Ohlednutí za TOP GUNNER 2011 - střeleckou soutěží pro Regiho

TOP GUNNER 2011
Foto: Účastníci závodu TOP GUNNER 2011 / Jiří Houžvička

Výcvikové centrum ATAC u obce Stod ve spolupráci se střeleckým klubem PT-SC Stod připravilo 24. 9. 2011 první ročník střeleckých závodů TOP GUNNER. Úvodní informace o soutěži slibující pohyb se zbraní mezi střeleckými stavy a příslib adrenalinové akce zněly velice lákavě. Akce byla uspořádána na počest bývalého člena Special Operation Group (SOG) Jiřího Schamse, přezdívaného „Regi“. Pojďme se nyní ohlédnout za touto jedinečnou akcí, shrnout si to podstatné a nasát atmosféru závodu díky unikátním fotkám.

Nabít, zamířit, pal!

Střelecké disciplíny byly nastaveny na střelbu z krátkých a dlouhých zbraní. Především pistolí GLOCK a pušek SA vz. 58, které bylo možno na místě zapůjčit. Závodníci měli samozřejmě možnost použít i vlastní vybavení, a tak se v soutěži objevily různé modifikace již zmíněného SA vz. 58 a dále např. Colt M4, AR15 nebo H&K MP5 v malorážní úpravě. Z krátkých zbraní jsme mohli vidět ČZ 75 SP-01 Shadow nebo např. Sig Sauer P226.

Marek Sejkora, hlavní organizátor závodů, spolu se svým týmem pro střelce připravil uličku s okny, dveřmi i nízkými otvory. Na obou koncích uličky byla připravena vozidla, ze kterých se startovalo nebo která měla simulovat střelbu ze zákrytu. Střílelo se pak na klasické siluety nebo poppery.

Soutěž se skládala ze čtyř střeleckých disciplín, kdy se hodnotila především přesnost zásahů. Hráči si tedy mohli vybrat klidnou, přesnou střelbu nebo podlehnout atmosféře akce a použít „rambo“ styl. Bohužel tomu také odpovídal počet nastřílených bodů.

 TOP GUNNER 2011

Foto: Střelba zpoza vozidla z pistole / Jiří Houžvička

Při první disciplíně s krátkou zbraní bylo nutné doběhnout s mírnou zátěží ke střeleckému stavu, zasáhnout dva poppery (jedna rána na terč), přeběhnout ke klikaté uličce a zde vyhledat a zasáhnout terče.

 

Druhou disciplínou byl průchod uličkou s dlouhou zbraní, dvaceti ranami a s přebíjením. Úkolem závodníka bylo skrze pomyslná okna zasáhnout připravené terče, mezi kterými byly přimíchány terče představující rukojmí. Všichni rukojmí naštěstí přežili útok všech přítomných závodníků bez úhony. Průchod ulicí byl zakončen střelbou zpoza vozidla do dvou popperů.

TOP GUNNER 2011 Foto: Nebylo nouzi o Hollywoodskou akci / Jiří Houžvička

Start třetí disciplíny začínal za volantem připraveného vozidla. Závodník vyběhl, sebral zásobník pistole, zahájil palbu na terče v oknech a na konci cesty opět zasáhl dva poppery.

Poslední disciplína byla pak oddechovou a šlo pouze o zasáhnutí čtyř popperů s možností jedné opravy, přičemž při střelbě na druhou dvojici popperů stál závodník na pneumatice.

Povedená akce s dětskými nemocemi

Šlo o první organizovaný závod TOP GUNNER, který byl otevřen veřejnosti, a tak se organizátoři nevyhnuli dětským nemocem, tak typickým pro nové závody. Závodníci začali pokládat otázky, na které organizátoři nebyli schopni jednotně odpovědět. Jakmile závod začal, ukázaly se všechny položené otázky naprosto zbytečné. Organizátoři mohli první diskuze utnout hned na začátku a vznikl by určitě lepší dojem.

V úvodní disciplíně bylo nutné sjednotit poslední detaily, ale v její polovině už vše probíhalo opravdu organizovaně. V každé z disciplín doprovázel závodníka také instruktor, který dohlížel na bezpečnost postupu.

TOP GUNNER 2011

 Foto: Soutěž je v plném proudu / Jiří Houžvička

Celkově šlo o podařenou akci, při které se nikdo z přítomných nenudil a puntičkáře, které rozladil zmatečný začátek soutěže, jistě uklidnilo připravené občerstvení.

Z původně soukromé akce pořádané pro pár kamarádů vzešla příjemná soutěž, která v dalších ročnících bude nepochybně vyhledávanou střeleckou akcí.

Pro Regiho

Závěrem je důležité říct, že celá střelecká soutěž byla věnována bývalému českému vojákovi, nyní válečnému veteránovi z Afghánistánu, Jiřímu Schamsovi přezdívanému Regi.

Jiří Schams byl vážně zraněn při misi na jihu Afghánistánu, v provincii Helmand, v březnu roku 2008. Při misi, kdy na skupinu zaútočil sebevražedný atentátník, byl smrtelně zraněn Regiho kolega Milan Štěrba a on sám byl zasažený střepinou, která mu pronikla týlem, pod přílbou, do hlavy.

TOP GUNNER 2011

Foto: Střelba zpoza vozidla z karabiny M4 / Jiří Houžvička

Regi byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Ač mu doktoři nedávali příliš nadějí, probudil se po čtyřech měsících z umělého spánku. Jiří Schams je nyní připoután na vozíčku. Avšak svou bitvu nebojuje sám. Podporu nachází nejen u své přítelkyně, ale i u kamarádů.

Regiho přátelé se rozhodli pokusit Regiho poslat do španělského Toleda, kde se nachází specializovaná klinika. Španělští lékaři mají s podobnými případy velké zkušenosti a dosahují skvělých výsledků.

Pobyt na klinice a celková léčba je ale velice nákladná a výlohy vyjdou na miliony korun. Proto se Regiho přátelé a kolegové rozhodli založit Občanské sdružení Help for Regi, které vybírá prostředky na Regiho léčbu, aby byl v rámci možností co nejvíce soběstačný.

Podrobnější informace o Občanském sdružení Help for Regi naleznete na www.help4regi.org.

Výsledková listina

Pořadatel akce: Výcvikové centrum ATAC Stod a PT-SC Stod

1. místo

p. Libich

259 bodů

2. místo

p. Benetka

250 bodů

3. místo

p. Dailos

249 bodů

4. místo

p. Urban

240 bodů

5. místo

p. Král

239 bodů

6. místo

p. Karpíšek

235 bodů

7. místo

p. Pešta

223 bodů

8. místo

neuveden

218 bodů

9. místo

p. Mráz

214 bodů

10. místo

p. Příhoda

198 bodů

11. místo

p. Lněnička

193 bodů

12. místo

p. Novotňák

192 bodů

13. místo

p. Kahovec

182 bodů

14. místo

p. Bašta

178 bodů

15. místo

p. Kopřiva

177 bodů

16. místo

p. Krupička

diskvalifikace

Fotogalerie

TOP GUNNER 2011 TOP GUNNER 2011 TOP GUNNER 2011
TOP GUNNER 2011 TOP GUNNER 2011 TOP GUNNER 2011
TOP GUNNER 2011 TOP GUNNER 2011 TOP GUNNER 2011
TOP GUNNER 2011 TOP GUNNER 2011 TOP GUNNER 2011
TOP GUNNER 2011 TOP GUNNER 2011 TOP GUNNER 2011
TOP GUNNER 2011 TOP GUNNER 2011 TOP GUNNER 2011

Text: Jaroslav Benetka; Foto: Jiří Houžvička

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kel-Tec KSG : brokovnice pro 21. století

Dnes vám představíme opravdovou lahůdku. Ukážeme vám netradiční bojovou brokovnici od americké firmy ...

VIDEO: Voják budoucnosti na francouzský způsob

Všechny vyspělé armády světa pracují na svém vojákovi budoucnosti. Nejdále jsou s vývojem, jak se dá ...

VIDEO: Legendární ruský plukovník Mikhail Ryabko

Mikhail Ryabko (1961) je legenda ruských ozbrojených sil. Od svého nejranějšího mládí byl cvičen ...

M14 EBR - klasická konstrukce v moderním kabátě

Puška M14 byla původně vyvinuta jako náhrada za zbraň M1 Garand.  Avšak již záhy po zavedení do ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • pítrs
    21:22 04.01.2012

    zdravím, pěkná soutěž kdy bude další ročník? a jak se bude moc přihlásit? díky Pítrs.

    zdravím, pěkná soutěž kdy bude další ročník? a jak se bude moc přihlásit? díky Pítrs.

Načítám diskuzi...