Oficiálně: Slovensko nakoupí bojová vozidla pěchoty Scipio

Foto: Kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio 8x8; větší foto / PGZ
Kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio 8x8; větší foto / PGZ

Slovensko nakoupí slovensko-polská bojová vozidla pěchoty Scipio. V první fázi půjde o 31 vozidel za téměř 28 milionů euro (760 milionů Kč) od Polské zbrojní skupiny PGZ (Polska Grupa Zbrojenowa).

Předběžnou dohodu o pořízení prvních 31 bojových vozidel pěchoty Scipio podepsali 3. července premiéři Slovenska a Polska – Robert Fico a Ewa Kopacz. Smlouva obsahuje školicí a logistické balíčky. Podpis finálního kontraktu se očekává do dvou měsíců.

Slovensko dostane na nákup vozidel výhodný finanční úvěr od polské vlády. Naší severní sousedé se výhodnými půjčkami snaží podpořit prodej polských zbraní v zahraničí a posílit schopnosti svých nejbližších sousedů.

„Je to velmi úspěšný den pro Polskou zbrojní skupinu. Dohoda oznamující výrobu vozidel Rosomak pro slovenskou armádu, stejně jako zadání výroby 6 válečných lodí polským ministrem obrany, jsou pro naší skupinu milníky a důvodem, proč jsme sloučili polský vojenský průmysl pod hlavičku PGZ... Díky polsko-slovenské spolupráci polský průmysl získal největší a nejlepší kontrakt za poslední roky," komentuje podpis Wojciech Dąbrowski, předseda představenstva PGZ.

Slovenská vozidla Scipio získají slovenskou bezosádkovou věž TURRA 30. Podle předsedy představenstva PGZ využití domácích zbrojních produktů je skvělý způsob, jak uspět na zahraničních trzích.

„Dnešní událost je dokonalým příkladem mezinárodní spolupráce. Scipio je kombinací polského vozidla Rosomak 8x8 v základní verzi a slovenské věže TURRA 30. Podobné kombinované nabídky, včetně technologických řešení vyvinuté v zemích, kde prodáváme naše produkty, je účinný způsob, jak zvýšit vývoz polského obranného průmyslu. PGZ v této obchodní strategii bude pokračovat," komentoval 3. července podpis dohody Dąbrowski.

Slovensko v současné době plánuje vybavit dva prapory celkově 66 vozidly Scipio. Formální požadavek je na 100 vozidel. Vozidla v první fázi získá budovaný slovenský prapor ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance). Prapor ISTAR ve prospěch bojových jednotek vyhledává, identifikuje a určuje cíle. ISTAR je vyčleněn pro zahraniční nasazení, například jako součást evropských jednotek Battle Group.

Slovensko v současné době vlastní 32 kolových obrněných vozidel 8x8, z toho 12 strojům je více než 30 let. Jde o vozidla Tatrapan a zastaralá OT-64.

Prodej vozidla Scipio je součástí širší polsko-slovenské spolupráce. Očekává se, že slovenská DMD Group zajistí opravu polských kolových samohybných houfnic Dana. Ve výzbroji polské armády se nachází 111 houfnic Dana. Polsko a Slovenskou budou navíc vozidlo Scipio společně nabízet na zahraničních trzích.

Zdroj: PGZ

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polské transportéry Rosomak pro slovenskou armádu?

Slovenský ministr obrany Martin Glváč a jeho polský kolega Tomasz Siemoniak vedou rozhovory o ...

Nová slovenská húfnica EVA

19. mája 2015 predstavil slovenský minister obrany Martin Glváč na veľtrhu IDET v Brne novú ľahkú ...

Unikátní podvozek vozidla BAE Systems CV90

Pásové vozidlo pěchoty CV90, jeden z adeptů pro Armádu ČR, se pyšní novým unikátním podvozkem. Před ...

Scipio se dvoří slovenské armádě

Minulý týden Polská zbrojní skupina (Polska Grupa Zbrojeniowa) ve slovenském výcvikovém prostoru ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • niko
  09:41 14.07.2015

  Belkin KOLT ma pravdu. CZ skutocne posiela lepsiu kvalitu do zahranicia, ako na nase trhy. Nemusi mat dve linky. Ved kazda zbran prechadza finalnym checkom a podla toho smeruje do ...Zobrazit celý příspěvek

  Belkin KOLT ma pravdu. CZ skutocne posiela lepsiu kvalitu do zahranicia, ako na nase trhy. Nemusi mat dve linky. Ved kazda zbran prechadza finalnym checkom a podla toho smeruje do jednej, alebo druhej krabice. Myslis, ze sportovi strelci tymu CZ maju Pistole z linky ? :) To iste vo Vlesimi s S&B. Kup krabicku nabojov v Nemecku a kup v Cechach. Zistis rozdiel.
  Vies belkin argumentujes tu dojmologiou, pricom mam pocit, ze vela osobnych skusenosti s CZ nemas.Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  01:05 14.07.2015

  Je sice pravda že G36 byla zavedená dřív,ale kdyby to byla tak významně lepší zbraň, tak by ji němci přezbrojily.Vznik M 16 a Vz 58 se moc časově neliší. Nerozumím argumentaci ...Zobrazit celý příspěvek

  Je sice pravda že G36 byla zavedená dřív,ale kdyby to byla tak významně lepší zbraň, tak by ji němci přezbrojily.Vznik M 16 a Vz 58 se moc časově neliší.

  Nerozumím argumentaci že když se podpoří česká firma která vytváří exportem zisk, tedy odvádí více státu na daních, zároveň poškozuje daňového poplatníka.
  Toto je na mně složitý.
  Co se týká rozdílné kvality, cz má dvě rozdílné linky? Dva sklady na dva různé materiály?
  V CZ neprovádějí výstupní kontrolu? Oni nemají kalibry?
  To že ve dvou tendrech neuspěl znamená že puška nestřílí?
  No pokud neumí vyvrtat díru a vyfrézovat drážku, nečtou výkresy, tak nemůžou vyrábět ani lopaty. Promiňte , ale zese to smrdí ,,dojmologií"Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:46 13.07.2015

  belkin: BW má G36, protože v době jeho zavedení žádná HK-416 neexistovala, neb byla vytvořena na základě požadavků USSOCOM až počátkem 21. století. Ohledně nedávných testů US ...Zobrazit celý příspěvek

  belkin: BW má G36, protože v době jeho zavedení žádná HK-416 neexistovala, neb byla vytvořena na základě požadavků USSOCOM až počátkem 21. století.

  Ohledně nedávných testů US Army je nutné si uvědomit, že HK-416 (a další zbraně) nepřinesla dostatečné zlepšení oproti stávajícímu stavu s ohledem na to, že Army má zbraní M4, zbrojířských setů, dílů atd. plné sklady, navíc je kupuje za minimální peníze (cena jedné M4 je pod 1000$). AČR přezbrojovala ze zastaralé pušky na moderní, takže v jejím případě tento argument neplatí. Navíc se nejednalo o podporu českého zbrojního průmyslu – proti tomu bych nic neměl, jenže to by to celé muselo proběhnout úplně jinak! Jednalo se o podporu jednoho konkrétního výrobce na úkor vojáků i daňových poplatníků.

  Agument ohledně prodejnosti CZUB výrobků ve světě je mimo z mnoha důvodů. Co se týče kupř. té mexické policie či egyptských OS, tak tam je to jednoznačně o mazávání těch správných koleček. V tendru ve Francii ani v Indii CZUB se svým výrobkem, zdá se, neuspěje, přestože se jedná o výrazně inovovanou konstrukci než ten prototyp, co vyhrál VŘ se slavnou "Bulantovou komisí". Co se týče civilního trhu, je třeba si uvědomit dvě zásadní věci – kvalita zbraní z CZUB na západních trzích je dlouhodobě vyšší než těch na našem trhu; – civilní využití pistolí je výrazně odlišné od služebního.

  Ohledně toho, že CZ-805 funguje, se běžte zeptat lidí, co jej skutečně intenzivně využívají v podmínkách vojenského nasazení. Pušku Co se dovíte, se vám určitě nebude líbit. O kvalitě raději nepsat. Víte, proč v Astánu při minulé rotaci nebyly (až na pár *jednotlivě* schválených) zbraně se STANAG kompatibilní šachtou? Protože v předmětné dodávce téměř třetina zbraní měla příliš úzký vývrt hlavně! O tom, že v Brodě ani dnes neumí správně vyfrézovat Picatinny lištu raději nemluvit....

  Omlouvám se za dlouhý OT, ale ta skoro óda na CZUB (a EA, ale o té se mi psát už nechce) mě vážně nebavila.Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  21:52 13.07.2015

  niko: souhlas, to je přesné, jen HK 416 není podstatně lepší, jenom lepší. (vždyť to je M4 s pístem, nic víc, nic míň, ono vratné ústrojí v pažbě taky není žádná sláva, že se ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: souhlas, to je přesné, jen HK 416 není podstatně lepší, jenom lepší.
  (vždyť to je M4 s pístem, nic víc, nic míň, ono vratné ústrojí v pažbě taky není žádná sláva, že se koncept armalite stal etalonem ergonomie taky nebylo ze dne na den a bylo to spíš časem vytvořených návyků a možnosti tunění, prostě americký zvyk.) Jinak dílenské zpracování je tradičně německé.

  Pistole CZ jsou stejně jako Glok v segmentu levnějších služebních zbraní.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  21:38 13.07.2015

  HK 416 je podstatne lepsi ako Bren. Preto sa Bren dodava ako jednoducha utocna puska pechoty, zatial co HK 416 je oblubenou zbranou velkeho poctu specialnych jednotiek. Inak ...Zobrazit celý příspěvek

  HK 416 je podstatne lepsi ako Bren. Preto sa Bren dodava ako jednoducha utocna puska pechoty, zatial co HK 416 je oblubenou zbranou velkeho poctu specialnych jednotiek.

  Inak nehovorim, ze CZ je predrazeny smejd. Len vravim, ze to nie je nic specialne, skor bezne pistole vo väcsine pripadoch s priemernymi vlastnostami.Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  21:28 13.07.2015

  niko: já neporovnávám hk 416 a brena, já jen tvrdím že hk 416 není podstatně lepší než bren, ale je dražší než bren. Že HK 416 nepřináší významnější přidanou hodnotu proti jiným ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: já neporovnávám hk 416 a brena, já jen tvrdím že hk 416 není podstatně lepší než bren, ale je dražší než bren. Že HK 416 nepřináší významnější přidanou hodnotu proti jiným zbraním dokazují US armádní testy.
  Proto němci pro armádu zvolili levnější (a asi pro ně vhodnější) G36.

  Z výrobou 1911 máte pravdu.

  USA trh je nejkonkurenčnější na světě.
  Zákon trhu je takový, že pokud budu prodávat předražený šmejdy skončím.
  Že neinovovali protože byli amíci spokojení se stávající produkcí je ekonomicky logický.Pokud není tlak, není důvod nic měnit.Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  21:13 13.07.2015

  hurvo:to je věc názoru.Pokud ve věži nikdo není není třeba ji zbytečně zatěžovat,vytvářet složitější, těžší nosný převodovový systém, výkonější elektrickou soustavu, podstaně těžší ...Zobrazit celý příspěvek

  hurvo:to je věc názoru.Pokud ve věži nikdo není není třeba ji zbytečně zatěžovat,vytvářet složitější, těžší nosný převodovový systém, výkonější elektrickou soustavu, podstaně těžší gyro,komplikovanější stabilizaci jen za cenu zvýšení balistické odolnosti z úrovně kalacha na minimi.
  Domnívám se,že je důležitější nepřítele na vzdálenost zpozorovat a eliminovat,
  než ho nechat přijít blíž, nechat se zasáhnou a spoléhat na odolnost.
  Na to, aby měl dálková věž balistiku STANG 3 zapomeňte, to je nesmysl,takovou věž nikdo na kola nepostaví, ( bavíme se o dálkově řízené věži.).Skrýt celý příspěvek

 • niko
  21:10 13.07.2015

  Belkin: Ano CZ v USA predava vsetky svoje produkty presne tak ako vsetky vyznamnejsie zbrojovky. A aj nasa GP. Ale CZ USA vyraba v USA iba Dan Wesson, cize klony americkych 1911. ...Zobrazit celý příspěvek

  Belkin: Ano CZ v USA predava vsetky svoje produkty presne tak ako vsetky vyznamnejsie zbrojovky. A aj nasa GP. Ale CZ USA vyraba v USA iba Dan Wesson, cize klony americkych 1911.
  Nepovedal som, ze HK 416 je lacnejsi. Ved ani BMW nie je lacnejsie ako skodovka. :) HK 416 je jedna velmi kvalitna puska, s ktorou sa Bren proste nemoze rovnat. Porovnavat ich preto nema zmysel.

  Belkin ano. Je to tak. Ked ti fabrika bezi na 100 % a mas objednavky dopredu na rok a pol dopredu, nebudes urcite doladzovat kvalitu a menit procesy. Presne to robi CZUB a vsetko doladzuje marketingom, ktory ma ale fakt dobry. Ale ved co ta ja tu budem presviecat o realite. Pozri zopar streleckych for. Tam urcite najdes to, co som pisal.

  http://www.strelectvi.cz/forum... Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  20:56 13.07.2015

  niko: když je HK 416 tak super a levnej, proč ho proboha plošně nezavedl Bundeswehr ? Proč místo toho používají plasťák G36? To s tou poptávkou je nelogický. Když bude velká ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: když je HK 416 tak super a levnej, proč ho proboha plošně nezavedl Bundeswehr ? Proč místo toho používají plasťák G36?
  To s tou poptávkou je nelogický.
  Když bude velká poptávka, rozjeduju výrobu ve velkém, najmu lidi, prostory a rejžuju.To byl sen každé firmy a zbrojovky obzvlášť.
  CZ US prodává v USA všechny svoje produkty včetně brena a škorpiona :-)Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  20:56 13.07.2015

  Co sa turry tyka. Je firepower kill, mobility kill a total kill. Pokial pancier turry chrani iba proti 7,62x39 tak je to podla mna zasadny nedostatok, iba o trosku mensi ako to ze ...Zobrazit celý příspěvek

  Co sa turry tyka.
  Je firepower kill, mobility kill a total kill. Pokial pancier turry chrani iba proti 7,62x39 tak je to podla mna zasadny nedostatok, iba o trosku mensi ako to ze velitel nema zameriavac. To co sa da na vezu namontovat je pre mna nepodstatne ked realny stav je iny.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  20:37 13.07.2015

  Porovnavat HK 416 s Brenom ? To je ako porovnavat skodovku s BMW. :) Belkin, ja verim ze to myslis uprimne. Vidis uspesnu firmu na vyrobu strelnych zbrani, ktora dodava do celeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Porovnavat HK 416 s Brenom ? To je ako porovnavat skodovku s BMW. :)
  Belkin, ja verim ze to myslis uprimne. Vidis uspesnu firmu na vyrobu strelnych zbrani, ktora dodava do celeho sveta a mas pocit, ze robia nieco vynimocne. Nie je to tak.
  Do USA vyvazaju vsetky zbrojovky. Aj slovenska GP, ktora bola urcitu dobu predavana pod skutocne exkluzivnou znackou STI. Dovod je ten, ze dopit po zbraniach v USA je proste neskutocne velky. V USA CZUB produkuje iba znacku Dan Wesson. Cize tam kupili zbrojovku a robia tam 1911. Tot vsio. Hadam nemusime diskutovat o tom, ze system 1911 nema s Ceskom nic spolocne. CZUB si urobila jedno dobre meno Shadovom a hlavne Adamom Tycom, ktory ju spropagoval inak nic moc. No dopit po strelnych zbraniach bol v poslednych rokoch taky vysoky, ze jednoducho nebola potreba (ale ani u inych zbrojoviek) nejako velmi vylepsovat kvalitu. Presne tuto vetu som pocul povedzme od zdroja blizkeho CZUB.
  Zase je CZUB znama tym, ze jej dodavky nie su vzdy s kostolnym poriadkom. Kto maze, ten jede.Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  20:19 13.07.2015

  O Tavoru toho moc nevím, ale může to být imponující zbraň. MO slovenska tedy mohlo tavor vyzkoušet a případně zakoupit.Je to ale pullpup a spoustě uživatelům je střelba nepříjemná ...Zobrazit celý příspěvek

  O Tavoru toho moc nevím, ale může to být imponující zbraň. MO slovenska tedy
  mohlo tavor vyzkoušet a případně zakoupit.Je to ale pullpup a spoustě uživatelům je střelba nepříjemná z důvodu otřesu blízko hlavy a nepříjemné blízkosti vyhazovače.Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  20:05 13.07.2015

  Hurvo tady s Vámi souhlasím, na té pušce je spousta malých kurvítek které spoustě lidem znepříjemňuje uživatelskou vstřícnost, ale v podstatě to funguje vyhovujícím způsobem. HK ...Zobrazit celý příspěvek

  Hurvo tady s Vámi souhlasím, na té pušce je spousta malých kurvítek které spoustě lidem znepříjemňuje uživatelskou vstřícnost, ale v podstatě to funguje
  vyhovujícím způsobem. HK byla rozhodně lepší, ale ne podstatně. ( viz.testy v USA)
  Z TURROU nesouhlasím, pokud zabudují nezávislý velitelský pozorovací modul,
  není co řešit. Blbosti jako menší pal.průměr, odolnost, nebo ráže jsou naprosto nepodstatné a o bojové kvalitě nic nevypovídající, ruskej kanon 30 je dostatečně výkoný,
  odolnost je u bezosádkové věže zbytečná (koho má chránit?) Přídavný pancíře by byla jen mrtvá váha. Důležité je aby se dobře a bezproblémově točila, aby byl stabilní software a HLAVNĚ nezávislý rychlý a ostrý přehledový systém pro velitele, to je ta největší přidaná hodnota.Pokud to turra zvládne, není co řešitSkrýt celý příspěvek

 • hurvo
  19:50 13.07.2015

  Zamestnanie cca do 50 ludi a zborka zbrane z dovezenych dielov nejake velke terno pre ekonomiku nie je. Keby sa tu licencne vyrabal Tavor (tak ako v mnozstve inych krajin , napr ...Zobrazit celý příspěvek

  Zamestnanie cca do 50 ludi a zborka zbrane z dovezenych dielov nejake velke terno pre ekonomiku nie je. Keby sa tu licencne vyrabal Tavor (tak ako v mnozstve inych krajin , napr FORT224 na ukrajine, brazilii....) Tak by to pre ekonomiku bol rozhodne vacsi prinos. Tiez nechapem preco pri vybere zbrane pre armadu je dolezite vsetko ine len nie jej efektivita. "dame tam 2A42 lebo mame naboje na sklade. kupi sa bren lebo je cesky. kupime fantomy lebo mame breny. " atd...Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  19:42 13.07.2015

  Bren je rovnako presny ako ktorakolvek puska kalibru 5,56 s EOtechom, zatial. Ale je na nom tisic drobnych problemov ktore ma rozculuju a irituju, a ktore na inych modernych ...Zobrazit celý příspěvek

  Bren je rovnako presny ako ktorakolvek puska kalibru 5,56 s EOtechom, zatial.
  Ale je na nom tisic drobnych problemov ktore ma rozculuju a irituju, a ktore na inych modernych puskach nie su. Ked vieme ze bren OSSR nakupila za cenu porovnatelnu s HK 416 tak je to nieco co sa da len velmi tazko prehltnut.

  Scipio podobne, na jednej strane radost ze sa nakupi vozidlo ktore sa velmi osvedcilo v afghanistane, na druhej strane sa na to drbne slovenska veza so zasadnymi nedostakami. Zase nieco co sa da velmi tazko prehltnut.Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  19:33 13.07.2015

  Je taky otázka při kolika kusech se licence čehokoliv vyplácí

  Je taky otázka při kolika kusech se licence čehokoliv vyplácí

 • belkin
  19:26 13.07.2015

  hurvo: já ale vysvětloval důvod zavedení brena do AČR, pokud byl HK 416 levnější než bren, měla ho ossr koupit. Já vím že NH 90 je vrtulník, ale právě na něm byly ...Zobrazit celý příspěvek

  hurvo: já ale vysvětloval důvod zavedení brena do AČR,
  pokud byl HK 416 levnější než bren, měla ho ossr koupit.
  Já vím že NH 90 je vrtulník, ale právě na něm byly použity
  podobné plasty jako na zbraních.

  Pasáž o daních dokládá přínos brenu pro ČR, samozřejmě ne přímo pro slovensko.
  Licenční výroba zpravidla nedovoluje export.
  Nevím že by zrovna M4 byla nějaký terno.

  Ono celkově,pokud se bude bren montovat na slovensku,
  bude to mít sekundárně vliv i na ekomiku slovenska, což by při přímém
  nákupu od jiného dodavatele asi nebylo.

  Stále tedy nevidím tu tragickou nevýhodnost brena pro ossr.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  18:48 13.07.2015

  Mate tam asi preklep NH90 je vrtulnik.

  Mate tam asi preklep NH90 je vrtulnik.

 • hurvo
  18:48 13.07.2015

  Teraz neviem ci to je reakcia na mna alebo nie. Mexiko a egypt som nespominal. HK 416 je zavedena v OSSR, a kludne mohla byt aj plosne CZUB vraj podliezla ponuku HK zhruba o ...Zobrazit celý příspěvek

  Teraz neviem ci to je reakcia na mna alebo nie.
  Mexiko a egypt som nespominal.
  HK 416 je zavedena v OSSR, a kludne mohla byt aj plosne CZUB vraj podliezla ponuku HK zhruba o 50€ (skoda ze sa neporovnala aj cena/vykon).
  Samozrejme ze CZUB je platcom dani v CR. (ako ste sa k tomu dostali?) To ale nikoho na slovensku nemusi zaujimat. A pri licencnej vyrobe by bola rovnakym platcom dane aj ina firma.Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  18:39 13.07.2015

  Vyjmenováváte licečně v USA ,,domestikovane" firmy působící na US trhu, kde cílovým a jediným zákazníkem jso ozbr.složky USA? Jistě spec.síly používají klony M 4, zeptejte se ...Zobrazit celý příspěvek

  Vyjmenováváte licečně v USA ,,domestikovane" firmy
  působící na US trhu, kde cílovým a jediným zákazníkem jso ozbr.složky USA?

  Jistě spec.síly používají klony M 4, zeptejte se na důvod.
  Policie používá zbraně HK od devadesátých let.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 8