Odstřelovací pušky pro 21. století - laserové měření deformací hlavně při střelbě

laserové měření hlavně
Foto: Laserové měření hlavně v laboratořích ORNL / ORNL

Odstřelovači se při střelbě na dlouhé vzdálenosti musí potýkat s řadou proměnných, ať už to jsou různorodé klimatické podmínky nebo specifická trajektorie letícího projektilu. Avšak méně známou skutečností je, aspoň v řadách široké vojenské veřejnosti, že při samotné střelbě dochází k nepředvídatelným deformacím hlavně. Tyto deformace mají nepříznivý vliv na přesnost střelby. Vědci z laboratoří Oak Ridge National Laboratory (ORNL) proto navrhují pomocí laserového paprsku a optických vláken neustále tyto deformace při střelbě měřit.

Technologie Kompenzace záměrného kříže pomocí referenčního senzoru (Reticle Compensating Rifle Barrel Reference Sensor) byla vyvinuta panem Slobodanem Rajicem v laboratořích ORNL. Systém neustále porovnává vertikální a horizontální průhyby hlavně vzhledem k podelné ose zbraně. Zaznamenané odchylky jsou přeneseny do balistického počítače, který poté upraví pozici digitalního záměrného kříže.

„Moderní odstřelovací pušky mají dostřel kolem 3 kilometrů, bohužel jakékoliv nepředvídatelné deformace hlavně způsobí velké nepřesnosti při střelbě“ říká pan Slobodan Rajc a dodává „ Z tohoto důvodu je naše technologie pro střelce nepostradatelná“

Z konstrukčního hlediska nejde o žádné sci-fi. Moderní odstřelovací pušky využívají hlavně, které jsou na vnější straně podélně drážkované. Drážky jednak snižují váhu zbraně a také zvyšují měrnou plochu, čímž dochází k rychlejšímu ochlazování hlavně.

laserové měření hlavně

Foto: Laserové měření hlavně v laboratořích ORNL / ORNL

Technologie laserového měření průhybu hlavně využívá právě těchto podélných drážek. V horní a postranní drážce jsou umístěny dvě optická vlákna, do kterých laserová dioda vysílá laserové paprsky.

„Optická vlákna jsou navržena tak, aby došlo k rozdělení laserového parsku. Jeden paprsek putuje po vrcholu hlavně a druhý podél hlavně. Tak můžeme měřit vertikální i horizontální vychylování hlavně“ Slobodan Rajc

Díky kombinaci speciálních algoritmů a speciálních čidel počítač velice přesně určí průhyb hlavně v horizontální a vertikální rovině. Pomocí dalších senzorů, které měří například vzdálenost cíle a povětrnostní podmínky, může celý zaměřovací systém s nebývalou přesností zaměřit skutečnou pozici cíle.

Pár slov o zobrazovacím systému digitálního záměrného kříže. Nejlepší standardní optické zaměřovače lze při střelbě manuálně nastavit vždy o 1/8 úhlové minuty (MOA - Minute Of Angle). V případě speciálního digitálního zaměřovače z produkce ORNL, lze však dosáhnout mnohem jemnější rozlíšení - až 1/1000 MOA. To je 125x lepší hodnota než v případě nejlepších optických zaměřovačů.

Pro názornost si uvedeme příklad. Při střelbě na cíl vzdálený jeden kilometr, bude jeden klik na točítku puškohledu znamenat posuv záměrného bodu v cíli o 36 milimetrů. V případě digitálního zaměřovacího systému ORNL, bude posuv v 1 km vzdáleném cíli pouze 0,3 milimetrů.

 

Zdroj: Accurate Shooter

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Premiéra odstřelovací pušky M10 SAKO TRG

Na letošní londýnské výstavě DSEi se uskutečnila světová premiéra nové odstřelovací pušky M10 SAKO ...

Kel-Tec KSG : brokovnice pro 21. století

Dnes vám představíme opravdovou lahůdku. Ukážeme vám netradiční bojovou brokovnici od americké firmy ...

Accutact ANGLESIGHT - střelba „za roh“ nebyla nikdy tak snadná

Již v první světové válce vznikaly první konstrukce, které umožňovaly vést střelbu „za roh“. Bohužel ...

M14 EBR - klasická konstrukce v moderním kabátě

Puška M14 byla původně vyvinuta jako náhrada za zbraň M1 Garand.  Avšak již záhy po zavedení do ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Grohmann
  23:05 01.12.2011

  Pro Jakub: Lítost nebo pochyby nebudou ceněné vlastnosti odstřelovače. :)

  Pro Jakub: Lítost nebo pochyby nebudou ceněné vlastnosti odstřelovače. :)

 • Jakub
  20:58 01.12.2011

  Víte, co kdysi odpověděl jeden odstřelovač reporterovi na otázku:
  ,,Co cítíte po výstřelu a zasažení člověka?"
  ,,Zpětný ráz..."

  :-)

  Víte, co kdysi odpověděl jeden odstřelovač reporterovi na otázku:
  ,,Co cítíte po výstřelu a zasažení člověka?"
  ,,Zpětný ráz..."

  :-)