Oficiálně: Bojovníci Hizballáhu v Sýrii

Hizballáh
Foto: Bojovnící Hizballáhu na přehlídce v libanonském Bejrútu / AP

Zdá se, že válka v Sýrii již není válkou občanskou, ale spíše regionální. Není tajemstvím, že v současné době v Sýrii působí bojovníci Hizballáhu a Íránu, kteří podporují režim Bašára Asada. Podle posledních informací má v současné době působit v Sýrii na 5000 bojovníků Hizballáhu.

Informaci přinesl na Světovém ekonomickém fóru v Jordánsku Salman Shaikh, ředitel katarského think tanku Brookings Doha Center. Podle něj, kromě bojovníků Hizballáhu, působí v Sýrii i 1500 až 2000 šíitských bojovníků z Iráku. Navíc se má v brzké době do bojů zapojit dalších 5000 bojovníků Hizballáhu.

Hizballáh (Strana Alláhova neboli Strana Boží) je libanonská šiítská politická a militantní organizace existující od roku 1982. Svůj věhlas si získal skrze vojenský odpor vůči Izraeli a to hlavně po jeho invazi do Bejrútu v roce 1982. Hizballáh kontrolují, sponzorují a vyzbrojují Íránské revoluční gardy. Írán dál také řídí zakládání dalších organizací napojených na Hizballáh v ostatních zemích. Nemalou podporu získává také ze Sýrie. Spojené státy, Nizozemsko, Spojené království, Egypt, Izrael, Austrálie a Kanada klasifikují Hizballáh jako teroristickou organizaci. Wikipedia

Shaikh svůj projev přednesl den poté, co šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh oficiálně potvrdil zapojení své organizace do bojů v Sýrii. Podle něj nebude Hizballáh nečině přihlížet, když je jeho hlavní spojenec pod útokem.

Podle Shaikiho, největší riziko v rozšíření konfliktu za hranice tkví v hlubším zapojení Izraele. „Obavám se, že Izrael je do konfliktu stále více ´nasáván´“, přednesl Shaikh. Izraelci nelibě nesou dodávky moderních ruských zbraní do Sýrie, u nichž nemají jistotu, že se nedostanou do rukou Íránu a Hizballáhu. Jak je pak z historie známo, Izrael se nikdy nebáli vzít situaci do svých rukou…

Sýrští uprchlíci v Sýrii

Foto: Syrský uprchlický tábor v Turecku. V Turecku se nalézá odhadem 300 000 syrských uprchlíků. / Wikipedia

Na přetřes přišly i Spojené státy. Podle Shaikiho je malá pravděpodobnost, že americká armáda zasáhne v Sýrii. Jednak se nechce pouštět do komplikovaného ozbrojeného konfliktu v Sýrii, jednak má dost svých problémů v Iráku a Afghánistánu. Změnu v americkém postoji může přinést jen masivní použití chemických zbraní režimem Bašára Asada.

Shaikh se také opřel do „šíitského“ režimu Bašára Asada ohledně porušování lidských práv. „Zabíjení civilistů probíhá v zemi již dlouhou dobu a mnohem více lidí zemře v následujících měsících a letech,“ říká Shaikh. “



Na stejném fóru, Sarah Leah Whitson, ředitelka Human Right Watch pro Střední východ a severní Afriku, upozornila, že režim je od vypuknutí konfliktu zodpovědný za drtivou většinu případů porušování lidských práv.

V současné době se odhaduje, že ze Sýrie uteklo okolo 1,5 miliónů lidí. Uprchlíci se soustřeďují především v Jordánsku, Libanonu, Turecku Egyptu a iráckém Kurdistánu. Dlužno upozornit, že se jedná o sunitské země, prootže drtivá většina uprchlíků jsou sunité.

Do dnešních dní si syrská občanská válka vyžádala 70 000 obětí. Syrská vláda, Írán a Hizballáh se snaží potlačit povstání s tím, že bylo vyvoláno a je podporováno Izraelem, USA a jejími spojenci na blízkém východě.

Zdroj: Time of Israel, Wikipedia, NY Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelci útočí na Sýrii

Izraelské letectvo podniklo v průběhu několika dní několik útoků na syrská území. Nejnovější ...

Sýrie – muslimská občanská válka

Zatímco „západ“ přešlapuje na místě a hledá způsob, jak se postavit k situaci v Sýrii, šíitský Írán ...

Ruský protiletadlový systém S-300 pro Sýrii

Sýrie se zmítá v bludném kolu chaosu a násilí. V poslední době navíc prosakují zprávy o dodávce ...

Izrael varuje Sýrii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pohrozil bombardováním vojenských cílů v Sýrii, pokud bude jeho ...