Ohrožují čistky v turecké armádě její bojeschopnost?

-
17. 5. 2017
-
30 komentářů
-
Michael Myklín
Od červencového převratu, který se minulý rok odehrál v Turecku uběhl již téměř rok, ale čistky v Tureckých ozbrojených silách (TSK) a dalších státních institucích nadále pokračují. Rozsah čistek a počty odstraněných vojenských důstojníků vzbuzují otázky o bojeschopnosti tureckých ozbrojených sil.
Čistky mezi generály a důstojníky
Když v Turecku 15. července 2016 došlo k pokusu o vojenský převrat, málokdo si dokázal představit následky, které tento neúspěšný pokus bude mít. Ze svých funkcí bylo od té doby odstraněno přes 160 tisíc státních zaměstnanců, novinářů, učitelů a příslušníků TSK (především důstojníků).
Masové zatýkání příslušníků TSK je svou mírou ovšem bezprecedentní a svým rozsahem ohrožuje operační kapacity TSK.
Před- a po-převratový stav důstojnického sboru lze porovnat na základě statistik TSK. V březnu 2016 TSK disponovaly 325 generály a 32 451 důstojníky. V říjnu již sloužilo jen 201 generálů a 29 434 důstojníků.
I když některé odchody jistě nebyly vynucené a některé změny početních stavů byly dány spíše restrukturalizací jednotlivých ozbrojených složek, stále jde o velké množství propuštěných důstojníků.
Mezi odstraněnými důstojníky bylo i zhruba 150 vojenských přidělenců sloužících v různých institucích NATO.
Turecké letectvo bez pilotů
Nejvíce bylo čistkami zasaženo turecké letectvo. Od července 2016 do současnosti bylo propuštěno přes pět set pilotů, přičemž většinou šlo o bojové piloty tureckých letounů F-16 C/D.
Početní stavy se letectvo snaží doplnit třemi způsoby. Zvýšením povinné služby vojenských pilotů z 15 na 18 let nebo zrychleným dvouletým výcvikem. Poslední iniciativou je výzva bývalým pilotům, kteří z větší části létají pro soukromé přepravce, aby se vrátili do armády. Dle dostupných zpráv na tuto výzvu reagovalo jen 12 pilotů i přes nabídku dvojnásobného platu bojového pilota.
S těmito opatřeními lze očekávat, že početního stavu svých pilotů před převratem letectvo dosáhne až v roce 2019. Zatímco početní stavy lze doplnit během několika let, ztracené zkušenosti bude turecké letectvo nahrazovat o dost déle.
Jedním z důvodů, proč se čistky tak výrazně dotkly letectva je pravděpodobně fakt, že během pokusu o převrat „povstalecké“ stíhačky F-16 bombardovaly turecký parlament a prezidentský palác. Bojovým pilotům, kteří jsou považováni za elitu TSK, se tak dostalo nepříjemné pozornosti a vládnoucí režim na jakékoli podezření reagoval minimálně razantním propuštěním ze služby.
Dalším důvodem může být jejich zpravidla západní vzdělání a sekulární postoje, které mohou překážet v Erdoganových snahách ukončit sekulární tradici TSK a dostat do jejích řad více nábožensky založených důstojníků.
Stav TSK a zahraniční mise
V současnosti se TSK aktivně angažují v zahraničních operacích v Sýrii (dříve pod operací Štít Eufratu), kde bojují proti Islámskému státu a proti kurdským Lidovým obranným jednotkám (YPG). TSK na východě a jihovýchodě Turecka také dlouhodobě bojují proti militantům ze Strany kurdských pracujících (PKK).
Německý týdeník Der Spiegel citoval jednoho z vyhozených pilotů, podle kterého jsou ztráty pozemních jednotek při operacích v Sýrii a jihovýchodě Turecka vyšší, než je nutné, kvůli nedostatečné kapacitě letectva poskytovat podporu pozemním silám. V některých případech mise létali dokonce i piloti, kteří byli oficiálně ve vazbě kvůli podezření z podílu na převratu.
Bývalý turecký velvyslanec v USA, Faruk Lagoglu, dokonce označuje turecké zahraniční operace proti Kurdům a Islámskému státu za sebevražedné, právě kvůli stavu ozbrojených sil.
Situace však nebude tak dramatická, jak se zdá. Od roku srpna 2016 do března 2017 v Sýrii Turecko ztratilo 71 vojáků a v boji proti PKK od července 2015 zhruba 900 příslušníků bezpečnostních sil (policistů a vojáků).
Zejména operace Štít Eufratu dokázala TSK uchránit od vážnějšího dopadu čistek na morálku jednotek. I přes brzké doplnění početních stavů budou ty nejvíce postižené složky nahrazovat zkušenosti a know-how ještě dalších několik let.
Zdroj: Janes
Související články
Turecko nepatří do NATO?
V posledních měsících jsou vztahy mezi Tureckem a Aliancí, resp. mezi Tureckem a západními zeměmi, ...
-
27.01.2017
-
55 komentářů
-
Matúš Jevčák, Matej Kandrík
Nakoupí Turecko ruské systémy protivzdušné obrany S-400?
Podle tureckého ministra obrany Fikri Isika Ankara s Moskvou jednají o možných dodávkách ruských ...
-
23.02.2017
-
25 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruský S-400 pro Turecko: Roztržka Turecko-Západ pokračuje
Zatímco Turecko a evropské země prožívají hlubokou diplomatickou krizi, Turecko usiluje o užší ...
-
24.03.2017
-
25 komentářů
-
Jan Grohmann
Moderní turecká bojová vozidla. Projeví Armáda ČR zájem?
Největší turecká zbrojovka ASELAN představila na výstavě IDEF 2017 (International Defence Industry ...
-
15.05.2017
-
67 komentářů
-
Radomír Sedláček
Komentáře
Tesil: Téza o Stalinovi zvieranom z dvoch strán má jednu absolútne zásadnú logickú chybu: na západnej strane absolútne žiadni Nemci neboli. :-D Kto neverí, nech sa ráči pozrieť na ...Zobrazit celý příspěvek
Tesil:
Téza o Stalinovi zvieranom z dvoch strán má jednu absolútne zásadnú logickú chybu: na západnej strane absolútne žiadni Nemci neboli. :-D Kto neverí, nech sa ráči pozrieť na mapu: https://upload.wikimedia.org/w...
Mimo to vieme, že číselne malo ZSSR technicky dosť vojska aj operácie na svojej západnej hranici, aj na východe.
Stalin už v čase mníchovskej krízy hľadal zámienku pre napadnutie Poľska - viď. ponuka, že vpadnú Poliakom do chrbta, keby tí zaútočili na ČSR. Viac by som za tým skutočne nehľadal - Nemci proste ponúkli to, čo Briti a francúzi pri najlepšej vôli ponúknuť nemohli.
Zo Slovenska prišiel útok dokonca ešte skôr :-) - neprišla včas správa, že sa útok odkladá na 1. septembra. Nemci totiž v dôsledku britských a francúzskych garancií zneisteli navzdory paktu so ZSSR. Čo by teda bolo, keby pakt nebol vôbec podpísaný?Skrýt celý příspěvekNevím zda oklamali Stalina on smlouvu podepsal s ohledem na to,že na Dálném východě Japonci toužili po odvetě za Chalchyn Gol na druhé straně stáli Němci,v Británii nastoupil W. ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím zda oklamali Stalina on smlouvu podepsal s ohledem na to,že na Dálném východě Japonci toužili po odvetě za Chalchyn Gol na druhé straně stáli Němci,v Británii nastoupil W. Churchill zarputilý antikomunista.
Neměl zřejmě na výběr.
A k napadení Polska jen,toto- armáda Slovenského štátu jako spojenec Německa napadla Poláky dříve než Rusové.Skrýt celý příspěvekTonotime: K bodu 5 - Na začiatku operácie Barbarossa mali Nemci ešte stále príliš málo takých tankov, ktoré by bolo možné nazvať strednými. V konštrukciách stredných a ťažkých ...Zobrazit celý příspěvek
Tonotime:
K bodu 5 - Na začiatku operácie Barbarossa mali Nemci ešte stále príliš málo takých tankov, ktoré by bolo možné nazvať strednými. V konštrukciách stredných a ťažkých tankov mali náskok skôr Sovieti, no väz im lámal lepší výcvik Nemcov v kombinácii s bodom 4.
Nemci počas celej vojny nemali plné tabuľkové stavy poľného delostrelectva a miera motorizácie bola v porovnaní so zdaním tiež prekvapivo nízka.Skrýt celý příspěvekObrovské straty a zrútenie fronty pri operácii Barbarosa má viacero príčin. Treba to brať komplexnejšie s nadhľadom. Môžeme sa iba dohadovať o % hlavných faktorov. 1. Pakt ...Zobrazit celý příspěvek
Obrovské straty a zrútenie fronty pri operácii Barbarosa má viacero príčin. Treba to brať komplexnejšie s nadhľadom. Môžeme sa iba dohadovať o % hlavných faktorov.
1. Pakt Molotov-Ribentrop bol o rozdelení Poľska a určenie sféry záujmov. Rusko dostalo súhlas na anektovanie Pobaltia, časti Poľska a podobne.
Tým ale muselo vysunúť svoju obranu a začať ju znova budovať. Niečo na štýl ako budovali svoje pevnosti na pohraničí ČSSR, či mažinotová línia Francúzov.
Stalina a spol pakt Ribentrop-Molotov dosť ošialil.
Nerobil si veľké ilúzie, že neskôr sa Rusko s Nemeckom pochytia. Nenapadlo ho ale, že to bude tak skoro.
V tom bola genialita Hitlera a jeho diplomácie, že ošialil Stalina paktom Ribentrop-Molotov. Hitler si dobre uvedomoval, že ak dostavia Stalin rôzne pevnosti na okupovaných územiach a vyčisti priestor od opozície, prezbrojí, nebude to mať vôbec ľahké. Hitler a jeho diplomácia kalkulovali, že donútia veľmi skoro Britov k podpísaniu mieru, čím budú mať vyriešenú možnosť druhej fronty. Aj rýchly postu Romela v Afrike mu dávali veľké šance na mier s Britmi. Hitler určite čosi vedel aj o útokoch Japonska na Britské kolónie a Indiu. Mnoho slabších premiérov by v takom zúfalstve bralo mier s Nemeckom.
Osudné bolo, že operácia Barbarosa sa omeškala, kvôli Musoliniho neúspechom v Grécku. Hitler musel najprv strategickí zabezpečiť Južné krídlo osy. Stále tu boli aj hrozby lebo Grécku ponúkali pomoc Briti. Nemci neobsadil nedokázáli pred zimou obsadiť Moskvu. Začalo sa prejavovať počasie, povestná ruská zima. Nemeckí vojaci neboli vybavení na zimu. Až neskôr ich dovybavili ošatení s koncetračných táboroch. Vyspelejšia technika im zamrzala.
Vcíťte sa do kože Stalina. Asi dospel k názorom...
1.Hitler nezaútočí tak skoro, lebo sme si delili koláče ako Poľsko, Pobaltie a podobne.
2. Hitler bude potrebovať zámienku, ako napríklad v prípade ČSSR Sudety.
3.Útočí na Britániu. Najprv tam musí dokončiť prácu. Ťažko bude Hitler tak riskovať a otvárať dva fronty zo strategických dôvodov.
V Stalinovej armáde operovali aj Nemeckí špióni, ktorí podporovali Stalinovu. paranoju. Identifikovať ich bolo od opozície ťažko. Beriova NKVD bola skôr určená na likvidáciu opozície a na prácu katov, ako na kontrašpionáž.
Netreba zabúdať, že v počiatkoch invázie do ZSSR vítali väčšina obyvateľstva nemeckú armádu na Ukrajine a Pobaltiu ako osloboditeľov.
1. Armáda ZSSR v predvečer invázie bola veľmi vysunuta v podstate na nepriateľských územiach. Upozorňoval na to aj Žukov a dokázal to na manévroch.
2.Stalinovci nerátali s tak skorou inváziou.
3.Beriová NKVD a kontrašpionáž aj napriek varovaniam pred inváziou a v začiatkoch invázie fatálne sklamala. Práve tam boli najväčší pudlíci a poskokovia Stalina.
4. Na začiatku invázie fatálne sklamala aj logistika v armáde ZSSR.
Napríklad veľký počet lietadiel, tankov aut nestratili rusi bomardovaním alebo v bojoch. Mnohokrát im došlo proste palivo.
5. Nemecko malo v počiatkoch invázie do Ruska obrovsky technologickí náskok.
Veď ešte počas druhej svetovej vyvinulo prvé rakety, prúdové lietadla. Ak by im spojenci nebombardovali v Norsku, ťažkú vodu asi by ako prví vyvinuli aj atómovu bombu. Tento fakt historici dnes veľmi podceňujú.
Tanky mali nemci tiež lepšie, iba ich nevedeli vyrobiť taký počet ako rusi, briti, USA.
6. Aj Ruských generálov prekvapovali rýchle obchvaty nemeckých vojsk a obkľúčenia v počiatkoch invázie. Najmä v strategickom Bielorusku. Potom im to vrátili v operácii Bagration, kde im vymazali doslova celú nemeckú armádu stred. Aj Hitlerovci podobne ako Stalinovci skôr očákavali , skôr útok cez Ukrajinu.
Hoci im nemecká kontrašpionáž predpovedala, že ďalšia ofenzíva pôjde cez Bielorusko. Hitler skôr odhadoval, že chladnokrvný Stalin nemcov bude chcieť odrezezať najskôr od Rumunských ropných polí.
V tom je najväčšia irónia druhej svetovej vojny, že najfatalnejšie pohoreli ako Stalinovci, tak aj Hitlerovci že neočakávali také rýchle a mohutné ofenzívy cez Bielorusko.
V čom sa neskôr rusi výrazne zlepšili?
1. Zlepšili logistiku.
2. Zlepšili prieskum
3. Zlepšili kontrašpionáž. Nemci už nikdy neodhadli správne hlavné smery ofenzív rusov, plány Stavky. Ako pri Moskve, Stalingradu, Kursku, v Bielorusku a podobne.
Málo sa doceňuje obrovský prínos agenta Sorgeho v Japonsku na vývoj nemecko - ruskej vojny. Ruský agent informoval neoceniteľne Stalinovcov, že Japonsko nezaútočí na ZSSR z Číny.
Stalin tak mohol odveliť čerstvé divízie zo Sibíri a Čínskych hraníc na pomoc pri zúfalých bojoch pred Moskvou. Rusi tam už takmer nemali s kým bojovať. Prvý krát tam prešli do protiútoku. Nemci a ich rozviedka vôbec nerátali, že Rusi tam majú veľké zálohy. Podobne neskôr fatálne nedocenili zálohy rusov pri Stalingrade.
Nesprávne odhad záloh rusov bolo pre nemcov tiež fatálne.
Západní spojenci mali oproti Rusom tak malé malé straty, aj preto, lebo Nemci ani netušili, že im dešifrovali kódy a Enigmu. Samotní západní spojenci tiež informovali rusov o ofenzívach nemcov, ako aj pomáhali dodávkami obnoviť ochromenú logistiku rusov.Skrýt celý příspěvekJá vím, že je to poněkud kontroverzní, Stalina inspiroval Clemenceau ten své politické odpůrce rovněž odstavil.Je to pochopitelně nesrovnatelné ale jde o princip. Stalin byl ...Zobrazit celý příspěvek
Já vím, že je to poněkud kontroverzní, Stalina inspiroval Clemenceau ten své politické odpůrce rovněž odstavil.Je to pochopitelně nesrovnatelné ale jde o princip.
Stalin byl diktátor ovšem ne hlupák věděl,že v případě války,kterou předpokládal je snadnější vládnout a rozhodovat bez opozice.
Celá řada vojáků byla povolána zpět do armády pokud nebyli samozřejmě popraveni.
Rusové dostali na zadek,protože dodržoval rozkaz nenechat se vyprovokovat.
Např.admirál Golovko rozkázal 4 dny před napadením zahájit palbu na německá letadla a zmobilizovat podřízené síly.
Proto na severu Němci neuspěli.Skrýt celý příspěvekTutéž čistku provedl J.V.Stalin v letech 1937-1939 výsledek po čistce byl vskutku dalekosáhlý. Na místa schopných důstojníků se prodrali neschopní důstojníci a političtí komisaři. ...Zobrazit celý příspěvek
Tutéž čistku provedl J.V.Stalin v letech 1937-1939 výsledek po čistce byl vskutku dalekosáhlý. Na místa schopných důstojníků se prodrali neschopní důstojníci a političtí komisaři. Velitelé, kteří se na své místo museli tvrdou pílí, disciplínou a schopnostmi dopracovat byli nahrazeni veliteli, kteří byli kamarádíčci, ať již přímo Stalina či lidového komisaře obrany Klimenta Vorošilova.Důsledky se projevily nejprve v Zimní válce, kde byla Rudá armáda de facto poražena podstatně slabším nepřítelem a v prvních měsících Operace Barbarossa, kdy Rudá armáda ztratila navzdory technické a zbraňové převaze téměř 2 milióny vojáků a celá fronta se zhroutila.Skrýt celý příspěvek
Mě to zase připomíná čistky v armádě po r.68, zejména prověrky KSČ. Stejná situace byla i po r.1948. Posledním majstrštykem bylo "vyřizování si účtů" posvěcené zákonem 148/98Sb ...Zobrazit celý příspěvek
Mě to zase připomíná čistky v armádě po r.68, zejména prověrky KSČ.
Stejná situace byla i po r.1948.
Posledním majstrštykem bylo "vyřizování si účtů" posvěcené zákonem 148/98Sb kdy "špinavou práci" udělal Národní bezpečnostní úřad.
Takže nemusíme chodit daleko.
I v SRN soudruzi z Bundeswehru "zatočili" s vojáky NVA při unifikaci v r.1990.Skrýt celý příspěvekHneď sa mi objaví paralela s Iránom v roku 1979. Po páde šáha sa stali "prozápadní" vojaci obeťami prenasledovania a piloti boli samozrejme najviac "podozriví". Avšak po útoku ...Zobrazit celý příspěvek
Hneď sa mi objaví paralela s Iránom v roku 1979.
Po páde šáha sa stali "prozápadní" vojaci obeťami prenasledovania a piloti boli samozrejme najviac "podozriví".
Avšak po útoku Iráku na Irán sa "svätí" muži pragmaticky spamätali a "omilostili" väčšinu armády a hlavne pilotov, ktorých bol zúfalý nedostatok. Tí sa osvedčili a mimo pár dezertérov spoľahlivo slúžili režimu, resp. zo svojho pohľadu skôr svojmu národu.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...