Odstřelovací pušky pro 21. století - laserové měření deformací hlavně při střelbě

laserové měření hlavně
Foto: Laserové měření hlavně v laboratořích ORNL / ORNL

Odstřelovači se při střelbě na dlouhé vzdálenosti musí potýkat s řadou proměnných, ať už to jsou různorodé klimatické podmínky nebo specifická trajektorie letícího projektilu. Avšak méně známou skutečností je, aspoň v řadách široké vojenské veřejnosti, že při samotné střelbě dochází k nepředvídatelným deformacím hlavně. Tyto deformace mají nepříznivý vliv na přesnost střelby. Vědci z laboratoří Oak Ridge National Laboratory (ORNL) proto navrhují pomocí laserového paprsku a optických vláken neustále tyto deformace při střelbě měřit.

Technologie Kompenzace záměrného kříže pomocí referenčního senzoru (Reticle Compensating Rifle Barrel Reference Sensor) byla vyvinuta panem Slobodanem Rajicem v laboratořích ORNL. Systém neustále porovnává vertikální a horizontální průhyby hlavně vzhledem k podelné ose zbraně. Zaznamenané odchylky jsou přeneseny do balistického počítače, který poté upraví pozici digitalního záměrného kříže.

„Moderní odstřelovací pušky mají dostřel kolem 3 kilometrů, bohužel jakékoliv nepředvídatelné deformace hlavně způsobí velké nepřesnosti při střelbě“ říká pan Slobodan Rajc a dodává „ Z tohoto důvodu je naše technologie pro střelce nepostradatelná“

Z konstrukčního hlediska nejde o žádné sci-fi. Moderní odstřelovací pušky využívají hlavně, které jsou na vnější straně podélně drážkované. Drážky jednak snižují váhu zbraně a také zvyšují měrnou plochu, čímž dochází k rychlejšímu ochlazování hlavně.

laserové měření hlavně

Foto: Laserové měření hlavně v laboratořích ORNL / ORNL

Technologie laserového měření průhybu hlavně využívá právě těchto podélných drážek. V horní a postranní drážce jsou umístěny dvě optická vlákna, do kterých laserová dioda vysílá laserové paprsky.

„Optická vlákna jsou navržena tak, aby došlo k rozdělení laserového parsku. Jeden paprsek putuje po vrcholu hlavně a druhý podél hlavně. Tak můžeme měřit vertikální i horizontální vychylování hlavně“ Slobodan Rajc

Díky kombinaci speciálních algoritmů a speciálních čidel počítač velice přesně určí průhyb hlavně v horizontální a vertikální rovině. Pomocí dalších senzorů, které měří například vzdálenost cíle a povětrnostní podmínky, může celý zaměřovací systém s nebývalou přesností zaměřit skutečnou pozici cíle.

Pár slov o zobrazovacím systému digitálního záměrného kříže. Nejlepší standardní optické zaměřovače lze při střelbě manuálně nastavit vždy o 1/8 úhlové minuty (MOA - Minute Of Angle). V případě speciálního digitálního zaměřovače z produkce ORNL, lze však dosáhnout mnohem jemnější rozlíšení - až 1/1000 MOA. To je 125x lepší hodnota než v případě nejlepších optických zaměřovačů.

Pro názornost si uvedeme příklad. Při střelbě na cíl vzdálený jeden kilometr, bude jeden klik na točítku puškohledu znamenat posuv záměrného bodu v cíli o 36 milimetrů. V případě digitálního zaměřovacího systému ORNL, bude posuv v 1 km vzdáleném cíli pouze 0,3 milimetrů.

 

Zdroj: Accurate Shooter

Nahlásit chybu v článku


Související články

Premiéra odstřelovací pušky M10 SAKO TRG

Na letošní londýnské výstavě DSEi se uskutečnila světová premiéra nové odstřelovací pušky M10 SAKO ...

Kel-Tec KSG : brokovnice pro 21. století

Dnes vám představíme opravdovou lahůdku. Ukážeme vám netradiční bojovou brokovnici od americké firmy ...

Accutact ANGLESIGHT - střelba „za roh“ nebyla nikdy tak snadná

Již v první světové válce vznikaly první konstrukce, které umožňovaly vést střelbu „za roh“. Bohužel ...

M14 EBR - klasická konstrukce v moderním kabátě

Puška M14 byla původně vyvinuta jako náhrada za zbraň M1 Garand.  Avšak již záhy po zavedení do ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jan Grohmann
  23:05 01.12.2011

  Pro Jakub: Lítost nebo pochyby nebudou ceněné vlastnosti odstřelovače. :)

  Pro Jakub: Lítost nebo pochyby nebudou ceněné vlastnosti odstřelovače. :)

 • Jakub
  20:58 01.12.2011

  Víte, co kdysi odpověděl jeden odstřelovač reporterovi na otázku:
  ,,Co cítíte po výstřelu a zasažení člověka?"
  ,,Zpětný ráz..."

  :-)

  Víte, co kdysi odpověděl jeden odstřelovač reporterovi na otázku:
  ,,Co cítíte po výstřelu a zasažení člověka?"
  ,,Zpětný ráz..."

  :-)

Načítám diskuzi...