže "hezkých" šest lehkých transportních vrtulníků??

   Nezapomeňte prosím že ty počty se podařilo navýšit dost nečekaně, původně měly být poloviční... takže "hezkých" šest lehkých transportních vrtulníků??

   • skelet
    12:00 26.03.2024

    8

    8

 • Scotty
  21:18 24.03.2024

  Že se nám tu sešli přispěvatelé kteří doteď nenapsali ani čárku a mají nutkavou potřebu shazovat H-1.
  Jak by řekl Trump. Velmi zajímavé...

  Že se nám tu sešli přispěvatelé kteří doteď nenapsali ani čárku a mají nutkavou potřebu shazovat H-1.
  Jak by řekl Trump. Velmi zajímavé...

  • Horny
   23:13 25.03.2024

   Ano, a dokonce i "lajkování" příspěvků vypadá dost zajímavě. Asi už se všeobecně přišlo na to, že i z jednoho účtu je možné "lajkovat" v podstatě neomezeně, pokud se uživatel ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano, a dokonce i "lajkování" příspěvků vypadá dost zajímavě.
   Asi už se všeobecně přišlo na to, že i z jednoho účtu je možné "lajkovat" v podstatě neomezeně, pokud se uživatel připojuje z různých zařízení...
   Jak jsem psal výše, asi dorazila nová parta trollů.Skrýt celý příspěvek

   • Kalessin
    23:42 25.03.2024

    Aha, dobrý postřeh. Takže lajk pro vás z aktuálního zařízení:)

    Aha, dobrý postřeh. Takže lajk pro vás z aktuálního zařízení:)

 • Alaskan
  19:25 24.03.2024

  Také si pamatuju vrtulníkovou story. Nyní s odstupem času mi celé výběrové řízení na nový vrtulník, které úplně z počátku mělo nahrazovat Sokoli a pak Mi-24 jako prolobbované ...Zobrazit celý příspěvek

  Také si pamatuju vrtulníkovou story. Nyní s odstupem času mi celé výběrové řízení na nový vrtulník, které úplně z počátku mělo nahrazovat Sokoli a pak Mi-24 jako prolobbované americkou stranou, která chtěla prodat systém H1 (Venom + Viper). Po rozhodnutí zachovat Sokoli, již nebyl nákup nových vrtulníků aktuální a tak se rozhodlo nahradit MI-24. Firma Leonardo zde sehrála asi nevědomě roli křoví.

  Osobně vnímám akvizici systému H1, houfnic Caesar a nyní nákup F-35 více jako oslabení AČR než její posílení. Z koncepčního hlediska nebyl nákup H1 nutný a více odvádí peníze na potřebnější složky armády či státu. Pokud posílit vrtulníkové letectvo, tak rozumná volba je H145.

  A teď asi přijde vlna nenávisti, protože nákupy z USA se mají adorovat a ne kritizovat. Omlouvám se, ale na tuto problematiku se dívám víc technicky, než politicky.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   19:27 24.03.2024

   Mi-24 se měly vyřadit už během slavné Bílé knihy. Zbytek tvého příspěvku je jen omáčka "aby to vyšlo".

   Mi-24 se měly vyřadit už během slavné Bílé knihy. Zbytek tvého příspěvku je jen omáčka "aby to vyšlo".

   • Alaskan
    19:30 24.03.2024

    Z počátku se měli dokonce modernizovat a není divu, když sloužili jen pár let. A děkuji za věcnou dehonestaci, nezklamal jste

    Z počátku se měli dokonce modernizovat a není divu, když sloužili jen pár let. A děkuji za věcnou dehonestaci, nezklamal jste

    • skelet
     20:10 24.03.2024

     Ne, modernizovat se měly DO Bílé knihy. V Bílé knize se shledaly nadbytečnými. Proto se odpočátku dívalo na H145 s výzbroji. Díky neschopnosti ministra Stropnického se musely ...Zobrazit celý příspěvek

     Ne, modernizovat se měly DO Bílé knihy. V Bílé knize se shledaly nadbytečnými.
     Proto se odpočátku dívalo na H145 s výzbroji.
     Díky neschopnosti ministra Stropnického se musely DRAZE opravit Sokoly, a tím došlo ke změně náhledu na vrtulníky. Proto se začal požadovat větší vrtulník, než H145, který se hodí jen pro LZS a jako nosiče PTŘS. Na vše ostatní nemá nosností (stačí si vzít kalkulačku a počítat hmotnost paliva, nosnost, maximální vzletovou hmotnost).
     Proto se zájem AČR začal soustředit na AW139 a H-1.
     AW-139 byl odmítnut, jelikož neměl nic integrováno.Skrýt celý příspěvek

     • Alaskan
      20:50 24.03.2024

      Jaké ne? S Mi-24 se kdysi počítalo s modernizací. Zda to bylo v BK nebo ne o tom nemluvim. Pointa je ta, že tento nákup je nekoncepční z důvodů faktických potřeb armády, potažmo ...Zobrazit celý příspěvek

      Jaké ne? S Mi-24 se kdysi počítalo s modernizací. Zda to bylo v BK nebo ne o tom nemluvim.
      Pointa je ta, že tento nákup je nekoncepční z důvodů faktických potřeb armády, potažmo bezpečnosti ČR a také proto, že v NATO tento typ nikdo nemá krom US Marines…Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:58 24.03.2024

      No ne.. O modernizaci Mi-24 se uvažovalo v letech 2004-2008. Po roce 2011 se už o tom neuvažuje. Jinými slovy o modernizaci se mluvilo před dvaceti lety, před deseti lety byly ...Zobrazit celý příspěvek

      No ne..
      O modernizaci Mi-24 se uvažovalo v letech 2004-2008.
      Po roce 2011 se už o tom neuvažuje.
      Jinými slovy o modernizaci se mluvilo před dvaceti lety, před deseti lety byly Mi-24 na odstřel.
      To jestli mluvíš o tom nebo o tom, je nepodstatné. Mi-24 se měly vyřadit a nahradit ještě za Stropnického. To že lítaly až do dnešní doby je jen díky jeho neschopnosti. Včetně toho, že místo preferovaných H145 se nakonec musely zvolit H-1.Skrýt celý příspěvek

     • Alaskan
      21:07 24.03.2024

      H145 jako preferovaný vrtulník? Jako kdy? Výběrko bylo tak záhadné, že do konce nebylo jasné (pro veřejnost) který typ vrtulníku se koupí. Nejvíce rezonoval AW139 a to hlavně díky ...Zobrazit celý příspěvek

      H145 jako preferovaný vrtulník? Jako kdy? Výběrko bylo tak záhadné, že do konce nebylo jasné (pro veřejnost) který typ vrtulníku se koupí. Nejvíce rezonoval AW139 a to hlavně díky aktivitě výrobce. V zákulisí bylo už vše připraveno.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      21:19 24.03.2024

      H145 byly preferované v období Bílé knihy. Požadovaly se vrtulníky pro speciály se schopností PTŘS. Dokonce se zvažovaly i Bell 407. AW139 začal rezonovat až od Šlechtové, a to ...Zobrazit celý příspěvek

      H145 byly preferované v období Bílé knihy. Požadovaly se vrtulníky pro speciály se schopností PTŘS.
      Dokonce se zvažovaly i Bell 407.
      AW139 začal rezonovat až od Šlechtové, a to jen kvůli tomu, že díky neschopnosti Stropnického se musely opravit W-3, které se měly odstřelit rovněž.
      V každém případě od roku 2011 se s Mi-24, respektive jejich modernizaci absolutně nepočítalo. Naopak se počítalo s jejich nahrazením. To že se měnily preference armády jde na vrub ministrům za ANO, které ten nákup oddalovaly co nejdéle.
      Takže v současnosti budeme mít deset bitevníků a deset transportních mašin, plus Sokoly a Mi-171 (výrazně modernizované). Kde je to zmenšení bojeschopnosti?Skrýt celý příspěvek

     • Alaskan
      21:51 24.03.2024

      H145M jako preferovaný vrtulník? Tak to je silné slovo, jo jeden čas se objevil mezi potencionálními kandidáty, ale to bylo tak vše.

      H145M jako preferovaný vrtulník? Tak to je silné slovo, jo jeden čas se objevil mezi potencionálními kandidáty, ale to bylo tak vše.

     • skelet
      22:11 24.03.2024

      Ano byl preferovaný vrtulník. Ale pouze v určité časové ose. A Vy ty časové osy zcela a vesele ignorujete. Proto taky dojdete k nesmyslným závěrům.

      Ano byl preferovaný vrtulník. Ale pouze v určité časové ose. A Vy ty časové osy zcela a vesele ignorujete. Proto taky dojdete k nesmyslným závěrům.

    • TF_HU
     19:59 27.03.2024

     Alaskan Skelet má pravdu. Pokud se vratimena pocatek koncepce, pak mel byt nakoupen maly LUH, ktery měl doplnit schopnosti velkych vrtulníků. Pak ty projekty byly odstaveny bokem ...Zobrazit celý příspěvek

     Alaskan

     Skelet má pravdu. Pokud se vratimena pocatek koncepce, pak mel byt nakoupen maly LUH, ktery měl doplnit schopnosti velkych vrtulníků. Pak ty projekty byly odstaveny bokem a znovu obnoveny až s akvizici na LUH.

     Je to blby, ale musim rici ye Alaskan vaří z vody.Skrýt celý příspěvek

   • Matesaax
    08:38 25.03.2024

    Bila kniha byl naprosty debakl. Jen co vysla, tak uz pulka veci neplatila.

    Bila kniha byl naprosty debakl. Jen co vysla, tak uz pulka veci neplatila.

  • flanker.jirka
   20:31 24.03.2024

   Bohužel, veletočů při výběru techniky bylo a je nezdravě mnoho. Bílá kniha měla posloužit k tomu, aby se politici pochválili za to, že ušetří peníze.

   Bohužel, veletočů při výběru techniky bylo a je nezdravě mnoho. Bílá kniha měla posloužit k tomu, aby se politici pochválili za to, že ušetří peníze.

  • Scotty
   21:21 24.03.2024

   To jste si spletl. Chtěl jste napsat že to vnímáte politicky a ne technicky.

   To jste si spletl. Chtěl jste napsat že to vnímáte politicky a ne technicky.

   • flanker.jirka
    22:06 24.03.2024

    Technicky to MO ČR totálně zazdila. Tak dlouho tvrdili, že nechtějí bitevníky, ale univerzální vrtulníky schopné jak nosit PTŘS, tak přepravovat osoby, až vybrali bitevníky a ...Zobrazit celý příspěvek

    Technicky to MO ČR totálně zazdila. Tak dlouho tvrdili, že nechtějí bitevníky, ale univerzální vrtulníky schopné jak nosit PTŘS, tak přepravovat osoby, až vybrali bitevníky a víceuúčelové stroje k tomu. Kolik osob přepraví AH1 a kolik PTŘS unese UH1?Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:11 24.03.2024

     Samostatný nákup bitevního vrtulníku skutečně nebyl nikdy na pořadu dne. Takhle se koupil jeden vrtulníkový systém.

     Samostatný nákup bitevního vrtulníku skutečně nebyl nikdy na pořadu dne. Takhle se koupil jeden vrtulníkový systém.

    • skelet
     22:13 24.03.2024

     Vojáci dostali to co jim dovolili koupit politici. Univerzální vrtulníky měly být do doby, kdy na armádu nebyly prachy a ani vůle. Díky tomu "ojebu" co vymysleli vojáci na ...Zobrazit celý příspěvek

     Vojáci dostali to co jim dovolili koupit politici. Univerzální vrtulníky měly být do doby, kdy na armádu nebyly prachy a ani vůle.
     Díky tomu "ojebu" co vymysleli vojáci na politiky teď budeme mít deset transportních vrtulníků a deset bitevních.Skrýt celý příspěvek

    • Matesaax
     08:42 25.03.2024

     Slo hlavne o to, ze nakup ciste bitevniho stroje se lidem tezko vysvetluje. Univerzalni stroj schopny hasit pozary ci vozit zranene volici pochopi lepe.

     Slo hlavne o to, ze nakup ciste bitevniho stroje se lidem tezko vysvetluje. Univerzalni stroj schopny hasit pozary ci vozit zranene volici pochopi lepe.

     • skelet
      13:36 25.03.2024

      šlo hlavně o to, že v letech 2014 až 2019 nechtěl dát na armádu nikdo ani floka. Z toho vyplýval onen univerzální vrtulník.

      šlo hlavně o to, že v letech 2014 až 2019 nechtěl dát na armádu nikdo ani floka. Z toho vyplýval onen univerzální vrtulník.

     • flanker.jirka
      19:55 25.03.2024

      skelet Lžete! Podívejte se na odkaz níže. Od roku 2014 do roku 2019 vzrostl rozpočet postupně ze 42 mld Kč na 67 mld Kč a růst rozpočtu dále pokračoval. Na dno se dostal rozpočet ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Lžete! Podívejte se na odkaz níže. Od roku 2014 do roku 2019 vzrostl rozpočet postupně ze 42 mld Kč na 67 mld Kč a růst rozpočtu dále pokračoval. Na dno se dostal rozpočet postupnými škrty od roku 2006 do roku 2013. Nárůst o více než 50% oproti roku 2014. Dále to pokračovalo až na 81 mld Kč v roce 2021. To je už 100% oproti roku 2014. To je slušný nárůst v době s minimální inflací.
      https://slideplayer.cz/slide/1... Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:02 25.03.2024

      Ale to víš, že jo.. z armády co neměla ani na ponožky a trenýrky se stala armáda co měla na ponožky a trenýrky.
      Mimochodem hádej co se stalo v roce 2019? Objednaly se bitevníky..

      Ale to víš, že jo.. z armády co neměla ani na ponožky a trenýrky se stala armáda co měla na ponožky a trenýrky.
      Mimochodem hádej co se stalo v roce 2019? Objednaly se bitevníky..

     • Scotty
      20:03 25.03.2024

      flanker.jirka
      Nelže. Tenhle nárůst je v dané časové ose směšný. V té době armáda stále prohlubovala vnitřní dluh míst aby se začal "splácet".

      flanker.jirka
      Nelže. Tenhle nárůst je v dané časové ose směšný. V té době armáda stále prohlubovala vnitřní dluh míst aby se začal "splácet".

     • flanker.jirka
      21:52 25.03.2024

      skelet To že armáda nemá to co měla mít není problém současnosti, ale podfinancování v minulosti. Podíval jste se vůbec na preznetaci s oficiálními čísly? scotty Snad ještě umíte ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      To že armáda nemá to co měla mít není problém současnosti, ale podfinancování v minulosti. Podíval jste se vůbec na preznetaci s oficiálními čísly?

      scotty
      Snad ještě umíte počítat, nebo si na argumentaci pořídíte kohouta jako bureš? Díval jste se na oficiální prezentaci na kterou jsem odkazoval?
      Zkuste se zamyslet nad tím, proč v KVAČR 2035 armáda odsunuje vybavení nutn pro BÚU a kam vyhazuje 15 mld ročně z okna. Není to poprvé, kdy investice do letectva zařízla investice do pozemních sil, nejprve to byly L 159, nyní F 35, které uvidíme doma v roce 2030. Nynější 2% z HDP je skvělou zprávou, ale musíte čísla očistit o téměř 25% inflaci v průmyslu za posledních několik let. Bigoši si svou nerozhodností hrubě prodražily BVP, které mohly být nakoupeny ještě před covidem za jinou cenu. Dobře to řekli poláci, 2% nestačí, optimum pro tuto dobu jsou 3%.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      22:03 25.03.2024

      Flanker já se bavím o minulosti :)))

      Flanker já se bavím o minulosti :)))

     • Scotty
      22:23 25.03.2024

      flanker.jirka V letech kdy tvrdíte že se brutálně přidávalo vládly dvě vlády. Sobotkova která vydávala průměrně 1,02% HDP a Babišova která vydávala 1,26% HDP. Historicky na tom ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      V letech kdy tvrdíte že se brutálně přidávalo vládly dvě vlády. Sobotkova která vydávala průměrně 1,02% HDP a Babišova která vydávala 1,26% HDP. Historicky na tom byla hůř pouze Rusnokova vláda 0,96%, která ovšem spadá do stejného období. Plus Nečasova vláda 1,13%, která je na tom ovšem lépe než ta Sobotkova. Výrazně lépe si vedla Topolánkova vláda 1,60% a Fialova vláda 1,64% (zatím).
      Takže Sobotka i Babiš byli výrazně pod tím co se zavázali do obrany dávat a jakým tempem měl rozpočet růst. Za jejich vlády docházelo k další degradaci schopností a ne jejich nárůstu. To je prostě fakt.
      K žádnému dalšímu odsunu schopností úkolového uskupení nedochází.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     13:49 25.03.2024

     A vy si myslíte, že do UH-60 nacpete jak výsadek, tak těžškou výzbroj a poletí jen jeden stroj a bude dělat vše najednou? :D Nebo že to takhle zvládne AW139? Nebo jiný ...Zobrazit celý příspěvek

     A vy si myslíte, že do UH-60 nacpete jak výsadek, tak těžškou výzbroj a poletí jen jeden stroj a bude dělat vše najednou? :D
     Nebo že to takhle zvládne AW139? Nebo jiný vrtulník?
     Nechci vám brát iluze, ale vždy bude potřeba ty stroje použít dva. Jeden pro výzbroj, jeden pro výsadek. Takže pořízením jakéhokoli vrtulníku by se docílilo toho stejného co pořízením systému H1. S tím rozdílem, že bitevní nasazení by bylo okleštěno o nějaké ty schopnosti (manévr, nosnost, dolet a podobně) protože i když na užitkový stroj plácnete raketu, bitevník z něho nikdy nebude.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:43 25.03.2024

      Omyl, to si myslelo MO ČR, když takový vrtulník požadovalao, hmotnosti neošidíte, ale zkuste si to spočítat sám jaké to je mít možnost nést PTŘS pod UH 60 a nebo ten samý vrtulník ...Zobrazit celý příspěvek

      Omyl, to si myslelo MO ČR, když takový vrtulník požadovalao, hmotnosti neošidíte, ale zkuste si to spočítat sám jaké to je mít možnost nést PTŘS pod UH 60 a nebo ten samý vrtulník použít pro výsadky nebo přepravu.
      Mít vše v UH 60, tak máte větší vrtulník se 100% shodné konstrukce, nejen80%, máte větší kapacitu na přepravu osob a máte typ, který používá v Evropě více uživatelé, včetně US Army.
      AČR by nemusela tolik viset na přepravě osob v ruských vrtulnících.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      20:37 25.03.2024

      flanker.jirka Ne nemáte. Nevím jak si představujete přestavbu UH-60 na bitevník, ale věřte tomu, že by AČR objednala max 4 ks, které by na to byly speciálně upravené a tak by i ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Ne nemáte.
      Nevím jak si představujete přestavbu UH-60 na bitevník, ale věřte tomu, že by AČR objednala max 4 ks, které by na to byly speciálně upravené a tak by i zůstaly. Zbytek UH-60 by byl tak maximálně v původní konfiguraci, takže by jste neměl žádných 100% stejných, ale opět pouze 80%, protože ty 4 kusy by byly odlišné svou elektronikou, aby mohly používat těžkou výzbroj pro vedení bitevní role, a podobně. Takže čeho by jste docílil. Ano opět toho čeho docílila AČR nákupem systému H-1, ovšem znovu s tím rozdílem, že ty UH-60 na kterých by byly nalepeny ty rakety by nikdy nedosahovaly kvalit čistokrevných bitevníků.
      A takhle by se dalo pokračovat s jakýmkoli jiným vrtulníkem.
      Znovu opakuji. Jediným opravdu univerzálním vrtulníkem na trhu je nyní systém H-1, který jako jediný kombinuje bitevní a užitkový stroj v přijatelných rozdílech.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:58 25.03.2024

      Na čtyři stroje jste přišel kde? MO ČR požadovala a trvala na UH se schopností nést PTŘS a mít kapacitu na přepravu osob. Mělo jít o 12 stejných strojů. To že koupily 4 bitevníky ...Zobrazit celý příspěvek

      Na čtyři stroje jste přišel kde? MO ČR požadovala a trvala na UH se schopností nést PTŘS a mít kapacitu na přepravu osob. Mělo jít o 12 stejných strojů. To že koupily 4 bitevníky je z toho důvodu, aby se zachovala nějaká kapacita přepravy osob pomoci UH1.
      Ono to není tolik o typu, jako o mentálním rozpoložením vojáků a politiků.
      UH 60 v bojových verzích existuje, na rozdíl od AW 139.
      https://www.janes.com/defence-...
      https://www.youtube.com/watch?...
      https://www.lockheedmartin.com...
      https://verticalmag.com/featur... Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      20:01 27.03.2024

      Flanker vůbec netuší, jak vypadá taktika nalezení vrtulníků. Tyhle kdy mě tu baví po letech opět a znova

      Flanker vůbec netuší, jak vypadá taktika nalezení vrtulníků. Tyhle kdy mě tu baví po letech opět a znova

     • flanker.jirka
      09:42 28.03.2024

      TF_HU Taktika nasazení vrtulníků odpovídá kombinaci použítí UH doprovázených AH. Proto AČR požadovala schopnost nesení PTŘS, ale současně s tím se snažila o to, aby vrtulníky byly ...Zobrazit celý příspěvek

      TF_HU
      Taktika nasazení vrtulníků odpovídá kombinaci použítí UH doprovázených AH. Proto AČR požadovala schopnost nesení PTŘS, ale současně s tím se snažila o to, aby vrtulníky byly využitelné podobně jako Mi 24, tedy pro možnost nesení menšího počtu vojáků.
      Je jasné, že UH 60 vyzbrojený těžkými kulomety a PTŘS neunese výsadek, ale jedná se o to, že takový vrtulník můžete použít nejen jako bojový, ale po odstrojení jako UH. Na to se zde dotazoval Klimesov.
      Problém nastává v tom, že taktika nasazení vzdušných prostředků se od roku 2009 pohnula zajímavým směrem. Stačí se podívat co byly schopné dělat drony v roce 2004, co v roce 2014 a co v roce 2024. Mně z toho vychází používání UH v kombinaci s drony a řízenými střelami jako je například Spike NLOS, který můžete použít mimo dosah SHORAD i z pozice za horizontem. AH se v konvenčním prostředí budou čím dál častěji vystavovat velkému nebezpečí pro vlastní osádku, díky rozšíření PVO, schopnosti vedení palby těžkých kulometů a kanonů pozemní techniky na vzdušné cíle a i v souvislosti s tím, že takový vrtulník brzy budou otravovat na bojišti i nepřátelské FPV drony.
      https://www.yankodesign.com/20... Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:00 28.03.2024

      taktika západních bitevních vrtulníků je stále stejná už od osmdesátých let - ničit nepřátelské síly na maximální možnou vzdálenost. Akční průlety nad bojištěm jsou doménou ...Zobrazit celý příspěvek

      taktika západních bitevních vrtulníků je stále stejná už od osmdesátých let - ničit nepřátelské síly na maximální možnou vzdálenost. Akční průlety nad bojištěm jsou doménou východní školy.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:31 28.03.2024

      skelet Změnily se možnosti používání zbraní proti vzudšným cílům, jakými jsou vrtulníky. Prodlužuje se vzdálenost dosahu střel vzduch-země natolik, že na to nepotřebujete speciální ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Změnily se možnosti používání zbraní proti vzudšným cílům, jakými jsou vrtulníky. Prodlužuje se vzdálenost dosahu střel vzduch-země natolik, že na to nepotřebujete speciální vrtulník, ale postačí nosič dronů a střel. VSHORAD co nevidět doplní i drony bojující proti dronům a takový FPV dron bude problém i pro vrtulník, minimální optická a tepelná stopa znamená, že MAWS, LWS, RWR nepodá výstrahu osádce vrtulníku. Ve výsledku zjistíte, že je mnohem levnější vybavit přímo pozemní síly drony a létající municí oproti tomu než někam odněkud přiletí vrtulník v ceně podobné stíhacímu letounu riskující dva lidské životy.
      To samé platí o průzkumu, drony se SAR radarem nebo termovizí dokáží odhalit rotor a tepelnou stopu vrtulníků na větší vzdálenosti než je dostřel jejich vlastní výzbroje.
      Do takové zóny se musí projektovat bezosádkové systémy. Za jak dlouho nahradíte piloty a vrtulník a za jak dlouho jste schopen nahradit dron dronem?Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:24 28.03.2024

      tolik slov .. a nic .. Západ se stále drží toho, že vrtulník odpaluje výzbroj na co největší vzdálenost. v případě PTŘS to je 8-25km, u neřízených střel cca 11km. A dále proto ...Zobrazit celý příspěvek

      tolik slov .. a nic ..
      Západ se stále drží toho, že vrtulník odpaluje výzbroj na co největší vzdálenost.
      v případě PTŘS to je 8-25km, u neřízených střel cca 11km.
      A dále proto jsou jeho vrtulníky méně pancéřované, než Ruské a optimalizované pro "česání země". Proto jsou západní vrtulníky vyvíjené pro rozsáhlou spolupráci s pozemními návodčími a létajícími průzkumnými prostředky.
      Problém je, že ty se to snažíš naroubovat na východní bitevní školu, která skutečně dostala na Ukrajině na prdel.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:49 28.03.2024

      skelet Vy srovnáváte stále minulost s ještě větší minulostí. Dnes a denně všichni vidí, že "vrtulníky" si nosí vojáci sebou v batozích v podobě průzkumných nebo ozbrojených dronů a ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Vy srovnáváte stále minulost s ještě větší minulostí. Dnes a denně všichni vidí, že "vrtulníky" si nosí vojáci sebou v batozích v podobě průzkumných nebo ozbrojených dronů a vyčkávací munice všeho druhu. Kill chain je mnohem rychlejší, levnější a dostupný 24/7 prakticky kdekoliv to potřebují. V případě nasazení AH jakou koliv taktikou musíte počítat s tím, že nejdříve si někdo na letecké základně musí naplánovat misi a pak tam letět, to vše trvá čas, stojí peníze. Než někam přiletí, tak se situace změní, riskujete ztráty drahé techniky a lidí, přitom úplně zbytečně, když si v modelářském kroužku s 3D tiskárnou můžete letectvo stavět v každé druhé garáži.
      S jakou neřízenou střelou dokáže vrtulník něco efektivně trefit na 11 km? (nejlépe v profilu letu odpovídající západní taktice nasazení AH)Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:18 28.03.2024

      Uff.. ne, zase špatně. Nesrovnávám minulost s ještě větší minulostí. Západní vrtulníky prostě jsou vyvíjeny na boj pro maximální vzdálenost už od osmdesátých let. A to právě k ...Zobrazit celý příspěvek

      Uff.. ne, zase špatně.
      Nesrovnávám minulost s ještě větší minulostí.
      Západní vrtulníky prostě jsou vyvíjeny na boj pro maximální vzdálenost už od osmdesátých let. A to právě k masivnímu nasycení potencionálního bojiště raketovými protiletadlovými systémy.
      Ta taktika se nemění, mě i se vzdáleností, na kterých se to děje. V osmdesátých letech to bylo na cca 8km, dnes až do 25km.
      Takže i když se hodně snažíš, tak pro západ se zase moc nemění. Zcela se to mění pro Rusko, které mělo zcela jinou doktrínu nasazení bitevních vrtulníků, a dnes kvůli tomu tahají tuny oceli navíc.
      Ale chápu, že dřiny jsou dneska móda a dřiny dneska nahrazují vše. Od letadel po sešívačku.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:00 29.03.2024

      skelet Je super, že se shodneme na tom, že větší dostřel PTŘS je cestou, kterou se musíme vydat. Ale opět se ptám, potřebujete pro takové střely s dosahem mimo přímou viditelnost ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Je super, že se shodneme na tom, že větší dostřel PTŘS je cestou, kterou se musíme vydat. Ale opět se ptám, potřebujete pro takové střely s dosahem mimo přímou viditelnost cíle drahé bojové vrtulníky? Za mně na to stačí víceúčelové a lehké vrtulníky jen jako nosiče, nebo si takové střely mohou vozit pozemní jednotky sami a nečekat na nějaké plánování misí.
      Nehodlám zde rozebírat výhody nevýhody koncepce AH východ/západ, všehno je to pasé, díky mnohem efektivnějšímu používání levnějších dronů a vyčkávací ve srovnání s ostatními prostředky CAS. A počítejte s tím, že tak jak se pracuje na projektu loyal wingman pro stíhače, tak takovým způsobem budou fungovat roboti doprovázející UH. Podívejte se co všechno dokáží ukrajinské týmy s drony, vedou si vlastní průzkum a sami dokáží rychle působit až do vzdálenosti 15 km s FPV drony, v případě použití vyčkávací munice je to ještě dál. Než někdo naplánuje misi a udělá předletovou kontrolu pro standardní AH, tak oni mají cíle dávno zlikvidované.
      Mimochodem, už jste našel typ neřízené střely opravdu použitelné z vrtulníku na 11 km? :-)Skrýt celý příspěvek

  • Horny
   13:18 25.03.2024

   Alaskan - I já si velmi dobře pamatuju vývoj nákupu nových vrtulníků. Pokud schválně ignoruješ jeho časovou posloupnost, jediný, kdo tady "věcně dehonestuje" (taky dobrý "termit" ...Zobrazit celý příspěvek

   Alaskan - I já si velmi dobře pamatuju vývoj nákupu nových vrtulníků.
   Pokud schválně ignoruješ jeho časovou posloupnost, jediný, kdo tady "věcně dehonestuje" (taky dobrý "termit" čekám výraznou "změnu paradigmatu" teorie diskusní terminologie) jsi ty.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   19:56 27.03.2024

   Jste vedle. Nelze usuzovat z medii.

   Jste vedle. Nelze usuzovat z medii.

 • CerVus
  07:22 24.03.2024

  Tam od začátku nedávalo smysl proč nepořídili BH. Mají jich tisíce. Díky tomu mají logistickou podporu po celé zemi a nemusí řešit extra výcvik. Kdysi u NAVY se pořízení venomů ...Zobrazit celý příspěvek

  Tam od začátku nedávalo smysl proč nepořídili BH. Mají jich tisíce. Díky tomu mají logistickou podporu po celé zemi a nemusí řešit extra výcvik.
  Kdysi u NAVY se pořízení venomů alespoň dalo obhájit podporou vlastního průmyslu i když také chtěli BH.Skrýt celý příspěvek

  • Kalessin
   10:22 24.03.2024

   USN také SeaHawky má. Venomy používá USMC.

   USN také SeaHawky má. Venomy používá USMC.

   • CerVus
    10:50 24.03.2024

    Jo pravda.. Snažil jsem se tu zprávu z jednání Kongresu dohledat, ale bez šance. To bylo někdy z 2015. Tam tedy hrálo roli víc faktorů než jen tlak o zachování linky od lokálních ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo pravda.. Snažil jsem se tu zprávu z jednání Kongresu dohledat, ale bez šance. To bylo někdy z 2015. Tam tedy hrálo roli víc faktorů než jen tlak o zachování linky od lokálních politiků. Mariňáci nemuseli řešit zdlouhavý výcvik, díly byly zpětně kompatibilní, daly se přestavět starší stroje, H-1 byly levnější na pořízení a zabírají na lodích méně místa. Militarizovaný BH/SH nabízel své výhody, ale narážel na náklady na vývoj / obměnu zázemí a hrozilo seškrtání výdajů na Osprey.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:27 24.03.2024

     Žádný díl není zpětně kompatibilní. Minimálně ne u UH-1Y. Ten vrtulník se skládá s nových nebo oproti předchozí generaci upravených celků. Proto se také velice brzy zjistilo že ...Zobrazit celý příspěvek

     Žádný díl není zpětně kompatibilní. Minimálně ne u UH-1Y. Ten vrtulník se skládá s nových nebo oproti předchozí generaci upravených celků. Proto se také velice brzy zjistilo že přestavovat starší vrtulníky nemá ekonomicky smysl.Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   19:20 24.03.2024

   Tak ocividne pro tyhle ucely staci modifikovany civilni vrtulnik, ktery by mel mit mensi provozni naklady a cenu nez vojensky UH-60. A tuhle kategorii vrtulniku umi lip Evropa.

   Tak ocividne pro tyhle ucely staci modifikovany civilni vrtulnik, ktery by mel mit mensi provozni naklady a cenu nez vojensky UH-60. A tuhle kategorii vrtulniku umi lip Evropa.

 • msplus
  18:40 23.03.2024

  Ach jo, prvně reakce na TF_HU: nespochybňoval jsem svobodný přístup k informacím. O tom jsem vůbec nepsal, psal jsem o obsahu té smlouvy. Používáte sice strojené pojmy, smlouva ...Zobrazit celý příspěvek

  Ach jo, prvně reakce na TF_HU: nespochybňoval jsem svobodný přístup k informacím. O tom jsem vůbec nepsal, psal jsem o obsahu té smlouvy. Používáte sice strojené pojmy, smlouva pamatuje na všechno, co jste zmiňoval, ale ne v takové formě jak bychom si představovali (především množství a konkrétní věci jako školení - jeho úroveň je z americké strany katastrofální - to se ale z žádné smlouvy nedozvíte). Nechci se hádat, takže to prosím neberte jako nějaký útok na Vás.
  Reakce na pana ,,blábola´´´: motory shodné nejsou - je třeba si zjistit jaké zkratky (a hlavně co znamenají) jsou za obecným označením T700G-401. Tento motor totiž pohání i Abramse a je jasný, že v tomhle tanku není identický motor jako v helikoptéře. 95% shodnost draku? No, asi našim chlapcům na školení neříkali amíci pravdu, máte asi lepší informace. A teď dobře čtěte: oficiálně Vám to amíci neřeknou, ale mezi čtyřma očima Vám potvrdí, že i oni nepovažujou za bojem prověřený stroj, kterým ,,fackovali´´,, mudžahedíny v Afghánu, Iráku, nebo sandálisty v Jemenu.
  Ale vidím, že to nikam nevede, takže končím s touhle debatou.
  SbohemSkrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   18:09 24.03.2024

   Můžete mi říci, kde jste četl smlouvu? S kým jste hovořil o úrovni výcviku? Já stále hovořím s bývalými kolegy a nejsem si nějaké hrozné urovně výcviku vědom. navíc výcvikem s US a ...Zobrazit celý příspěvek

   Můžete mi říci, kde jste četl smlouvu? S kým jste hovořil o úrovni výcviku? Já stále hovořím s bývalými kolegy a nejsem si nějaké hrozné urovně výcviku vědom. navíc výcvikem s US a školou v US mám osobní zkušenost a nikdy to nebylo katastrofální. netusím o čem hovoříte a nevidím žádný důkaz, že byste říkal pravdu. Píšete sem smyšlenky.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:45 24.03.2024

   Nevím co to tady melete o motorech. Oba vrtulníky používají naprosto shodné T-700 GE 401C. A co je do očí bijící, tak motory řady T700 opravdu Abrams nepohání. Nevím kde jste na ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevím co to tady melete o motorech. Oba vrtulníky používají naprosto shodné T-700 GE 401C.
   A co je do očí bijící, tak motory řady T700 opravdu Abrams nepohání. Nevím kde jste na takovou evidentní blbost přišel.
   Ovšem je dobře že jste bojové prověření těch strojů ještě před válkou probral s americkým okresním hejtmanem.Skrýt celý příspěvek

 • msplus
  11:57 23.03.2024

  Na orgány v tomto směru činné se obracet nemusím - vše běží v souladu se smlouvou - to je totiž ten největší problém. Ta ,,smlouva´´ nám byla jenom oznámena. Například nahradní ...Zobrazit celý příspěvek

  Na orgány v tomto směru činné se obracet nemusím - vše běží v souladu se smlouvou - to je totiž ten největší problém. Ta ,,smlouva´´ nám byla jenom oznámena. Například nahradní díly se nezapomněly kdysi objednat, ale byly takto nastaveny, navíc je to nová věc, tak jaké díly? I při koupi nového auta se nepředpokládá, že po ujetí pár kilometrů se budou muset měnit nějaké díly.
  Omlouvám se za to, že jsem tento článek nazval panfletem, jde o to, že námi nakoupená verze Viper/Venom nemá už opravdu nic společného s tou verzí prověřenou bojem. Už na první pohled je to zřejmé (jsou zde jiné motory -počet, nosný systém-dvoulistý vs. čtyřlistý, dokonce drak je jiný, o avionice a výzbroji se ani nebavím). V podstatě zůstalo stejné jen obecné typové označení UH/AH. Takže jsme ve stejné situaci jako s MH-139.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   12:38 23.03.2024

   Prosím vás. Píšete nesmysly. Tady nejsme v Rusku, zde máme svobodný přístup k informacím. Smlouva pamatuje nejen na nahradni dily, ale také výcvik, zarucni a pozarucni servis tzv. ...Zobrazit celý příspěvek

   Prosím vás. Píšete nesmysly. Tady nejsme v Rusku, zde máme svobodný přístup k informacím. Smlouva pamatuje nejen na nahradni dily, ale také výcvik, zarucni a pozarucni servis tzv. podporu životního cyklu atd.Skrýt celý příspěvek

  • Hawk
   13:34 23.03.2024

   Naprostý blábol. Viper přímo vychází z verze Whiskey, která si zabojovala vrchovatě. Jsou to tak příbuzné stroje, že původně se měly W přestavovat přímo na Z. Motory jsou ...Zobrazit celý příspěvek

   Naprostý blábol. Viper přímo vychází z verze Whiskey, která si zabojovala vrchovatě. Jsou to tak příbuzné stroje, že původně se měly W přestavovat přímo na Z. Motory jsou shodné, GE T700G-401. Drak je na 95% shodný. Avionika a hlavní rotor jsou modernizované k lepšímu...Skrýt celý příspěvek

  • rtep
   15:39 23.03.2024

   tak a ted ještě nám tu napiš tu pohádku o červené karkulce...
   teda kam se za tebou hrabe Andrsen

   tak a ted ještě nám tu napiš tu pohádku o červené karkulce...
   teda kam se za tebou hrabe Andrsen

  • skelet
   17:15 23.03.2024

   . Zapomněl jsi na to, že Belly mohou lítat jen, když není zima.

   . Zapomněl jsi na to, že Belly mohou lítat jen, když není zima.

 • Pavka
  11:02 23.03.2024

  Já bych článku vytkl pouze nadpis, byť uznávám že takto konkrétně formulovaný má rozhodně větší impakt na čtenost než široké/filozofické pojetí formou zamyšlení na nikdy nekončící ...Zobrazit celý příspěvek

  Já bych článku vytkl pouze nadpis, byť uznávám že takto konkrétně formulovaný má rozhodně větší impakt na čtenost než široké/filozofické pojetí formou zamyšlení na nikdy nekončící téma "kupování zajíce v pytli".

  Abych byl konkrétní, tak tento případ rozhodně není výjimka, ale představuje potvrzení pravidla klasického podcenění a já se nebojím použít selhání projektové přípravy buď z nezkušenosti nebo obyčejné lidské hlouposti.

  Ti co již mají zkušenosti s vývojem se řídí pravidlem: "Spočítejte na cent přesně náklady a lhůty na vývoj když by všechno mělo jít podle plánu a pak to vynásobte třemi a dostanete reálnou hodnotu co to bude stát a jak dlouho to bude trvat..."

  Tedy já jsem přesvědčen že i ta potenciální cesta s vývojem české verze AW139 by se dotáhla do konce s tím, že by se využilo onoho koeficientu x3. Otázka je jen jestli jsme to ochotni akceptovat tak, jako tomu dosud bylo u téměř všech našich, nejen armádních zakázek s pořízením něčeho co v sobě obsahuje prvek novosti.

  Možná co mě trápí úplně nejvíc je ta lidská subjektivní slepota, kde u tak složité technologie jakou je vojenský vrtulník všichni dopředu věděli jak špatně by to dopadlo, ale u tak primitivní a levné technologie, jako je kupř. jaderná elektrárna jsou všichni skálopevně přesvědčení že ty přesně kalkulované náklady i časový harmonogram bude na 100 % dodržen.Skrýt celý příspěvek

 • msplus
  20:19 22.03.2024

  Autor tohoto článku je naivní blázen. Kdyby věděl, kolik těch Venomů/Viperů je v současné chvíli letuschopných (o bojeschopných ani nemluvě), sám by ten panflet smazal. Jo, a až ...Zobrazit celý příspěvek

  Autor tohoto článku je naivní blázen. Kdyby věděl, kolik těch Venomů/Viperů je v současné chvíli letuschopných (o bojeschopných ani nemluvě), sám by ten panflet smazal. Jo, a až uvidíte někde na nebi letět tyhle stroje vězte, že česká posádka v nich není. Hádejte jenom jednou, kdo to pilotuje. A to už jsou tady víme jak dlouho!!! Vím o čem mluvím, ale nechci mít problémy, takže víc neuvedu.Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   22:49 22.03.2024

   Vzhledem k údajným nulovým zásobám náhradních dílů, které se "zapomněly" kdysi objednat, se není čemu divit. Pokud se ale nemýlím, s Vaší "bojeschopností" se nepočítá ještě nějaký ...Zobrazit celý příspěvek

   Vzhledem k údajným nulovým zásobám náhradních dílů, které se "zapomněly" kdysi objednat, se není čemu divit. Pokud se ale nemýlím, s Vaší "bojeschopností" se nepočítá ještě nějaký ten pátek. Jestliže byste měl z Vašich vyjádření problémy a naznačujete nějaké pochybení, obraťte se na orgány v tomto směru činné.Skrýt celý příspěvek

   • Márten
    10:14 23.03.2024

    Nejsem letec, ale ty vrtulníky jsou nedávno sjeli z výrobní linky. Neměli by aspoň chvíli lítat i bez přísunu náhradních dílů?

    Nejsem letec, ale ty vrtulníky jsou nedávno sjeli z výrobní linky. Neměli by aspoň chvíli lítat i bez přísunu náhradních dílů?

    • TF_HU
     12:39 23.03.2024

     Zadna technika neni dodavana bez nahradnich dilu...

     Zadna technika neni dodavana bez nahradnich dilu...

     • Márten
      12:10 25.03.2024

      To není kritika nákupu, ale jako laik bych očekával, že nové stroje aspoň pár měsíců budou fungovat i bez ND.
      Pokud je teda pravda, že jsou některé neprovozuschopné...

      To není kritika nákupu, ale jako laik bych očekával, že nové stroje aspoň pár měsíců budou fungovat i bez ND.
      Pokud je teda pravda, že jsou některé neprovozuschopné...

     • Scotty
      12:39 25.03.2024

      Ne, pravda to není. Zatím je míň vycvičených posádek než strojů. Také není pravda že se koupili kompletně bez náhradních dílů.

      Ne, pravda to není. Zatím je míň vycvičených posádek než strojů. Také není pravda že se koupili kompletně bez náhradních dílů.

     • TF_HU
      20:03 27.03.2024

      Marten. Netušíte jak probíhá příprava a servis letecké techniky. Líčí jako vy se chtějí vyjadřovat k nákupům a netuší vůbec nic. Neberte to osobne, ale tady se člověk pobaví.

      Marten. Netušíte jak probíhá příprava a servis letecké techniky. Líčí jako vy se chtějí vyjadřovat k nákupům a netuší vůbec nic. Neberte to osobne, ale tady se člověk pobaví.

  • flanker.jirka
   07:44 23.03.2024

   Integrace tak složitého systému nelze provést ze dne na den, k tomu připočtěte to, že v ČR ještě nejsou všechny objednané stroje.

   Integrace tak složitého systému nelze provést ze dne na den, k tomu připočtěte to, že v ČR ještě nejsou všechny objednané stroje.

  • Maskot
   11:04 23.03.2024

   @msplus - mariňácké i naše Vipery a Venomy budou pilotovat LGBTQIA2SXYZ+ židozednářští reptiliáni, my víme - jediní mají kvalifikaci a už ovládli naší rasu, předělávají nás pomocí ...Zobrazit celý příspěvek

   @msplus - mariňácké i naše Vipery a Venomy budou pilotovat LGBTQIA2SXYZ+ židozednářští reptiliáni, my víme - jediní mají kvalifikaci a už ovládli naší rasu, předělávají nás pomocí chemtrails.
   vím o čem mluvím, ale nechci mít problémy, takže víc neuveduSkrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   11:43 23.03.2024

   Vy se běžte léčit. Melete nesmysly. Doporucim vám, abyste přišel na den otevřeného letiště, kde se na vše můžete zeptat a prohlédnout si to.

   Vy se běžte léčit. Melete nesmysly. Doporucim vám, abyste přišel na den otevřeného letiště, kde se na vše můžete zeptat a prohlédnout si to.

  • Klimesov
   12:03 23.03.2024

   msplus
   "Vím o čem mluvím, ale nechci mít problémy, takže víc neuvedu."

   O tomhle se dá úspěšně pochybovat. :-)

   msplus
   "Vím o čem mluvím, ale nechci mít problémy, takže víc neuvedu."

   O tomhle se dá úspěšně pochybovat. :-)

 • juko
  13:38 22.03.2024

  Asi off topic ale tie vase nove UH-1Y v kamuflazi ktoru ste zvolili vyzeraju neskutocne krasne. Fakt radost sa na ne pozerat, som nadseny vzdy ked uvidim ich novu fotku.

  Asi off topic ale tie vase nove UH-1Y v kamuflazi ktoru ste zvolili vyzeraju neskutocne krasne. Fakt radost sa na ne pozerat, som nadseny vzdy ked uvidim ich novu fotku.

 • toustr
  13:03 22.03.2024

  Moc dobře si pamatuji zdejší diskuze o výběru vrtáků pro VzS a argumenty pro AW. S odstupem času musím říci, že jsem rád, na jaké straně jsem tehdy byl, AW byl bylo peklo.

  Moc dobře si pamatuji zdejší diskuze o výběru vrtáků pro VzS a argumenty pro AW. S odstupem času musím říci, že jsem rád, na jaké straně jsem tehdy byl, AW byl bylo peklo.

  • TF_HU
   11:45 23.03.2024

   To jste byl asi mimo. VzS ten vrtulník nechtěly od první prezentace na základně. Pote co Italové jasne deklarovali, že k němu nemaji výzbroj.

   To jste byl asi mimo. VzS ten vrtulník nechtěly od první prezentace na základně. Pote co Italové jasne deklarovali, že k němu nemaji výzbroj.

 • SYN_
  08:07 22.03.2024

  Hm, kterýže vývojový program v posledních letech běžel bez problémů, v plánovaném čase a bez překročení rozpočtu? Řekněme... LCS? F-35, DDX?? A osekání počtu objednaných kusů je ...Zobrazit celý příspěvek

  Hm, kterýže vývojový program v posledních letech běžel bez problémů, v plánovaném čase a bez překročení rozpočtu? Řekněme... LCS? F-35, DDX?? A osekání počtu objednaných kusů je "osvěčená" cesta jak vyhnat cenu "do nebe" viz DDX, AGS a další...
  Je opravdu překvapivé že v porovnání se strojem který se vyrábí už nějakých 50let (UH-1) a prodělal jen běžnou "evoluci" je tu rizik víc...
  Jsem dalek hodnotit kvality MH-139A ale taky nevidím rád když se něco jen lacině pomlouvá... kolik stál vývoj FARA, a musel to být skutečně mizerný stroj když ho odpískali před vyrobením jediného sériového kusu!Skrýt celý příspěvek

  • Kalessin
   09:15 22.03.2024

   Nikdo netvrdí, že dětskými nemocemi a složitým vývojem neprošly i jiné programy. Ale právě proto bychom měli být rádi, že se nás to tentokrát netýká, protože času je málo a voda ...Zobrazit celý příspěvek

   Nikdo netvrdí, že dětskými nemocemi a složitým vývojem neprošly i jiné programy. Ale právě proto bychom měli být rádi, že se nás to tentokrát
   netýká, protože času je málo a voda stoupá.Skrýt celý příspěvek

  • Sholva
   10:08 22.03.2024

   Tady se nepomlouvá stroj jako takový, jen se zdůrazňuje, jak problematické je militarizovat nějaký civilní kus techniky. S tím se dá jen souhlasit. Za mě, pokud by to už někdo ...Zobrazit celý příspěvek

   Tady se nepomlouvá stroj jako takový, jen se zdůrazňuje, jak problematické je militarizovat nějaký civilní kus techniky. S tím se dá jen souhlasit. Za mě, pokud by to už někdo "spáchal" před námi a vše fachalo jak má, proč ne. Ale na to, aby ČR platila tenhle přerod, na to podle mě nemáme, zvláště když je dostupná alternativa. A máme fůru jiných věcí v AČR, co je třeba pořídit, tak proč se pouštět do zbytečných dobrodružství? Jak je vidět, násobně bohatší armáda USA s tím má také problémy. Z 80 kusů je na polovic. My bychom pořídili kolik, 24? A pak to kvůli nákladům pokrátili na 12? Nebo 8?Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    06:38 24.03.2024

    Tak nevím, to skoro vypadá jako bych já někdy navrhoval MH-139 pro AČR... čehož si ovšem nejsem vědomý, prakticky jsem si jistý opakem... Ale dobře, když mě bude někdo silně dusit, ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak nevím, to skoro vypadá jako bych já někdy navrhoval MH-139 pro AČR... čehož si ovšem nejsem vědomý, prakticky jsem si jistý opakem...
    Ale dobře, když mě bude někdo silně dusit, přiznám že jsem si myslel (a stále myslím) že H145M by jako "missile truck" použitelný byl (a pak ještě na několik dalších činností, jako např. MEDEVAC, SAR, VIP atd.) a tušim tuhle psali že ho pro tyto účely získávají i nějaký nýmandi, tuším Německo a snad Španělsko...
    Je fakt že se vyskytly některé body které "naše" řešení nakonec přecejen citelně podpořily, a to jednak válka ukázala skutečně že časová tíseň by mohla existovat, a "bonus" od amíků posunul naše vrtulníkové útočné síly ze symbolických počtů na docela použitelnou úroveň...Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     10:26 24.03.2024

     H145M je schopný pro LZS a nosič PTŘS, ale pak stačí vzít kalkulačku a začít počítat hmotnosti.. na všechno jiné se prostě nehodí. A tehdy to bylo o tom, že chceme "všechno jiné + ...Zobrazit celý příspěvek

     H145M je schopný pro LZS a nosič PTŘS, ale pak stačí vzít kalkulačku a začít počítat hmotnosti.. na všechno jiné se prostě nehodí. A tehdy to bylo o tom, že chceme "všechno jiné + PTŘS"Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   11:48 22.03.2024

   Jste trochu mimo. Vrtulník AW139 byl vývojovým programem. Vrtulník MH-139A je program přestavby civilní verze na vojenskou. Tedy samostatný projekt. Z tohoto pohledu to nelze ...Zobrazit celý příspěvek

   Jste trochu mimo.
   Vrtulník AW139 byl vývojovým programem.
   Vrtulník MH-139A je program přestavby civilní verze na vojenskou. Tedy samostatný projekt. Z tohoto pohledu to nelze hodnotit stejně, jako vývoj a zavedení F35A což je vojenský vývoj vojenského letadla. Není to předělaná cesna na bojový stroj.

   UH1 je původně vojenský stroj, vyvinutý pro vojenské účely, který se poté rozšířil i do civilních variant. U něj se jedná o postupný vývoj již zavedené technlogie, techniky atd.

   To není o laciném pomlouvání. UH1 a AH1 jsme v nabídce dosali sice jako dražší, ale hotový kmpletní projekt.

   AW139 jsme v nabídce dostali jako civilní stroj, bez vojenských rádií, bez zbraní. Tehdy neexistovala militarizovaná verze...se zbraněmi...Italové tohle sami věděli. Nabízeli nám integraci zbraní...ale za naše peníze, tedy miliardový vývoj vojenské verze. Proto jsme od toho odešli a šli cestou H1.Skrýt celý příspěvek

   • rtep
    15:47 23.03.2024

    přesně tak , kolik že byla cena Italů za AW 139 .... 8 miliard myslím že současná cena za kombo AH/UH ... 15 miliard je podstaně nižší než nabídka Italů, vlastně ve shodě s tím ...Zobrazit celý příspěvek

    přesně tak , kolik že byla cena Italů za AW 139 .... 8 miliard
    myslím že současná cena za kombo AH/UH ... 15 miliard je podstaně nižší než nabídka Italů, vlastně ve shodě s tím co je dokázáno by UHOS mněl armádě tu pokutu 550 mil vrátit a přidat 100% za to že se mýlil

    je jasné že pokud by se šlo do AW 139 tak by jsme na 8 miliardách nebyli ani náhodou ( nebo byly ale s polovinou strojů )Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  00:02 22.03.2024

  Po prečítaní nadpisu som si spomenul na túto správu: ÚOHS obhájil rekordní pokutu u krajského soudu. Ministerstvo za tendr na vrtulníky zaplatí 550 milionů zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

  Po prečítaní nadpisu som si spomenul na túto správu:

  ÚOHS obhájil rekordní pokutu u krajského soudu. Ministerstvo za tendr na vrtulníky zaplatí 550 milionů
  zdroj: https://ekonomickydenik.cz/uoh... Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   05:41 22.03.2024

   Chyba úředníka, úředníků, nijak nevypovídá o kvalitě stroje. :-)

   Chyba úředníka, úředníků, nijak nevypovídá o kvalitě stroje. :-)

   • SYN_
    08:13 22.03.2024

    To nebyla chyba "úředníka" ale změna definice/vyhodnocování VŘ z jediného typu na dva "příbuzné" typy... skoro bych si troufl tvrdit že tuto kombinaci vůbec neměli při vypisování ...Zobrazit celý příspěvek

    To nebyla chyba "úředníka" ale změna definice/vyhodnocování VŘ z jediného typu na dva "příbuzné" typy... skoro bych si troufl tvrdit že tuto kombinaci vůbec neměli při vypisování na mysli, a "naroubovali" to na ně až když jim toto nabídli.
    Prostě - poptávám tahač návěsů, ale v průběhu řízení mi někdo nabídne kombinaci náklaďák+přívěs a vysvětlí mi že je to praktičtější a stojí jen o trochu víc... když jsem soukromník tak pohoda, můžu si dělat téměř co chci, ale pokud spadám pod ty co musí vypisovat podle zákona tak je to na zrušení a nové vypsání... anebo problémy.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     11:49 22.03.2024

     To není pravda. Pokuta byla za procesní chybu. Rozhodnutí padlo dříve, než byl vypořádaný protest.

     To není pravda. Pokuta byla za procesní chybu. Rozhodnutí padlo dříve, než byl vypořádaný protest.

     • Pavka
      10:24 23.03.2024

      Tady s TF_HU naprosto souhlasím, pokud vím jednalo se o očividnou a zároveň až neuvěřitelně "školáckou" procesní chybu, kde nebyla dodržena zákonná procedura. Tedy konkrétně byl ...Zobrazit celý příspěvek

      Tady s TF_HU naprosto souhlasím, pokud vím jednalo se o očividnou a zároveň až neuvěřitelně "školáckou" procesní chybu, kde nebyla dodržena zákonná procedura. Tedy konkrétně byl proveden další krok (zde podpis smlouvy) před vypršením zákonné procesní lhůty, typicky je taková lhůta určena k podání či vypořádání námitek vůči předchozímu rozhodnutí. Tedy aby to bylo úplně jasné, případný obsah námitky (i pokud by žádná v dané lhůtě nedorazila) na skutkovou podstatu tohoto prohřešku neměl vliv a v tomto konkrétním případě tak kontrolní orgán nemohl jednat jinak.

      Tedy kdyby si ministr obrany (ten nese v tomto případě odpovědnost) zkontroloval onu lhůtu a podepsal smlouvu až po jejím vypršení (tuším asi o týden později), tak se žádný problém nekonal, tak jednoduché to v tomto případě bylo.Skrýt celý příspěvek

    • adrems
     12:05 22.03.2024

     A proč tahle situace vznikla? Protože vláda původně uvolnila na vrtulníky jen 6 mld. Kdyby ty peníze uvolnila rovnou, od začátku by nebylo co řešit(AW) a šlo by se rovnou cestou H1 ...Zobrazit celý příspěvek

     A proč tahle situace vznikla? Protože vláda původně uvolnila na vrtulníky jen 6 mld. Kdyby ty peníze uvolnila rovnou, od začátku by nebylo co řešit(AW) a šlo by se rovnou cestou H1 nebo UH60.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      12:51 23.03.2024

      Vysvětlit to rozhodování je na delší debatu. Cestou UH60 by se určitě nešlo.

      Vysvětlit to rozhodování je na delší debatu. Cestou UH60 by se určitě nešlo.

  • torong1
   08:10 22.03.2024

   A co přesně má ta vaše vzpomínka společného s kvalitou vrtulníku?

   A co přesně má ta vaše vzpomínka společného s kvalitou vrtulníku?

 • Hawk
  17:28 21.03.2024

  Ale Vojáček říkal, že.... :-D :-D :-D

  Ale Vojáček říkal, že.... :-D :-D :-D

  • flanker.jirka
   18:03 21.03.2024

   Na mě to působí, že je to psané zrovna takovým způsobem, jako spousta článků pana Vojáčka o Gripenech a F 35. Jen se zde obhajuje jiný stroj a plive se na jiný stroj. 1. Pokud by ...Zobrazit celý příspěvek

   Na mě to působí, že je to psané zrovna takovým způsobem, jako spousta článků pana Vojáčka o Gripenech a F 35. Jen se zde obhajuje jiný stroj a plive se na jiný stroj.
   1. Pokud by byly nedostatky UH 1N nepřekonatelné, tak by je dávno vyřadili a používali cokoliv co mají v USA dostupné.
   2. Integrace MH 139 se nezastavila, ale pokračuje, jde opravdu o speciální verzi, kde hrál roli i využitelný prostor pro speciální senzory a systémy, které by se stejně tak musely integrovat do jiných typů vrtulníků, protože pro ně také nejsou certifikovány a problémy rovněž nejde vyloučit, i kdyby šo o typ ošlehaný písky pouštní bouře.
   3. V USA moc dobře vědí co dělají, obvzláště co se týká ochrany jaderných zbraní.
   4. Zcela jistě jsou si vědomi toho, že sami vyrábí Venomy, Vipery a HH 60, ale přesto šli do něčeho jiného.
   5. Pravděpodobnost toho, že jsou v USA a Polsku hloupější než MO ČR je velmi nízká.

   Odsuzovat zde polské rozhodnutí o výběru AW 149 je krátkozraké a předpojaté. AW 149 se v Polsku vyrábí a co je doma, to se počítá. Výzbroj na tom vrtulníku nebude to hlavní na co jej poláci kupují, od toho budou mít AH 64.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    19:39 21.03.2024

    "AW 149 se v Polsku vyrábí a co je doma, to se počítá" Cóż... Może nie byłem zbyt dobry z geografii (w szkole) Ale nie przypominam sobie aby Vergiate czy Yeovil były polskimi ...Zobrazit celý příspěvek

    "AW 149 se v Polsku vyrábí a co je doma, to se počítá"
    Cóż...
    Może nie byłem zbyt dobry z geografii (w szkole)
    Ale nie przypominam sobie aby Vergiate czy Yeovil były polskimi miejscowościami.

    ;-)Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:33 21.03.2024

     Ale podílí se na tom PZL Swidnik.

     Ale podílí se na tom PZL Swidnik.

     • Lukas
      20:39 21.03.2024

      Tak, malują?

      To już S-70i jest bardziej polskim śmigłowcem... (Bo w Mielcu robione są struktury)

      Tak, malują?

      To już S-70i jest bardziej polskim śmigłowcem... (Bo w Mielcu robione są struktury)

   • Jan Grohmann
    20:45 21.03.2024

    MH-139A nemá žádné speciální senzory ani systémy. Určitě nic navíc, co má HH-60W.

    MH-139A nemá žádné speciální senzory ani systémy. Určitě nic navíc, co má HH-60W.

    • flanker.jirka
     22:28 21.03.2024

     Tak proč šli do takého rizika zahraničního vrtulníku?

     Tak proč šli do takého rizika zahraničního vrtulníku?

     • Jan Grohmann
      23:13 21.03.2024

      Dobrá otázka. Možná chtěli ušetřit.

      Dobrá otázka. Možná chtěli ušetřit.

     • Klimesov
      06:14 22.03.2024

      Proč do takového rizika chtějí jít i někteří Češi? Láká je prvotní odhad ceny. A mnohé láká do teď. Ale nechápou, že tím že na civilní stroj, nebo přepravní stroj, nalepíte raketu ...Zobrazit celý příspěvek

      Proč do takového rizika chtějí jít i někteří Češi?
      Láká je prvotní odhad ceny.
      A mnohé láká do teď.
      Ale nechápou, že tím že na civilní stroj, nebo přepravní stroj, nalepíte raketu tak z něho bojový neuděláte.
      Ano technicky to jde, takhle postupovat, ale stojí to peníze, a hlavně čas.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      11:55 22.03.2024

      Domnívám se, že USAF se na platformu H1 u USMC díval jako na dosluhující platformu.

      Domnívám se, že USAF se na platformu H1 u USMC díval jako na dosluhující platformu.

     • Sgt Murphy
      12:17 22.03.2024

      Ak si dobre pamätám tak v MH-139 porazil v súťaži ponúkanú verziu HH-60U nižšími prevádzkovými nákladmi kde sa malo ušetriť počas celej životnosti strojov 1,7 miliardy $. Problémom ...Zobrazit celý příspěvek

      Ak si dobre pamätám tak v MH-139 porazil v súťaži ponúkanú verziu HH-60U nižšími prevádzkovými nákladmi kde sa malo ušetriť počas celej životnosti strojov 1,7 miliardy $. Problémom nebola militarizácia civilného stroja AW-139, Grey Wolf už je totiž postavený na základe vojenskej verzie AW-139M, ktorý bez problémov lietajú vo veľmi podobnej konfigurácii napr. v Talianskych vzdušných silách pod označením HH-139. Výzvou pre Boeing bola integrácia všetkých systémov požadovanýcg USAF. Najväčší časový sklz programu však nespravila integrácia sysyémom a certifikácia vrtuľníku do prevádzky v ozbrojených silách, ale šéf divízie vrtuľníkov v Boeingu Mark Cherry si mohol ísť vlasy vytrhať keď niekoľko rokov nedokázala civilná FAA certifikovať do civilnej letovej prevádzky vojenský stroj a jeho vojenské systémy napr. "friend-or-foe".Skrýt celý příspěvek

     • Kalessin
      18:24 22.03.2024

      V USA občas sáhnou po evropském řešení (třeba Lakoty nebo Dauphiny pro Pobřežní Stráž), ale pokud se pamatuju, netýká se to bojových typů.

      V USA občas sáhnou po evropském řešení (třeba Lakoty nebo Dauphiny pro Pobřežní Stráž), ale pokud se pamatuju, netýká se to bojových typů.

   • TF_HU
    11:51 22.03.2024

    Celý ten článek není o vrtulníku, ale o zvyšující se finanční náročnosti na jeho zavedení. Věřte mi, že i zavedení AW139 u nás by v konečném důsledku bylo dražší než zavedení H1. ...Zobrazit celý příspěvek

    Celý ten článek není o vrtulníku, ale o zvyšující se finanční náročnosti na jeho zavedení. Věřte mi, že i zavedení AW139 u nás by v konečném důsledku bylo dražší než zavedení H1. Vím o čem mluvím :-)Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     16:28 22.03.2024

     Záleží co od toho vrtulníku zákazník očekává. Když Vám výrobci říkali, že chcete vrtulník, který na trhu neexistuje, tak jste je vyprovodili pryč. Když Vám z Polska poslali nabídku ...Zobrazit celý příspěvek

     Záleží co od toho vrtulníku zákazník očekává. Když Vám výrobci říkali, že chcete vrtulník, který na trhu neexistuje, tak jste je vyprovodili pryč. Když Vám z Polska poslali nabídku na S 70 vybavenou APKWS A Helfire, tak se na MO ČR pro jistotu tato nabídka ztratí. A ve výsledku armáda nekupuje univerzální vrtulníky, ale UH a AH. Najednou nebylo potřeba mít vrtulníky s přepravou vojáků a stačil bitevník. Tak si to užijete v Evropě exotickým typem a soudě pode fotografií armáda šetří i na výbavě a ochranných systémech, což je věčná škoda.Skrýt celý příspěvek

     • Kalessin
      18:27 22.03.2024

      Teď si otevřu pivko a mrknu se jak to schytáte.
      Tyhle argumenty už byly stokrát vyvrácené a nejen tady.

      Teď si otevřu pivko a mrknu se jak to schytáte.
      Tyhle argumenty už byly stokrát vyvrácené a nejen tady.

     • TF_HU
      11:53 23.03.2024

      To rozhodně není pravda a jen to dokazuje, ze na rozdíl od mé zkušenosti vy čerpáte pouze z médií. Takových vrtulníků existuje vice, Lynx a jeho dalsi verze, MH1 ...Zobrazit celý příspěvek

      To rozhodně není pravda a jen to dokazuje, ze na rozdíl od mé zkušenosti vy čerpáte pouze z médií.

      Takových vrtulníků existuje vice, Lynx a jeho dalsi verze, MH1 atd...

      ...vrtulník co na trhu neexistuje...je novinářský obrat, žádná slova dodavatelů. Pouze jediná situace podobneho typu nastala do doby, nez jsem odešel od letectva, americane nechtěli integrovat Helfire na UH1 s tim, že H1 je komplex včetně taktiky použití. Nakonec nam to i vyčíslili...Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      12:01 23.03.2024

      Zákazník očekává, že stroj bude plnit bojové operace. Neočekává, že bude měsíce možná roky čekat než toho bude stroj schopen. S-70 ani UH-60 nejsou univerzální stroje. Zkratka UH ...Zobrazit celý příspěvek

      Zákazník očekává, že stroj bude plnit bojové operace. Neočekává, že bude měsíce možná roky čekat než toho bude stroj schopen.
      S-70 ani UH-60 nejsou univerzální stroje. Zkratka UH znamená (Utility Helicopter) tedy užitkový vrtulník. I když na UH-60 naroubujete střelu Helfire, tak z toho není bitevník. Je z toho užitkový vrtulník vyzbrojený střelou Helfire.
      Jediný univerzální vrtulník na trhu je dnes systém H-1 díky tomu, že sdílí až 85% společných součástek a dílů a díky tomu získáváte bitevník + užitkový stroj.Skrýt celý příspěvek

 • Kalessin
  17:21 21.03.2024

  Grey Wolf je očividně skoro stejně velký průser jako NH90. Jsem zvědav na zkušenosti Rakouska s jejich novými AW169.
  Gratulace AČR k moudrému rozhodnutí.

  Grey Wolf je očividně skoro stejně velký průser jako NH90. Jsem zvědav na zkušenosti Rakouska s jejich novými AW169.
  Gratulace AČR k moudrému rozhodnutí.

 • Arccos
  15:38 21.03.2024

  Už můžeme začít říkat "my jsme to říkali"? :)

  Už můžeme začít říkat "my jsme to říkali"? :)

  • TF_HU
   11:51 22.03.2024

   Já to říkal od počátku AN :-)

   Já to říkal od počátku AN :-)

Načítám diskuzi...